Pogled v prihodnost

 
Start Scroll
„Združena v raznolikosti“, ta moto Evropske unije se izraža v skupnih vrednotah in raznovrstnih tradicijah. Sodišče bo leta 2023 praznovalo večjezičnost, ki je bistvena vrednota evropskega projekta in temeljni sestavni del delovanja sodišč Unije.

 

Večjezičnost konkretizira temeljno načelo enakosti evropskih državljanov in je steber izgradnje Evrope. Dostop do prava Unije je zagotovljen v vsakem uradnem jeziku: vsak državljan Unije se lahko s tem pravom seznani v svojem jeziku in prav tako v svojem jeziku uveljavlja pravice, ki mu jih dajeta Pogodbi Unije. Večjezičnost omogoča enako obravnavanje pri dostopu do sodnega varstva in sodne prakse. Sodišče pri zagotavljanju tega podpirajo njegovi pravniki lingvisti in tolmači, ki vsakodnevno delajo v 24 uradnih jezikih (552 mogočih jezikovnih kombinacij).

V letu 2023 bomo tako dočakali zaključek številnih projektov, povezanih s to vrednoto, med katerimi je otvoritev Vrta večjezičnosti. Sodišče v sodelovanju z luksemburškimi oblastmi snuje novo zeleno površino, namenjeno počastitvi jezikovnega bogastva in raznolikosti Unije. Ta vrt, ki bo odprt za javnost in bo pridružen stavbam Sodišča, bo prispeval k seznanjanju državljanov z večjezičnostjo, vrednoto, ki jo Sodišče vneto brani vse od svoje ustanovitve.

Poleg tega bo vzpostavljeno spletno mesto, posvečeno večjezičnosti, objavljen pa bo tudi zbornik v treh delih, ki se nanaša na pravno večjezičnost. Ta zbornik opisuje delovanje sodišč Unije v 24 uradnih jezikih in združuje prispevke uglednih osebnosti držav članic o pravni ter upravni večjezičnosti. Besedila bodo v vseh uradnih jezikih dostopna na zgoraj omenjenem spletnem mestu.

 

Poleg tega bo v kratkem, da bi se približalo splošni javnosti in pravnim strokovnjakom, že obstoječim načinom komuniciranja, zlasti spletni strani in družbenim omrežjem, dodan nov komunikacijski kanal: Curia Web TV, spleten televizijski kanal. Ta kanal se bo oddajal prek spletnega mesta CVRIA in bo evropskim državljanom, vključno z najmlajšimi, zagotavljal večjo preglednost, saj jim bo ponujal avdiovizualne vsebine ter jih obveščal o institucionalni in sodni dejavnosti Sodišča.

V okviru splošnega načrta zagotavljanja vključenosti bo Sodišče v letu 2023 nadaljevalo svoja prizadevanja za izboljšanje in nadaljnje spodbujanje vključevanja oseb s posebnimi potrebami ter olajševanje podpore in spremljanja, ki ju zagotavljajo pomočniki teh oseb.

Nazadnje, znatna prizadevanja bodo posvečena izrabi potenciala novih tehnologij za nadaljevanje digitalizacije in inovacij v letu 2023. Raziskave in preizkusi, opravljeni v inovacijskem laboratoriju, potekajo v tesnem sodelovanju s službami Sodišča v zvezi s konkretnimi potrebami, ki so neposredno povezane z uvajanjem orodij za izvrševanje sodnih nalog. Natančneje, ta prizadevanja potekajo na področjih avtomatske analize besedil, iskanja sklicev, avtomatiziranja transkripcij, dostopnosti in robotizirane avtomatizacije procesa.

go to top