Orgánšetrný k životnímu prostředí

 
Start Scroll

Soudní dvůr již několik let sleduje ambiciózní politiku v oblasti životního prostředí, jejímž cílem je splnit nejvyšší možné standardy v oblasti udržitelného rozvoje a ochrany životního prostředí.

Stejně jako každý rok orgán informuje o vývoji nejnovějších ukazatelů, které má k dispozici, tedy těch z roku 2021.

Správa komplexu budov Soudního dvora a každodenní správa prostředků a nástrojů, které jsou mu dány k dispozici, jsou provázeny neustálou snahou o respektování životního prostředí, o čemž svědčí skutečnost, že od roku 2016 je Soudní dvůr registrován v systému EMAS (Eco-Management and Audit Scheme). Registrace v systému EMAS vytvořená evropským nařízením je udělována organizacím, které splňují přísné podmínky v souvislosti s jejich politikou v oblasti životního prostředí a s jejich úsilím o ochranu životního prostředí a udržitelného rozvoje. Představuje jasné uznání ekologického úsilí Soudního dvora a dosažených značných environmentálních úspěchů.

V každoročním environmentálním prohlášení Soudní dvůr podává podrobný přehled environmentálního profilu a popisuje současné a budoucí ekologické projekty orgánu. Soudní dvůr například vytvořil online vzdělávací modul, jehož prostřednictvím oslovuje všechny nově příchozí, aby je informoval o environmentálních aspektech jejich každodenní práce a podpořil v osvojení správných návyků z hlediska výpočetní techniky a kancelářského zařízení, využívání energie, vody a nakládání s odpadem a jeho přepravy.

Pokud jde o nedávná konkrétní opatření, Soudní dvůr poskytl svému personálu síť fontán na pitnou vodu, aby výrazně snížil používání plastových lahví. Při návratu do kanceláří po pandemii rovněž Soudní dvůr rozdistribuoval opakovaně použitelné láhve, aby podpořil používání uvedených fontán. Systém zásobování pitnou vodou prakticky eliminuje používání plastových lahví.

Pokud jde o spotřebu papíru, Soudní dvůr poprvé stanovil kvantifikované cíle pro období 2022–2023: v roce 2022 snížení o 10 % oproti roku 2019 a další snížení o 5 % v roce 2023. Výbor EMAS mimoto v září 2022 přijal rozhodnutí snížit počet osobních tiskáren o polovinu. První kroky v tomto směru byly podniknuty v prosinci 2022.

Na životní prostředí má pozitivní dopad i aplikace „e-Curia“ k výměně soudních dokumentů mezi zástupci účastníků řízení a unijními soudy. Pokud by například všechny procesní písemnosti předložené Soudnímu dvoru a Tribunálu prostřednictvím aplikace e-Curia v roce 2022 (téměř 1 milion stran) byly podány v listinné podobě spolu s příslušnými kopiemi, bylo by vytištěno množství dokumentů odpovídající několika tunám papíru, které by navíc musely být fyzicky přepraveny až do Lucemburska.

  • Neustálé zlepšování recyklace odpadů: třídění a opětovné získání kancelářského vybavení (pilotní projekt)
  • Účast v systému sdílení jízdních kol Vel’OH a podpora využívání jízdních kol
  • Neustálé zlepšování infrastruktury pro vytápění, větrání a klimatizaci
  • Snížení množství odpadu (z kanceláří a stravovacích zařízení) – 59,8 % kg/kvivalent plného pracovního úvazku
  • Snížení spotřeby vody – 38,2 % m3/ekvivalent plného pracovního úvazku
  • Snížení spotřeby papíru – 58,4 % kg/ekvivalent plného pracovního úvazku
  • Snížení spotřeby elektřiny – 5,9 % kWh/ekvivalent plného pracovního úvazku
  • 3 466 m2 fotovoltaických článků vyrábějících 380 041 kWh ekvivalent roční potřeby elektrické energie pro 69 rodin
  • Snížení emisí uhlíku – 34,3 % kg CO2/ekvivalent plného pracovního úvazku

Ekvivalent plného pracovního úvazku je jednotka, kterou se vyjadřuje míra profesní činnosti bez ohledu na rozdíly v počtu odpracovaných hodin za týden každého pracovníka v důsledku různých pracovních vzorců.

Ukazatele kvality životního prostředí pro vodu, odpad, papír a elektřinu odpovídají ukazatelům pro rok 2021. Odchylky jsou vyčísleny ve vztahu k referenčnímu roku 2015.

Výrazné výkyvy v různých ukazatelích jsou důsledkem výjimečné povahy roku 2021 způsobené sanitární krizí.

go to top