Okoljskoozaveščena institucija

 
Start Scroll

Sodišče že več let vodi ambiciozno okoljsko politiko, katere namen je izpolniti najvišje standarde na področju trajnostnega razvoja in varstva okolja.

Kot vsako leto institucija poroča o razvoju najnovejših kazalnikov, s katerimi razpolaga, to je kazalnikov iz leta 2021.

Upravljanje nepremičninskega kompleksa institucije ter vsakodnevno upravljanje sredstev in orodij, ki jih ima ta na voljo, sta prežeta s stalno skrbjo za varstvo okolja, o čemer priča pridobitev registracije v sistemu EMAS (Eco-Management and Audit Scheme) od leta 2016. Registracija v sistemu EMAS, ki jo določa evropska uredba, se podeljuje organizacijam, ki izpolnjujejo stroge pogoje, povezane z njihovo okoljsko politiko in njihovimi prizadevanji v korist varstva okolja in trajnostnega razvoja. Tako je pomembno priznanje za ekološko prizadevanje Sodišča in veliko okoljsko učinkovitost.

Sodišče je v letni Okoljski izjavi pripravilo podrobno oceno o okoljski uspešnosti ter je opisalo trenutne in prihodnje ekološke projekte v okviru institucije. Sodišče je na primer razvilo spletni modul za usposabljanje, namenjen vsem novincem, da jih seznanja z okoljskimi vidiki njihovega vsakdanjega dela, pri čemer jih spodbuja, da pridobijo ustrezne navade pri ravnanju z računalniško in pisarniško opremo, uporabi energije in vode, ravnanju z odpadki ter uporabi prevoza.

Med nedavnimi konkretnimi akcijami je Sodišče svojemu osebju dalo na voljo mrežo pitnikov s ciljem, da bi se drastično zmanjšala uporaba plastenk. Ob povratku v pisarne po pandemiji je Sodišče tudi razdelilo kovinske steklenice, ki se lahko ponovno uporabijo, da bi spodbudilo uporabo navedenih pitnikov. Tako krog oskrbe s pitno vodo izključuje uporabo plastenk.

Kar zadeva porabo papirja, si je Sodišče za obdobje od leta 2022 do leta 2023 prvič zastavilo številčne cilje: znižanje za 10% v primerjavi z letom 2019 v letu 2022 in dodatno znižanje za 5% v letu 2023. Poleg tega je septembra 2022 Odbor EMAS sprejel odločitev, da se bo število osebnih tiskalnikov zmanjšalo za polovico. Prve faze tega ukrepanja so se začele decembra 2022.

Aplikacija „e‑Curia“, ki se splošno uporablja za izmenjavo sodnih pisanj med zastopniki strank in sodišči Unije, prav tako pozitivno vpliva na okolje. Če bi bile denimo vse strani procesnih aktov, ki so bile v letu 2022 Sodišču in Splošnemu sodišču poslane prek aplikacije e-Curia (skoraj 1 milijon strani), vložene v papirnati obliki skupaj s pripadajočimi kopijami, bi to pomenilo tiskanje dokumentov, ki bi ustrezali več tonam papirja in ki bi jih morali poleg tega fizično prepeljati v Luksemburg.

  • Nadaljevanje izboljševanja recikliranja odpadkov: selektivno razvrščanje in zbiranje pisarniških pripomočkov (pilotni projekt)
  • Sodelovanje v sistemu souporabe koles Vel’OH in podpora kolesarjenju
  • Stalno izboljševanje ogrevalne, prezračevalne in klimatske infrastrukture
  • Zmanjšanje količine odpadkov (pisarne in gostinstvo) - 59,8 % kg/ETP
  • Zmanjšanje porabe vode - 38,2 % m3/ETP
  • Zmanjšanje porabe papirja - 58,4 % kg/ETP
  • Zmanjšanje porabe električne energije - 5,9 % kWh/ETP
  • 3466 m2 fotonapetostnih celic za proizvodnjo 380.041 kWh: To ustreza letnim potrebam 69 družin.
  • Zmanjšanje emisij ogljika - 34,3 % kg/ETP

Ekvivalent polnega delovnega časa (ETP) je enota, ki omogoča merjenje poklicne dejavnosti, neodvisno od razlik v številu tedenskih delovnih ur vsakega uslužbenca zaradi različnih ureditev dela.

Okoljski kazalniki za vodo, odpadke, papir in električno energijo ustrezajo tistim iz leta 2021. Spremembe so izražene v številkah glede na leto 2015, ki je referenčno leto.

Velika nihanja različnih kazalcev je mogoče pojasniti z izrednostjo leta 2021 zaradi zdravstvene krize.

go to top