70 години в служба на граж даните ина един правов Съюз

A | Дейността на институцията през 2022 г.
B | Важните събития през годината
C | Връзки с обществеността

 
Start Scroll

A | Дейността на институцията през 2022 г.

На 4 декември 1952 г. първите членове на Съда на Европейската общност за въглища и стомана (ЕОВС) полагат клетва на един от четирите официални езика на ЕОВС.

Alfredo Calot Escobar

Секретар на Съда


Секретарят на Съда, който е генерален секретар на институцията, управлява административните служби под ръководството на председателя.


На 4 декември 1952 г. първите членове на Съда на Европейската общност за въглища и стомана (ЕОВС) полагат клетва на един от четирите официални езика на ЕОВС. Девет членове – седем съдии и двама генерални адвокати, представляващи правната култура на всяка държава членка, за да се осигури ползотворен диалог между техните традиции, секретариат, посветен на задачата да осигури добре функционираща юрисдикция, езикова слу жба, която да гарантира дост ъп до европейско правосъдие без езикова бариера, и администрация, която да осигури правилното използване на публичните средства, отпуснати на съдебния орган на ЕОВС: ето това, в общи линии, е Съдът през своите първи дни.

70 години по-късно Съдът може да погледне назад към изминатия път с гордостта, че е успял да се развива в крак с времето, оставайки винаги верен на основополагащите си ценности.

Макар от създаването си досега Съдът да е постановил над 43 000 решения, днес повече от всякога усилията за подпомагане на правораздавателната дейност са компасът, който ръководи всички служби на институцията.

В това отношение 2022 г. е важна година, в която бяха положени основите за един от водещите проекти на Съда, а именно въвеждането на интегрирана система за управление на дела, която в крайна сметка ще даде на съдилищата възможност да работят напълно дигитализирано, сигурно и интегрирано от образуването на делото до разпространението на съдебния акт. Този проект, който поставя висококачественото и бързо правосъдие в основата на цялата си философия, ще стартира през 2024 г. след няколко години тясно сътрудничество между юрисдикциите, секретариатите и службите. Това ще е важна стъпка в процеса на цифровизация на съдебната дейност, който започна преди няколко години с внедряването на инструмента e-Curia, и ще представлява — ако такова е необходимо — ново свидетелство за ускореното използване на технологичните иновации като ключ към ефективността и прогреса.

В същото време и други стратегически цели бяха включени в работния план на институцията. В този контекст през 2022 г. бе положено началото на големи проекти, някои от които безспорно отразяват водещите принципи, които направляват дейността на институцията от нейното създаване.

Един такъв принцип, прилаган в продължение на седем десетилетия, е да се търсят от всички държави членки служители с най-високо ниво на умения и професионализъм. Многоезични, висококвалифицирани и изцяло отдадени на изграждането на Европа на справедливостта, те са в основата на следвания от институцията проект за оценяване и задържане на таланти. В тази перспектива Съдът стартира през 2022 г. глобална инициатива за подобряване на достъпността и приобщаването, чиято цел е да насърчи наемането, интеграцията и реализацията на колеги със специални нужди и по този начин да позволи на всеки да изрази напълно своите способности. Амбицията на тази инициатива, която включва участието на цялата институция, е и да гарантира достъп до Съда на Европейския съюз, физически или виртуално, за всички правни субекти, участниците в производството и посетителите.

Желанието да се вслушваме в гражданите, но и да улесним сближаването с широката общественост, също отдавна оказва влияние на комуникационната и информационна политика на институцията. В тази юбилейна година редица инициативи насърчиха тази близост, като например пилотния проект за излъчването в интернет (уебстрийминг) на съдебните заседания, представени на тези страници. Освен това, въз основа на експертния опит, натрупан по време на пандемията, инстит уцията редовно организира програма за посещения от разстояние за ученици от горните класове от държавите членки, която им позволява да посещават сградите на институцията, да следят презентации и да разговарят на живо с член на институцията на своя език и без да напускат класната си стая. Така тази вълнуваща инициатива, в която вече са взели участие няколкостотин ученици в различни държави членки, предлага на всички млади хора — които поради съображения, свързани с разстоянието, разходите или трудностите при пътуване, досега не са имали възможност да опознаят Съда — нови възможности да ни посетят и да разберат по-добре ролята на съдебния орган на Съюза.

Списъкът с изпълнените през 2022 г. проекти се оказва, както всяка година, колкото богат, толкова и разнообразен, така че изброяването може да продължи. Най-добре обаче говорят за културата и ценностите на една организация не годишните постижения, а по-скоро нейната способност да поеме своя дял от отговорността в тревожния контекст, през който преминава Европа.

В това отношение Съдът изпълни изцяло своята роля, като приветства Върховния съд на Украйна, за да насърчи изграждането на правосъдие, основано на мира и напредъка, и като отвори по изключение голямата си съдебна зала, за да почете с театрално представление паметта на съдиите, дали живота си, за да защитят върховенството на закона, което нашата юриспруденция неуморно припомня, когато използва всички налични технологии, за да се срещне с тези, които са далеч или когато, за да осигури равенство и приобщаване, работи за това всеки да намери своето място и да се развива в рамките на институцията,

През 2022 г. в Съда, както и другаде, отоплението и осветлението бяха намалени, като част от приноса към усилията за умереност в енергийното потребление, но пламъкът, който озарява нашата мисия, е по-ярък от всякога!

Alfredo Calot Escobar

Секретар на Съда

B | Важните събития през годината

70 години Съд на Европейския съюз: поглед към една юбилейна година

„Правосъдие, близо до гражданите“

През 2022 година Институцията отбеляза 70-та си годишнина под знака на темата „Правосъдие, близо до гражданите“. Честванията ни приканват да погледнем назад към пътя, изминат от момента, в който през 1952 г. основателите на Европейската общност за въглища и стомана (ЕОВС) положиха първия камък, поставяйки началото на европейската интеграция. За да духне седемдесетата си свещичка, съдебната институция премина през години и епохи, преодолявайки предизвикателства. Последователните Договори, създаването на Общия съд през 1989 г., възлагането на нови компетентности или последователните етапи на разширяване, но също и Брексит, постепенното увеличаване на официалните езици и на генералните адвокати, удвояването на съдиите в Общия съд … това са все събития, поставили жалоните по този път и съпровождали Съда при изпълнението на неговата мисия: да гарантира спазването на правото на Съюза и да осигури неговото еднакво тълкуване и прилагане. Нека преди да обърнем поглед към бъдещето, да се върнем към главните събития, белязали тази специална година.

В началото на годината председателят представи логото за 70-ата годишнина, което се появи за първи път сред символите на Съда. Символ на тази юбилейна година, то обозначи всички публикации през годината. Логото бе поставено на сградата и се вижда от центъра на град Люксембург, за да привлича вниманието на гражданите. В Дните на отворените врати посетителите имаха възможност да изпратят пощенски картички със същото това лого до всички точки на Съюза, за да информират близките си за своето участие в това празнично събитие.

Информационна кампания в Twitter осведоми гражданите за историята и дейността на институцията. В 70 туита за нашите 146 000 последователи беше направен преглед на историята на Съда от 1952 г. до днес.

Като продължение на установена от няколко десетилетия традиция, след пощенските марки, издадени по случай откриването на Съдебната палата през 1973 г., за 35-ата годишнина на Съда през 1987 г., за 50-ата годишнина през 2002 г. и за 60-ата годишнина през 2012 г., Пощата на Люксембург посвети пощенска марка на 70-ата годишнина на институцията. Със съвсем друга насоченост е луксозното издание на книга, посветена на историята на Съда: тя ще даде възможност да се споделят познанията за нашата институция при официални посещения и протоколни приеми. През 2023 г. ще излезе издание за широката публика.

Кулминацията на честванията беше в началото на декември: на извънреден форум на магистратите Съдът събра председателите на конституционните и върховните съдилища на държавите членки, на Европейския съд по правата на човека и на Съда на Европейската асоциация за свободна търговия. Това важно ежегодно събитие, което се проведе в специален формат през 2022 г., стана повод за обмен между съдиите и генералните адвокати, от една страна, и магистратите от всички държави членки, от друга, насърчавайки съдебния диалог. Темата на форума бе „Правосъдие, близо до гражданите“ и започна с излъчване в голямата заседателна зала за пръв път на филм, посветен на 70-ата годишнина на Съда, който проследява неговата история и ролята му в изграждането на европейския правен ред. Филмът бе достъпен за широката общественост, създаден е от службите на Съда и включва участието на членове на Съда и на Общия съд, на представители на академичните среди и бе илюстриран с множество архивни снимки.

За тържественото заседание на 6 декември Съдът посрещна Негово Кралско Височество Наследника на Великия херцог на Люксембург принц Гийом, както и г-н Othmar Karas, първи заместник-председател на Европейския парламент, г-н Michal Šalomoun, министър, отговарящ за законодателството и председател на Законодателния съвет на правителството на Чешката република, г-жа Věra Jourová, заместник-председател на Европейската комисия, и г-жа Sam Tanson, министър на културата и на правосъдието на Великото херцогство Люксембург.

Строители на Европа: младежта е на почит в Съда

Честванията 70-ата годишнина приключиха на 6 декември с конференцията „Строители на Европа“, специална среща между висши представители на Съюза и европейската младеж.

„Добре дошли във вашия дом, във вашия Съд!“

С тези думи председателят Koen Lenaerts се обърна към 240-те ученици от горните класове от десет държави членки, присъстващи в голямата заседателна зала и дистанционно, преди да очертае ролята на Съда и неговото влияние в ежедневието на гражданите. Председателят Lenaerts, както и г-н Othmar Karas и г-жа Věra Jourová разказаха за жизнения си път и за работата, която всеки от тях извършва в съответната институция, като подчертаха значението на различния си произход, отражение на една Европа, единна в многообразието. „Човек с различен от моя произход, религия или мнение, може да е също толкова прав, колкото съм и аз“, заяви г-н Karas. От своя страна г-жа Jourová припомни на младите хора, че ценности като демокрацията и правовата държава невинаги са били даденост: така тя разказа първите значими спомени от своя живот, пристигането на съветските танкове по време на Пражката пролет през 1968 г.

След това г-н Lenaerts, г-н Karas и г-жа Jourová отговориха на въпроси на младите гости. Предимствата на европейската интеграция, смисълът на присъединяването на страните от Източна Европа към Съюза, найголемите предизвикателства, пред които е изправен Съюзът, какви действия предприема той, когато не се спазват правото и ценностите му, различните критики, отправени към него и нарастването на евроскептицизма, глобалното затопляне и дискриминацията, основана на пола и сексуалната ориентация. Толкова теми, по които младите посетители поканиха събеседниците си да изложат становището си.

Вместо епилог председателят Lenaerts припомни пред учениците от горните класове декларацията на Робер Шуман „Обединението на Европа няма да стане отведнъж или според някакъв специален план. То ще бъде изградено чрез конкретни постижения, които първо създават чувство на солидарност“. В края на тази среща учениците изразиха голямото си задоволство от това, че са имали възможност да общуват с висши представители на Съюза.

„Мисля, че бе действително вдъхновяваща възможността ни да участваме и да задаваме въпроси на първостепенни ръководители.“

„Нашето училище имаше привилегията да зададе въпроси на големите личности от европейските институции: аз не бях зрител, а действащо лице в конференцията.“

Стрийминг на съдебните заседания – още една стъпка към доближаването на Съда до гражданите

Като предлага модернизиран прочита на принципа на прозрачност и публичност на съдебните заседания, от тази година Съдът предоставя стрийминг на съдебните заседания на сайта CVRIA като част от пилотен проект. Чрез тази нова услуга Съдът се стреми да се доближи още повече до гражданите на Съюза. Въведената през април 2022 г. система предлага на онези, които не са в състояние да пътуват до Люксембург, независимо по каква причина (разходи, разстояние, ограничени възможности за пътуване) възможност да проследят съдебните заседания на големия състав на Съда при същите условия както тези, които присъстват физически. Тъй като многоезичието е в основата на начина, по който функционира институцията, гражданите наистина могат да проследят дебатите на език по избор, като изберат своя канал за превод чрез стрийминг.

За да се гарантира нормално протичане на разискванията и да се избегнат технически затруднения, съдебните заседания за изслушване на устните състезания не се излъчват пряко, а на запис. Така сутрешните заседания се излъчват следобед, а следобедните заседания са достъпни на другата сутрин. Обявяването на решенията на Съда и представянето на заключенията на генералните адвокати се излъчват на живо. За да се улесни разбирането на делото, на екрана се появява многоезичен аудио-визуален клип, в който служител за връзки с обществеността обяснява делото непосредствено преди излъчването на съдебното заседание.

Sébastien Servais

началник на отдел „Мултимедии“

„Макар решението за въвеждане на стрийминг да е съвсем отскоро, нашият отдел се подготвя за това от няколко години. Най-голямото ни предизвикателство при стартирането му отначало беше техническо, тъй като бе необходима много компютърна техника и изменение на самата същност на системите ни за конферентна връзка, по-специално, за да се осигури многоезичието. Други аспекти изискваха специално внимание: използването на картина по време на заседанията, различните проблеми във връзка със самото заседание като цяло, както и защитата на личните данни на участващите в него лица. Особено специално внимание бе обърнато на качеството на заснемането и на работата с камерите, за да се излъчва висококачествен образ. Услугата за стрийминг ще бъде допълвана постепенно с нови външни средства за комуникация, които ще позволят да се подобри видимостта на работата на нашата институция, като същевременно се запази максимална прозрачност по отношение на гражданите. Вероятно това е само първият етап, но несъмнено първата стъпка винаги е най-трудна“

Tina Omahen

устен преводач

„След като поради здравната криза трябваше да се приспособят към големи промени в начина, по който работят, устните преводачи се изправиха пред една друга новост: дублажът на кратките аудио-визуални клипове, представяни преди предаваните чрез стрийминг съдебни заседания. За разлика от устния превод дублажът трябва да се осъществява в почти идеален синхрон с говорещия. Освен че трябваше да приспособим обичайната си техника на възпроизвеждане към това различно изискване, се наложи да свикваме и с нови записващи средства. За някои колеги, използващи предимно писмени материали при подготовката си, направеният завой към цифровизацията беше предизвикателство. Все пак, след някои стресови положения, сега имаме солидна рутина за изпълнението на тази нова задача“.

Marc-André Gaudissart

помощник-секретар на Съда на ЕС

Макар от няколко години по-специално журналисти и представители на академичните и на парламентарните среди да призоваваха за излъчване на съдебните заседания за изслушване на устните състезания в интернет, Съдът и Общият съд все още не го бяха въвели не само поради причини, свързани с провеждането на дебатите и с доброто протичане на заседанията, но също и поради проблеми от технически или езиков характер, тъй като излъчване на многоезично съдебно заседание без симултанен устен превод не би било толкова полезно за гражданите на Съюза. Това обаче беше преди здравната криза…
Благодарение на значителните усилия, положени от Съда през този период, по-специално за да се даде възможност на страните, понякога подложени на много строги ограничения във връзка с пътуванията, да участват от разстояние в съдебните заседания за изслушване на устните състезания, които се провеждат в Люксембург, Съдът се снабди с необходимите технически средства, които днес му позволяват да осигури излъчването на заседанията си в интернет. На настоящия етап това развитие се отнася само за заседанията на големия състав на Съда. Все пак това е важна крачка напред към по-голяма прозрачност на правосъдието по отношение на гражданите, но също и безспорен напредък за националните юрисдикции, поставили на Съда преюдициален въпрос относно тълкуването или валидността на правото на Съюза, които вече могат да следят от разстояние разискванията по време на заседанията и така да разберат по-добре значението на отговора на Съда. Предимство, което не може да се пренебрегне в момент, в който ценностите и самите основи на европейската интеграция понякога се поставят под въпрос.“

Театрално представление в голямата заседателна зала на Съда

Последното лято – Фалконе и Борселино, тридесет години по-късно

В памет на 30-ата годишнина от убийството на италианските магистрати Джовани Фалконе и Паоло Борселино голямата заседателна зала на Съда на ЕС се превърна в театрална сцена за представлението на пиесата L’Ultima estate – Falcone e Borsellino trent’anni dopo (Последното лято – Фалконе и Борселино, тридесет години по-късно) от Claudio Fava, поставена от Chiara Callegari, в присъствието на председателя Lenaerts и на много видни личности. Claudio Fava е журналист и писател, бивш депутат в италианския парламент и член на Европейския парламент, към момента председател на Комисията „Антимафия“ на област Сицилия. Творбата му проследява последните месеци от живота на двамата италиански магистрати през 90-те години.

Едно бюро, два стола, един класьор в минималистичен декор: посланието, което режисьорката г-жа Callegari иска да отправи, е за голямото значение на посвещаването на една обща кауза и за необходимостта от постоянна бдителност пред опасността, която представляват и днес заплахите за правовата държава и икономическата престъпност, извършвана без граници. Художественият език създава атмосфера, която завладява чувствата на зрителите и припомня ценностите на справедливостта. По този начин Съдът искаше да подчертае колко е важно задължението да помним и да отдаде почете паметта на тези италиански магистрати, посветени на защитата на правовата държава.

Chiara Callegari, Simone Luglio и Giovanni Santangelo

„Спектакълът „Последното лято – Фалконе и Борселино, тридесет години по-късно“ пресъздава една уникална история за двама италиански магистрати, посветили се на борбата с мафията. Създаден е през 2021 г. в период на голяма несигурност за човечеството, когато народите от целия свят се бореха с обща заплаха. При тази несигурност, да се мисли за поставянето на сцена на живота на тези двама мъже, които е трябвало да се борят сами с едно безгранично чудовище — мафията, беше странно и трудно. За нас бе привилегия да почетем тези личности в контекст като този на Съда на Европейския съюз.

Актьорът има нужда от публика, за да разказва истории. В Съда ние не само намерихме много зрители – както физически, така и чрез стрийминг — но и място, което поради естеството и мисията си говори с гласа на всички граждани на Европа.

Това място постави пиесата ни в перспектива и издигна спектакъла ни на друго равнище. Промени се тежестта на думите, произнесени от актьорите, и те придобиха други измерения. Трябваше да се справим с факта, че бяхме първите, които играят в Съда, превърнал се за един ден в театрален салон.

Пиесата представиха председателят на Съда, г-н Koen Lenaerts, след това италианският министър на правосъдието, г-жа Marta Cartabia. След това думата имахме ние! Нищо не трябваше да попречи на предизвикателството да представим една така вълнуваща пиеса в това толкова символично място на правосъдие.

„Денят беше определен, една събота през май …“ тези думи отекнаха в тишината на голямата заседателна зала и нашият разказ за жизнения път на двамата служители на правосъдието започна.

Днес в спомените ни остават сърдечното посрещане, отзивчивостта и компетентността на организаторите и на техническия персонал и общия ентусиазъм, който цари в тази чудесна катедрала на правото на Съюза“.

C | Връзки с обществеността

Служителите за връзки с обществеността от дирекция „Комуникации“, които са с юридическо образование, имат за задача да обясняват решенията, определенията и заключенията, но също и висящите дела, на журналистите от всички държави членки и на отделните им кореспонденти. На тези служители е възложена подготовката на събития и на предназначените за адресатите информационни материали, за които е възможно да се направи абонамент.

page-s3.sub-3.region-2.graph-1.paragraph-1

page-s3.sub-3.region-2.graph-1.paragraph-2

През 2022 г., посветена на темата „Правосъдие, близо до гражданите“, диалогът с представителите на правните професии и широката общественост стана интензивен. През изминалите години използването на информационните технологии — в рамките на новата програма за посещения от разстояние или чрез социалните мрежи — остана основен инструмент за подобряване на достъпността и прозрачността на дейността на Съда, по-специално за гражданското общество. 70-ата годишнина беше повод да се подчертае една от основните ценности на Съда: да бъде в услуга на гражданите и на един основан на правото Съюз.

2022 година бе белязана от постепенното завръщане на посетителите благодарение на постепенното премахване на ограниченията, наложени от пандемията.

След две години без събирания, на 9 май беше организиран първият Ден на отворените врати, по случай Деня на Европа. По време на това събитие в седалището на Съда се състояха посещения с гид на няколко езика — с предварително записване — за да бъде представена дейността на институцията: гражданите бяха запознати с мисията на Съда и на Общия съд, с „живота“ на едно дело, със залата за съвещания и с голямата заседателна зала. Успоредно с това в един хубав пролетен ден Съдът разположи информационния си щанд в Еш сюр Алзет, Европейска столица на културата през 2022 г. Екип от представители на персонала и членове на Съда се срещна с граждани, за да популяризира и разясни ролята на европейската съдебна институция. На 8 октомври Съдът реши да отвори отново вратите си за събитие с по-големи мащаби от организираното през пролетта. На преден план бяха службите на институцията и много професии. Общо над 2 700 души се възползваха от тази уникална възможност да открият Съда отвътре.

През годината институцията публикува на сайта CVRIA 216 прессъобщения, чието предназначение е да информират журналистите и практикуващите юристи за актовете на Съда и на Общия съд в реално време, веднага след обявяването им. Като се вземат предвид всички налични на този сайт текстове на различни езици, на кореспондентите в държавите членки са предадени 2 856 прессъобщения.

Освен това служителите за връзки с обществеността са изпратили до своите кореспонденти, главно журналисти, но също и представители на правните професии, 551 информационни писма и 568 „кратки информации“ за делата, за които няма прессъобщение. През 2022 г. е отговорено (на езика на всеки молител) на повече от 10 000 имейла и почти 5 000 телефонни обаждания на граждани, с които е поискана информация.

Институцията разшири използването на социалните мрежи, за да информира широката общественост с двата си профила в Twitter, единият на френски, другият на английски език, които имат общо 146 000 последователи. През 2022 г. са публикувани 1 868 туита или два пъти повече от предходната година, посветени главно на най-важните решения, постановени от Съда и от Общия съд и на основните събития в живота на институцията. Беше организирана кампания в Twitter за отразяване на честванията на 70-ата годишнина: така последователите имаха възможност да се запознаят с историята на Съда посредством 70 туита, публикувани специално за случая и проследяващи последните 70 години на институцията. Институцията присъства и в LinkedIn, където разпространи 313 съобщения, адресирани до нейните 178 000 абонати в тази професионална мрежа. В рамките на една година Съдът увеличи тази общност с повече от една трета, еволюция, която показва колко видимо е присъствието му в тази платформа.

page-s3.sub-3.region-2.graph-2.paragraph-1

page-s3.sub-3.region-2.graph-2.paragraph-2

По този начин Съдът се стреми към прозрачност, за да укрепи доверието на гражданите в институцията. За постигането на тази цел от основно значение е разбирането на неговата роля и на правораздавателната му дейност. Пример за това желание да бъде близо до гражданите е и конкретизирането на проекта за посещения от разстояние, започнали през 2021 г. След като беше организиран на френски, италиански, латвийски и унгарски, благодарение на успеха си този проект се предлага на други езици. Така посещенията от разстояние се провеждат също и на чешки, на гръцки, на полски и на румънски език. Целта за 2023 г. е тази динамика да продължи, като проектът се разшири и обхване нови официални езици.

Що се отнася до по-традиционните формати, след две години, силно засегнати от пандемията, организирането на присъствени посещения отново е в подем. Така 9683 посетители дойдоха в сградите на Съда. Други избраха виртуалния формат – около 15 % от посетителите през тази година. Този формат има значителен потенциал за развитие в следващите години, с което да направи Съда достъпен за най-отдалечените от Люксембург европейски граждани. Тази политика на отваряне към гражданите, която от една страна, намалява въглеродните емисии, премахва разстоянията и разходите, от друга страна, представлява добавена стойност към постигането на целта за прозрачност и за разбиране на институцията.

Целта на посещенията от разстояние е учениците от горните класове, на възраст между 15 и 18 години, да се запознаят с ролята на юрисдикциите на Съюза. Отражението на практиката на Съда в ежедневието им и правораздавателната дейност се представят от юрист. Учениците посещават виртуално сградите и присъстват на прожекция на два късометражни филма, създадени за тази програма. Те могат да се срещнат със съдия или с генерален адвокат, за да получат отговори на поставени от тях въпроси. Целта на програмата е да привлече вниманието на младите хора и техните учители към демократичните ценности и съвременните предизвикателства в правото.

M. Dimitrios Gratsias,

съдия в Съда

Още от самото начало на проекта бях ентусиазиран от перспективата за участие в „посещение от разстояние“ на гръцки език. Трябва обаче да призная, че имах някои съмнения. Как да говоря за Съда на ученици от горните класове, без да ги натоварвам с твърде много технически подробности, но пък и без да попадам в капана на подвеждащото опростяване? При това става въпрос за виртуално посещение, което няма онази спонтанност, обикновено характерна за обмена на мнения при посещението на място. Оказа се, че опасенията ми са неоснователни. Много участници ни изпратиха предварително въпроси, един от друг по-провокиращи размисъл. Структурирах презентацията си, като първо отговарях на общи въпроси, а след това на по-конкретни, дори лични въпроси. Така имахме, също благодарение на въпросите, зададени по време на сесията, не само оживена дискусия, което не е изненадващо при такава аудитория, но също така и истински задълбочен дебат, който даде вярна представа, според мен, за мисията на Съда и предизвикателствата, пред които е изправен. Трябва ли да се повтори? Да, никакво съмнение!“

Varvara Efkarpidou,

ученичка последна година във френско-гръцкото училище „Жана д’Арк“ в Пирея, Гърция

„Моите съученици и аз имахме привилегията да участваме в посещение на Съда на Европейския съюз от разстояние и да общуваме с неговите членове. Достъпът до обиколки с гид на Съда е уникална възможност за нашата възраст, в която самоанализът и професионалната ориентация придобиват все по-голямо значение за изграждането на нашето бъдеще. Това не винаги е време за оптимизъм: социалната и финансова криза, както и нарастващата загриженост на нашите родители подхранват въпросите ни. При това положение срещата с членовете на Съда беше обогатяваща възможност, а за някои и началото на една мечта. Отговорите на нашите въпроси и цялата обиколка с гид предизвикаха интереса и любопитството на всички ученици. Това посещение ще остане запечатано в спомените ни. Отправяме нашата благодарност на всички организатори и нашето училище за тази страхотна инициатива“.

go to top