Institucija koja poštuje okoliš

 
Start Scroll

Sud već niz godina provodi ambicioznu politiku zaštite okoliša kojom nastoji ispuniti najviše standarde održivog razvoja i očuvanja okoliša.

Kao i svake godine, institucija vodi računa o razvoju najnovijih pokazatelja kojima raspolaže, odnosno onih iz 2021.

Upravljanje kompleksom zgrada institucije i svakodnevno upravljanje sredstvima i pomagalima koja joj stoje na raspolaganju prožeti su stalnom brigom za zaštitu okoliša, o čemu svjedoči registracija u sustavu EMAS.(Eco- Management and Audit Scheme) od 2016. EMAS certifikat, koji je ustanovljen europskom uredbom, odobrava se organizacijama koje ispunjavaju stroge uvjete u pogledu svoje okolišne politike i napora u očuvanju okoliša i održivom razvoju. Njime se snažno potvrđuje angažman Suda u zaštiti okoliša i visoka razina ekološke učinkovitosti koju je dosegnuo.

U svojoj godišnjoj Izjavi o okolišu, Sud iznosi detaljan prikaz ekološke učinkovitosti te opisuje postojeće i buduće ekološke projekte u instituciji. Sud je primjerice razvio internetski modul osposobljavanja s pomoću kojeg se obraća svim novim djelatnicima kako bi ih informirao o okolišnim aspektima njihova svakodnevnog rada, te promiče stjecanje pravilnih navika s informatičkog gledišta i gledišta uredske automatizacije, korištenja energije, vode i obrade otpada, kao i navike povezane s njihovim putovanjem.

U okviru nedavnih konkretnih mjera, Sud je svojem osoblju na raspolaganje stavio mrežu aparata za vodu kako bi se drastično smanjilo korištenje plastičnih boca. Nakon što se, po okončanju pandemije, osoblje vratilo u urede, Sud je također podijelio bočice za višekratnu upotrebu ne bi li potaknuo na korištenje navedenih aparata. Naime, lanac opskrbe pitkom vodom isključuje korištenje plastičnih boca.

Kada je riječ o potrošnji papira, Sud je prvi put utvrdio brojčano izražene ciljeve za 2022.-2023.: smanjenje od 10% u 2022. u odnosu na 2019. i dodatno smanjenje od 5 % u 2023. Nadalje, Odbor za sustav EMAS je u rujnu 2022. odlučio prepoloviti broj osobnih pisača. Prvi koraci u tom smjeru učinjeni su u prosincu 2022.

Aplikacija e-Curia, koja se široko primjenjuje za razmjenu sudskih dokumenata između zastupnika stranaka i sudova Unije, također ima pozitivan učinak na okoliš. Na primjer, da su sve stranice postupovnih akata koje su 2022. Sudu i Općem sudu dostavljene putem e-Curije (skoro jedan milijun stranica) poslane u papirnatom obliku zajedno s preslikama, to bi dovelo do proizvodnje dokumenata, čija bi težina iznosila nekoliko tona papira, koje bi usto trebalo fizički prevesti u Luksemburg.

  • Kontinuirano poboljšanje recikliranja otpada: njegovo razvrstavanje i prikupljanje uredskih potrepština (pilot-projekt)
  • page-s4.region-1.graph-1.list-item-2
  • Kontinuirano poboljšanje sustava za grijanje, ventilaciju i klimatizaciju
  • Smanjenje otpada (iz ureda i restorana) - 59,8 % kg/EPRV
  • Smanjenje potrošnje vode - 38,2 % m3/EPRV
  • Smanjenje potrošnje papira - 58,4 % kg/EPRV
  • Smanjenje potrošnje električne energije - 5,9 % kWh/EPRV
  • 3 466 m2 fotonaponskih ćelija za proizvodnju
  • Smanjenje emisija ugljika - 34,3 % kg CO2 /EPRV

Ekvivalent punog radnog vremena (EPRV) jedinica je koja omogućuje mjerenje radnog opterećenja neovisno o razlikama u broju radnih sati službenika u tjednu koje postoje zbog različitih oblika radnih odnosa.

Okolišni pokazatelji za vodu, otpad, papir i električnu energiju odgovaraju onima iz 2021. Odstupanja su procijenjena u odnosu na 2015., koja je referentna godina.

Velika odstupanja različitih pokazatelja mogu se objasniti iznimnom situacijom koja je nastala u 2021. zbog zdravstvene krize.

go to top