70 let ve službách občanů a Unie práva

A | Činnost orgánu v roce 2022
B | Významné události roku
C | Vztahy s veřejností

 
Start Scroll

A | Činnost orgánu v roce 2022

Dne 4. prosince 1952 první členové Soudního dvora Evropského společenství uhlí a oceli (ESUO) složili přísahu v jednom ze čtyř úředních jazyků ESUO.

Alfredo Calot Escobar

vedoucí soudní kanceláře Soudního dvora


Vedoucí soudní kanceláře Soudního dvora, který je zároveň generálním tajemníkem orgánu, řídí administrativní útvary z úřední moci předsedy orgánu.


Dne 4. prosince 1952 první členové Soudního dvora Evropského společenství uhlí a oceli (ESUO) složili přísahu v jednom ze čtyř úředních jazyků ESUO. Devět členů – sedm soudců a dva generální advokáti – zastupujících právní kultury každého členského státu, aby byl zajištěn plodný dialog mezi jejich tradicemi, soudní kancelář věnující se řádnému fungování soudu, jazyková služba zaručující přístup k evropské justici bez jazykové bariéry a administrativa zajištující řádné využívání veřejných prostředků ve službách soudního orgánu ESUO: takto v hrubých obrysech vypadal Soudní dvůr během prvních dnů po založení.

O 70 let později se může Soudní dvůr hrdě ohlédnout zpět, neboť se mu podařilo držet krok s dobou, aniž kdy popřel své základní hodnoty.

Podpora soudní činnosti Soudního dvora, který od svého založení vydal více než 43 000 rozhodnutí, více než kdy jindy určuje směr všech útvarů orgánu.

V tomto ohledu byl rok 2022 důležitým rokem, neboť byly vytvořeny základy jednoho ze stěžejních projektů Soudního dvora, kterým je zavedení integrovaného systému správy soudní agendy, jenž soudům v konečném důsledku umožní pracovat v plně digitalizovaném, zabezpečeném a integrovaném prostředí, a to od předložení věci až do zveřejnění rozhodnutí. Tento projekt, který je zaměřen na kvalitu a rychlost justice, bude spuštěn v roce 2024 po několika letech úzké spolupráce mezi soudy, soudními kancelářemi a útvary. Bude se jednat o důležitou etapu procesu digitalizace soudní činnosti, který byl zahájen před několika lety vytvořením aplikace e-Curia, a v případě potřeby bude představovat nové svědectví o zrychlení využívání technologických inovací, které je klíčem k efektivitě a pokroku.

Současně byly do pracovního plánu orgánu doplněny další strategické cíle. V tomto rámci byly v roce 2022 spuštěny významné projekty, z nichž některé nepopiratelně odrážejí hlavní zásady, kterými se činnost orgánu řídí od jeho založení.

Mezi tyto zásady již po sedm desetiletí patří hledání personálu ze všech členských států, který dosahuje nejvyšší úrovně odbornosti a profesionality. Tento personál, kter ý je mnohojazyčný, vysoce kvalifikovaný a plně oddaný službě budování justiční Evropy, je ústředním prvkem projektu zhodnocení a udržení talentů, který orgán uskutečňuje. V tomto ohledu Soudní dvůr zahájil v roce 2022 globální iniciativu na zlepšení přístupnosti a inkluze, jejímž cílem je podpořit nábor, integraci a rozvoj kolegů se zdravotním postižením, a umožnit tak každému plně uplatnit své schopnosti. Tato iniciativa, které se účastní celý orgán, rovněž usiluje o to, aby byl všem právním subjektům, účastníkům řízení a návštěvníkům zajištěn fyzický či virtuální přístup na Soudní dvůr Evropské unie.

Vůle naslouchat občanům, ale rovněž usnadnit sblížení s širokou veřejností dlouhodobě ovlivňuje i komunikační a informační politiku orgánu. V tomto jubilejním roce se v tomto ohledu uskutečnila řada iniciativ, jako je například pilotní projekt online streamování jednání, který je představen na těchto stránkách. Na základě odborných znalostí získaných během pandemie orgán mimoto zachoval program návštěv na dálku pro studenty středních škol z členských států, který jim umožňuje navštívit budovy orgánu, sledovat prezentace a naživo diskutovat s některým členem ve svém jazyce, aniž opustí svou třídu. Tato nadšení vzbuzující iniciativa, které se již zúčastnilo několik stovek studentů v různých členských státech, tak všem mladým lidem, kterým dříve v návštěvě Soudního dvora bránily vzdálenost, výdaje nebo cestovní obtíže, nabízí nové možnosti nás navštívit a lépe pochopit úlohu soudního orgánu Unie.

Seznam projektů uskutečněných v roce 2022 je – jako každý rok – právě tak bohatý jako různorodý, takže výčet by mohl pokračovat. O kultuře a hodnotách organizace však nejlépe nevypovídají roční výsledky, ale spíše její schopnost převzít svůj podíl odpovědnosti v neklidné době, v níž se Evropa nachází.

V tomto ohledu Soudní dvůr zcela splnil svou úlohu, když u sebe přivítal Nejvyšší soud Ukrajiny, aby podpořil budování justice založené na míru a pokroku, když výjimečně otevřel svou velkou jednací síň, aby prostřednictvím divadelní hry uctil památku soudců, kteří položili své životy za ochranu právního státu, který naše judikatura neúnavně připomíná, když využil všechny dostupné technologie, aby se setkal s těmi, kteří jsou daleko, nebo když v zájmu zajištění rovnosti a inkluze usiloval o to, aby každý našel své místo a mohl se v rámci orgánu rozvíjet.

V roce 2022 bylo na Soudním dvoře, stejně jako jinde, ztlumeno topení a osvětlení s cílem přispět ke snaze o energetickou střídmost, avšak plamen, který živí naše poslání, nikdy nezářil jasněji!

Alfredo Calot Escobar

vedoucí soudní kanceláře Soudního dvora

B | Významné události roku

70. výročí založení Soudního dvora Evropské unie: ohlédnutí za jubilejním rokem

„Justice blízká občanům“

Orgán oslavoval 70. výročí svého založení během celého roku 2022 a všemi oslavami rezonovalo téma „Justice blízká občanům“. Oslavy vyzývají k ohlédnutí se za tím, jak dlouhou cestu jsme urazili od chvíle, kdy otcové zakladatelé Evropského společenství uhlí a oceli (ESUO) položili v roce 1952 základní kámen budoucí evropské integrace. Aby mohl soudní orgán sfouknout 70. svíčku, musel během uplynulých let a období překonat nejednu výzvu. Návaznost zakládajících smluv, vytvoření Tribunálu v roce 1989, přenesení nových pravomocí nebo postupné rozšiřování, ale i Brexit, postupné zvyšování počtu úředních jazyků a generálních advokátů, zdvojnásobení počtu soudců Tribunálu atd. Tolik událostí, které vytyčily tuto cestu a provázely Soudní dvůr při plnění jeho poslání: dbát na dodržování unijního práva a zajistit jeho jednotný výklad a aplikaci. Než se podíváme do budoucnosti, ohlédněme se za hlavními událostmi tohoto výjimečného roku.

Na začátku roku předseda představil logo k 70. výročí, které poprvé ozdobilo Soudní dvůr. Jako symbol tohoto jubilejního roku bylo v tomto roce uvedeno na všech publikacích. Bylo umístěno na budově tak, aby bylo viditelné z města Lucemburk a přitahovalo pozornost občanů. Během Dne otevřených dveří mohli návštěvníci poslat pohlednice, na kterých bylo uvedeno výše uvedené logo, do všech koutů Unie, a informovat tak své blízké o své účasti na této slavnostní události.

Informační kampaň na Twitteru zvýšila povědomí občanů o historii a činnosti orgánu. 70 tweetů poskytlo našim 146 000 odběratelům přehled o Soudním dvoře od roku 1952 do současnosti.

V návaznosti na tradici trvající již několik desetiletí, kdy byly vydány známky při slavnostním otevření Paláce v roce 1973, u příležitosti 35. výročí založení Soudního dvora v roce 1987, 50. výročí založení v roce 2002 a 60. výročí založení v roce 2012, věnovala lucemburská pošta známku k 70. výročí založení orgánu. Ve zcela jiném stylu je vydání speciální edice knihy o historii Soudního dvora: tato kniha umožní předávat informace o našem orgánu během oficiálních návštěv a protokolárních recepcí. Veřejně přístupné vydání bude k dispozici v roce 2023.

Oslavy vyvrcholily na začátku prosince: na mimořádném Fóru soudců přijal Soudní dvůr předsedy ústavních a nejvyšších soudů členských států, Evropského soudu pro lidská práva a Soudního dvora Evropského sdružení volného obchodu. Tato významná každoroční událost, která se v roce 2022 konala ve zvláštním formátu, je příležitostí k výměně názorů a podpoře dialogu mezi soudci a generálními advokáty a soudci ze všech členských států. Při zahájení této události, která byla věnována tématu „Justice blízká občanům“, byl ve velké jednací síni promítán zcela nový film, který připomíná 70. výročí založení Soudního dvora vylíčením jeho historie a jeho úlohy při vytváření evropského právního řádu. V tomto filmu, který je přístupný široké veřejnosti a byl natočen útvary Soudního dvora, vystupují členové Soudního dvora a Tribunálu a zástupci akademické obce a je v něm použita řada archivních záběrů.

Na slavnostním zasedání dne 6. prosince přivítal Soudní dvůr Jeho královskou Výsost dědičného velkovévodu Viléma, jakož i Othmara Karase, prvního místopředsedu Evropského parlamentu, Michala Šalomouna, ministra pro legislativu a předsedu Legislativní rady vlády České republiky, Věru Jourovou, místopředsedkyni Evropské komise, a Sam Tanson, ministryni kultury a spravedlnosti Lucemburského velkovévodství.

Budovatelé Evropy: mládež v centru pozornosti Soudního dvora

Oslavy 70. výročí byly dne 6. prosince zakončeny konferencí „Budovatelé Evropy“, která je zvláštním setkáním vysokých představitelů Unie a evropské mládeže.

„Buďte vítání ve vašem domě, na vašem Soudním dvoře!“

Toto jsou úvodní slova, která předseda Koen Lenaerts pronesl ke 240 studentům středních škol z deseti členských států, kteří byli přítomni ve velké jednací síni či se účastnili konference na dálku, a poté hovořil o úloze Soudního dvora a jeho vlivu na každodenní život občanů. Předseda Lenaerts i Othmar Karas a Věra Jourová hovořili o své osobní životní zkušenosti a činnostech, které vykonávají ve svých příslušných orgánech, a zdůraznili svůj různorodý původ jako odraz Evropy jednotné v rozmanitosti: „Člověk jiného původu, náboženství nebo názoru může mít pravdu stejně jako já“, prohlásil O. Karas. Věra Jourová zase připomněla mladým studentům středních škol, že takové hodnoty, jako jsou demokracie a právní stát, nebyly vždy samozřejmostí, a zavzpomínala na první význačnou událost svého života, a sice na příjezd sovětských tanků během Pražského jara v roce 1968.

Pan Lenaerts, pan Karas a paní Jourová poté odpovídali na dotazy pozvaných mladých lidí. Přínosy evropské integrace, význam přistoupení zemí východní Evropy k Unii, největší výzvy, kterým Unie čelí, její činnost v případě, že je porušováno její právo a její hodnoty, různé kritiky na adresu Unie a sílící euroskepticismus, globální oteplování a diskriminace na základě pohlaví nebo sexuální orientace. Tolik témat, na která mladí návštěvníci chtěli znát názor svých partnerů v diskusi.

Na závěr předseda Lenaerts připomněl studentům prohlášení Roberta Schumana: „Evropa se nevytvoří najednou nebo podle jednoho plánu. Uskuteční se naplňováním konkrétních cílů, když nejprve vytvoří skutečnou solidaritu“. Po skončení tohoto setkání vyjádřili studenti středních škol velkou spokojenost, že mohli diskutovat s vysokými představiteli Unie.

„Myslím si, že je opravdu inspirativní, že máme možnost zúčastnit se takové akce a klást otázky významným představitelům!“

„Naše škola měla tu čest klást otázky předním představitelům evropských orgánů. Nebyl jsem jen divákem, ale účastníkem konference.“

Streamování jednání: další krok k přiblížení Soudního dvora občanům

Soudní dvůr, který předkládá modernizovaný výklad zásady transparentnosti a veřejnosti jednání, nabízí od letošního roku na internetových stránkách CVRIA streamování jednání v rámci pilotního projektu. Soudní dvůr se prostřednictvím této nové služby snaží ještě více přiblížit občanům Unie. Systém, který byl spuštěn v dubnu 2022, nabízí osobám, které nemohou z jakéhokoli důvodu (náklady, vzdálenost, obtíže při cestování) přicestovat do Lucemburku, možnost sledovat jednání velkého senátu Soudního dvora za stejných podmínek jako veřejnost přítomná v soudní síni. Vzhledem k tomu, že mnohojazyčnost je základem fungování orgánu, mohou si občané při streamování zvolit příslušný kanál pro tlumočení, a sledovat tak jednání v jazyce, ve kterém chtějí.

Aby byl zaručen nerušený průběh diskuse a předešlo se jakýmkoli technickým obtížím, nejsou jednání vysílána v přímém přenosu, ale ze záznamu. Dopolední jednání jsou tak vysílána odpoledne, zatímco odpolední jednání jsou k dispozici následující den ráno. Vyhlašování rozsudků Soudního dvora a přednesy stanovisek generálních advokátů jsou vysílány v přímém přenosu. K usnadnění porozumění věci je na obrazovce těsně před začátkem vysílání jednání zobrazeno vícejazyčné audiovizuální okno, ve kterém tiskový mluvčí vysvětluje danou věc.

Sébastien Servais

vedoucí oddělení Multimédia

„Přestože rozhodnutí o streamování jednání bylo přijato teprve nedávno, naše oddělení se na něj připravuje již několik let. Největší výzvou při spuštění byla především technická stránka věci, neboť toto spuštění vyžadovalo rozsáhlé IT vybavení a bylo potřeba změnit samotnou podstatu našich konferenčních systémů, zejména aby byla zaručena mnohojazyčnost. Velkou pozornost bylo potřeba věnovat i dalším skutečnostem: používání obrazu během jednání, různým problémům týkajícím se nenarušování samotného jednání, jakož i ochraně osobních údajů zúčastněných osob. Zvláštní pozornost byla věnována kvalitě záznamu a obsluze kamer, aby byl zajištěn vysoce kvalitní obraz. Tato streamovací služba bude postupně doplněna o nové externí komunikační prostředky, které umožní více zviditelnit práci našeho orgánu při zachování maximální transparentnosti vůči občanovi. Jedná se pravděpodobně pouze o první fázi, ale první krok je bezpochyby vždy ten nejsložitější.“

Tina Omahen

tlumočnice

„Tlumočníci, kteří se museli přizpůsobit velkým změnám ve výkonu povolání v důsledku sanitární krize, byli následně konfrontováni s další novinkou: dabování audiovizuálních oken nabízených před streamováním jednání. Na rozdíl od tlumočení vyžaduje dabování téměř dokonalou synchronizaci s řečníkem. Kromě toho, že jsme tomuto odlišnému požadavku museli přizpůsobit naši obvyklou techniku reprodukce, museli jsme se rovněž seznámit s novými nahrávacími zařízeními. Pro některé kolegy, kteří při přípravě používali především ručně psané dokumenty, představoval přechod na digitální podobu skutečnou výzvu. Nicméně po několika počátečních obtížích jsme si nyní vytvořili pevnou rutinu ke splnění tohoto nového úkolu.“

Marc-André Gaudissart

zástupce vedoucího soudní kanceláře Soudního dvora

„I když přenos jednání na internetu byl zejména novináři, akademiky nebo poslanci požadován již několik let, Soudní dvůr ani Tribunál jej nicméně dosud nezavedly nejenom z důvodu otázek souvisejících s řízením debat a s řádným průběhem jednání, ale i z důvodu technických nebo jazykových omezení, neboť přenos vícejazyčného jednání bez simultánního tlumočení by pro občany Unie neměl velký užitek. To však bylo před sanitární krizí…
Díky značnému úsilí, které Soudní dvůr v tomto období vynaložil zejména proto, aby účastníkům řízení, kteří občas podléhali velmi přísným cestovním omezením, umožnil účastnit se na dálku ústních jednání konaných v Lucemburku, má Soudní dvůr nezbytné technické prostředky, které mu v současnosti umožňují zajistit přenos svých jednání na internetu. Tato možnost se v této fázi týká pouze jednání velkého senátu Soudního dvora. Představuje nicméně důležitý krok k větší transparentnosti justice vůči občanům, ale rovněž nepopiratelný pokrok pro vnitrostátní soudy, které položily Soudnímu dvoru předběžnou otázku týkající se výkladu nebo platnosti unijního práva a mohou nyní na dálku sledovat výměny názorů na jednání, a tudíž lépe pochopit rozsah odpovědi Soudního dvora. Jedná se o nezanedbatelný přínos v době, kdy jsou někdy zpochybňovány hodnoty a i samotné základy evropské integrace.“

Divadelní představení ve velké jednací síni Soudního dvora

Poslední léto – Falcone a Borsellino o třicet let později

Na památku 30. výročí vraždy italských soudců Giovanniho Falcona a Paola Borsellina se velká jednací síň Soudního dvora proměnila v divadelní scénu, kde se za účasti předsedy Lenaertse a řady osobností odehrála hra Claudia Fava L’Ultima estate – Falcone e Borsellino trent’anni dopo v režii Chiary Callegari. Claudio Fava je novinář a spisovatel, bývalý poslanec italského parlamentu a člen Evropského parlamentu, současný předseda Commissione Antimafia della Regione Sicilia. Jeho dílo zachycuje poslední měsíce života dvou italských soudců v devadesátých letech.

Kancelář, dvě židle a šanon v minimalistické inscenaci: režisérka Ch. Callegari tím chtěla vyjádřit důležitost odhodlání bojovat za společnou věc a nutnost zůstat ostražitý tváří v tvář nebezpečím, kterými jsou i v současné době hrozby pro právní stát a hospodářská trestná činnost, jež nezná hranic.
Umělecký jazyk vytváří prostor pro usměrnění emocí diváků a připomenutí hodnot justice. Soudní dvůr tak připomněl důležitost historického povědomí a chtěl uctít památku těchto italských soudců, kteří se zasadili o ochranu právního státu.

Chiara Callegari, Simone Luglio a Giovanni Santangelo

Představení L’Ultima Estate – Falcone e Borsellino trent’anni dopo vypráví jedinečný příběh dvou italských soudců, kteří zasvětili svůj život boji proti mafii. Toto představení vzniklo v roce 2021 v období velké nejistoty pro lidstvo, kdy lidé na celém světě bojovali proti společné hrozbě. Tváří v tvář této nejistotě bylo zvláštní a obtížné přemýšlet nad tím, jak přenést na jeviště životy těchto dvou mužů, kteří museli sami bojovat proti monstru, jež nezná hranic, tedy proti mafii. Uctít jejich osobnosti v takovém prostředí, jako je Soudní dvůr Evropské unie, bylo poctou.

Aby mohl herec vyprávět příběhy, potřebuje k tomu publikum. Na Soudním dvoře jsme našli nejenom mnoho diváků, a to přímo na místě i prostřednictvím streamingu, ale také místo, které je svou povahou a posláním hlasem všech občanů Unie.

Toto místo zasadilo naši hru do kontextu a pozvedlo naše představení na jinou úroveň. Slova pronesená herci získala jinou váhu a další rozměr. Bylo potřeba se vypořádat s tím, že jsme jako první hráli na Soudním dvoře, který se na jeden den stal divadelním sálem.

Hru uvedli předseda Soudního dvora Koen Lenaerts a poté italská ministryně spravedlnosti Marta Cartabia. Následně už jsme slovo dostali my! Tváří v tvář výzvě zahrát tak dojemnou hru na tomto vysoce symbolickém místě bylo důležité zachovat klid.

„O dni bylo rozhodnuto, květnová sobota…“, tato slova zazněla v tichu velké jednací síně a naše vyprávění o lidském dobrodružství dvou služebníků spravedlnosti začalo.

„Nikdo nám nevezme vzpomínky na vřelé přijetí, ochotu a kompetentnost organizátorů a technických týmů a na společné nadšení, které panuje v této nádherné katedrále unijního práva.“

C | Vztahy s veřejností

Tiskoví referenti Ředitelství komunikace, kteří jsou vzděláním právníci, mají za úkol vysvětlovat novinářům ze všech členských států a jejich různým korespondentům rozsudky, usnesení a stanoviska, ale i právě probíhající věci. Tiskoví referenti odpovídají za přípravu akcí a komunikačních materiálů, které jsou daným osobám určeny a k jejichž odběru se mohou přihlásit.

page-s3.sub-3.region-2.graph-1.paragraph-1

page-s3.sub-3.region-2.graph-1.paragraph-2

V roce 2022, kterým rezonovalo téma „Justice blízká občanům“, se dialog s právníky a širokou veřejností zintenzivnil. Stejně jako v předchozích letech zůstává využívání informačních technologií ať již v rámci nového programu návštěv na dálku nebo prostřednictvím sociálních sítí hlavním nástrojem ke zvýšení dostupnosti a transparentnosti činnosti Soudního dvora, zejména ve vztahu k občanské společnosti. 70. výročí bylo příležitostí zdůraznit jednu ze základních hodnot Soudního dvora – být ve službách občanů a Unie práva.

Rok 2022 se nesl ve znamení postupného návratu návštěvníků díky postupnému rušení omezení způsobených pandemií.

Po dvou letech, kdy nebylo možné se setkávat, se dne 9. května – při příležitosti Dne Evropy – konal na Soudním dvoře první Den otevřených dveří. V rámci této akce se v sídle Soudního dvora konaly pro registrované účastníky prohlídky s průvodcem v několika jazycích, během kterých byla představena činnost orgánu – veřejnost měla možnost se seznámit s posláním Soudního dvora a Tribunálu a s průběhem řízení a navštívit poradní síně a velkou jednací síň. Ve stejnou dobu Soudní dvůr v Esch-surAlzette, evropském lavním městě kultury v roce 2022, během jednoho krásného jarního dne postavil svůj stánek. Tým tvořený personálem a členy se setkal s občany, aby propagoval a vysvětloval úlohu evropského soudního orgánu. Dne 8. října Soudní dvůr znovu otevřel své dveře a uspořádal ještě větší akci, než jaká se konala na jaře. Během této akce byl kladen důraz na útvary orgánu a řadu povolání. Celkově této jedinečné příležitosti poznat Soudní dvůr zevnitř využilo více než 2 700 osob.

V průběhu roku zveřejnil orgán na internetových stránkách CVRIA 216 tiskových zpráv, jejichž cílem je informovat novináře a odborníky o rozhodnutích Soudního dvora a Tribunálu v reálném čase, tedy jakmile jsou vyhlášena. Vezmeme-li do úvahy všechny jazykové verze, které jsou dostupné na internetových stránkách, 2 856 tiskových zpráv bylo zasláno korespondentům v členských státech.

Tiskoví referenti rovněž rozeslali svým korespondentům, tedy především novinářům, ale také právníkům, 551 informačních dopisů a 568 „bleskových informací“ o věcech, ke kterým nebyla vydána tisková zpráva. Více než 10 000 e-mailů a téměř 5 000 telefonátů týkajících se žádostí občanů o informace bylo také vyřízeno v roce 2022 (v jazyce jednotlivých žadatelů).

Orgán ještě ve větší míře používal sociální sítě k informování široké veřejnosti prostřednictvím dvou účtů na Twitteru (jeden ve francouzštině a jeden v angličtině), které mají celkově 146 000 odběratelů. V roce 2022 bylo zveřejněno dvakrát více tweetů než v předchozím roce, tedy 1 868 tweetů, které se týkaly především nejdůležitějších rozsudků Soudního dvora a Tribunálu a hlavních událostí v životě orgánu. Na Twitteru byla vedena kampaň pokrývající oslavy 70. výročí. Odběratelé se tak mohli seznámit s historií Soudního dvora prostřednictvím 70 tweetů, které byly zveřejněny speciálně pro tuto příležitost a mapovaly posledních 70 let existence orgánu. Soudní dvůr je rovněž přítomen na profesionální síti LinkedIn, kde zveřejnil 313 zpráv pro svých 178 000 odběratelů. Během jednoho roku Soudní dvůr rozšířil tuto komunitu o více než třetinu, což svědčí o tom, že jeho přítomnost na této platformě je stále viditelnější.

page-s3.sub-3.region-2.graph-2.paragraph-1

page-s3.sub-3.region-2.graph-2.paragraph-2

Soudní dvůr tak sleduje cíl transparentnosti, aby posílil důvěru občanů v tento orgán. V této souvislosti je zásadním faktorem pochopení jeho role a jeho judikatorní činnosti. Tato snaha být občanům nablízku se odráží i v realizaci projektu návštěv na dálku, který byl spuštěn v roce 2021. Tento projekt byl nejprve spuštěn ve francouzštině, italštině, lotyštině a maďarštině a vzhledem k jeho úspěšnosti byl navržen i v jiných jazycích. Distanční exkurze se uskutečnily také v češtině, řečtině, polštině a rumunštině. Cílem pro rok 2023 je pokračovat v této dynamice a rozšířit tento program o nové úřední jazyky.

Pokud jde o tradičnější formáty, po dvou letech, které byly silně ovlivněny pandemií, se opět začaly uskutečňovat prezenční exkurze. Budovy tak navštívilo 9 683 návštěvníků. Ostatní se rozhodli pro virtuální formát – v tomto roce to bylo přibližně 15 % návštěvníků. Tento formát má potenciál se v nadcházejících letech značně rozvinout, a zpřístupnit tak Soudní dvůr rovněž evropským občanům, kteří to mají do Lucemburku opravdu daleko. Tato politika otevřenosti, která na jedné straně snižuje uhlíkový dopad a odstraňuje vzdálenosti a náklady, představuje na druhé straně přidanou hodnotu v rámci cíle transparentnosti a porozumění orgánu.

Cílem návštěv na dálku je seznámit studenty středních škol ve věku 15 až 18 let s úlohou unijních soudů. Dopad judikatury Soudního dvora na jejich každodenní život a soudní činnost jsou jim prezentovány právníkem. Studenti středních škol absolvují virtuální návštěvu budov a účastní se promítání dvou krátkých filmů vytvořených pro tento program. Mohou se setkat se soudcem nebo generálním advokátem, kdy je prostor pro otázky a odpovědi. Cílem programu je zvýšit povědomí mladých středoškoláků a jejich profesorů o demokratických hodnotách a aktuálních právních výzvách.

Mr Dimitrios Gratsias,

soudce Soudního dvora

„Již od počátku projektu jsem byl nadšen možností zúčastnit se „návštěvy Soudního dvora na dálku“ v řeckém jazyce. Musím přiznat, že jsem měl přesto jisté pochybnosti. Jak hovořit o Soudním dvoře se studenty středních škol, aniž je zatěžoval přílišnými technickými detaily, ale také bez toho, abych se dopustil zavádějícího zjednodušení? A potom, jednalo by se právě o návštěvu na dálku postrádající spontánnost, kterou se zpravidla vyznačují výměny názorů při prezenční exkurzi. Ukázalo se, že mé pochybnosti nebyly důvodné. Mnoho účastníků nám zaslalo otázky předem, jednu podnětnější než druhou. Svou prezentaci jsem strukturoval tak, že jsem nejprve odpovídal na obecné otázky, a poté na otázky konkrétnější, či dokonce osobní. I díky otázkám položeným během zasedání jsme tak nejen živě diskutovali, což u takového publika není překvapující, ale vedli jsme i skutečně hlubokou debatu, která – podle mého názoru – poskytla pravdivý obraz poslání Soudního dvora a výzev, kterým čelí. Zkušenost, kterou stojí za to si zopakovat? Ano, bezpochyby!“

Varvara Efkarpidou,

studentka posledního ročníku francouzsko-řecké střední školy „Johanky z Arku“ v Pireu, Řecko

Já a mojí spolužáci jsme měli tu čest zúčastnit se návštěvy Soudního dvora Evropské unie na dálku a diskutovat s jeho členy. Přístup ke komentovaným prohlídkám Soudního dvora je jedinečnou příležitostí pro lidi v našem věku, kdy sebepoznání a profesní orientace nabývají stále většího významu pro utváření naší budoucnosti. Není vždy vhodná doba pro optimismus: sociální a finanční krize, jakož i rostoucí obavy našich rodičů vzbuzují naše dotazy. Setkání s členy Soudního dvora tak bylo obohacující příležitostí a pro některé počátkem snu. Odpovědi na naše otázky a celá komentovaná prohlídka vzbudila u všech studentů středních škol zájem a zvědavost. Tato exkurze nám zůstane vryta do paměti. Děkujeme všem organizátorům a naší střední škole za tuto skvělou iniciativu.“

go to top