Pilk tulevikku

 
Start Scroll
Euroopa Liidu juhtlause „Ühinenud mitmekesisuses“ väljendub ühistes väärtustes ja erinevates traditsioonides. Aastal 2023 tähistab Euroopa Liidu Kohus mitmekeelsust, mis on Euroopa integratsiooni oluline väärtus ja liidu kohtute toimimise lahutamatu osa.

 

Mitmekeelsus annab Euroopa kodanike võrdsuse aluspõhimõttele konkreetsema kuju ja on üks Euroopa ülesehituse tugisammastest. Ligipääs liidu õigusele on tagatud igas ametlikus keeles: kõigil liidu kodanikel peab olema võimalik saada omas keeles teada õigustest, mille liidu aluslepingud neile annavad, ja need õigused omas keeles maksma panna. Mitmekeelsus võimaldab tagada võrdse kohtlemise õigusemõistmisele ja kohtupraktikale juurdepääsul. Selle rakendamiseks kasutab kohus oma jurist-lingvistide ja tõlkide abi, kes töötavad iga päev 24 ametlikus keeles (552 võimalikku keelekombinatsiooni).

2023. aastal viiakse lõpule paljud seda väärtust kandvad projektid, mille hulka kuulub kohtu hooneid ühendava mitmekeelsuse aia valmimine. Koostöös Luksemburgi ametiasutustega loob kohus uue roheala, millega avaldatakse austust liidu keelelisele rikkusele ja mitmekesisusele. See üldsusele avatud ja kohtu hooneid ühendav aed aitab tutvustada kodanikele mitmekeelsust, mis on väärtus, mida Euroopa Kohus oma loomisest alates kindlalt kaitseb. Jurist-lingvistide ja tõlkide tööd selgitav audiovisuaalne sisu ning tõlkekabiin pakuvad külastajatele kõiki meeli mõjutavat rikastavat kogemust.

Lisaks käivitatakse mitmekeelsusele pühendatud veebisait ja avaldatakse juriidilist mitmekeelsust käsitlev kolmeköiteline teos. Selles kirjeldatakse liidu kohtute toimimist 24 ametlikus keeles ja sellesse on koondatud liikmesriikide silmapaistvate isiksuste kaastööd õigusliku ja haldusliku mitmekeelsuse kohta. Need tekstid tehakse kättesaadavaks eespool mainitud veebisaidil kõikides ametlikes keeltes.

 

Peale selle lisandub selleks, et laiemale üldsusele ja õigusvaldkonna spetsialistidele veelgi lähemale liikuda, olemasolevatele kanalitele, eelkõige veebisaidile ja suhtlusvõrgustikele, uus suhtluskanal, veebipõhine telekanal Curia Web TV. Seda levitatakse CVRIA veebisaidi kaudu ja see tagab suurema läbipaistvuse Euroopa kodanike, sealhulgas noorte jaoks, pakkudes neile audiovisuaalset sisu ja teavitades neid kohtu institutsioonilisest ja õigusemõistmisalasest tegevusest.

Kaasamisele suunatud tervikliku tegevuskava raames jätkab kohus 2023. aastal töid, et veelgi enam parandada ja soodustada puuetega inimeste integreerimist ning hõlbustada abistajate toetamist ja nende vajadustega arvestamist.

Viimaks tehakse märkimisväärseid jõupingutusi uudsete tehnoloogiate potentsiaali ärakasutamiseks, et jätkata 2023. aastal digipööret ja innovatsiooni. Innovatsioonikeskuses läbiviidavad uuringud ja katsed toimuvad tihedas koostöös teenistustega lähtuvalt nende konkreetsetest vajadustest ja on otseselt seotud õigusemõistmise ülesande täitmiseks vajalike töövahendite kasutuselevõtuga. Täpsemalt jätkuvad tööd teksti automaatanalüüsi, viidete tuvastamise, automaatse transkriptsiooni, ligipääsetavuse ja protsessi roboti abil automatiseerimisega.

go to top