Pogledi prema budućnosti

 
Start Scroll
Krilatica Europske unije „Ujedinjena u raznolikosti” odraz je zajedničkih vrijednosti i različitih tradicija. Sud će u 2023. slaviti višejezičnost, ključnu vrijednost europskog projekta i bitan dio rada sudova Unije.

 

Višejezičnost utjelovljuje temeljno načelo jednakosti građana Unije i predstavlja jedan od stupova europskog projekta. Pristup pravu Unije zajamčen je na svakom službenom jeziku: svaki građanin Unije može se na svojem jeziku informirati o pravu Unije te se pozvati na prava koja mu se dodjeljuju europskim ugovorima. Višejezičnost omogućuje jednako postupanje u pogledu pristupa sudovima i sudskoj praksi. Sud se u provedbi višejezičnosti oslanja na pravnike lingviste i usmene prevoditelje koji svakodnevno rade na 24 službena jezika (552 moguće jezične kombinacije).

U sljedećoj godini dovršit će se mnogobrojni projekti povezani s tom vrijednošću, među kojima je i otvaranje Vrta višejezičnosti. U suradnji s luksemburškim tijelima, Sud sudjeluje u stvaranju nove zelene površine, namijenjene odavanju počasti Unijinom jezičnom bogatstvu i različitosti. Taj vrt, dostupan javnosti i smješten pokraj zgrada Suda, pridonijet će upoznavanju građana s višejezičnošću, vrijednošću koju Sud snažno zagovara od svojeg osnivanja.

Osim toga, pokrenut će se internetska stranica posvećena višejezičnosti te objaviti djelo u tri sveska o pravnoj višejezičnosti. U tom se djelu opisuje funkcioniranje sudova Unije na 24 službena jezika te su u njemu prikupljene izjave uglednih osoba iz država članica o pravnoj i upravnoj višejezičnosti. Tekstovi će biti dostupni na navedenoj internetskoj stranici na svim službenim jezicima.

 

Nadalje, radi približavanja široj javnosti i pravnim stručnjacima, uskoro će se postojećim komunikacijskim sredstvima, konkretno, internetskoj stranici i društvenim mrežama pridružiti novi komunikacijski kanal: Curia Web TV, internetski televizijski kanal. On će se emitirati na stranici CVRIA, što će pridonijeti većoj transparentnosti u korist građana Unije, uključujući najmlađe, time što će im pružati audiovizualne sadržaje i informirati ih o institucijskoj i pravosudnoj aktivnosti Suda.

U ok viru sveobuhvatnog plana promicanja uključenosti, Sud će 2023. nastaviti s naporima na poboljšavanju i daljnjoj promidžbi uključenosti osoba s invaliditetom te na olakšavanju potpore koju tim osobama daju pružatelji skrbi.

Naposljetku, znatni će napori biti posvećeni iskorištavanju mogućnosti koje pružaju nove tehnologije kako bi se 2023. nastavilo s digitalnom preobrazbom i inovacijama. Istraživanja i testovi koji se provode u laboratoriju za inovacije provodit će se u bliskoj suradnji sa službama Suda te prema konkretnim potrebama, izravno povezanima s primjenom alata koji služe ostvarivanju sudskih zadaća. Konkretno, nastavit će se napori u područjima strojne analize teksta, prepoznavanja referenci, automatiziranog transkribiranja te dostupnosti i robotizirane automatizacije procesa.

go to top