Inštitúcia rešpektujúca životné prostredie

 
Start Scroll

Súdny dvor už niekoľko rokov realizuje ambicióznu environmentálnu politiku s cieľom spĺňať najprísnejšie normy v oblasti trvalo udržateľného rozvoja a ochrany životného prostredia.

Ako každý rok inštitúcia podáva správu o vývoji najnovších ukazovateľov, ktorými disponuje, a to ukazovateľov z roku 2021.

Manažment realitných projektov inštitúcie, ako aj každodenné riadenie prostriedkov a nástrojov, ktoré má k dispozícii, sú sprevádzané touto neustálou snahou o rešpektovanie životného prostredia, o čom svedčí získanie registrácie EMAS, ustanovené európskym nariadením, sa udeľuje organizáciám spĺňajúcim prísne podmienky týkajúce sa ich environmentálnej politiky a úsilia o ochranu životného prostredia a trvalo udržateľný rozvoj. Predstavuje jednoznačné uznanie ekologického záväzku Súdneho dvora a výborných výsledkov dosiahnutých v oblasti ochrany životného prostredia.

Vo svojom každoročnom Environmentálnom vyhlásení Súdny dvor predkladá podrobné zhodnotenie environmentálneho správania, ako aj opis aktuálnych a budúcich projektov v oblasti ekológie v rámci inštitúcie. Súdny dvor napríklad vyvinul online školiaci modul, prostredníctvom ktorého sa obracia na všetkých nových pracovníkov s cieľom informovať ich o environmentálnych aspektoch ich každodennej práce, pričom ich nabáda na osvojenie si správnych návykov z hľadiska informatiky a kancelárskych postupov, používania energie, spotreby vody a spracovania odpadu, ako aj cestovania.

Medzi nedávnymi konkrétnymi opatreniami Súdny dvor zabezpečil pre svojich zamestnancov sieť fontán na vodu s cieľom výrazne znížiť používanie plastových fliaš. Pri príležitosti návratu do kancelárie po pandémii Súdny dvor rozdával aj opakovane použiteľné fľaše na vodu s cieľom podporiť používanie týchto fontán. Systém zásobovania pitnou vodou tak skutočne vylučuje používanie plastových fliaš.

Pokiaľ ide o spotrebu papiera, Súdny dvor po prvýkrát stanovil kvantifikované ciele na roky 2022 – 2023: zníženie o 10 % v porovnaní s rokmi 2019 až 2022 a ďalšie zníženie o 5 % v roku 2023. Okrem toho výbor EMAS v septembri 2022 prijal rozhodnutie znížiť počet osobných tlačiarní na polovicu. Prvé kroky v rámci tejto úlohy sa začali v decembri 2022.

Aplikácia „e-Curia“ na účely vzájomného zasielania si súdnych dokumentov medzi zástupcami účastníkov konania a súdmi Únie má tiež pozitívny vplyv na životné prostredie. Ak by napríklad všetky strany procesných písomností predložených Súdnemu dvoru a Všeobecnému súdu prostredníctvom aplikácie e‑Curia v roku 2022 (približne jeden milón strán) boli podané v papierovej forme spolu so súbormi ich kópií, viedlo by to k vyprodukovaniu dokumentov zodpovedajúcich niekoľkým tonám papiera, ktoré by navyše museli byť fyzicky doručené do Luxemburgu.

  • Neustále zlepšovanie recyklácie odpadu: selektívne triedenie a zhodnocovanie kancelárskych potrieb (pilotný projekt)
  • Účasť na systéme spoločne používaných bicyklov Vel'OH a podpora cyklistickej dopravy
  • Neustále zlepšovanie infraštruktúry vykurovania, vetrania a klimatizácie
  • Zníženie odpadu pochádzajúceho z kancelárií a stravovania – 59,8 % kg/ekvivalent plného pracovného času
  • Zníženie spotreby vody – 38,2 % m3/ekvivalent plného pracovného času
  • Zníženie spotreby papiera – 58,4 % kg/ekvivalent plného pracovného času
  • Zníženie spotreby elektriny – 5,9 % kWh/ekvivalent plného pracovného času
  • 3 466 m2 fotovoltických článkov na výrobu takmer 380 041 kWh: to zodpovedá ročnému dopytu 69 rodín po elektrickej energii
  • Zníženie emisií uhlíka – 34,3 % kg/ekvivalent plného pracovného času

Ekvivalent plného pracovného času času je jednotkou umožňujúcou merať pracovnú činnosť nezávisle od rozdielov v počte odpracovaných hodín za týždeň každého zamestnanca v závislosti od rôznych rozvrhov práce.

Environmentálne ukazovatele týkajúce sa vody, odpadu, papiera a elektrickej energie zodpovedajú environmentálnym ukazovateľom za rok 2021. Zmeny sú uvedené v porovnaní s referenčným rokom 2015.

Výrazné výkyvy v rôznych ukazovateľoch vyplývajú z výnimočnej povahy roku 2021 spôsobenej zdravotnou krízou.

go to top