Ukratko o 2022.

A | Godina u slikama
B | Godina u brojkama

 
Start Scroll

A | Godina u slikama

Siječanj

70. obljetnica Suda Europske unije

Sud započinje proslavu povodom svoje 70. obljetnice. Tijekom cijele godine održavaju se manifestacije na temu „Pravosuđe blisko građaninu”. Na platformama Mastodon i Twitter Sud se svakog tjedna prisjeća najvažnijih događaja tijekom posljednjih 70 godina svojeg postojanja.
#CJUEen70jours #CJEUin70days

Ožujak

Uvođenje elektroničkog potpisa

U okviru ubrzanog procesa digitalizacije, za potpisivanje presuda i rješenja Općeg suda koristi se kvalificirani elektronički potpis.

Ožujak

Pokretanje postupka u predmetu RT France/Vijeće

U kontekstu rata u Ukrajini i sankcija koje je Vijeće Europske unije donijelo protiv Rusije, kanal RT France pred Općim sudom osporava zabranu emitiranja koja mu je određena (T‑125/22).

Ožujak

Podnošenje tužbe u predmetu Hamoudi/Frontex

Sirijski državljanin traži naknadu štete od Agencije za europsku graničnu i obalnu stražu (Frontex) zbog njezina nezakonita postupanja u okviru operacije „odgurivanja” u Egejskom moru 28. i 29. travnja 2020. (T‑136/22).

Travanj

Podnošenje tužbe u predmetu Poljska/Komisija

Poljska pred Općim sudom osporava naplatu, koju je pokrenula Komisija, dnevne novčane kazne u iznosu od 500 000 eura koju je Sud (C‑121/21 R) naložio u predmetu iskopavanja lignita u „rudniku u Turówu” (T‑200/22 i T‑314/22).

Travanj

Internetski prijenos rasprava Suda

Sud uvodi sustav internetskog prijenosa rasprava, objava presuda i iznošenja mišljenja, kako bi svakom pojedincu, bez obzira na to gdje se nalazio, omogućio prisustvovanje raspravi.

Svibanj

Podnošenje zahtjeva za prethodnu odluku u predmetu Tez Tour

U kontekstu pandemije bolesti COVID-19 Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (Vrhovni sud Litve, Litva) od Suda traži tumačenje Direktive o putovanjima u paket-aranžmanima i povezanim putnim aranžmanima kako bi pojasnio uvjete za raskid ugovora o putovanju u paket-aranžmanu bez plaćanja naknade za raskid (C‑299/22).

Svibanj

Finale natjecanja „European Law Moot Court”

Natjecanje European Law Moot Court, koje je prvi put organizirano 1988., najvažnije je natjecanje u simuliranom suđenju na svijetu u području prava Unije. Pobjednik natjecanja 2022. bila je ekipa sa sveučilišta u Lundu (Švedska).

Svibanj

Dan Europe

Povodom obilježavanja obljetnice Schumanove deklaracije, Sud pozdravlja građane u Esch-sur-Alzetteu, europskoj prijestolnici kulture 2022. U prolazima Europskog sela ekipe dobrovoljaca Suda slušaju građane i odgovaraju na njihova pitanja. Ta aktivnost nastavljena je na društvenim mrežama EU Voice i Twitter, s objavama koje sadržavaju oznake #ECJDidYouKnow o tijeku predmeta i oznake #AskCuria, u okviru kojih su objavljeni odgovori na pitanja građana.

Svibanj

Službeni posjet delegacije Suda Hrvatskoj

Članovi Suda susreli su se s predsjednikom Vlade, njezinim članovima te predsjednicima hrvatskog Vrhovnog suda i Ustavnog suda. Na konferenciji održanoj u Zagrebu okupljeni su raspravljali o pravosudnoj suradnji, prethodnom postupku, ulozi najviših sudova u ujednačavanju prava, nepoštenim odredbama u potrošačkim ugovorima i europskom uhidbenom nalogu.

Lipanj

Odavanje počasti sucima G. Falconeu i P. Borsellinu

Povodom 30. obljetnice smrti talijanskih sudaca koji su se borili protiv mafije Giovannija Falconea i Paola Borsellina te u znak počasti svima onima koji štite vladavinu prava, institucija iznimno ustupa svoju veliku raspravnu dvoranu za izvođenje predstave L’Ultima estate – Falcone e Borsellino trent’anni dopo, autora Claudija Fave.

Lipanj

Međuinstitucijski dani inovacija

Sud ugošćuje Međuinstitucijski odbor za digitalnu preobrazbu (ICDT): osobe koje su u institucijama Unije odgovorne za informacijske tehnologije bave se pitanjima digitalne suverenosti, dijeljenja digitalnih sadržaja, umjetne inteligencije i kibernetičke sigurnosti.

Lipanj

Posjet Nj. Eks. Katerine Sakellaropoulou, predsjednice Helenske Republike

Predsjednik i članovi Suda ugošćuju na radnoj sjednici Njezinu Ekscelenciju K. Sakellaropoulou, predsjednicu Helenske Republike. Na općenit su joj način prikazane institucija i višejezičnost.

Srpanj

Sastanak Pravosudne mreže Europske unije (RJUE)

Članovi Pravosudne mreže Europske unije, osmišljene s ciljem unapređenja dijaloga između vrhovnih i ustavnih sudova država članica, sastaju se kako bi raspravljali, među ostalim, o temi pravosuđa bliskoga građaninu.

Srpanj

Podnošenje zahtjeva za prethodnu odluku u predmetu RTL Nederland i RTL Nieuws

Ministarstvo pravosuđa i sigurnosti u Nizozemskoj zbog povjerljivosti odbija dati pristup informacijama o padu aviona MH17 (srušenog nad Ukrajinom 2014.) novinskoj kući RTL Nederland. Raad van State (Državno vijeće, Nizozemska) pita Sud je li to odbijanje u skladu sa slobodom informiranja i izražavanja (C‑451/22).

RUJAN

Odgovor Suda na zdravstvenu krizu

U svojem revizorskom izvješću Europski revizorski sud pozdravlja otpornost Suda u vrijeme pandemije bolesti COVID-19 s obzirom na to da je institucija reagirala brzo i fleksibilno, oslanjajući se na već provedena ulaganja u digitalnu preobrazbu.

RUJAN

Posjet Suda Rimu

Članovi Suda i talijanskog Ustavnog suda sastaju se u Rimu povodom 70. obljetnice institucije kako bi raspravili o temama nacionalnog identiteta, jednakosti država članica pred Ugovorima, vladavine prava i neovisnosti sudaca, kao i nadređenosti prava Unije.

RUJAN

Izbor predsjednika, potpredsjednika i predsjednikâ vijeća Općeg suda te djelomična zamjena članova tog suda

Povodom djelomične zamjene članova Općeg suda, Marca van der Woudea (Nizozemska) kolege su ponovno izabrali za predsjednika Općeg suda na razdoblje od tri godine. Savvas Papasavvas (Cipar) također je ponovno izabran za potpredsjednika Općeg suda. Suci Općeg suda među sobom su izabrali i deset predsjednika vijeća na razdoblje od tri godine.

RUJAN

Podnošenje zahtjeva za prethodnu odluku u predmetu Bundesamt für Fremdenwesen und Asyl

Verwaltungsgerichtshof (Visoki upravni sud, Austrija) pita predstavlja li položaj žena u Afganistanu, nakon što su talibani preuzeli vlast, progon na temelju kojeg se ostvaruje pravo na status izbjeglice (C‑608/22).

Listopad

Dan otvorenih vrata

Kako bi se javnost bolje informirala o ulozi Suda i vrijednostima Unije, građane dočekuju osoblje i članovi Suda u sklopu Dana otvorenih vrata. Građani otkrivaju informacije o instituciji i njezinu radu, ali i o tijeku predmeta i radu službi.

Studeni

Svečanost predaje prigodne poštanske marke povodom 70 godina postojanja Suda

U suradnji sa Sudom, Post Luxembourg izdaje prigodnu poštansku marku kojom se obilježava 70. obljetnica institucije. Ta je inicijativa dio dugogodišnje tradicije obilježavanja važnih obljetnica Suda.

Studeni

Posjet izaslanstva Vrhovnog suda Ukrajine Sudu

Sud ugošćuje izaslanstvo Vrhovnog suda Ukrajine u kontekstu postupka pridruživanja te zemlje Europskoj uniji, koja od lipnja 2022. ima status države kandidatkinje za članstvo. Cilj je tog susreta uspostaviti suradnju između tih dvaju sudova, osobito u pogledu temeljnih vrijednosti Unije.

Prosinac

Izvanredni Forum sudaca

Ove godine Sud organizira poseban forum čiji su glavni sudionici predsjednici najviših sudova država članica, predsjednici ESLJP-a i Suda EFTA-e, kao i bivši članovi Suda. Forum posvećen temi „Pravosuđe blisko građaninu” započinje projekcijom kratkometražnog filma o povijesti Suda u kojem su objedinjene arhivske snimke, izjave članova institucije i intervjui profesora prava.

Prosinac

Svečana sjednica povodom 70. obljetnice

Kako bi obilježio 70. obljetnicu održavanja svečane sjednice na kojoj je osnovan Sud Europske zajednice za ugljen i čelik (EZUČ), Sud poziva najviša luksemburška tijela, visoke predstavnike institucija Europske unije i sudionike Foruma sudaca na svečanu sjednicu koja se prenosi uživo.

Prosinac

Konferencija „Graditelji Europe”

Proslava završava interaktivnim susretom između srednjoškolaca iz različitih država članica, koji će sudjelovati uživo ili na daljinu putem videokonferencije, i visokih dužnosnika europskih institucija.

B | Godina u brojkama

Institucija u 2022.

Proračun za 2022.: 465 milijuna eura

81 sudac

11 nezavisnih odvjetnika

page-s1.sub-2.region-1.infographic-2.paragraph-4

page-s1.sub-2.region-1.infographic-2.paragraph-5

page-s1.sub-2.region-1.infographic-2.paragraph-6

page-s1.sub-2.region-1.infographic-2.paragraph-7

page-s1.sub-2.region-1.infographic-2.paragraph-8

page-s1.sub-2.region-1.infographic-2.paragraph-9

page-s1.sub-2.region-1.infographic-2.paragraph-10

page-s1.sub-2.region-1.infographic-2.paragraph-11

Sudska godina (Sud i Opći sud)

1 710 novih predmeta

1 666 riješenih predmeta

2 585 neriješenih predmeta

173 288 podnesaka upisanih u upisnike tajništava

Prosječno trajanje postupaka: 16.3 mjeseca

16.4 mjeseca Sud

16.2 mjeseca Opći sud

Postotak postupovnih akata podnesenih putem aplikacije e-Curia:

87% Sud

94% Opći sud

9 365 korisničkih računa za aplikaciju e-Curia

e-Curia je računalna aplikacija Suda Europske unije koja zastupnicima stranaka u predmetima koji se pokreću pred Sudom i Općim sudom te nacionalnim sudovima u okviru zahtjeva za prethodnu odluku upućenih Sudu omogućuje isključivo elektroničku razmjenu postupovnih akata s tajništvima.


e-Curia : računalna aplikacija koja omogućuje razmjenu sudskih dokumenata
Pogledati video na YouTubeu

Jezične službe

Kao višejezična pravosudna institucija, Sud mora moći riješiti predmet bez obzira na to na kojem je od Unijinih službenih jezika postupak pokrenut. Sud također osigurava širenje svoje sudske prakse na svim službenim jezicima Unije.

24 jezika postupka

552 jezične kombinacije

612 pravnika lingvista za prevođenje pisanih dokumenata

1 281 000 stranica za prijevod

1 279 000 prevedenih stranica

71 usmeni prevoditelj za rasprave i sjednice

526 rasprava i sjednica održanih uz simultano prevođenje

Prevođenje na Sudu odvija se u skladu s obvezujućim jezičnim sustavom kojim se predviđaju sve kombinacije 24 službenih jezika Europske unije. Svi dokumenti koji se prevode izrazito su stručni pravni tekstovi. Zato jezična služba Suda zapošljava samo pravnike lingviste sa završenim pravnim obrazovanjem i temeljitim znanjem najmanje dvaju službenih jezika koji nisu njihov materinski jezik.


Višejezičnost na Sudu Europske unije – osiguravanje jednakog pristupa pravosuđu
Pogledati video na YouTubeu

go to top