2022-iejitrumpai

A | Metai nuotraukose
B | Metai skaičiais

 
Start Scroll

A | Metai nuotraukose

Sausio mėn.

Europos Sąjungos Teisingumo Teismo 70-metis

Teisingumo Teismas pradėjo savo 70-mečiui skirtus šventinius renginius. Per visus metus vykstančių renginių tema – „Teisingumas arčiau piliečių“. Platformose Mastodon ir Twitter kiekvieną savaitę Teisingumo Teismas primena svarbius įvykius, nutikusius per 70 metų nuo jo įsteigimo.
#CJUEen70jours #CJEUin70days

Kovo mėn.

Elektroninio parašo įdiegimas

Spartinant skaitmenizaciją Bendrojo Teismo sprendimams ir nutartims pasirašyti naudojamas kvalifikuotas elektroninis parašas.

Kovo mėn.

Gautas ieškinys RT France/Taryba

Dėl karo Ukrainoje ir Europos Sąjungos Tarybos patvirtintų sankcijų Rusijai kanalas RT France Bendrajame Teisme ginčija jam nustatytą transliavimo draudimą (T‑125/22).

Kovo mėn.

Gautas ieškinys Hamoudi/Frontex

Sirijos pilietis reikalauja iš Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros (Frontex) atlyginti žalą, patirtą dėl jos neteisėtų veiksmų vykdant 2020 m. balandžio 28 ir 29 d. „apgręžimo“ operaciją Egėjo jūroje (T‑136/22).

Balandžio mėn.

Gauti ieškiniai Lenkija/Komisija

Lenkija Bendrajame Teisme ginčija Komisijos inicijuotą 500 000 EUR per dieną periodinės baudos, kurią skyrė Teisingumo Teismas (C‑121/21 R) byloje dėl lignito gavybos Turovo kasyklose, išieškojimą (T‑200/22 ir T‑314/22).

Balandžio mėn.

Teisingumo Teismo posėdžių transliacijos

Siekdamas palengvinti visuomenės galimybę susipažinti su jo teismine veikla, kad ir kur jie gyventų, Teisingumo Teismas įdiegia teismo posėdžių, kuriuose vyksta žodinis bylos nagrinėjimas, skelbiami teismo sprendimai ir pateikiamos generalinių advokatų išvados, transliavimo sistemą, suteikiančią galimybę visiems dalyvauti posėdyje, kad ir kur jie būtų.

Gegužės mėn.

Gautas prašymas priimti prejudicinį sprendimą byloje Tez Tour

Covid-19 pandemijos aplinkybėmis Lietuvos Aukščiausiasis Teismas prašo Teisingumo Teismo išaiškinti Direktyvą dėl kelionės paslaugų paketų ir susijusių kelionės paslaugų rinkinių, kad būtų patikslintos sąlygos, kuriomis galima nutraukti kelionės paslaugų paketo sutartį nemokant nutraukimo mokesčio (C‑299/22).

Gegužės mėn.

Konkurso „European Law Moot Court“ finalas

„European Law Moot Court“, pirmą kartą surengtas 1988 m., yra didžiausias pasaulyje Sąjungos teisės teisminio proceso inscenizacijos konkursas. 2022 m. konkursą laimi Lundo universiteto (Švedija) komanda.

Gegužės mėn.

Europos diena

Minint Šumano deklaracijos metines, piliečių laukia Teisingumo Teismo stendas Eše prie Alzeto, 2022-ųjų Europos kultūros sostinėje. Europos miestelio alėjose Teisingumo Teismo savanorių komandos išklauso piliečius ir atsako į jų klausimus. O socialiniuose tinkluose EU Voice ir Twitter skelbtos žinutės su grotažyme #ECJDidYouKnow apie bylos eigą ir žinutės su grotažyme #AskCuria atsakant į piliečių klausimus.

Gegužės mėn.

Teisingumo Teismo delegacijos oficialus vizitas Kroatijoje

Teisingumo Teismo nariai susitinka su Kroatijos Ministru Pirmininku, Vyriausybės nariais, Aukščiausiojo Teismo ir Konstitucinio Teismo pirmininkais. Per konferenciją Zagrebe aptariami klausimai, susiję su teismų bendradarbiavimu, procesu dėl prejudicinio sprendimo priėmimo, aukščiausiųjų teismų vaidmeniu užtikrinant teisės vienovę, nesąžiningomis sąlygomis sutartyse su vartotojais ir Europos arešto orderiu.

Birželio mėn.

Teisėjų G. Falcone ir P. Borsellino pagerbimas

Su mafija kovojusių Italijos teisėjų Giovanni Falcone ir Paolo Borsellino 30-ųjų mirties metinių proga ir pagerbiant ginančiuosius teisinę valstybę, Teisingumo Teismo didžiojoje posėdžių salėje išimties tvarka parodytas spektaklis – Claudio Fava pjesė „L’Ultima estate – Falcone e Borsellino trent’anni dopo“.

Birželio mėn.

Tarpinstitucinės inovacijų dienos

Teisingumo Teisme susirenka Tarpinstitucinis skaitmeninės pertvarkos komitetas (CITN): Sąjungos institucijų darbuotojai, atsakingi už technologijų ir informacijos sritį, svarsto su skaitmeniniu suverenumu, skaitmeninių šaltinių dalijimusi, dirbtiniu intelektu ir kibernetiniu saugumu susijusius klausimus.

Birželio mėn.

Jos Ekscelencijos Graikijos Respublikos Prezidentės Katerina Sakellaropoulou vizitas

Teisingumo Teismo pirmininkas ir nariai susitinka su Jos Ekscelencija Graikijos Respublikos Prezidente K. Sakellaropoulou. Ji dalyvauja bendrame institucijos ir daugiakalbystės pristatyme.

Liepos mėn.

Europos Sąjungos teisminio tinklo narių susitikimas

Europos Sąjungos teisminio tinklo, įsteigto siekiant skatinti valstybių narių aukščiausiųjų ir konstitucinių teismų dialogą, nariai susitinka padiskutuoti tema „Teisingumas arčiau piliečių“.

Liepos mėn.

Gautas prašymas priimti prejudicinį sprendimą byloje RTL Nederland ir RTL Nieuws

Nyderlandų Teisingumo ir saugumo ministerija konfidencialumo sumetimais atsisako suteikti žiniasklaidos priemonei RTL Nederland galimybę susipažinti su informacija apie virš Ukrainos numušto lėktuvo MH17 katastrofos tyrimą. Raad van State (Nyderlandai) klausia Teisingumo Teismo, ar šis atsisakymas yra suderinamas su informacijos ir saviraiškos laisve (C‑451/22).

Rugsėjo mėn.

Teisingumo Teismas tvarkosi su sveikatos krize

Savo audito ataskaitoje Europos Audito Rūmai konstatuoja, kad Teisingumo Teismas puikiai tvarkėsi pandemijos sąlygomis, nes reagavo greitai ir lanksčiai, pasitelkdamas į skaitmeninę pertvarką jau atliktas investicijas.

Rugsėjo mėn.

Teisingumo Teismo vizitas Romoje

Teisingumo Teismo ir Italijos Konstitucinio Teismo nariai susitinka Romoje ir diskutuoja nacionalinio identiteto, valstybių narių lygybės Sutarčių atžvilgiu, teisinės valstybės ir teisėjų nepriklausomumo, taip pat Sąjungos teisės viršenybės klausimais.

Rugsėjo mėn.

Bendrojo Teismo pirmininko, pirmininko pavaduotojo, kolegijų pirmininkų rinkimai ir teismo sudėties dalinis atnaujinimas

Iš dalies atnaujinus Bendrojo Teismo sudėtį, teisėjai perrenka Marc van der Woude (Nyderlandai) Bendrojo Teismo pirmininku trejų metų kadencijai. Savvas Papasavvas (Kipras) perrinktas Bendrojo Teismo pirmininko pavaduotoju. Bendrojo Teismo teisėjai taip pat iš savo tarpo trejiems metams išrinko dešimt kolegijų pirmininkų.

Rugsėjo mėn.

Gautas prašymas priimti prejudicinį sprendimą byloje Bundesamt für Fremdenwesen und Asyl

Verwaltungsgerichtshof (Austrija) klausia, ar moterų padėtis Afganistane, Talibanui perėmus valdžią, gali būti laikoma persekiojimu, suteikiančiu teisę gauti pabėgėlio statusą (C‑608/22).

Spalio mėn.

„Atvirų durų“ diena

Siekdami geriau informuoti visuomenę apie Teisingumo Teismo vaidmenį ir Sąjungos vertybes per atvirų durų dieną piliečius pasitinka Teisingumo Teismo darbuotojai ir nariai. Piliečiams pasakojama apie instituciją ir jos veiklą, apie bylų nagrinėjimo eigą ir tarnybų darbą.

Lapkričio mėn.

Pašto ženklo, skirto Teismo 70-mečiui paminėti, įteikimo ceremonija

Bendradarbiaudamas su Teisingumo Teismu, Liuksemburgo paštas išleidžia proginį pašto ženklą, skirtą institucijos 70-mečiui paminėti. Ši iniciatyva – tai dalis ilgametės tradicijos minėti svarbias Teisingumo Teismo sukaktis.

Lapkričio mėn.

Ukrainos Aukščiausiojo Teismo delegacijos vizitas Teisingumo Teisme

Teisingumo Teismas priima Ukrainos Aukščiausiojo Teismo delegaciją; šis vizitas susijęs su šios šalies, nuo 2022 m. birželio mėn. turinčios šalies kandidatės statusą, stojimo į Europos Sąjungą procedūra. Šiuo susitikimu siekiama užmegzti abiejų teismų bendradarbiavimą, ypač pagrindinių Sąjungos vertybių srityje.

Gruodžio mėn.

Neeilinis teisėjų forumas

Šis kasmet rengiamas susitikimas šiemet surengiamas kaip specialus forumas, kuriame dalyvauja valstybių narių aukščiausiųjų teismų pirmininkai, EŽTT ir ELPA teismo pirmininkai, taip pat buvę Teisingumo Teismo nariai. Pagrindinė forumo tema – „Teisingumas arčiau piliečių“; jo pradžioje rodomas trumpametražis filmas, pasakojantis Teisingumo Teismo istoriją, kuriame naudojami archyviniai kadrai, kalbinami institucijos nariai ir pateikiami interviu su teisės profesoriais.

Gruodžio mėn.

Iškilmingas posėdis 70-mečio proga

Teisingumo Teismas pakviečia Liuksemburgo aukščiausiosios valdžios atstovus, Europos Sąjungos institucijų vadovus ir Teisėjų forumo dalyvius į iškilmingą posėdį, kuris transliuojamas tiesiogiai ir kuriuo paminimas Europos anglių ir plieno bendrijos (EAPB) Teisingumo Teismo įsteigimo 70-metis.

Gruodžio mėn.

Konferencija „Europos statytojai“

Šventiniai renginiai baigiasi įvairių valstybių narių vyresniųjų klasių moksleivių, dalyvavusių renginyje vietoje arba nuotoliniu būdu per vaizdo konferenciją, ir Sąjungos institucijų vadovų interaktyviu susitikimu.

B | Metai skaičiais

Institucija 2022-aisiais

2022 m. biudžetas 465 mln. EUR

81 teisėjas

11 generalinių advokatų

page-s1.sub-2.region-1.infographic-2.paragraph-4

page-s1.sub-2.region-1.infographic-2.paragraph-5

page-s1.sub-2.region-1.infographic-2.paragraph-6

page-s1.sub-2.region-1.infographic-2.paragraph-7

page-s1.sub-2.region-1.infographic-2.paragraph-8

page-s1.sub-2.region-1.infographic-2.paragraph-9

page-s1.sub-2.region-1.infographic-2.paragraph-10

page-s1.sub-2.region-1.infographic-2.paragraph-11

Teisminės veiklos metai (Teisingumo Teismas ir Bendrasis Teismas)

1 710 gautų bylų

1 666 išnagrinėtos bylos

2 585 nagrinėjamos bylos

173 288 procesiniai dokumentai, įtraukti į kanceliarijos registrą

Vidutinė proceso trukmė: 16,3 mėnesio

Teisingumo Teisme 16,4 mėnesio

Bendrajame Teisme 16,2 mėnesio

Procesinių dokumentų, pateiktų per e-Curia, procentinė dalis:

87% Teisingumo Teisme

Bendrajame Teisme 94%

9 365 prieigos prie e-Curia paskyros

e-Curia – tai Europos Sąjungos Teisingumo Teismo taikomoji programa, leidžianti Teisingumo Teisme ir Bendrajame Teisme nagrinėjamų bylų šalims atstovaujantiems asmenims ir nacionaliniams teismams, Teisingumo Teisme vykstant procesui dėl prašymo priimti prejudicinį sprendimą, vien elektroniniu būdu keistis procesiniais dokumentais su teismų kanceliarijomis.


e-Curia: taikomoji programa, leidžianti keistis teisminiais dokumentais
Žr. vaizdo įrašą YouTube kanale

Kalbos tarnybos

Kaip daugiakalbė teisminė institucija, Teisingumo Teismas turi galėti nagrinėti bylą, nesvarbu, kuria iš oficialiųjų Sąjungos kalbų ji pradėta. Vėliau jis užtikrina savo jurisprudencijos sklaidą visomis oficialiosiomis Sąjungos kalbomis.

24 proceso kalbos

552 kalbų kombinacijos

612 teisininkų lingvistų, atsakingų už rašytinių dokumentų vertimą

Pateikta versti 1 281 000 puslapių

Išversta 1 279 000 puslapių

71 vertėjas žodžiu, užtikrinęs vertimą teismo posėdžiuose ir susirinkimuose

526 teismo posėdžiai ir susirinkimai, kuriuose buvo verčiama sinchroniškai

Teisingumo Teisme vertimas raštu atliekamas pagal privalomą kalbų vartojimo tvarką, kurioje numatyta galimybė vartoti visas 24 oficialiąsias Europos Sąjungos kalbas. Visi verčiami dokumentai yra teisiniai techniškai sudėtingi tekstai. Būtent todėl Teisingumo Teismo kalbų tarnyboje dirba tik teisininkai lingvistai, baigę visas teisės studijas ir labai gerai mokantys bent dvi oficialiąsias kalbas, kurios nėra jų gimtosios kalbos.


Daugiakalbystė ESTT – vienodų galimybių kreiptis į teismą užtikrinimas
Žr. vaizdo įrašą YouTube kanale

go to top