Институция, която уважава околната среда

 
Start Scroll

От години Съдът води амбициозна екологична политика, която си поставя за задача изпълнението на най-строгите стандарти в областта на устойчивото развитие и опазването на околната среда.

Както всяка година, институцията отчита развитието според най-новите данни за показателите, с които разполага, а именно за 2021 г.

Управлението на комплекса от сгради на институцията, както и ежедневното управление на средствата и инструментите, с които тя разполага, са движени от постоянна загриженост за опазване на околната среда, за което свидетелства получаването на регистрация по EMAS (Eco-Management and Audit Scheme) от 2016 г. Регистрацията по EMAS, създадена с европейски регламент за организации, отговарящи на строги условия, свързани с политиката им в областта на околната среда и усилията им за нейното опазване и за устойчиво развитие, е голямо признание за екологичната ангажираност на Съда и постигнатите от него високи екологични резултати.

В Годишната си декларация относно околната среда Съдът прави подробна равносметка на действията във връзка с околната среда и настоящите и бъдещи екологични проекти в рамките на институцията. Например чрез модул за онлайн обучение Съдът се обръща към всички новопристигнали, за да ги информира за екологичните аспекти на ежедневната им работа, като предлага да възприемат правилни навици във връзка с работата с компютри и канцеларската работа, използването на енергията, водата и третирането на отпадъците, а също и за техните пътувания.

Сред неотдавнашните конкретни действия Съдът предостави на персонала си система от чешми с цел да се намали драстично използването на пластмасови бутилки. По повод завръщането в работните помещения след пандемията Съдът също така раздаде бутилки за многократна употреба, за да насърчи ползването на чешмите. Мрежата за снабдяване с питейна вода наистина изключва ползването на пластмасови бутилки.

По отношение на употребата на хартия Съдът за първи път е задал целеви цифрови цели за периода 2022— 2023 г.: намаляване с 10 % спрямо 2019 г. през 2022 г. и допълнително намаляване с още 5 % през 2023 г. Освен това през 2022 г. Комитетът EMAS взе решение за намаляване наполовина на броя на индивидуалните принтери. Първите етапи на тази инициатива бяха започнати през декември 2022 г

Приложението „e-Curia“ за обмен на съдебни документи между представителите на страните и съдилищата на Съюза има положително отражение върху околната среда. За пример може да се посочи, че ако всички страници процесуални документи, предадени на Съда и на Общия съд чрез e-Curia през 2022 г. (над 1 милион страници) бяха депозирани на хартия със съответните комплекти заверени копия, това би довело до използването на няколко тона хартия за създаването на документи, като освен това щеше да е необходимо и физическото им изпращане до Люксембург.

  • Непрекъснато подобряване при рециклирането на отпадъци: селективно сортиране и събиране на офис материали (пилотен проект)
  • Участие в системата за съвместно използване на велосипеди Vel’OH и подкрепа за използването на велосипеда като средство за придвижване
  • Непрекъснато подобряване на отоплителните, вентилационни и климатични инсталации
  • Намаляване на отпадъците (от офиса и местата за хранене) - 59,8 % kg/EПРВ
  • Икономия на вода - 38,2 % m3/EПРВ
  • Икономия на хартия - 58,4 % kg/EПРВ
  • Икономия на електроенергия - 5,9 % kWh/EПРВ
  • 3 466 m2 фотоволтаични панели, които произвеждат 380 041 kWh равняващи се на годишното потребление на 69 семейства
  • Намаляване на въглеродните емисии - 34,3 % kg CO2/EПPВ

Еквивалент на пълно работно време (ЕПРВ) е единица мярка, позволяваща да се измери професионалната дейност независимо от различията в седмичния брой работни часове на всеки служител поради различните режими на работа.

Екологичните показатели за водата, отпадъците, хартията и електроенергията съответстват на показателите от 2021 г. Отклоненията са представени в цифрово изражение спрямо референтната 2015 г.

Значителните колебания в различните показатели се обясняват с изключителния характер на 2021 г. поради здравната криза.

go to top