Po zmianach, jakie zaszły w instytucji w 2020 r., rok 2021 zapowiada się jako rok, w którym będą kontynuowane projekty z uwzględnieniem innowacji wynikających z doświadczenia pracy w domu w ramach stopniowego powrotu do organizacji pracy z większym udziałem bezpośredniej obecności.

 

W kontekście dematerializacji, uproszczenia i racjonalizacji obiegu dokumentów i procesów decyzyjnych projekt zintegrowanego systemu zarządzania sprawami, dla którego postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego zakończyło się w 2020 r., ulegnie istotnym zmianom w celu jego wdrożenia, co przyniesie znaczny wzrost efektywności zarówno sądów, jak i służb związanych z rozpatrywaniem spraw.

Pozytywne wyniki doświadczeń związanych z powszechną pracą w domu, stwierdzone między innymi przy okazji sondaży przeprowadzonych wśród pracowników i kierowników służb, będą przedmiotem ogólnego przeglądu praktycznych rozwiązań dotyczących częściowego wykonywania obowiązków w domu. Zmiany te obejmą kwestie związane z równowagą między życiem zawodowym a życiem prywatnym, wsparciem dla usamodzielnienia się współpracowników, mając na względzie zarówno dobre samopoczucie personelu, jak i jakość wykonywanej pracy, jak również kwestie związane ze sposobami zapewnienia zgrania pracowników i rozwoju ich relacji z instytucją.

 

Technologie wirtualnej obecności, intensywnie wykorzystywane w roku 2020, posłużą jako podstawa projektu mającego na celu urozmaicenie oferty usług dla zwiedzających. Celem tego projektu jest zaoferowanie gościom zewnętrznym, dla których podróż do Luksemburga stanowi przeszkodę w poznaniu Trybunału (między innymi ze względu na odległość geograficzną, która ma wpływ pod względem czasu i kosztów, w tym kosztów środowiskowych), możliwości wirtualnego udania się do gmachu instytucji w celu wzięcia udziału w zwiedzaniu na odległość. Proponowany program będzie obejmował filmy wideo, zwiedzanie budynków z przewodnikiem oraz interaktywne spotkania z członkami personelu instytucji. Dzięki temu programowi zdalnego zwiedzania instytucja pragnie zaoferować jak największej liczbie osób możliwość zapoznania się z jej rolą w europejskim systemie instytucjonalnym i jej wkładem w porządek prawny Unii, w dążeniu do osiągnięcia demokratycznego celu. Początkowo w 2021 r. rozpocznie się faza pilotażowa z udziałem ograniczonej liczby grup młodych ludzi (15–18 lat), a następnie oferta zostanie rozszerzona i dostosowana do innych odbiorców.