Rok 2022 v skratke

A | Rok v obrazoch
B | Rok v číslach

 
Start Scroll

A | Rok v obrazoch

Január

70. výročie Súdneho dvora Európskej únie

Súdny dvor začína oslavy svojho 70. výročia. Témou sprevádzajúcou podujatia počas celého roka je „Spravodlivosť v dosahu občana“. Na platformách Mastodon a Twitter sa Súdny dvor každý týždeň vracia k najdôležitejším udalostiam za posledných 70 rokov svojej existencie.
#CJUEen70jours #CJEUin70days

Marec

Zavedenie elektronického podpisu

V rámci urýchlenia procesu digitalizácie sa na podpisovanie rozsudkov a uznesení Všeobecného súdu začína používať kvalifikovaný elektronický podpis.

Marec

Podanie žaloby vo veci RT France/Rada

V kontexte vojny na Ukrajine a sankcií prijatých proti Rusku Radou Európskej únie vysielateľ televíznej programovej služby RT France napáda na Všeobecnom súde uložený zákaz vysielania (T‑125/22).

Marec

Podanie žaloby vo veci Hamoudi/Frontex

Sýrsky štátny príslušník požaduje náhradu škody od Európskej agentúry pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) z dôvodu jej protiprávneho správania v rámci operácie „vytlačenia“ v Egejskom mori, ku ktorej došlo od 28. do 29. apríla 2020 (T‑136/22).

Apríl

Podanie žalôb vo veciach Poľsko/Komisia

Poľsko napáda na Všeobecnom súde skutočnosť, že Komisia vymáha denné penále vo výške 500 000 eur nariadené Súdnym dvorom (C‑121/21 R) vo veci ťažby hnedého uhlia v „baniach Turów“ (T‑200/22 a T‑314/22).

Apríl

Retransmisia streamingu z pojednávaní Súdneho dvora

Súdny dvor zavádza systém streamovania pojednávaní, vyhlásenia rozsudkov a prednesu návrhov, čo umožňuje každému zúčastniť sa na pojednávaní, bez ohľadu na to, kde sa nachádza.

Máj

Podanie návrhu na začatie prejudiciálneho konania vo veci Tez Tour

V kontexte pandémie Covid‑19 podáva Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (Litva) na Súdny dvor návrh na výklad smernice o balíkoch cestovných služieb a spojených cestovných službách s cieľom spresniť podmienky odstúpenia od zmluvy o balíku cestovných služieb bez zaplatenia stornovacieho poplatku (C‑299/22).

Máj

Finále súťaže „European Law Moot Court“

European Law Moot Court, organizovaná po prvýkrát v roku 1988, je najvýznamnejšou súťažou prednesov na svete v oblasti práva Únie. Víťazným tímom ročníka 2022 je Lundská univerzita (Švédsko).

Máj

Deň Európy

Pri oslavách výročia Schumanovej deklarácie víta Súdny dvor občanov v Esch‑sur‑Alzette, európskom hlavnom meste kultúry v roku 2022. V uliciach Európskej dedinky tímy dobrovoľníkov Súdneho dvora načúvajú občanom a odpovedajú na ich otázky. Tento prístup sa rozširuje na sociálne siete EU Voice a Twitter s informáciami obsahujúcimi hashtagy #ECJDidYouKnow o priebehu súdneho konania a #AskCuria, ktoré sú šírené ako odpoveď na otázky položené občanmi.

Máj

Oficiálna návšteva delegácie Súdneho dvora v Chorvátsku

Členovia Súdneho dvora sa stretávajú s predsedom vlády, ministrami a predsedami chorvátskeho Najvyššieho súdu a Ústavného súdu. Na konferencii v Záhrebe diskutujú o justičnej spolupráci, prejudiciálnom konaní, úlohe najvyšších súdov pri zabezpečovaní jednotnosti práva, nekalých podmienkach v spotrebiteľských zmluvách a európskom zatykači.

Jún

Pietna spomienka na sudcov G. Falconeho a P. Borselliniho

Pri príležitosti 30. výročia úmrtia talianskych sudcov bojujúcich proti mafii, ktorými boli Giovanni Falcone a Paolo Borsellino, a v úcte ku všetkým, ktorí bránia právny štát, inštitúcia výnimočne uvádza vo veľkej pojednávacej sále predstavenie diela L’Ultima estate – Falcone e Borsellino trent’anni dopo, ktorého autorom je Claudio Fava.

Jún

Medziinštitucionálne dni inovácie

Súdny dvor víta Medziinštitucionálny výbor pre digitálnu transformáciu (ICDT): vedúci zamestnanci inštitúcií Únie v oblasti technológií a informatiky sa zaoberajú otázkami digitálnej suverenity, rozdelenia digitálnych zdrojov, umelej inteligencie a kybernetickej bezpečnosti.

Jún

Jej Excelencia Katerina Sakellaropoulou, prezidentka Helénskej republiky, navštevuje Súdny dvor

Predseda a členovia Súdneho dvora privítali na pracovnom zasadnutí Jej Excelenciu pani K. Sakellaropoulou, prezidentku Helénskej republiky. Zúčastní sa všeobecnej prezentácie o inštitúcii a mnohojazyčnosti.

Júl

Stretnutie Súdnej siete Európskej únie (SSEÚ)

Členovia Súdnej siete Európskej únie, ktorej cieľom je podporovaí dialóg medzi najvyššími a ústavnými súdmi naprieč členskými štátmi, sa stretávajú, aby si vymenili názory najmä na tému spravodlivosti blízkej občanovi.

Júl

Podanie návrhu na začatie prejudiciálneho konania vo veci RTL Nederland a RTL Nieuws

Ministerstvo spravodlivosti a bezpečnosti Holandska odmieta z dôvodov dôvernosti poskytnúť prístup k informáciám o páde lietadla MH17 (zostreleného v roku 2014 nad Ukrajinou) tlačovému orgánu RTL Nederland. Raad van State (Holandsko) sa pýta Súdneho dvora, či je toto odmietnutie zlučiteľné s právom na informácie a slobodou prejavu (C‑451/22).

September

Súdny dvor a sanitárna kríza

Európsky Dvor audítorov vo svojej audítorskej správe chváli odolnosť Súdneho dvora počas pandémie Covid‑19, keďže inštitúcia reagovala rýchlo a pružne, pričom sa opierala o už vykonané investície do digitálnej transformácie.

September

Návšteva Súdneho dvora v Ríme

Členovia Súdneho dvora a talianskeho Ústavného súdu sa stretávajú v Ríme a diskutujú o témach národnej identity, rovnosti členských štátov pred Zmluvami, právneho štátu a nezávislosti súdov, ako aj prednosti práva Únie.

September

Voľby predsedu, podpredsedu, predsedov komôr Všeobecného súdu a čiastočná obnova súdu

Pri príležitosti čiastočnej obnovy Všeobecného súdu bol Marc van der Woude (Holandsko) svojimi kolegami opätovne zvolený za predsedu Všeobecného súdu na obdobie troch rokov. Rovnako Savvas Papasavvas (Cyprus) bol opätovne zvolený za podpredsedu Všeobecného súdu. Sudcovia Všeobecného súdu si spomedzi seba zvolili aj desiatich predsedov komôr na obdobie troch rokov.

September

Podanie návrhu na začatie prejudiciálneho konania vo veci Bundesamt für Fremdenwesen und Asyl

Verwaltungsgerichtshof (Rakúsko) sa pýta, či situácia žien v Afganistane po prevzatí moci Talibanom predstavuje prenasledovanie zakladajúce právo na postavenie utečenca (C‑608/22).

Október

Deň otvorených dverí

S cieľom zvýšiť povedomie verejnosti o poslaní Súdneho dvora a hodnotách Únie sa občania môžu stretnúť so zamestnancami a členmi Súdneho dvora v rámci Dňa otvorených dverí. Občania objavujú inštitúciu a jej fungovanie, ale aj priebeh súdneho konania a prácu jednotlivých služieb.

November

Vydanie pamätnej známky 70 rokov Súdneho dvora

V spolupráci so Súdnym dvorom Post Luxembourg vydáva pamätnú známku na oslavu 70. výročia inštitúcie. Táto iniciatíva je súčasťou dlhej tradície osláv významných výročí Súdneho dvora.

November

Návšteva delegácie z Najvyššieho súdu Ukrajiny na Súdnom dvore

Súdny dvor víta delegáciu Najvyššieho súdu Ukrajiny v kontexte postupu pristúpenia tejto krajiny, ktorá má od júna 2022 postavenie uchádzača o členstvo, k Európskej únii. Toto stretnutie má nadviazať spoluprácu medzi týmito dvomi súdmi týkajúcu sa najmä základných hodnôt Únie.

December

Mimoriadne fórum sudcov

Na účely tohto každoročného stretnutia organizuje Súdny dvor Špeciálne fórum, na ktorom sú hlavnými pozvanými predsedovia najvyšších súdov členských štátov, predsedovia ESĽP a Súdneho dvora EZVO, ako aj bývalí členovia Súdneho dvora. Fórum bolo venované téme „Spravodlivosť v dosahu občana“ a na jeho začiatku bol premietnutý krátky film sledujúci históriu Súdneho dvora, v ktorom sú kombinované archívne zábery, vystúpenia členov inštitúcie a rozhovory s profesormi práva.

December

Slávnostné zasadnutie – 70. výročie

Súdny dvor pozýva najvyššie luxemburské orgány, vysokých predstaviteľov inštitúcií Európskej únie a účastníkov Fóra sudcov na slávnostné zasadnutie, vysielané naživo, ktoré pripomína 70. výročie slávnostného zasadnutia pri príležitosti zriadenia Súdneho dvora Európskeho spoločenstva uhlia a ocele (ESUO).

December

Konferencia „Budovatelia Európy“

Oslavy sa končia interaktívnym stretnutím medzi študentami stredných škôl z rôznych členských štátov, ktorí sú prítomní na mieste alebo sa zúčastňujú prostredníctvom videokonferencie na diaľku, a vedúcimi predstaviteľmi európskych inštitúcií.

B | Rok v číslach

Inštitúcia v roku 2022

Rozpočet na rok 2022: 465 miliónov eur

81 sudcov a sudkjň

11 generálnych advokátov a advokátok

page-s1.sub-2.region-1.infographic-2.paragraph-4

page-s1.sub-2.region-1.infographic-2.paragraph-5

page-s1.sub-2.region-1.infographic-2.paragraph-6

page-s1.sub-2.region-1.infographic-2.paragraph-7

page-s1.sub-2.region-1.infographic-2.paragraph-8

page-s1.sub-2.region-1.infographic-2.paragraph-9

page-s1.sub-2.region-1.infographic-2.paragraph-10

page-s1.sub-2.region-1.infographic-2.paragraph-11

Súdny rok (Súdny dvor a Všeobecný súd)

1 710 začatjch vecí

1 666 skončenjch vecí

2 585 prebiehajúcich konaní

173 288 procesnjch dokumentov zapísanjch do registra kancelárií súdov

Priemerná dĺžka konania: 16.3 mesiaca

16.4 mesiaca na Súdnom dvore

16.2 mesiaca na Všeobecnom súde

Percento procesnjch aktov podanjch cez aplikáciu e-Curia:

87% na Súdny dvor

94% na Všeobecnj súd

9 365 prístupovjch účtov do aplikácie e-Curia

e-Curia je informatická aplikácia Súdneho dvora Európskej únie, ktorá umožňuje zástupcom účastníkov konania vo veciach podaných na Súdny dvor a Všeobecný súd, ako aj vnútroštátnym súdom v rámci návrhov na začatie prejudiciálneho konania predložených Súdnemu dvoru vymieňaí si procesné akty s kanceláriami súdov výlučne elektronicky.


e-Curia : aplikácia, ktorá umožňuje výmenu procesných písomností
pozri video na YouTube

Jazykové oddelenia

Súdny dvor musí byť ako viacjazyčná súdna inštitúcia schopný prejednať vec bez ohľadu na to, v akom úradnom jazyku Únie bola podaná. Následne na to zabezpečuje, aby bola jeho judikatúra uverejnená vo všetkých úradných jazykoch Únie.

24 jazykov konania

552 jazykovjch kombinácií

612 právnikov lingvistov na preklad písomnjch dokumentov

1 281 000 strán na preklad

1 279 000 preloženjch strán

71 tlmočníkov na pojednávania a schôdze

526 pojednávaní a schôdzí, ktoré boli simultánne tlmočené

Na Súdnom dvore sa preklady vykonávajú s ohľadom na prísny jazykový režim, ktorý zahŕňa všetky kombinácie 24 úradných jazykov Európskej únie. Všetky prekladané dokumenty predstavujú vysoko odborné právne texty. Práve z tohto dôvodu jazykové oddelenie Súdneho dvora zamestnáva len právnikov lingvistov s úplným právnickým vzdelaním a veľmi dobrou znalosíou aspoň dvoch úradných jazykov okrem ich materinského jazyka.


Mnohojazyčnosť na Súdnom dvore EÚ – zabezpečenie rovnakého prístupu k spravodlivosti
pozri video na YouTube

go to top