Videi draudzīga iestāde

 
Start Scroll

Jau vairākus gadus Tiesa īsteno vērienīgu vides politiku, lai nodrošinātu atbilstību visstingrākajām prasībām ilgtspējīgas attīstības un vides saglabāšanas jomā.

Iestāde tāpat kā katru gadu atskaitās par tās rīcībā esošo aktuālo, proti, 2021 gada, datu attīstību.

Gan vadot iestādes ēkas kompleksu, gan ikdienā apsaimniekojot tās rīcībā esošos līdzekļus un iekārtas, iestāde nerimstoši rūpējas par vides saudzēšanu, un to apliecina arī tas, ka kopš 2016. gada tā ir iekļauta EMAS (Eco‑Managment and Audit Scheme, Vides vadības un audita sistēma) reģistrā. Savienības regulā paredzētā reģistrācija EMAS tiek piešķirta tām organizācijām, kuras atbilst stingriem nosacījumiem attiecībā uz vides politiku un centieniem vides saglabāšanas un ilgtspējīgas attīstības jomā. Tā skaidri apliecina Tiesas apņēmību attiecībā uz ekoloģiju un lielo veikumu vides jomā.

Ikgadējā Vides deklarācijā, Tiesa detalizēti apkopo vides aizsardzībā paveikto un apraksta iestādes pašreizējos un nākotnes projektus ekoloģijas jomā. Piemēram, Tiesa ir izstrādājusi tiešsaistes apmācību moduli kurā tā vēršas pie visiem jaunajiem darbiniekiem, lai informētu par vides aspektiem viņu ikdienas darbā, mudinot ieviest pareizus ieradumus attiecībā uz informācijas tehnoloģiju un biroja iekārtu izmantošanu, elektroenerģijas un ūdens patēriņu, atkritumu pārstrādi un pārvietošanos.

Nesenāko konkrēto darbību vidū ir jāpiemin ūdens strūklaku tīkls, kuru Tiesa ir nodevusi darbinieku rīcībā, lai ievērojami samazinātu plastmasas pudeļu izmantošanu. Atzīmējot atgriešanos birojos pēc pandēmijas, Tiesa arī izplatīja atkārtoti lietojamas pudeles, lai veicinātu šo strūklaku izmantošanu. Faktiski ar dzeramā ūdens apgādes sistēmu tiek pārtraukta plastmasas pudeļu izmantošana.

Papīra lietošanas jomā Tiesa pirmo reizi izvirzījusi skaitlisku mērķi 2022.–2023. gadam: 10 % samazinājumu 2022. gadā, salīdzinot ar 2019. gadu, un papildu 5 % samazinājumu 2023. gadā. Turklāt 2022. gada septembrī EMAS komiteja pieņēma lēmumu personisko printeru skaitu s amazināt uz pusi. Š ī uzdevuma pirmie posmi tika sākti 2022. gada decembrī.

Lietojumprogrammai e‑Curia, kas paredzēta tiesvedības dokumentu apmaiņai starp lietas dalībnieku pārstāvjiem un Savienības tiesām, arī ir pozitīva ietekme uz vidi. Piemēram, ja visas procesuālo dokumentu lappuses, kas 2022. gadā tika iesniegtas Tiesā un Vispārējā tiesā, izmantojot e‑Curia (gandrīz 1 miljons lappušu), kopā ar to kopiju komplektiem būtu iesniegtas papīra formātā, tās būtu vairākas tonnas dokumentu lappušu, kuras turklāt arī fiziski būtu bijis jānogādā Luksemburgā.

  • Nepārtraukta atkritumu pārstrades uzlabošana: šķirošana un kancelejas piederumu savākšana (pilotprojekts)
  • Dalība Vel'OH velosipēdu koplietošanas sistēmā un atbalsts ceļošanai ar velosipēdu
  • Pastāvīga apkures, ventilācijas un gaisa kondicionēšanas infrastruktūras uzlabošana
  • Atkritumu samazināšana (biroji un ēdināšana) –59,8 % kg/pilna laika ekvivalents
  • Ūdens patēriņa samazinājums –38,2 % m3/PLE
  • Papīra patēriņa samazinājums –58,4 % kg/PLE
  • Elektroenerģijas patēriņa samazinājums –5,9 % kWh/PLE
  • 3 466 m saules bateriju saražoja gandrīz 380 041 kWh un tas atbilst 69 ģimeņu elektroenerģijas patēriņam gadā
  • Oglekļa dioksīda izmešu samazinājums –34,3 % kg CO2/PLE

Pilna laika ekvivalents (PLE) ir vienība, kas ļauj izmērīt profesionālo darbību, neatkarīgi no tā, ka dažādo darba laika modeļu dēļ novērojamas atšķirības katra darbinieka nedēļā nostrādāto darba stundu skaitā.

Ūdens, atkritumu, papīra un elektroenerģijas vides rādītāji atbilst 2021. gadam. Atšķirības norādītas, salīdzinot ar 2015. gadu, kas ir atsauces gads.

Dažādu rādītāju ievērojamās svārstības izskaidrojamas ar 2021. gada ārkārtas apstākļiem, ko izraisīja veselības krīze.

go to top