70 rokov v službe občanov a Únie práv

A | Činnosť inštitúcie v roku 2022
B | Kľúčové udalosti roka
C | Vzťahy s verejnosťou

 
Start Scroll

A | Činnosť inštitúcie v roku 2022

Prví členovia Súdneho dvora Európskeho spoločenstva uhlia a ocele ( ESUO) zložili 4. decembra 1952 prísahu v jednom zo štyroch úradných jazykov ESUO.

Alfredo Calot Escobar

Tajomník Súdneho dvora


Tajomník Súdneho dvora, generálny sekretár tejto inštitúcie, riadi administratívu Súdneho dvora pod vedením jeho predsedu.


Prví členovia Súdneho dvora Európskeho spoločenstva uhlia a ocele ( ESUO) zložili 4. decembra 1952 prísahu v jednom zo štyroch úradných jazykov ESUO. Deväť členov – sedem sudcov a dvaja generálni advokáti – zastupujúcich právne kultúry jednotlivých členských štátov s cieľom zabezpečiť plodný dialóg tradícií, kancelária určená na plynulý chod súdu, jazyková služba zaručujúca prístup k európskej justícii bez jazykovej bariéry a administratívny aparát zabezpečujúci riadne využívanie verejných prostriedkov v službách súdneho orgánu ESUO: to je všeobecný pohľad na to, ako vyzeral Súdny dvor vo svojich začiatkoch.

Po sedemdesiatich rokoch sa Súdny dvor môže s hrdosťou pozrieť späť na to, ako držal krok s dobou a nikdy sa pritom nevzdal svojich prvotných zásad.

Súdny dvor od svojho vzniku prijal viac ako 43 000 rozhodnutí, a preto je podpora súdnej činnosti v súčasnosti viac ako kedykoľvek predtým naďalej kompasom pre všetky služby inštitúcie.

V tomto ohľade bol rok 2022 dôležitým rokom, v ktorom sa položili základy jedného z hlavných projektov Súdneho dvora, a to zavedenia integrovaného systému spravovania vecí, ktorý v konečnom dôsledku umožní súdom pracovať v rámci plne digitalizovaných, bezpečných a integrovaných pracovných tokov, od začatia konania vo veci až po zverejnenie rozhodnutia. Tento projekt, ktorého základom je kvalita a rýchlosť výkonu spravodlivosti, bude dokončený v roku 2024 po niekoľkých rokoch úzkej spolupráce medzi súdmi, súdnymi kanceláriami a príslušnými službami. Bude to významný krok v procese digitalizácie súdnej činnosti, ktorý sa začal pred niekoľkými rokmi vytvorením aplikácie e‑Curia, a v prípade potreby bude ďalším dôkazom o stále intenzívnejšom využívaní technologických inovácií ako kľúča k efektívnosti a pokroku.

Do pracovného plánu inštitúcie zároveň vstúpili ďalšie strategické ciele. V tomto rámci sa v roku 2022 začali realizovať dôležité projekty, pričom niektoré z nich nepochybne odrážajú hlavné zásady, ktorými sa činnosť inštitúcie riadi od svojho vzniku.

Jednou z týchto zásad je už sedem desaťročí hľadanie zamestnancov a zamestnankýň s najvyššou úrovňou odbornosti a profesionality zo všetkých členských štátov. Sú viacjazyční, vysoko kvalifikovaní a mimoriadne odhodlaní spoluvytvárať Európu spravodlivosti, pričom sú zároveň stredobodom projektu inštitúcie zameraného na rozvoj a udržanie talentov. Práve v tejto súvislosti Súdny dvor v roku 2022 spustil globálnu iniciatívu na zlepšenie prístupnosti a inklúzie, ktorej cieľom je podporiť prijímanie, integráciu a rozvoj ľudí so zdravotným znevýhodnením a umožniť tak každému naplno uplatniť svoje schopnosti. Cieľom tejto iniciatívy, do ktorej je zapojená celá inštitúcia, je tiež zabezpečiť, aby všetky osoby podliehajúce súdnej právomoci, účastníci konania aj návštevníci mali zabezpečený fyzický aj virtuálny prístup na Súdny dvor Európskej únie.

Snaha vnímať potreby občanov, ale aj uľahčovať užší kontakt so širokou verejnosťou dlhodobo ovplyvňuje aj komunikačnú a informačnú politiku inštitúcie. V tomto jubilejnom roku túto blízkosť podporilo viacero iniciatív, ako napríklad pilotný projekt prenosu pojednávaní cez internet, ktorý je na týchto stránkach predstavený. Na základe skúseností získaných počas pandémie inštitúcia pokračovala aj v programe návštev na diaľku určených pre študentov stredných škôl v členských štátoch, ktorý im umožnil navštíviť budovy inštitúcie, sledovať prezentácie a diskutovať s členom alebo členkou Súdneho dvora naživo v ich vlastnom jazyku bez toho, aby museli opustiť triedu. Táto pútavá iniciatíva, na ktorej sa v rôznych členských štátoch zúčastnilo už niekoľko stoviek študentov, tak ponúka všetkým mladým ľuďom, ktorí sa doteraz nedostali na Súdny dvor z dôvodu vzdialenosti, nákladov alebo cestovných ťažkostí, nové možnosti navštíviť nás a lepšie pochopiť úlohu súdneho orgánu Únie.

Zoznam projektov ukončených v roku 2022 sa zdá byť, ako každý rok, bohatý a zároveň rôznorodý, takže v ich vymenúvaní by sa dalo pokračovať. O kultúre a hodnotách organizácie však najlepšie nevypovedajú jej každoročne uskutočnené projekty, ale skôr jej schopnosť prevziať svoj diel zodpovednosti v neľahkej situácii, ktorú Európa zažíva.

V tejto súvislosti Súdny dvor naplno splnil svoju úlohu tým, že bol hostiteľom Najvyššieho súdu Ukrajiny, aby podporil budovanie súdneho systému založeného na mieri a pokroku, ďalej tým, že dal výnimočne k dispozícii svoju hlavnú pojednávaciu miestnosť, aby si divadelným predstavením uctil pamiatku sudcov, ktorí položili svoje životy za ochranu právneho štátu, neúnavne pripomínaného v našej judikatúre, alebo tiež tým, že využíval všetky dostupné technológie na stretnutie s ľuďmi, ktorí sú ďaleko, a napokon tým, že sa snažil zabezpečiť, aby si každý v záujme rovnosti a inklúzie našiel svoje miesto a mohol sa v rámci inštitúcie rozvíjať.

V roku 2022 sa na Súdnom dvore, rovnako ako aj na iných miestach, v snahe znížiť spotrebu energie obmedzilo vykurovanie a stlmilo osvetlenie, to však nijako neovplyvnilo úsilie o napĺňanie nášho poslania.

Alfredo Calot Escobar

Tajomník Súdneho dvora

B | Kľúčové udalosti roka

70 rokov Súdneho dvora Európskej únie: ohliadnutie sa za jubilejným rokom

„Spravodlivosť v dosahu občana“

Inštitúcia oslavovala svoje 70. výročie počas celého roka 2022, pričom ústrednou témou týchto osláv bola „Spravodlivosť v dosahu občana“. Oslavy sú príležitosťou obzrieť sa za cestou začatou v roku 1952, keď zakladatelia Európskeho spoločenstva uhlia a ocele (ESUO) položili základný kameň budúcej európskej integrácie. Sfúknutiu 70. sviečky predchádzali roky a obdobia, počas ktorých táto súdna inštitúcia čelila rôznym výzvam. Za sebou nasledujúce Zmluvy, vytvorenie Súdu prvého stupňa v roku 1989, prenesenie nových právomocí, postupné rozširovanie, ale aj Brexit, postupné zvyšovanie počtu úradných jazykov a generálnych advokátov, ako aj zdvojnásobenie počtu sudcov Všeobecného súdu… – všetky tieto udalosti sprevádzali Súdny dvor na jeho ceste a pri plnení jeho poslania: dohliadať na dodržiavanie práva Únie a zabezpečiť jeho jednotný výklad a uplatňovanie. Skôr, ako sa pozrieme do budúcnosti, vráťme sa k hlavným udalostiam tohto výnimočného roka.

Na jeho začiatku predseda predstavil logo 70. výročia, ktoré sa po prvýkrát objavilo vo vizuálnej prezentácii Súdneho dvora. Ako symbol tohto jubilea označovalo všetky publikácie tohto roka. Logo bolo umiestnené na budove Súdneho dvora a vzhľadom na svoju viditeľnosť pútalo pozornosí občanov až z centra Luxemburgu. Počas Dní otvorených dverí mohli návštevníci posielať pohľadnice s uvedeným logom do všetkých častí Únie a informovať tak svojich blízkych o svojej účasti na tomto slávnostnom podujatí.

Informačná kampaň na Twitteri zvýšila povedomie o histórii a činnosti inštitúcie. 70 tweetov poskytlo našim 146 000 sledovateľom prehľad o Súdnom dvore od roku 1952 až po súčasnosť.

Luxemburská pošta pokračovala v dlhoročnej tradícii a po známkach vydaných pri príležitostiach, akými boli otvorenia Paláca v roku 1973, 35. výročie založenia súdu v roku 1987, 50. výročie v roku 2002 a 60. výročie v roku 2012, venovala známku aj k 70. výročiu založenia inštitúcie. V úplne inom duchu vyšla v prestížnej edícii kniha o histórii Súdneho dvora: umožní podeliť sa o poznatky o našej inštitúcii počas oficiálnych návštev a protokolárnych prijatí. Verejne prístupné vydanie bude k dispozícii v roku 2023.

Oslavy vyvrcholili začiatkom decembra: Na Mimoriadnom fóre sudcov Súdny dvor zorganizoval stretnutie predsedov ústavných a najvyšších súdov členských štátov, Európskeho súdu pre ľudské práva a Súdu Európskeho združenia voľného obchodu. Toto významné každoročné podujatie, ktoré sa v roku 2022 konalo v osobitnom formáte, je príležitosťou pre členov a členky Súdneho dvora, ako aj pre generálnych advokátov a generálne advokátky stretnúť sa so sudcami zo všetkých členských štátov a rozvíjať justičný dialóg. Podujatie bolo venované téme „Spravodlivosť v dosahu občana“ a uviedlo ho premietnutie nového filmu v hlavnej pojednávacej miestnosti natočeného pri príležitosti 70. výročia Súdneho dvora, ktorý sleduje jeho históriu a jeho úlohu pri budovaní európskeho právneho poriadku. Film, ktorý je prístupný širokej verejnosti, pripravili oddelenia Súdneho dvora a objavili sa v ňom členovia a členky Súdneho dvora a Všeobecného súdu, rovnako ako zástupcovia akademickej obce. Súčasťou diela je množstvo archívnych záberov.

Na slávnostnom zasadnutí 6. decembra Súdny dvor privítal Jeho kráľovskú výsosí dedičného veľkovojvodu Guillauma, ako aj Othmara Karasa, prvého podpredsedu Európskeho parlamentu, Michala Šalomouna, ministra pre legislatívu a predsedu Legislatívnej rady vlády Českej republiky, Věru Jourovú, podpredsedníčku Európskej komisie, a Samu Tanson, ministerku kultúry a spravodlivosti Luxemburského veľkovojvodstva.

Budovatelia Európy: mládež v centre pozornosti Súdneho dvora

Oslavy 70. výročia sa skončili 6. decembra konferenciou „Budovatelia Európy“, ktorá bola mimoriadnym stretnutím popredných predstaviteľov Únie s európskou mládežou.

„Vitajte vo vašom dome, na vašom Súdnom dvore!“

Týmito slovami sa predseda Koen Lenaerts prihovoril 240 stredoškolákom z desiatich členských štátov, ktorí boli v hlavnej pojednávacej miestnosti prítomní osobne aj na diaľku, a následne poukázal na úlohu Súdneho dvora a jeho vplyv na každodenný život občanov a občianok. Predseda Lenaerts spolu s pánom Othmarom Karasom a pani Věrou Jourovou hovorili o svojich životoch a práci, ktorú každý z nich vykonáva vo svojej inštitúcii, pričom zdôraznili význam ich rôznorodého pôvodu ako symbolu Európy zjednotenej v rozmanitosti: „Človek iného pôvodu, náboženstva alebo s iným názorom môže mať pravdu rovnako ako ja,“ povedal pán Karas. Pani Jourová zas mladým študentom pripomenula, že hodnoty ako demokracia a právny štát nemožno považovať za definitívne dosiahnuté: spomínala na prvé výrazné spomienky svojho života, na príchod sovietskych tankov počas Pražskej jari v roku 1968.

Pán Lenaerts, pán Karas a pani Jourová potom s mladými hosťami diskutovali. Výhody európskeho projektu, význam vstupu východoeurópskych krajín do Únie, najväčšie výzvy, ktorým Únia čelí, jej opatrenia proti nerešpektovaniu jej práva a hodnôt, rôzne kritické hlasy na jej adresu a rastúci euroskepticizmus, globálne otepľovanie a diskriminácia na základe pohlavia alebo sexuálnej orientácie. Aj to boli témy, ktoré chceli mladí návštevníci rozoberať v diskusii so svojimi partnermi.

Na záver predseda Lenaerts pred študentmi pripomenul vyhlásenie Roberta Schumana: „Európa nemôže vzniknúť naraz, ani podľa jedného plánu. Vybudujú ju konkrétne výsledky, ktoré v prvom rade vytvoria reálnu solidaritu.“ Na konci stretnutia študenti vyjadrili svoju veľkú spokojnosť z priamej interakcie s najvyššími predstaviteľmi EÚ.

«Myslím si, že je naozaj inšpirujúce, že máme možnosÍ sem prísÍ a klásÍ otázky lídrom a líderkám na najvyššej úrovni!“

„Naša škola mala tú česť klásť otázky významným osobnostiam európskych inštitúcií: Na konferencii som nebol divákom, ale aktérom.“

Prenos pojednávaní cez internet: ďalší krok k priblíženiu Súdneho dvora občanom

Súdny dvor ponúka moderný výklad zásady transparentnosti a verejnosti pojednávaní a od tohto roku sprístupnil na webovej stránke CVRIA pilotný prenos pojednávaní cez internet. Prostredníctvom tejto novej služby sa Súdny dvor snaží ešte viac priblížií občanom Únie. Systém zavedený v apríli 2022 ponúka ľuďom, ktorí z akéhokoľvek dôvodu (náklady, vzdialenosť, ťažkosti s prepravou) nemôžu pricestovať do Luxemburgu, možnosť sledovať pojednávania veľkej komory Súdneho dvora za rovnakých podmienok, aké majú tí, ktorí sa na nich zúčastňujú osobne. Keďže mnohojazyčnosť je ťažiskom fungovania inštitúcie, občania môžu sledovať rozpravy v jazyku podľa vlastného výberu, keď si v rámci prenosu cez internet zvolia príslušný kanál na tlmočenie.

Pojednávania sa nevysielajú naživo, ale s oneskorením, aby sa zabezpečil pokojný priebeh rozpráv a predišlo sa technickým ťažkostiam. To znamená, že ranné pojednávania sa vysielajú popoludní, zatiaľ čo popoludňajšie sú k dispozícii nasledujúce ráno. Vyhlásenie rozsudkov Súdneho dvora a čítanie návrhov generálnych advokátov sa vysiela naživo. Lepšie porozumenie veci uľahčuje mnohojazyčná audiovizuálna kapsula, ktorú tesne pred prenosom pojednávania prezentuje na obrazovke tlačový atašé, pričom jej cieľom je vysvetlenie dotknutej veci.

Sébastien Servais

vedúci sekcie multimédií

„Hoci rozhodnutie zaviesť prenos cez internet je pomerne nové, naša sekcia sa naň pripravovala niekoľko rokov. Pri spustení projektu sme čelili najmä technickej výzve, pretože bolo nevyhnutné rozsiahle IT vybavenie a zmena samotného jadra našich konferenčných systémov, aby mohla byť zabezpečená mnohojazyčnosť. Veľkú pozornosť si vyžadovali aj ďalšie aspekty: používanie záberov počas pojednávania, rôzne otázky týkajúce sa integrity samotného pojednávania, ako aj ochrana osobných údajov účastníkov pojednávania. Osobitná pozornosť sa venovala kvalite záberov a riadeniu kamier, aby sa zabezpečila vysoká kvalita obrazu. Túto streamovaciu službu postupne doplnia nové externé komunikačné prostriedky, ktoré umožnia ešte viac zviditeľniť prácu našej inštitúcie pri zachovaní maximálnej transparentnosti voči občanom. Je to pravdepodobne len prvý krok, ale ten je asi vždy najzložitejší.“

Tina Omahen

tlmočníčka

„Tlmočníci a tlmočníčky sa najprv museli prispôsobiť veľkým zmenám pri výkone svojej profesie v dôsledku zdravotnej krízy a hneď na to boli konfrontovaní s ďalšou novinkou: dabingu audiovizuálnych kapsúl prezentovaných pred prenosom pojednávania cez internet. Na rozdiel od tlmočenia musí byť dabing takmer dokonale synchronizovaný s rečníkom. Okrem toho, že sme museli upraviť našu bežnú techniku reprodukovania prejavu s ohľadom na túto novú požiadavku, museli sme sa tiež oboznámiť aj s novými nástrojmi na nahrávanie. Pre niektorých kolegov, ktorí pri príprave používali najmä ručne písané dokumenty, bol prechod na digitálnu formu veľkou výzvou. Aj keď sa nám z toho na začiatku trochu zamotala hlava, vytvorili sme si napokon stabilnú rutinu, vďaka ktorej túto novú úlohu zvládame.“

Marc-André Gaudissart

zástupca tajomníka Súdneho dvora

„Hoci prenos pojednávaní cez internet požadovali už niekoľko rokov najmä novinári, akademici alebo poslanci Parlamentu, Súdny dvor ani Všeobecný súd ho nezaviedli, a to nielen z dôvodu otázok týkajúcich sa riadenia rozpráv a plynulého priebehu pojednávaní, ale aj z dôvodu technických a jazykových výziev, keďže prenos viacjazyčného pojednávania bez simultánneho tlmočenia by nemal pre občanov Únie veľký význam. To však platilo pred zdravotnou krízou…
Vďaka značnému úsiliu, ktoré Súdny dvor v tomto období vynaložil, najmä s cieľom umožniť účastníkom konania, ktorí niekedy podliehali veľmi prísnym cestovným obmedzeniam, zúčastňovať sa na diaľku na pojednávaniach v Luxemburgu, získal Súdny dvor potrebné technické prostriedky, ktoré mu v súčasnosti umožňujú vysielať pojednávania prostredníctvom internetu. Tento vývoj sa v tejto fáze týka len pojednávaní veľkej komory Súdneho dvora. Predstavuje však významný krok smerom k väčšej transparentnosti súdnictva vo vzťahu k občanom, ale aj nesporný pokrok pre vnútroštátne súdy, ktoré sa obrátili na Súdny dvor s prejudiciálnou otázkou týkajúcou sa výkladu alebo platnosti práva Únie a teraz môžu na diaľku sledovať diskusiu o tejto otázke na pojednávaní a lepšie tak pochopiť dosah odpovede Súdneho dvora. Ide o významný prínos v čase, keď sa niekedy spochybňujú hodnoty a samotné základy európskeho projektu.“

Divadelné predstavenie v hlavnej pojednávacej miestnosti

Posledné leto – Falcone a Borsellino po tridsatich rokoch

Pri príležitosti 30. výročia atentátu na talianskych sudcov Giovanniho Falconeho a Paola Borsellina sa hlavná pojednávacia miestnosť Súdneho dvora premenila na divadelné javisko, na ktorom sa inscenovala hra L’Ultima estate – Falcone e Borsellino trent’anni dopo od Claudia Favu v réžii Chiary Callegari za prítomnosti predsedu Lenaertsa a mnohých osobností. Claudio Fava je novinár a spisovateľ, bývalý poslanec talianskeho parlamentu a poslanec Európskeho parlamentu, súčasný predseda Commissione Antimafia della Regione Sicilia. Jeho dielo sleduje posledné mesiace života dvoch talianskych sudcov v 90. rokoch.

Stôl, dve stoličky a kartotéka na minimalistickej scéne: režisérka Chiara Callegari chcela poukázať na dôležitosť angažovanosti pre spoločnú vec a na potrebu zachovať ostražitosť voči nebezpečenstvu, ktorým je aj v súčasnosti ohrozenie právneho štátu a hospodárska trestná činnosí bez hraníc. Umelecký jazyk vytvára priestor na zachytenie emócií divákov a robí ich citlivými na vnímanie hodnôt, akými je aj spravodlivosť. Súdny dvor tak pripomenul, aká dôležitá je povinnosí nezabúdaí, a vzdal poctu týmto talianskym sudcom, ktorí sa angažovali pri ochrane právneho štátu.

Chiara Callegari, Simone Luglio a Giovanni Santangelo

„Divadelná hra Ultima Estate – Falcone e Borsellino trent’anni dopo je stvárnením jedinečného príbehu dvoch talianskych sudcov, presvedčených bojovníkov proti mafii. Vznikla v roku 2021, v čase keď ľudia na celom svete čelili veľkej neistote a bojovali proti spoločnej hrozbe. Bolo zvláštne a ťažké uvažovať v tejto neistote o dramatizácii života dvoch mužov, ktorí museli sami bojovať proti všadeprítomnej oblude, mafii. Bolo mi cťou uctiť si tieto osobnosti v prostredí, akým je Súdny dvor Európskej únie.

Aby herec mohol rozprávať príbehy, potrebuje publikum. Na Súdnom dvore sme našli nielen množstvo divákov, prítomných na mieste alebo prostredníctvom prenosu cez internet, ale aj miesto, ktoré je svojím charakterom a poslaním hlasom všetkých občanov Európy.

Toto miesto dalo našej hre novú perspektívu a posunulo naše predstavenie na inú úroveň. Váha slov, ktoré herci vyslovujú, sa zmenila a nadobudla iný rozmer. Museli sme si zvyknúť na predstavu, že sme ako prví vystupovali na Súdnom dvore, ktorý sa na jeden deň stal divadelnou sálou.

Hru uviedli predseda Súdneho dvora Koen Lenaerts a potom talianska ministerka spravodlivosti Marta Cartabia. Potom už priestor patril nám. Stáli sme pred výzvou odohraÍ dojemnú hru na tomto veľmi symbolickom mieste spravodlivosti a museli sme si zachovaÍ chladnú hlavu.

‚Bolo rozhodnuté, bude to májová sobota‘, tieto slová zazneli v tichu hlavnej pojednávacej miestnosti a začalo sa tak naše rozprávanie o ľudskom dobrodružstve dvoch služobníkov spravodlivosti.

Spomienka na srdečné prijatie, ochotu a profesionalitu organizátorov a technických tímov, a najmä na spoločné nadšenie v tejto nádhernej katedrále práva EÚ, v nás bude ešte dlho rezonovať.“

C | Vzťahy s verejnosťou

Tlačoví atašé riaditeľstva pre komunikáciu, ktorí sú vzdelaním právnici, sú zodpovední za vysvetľovanie rozsudkov, uznesení a návrhov, ako aj aktuálne prejedávaných vecí novinárom vo všetkých členských štátoch a ich rôznym korešpondentom. Sú zodpovední za prípravu podujatí a komunikačných materiálov, ktoré sú uvedeným novinárom k dispozícii a môžu ich odoberať.

page-s3.sub-3.region-2.graph-1.paragraph-1

page-s3.sub-3.region-2.graph-1.paragraph-2

Rok 2022, ktorého témou bola „Spravodlivosť v dosahu občana“, sa dialóg s právnikmi a širokou verejnosťou výrazne zintenzívnil. Rovnako ako v predchádzajúcich rokoch je využívanie informačných technológií tak v rámci nového programu návštev na diaľku, ako aj pri komunikácii na sociálnych sieíach dôležitým prostriedkom zvýšenia dostupnosti a transparentnosti práce Súdneho dvora najmä vo vzťahu k občianskej spoločnosti. 70. výročie Súdneho dvora bolo príležitosťou zdôrazniť jednu z jeho základných hodnôt: slúžiť občanom a Únii založenej na zásadách právneho štátu.

Rok 2022 sa stal rokom postupného návratu návštevníkov vďaka pozvoľnému odstráneniu obmedzení spôsobených pandémiou.

Po dvoch rokoch bez osobných stretnutí sa 9. mája, v Deň Európy, uskutočnil na Súdnom dvore prvý Deň otvorených dverí. V sídle Súdneho dvora sa po predchádzajúcej registrácii konali počas tohto podujatia viacjazyčné prehliadky s výkladom o práci inštitúcie: verejnosť sa mohla zoznámiť s poslaním Súdneho dvora a Všeobecného súdu, spoznať priebeh konania, rozhodovaciu miestnosť a hlavnú pojednávaciu miestnosť. Súdny dvor medzitým v Esch‑sur‑Alzette, Európskom hlavnom meste kultúry v roku 2022, počas pekného jarného dňa nainštaloval svoj informačný stánok. Tím zamestnancov a členov a členiek Súdneho dvora sa vydal na stretnutie s občanmi, aby im predstavil a vysvetlil úlohu európskej súdnej inštitúcie. Súdny dvor sa 8. októbra rozhodol opäí otvoriť svoje brány a zorganizovať ešte väčšie podujatie ako na jar. Počas tohto podujatia bol vyzdvihnutý význam útvarov inštitúcie a mnohé profesie. Túto jedinečnú príležitosť spoznať Súdny dvor zvnútra využilo celkovo viac ako 2 700 ľudí.

V priebehu roka uverejnila inštitúcia na webovej stránke CVRIA 216 tlačových komuniké, ktorých cieľom bolo informovať novinárov a odborníkov z praxe o rozhodnutiach Súdneho dvora a Všeobecného súdu v reálnom čase, hneď po ich vyhlásení. Vzhľadom na všetky jazykové verzie dostupné na webovej stránke bolo korešpondentom v členských štátoch zaslaných 2 856 tlačových komuniké.

Tlačoví atašé tiež rozposlali svojim korešpondentom, najmä novinárom, ale aj právnikom, 551 informačných listov a 568 „rýchlych informácií“ o veciach, ktoré neboli zahrnuté v tlačových komuniké. V roku 2022 bolo tiež vybavených viac ako 10 000 e‑mailov a takmer 5 000 telefonátov týkajúcich sa žiadostí občanov o informácie (v jazyku každého žiadateľa).

Inštitúcia zintenzívnila využívanie sociálnych sietí na informovanie širokej verejnosti prostredníctvom svojich dvoch účtov na Twitteri, jedného vo francúzštine a druhého v angličtine, ktoré majú spolu 146 000 sledovateľov. V roku 2022 bolo odoslaných 1 868 tweetov, čo je dvojnásobok počtu tweetov z predchádzajúceho roka, najmä o najdôležitejších rozsudkoch Súdneho dvora a Všeobecného súdu a o hlavných udalostiach v živote inštitúcie. Cieľom kampane na Twitteri bolo pokryť oslavy 70. výročia: sledovatelia sa tak mohli oboznámiť s históriou Súdneho dvora prostredníctvom 70 tweetov, ktoré boli zverejnené špeciálne pri tejto príležitosti a zachytávali posledných 70 rokov existencie inštitúcie. Súdny dvor je prítomný aj na profesijnej sieti LinkedIn, kde zverejnil 313 správ pre svojich 178 000 odberateľov. V priebehu jedného roka Súdny dvor rozšíril túto online komunitu o viac ako tretinu, pričom takýto nárast svedčí o viditeľnosti jeho prítomnosti na tejto platforme.

page-s3.sub-3.region-2.graph-2.paragraph-1

page-s3.sub-3.region-2.graph-2.paragraph-2

Súdny dvor tak sleduje cieľ transparentnosti, aby sa posilnila dôvera občanov v túto inštitúciu. V tejto súvislosti je zásadným faktorom pochopenie jeho úlohy a súdnej činnosti. Túto snahu byť bližšie k občanom ilustruje aj realizácia projektu návštev na diaľku, ktorý sa začal v roku 2021. Projekt bol najskôr realizovaný vo francúzštine, taliančine, lotyštine a maďarčine a po jeho úspechu sa navrhlo pokračovať v ňom aj v ďalších jazykoch. Návštevy na diaľku sa tak mohli uskutočnií aj v českom, gréckom, poľskom a rumunskom jazyku. Cieľom je pokračovať v tejto aktivite aj v roku 2023 a rozšíriť ju na nové úradné jazyky.

Pokiaľ ide o tradičnejšie formáty, po dvoch rokoch, ktoré boli výrazne ovplyvnené pandémiou, je znova možné organizovať osobné návštevy. Budovy Súdneho dvora navštívilo celkovo 9 683 ľudí. Ostatní si zvolili virtuálnu formu – tento rok to bolo približne 15 % návštevníkov. Tento formát sa v nasledujúcich rokoch pravdepodobne výrazne rozvinie a sprístupní tak Súdny dvor aj európskym občanom zo vzdialenejších častí Európskej únie. Táto politika otvorenosti, ktorá na jednej strane znižuje uhlíkovú stopu, prekračuje vzdialenosti a znižuje náklady, má na druhej strane pridanú hodnotu v kontexte cieľa transparentnosti a pochopenia inštitúcie.

Návštevy na diaľku sú zamerané aj na to, aby oboznámili študentov stredných škôl vo veku 15 až 18 rokov s úlohou súdov Únie. Právny expert im približuje tak vplyv judikatúry Súdneho dvora na ich každodenný život, ako aj činnosť súdu. Stredoškoláci absolvujú virtuálnu prehliadku budov a pozrú si dva krátke filmy určené pre tento program. Môžu sa stretnúť so sudcom alebo sudkyňou alebo generálnym advokátom, či generálnou advokátkou a diskutovaí s nimi. Cieľom programu je zvýšiť povedomie mladých stredoškolákov a ich učiteľov o demokratických hodnotách a aktuálnych právnych otázkach.

M. Dimitrios Gratsias,

sudca Súdneho dvora

„Možnosť vyskúšať si návštevu Súdneho dvora „na diaľku“ v gréckom jazyku ma od začiatku tohto projektu lákala. Musím však priznať, že som mal určité pochybnosti. Ako hovoriť o Súdnom dvore študentom stredných škôl bez toho, aby som ich zaťažoval priveľkým množstvom technických detailov, ale aj bez toho, aby som riskoval zavádzajúce zjednodušenia? Okrem toho je to len návšteva na diaľku, bez spontánnosti, ktorá je typická pri rozhovoroch počas osobnej návštevy. Ukázalo sa však, že moje pochybnosti boli neopodstatnené. Mnohí účastníci a účastníčky nám vopred poslali otázky, ktoré boli mimoriadne podnetné. Svoju prezentáciu som zostavil tak, že som najprv odpovedal na všeobecné otázky, a potom aj na tie konkrétnejšie, a dokonca osobné. Aj vďaka otázkam kladeným počas stretnutia bola naša diskusia nielen živá, čo pri takomto type poslucháčov nie je prekvapujúce, ale vyvinula sa z nej aj skutočne hlboká debata, ktorá, podľa mňa, ponúkla pravdivý obraz o poslaní Súdneho dvora a výzvach, ktorým čelí. Bolo by dobré si tento zážitok zopakovať? Áno, bezpochyby!“

Varvara Efkarpidou,

študentka posledného ročníka francúzsko‑gréckej školy „Ęohanka z Arku“ v Pireu, Grécko

„Moji spolužiaci a ja sme mali tú česť zúčastniť sa návštevy Súdneho dvora Európskej únie na diaľku a rozprávať sa s jeho členmi. Prehliadka Súdneho dvora s výkladom je jedinečnou príležitosťou, najmä v našom veku, keď sú sebapoznávanie a usmernenie v oblasti profesionálneho uplatnenia čoraz dôležitejšie pri formovaní našej budúcnosti. Súčasnosť veľmi nepraje optimizmu: naše mysle zamestnávajú sociálne a finančné krízy, ako aj rastúce obavy našich rodičov. Stretnutie s členmi Súdneho dvora však bolo obohacujúcou príležitosťou a pre niektorých aj začiatkom sna. Odpovede na naše otázky a celá prehliadka vzbudili záujem a zvedavosť všetkých študentov. Túto návštevu si budeme navždy pamätať. Chceli by sme sa poďakovať všetkým organizátorom a našej škole za túto skvelú iniciatívu.“

go to top