Tiesvedības darbība

A | Tiesa 2022. gadā
B | Vispārējā tiesa 2022. gadā
C | Judikatūra 2022. gadā

 
Start Scroll

A | Tiesa 2022. gadā

Tiesā galvenokārt var vērsties ar:

  • lūgumiem sniegt prejudiciālu nolēmumu
    Ja valsts tiesai ir šaubas par Savienības tiesību normas interpretāciju vai tās spēkā esamību, tā aptur tajā izskatāmo tiesvedību un vēršas Tiesā. Saņēmusi Tiesas nolēmumā ietverto skaidrojumu, valsts tiesa var atrisināt tajā izskatāmo strīdu. Lietās, kurās atbilde vajadzīga ļoti īsā termiņā (piemēram, saistībā ar patvērumu, robežkontroli, bērnu nolaupīšanu utt.), ir paredzēta steidzamības prejudiciālā nolēmuma tiesvedība (PPU);
  • tiešajām prasībām, kuras vērstas uz to, lai:
    • panāktu Savienības tiesību akta atcelšanu (atcelšanas prasība) vai
    • konstatētu, ka dalībvalsts neievēro Savienības tiesības (prasība sakarā ar pienākumu neizpildi). Ja dalībvalsts nepilda spriedumu, ar kuru ir konstatēta pienākumu neizpilde, otras prasības, kas tiek saukta par prasību sakarā ar divkāršu neizpildi, iznākumā Tiesa tai var piemērot naudas sodu;
  • apelācijas sūdzībām, kas vērstas pret Vispārējās tiesas pasludinātiem nolēmumiem, kuru iznākumā Tiesa var atcelt Vispārējās tiesas nolēmumu;
  • lūgumiem sniegt atzinumu par nolīguma, ko Savienība paredz noslēgt ar trešo valsti vai starptautisku organizāciju, saderību ar Līgumu noteikumiem (ko iesniegusi dalībvalsts vai kāda Eiropas Savienības iestāde).

Tiesas darbība un attīstība

2022. gadā nav mainījies ne Tiesas sastāvs, ne tās darbību regulējošie tiesību akti – Eiropas Savienības Tiesas statūti un Reglaments.

Pēc diviem veselības krīzes ietekmē pavadītiem gadiem 2022. gadā notika darbinieku vispārēja atgriešanās iestādes telpās un tika atjaunoti normāli darbības apstākļi, it īpaši tiesas sēžu norisē. Iepriekšējo divu gadu veselības aizsardzības pasākumu diktētās tehnoloģiskās izmaiņas tomēr tika izmantotas, lai īstenotu dažus svarīgus projektus ar mērķi tuvināt Eiropas tiesu pilsoņiem.

Tādējādi kopš 2022. gada 26. aprīļa Tiesa piedāvā tiesas sēžu straumēšanas (streaming) sistēmu, kuras mērķis, tāpat kā 2021. gadā uzsāktajam attālināto apmeklējumu projektam, ir pastiprināt plašākai sabiedrībai pieejamas “Tiesas pilsoņiem” dimensiju. Retranslācijas tiek veidotas tā, lai, pateicoties debašu sinhronai tulkošanai pienācīgai tiesas sēdes norisei vajadzīgajās valodās, ikviena persona, kura to vēlas, varētu sekot tiesas sēdei tādos pašos apstākļos, it kā tā fiziski atrastos tiesas sēžu zālē Luksemburgā.

Statistikas ziņā 2022. gads atkal ir bijis darbīgs. Tiesā tika iesniegtas 806 lietas. Tāpat kā iepriekšējos gados, galvenokārt tie bija lūgumi sniegt prejudiciālu nolēmumu un apelācijas sūdzības, kas ar attiecīgi 546 un 209 lietām veido vairāk nekā 93 % no visām 2022. gadā ierosinātajām lietām. Tās aptver tik dažādas un sensitīvas jomas kā Eiropas Savienības pamatvērtību aizsardzība, personas datu aizsardzība un patērētāju tiesību vai vides aizsardzība, kā arī nodokļus, konkurenci un valsts atbalstu. Jānorāda arī uz vairākām lietām par veselības krīzi vai karu Ukrainā.

Dažādos Tiesas iztiesāšanas sastāvos ir pabeigta 808 lietu izskatīšana. Daudzās lietās (78) spriedumi ir pasludināti virspalātā, turklāt divas no tām, kas attiecas uz saikni starp tiesiskuma ievērošanu un Savienības budžeta izpildi, ir izspriestas plēnumā (lietas C‑156/21, Ungārija/Parlaments un Padome, un C‑157/21, Polija/Parlaments un Padome).

Saistībā ar biežo rīkojumu skaitu, it īpaši apelācijas tiesvedībā, kopējais tiesvedību ilgums (16,4 mēneši) ir palicis līdzīgs tiesvedības ilgumam iepriekšējā gadā (16,6 mēneši), bet par Tiesā iesniegto jautājumu sarežģītības palielināšanos liecina prejudiciālo nolēmumu izskatīšanas vidējā ilguma pieaugums (17,3 mēneši salīdzinājumā ar 16,7 mēnešiem 2021. gadā).

2022. gada 31. decembrī Tiesā izskatāmo lietu skaits bija 1111, proti, tas tikai par divām vienībām atšķiras no lietu skaita 2021. gada 31. decembrī (1113).

Ņemot vērā šo statistiku un to, ka kopš 2022. gada jūlija, kad tika pabeigta 2015. gadā izlemtā Savienības tiesu struktūras reforma, Vispārējā tiesā ir 54 tiesneši (divi no katras dalībvalsts), Tiesa Savienības likumdevējam iesniedza lūgumu par statūtu grozījumiem divos jautājumos. Tas tika darīts, lai Tiesa arī turpmāk spētu pieņemt kvalitatīvus nolēmumus saprātīgā termiņā, kā arī vairāk koncentrēties uz tās galvenajiem Savienības konstitucionālās un augstākās instances tiesas uzdevumiem.

Pirmkārt, lūgums veikt grozījumus paredz nodot Vispārējai tiesai kompetenci sniegt prejudiciālus nolēmumus piecās skaidri ierobežotās jomās, kurās reti rodas principiāli jautājumi, kurās ir stabils Tiesas judikatūras pamats un kurās turklāt ir pietiekami liels lietu skaits, lai iecerētajai kompetences nodošanai būtu reāla ietekme uz tās darba apjomu: kopējā PVN sistēma, akcīzes nodoklis, Muitas kodekss un preču tarifu klasifikācija kombinētajā nomenklatūrā, kompensācija un atbalsts pasažieriem, kā arī siltumnīcas efektu izraisošo gāzu emisijas kvotu tirdzniecības sistēma.

Vispārējās tiesas kompetence sniegt prejudiciālu nolēmumu lietā neskartu tās tiesības nodot lietu atpakaļ Tiesai, ja tā uzskatītu, ka ir vajadzīgs principiāls lēmums, kas var ietekmēt Savienības tiesību vienotību vai konsekvenci. Tiesai būtu arī iespēja izņēmuma kārtā pārbaudīt Vispārējās tiesas pieņemto nolēmumu, ja pastāvētu nopietns šīs vienotības vai konsekvences apdraudējuma risks.

Otrkārt, kontekstā, ko iezīmē liels skaits apelācijas sūdzību par Vispārējās tiesas nolēmumiem, lai saglabātu šīs procedūras efektivitāti un ļautu Tiesai koncentrēties uz apelācijas sūdzībām, kurās ir izvirzīti svarīgi tiesību jautājumi, likumdošanas priekšlikumā ir ieteikts paplašināt iepriekšēja apelācijas sūdzību pieļaujamības vērtējuma mehānismu, kas stājās spēkā 2019. gada 1. maijā (statūtu 58.a pants).

Šī paplašināšana attiektos uz apelācijas sūdzībām, kas celtas par Vispārējās tiesas nolēmumiem par to dažu Savienības struktūru neatkarīgo apelācijas padomju lēmumiem, kuras sākotnēji nav minētas statūtu 58.a pantā, kad tas stājās spēkā 2019. gada 1. maijā (piemēram, Eiropas Savienības Dzelzceļu aģentūra un Eiropas Savienības Energoregulatoru sadarbības aģentūra, Eiropas Banku iestāde vai Eiropas Apdrošināšanas un aroda pensiju iestāde).

Koen Lenaerts

Eiropas Savienības Tiesas priekšsēdētājs

806 ierosinātas lietas

546 prejudiciālā nolēmuma tiesvedības no tām 5 PPU

Dalībvalstis, kuras iesniegušas lielāko skaitu lūgumu:

Vācija 98

Itālija 63

Bulgārija 43

Spānija 41

Polija 39

37 tiešās prasības, no tām 35 prasības sakarā ar pienākumu neizpildi un 2 prasības sakarā ar divkāršu neizpildi

209 apelācijas sūdzības par Vispārējās tiesas nolēmumiem

6 juridiskās palīdzības lūgumi

Lietas dalībnieks, kas nespēj segt tiesāšanās izmaksas, var lūgt piešķirt juridisko palīdzību.

808 izskatītas lietas

564 prejudiciālā nolēmuma tiesvedības, no tām 7 PPU

36 tiešās prasības, no tām konstatēti 17 pienākumu neizpildes gadījumi 12 dalībvalstīs

196apelācijas sūdzības par Vispārējās tiesas nolēmumiem, no tām 38 gadījumos Vispārējās tiesas nolēmums tika atcelts

1 lūgums sniegt atzinumu

Vidējais tiesvedības ilgums: 16,4 mēneši

Vidējais steidzamības prejudiciālā nolēmuma tiesvedības ilgums: 4,5 mēneši

1111 izskatāmas lietas (2022. gada 31. decembrī)

Galvenās tēmas

Brīvības, drošības un tiesiskuma telpa 51328

Institucionālās tiesības 38

Intelektuālais īpašums 33

Konkurence 80

Nodokļi 132

Patērētāju aizsardzība 77

Sociālā politika 73

Tiesību aktu tuvināšana 89

Transports 49

Valsts atbalsts 58

Tiesas locekļi

Tiesas sastāvā ir 27 tiesneši un 11 ģenerāladvokāti.

Tiesnešus un ģenerāladvokātus amatā ieceļ dalībvalstu valdības, savstarpēji vienojoties, pēc apspriešanās ar komiteju, kurai ir jāsniedz atzinums par attiecīgajam amatam izvirzīto kandidātu piemērotību. Tiesnešus un ģenerāladvokātus ieceļ amatā uz sešiem gadiem, un viņu pilnvaru termiņu var atjaunot.

Viņus izraugās no tādu personu vidus, kuru neatkarība nav apšaubāma un kuras atbilst prasībām, kādas attiecīgās dalībvalstis izvirzījušas augstākajiem tiesnešu amatiem, vai kuru kompetence ir vispāratzīta.

Tiesneši, veicot savus pienākumus, rīkojas pilnīgi objektīvi un neatkarīgi.

Tiesas tiesneši no sava vidus ieceļ priekšsēdētāju un priekšsēdētāja vietnieku. Tiesneši un ģenerāladvokāti ieceļ amatā sekretāru uz sešu gadu termiņu.

Ģenerāladvokāti, rīkojoties pilnīgi objektīvi un neatkarīgi, viņiem nodotajās lietās pauž juridisku viedokli, kas tiek dēvēts par secinājumiem. Šie secinājumi nav saistoši, tomēr ļauj sniegt papildu viedokli par strīda priekšmetu.

2022. gadā Tiesā netika iecelts neviens jauns loceklis.

K. Lenaerts

Tiesas priekšsēdētājs

L. Bay Larsen

Tiesas priekšsēdētāja vietnieks

A. Arabadjiev

1. palātas priekšsēdētājs

A. Prechal

2. palātas priekšsēdētāja

K. Jürimäe

3. palātas priekšsēdētāja

C. Lycourgos

4. palātas priekšsēdētājs

E. Regan

5. palātas priekšsēdētājs

M. Szpunar

pirmais ģenerāladvokāts

M. Safjan

8. palātas priekšsēdētājs

P. G. Xuereb

6. palātas priekšsēdētājs

L. S. Rossi

9. palātas priekšsēdētāja

D. Gratsias

10. palātas priekšsēdētājs

M. L. Arastey Sahún

7. palātas priekšsēdētāja

J. Kokott

ģenerāladvokāte

M. Ilešič

tiesnesis

J.-C. Bonichot

tiesnesis

T. von Danwitz

tiesnesis

S. Rodin

tiesnesis

F. Biltgen

tiesnesis

M. Campos Sánchez-Bordona

ģenerāladvokāts

N. J. Cardoso da Silva Piçarra

da Silva Piçarra tiesnesis

G. Pitruzzella

ģenerāladvokāts

I. Jarukaitis

tiesnesis

P. Pikamäe

ģenerāladvokāts

A. Kumin

tiesnesis

N. Jääskinen

tiesnesis

N. Wahl

tiesnesis

J. Richard de la Tour

ģenerāladvokāts

A. Rantos

ģenerāladvokāts

I. Ziemele

tiesnese

J. Passer

tiesnesis

A. M. Collins

ģenerāladvokāts

M. Gavalec

tiesnesis

N. Emiliou

ģenerāladvokāts

Z. Csehi

tiesnesis

O. Spineanu-Matei

tiesnese

T. Ćapeta

ģenerāladvokāte

L. Medina

ģenerāladvokāte

A. Calot Escobar

Tiesas sekretārs

Protokolārā kārtība kopš 2022. gada 7. oktobra

B | Vispārējā tiesa 2022. gadā

Vispārējā tiesā pirmajā instancē var vērsties ar tiešajām prasībām, ko ceļ fiziskas vai juridiskas personas, ja tās ir skartas tieši un individuāli (privātpersonas, uzņēmumi, apvienības utt.), un dalībvalstis par Eiropas Savienības iestāžu un struktūru tiesību aktiem, kā arī ar tiešajām prasībām par tāda kaitējuma atlīdzinājumu, kuru nodarījušas iestādes vai to darbinieki.

Liela daļa šo strīdu ir ekonomiska rakstura: intelektuālais īpašums (Eiropas Savienības preču zīmes un dizainparaugi), konkurence, valsts atbalsts un banku un finanšu uzraudzība.

Vispārējās tiesas kompetencē ir arī izskatīt strīdus civildienesta jomā starp Eiropas Savienību un tās darbiniekiem.

Vispārējās tiesas nolēmumus var pārsūdzēt Tiesā tikai par tiesību jautājumiem. Lietās, kurās jau veikta dubulta pārbaude (neatkarīgā apelācijas padomē un pēc tam Vispārējā tiesā), Tiesa pieņem apelācijas sūdzību tikai tad, ja šī sūdzība izvirza Savienības tiesību vienotībai, konsekvencei vai attīstībai svarīgu jautājumu.

Vispārējās tiesas darbība un attīstība

Vispārējā tiesā izskatītās lietas vairāk nekā jebkad agrāk atspoguļo galvenos sabiedrības izaicinājumus, ar kuriem saskaras mūsu kontinents. Papildus ierobežojošiem pasākumiem, kuri attiecas ne tikai uz Ukrainas agresiju, tie skar arī digitālo milžu konkurences regulēšanu un valsts atbalsta ietvaru, it īpaši nodokļu jomā un enerģētikas un vides nozarē. Runa ir arī par banku un finanšu tiesībām, personas datu aizsardzību, kopējo tirdzniecības politiku un arī par enerģijas tirgu regulēšanu. Ņemot vērā nesenās tiesību aktu izmaiņas un starptautisko kontekstu, ko raksturo aizvien lielāka spriedze, Savienības iestāžu aktu tiesiskuma pārbaude varētu pastiprināties.

Lai nebūtu pārpratumu: Vispārējā tiesa pilnībā apzinās savu atbildību. Tās rīcībā ir līdzekļi, lai atbilstoši rīkotos. Tostarp pagājušajā gadā tiesai ir pievienojušies astoņi jauni locekļi, tādējādi pabeidzot ar Regulu 2015/2422 uzsākto reformu. Tagad tiesā ir 54 locekļi, un beidzot tajā ir divi tiesneši no katras dalībvalsts. Gatavojoties jaunajam triju gadu laikposmam, kas sākās 2022. gada septembrī, Vispārējā tiesa turpināja arī padziļināti pārdomāt sava darba organizāciju un metodes, pievēršot uzmanību tiesas kontroles padziļināšanai, atbalstam tiesvedības dalībniekiem visā tiesvedības laikā un tiesvedības ilgumam (2022. gadā – vidēji 16,2 mēneši). Tādā veidā stiprinātā un reorganizētā Vispārējā tiesa ir uzstādījusi mērķi – nodrošināt kvalitatīvu un sabiedrībai saprotamu tiesiskumu mūsdienu pasaules prasībām atbilstošā termiņā.

Lai nebūtu pārpratumu: Vispārējā tiesa pilnībā apzinās savu atbildību. Tās rīcībā ir līdzekļi, lai atbilstoši rīkotos. Tostarp pagājušajā gadā tiesai ir pievienojušies astoņi jauni locekļi, tādējādi pabeidzot ar Regulu 2015/2422 uzsākto reformu. Tagad tiesā ir 54 locekļi, un beidzot tajā ir divi tiesneši no katras dalībvalsts. Gatavojoties jaunajam triju gadu laikposmam, kas sākās 2022. gada septembrī, Vispārējā tiesa turpināja arī padziļināti pārdomāt sava darba organizāciju un metodes, pievēršot uzmanību tiesas kontroles padziļināšanai, atbalstam tiesvedības dalībniekiem visā tiesvedības laikā un tiesvedības ilgumam (2022. gadā – vidēji 16,2 mēneši). Tādā veidā stiprinātā un reorganizētā Vispārējā tiesa ir uzstādījusi mērķi – nodrošināt kvalitatīvu un sabiedrībai saprotamu tiesiskumu mūsdienu pasaules prasībām atbilstošā termiņā.

Savienības tiesu sistēmai ir pastāvīgi jāpielāgojas mūsdienu izaicinājumiem. Tieši ar šādu domu Tiesa 2022. gada novembrī iesniedza likumdošanas priekšlikumu, lai tostarp tiktu noteiktas konkrētas jomas, kurās Vispārējai tiesai varētu būt kompetence izskatīt dalībvalstu tiesu iesniegtos prejudiciālos jautājumus (LESD 256. pants). Vispārējā tiesa ir gatava atbalstīt Tiesu, kuras darba slodze pieaug. Pilnībā atbalstot pārdomas, kas bija šīs iniciatīvas pamatā, Vispārējā tiesa jau šobrīd gatavojas tās īstenošanai.

Marc van der Woude

Vispārējās tiesas priekšsēdētājs

904 ierosinātas lietas

858 izskatītas lietas

760 tiešās prasības, no tām:

1474 izskatāmas lietas (2022. gada 31. decembrī)

Galvenās tēmas:

Judikatūras jauninājumi

Tāpat kā citur, arī Vispārējā tiesā aktualitātes seko viena pēc otras. Kamēr Covid‑19 pandēmijā radušies strīdi joprojām to ved vēl neizpētītos darba laukos, par ko liecina 2022. gada 27. aprīļa spriedums Roos u.c./Parlaments (T‑710/21, T‑722/21 un T‑723/21) kurā pirmo reizi tika izvērtēts, cik likumīgi ir atsevišķi ierobežojumi, ko Eiropas Savienības iestādes bija noteikušas savu darbinieku veselības aizsardzībai, Krievijas Federācijas 2022. gada 24. februārī īstenotā militārā agresija pret Ukrainu ir radījusi jaunu tiesvedību avotu. Tādējādi savā 2022. gada 27. jūlija spriedumā RT France/Padome (T‑125/22) Vispārējā tiesa virspalātas sastāvā vēl nepieredzētā veidā paātrinātā procedūrā lēma par Padomes noteikto ierobežojošo pasākumu ar mērķi aizliegt audiovizuāla satura pārraidīšanu likumību.

Tomēr, lai cik ievērojama arī nebūtu šī aktualitāte, tā nevar aizēnot daudzos Vispārējās tiesas judikatūras sasniegumus tradicionālākā kontekstā.

Tā institucionālajā jomā Vispārējā tiesa 2022. gada 12. janvāra spriedumā Verelst/Padome (T‑647/20), pirmo reizi pārbaudīja Īstenošanas lēmuma 2020/1117, ar ko ieceļ Eiropas Prokuratūras Eiropas prokurorus un kas pieņemts saskaņā ar Regulu 2017/1939, ar kuru īsteno ciešāku sadarbību Eiropas Prokuratūras izveidei, likumību. Pārbaudē Vispārējā tiesa secināja, ka Padomei ir plaša rīcības brīvība, novērtējot un salīdzinot uz dalībvalsts Eiropas prokurora amatu pretendējošu kandidātu nopelnus, un piebilda, ka šajā lietā izvēlētā kandidāta atlase un iecelšana ir notikusi, ievērojot šīs plašās rīcības brīvības robežas. Publisko iepirkumu jomā Vispārējā tiesa 2022. gada 26. janvāra spriedumā Leonardo/Frontex (T‑849/19), izvērtēja, vai ir pieņemama prasība atcelt paziņojumu par līgumu un tā pielikumus, ko ir iesniedzis uzņēmums, kurš nav piedalījies ar šo paziņojumu izsludinātajā iepirkuma procedūrā. Lemjot paplašinātā sastāvā, tā nosprieda, ka uzņēmums, kurš pierāda, ka tā dalība iepirkuma procedūrā saskaņā ar specifikāciju noteikumiem nav bijusi iespējama, var pamatot interesi celt prasību par vairākiem iepirkuma procedūras dokumentiem. Visbeidzot, konkurences jomā Vispārējā tiesa 2022. gada 13. jūlija spriedumā (T‑227/21), pirmo reizi lēma par Regulas 139/2004 par koncentrāciju 22. pantā paredzētā lietu nodošanas mehānisma piemērošanu darījumam, kura paziņošana netiek pieprasīta dalībvalstī, kura ir prasījusi tā nodošanu, bet kurš ietvēra tāda uzņēmuma iegādi, kura apgrozījums neataino tā nozīmi attiecībā uz konkurenci. Šajā lietā Vispārējā tiesa principā atzina – var uzskatīt, ka Komisijai ir kompetence šādā situācijā.

Savvas S. Papasavvas

Vispārējās tiesas priekšsēdētāja vietnieks

Vispārējās tiesas locekļi

Vispārējās tiesas sastāvā ir pa diviem tiesnešiem no katras dalībvalsts.

Tiesnešus amatā ieceļ dalībvalstu valdības, savstarpēji vienojoties, pēc apspriešanās ar komiteju, kurai ir jāsniedz atzinums par kandidātu piemērotību. Tiesnešus ieceļ amatā uz sešiem gadiem, un viņu pilnvaru termiņu var atjaunot. Tiesneši no sava vidus uz trijiem gadiem ievēl priekšsēdētāju un priekšsēdētāja vietnieku. Viņi ieceļ amatā sekretāru uz sešu gadu termiņu.

Tiesneši, veicot savus pienākumus, rīkojas pilnīgi objektīvi un neatkarīgi.

2022. gada janvārī Vispārējās tiesas tiesneša amata pienākumus sāka pildīt Joannis Dimitrakopuls [Ioannis Dimitrakopoulos] (Grieķija), Damjans Kukovecs [Damjan Kukovec] (Slovēnija) un Sjūzena Kingstone [Suzanne Kingston] (Īrija).

2022. gada jūlijā Vispārējās tiesas tiesneša amata pienākumus sāka pildīt Tihamērs Tots [Tihamér Tóth] (Ungārija) un Beatrikse Ričiova [Beatrix Ricziová] (Slovākija).

2022. gada septembrī Vispārējās tiesas tiesneša amata pienākumus sāka pildīt Elizabete Tišī‑Fislbergere [Elisabeth Tichy‑Fisslberger] (Austrija), Viljams Valasidis [William Valasidis] (Grieķija) un Stēvens Vershūrs [Steven Verschuur] (Nīderlande).

M. van der Woude

Vispārējās tiesas priekšsēdētājs

S. Papasavvas

Vispārējās tiesas priekšsēdētāja vietnieks

D. Spielmann

priekšsēdētājs

A. Marcoulli

2. palātas priekšsēdētāja

F. Schalin

3. palātas priekšsēdētājs

R. da Silva Passos

4. palātas priekšsēdētājs

J. Svenningsen

5. palātas priekšsēdētājs

M. J. Costeira

6. palātas priekšsēdētāja

K. Kowalik-Bańczyk

7. palātas priekšsēdētāja

A. Kornezov

8. palātas priekšsēdētājs

L. Truchot

9. palātas priekšsēdētājs

O. Porchia

10. palātas priekšsēdētāja

M. Jaeger

tiesnesis

S. Frimodt Nielsen

tiesnesis

H. Kanninen

tiesnesis

J. Schwarcz

tiesnesis

M. Kancheva

tiesnese

E. Buttigieg

tiesnesis

V. Tomljenović

tiesnese

S. Gervasoni

tiesnesis

L. Madise

tiesnesis

V. Valančius

tiesnesis

N. Półtorak

tiesnese

I. Reine

tiesnese

P. Nihoul

tiesnesis

U. Öberg

tiesnesis

C. Mac Eochaidh

tiesnesis

G. De Baere

tiesnesis

R. Frendo

tiesnesis

T. R. Pynnä

tiesnesis

J. C. Laitenberger

tiesnesis

R. Mastroianni

tiesnesis

J. Martín y Pérez de Nanclares

tiesnesis

G. Hesse

tiesnesis

M. Sampol Pucurull

tiesnesis

M. Stancu

tiesnesis

P. Škvařilová-Pelzl

tiesnese

I. Nõmm

tiesnesis

G. Steinfatt

tiesnesis

R. Norkus

tiesnesis

T. Perišin

tiesnesis

D. Petrlík

tiesnesis

M. Brkan

tiesnese

P. Zilgalvis

tiesnesis

K. Kecsmár

tiesnesis

I. Gâlea

tiesnesis

I. Dimitrakopoulos

tiesnesis

D. Kukovec

tiesnesis

S. Kingston

tiesnese

T. Tóth

tiesnesis

B. Ricziová

tiesnesis

E. Tichy- Fisslberger

tiesnesis

W. Valasidis

tiesnesis

S. Verschuur

tiesnesis

E. Coulon

Vispārējās tiesas sekretārs

Protokolārā kārtība kopš 2022. gada 19. septembra

C | Judikatūra 2022. gadā

Fokuss

Regula, ar kuru Eiropas fondu pārskaitīšana tiek pakārtota tiesiskuma ievērošanas nosacījumam, ir spēkā

Spriedums Ungārija/Parlaments un Padome un Polija Parlaments un Padome, 2022. gada 16. februāris (C‑156/21 un C‑157/21)

Tiesiskums

Tā ir viena no savienības pamatvērtībām, kas ietver:

  • likumības principu, kas paredz pārredzamu, pārskatatbildīgu, demokrātisku un plurālistisku likumdošanas procesu;
  • tiesiskās drošības principu;
  • izpildvaras patvaļīguma aizliegumu;
  • efektīvas tiesību aizsardzības tiesā principu (neatkarīgas un objektīvas tiesas pieejamība);
  • varas dalīšanas principu;
  • diskriminācijas aizlieguma un vienlīdzības likuma priekšā principu.

Lai savienības budžetu un finanšu intereses aizsargātu pret ietekmi, ko rada tiesiskuma kā tādas pamatvērtības pārkāpums, kas ir savienības dibināšanas pamatā, savienība ir izveidojusi jaunu nosacītības režīmu.

Šajā Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas 2020/2092 ieviestajā režīmā finansējuma saņemšana no Savienības budžeta ir pakārtota tam, ka dalībvalstis ievēro tiesiskuma principus. Šī regula Padomei pēc Komisijas veiktas izmeklēšanas ļauj noteikt pasākumus – piemēram, maksājumu apturēšanu vai finanšu korekcijas –, lai aizsargātu Savienības budžetu un finanšu intereses, ja pastāv risks, ka šie pārkāpumi tās var ietekmēt.

Ungārija un Polija šo regulu apstrīdēja Tiesā. Ņemot vērā šo lietu īpašo nozīmi, tās tika izskatītas Tiesas plēnumā.

2022. gada 16. februārī Tiesa Ungārijas un Polijas prasības noraidīja.

Tiesa uzsver, ka Savienība ir dibināta uz dalībvalstīm kopīgām pamatvērtībām, tostarp tiesiskumu. Šajās kopīgajās vērtībās ir definēta pati Savienības kā kopējas tiesību sistēmas identitāte, un visas dalībvalstis, pievienojoties Savienībai, tām ir piekritušas. Tādējādi tiesiskuma principu ievērošana ir dalībvalstīm noteikts pienākums sasniegt rezultātu, kas izriet tieši no to piederības Savienībai. Tā ievērošana ir priekšnoteikums, lai šīs valstis varētu izmantot visas pārējās tiesības, kas izriet no Līgumu piemērošanas.

Dalībvalstī izdarīti tiesiskuma principu pārkāpumi var būtiski apdraudēt Savienības finanšu intereses. Dalībvalstis var nodrošināt pareizu finanšu pārvaldību tikai tad, ja publiskās iestādes rīkojas saskaņā ar likumu, ja notiek saukšana pie atbildības par tiesību pārkāpumiem un ja publisko iestāžu patvaļīgus vai nelikumīgus lēmumus var pakļaut efektīvai pārbaudei tiesā, ko veic neatkarīgas un objektīvas tiesas. Tātad Savienībai ir jāspēj aizstāvēt savas finanšu intereses, tostarp ar Savienības budžeta aizsardzības pasākumiem. Līdz ar to Tiesa konstatē, ka uz apstrīdētajā regulā noteikto režīmu ir attiecināms finanšu noteikumu, kuros jo īpaši nosaka Savienības budžeta īstenošanas procedūru, jēdziens (Līguma par Eiropas Savienības darbību (Līguma par Eiropas Savienības darbību (LESD) 322. pants). Tātad saskaņā ar šo juridisko pamatu regula ir pieņemta pareizi.

Tiesa, atbildot uz dažiem Ungārijas un Polijas argumentiem, arī paskaidro, ka ar nosacītības mehānismu netiek apieta Līguma par Eiropas Savienību (LES) 7. pantā paredzētā procedūra. Abām procedūrām ir atšķirīgs mērķis un atšķirīgs priekšmets. Konkrēti LES 7. pantā ir ļauts reaģēt uz jebkuru vairākkārtēju nopietnu kādas Savienības pamatvērtības pārkāpumu vai šāda pārkāpuma nepārprotamu risku, savukārt apstrīdētā regula ir piemērojama tikai tiesiskuma principu pārkāpumiem un tikai tad, ja ir pamatoti iemesli uzskatīt, ka šiem pārkāpumiem ir ietekme uz budžetu.

Tiesa arī noraida argumentu, ka tiesiskuma principiem Savienības tiesībās neesot konkrēta materiāltiesiska satura. Šie principi ir plaši izstrādāti tās judikatūrā un tādējādi ir precizēti Savienības tiesību sistēmā. To pamatā ir kopīgas vērtības, ko dalībvalstis atzīst un piemēro savās tiesību sistēmās. Tādējādi pašas dalībvalstis var pietiekami precīzi noteikt katra šī principa būtību, kā arī no tā izrietošās prasības.

Visbeidzot, nosacītības mehānisma īstenošanai ir jāpierāda faktiska saikne To pamatā ir kopīgas vērtības, ko dalībvalstis atzīst un piemēro savās tiesību sistēmās. Tādējādi pašas dalībvalstis var pietiekami precīzi noteikt katra šī principa būtību, kā arī no tā izrietošās prasības apstrīdētā regula atbilst tiesiskās drošības prasībām.

LES 7. pants

Šajā tiesību normā ir aprakstīta procedūra, kas LES 2. pantā minēto dalībvalstīm kopīgo vērtību, tostarp tiesiskuma, vairākkārtēju nopietnu pārkāpumu gadījumā ļauj apturēt noteiktas tiesības, kuras izriet no Līgumu piemērošanas dalībvalstij. Ungārija un Polija apgalvoja, ka “nosacītības” regula, ieviešot paralēlu procedūru, ļauj nelikumīgi apiet precīzus LES 7. pantā paredzētus nosacījumus dalībvalsts sodīšanai.

Tiesiskuma ievērošanas jautājumā tiesa ir pasludinājusi daudzus spriedumus, tostarp:

  • spriedumu Associação Sindical dos Juízes Portugueses (Tiesnešu neatkarība – Darba samaksas samazinājums valsts civildienestā), 2018. gada 27. februāris (C‑64/16) ;
  • spriedumu Komisija/Polija (Disciplinārie pasākumi pret tiesnešiem – Valsts tiesu tiesību un pienākuma vērsties Tiesā ar lūgumiem sniegt prejudiciālu nolēmumu ierobežošana), 2021. Gada 15. jūlijs (C‑791/19) ;
  • spriedumu Repubblika (Dalībvalsts tiesnešu neatkarības jēdziens – iecelšanas amatā procedūra – Premjerministra pilnvaras – Tiesnešu iecelšanas amatā komitejas piedalīšanās), 2021. gada 20. aprīlis (C‑896/19).

Tiesiskās drošības princips

Šis princips prasa, lai tiesību normas būtu skaidras un precīzas un lai to piemērošana personām būtu paredzama, it īpaši tad, ja tās var radīt nelabvēlīgas sekas. Tātad tiesiskajam regulējumam ir jābūt tādam, lai ieinteresētās personas varētu nepārprotami zināt savas tiesības un pienākumus un spētu atbilstoši rīkoties.

Fokuss

Spriedums Deutsche Umwelthilfe (mehānisko transportlīdzekļu tipa apstiprinājums), 2022. gada 8. novembris (C‑873/19)

Lai aizsargātu vidi un uzlabotu gaisa kvalitāti, Eiropas Savienības regulā par tipa apstiprinājumu mehāniskiem transportlīdzekļiem ir aizliegts izmantot ierīces, kas iedarbojas uz piesārņojošo gāzu emisiju kontroles sistēmu, lai samazinātu tās efektivitāti (tā sauktās “pārveidošanas ierīces”). Tomēr šim aizliegumam ir trīs izņēmumi, it īpaši tad, ja “šādas ierīces nepieciešamību attaisno motora aizsardzība pret bojājumiem vai negadījumiem un droša transportlīdzekļa darbība”.

Vācijas vides aizsardzības apvienība Deutsche Umwelthilfe uzskata, ka Vācijas Federālais mehānisko transportlīdzekļu birojs ir pārkāpis konkrēto aizliegumu, atļaujot atsevišķiem Volkswagen markas transportlīdzekļiem izmantot programmatūru, kas samazina izplūdes gāzu, Konkrēti – slāpekļa oksīda (NOx), recirkulāciju Šī programmatūra, tā sauktais “termālais logs” ļāva pielāgot izplūdes gāzu attīrīšanas ātrumu atkarībā no āra temperatūras. Šīs programmatūras uzstādīšanas rezultātā piesārņojošo gāzu recirkulācija bija pilnībā efektīva tikai tad, ja āra temperatūra pārsniedza 15°C. Taču 2018. gadā vidējā gada temperatūra Vācijā bija 10,4°C.

Deutsche Umwelthilfe apstrīdēja atļauju Vācijas tiesā. Tā lūdza Tiesai s niegt precizējumus divos jautājumos.

1. Vācijas tiesa norāda, ka saskaņā ar Vācijas tiesību aktiem Deutsche Umwelthilfe nevar celt prasību par Federālā biroja izsniegto atļauju, jo Eiropas regulas, uz kuru tā atsaucas, mērķis nav aizsargāt atsevišķus pilsoņus. Vācijas tiesa jautā Tiesai, vai šī neiespējamība ir saderīga ar Orhūsas konvenciju un Eiropas Savienības Pamattiesību hartā garantētajām tiesībām uz efektīvu tiesību aizsardzību.

2022. gada 8. novembra spriedumā Tiesa nospriež, ka saskaņā ar Orhūsas konvenciju, skatot to kopsakarā ar hartu, vides aizsardzības apvienībai, kurai saskaņā ar valsts tiesībām ir procesuālā rīcībspēja, nevar liegt iespēju likt valsts tiesām pārbaudīt konkrētu Savienības tiesību normu ievērošanu vides jomā. Tādējādi šādai apvienībai ir jābūt iespējai apstrīdēt tiesā pārveidošanas ierīcēm piešķirto atļauju.

2. Vācijas tiesa arī jautā, vai “termālā loga” ierīces izmantošanas “nepieciešamība”, kas ļauj izņēmuma kārtā attaisnot tās uzstādīšanu, lai aizsargātu dzinēju vai nodrošinātu tā drošu darbību, ir izvērtējama, ņemot vērā atļaujas izsniegšanas laikā pastāvošo tehnoloģiju, vai arī jāņem vērā citi apstākļi.

Tiesa uzver, ka tādas pārveidošanas ierīces kā “termālā loga” uzstādīšana izņēmuma kārtā var būt attaisnojama, ja ir izpildīti šādi nosacījumi:

  • ierīce strikti atbilst nepieciešamībai izvairīties no tūlītējiem motora bojājumu vai negadījuma riskiem, kurus rada izplūdes gāzu recirkulācijas sistēmas sastāvdaļas nepareiza darbība;
  • šie bojājumi ir tik smagi, ka izraisa konkrētu apdraudējumu transportlīdzekļa braukšanas laikā;
  • šīs ierīces vai ar to aprīkotā transportlīdzekļa apstiprinājuma brīdī neviens cits tehniskais risinājums neļauj novērst šos riskus.

Visbeidzot, pat ja vajadzība ir konstatēta, pārveidošanas ierīce, katrā ziņā ir jāaizliedz, ja tās konstrukcijas rezultātā, normālos braukšanas apstākļos tai būtu jādarbojas gada lielāko daļu. Proti, šādā gadījumā izņēmums tiktu piemērots biežāk nekā aizliegums, un tas nesamērīgi apdraudētu pašu principu par transportlīdzekļu slāpekļa oksīda (NOx) emisiju ierobežošanu.

Tiesa regulāri izskata lietas vides jomā. Nesenākās no tām:

  • spriedums Ville de paris u.c. (Transportlīdzekļu apstiprinājums – Slāpekļa oksīda emisiju vērtības – Testēšanas procedūra emisijām reālos braukšanas apstākļos), 2022. gada 13. janvāris (C‑177/19 P u.c.) ;
  • spriedumi GSMB invest, Volkswagen un Porsche Inter Auto un Volkswagen (Dīzeļdzinēja transportlīdzekļi – Slāpekļa oksīda (NOx) emisijas – Aizliegtas pārveidošanas ierīces – “Termālie logi”), 2022. gada 14. jūlijs (C‑128/20 u.c.) ;
  • spriedums Komisija/Spānija (Robežvērtības – NO2), 2022. gada 22. decembris (C‑125/20) ;
  • spriedums in Ministre de la transition écologique un premier ministre (Valsts atbildība par gaisa piesārņojumu), 2022. gada 22. decembris (C‑61/21).

Fokuss

Tiesības tikt aizmirstam pretstatā tiesībām uz informāciju

Spriedums Google (Atsauču uz apgalvoti nepatiesu saturu atsaistīšana), 2022. gada 8. decembris (C‑ 460/20)

Vispārīgā datu aizsardzības regula (VDAR)

VDAR, kas stājās spēkā 2018. gadā, nodrošina iedzīvotājiem lielāku kontroli pār viņu personas datiem un paredz atbildību subjektiem, kuru rīcībā tie ir.

VDAR ir paredzētas tostarp šādas tiesības:

  • tiesības uz informāciju par datu apstrādi;
  • tiesības piekļūt glabātajiem datiem;
  • tiesības uz neprecīzu vai nepilnīgu datu labošanu;
  • tiesības uz tādu datu dzēšanu, kas apstrādāti nelikumīgi vai vairs nav nepieciešami apstrādes nolūkiem (plašāk pazīstamas kā “tiesības tikt aizmirstam”);
  • tiesības uz datu pārnesamību (atgūt datu pārzinim sniegtos datus).

Personas datu aizsardzību Eiropas Savienības līmenī reglamentē Vispārīgā datu aizsardzības regula.

Tomēr tiesības uz personas datu aizsardzību nav absolūtas. Tās ir jālīdzsvaro ar citām pamattiesībām saskaņā ar samērīguma principu. Šo citu pamattiesību vidū ir tiesības uz informācijas brīvību.

2022. gada 8. decembrī pasludinātajā spriedumā Google, Tiesa atgādināja šīs izsvēršanas nozīmi un to īstenoja, atbildot uz vācijas federālās tiesas jautājumu par tiesībām tikt aizmirstam.

Strīds attiecās uz diviem ieguldījumu sabiedrību grupas vadītājiem, kuri bija lūguši Google atsaistīt meklēšanas rezultātus, kas iegūti, ievadot viņu vārdus. Šis meklēšanas rezultāts ietvēra saites uz preses rakstiem, kuros kritiski atspoguļots šīs grupas ieguldījumu modelis. Abi vadītāji norādīja, ka šajos rakstos esot ietverti nepatiesi apgalvojumi. Turklāt viņi prasīja, lai no šo rezultātu saraksta tiktu izņemti viņu fotoattēli, kas izvietoti sīktēlu (thumbnails) formā bez jebkādiem konteksta elementiem.

Google atteicās izpildīt šos lūgumus, atsaucoties uz šo rakstu un fotoattēlu profesionālo kontekstu un apgalvojot, ka nezina, vai šajos rakstos sniegtā informācija ir vai nav patiesa.

Vācijas Federālā tiesa, kurā lieta tiek izskatīta, lūdza Tiesu interpretēt Vispārīgo datu aizsardzības regulu, lasot to kopsakarā ar Eiropas Savienības Pamattiesību hartu. Proti, regulā ir skaidri paredzēts, ka tiesības tikt aizmirstam ir izslēgtas, ja attiecīgo personas datu apstrāde ir nepieciešama, lai īstenotu tiesības uz informācijas brīvību.

Tiesa uzsver, ka tiesības uz privātās dzīves neaizskaramību un personas datu aizsardzību vispārīgi ir pārākas par interneta lietotāju tiesībām piekļūt attiecīgajai informācijai. Šis samērs tomēr var būt atkarīgs no šīs informācijas rakstura un no tā, cik šī informācija ir sensitīva saistībā ar datu subjekta privāto dzīvi. Tas ir atkarīgs arī no sabiedrības interesēm saņemt šo informāciju. Šīs intereses var atšķirties atkarībā no šīs personas lomas sabiedriskajā dzīvē.

Tomēr tiesības uz vārda un informācijas brīvību nevar tikt ņemtas vērā, ja piesaistītajā saturā ietvertā informācija (kas nav mazsvarīga) izrādās nepatiesa.

Kad persona iesniedz atsaistīšanas lūgumu, meklētājprogrammas pakalpojumu sniedzējam ir šādi pienākumi:

  • Tam ir jāpārbauda, vai saturu var joprojām iekļaut meklēšanas rezultātu sarakstā, kas iegūts, izmantojot tā meklētājprogrammu. Ja lūgumā ir ietverti pietiekami pierādījumi, meklētājprogrammas pakalpojumu sniedzējam ir pienākums šo lūgumu apmierināt.
  • Ja lūgumā nav skaidri pierādīts acīmredzamais informācijas nepatiesums, tam nav pienākuma to dzēst. Tomēr šajā gadījumā lūguma iesniedzējam ir jābūt iespējai vērsties datu aizsardzības uzraudzības iestādē vai tiesu iestādē, lai tā varētu veikt nepieciešamās pārbaudes un attiecīgajā gadījumā uzdot pakalpojumu sniedzējam veikt vajadzīgās darbības.
  • Tam ir jābrīdina interneta lietotāji par to, ka ir uzsākta administratīva vai tiesas procedūra saistībā ar apgalvotu satura nepatiesumu.
  • Tam ir jāpārbauda, vai fotoattēlu attēlošana sīktēlu (thumbnails) formā ir nepieciešama, lai varētu tikt izmantotas potenciāli ieinteresēto interneta lietotāju tiesības tiem piekļūt. Personas fotoattēlu parādīšana ir īpaši nopietna iejaukšanās tās privātajā dzīvē. Fakts, ka šāda piekļuve ir ieguldījums sabiedriski nozīmīgā diskusijā, ir būtisks elements, kas jāņem vērā, izsverot citas pamattiesības.

Personas datu aizsardzība ir temats, par kuru Tiesā ir ierosinātas daudzas lietas.

Daži neseni spriedumi saistībā ar informācijas un komunikācijas tehnoloģiju attīstību:

  • spriedums Facebook Ireland un Schrems, 2020. gada 16. jūlijs, par aizsardzības līmeni, kas jānodrošina personas datu pārsūtīšanai uz trešo valsti (C‑311/18);
  • spriedums La Quadrature du Net u.c., 2020. gada 6. oktobris, par tāda valsts tiesiskā regulējuma aizliegumu, ar kuru ir noteikta informācijas par datu plūsmu un atrašanās vietu nodošana vai nediferencēta saglabāšana (C‑511/18 u.c);
  • spriedums Prokuratuur, 2021. gada 2. marts, par valsts iestāžu piekļuvi informācijai par datu plūsmu un atrašanās vietu smagu noziegumu apkarošanas nolūkā (C‑746/18) ;
  • spriedums Facebook Ireland u.c., 2021. gada 15. jūnijs, par valsts uzraudzības iestāžu pilnvarām (C‑645/19) ;
  • spriedums Vyriausioji tarnybinės etikos komisija, 2022. gada 1. augusts, par publiskā sektora darbinieku vai vadītāju privāto interešu deklarāciju pārskatāmību (C‑184/20).

Fokuss

Karš Ukrainā: Krieviju atbalstošiem plašsaziņas līdzekļiem noteiktais pārraidīšanas aizliegums un vārda brīvība

Spriedums RT France/Padome, 2022. gada 27. jūlijs (T‑125/22)

Pagaidu noregulējuma tiesvedība

Līdz Vispārējās tiesas galīgā lēmuma pieņemšanai RT France 2022. gada 8. martā Vispārējās tiesas priekšsēdētājam lūdza nekavējoties apturēt lēmuma par apraides aizliegumu piemērošanu. Šis lūgums tā sauktajā pagaidu noregulējuma tiesvedībā 30. martā tika noraidīts. It īpaši Vispārējās tiesas priekšsēdētājs nosprieda, ka RT France nav pierādījusi, ka aizliegums tai rada neatgriezenisku kaitējumu. Tāpēc nebija īpašas steidzamības, kas attaisnotu lēmuma apturēšanu līdz galīgā nolēmuma pieņemšanai lietā.

2022. gada 24. februārī Krievijas Federācija sāka agresijas karu pret Ukrainu. Kopējās ārpolitikas un drošības politikas ietvaros Eiropas Savienība uz šo starptautisko tiesību pārkāpumu reaģēja, tostarp piemērojot sankcijas Krievijas Federācijai. 2022. gada 1. martā Eiropas Savienības Padome, lai vērstos pret Krievijas propagandas darbībām, aizliedza atsevišķu plašsaziņas līdzekļu pārraidīšanu Savienībā vai uz Savienību.

Aizliegums attiecās arī uz Krievijas valsts budžeta finansēto televīzijas kanālu RT France, Kas 2022. gada 8. martā Eiropas Savienības Vispārējā tiesā cēla prasību par šī Padomes lēmuma atcelšanu.

Ņemot vērā lietas svarīgumu un steidzamību, Vispārējā tiesa lietu izskatīja virspalātā (15 tiesnešu sastāvā), pirmo reizi pēc savas ierosmes īstenojot paātrināto procedūru, kas tai ļāva pieņemt lēmumu mazāk nekā piecu mēnešu laikā.

Vispārējā tiesa 27. jūlija spriedumā prasību noraidīja pilnībā. Sprieduma pamatā ir trīs būtiski elementi:

  • Padomei ir plaša rīcības brīvība ierobežojošo pasākumu noteikšanā kopējās ārpolitikas un drošības politikas jomā. Tā var uz laiku aizliegt pārraidīt noteiktu Krievijas valsts budžeta finansētu plašsaziņas līdzekļu saturu, ja šie plašsaziņas līdzekļi atbalsta Krievijas militāro agresiju. Šāda aizlieguma vienveidīga īstenošana Savienības teritorijā labāk var notikt nevis valsts, bet Savienības līmenī.
  • Pārraidīšanas aizliegums, par kuru lēmums tika pieņemts, iepriekš neuzklausot RT France, nav tiesību uz aizstāvību pārkāpums. Ārkārtas un īpašas steidzamības kontekstā, kas bija saistīts ar kara uzsākšanu pie Savienības robežām, bija nepieciešams reaģēt ātri. Militārai agresijai labvēlīgas propagandas izteiksmes līdzekļa aizlieguma pasākumu nekavējoša īstenošana bija būtiska, lai nodrošinātu to efektivitāti.
  • Vārda brīvība ir viens no demokrātiskas sabiedrības pamatiem. Šī brīvība ir piemērojama ne tikai tām idejām, kas tiek uztvertas labvēlīgi vai uzskatītas par neaizvainojošām, bet arī tām, kas aizvaino, šokē vai satrauc. Tas izriet no plurālisma, iecietības un atvērtības prasībām, bez kurām nav demokrātiskās sabiedrības.

Tomēr demokrātiskās sabiedrībās var izrādīties, ka ir nepieciešams sankcionēt izteiksmes veidus kuri sēj, kurina, attaisno vai veicina naidu, kas balstās uz neiecietību, vardarbības pielietošanu un slavināšanu.

Pret RT France vērstajam aizlieguma pasākumam ir šāds mērķis. Tas ir paredzēts, lai aizsargātu Savienības sabiedrisko kārtību un drošību, ko apdraud Krievijas organizēta sistemātiska propagandas kampaņa, un izdarītu spiedienu uz Krievijas iestādēm, lai tās izbeigtu militāro agresiju. Šis pasākums ir arī samērīgs, jo tas ir piemērots un nepieciešams sasniedzamajiem mērķiem. Ir pietiekami konkrētu, precīzu un saskanīgu pierādījumu, ar ko ir pierādīts, ka RT France aktīvi atbalstīja Krievijas Federācijas destabilizējošo un agresīvo politiku, kas galu galā ir novedusi pie plaša mēroga militārās ofensīvas pret Ukrainu. Neviens no RT France iesniegtajiem pierādījumiem neļauj apliecināt, ka informāciju par notiekošo karu tā kopumā ir atspoguļojusi līdzsvaroti, ievērojot principus audiovizuālo mediju “pienākumu un atbildības” jomā.

Ierobežojoši pasākumi jeb sankcijas

Šis ir viens no Eiropas Savienības rīcībā esošajiem instrumentiem tās vienotās ārpolitikas un drošības politikas mērķu atbalstīšanai. Tas it īpaši attiecas uz Savienības vērtību, tās pamatinterešu un drošības aizsargāšanu, neatkarības un demokrātijas, tiesiskuma, cilvēktiesību un starptautisko tiesību principu nostiprināšanu un atbalstīšanu, miera saglabāšanu, konfliktu novēršanu un starptautiskās drošības stiprināšanu.

Šie pasākumi var būt vērsti pret trešo valstu valdībām vai nevalstiskām struktūrām (piemēram, uzņēmumiem) un personām (piemēram, teroristu grupām). Vairumā gadījumu pasākumi ir vērsti pret fiziskām vai juridiskām personām, un tie ietver aktīvu iesaldēšanu un ES ceļošanas aizliegumus.

Vispārējā tiesā ir iesniegtas daudzas lietas, kas attiecas uz ierobežojošiem pasākumiem: tostarp sankcijām saistībā ar darbībām, kas apšauba vai apdraud Ukrainas teritoriālo nedalāmību, suverenitāti un neatkarību, vai arī saistībā ar situāciju Sīrijā un Baltkrievijā, kā arī sankcijām pret Kongo Demokrātisko Republiku.

Fokuss

Rekordliels 4,125 miljardu EUR naudas sods Google par ierobežojumiem, kas bija noteikti Android mobilo ierīču ražotājiem

Spriedums Google un Alphabet/Komisija (Google Android) 2022. gada 14. septembris (T‑604/18)

Google ir informācijas un sakaru tehnoloģiju jomas uzņēmums, kas ir specializējies ar internetu saistītos produktos un pakalpojumos. Lielāko daļu ieņēmumu uzņēmums gūst no sava galvenā produkta – meklētājprogrammas Google Search. Tā uzņēmējdarbības modeļa pamatā ir mijiedarbība starp, pirmkārt, vairākiem produktiem un pakalpojumiem, kas lietotājiem visbiežāk tiek piedāvāti bez maksas, un, otrkārt, tiešsaistes reklāmas pakalpojumiem, kuros tiek izmantoti no šiem lietotājiem iegūtie dati. Google piedāvā arī operētājsistēmu Android, kas, pēc Komisijas uzskata, 2018. gada jūlijā bija instalēta aptuveni 80 % no Eiropā izmantotajām viedajām mobilajām ierīcēm.

Pēc tam, kad Komisijā tika saņemtas sūdzības, 2015. gadā tā uzsāka procedūru pret Google. Šīs procedūras rezultātā 2018. gadā Google tika uzlikts 4,343 miljardu EUR sods par nelikumīgu ierobežojumu noteikšanu Android mobilo ierīču ražotājiem un mobilo tīklu operatoriem. Šie ierobežojumi paredzēja, ka mobilo ierīču ražotājiem tiek noteikts pienākums:

  • veikt Google Search un Chrome iepriekšēju instalēšanu, lai varētu iegūt Play Store izmantošanas licenci;
  • atturēties no tādu ierīču pārdošanas, kas aprīkotas ar Google neapstiprinātām Android versijām;
  • atteikties no konkurējoša meklēšanas pakalpojuma iepriekšējas instalēšanas, lai saņemtu daļu no Google reklāmas ieņēmumiem.

Komisija uzskata, ka šo ierobežojumu mērķis bija nostiprināt Google meklētājprogrammas dominējošo stāvokli un tās ieņēmumus, kas gūti no reklāmas saistībā ar šo meklēšanu.

Kas ir dominējošā stāvokļa ļaunprātīga izmantošana?

Dominējošais stāvoklis ir ekonomiski spēcīga uzņēmuma pozīcija, kas tam dod spēju nepieļaut efektīvu konkurenci un rīkoties neatkarīgi no saviem konkurentiem, klientiem, piegādātājiem un galapatērētāja.

Līgumā par Eiropas Savienības darbību ir aizliegts uzņēmumiem ļaunprātīgi izmantot savu dominējošo stāvokli, lai ierobežotu vai izkropļotu konkurenci, piemēram, nosakot pārmērīgas cenas, ekskluzīvus pārdošanas līgumus vai lojalitātes prēmijas, kuru mērķis ir novirzīt piegādātājus no saviem konkurentiem.

Tas ir lielākais naudas sods, kādu Eiropā jebkad ir uzlikusi konkurences iestāde. Google cēla Vispārējā tiesā prasību, apstrīdot Komisijas lēmumu.

Lietā Google un Alphabet, lietas materiālu apjoms bija vairāk nekā 100 000 lappušu. Tiesas sēdē piedalījās 13 lietas dalībnieku (prasītāju – Google un Alphabet, atbildētājas – Eiropas Komisijas, un 11 personu, kas iestājušās lietā vai nu prasītājas, vai atbildētājas atbalstam) 72 advokāti un pārstāvji. Tiesas sēde notika piecas dienas.

Lieta tika izspriesta 2022. gada 14. septembra spriedumā Google un Alphabet/Komisija. Vispārējā tiesa pārsvarā apstiprināja Komisijas lēmumu un noraidīja prasību lielākajā daļā. Tomēr Vispārējā tiesa nosprieda, ka Komisija nebija pietiekami pierādījusi atsevišķu Google rīcību spēju ierobežot konkurenci un ka Komisijai nevajadzēja atteikt Google iespēju iesniegt savus argumentus šajā jautājumā uzklausīšanā. Pēc tam, kad Vispārējā tiesa pati bija veikusi visu apstākļu izvērtēšanu, galu galā tā Google noteikto naudas sodu samazināja līdz 4,125 miljardiem EUR.

Vispārējās tiesas īstenota faktu pārbaude un pareiza tiesību aktu piemērošana

Vispārējā tiesā izskatāmās konkurences lietas bieži vien ir sarežģītas un apjomīgas. Vispārējā tiesa spriež pirmajā instancē: tātad tā pārbauda ne tikai to, vai Komisija ir pareizi piemērojusi tiesību aktus, bet arī to, vai fakti ir pietiekami pierādīti. Lietās var būt ietverti detalizēti ekonomiskie pierādījumi un pētījumi, lai pierādītu vai apstrīdētu uzņēmumu rīcības ietekmi uz tirgu.

Spriedums Qualcomm/Komisija 2022. gada 15. jūnijs (T‑235/18)

Citā dominējošā stāvokļa ļaunprātīgas izmantošanas lietā Vispārējā tiesa pilnībā atcēla Komisijas lēmumu, ar kuru Qualcomm par dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu LTE mikroshēmu (elektronisko komponentu, ar ko aprīko viedtālruņus un planšetdatorus) tirgū bija uzlikts naudas sods aptuveni 1 miljarda EUR apmērā. Komisija uzskata, ka šo ļaunprātīgo izmantošanu raksturoja stimulējošus maksājumus paredzoši nolīgumi, saskaņā ar kuriem Apple bija pienākums iegādāties LTE mikroshēmas tikai no Qualcomm. Vispārējā tiesa konstatēja, ka Qualcomm tiesības uz aizstāvību ietekmēja vairāki procesuāli pārkāpumi, tostarp tas, ka izmeklēšanas laikā dažas iztaujāšanas netika ierakstītas. Vispārējā tiesa arī norādīja, ka Komisijas veiktajā analīzē par nolīgumu pretkonkurences sekām nav ņemti vērā visi būtiskie faktiskie apstākļi, it īpaši tas, ka Apple nebija tehniskās alternatīvas LTE mikroshēmām.

Atskats uz gada nozīmīgākajiem spriedumiem

Vide



Tiesa un vide
Noskatīties YouTube video


Floras un faunas aizsardzība, gaisa, augsnes un ūdens piesārņojums, kā arī ar bīstamām vielām saistītie riski ir izaicinājumi, kuriem Eiropas Savienība stājas pretim, pieņemot stingrus noteikumus. Tas pats attiecas uz piesārņotāju emisijas robežlielumu noteikšanu, it īpaši aglomerācijās.

  • Pārkāpuma procedūrā pret Itāliju Komisija lūdza Tiesai konstatēt, ka šī dalībvalsts nav izpildījusi savus pienākumus, jo tā sistemātiski un ilgstoši nav ievērojusi slāpekļa dioksīda (NO2) emisijām noteiktās ikgadējās robežvērtības dažādās zonās – proti, Turīnas, Milānas, Bergāmo, Brešas, Dženovas, Florences, Romas un Katānijas pilsētās. Tiesa spriedumā atbalstīja Komisijas prasību, konstatējot, ka Itālija ir pārkāpusi savus pienākumus, kas izriet no Direktīvas 2008/50, jo tā nav veikusi uzraudzību, lai izvairītos no sistemātiskas un ilgstošas skābekļa dioksīdam noteikto ikgadējo robežlielumu pārsniegšanas.Itālija arī nav izpildījusi savus pienākumus, kopš 2010. gada 11. jūnija neveicot tādus pasākumus kā, piemēram, piemērotākus plānus gaisa kvalitātes uzlabošanai vai īpašus papildu pasākumus, lai aizsargātu paaugstināta riska iedzīvotāju grupas –, kas garantē NO2 robežlielumu ievērošanu attiecīgajās zonās.
    Spriedums Komisija/Itālija (NO2 robežvērtības), 2022. gada 12. maijs (C‑573/19)

  • Tankkuģa Prestige nogrimšana pie Galisijas (Spānija) krastiem 2002. gada novembrī izraisīja lielu naftas noplūdi, kas skāra Spānijas un Francijas piekrasti. Šī ir visnopietnākā vides katastrofa, kas skārusi Spāniju. Lietā par naftas noplūdes radītajiem zaudējumiem saistībā ar kuģa nogrimšanu Tiesa nosprieda, ka Apvienotās Karalistes tiesas pasludināts spriedums, ar kuru apstiprināts spriedums Apvienotajā Karalistē uzsāktā šķīrējtiesā, nevar kavēt Spānijas sprieduma atzīšanu, ar kuru apdrošinātājam uzdots atlīdzināt šos zaudējumus. Tiesa uzskatīja, ka šķīrējtiesas nolēmums var radīt šķērsli citu dalībvalstu tiesu nolēmumu atzīšanai tikai tad, ja tā saturs varētu būt bijis arī tiesas nolēmuma, kas pieņemts saskaņā ar Regulu Nr. 44/2001, priekšmets. Šajā lietā tā nepiekrita, ka Apvienotās Karalistes spriedums varētu liegt atzīt spriedumu, kas pasludināts Spānijā tiešā prasībā, kuru cietušais ir cēlis pret apdrošinātāju, lai saņemtu efektīvu kompensāciju par nodarīto kaitējumu.
    Spriedums London Steam‑Ship Owners’ Mutual Insurance Association 2022. gada 20. jūnijs (C‑700/20)

Pētniecības un dokumentācijas direkcijas sagatavotajā rezumējumu apkopojumā tiesību speciālistiem tiek piedāvātas tiesas un vispārējās tiesas Nozīmīgāko nolēmumu izlase un Judikatūras ikmēneša biļeteni.

Enerģētika

Apstākļos, kurus iezīmē karš Ukrainā un Eiropas kontinenta energoresursu atkarība no pārējās pasaules, Eiropas Savienība nodrošina apgādi un enerģētisko drošību tās teritorijā. Tā veicina enerģijas tirgus darbības garantēšanu un energoresursu, it īpaši gāzes un elektroenerģijas, cenu pieauguma kontroli. Turklāt tā nodrošina dalībvalstu energotīklu starpsavienojumus. Savienība arī sekmē atjaunīgo energoresursu attīstību un atkarības no fosilā kurināmā samazināšanu. Tā kā dalībvalstu investīcijas varēja apdraudēt konkurenci enerģijas tirgū, to saderība ar Savienības tiesībām tika nodota Vispārējās tiesas vērtējumam.

  • Austrija apstrīdēja Komisijas lēmumu, ar kuru bija apstiprināts atbalsts investīcijai, ko Ungārija bija sniegusi valsts uzņēmumam divu kodolreaktoru attīstīšanai kas tiek būvēti Pakšas atomelektrostacijā. Vispārējā tiesa pārbaudīja Austrijas argumentus, kuros tā it īpaši apgalvoja, ka atbalsts radīja nesamērīgus konkurences izkropļojumus un nevienlīdzīgu attieksmi, un tāpēc no elektroenerģijas tirgus. tika izslēgti atjaunīgo energoresursu ražotāji. Tā secināja, ka Komisijas veiktā analīze ir bijusi pareiza un pilnīga un tā ir ļāvusi pierādīt piešķirtā valsts atbalsta saderību ar Savienības tiesībām. Proti, jauno reaktoru saražotā elektroenerģija būtu pārredzamā veidā pieejama vairumtirdzniecības tirgū visiem tirgus dalībniekiem. Tāpēc nepastāvēja risks, ka uzņēmuma Paks II saražotā elektroenerģija tiktu monopolizēta ilgtermiņa līgumos, jo šāda veida līgumi rada risku tirgus likviditātei.
    Spriedums Austrija/Komisija, 2022. gada 30. novembris (T‑101/18)

  • 2015. gadā Ungārijas gāzes pārvades sistēmas operators (FGSZ) uzsāka reģionālās sadarbības projektu ar nolūku palielināt enerģētisko neatkarību, ievedot tīklā gāzi no Melnās jūras. Šajā projektā bija paredzēts izveidot inkrementālu jaudu, tostarp starp Ungāriju un Austriju. 2018. gadā Austrijas regulators apstiprināja Austrijas gāzes pārvades sistēmas operatora (GCA) priekšlikumu saistībā ar šo projekta daļu, savukārt Ungārijas regulators (MEKH) pēc FGSZ priekšlikuma pieņēma pretēju lēmumu. Tā kā starp attiecīgajiem valsts regulatoriem nebija saskaņota lēmuma, Energoregulatoru sadarbības aģentūra (ACER) 2019. gada augustā paziņoja, ka ir kompetenta šajā jautājumā, un apstiprināja GCA ierosināto projekta daļu. Vispārējā tiesa, izskatot divas MEKH un FGSZ celtās prasības par ACER lēmumu, Regulas 2017/459 normas attiecībā uz gāzes pārvades inkrementālās jaudas izveidošanas procesu atzina par nepiemērojamām. Tāpēc ACER nebija kompetenta pieņemt apstiprinājuma lēmumu, un līdz ar to Vispārējā tiesa šo lēmumu atcēla.
    Spriedums MEKH un FGSZ/ACER, 2022. gada 16. marts (apvienotās lietas T‑684/19 un T‑704/19)

Patērētāji



Ko Tiesa ir darījusi manā labā?
Noskatīties YouTube video
Tiesa – kā tiek garantētas Savienības patērētāju tiesības?
Noskatīties YouTube video

Patērētāju tiesību ievērošana, viņu labklājība un labsajūta ir Savienības politikas izstrādes pamatvērtības. Tiesa uzrauga patērētāju aizsargājošu noteikumu piemērošanu, lai nodrošinātu viņu veselības, drošības, kā arī viņu ekonomisko un juridisko interešu aizsardzību, neatkarīgi no tā, kurā vietā Savienībā viņi dzīvo, ceļo vai iepērkas.

  • Saskaņā ar Savienības tiesību aktiem patērētājam, kurš ir noslēdzis līgumu ar tirgotāju internetā vai pa tālruni, principā ir 14 dienas, lai atkāptos no līguma, nenorādot sava lēmuma iemeslus. Tomēr šīs atteikuma tiesības ir izslēgtas attiecībā uz kultūras vai sporta pasākumiem, lai pasargātu organizatorus no nepārdotu biļešu riska. Tiesa precizēja, ka šis izņēmums attiecas arī uz koncerta biļešu iegādi tiešsaistē no biļešu tirdzniecības pakalpojumu sniedzēja, kad ekonomiskais risks ir koncerta rīkotājam.
    Spriedums CTS Eventim, 2022. gada 31. marts (C‑96/21)

  • Tiesa nosprieda, ka gaisa pārvadātājam, kas nav reģistrēts ES (šajā lietā – United Airlines) un nav noslēdzis pārvadājuma līgumu ar pasažieriem, bet ir veicis lidojumu var būt pienākums samaksāt kompensāciju pasažieriem par lidojuma ilgu kavēšanos. Proti, pārvadātājs, kurš, veicot pasažieru pārvadājumus, pieņem lēmumu veikt konkrētu lidojumu, ir apkalpojošais gaisa pārvadātājs. Tādējādi tiek uzskatīts, ka šis pārvadātājs darbojas līgumpārvadātāja (Lufthansa) vārdā. Tomēr Tiesa uzsvēra, ka apkalpojošais gaisa pārvadātājs (United Airlines), kuram ir pienākums izmaksāt pasažierim kompensāciju, saglabā tiesības prasīt kompensāciju no jebkuras personas, arī trešās personas, saskaņā ar piemērojamiem valsts tiesību aktiem.
    Spriedums United Airlines, 2022. gada 7. aprīlis(C‑561/20)

  • Pēc tam kad pasažieru lidojums no Ņujorkas uz Budapeštu bija kavējies par vairāk nekā trim stundām, tie vērsās Ungārijas iestādē, kas atbild par to, kā tiek piemērota regula par aviopasažieru tiesībām, lai panāktu, ka pārvadātājs LOT izmaksā šajā regulā paredzēto kompensāciju. Šī iestāde tiešām konstatēja regulas pārkāpumu un noteica LOT izmaksāt 600 EUR kompensāciju katram attiecīgajam pasažierim. LOT šo lēmumu apstrīdēja Ungārijas tiesā. Šī tiesa vērsās Tiesā, lai noskaidrotu, vai konkrētā iestāde varēja noteikt pienākumu gaisa pārvadātājam maksāt kompensāciju, vai arī tas ir valsts tiesu kompetencē. Tiesa uzskatīja, ka par regulas piemērošanu atbildīgā valsts iestāde, saņemot individuālas sūdzības, var noteikt pārvadātājam pienākumu izmaksāt pasažieriem kompensāciju, attiecīgā dalībvalsts ir piešķīrusi tai šādu kompetenci. Spriedums LOT (Administratīvās iestādes noteikta kompensācija), 2022. gada 29. septembris (C‑597/20)

  • Lietuvas tiesas iesnieg tajā prejudiciālā nolēmuma lietā Tiesa interpretēja Direktīvu par dalībvalstu tiesību aktu tuvināšanu attiecībā uz izstrādājumiem, kuri to maldinošā izskata dēļ apdraud patērētāju veselību vai drošību. Šī lieta attiecās uz vairāku veidu putojošām vannas bumbām, kuru izskats atgādināja pārtikas produktus un tādējādi radīja saindēšanās risku patērētājiem, it īpaši bērniem. Tiesa nosprieda, ka ar konkrētiem nosacījumiem dalībvalsts var ierobežot tādu kosmētikas līdzekļu izplatīšanu, kurus var sajaukt ar pārtikas produktiem, jo tie izskatās kā pārtikas produkti un tādējādi var radīt risku veselībai. Tā precizēja, ka patērētāju veselības un drošības aizsardzības intereses var būt svarīgākas par tiesībām tirgot noteiktus kosmētikas līdzekļus.
    Spriedums Get Fresh Cosmetics, 2022. gada 2. jūnijs (C‑122/21)

Vienlīdzīga attieksme



Tiesa – kā tiek nodrošināta vienlīdzīga attieksme un aizsargātas minoritāšu tiesības
Noskatīties YouTube video

Eiropas Savienības Pamattiesību hartā ir nostiprināta visu indivīdu kā cilvēku, darba ņēmēju, pilsoņu vai tiesvedības dalībnieku vienlīdzība likuma priekšā. Konkrētāk, ar Direktīvu 2000/78 tiek nodrošināta kopēja sistēma vienlīdzīgai attieksmei pret nodarbinātību un profesiju un aizliegta jebkāda diskriminācija reliģijas jeb uzskatu, invaliditātes, vecuma vai seksuālās orientācijas dēļ. Tiesa ir izskatījusi vairākas lietas par iespējamiem tiešas vai netiešas diskriminācijas gadījumiem un uzsvērusi atbilstošu samērīguma principa ievērošanu starp ieviesto noteikumu mērķi un vienlīdzīgas attieksmes principu.

  • Spānijas tiesas iesniegtajā prejudiciālā nolēmuma lietā Tiesa lēma par valsts tiesību aktu par sociālā nodrošinājuma pabalstu mājsaimniecībā nodarbinātām personām atbilstību Savienības direktīvai par vienlīdzību sociālā nodrošinājuma jomā. Spānijas īpašā sociālā nodrošinājuma sistēma, kas piemērojama mājsaimniecībā nodarbinātām personām, neietvēra aizsardzību bezdarba gadījumā. Tiesa, uzsverot, ka mājsaimniecībā pārsvarā ir nodarbinātas sievietes, nosprieda, ka direktīva nepieļauj šādu izslēgšanu, kas ir īpaši nelabvēlīga mājsaimniecībā nodarbinātajām sieviešu dzimuma darbiniecēm salīdzinājumā ar vīriešu dzimuma darbiniekiem, un tādējādi rada netiešu diskrimināciju dzimuma dēļ. Turklāt to nepamatoja arī objektīvi iemesli, kuriem nav nekādas saistības ar diskrimināciju šī iemesla dēļ.
    Spriedums TGSS (Mājsaimniecībā nodarbināto darbinieku bezdarbs), 2022. gada 24. februāris (C‑389/20)

  • Portugāles tiesas iesniegtajā prejudiciālā nolēmuma lietā Tiesa lēma par valsts tiesību aktu par atlīdzību par neizmantotajām ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma dienām atbilstību Savienības direktīvai par pagaidu darbu. Tiesa nosprieda, ka šīs atlīdzības un atbilstošā atvaļinājuma pabalsta aprēķina metode, kas ir paredzēta pagaidu darba aģentūras darbiniekiem piemērojamajā īpašajā režīmā, tiem ir nelabvēlīga apmaksātā atvaļinājuma dienu skaita un pabalsta apmēra ziņā. Konkrētajai atlīdzībai ir jābūt vismaz tādai pašai kā atlīdzībai, kas tiktu piešķirta darba ņēmējiem, ja lietotājuzņēmums viņus būtu pieņēmis darbā tieši lai viņi ieņemtu šo pašu amatu tādā pašā laikposmā.
    Spriedums Luso Temp, 2022. gada 12. maijs (C‑426/20)

  • Briseles frankofonā Darba un sociālo lietu tiesa uzdeva Tiesai jautājumu, vai Direktīvā par vienlīdzīgu attieksmi nodarbinātības un profesijas jomā ietvertie vārdi “reliģija vai uzskati” ir jāinterpretē kā viena un tā paša aizsargātā kritērija divi aspekti vai tieši pretēji – kā divi atsevišķi kritēriji. Tā arī jautāja Tiesai, vai uzņēmuma iekšējos noteikumos ietverts aizliegums nēsāt galvas lakatu ir uzskatāms par tiešu diskrimināciju reliģijas dēļ. Strīds bija par to, ka jaunas islāmticīgās sievietes L. F. spontānais pieteikums netika ņemts vērā pēc tam, kad viņa intervijas laikā bija norādījusi, ka atteiksies noņemt galvas lakatu, kā to paredz šajos iekšējos noteikumos atbalstītā neitralitātes politika.
    Spriedumā tiesa nosprieda, ka reliģija un uzskati (tostarp filozofiskie vai garīgie) ir viens un vienots diskriminācijas pamats. Tomēr tāds uzņēmuma iekšējais noteikums, ar kuru darbiniekiem ir aizliegts nēsāt redzamus reliģiskos, filozofiskos vai garīgos simbolus, nerada tiešu diskrimināciju, ja tas tiek piemērots vispārēji un vienādi visiem darba ņēmējiem. Tomēr tas var radīt netiešu diskrimināciju, ja tiek konstatēts, ka šķietami neitrāls pienākums, kas tajā ir ietverts, faktiski rada konkrētas nelabvēlīgākas sekas personām, kuras pieder pie noteiktas reliģijas vai uzskatiem. Tomēr netiešā diskriminācija ar dažiem nosacījumiem var būt attaisnojama ar likumīgu mērķi. Vērtējot attaisnojuma esamību, valsts tiesa, samērojot atšķirīgas intereses, var piešķirt lielāku nozīmi reliģijas vai uzskatu interesēm nekā tām, kas saistītas tostarp ar uzņēmējdarbības brīvību, ja tas izriet no valsts tiesībām.
    Spriedums S.C.R.L. (Reliģisks apģērbs), 2022. gada 13. oktobris (C‑344/20)

  • Itālijas tiesa vērsās Tiesā ar jautājumu, vai valsts tiesiskajā regulējumā paredzētā 30 gadu vecuma robeža kā maksimālais vecums piekļuvei publiskajiem konkursiem par policijas komisāru pieņemšanu darbā. ir saderīga ar Savienības tiesībām, it īpaši ar diskriminācijas aizlieguma principu. Tiesa uzskatīja, ka šis ierobežojums ir atšķirīga attieksme vecuma dēļ,tomēr atstāja valsts tiesas ziņā pārbaudīt, vai tas ir pamatots ar īstu un izšķirīgu prasību attiecībā uz profesiju, piemēram, prasību pēc īpašām fiziskām spējām, kas saistītas ar policijas komisāra parasti veiktiem uzdevumiem. Valsts tiesai ir arī jāpārbauda, vai šādam ierobežojumam ir likumīgs mērķis un vai tas ir samērīgs ar šo mērķi, it īpaši izvērtējot, vai konkursā paredzētais izslēdzošais fiziskās sagatavotības pārbaudījums ir piemērots un mazāk ierobežojošs pasākums.
    Spriedums Ministero dell’interno (Maksimālais vecums policijas komisāru pieņemšanai darbā), 2022. gada 17. novembris (C‑304/21)

  • 1993. gadā A tika ievēlēta par darba ņēmēju organizācijas priekšsēdētāju. Šim politiskajam amatam, kas ir balstīts uz uzticību, tomēr bija daži aspekti, kas ir raksturīgi darba tiesiskajām attiecībām: A bija nodarbināta uz pilnu slodzi, saņēma mēnešalgu un viņai bija piemērojams Likums par apmaksātu atvaļinājumu. Ik pēc četriem gadiem A tika ievēlēta no jauna un pildīja šīs organizācijas priekšsēdētājas pienākumus līdz 2011. gadam, kad viņa sasniedza 63 gadu vecumu un pārsniedza noteikto vecuma ierobežojumu, lai varētu kandidēt uz ievēlēšanu par priekšsēdētāju, kam bija jānotiek tajā pašā gadā. Dānijas tiesa, kas izskatīja Ligebehandlingsnævnet (Vienlīdzīgas attieksmes pārvalde) prasību, ko tā iesniedza A vārdā pret Hk/Danmark un Hk/Privat vērsās Tiesā ar jautājumu, vai šajā situācijā ir piemērojama Direktīva par Vienlīdzīgu attieksmi nodarbinātības un profesijas jomā Tiesa nosprieda, ka vecuma ierobežojums, kas darba ņēmēju organizācijas statūtos ir paredzēts attiecībā uz iespēju tikt ievēlētam tās priekšsēdētāja amatā, ietilpst šīs direktīvas piemērošanas jomā.Ne šāda amata politiskais raksturs, ne darbā pieņemšanas metode (ievēlēšana) nekādi neietekmē tās piemērošanu šajā kontekstā.
    Spriedums HK/Danmark un HK/Privat 2022. gada 2. jūnijs (C‑587/20)

Ģimene

Eiropas Savienībā ir radīti noteikumi sociālā nodrošinājuma sistēmu koordinēšanai, lai Eiropas pilsoņi un it īpaši ģimenes savu tiesību izmantošanā netiktu traucēti tādēļ, ka viņi dzīvo dažādās Savienības dalībvalstīs, vai tādēļ, ka viņi savas dzīves laikā ir pārcēlušies uz dzīvi citā dalībvalstī. Ar šādu pašu mērķi Briseles IIa regulā ir reglamentēta tiesu iestāžu sadarbība Savienībā laulības lietās un lietās par vecāku atbildību.

  • Prejudiciālā nolēmuma lietā par bērna dzīvesvietas pārcelšanu no Zviedrijas uz Krieviju Tiesa nosprieda, ka dalībvalsts tiesai vairs nav piekritīga bērna aizgādības lieta saskaņā ar Briseles IIa regulu, ja bērna pastāvīgā dzīvesvieta tiesvedības laikā ir likumīgi pārcelta uz trešās valsts teritoriju, kas ir 1996. gada Hāgas konvencijas līgumslēdzēja puse.
    Spriedums CC (Bērna pastāvīgās dzīvesvietas pārcelšana uz trešo valsti), 2022. gada 14. jūlijs (C‑572/21)

  • Savienības pilsonei, kura nav Vācijas valstspiederīgā, Vācijas iestādes atteica izmaksāt ģimenes pabalstus pirmos trīs mēnešus pēc viņas pastāvīgās dzīvesvietas noteikšanas Vācijā. Atteikums tika pamatots ar to, ka šai personai Vācijā nebija ienākumu. Tā kā šī prasība neattiecas uz Vācijas pilsoņiem, kuri atgriežas no uzturēšanās citā dalībvalstī, Savienības pilsone šo atteikumu apstrīdēja Vācijas tiesā, kura vērsās Tiesā. Tiesa nosprieda, ka šāda atšķirīga attieksme ir diskriminācija, kas ir aizliegta Savienības tiesībās. Tomēr tā uzsvēra, ka no Savienības tiesiskā regulējuma izriet, ka atšķirībā no gadījuma (kā šajā lietā), kad persona pastāvīgo dzīvesvietu nosaka attiecīgajā dalībvalstī, ar pagaidu uzturēšanos nepietiek, lai varētu prasīt šo vienlīdzīgo attieksmi.
    Spriedums Familienkasse Niedersachsen‑Bremen 2022. gada 1. augusts (C‑411/20)

  • 2019. gada janvārī Austrija ieviesa pielāgošanas mehānismu, kā aprēķināt ģimenes pabalstu un dažādu nodokļu priekšrocību fiksētas summas ko tā piešķīra darba ņēmējiem, kuru bērni pastāvīgi dzīvo citā dalībvalstī. Pielāgošanu var veikt uz augšu vai uz leju atbilstoši vispārējam cenu līmenim attiecīgajā dalībvalstī. Komisija uzskatīja, ka šis pielāgošanas mehānisms un no tā izrietošā atšķirīgā attieksme galvenokārt pret migrējošiem darba ņēmējiem salīdzinājumā ar valstspiederīgajiem ir pretrunā Savienības tiesībām. Tādēļ tā cēla prasību Tiesā pret Austriju sakarā ar pienākumu neizpildi. Spriedumā Tiesa konstatēja, ka šis pielāgošanas mehānisms, kurā ņemta vērā darba ņēmēju bērnu dzīvesvietas valsts, ir pretrunā Savienības tiesībām, jo tas rada nepamatotu netiešu diskrimināciju atkarībā no migrējošo darba ņēmēju valstspiederības.
    Spriedums Komisija/Austrija 2022. gada 16. jūnijs (C‑328/20)

Personas dati



Tiesa digitālajā pasaulē
Noskatīties YouTube video

Eiropas Savienībā ir tiesiskais regulējums, kas ir stabils un saskaņots pamats personas datu aizsardzībai neatkarīgi no to vākšanas, glabāšanas, apstrādes un nodošanas veida un konteksta. Tiesa nodrošina, lai apstrādātie vai saglabātie personas dati nepārsniegtu absolūti nepieciešamās robežas un nesamērīgi neietekmētu tiesības uz privāto dzīvi.

  • Proximus, kas ir telekomunikāciju pakalpojumu sniedzējs Beļģijā, publicē arī abonentu sarakstus ar dažādu publiski pieejamu telefona pakalpojumu sniedzēju abonentu vārdiem, adresēm un tālruņu numuriem. Šo kontaktinformāciju operatori paziņo Proximus, ja vien abonents nav izteicis vēlmi nebūt iekļautam abonentu sarakstos. Saistībā ar pieteikumu par abonenta piekrišanas atsaukumu, Beļģijas tiesa uzdeva Tiesai jautājumu par Proximus k ā personas datu p ārziņa pienākumiem. T iesa uzskata, ka šim pārzinim jāveic atbilstoši tehniski un organizatoriski pasākumi, lai informētu citus datu pārziņus par datu subjekta piekrišanas atsaukšanu. Šie citi pārziņi ir tie, kuri tam ir snieguši šos datus, vai kuriem tas šādus datus ir nodevis. Pārzinim ir arī jāveic saprātīgi pasākumi, lai informētu interneta meklētājprogrammu pakalpojumu sniedzējus par pieprasījumu dzēst datus ko ir paudis datu subjekts.
    Spriedums Proximus (Publiski pieejami elektroniski abonentu saraksti) 2022. gada 27. oktobris (C‑129/21)

  • Tiesa vēlreiz lēma par valsts iespēju elektronisko komunikāciju pakalpojumu sniedzējiem noteikt pienākumu veikt informācijas par datu plūsmu un atrašanās vietas datu visaptverošu un nediferencētu glabāšanu. Tā precizēja :pat ja saskaņā ar Vācijas likumu informācija par datu plūsmu tiek glabāta tikai desmit nedēļas un atrašanās vietas dati – četras nedēļas, savāktais ievērojamais datu apjoms joprojām ļauj izveidot pilnīgu datu subjektu profilu. Šādu smagu iejaukšanos privātajā dzīvē var atļaut tikai tādos gadījumos, kad ir nopietns un faktisks sabiedriskās drošības apdraudējums, tostarp, terorisma draudi. Ja šādu draudu nav, drošības iestādēm ir pieejami citi pasākumi noziedzības apkarošanai, piemēram, visaptveroša un nediferencēta IP adrešu (t.i., identifikācijas numura, kas ir piešķirts internetam pieslēgtai ierīcei) glabāšana, mērķorientēta glabāšana un operatīvā saglabāšana (“quick freeze”, kas izriet no rīkojuma uz laiku saglabāt pašlaik apstrādātos un uzglabātos datus).
    Spriedums SpaceNet u.c., 2022. gada 20. septembris (apvienotās lietas C‑793/19 un C‑794/19)

  • Ligue des droits humains (LDH) ir bezpeļņas apvienība, kura 2017. gada jūlijā Beļģijas Konstitucionālajā tiesā cēla prasību atcelt 2016. gada 25. decembra likumu, ar kuru Beļģijas tiesību aktos ir transponēta PDR direktīva (par aviopasažieru datu reģistra datu izmantošanu), IPI direktīva (par pārvadātāju pienākumu paziņot pasažieru datus) un Direktīva 2010/65 (par ziņošanas formalitātēm kuģiem, kuri ienāk dalībvalstu ostās un/vai iziet no tām). LDH uzskata, ka ar šo likumu nav ievērotas tiesības uz privātās dzīves neaizskaramību un uz personas datu aizsardzību, ko garantē Beļģijas un Savienības tiesības. Tiesa uzskatīja, ka pamattiesību ievērošana prasa, lai PDR direktīvā paredzētās pilnvaras tiktu ierobežotas līdz tam, kas ir absolūti nepieciešams. Tā atzina, ka gadījumā, ja nav reālu un esošu vai paredzamu terorisma draudu ar kuriem saskaras dalībvalsts, Savienības tiesības nepieļauj valsts tiesību aktus, kas paredz PDR datu par ES iekšējiem lidojumiem un pārvadājumiem ar citiem līdzekļiem Savienībā nosūtīšanu un apstrādi.
    Spriedums Ligue des droits humains, 2022. gada 21. jūnijs (C‑817/19)

  • Francijas Kasācijas tiesa uzdeva Tiesai jautājumu par to, kāda ir Direktīvas par privāto dzīvi un elektronisko komunikāciju, Eiropas Savienības Pamattiesību hartas, Direktīvas un Regulas par tirgus ļaunprātīgu izmantošanu attiecīgo normu saistība. Aplūkotajos valsts tiesību aktos elektronisko komunikāciju pakalpojumu operatoriem bija noteikts pienākums preventīvi veikt visaptverošu un nediferencētu datu par datu plūsmu saglabāšanu vienu gadu no reģistrēšanas dienas. Šo pasākumu mērķis bija veicināt cīņu pret tirgus ļaunprātīgas izmantošanas pārkāpumiem, tostarp – iekšējās informācijas ļaunprātīgu izmantošanu. Tiesa nosprieda, ka Savienības tiesības nepieļauj vispārēju un nediferencētu datu par datu plūsmu un atrašanās vietu saglabāšanu, lai apkarotu tirgus ļaunprātīgas izmantošanas pārkāpumus, tostarp iekšējās informācijas ļaunprātīgu izmantošanu. Pasākumi, kas paredz šādu saglabāšanu, pārsniedz absolūti nepieciešamās robežas un demokrātiskā sabiedrībā nav pamatoti.
    Spriedums VD un SR 2022. gada 20. septembris (apvienotās lietas C‑339/20 un C‑397/20)

Brīvības, drošības un tiesiskuma telpa

Brīvības, drošības un tiesiskuma telpa bez iekšējām robežām balstās uz vairākiem pīlāriem: dalībvalstu tiesu iestāžu sadarbību civillietās un krimināllietās, policijas sadarbību, ārējo robežu kontroles, patvērumu un imigrāciju. Tiesu iestāžu sadarbība starp dalībvalstīm tostarp tiek īstenota ar Eiropas apcietināšanas ordera palīdzību – tas ir dalībvalsts tiesu iestādes nolēmums ar nolūku panākt citā dalībvalstī meklētas personas apcietināšanu un nodošanu kriminālvajāšanai vai brīvības atņemšanas soda izpildei. Runājot par patvērumu, Savienības tiesībās ir paredzēti nosacījumi, kas ir jāizpilda trešo valstu valstspiederīgajiem vai bezvalstniekiem, lai tie varētu saņemt starptautisku aizsardzību (Bēgļu direktīva). Tiesai tiek regulāri lūgts precizēt piemērojamo noteikumu tvērumu.

  • Saistībā ar migrācijas krīzi Austrija kopš 2015. gada septembra vidus bija atjaunojusi robežkontroli uz robežām ar Ungāriju un Slovēniju. Pēc tam šī kontrole tika vairākkārt pagarināta. Austrijas tiesa, kurā kāds iedzīvotājs apstrīdēja šo kontroli, vērsās Tiesā, lai noskaidrotu, vai tā ir saderīga ar Savienības tiesībām. Tiesa nosprieda, ka gadījumā, ja pastāv nopietns apdraudējums sabiedriskajai kārtībai vai iekšējai drošībai, dalībvalsts var atjaunot robežkontroli pie savām robežām ar citām dalībvalstīm, tomēr nepārsniedzot maksimālo kopējo sešu mēnešu laikposmu. Šāda pasākuma piemērošana no jauna var būt pamatota tikai jauna nopietna apdraudējuma rašanās gadījumā.
    Spriedums Landespolizeidirektion Steiermark u.c. (Robežkontroles pie iekšējām robežām maksimālais ilgums), 2022. gada 26. aprīlis (C‑368/20)

  • 2016. gada jūnijā Itālijas tiesu iestādes izdeva Eiropas apcietināšanas orderi (EAO) attiecībā uz Francijā dzīvojošu Itālijas valstspiederīgo KL, lai izpildītu viņam piespriesto divpadsmit gadu un sešu mēnešu cietumsodu. Šis sods atbilst četriem kumulatīviem sodiem, kas piespriesti par četriem Itālijā izdarītiem noziedzīgiem nodarījumiem, tostarp par noziedzīgu nodarījumu, kas kvalificēts kā “postīšana un izlaupīšana”. Anžē Apelācijas tiesa (Francija) atteicās nodot KL Itālijas tiesu iestādēm, jo divi no nodarījumiem Francijā nav uzskatāmi par noziedzīgiem nodarījumiem. Proti, “postīšanas un izlaupīšanas” noziedzīgā nodarījuma sastāvu veidojošie elementi abās konkrētajās valstīs atšķiras: Itālijas tiesībās šis noziedzīgais nodarījums nozīmē plaša apmēra sagraušanu un bojāšanu, kas tostarp aizskar sabiedrisko kārtību, savukārt Francijas tiesībās konkrēti sabiedrības miera apdraudēšana, masveidā iznīcinot kustamo vai nekustamo īpašumu, nav krimināli sodāma. Tiesa nosprieda, ka netiek prasīta pilnīga atbilstība starp konkrētā noziedzīgā nodarījuma sastāva elementiem izsniegšanas dalībvalstī un izpildes dalībvalstī. Izpildes tiesu iestāde tātad nevar atteikties izpildīt Eiropas apcietināšanas orderi, pamatojoties uz to, ka tikai daļa faktu, kas atbilst minētajam noziedzīgajam nodarījumam izsniegšanas dalībvalstī, ir noziedzīgs nodarījums arī izpildes dalībvalstī.
    Spriedums Procureur général près la cour d’appel d’Angers, 2022. gada 14. jūlijs (C‑168/21)

  • Nīderlandē tiek ārstēts Krievijas pilsonis, kurš 16 gadu vecumā bija saslimis ar retu asins vēža formu. Viņa medicīniskā aprūpe, kas Krievijā nav atļauta, tostarp ietver medicīnisko kaņepju lietošanu sāpju remdēšanai. Hāgas tiesa vērsās Tiesā ar jautājumu, vai Savienības tiesības šādā gadījumā nepieļauj piemērot atgriešanas lēmumu vai izraidīšanas pasākumu. Tiesa atzina, ka Savienības tiesības nepieļauj šādus lēmumus un pasākumus, ja pastāv nopietni un pamatoti iemesli uzskatīt, ka šīs personas atgriešana galamērķa valstī tur nepieejamās atbilstošās pretsāpju aprūpes dēļ radīs reālu risku, ka viņa slimības izraisītās sāpes strauji, būtiski un neatgriezeniski pastiprināsies, tāpēc tas būtu pretrunā cilvēka cieņai.
    Spriedums Staatssecretaris van Justitie en Veiligheid (Izraidīšana – Medicīniskās kaņepes), 2022. gada 22. novembris (C‑69/21)

  • 2019. gadā Ēģiptes valstspiederīgais I, būdams vēl nepilngadīgs, iesniedza starptautiskās aizsardzības pieteikumu Grieķijā. Savā pieteikumā viņš izteica vēlmi apvienoties ar savu tēvoci S, arī Ēģiptes valstspiederīgo, kurš likumīgi uzturējās Nīderlandē. Nīderlandes valsts sekretārs noraidīja Grieķijas iestāžu izdoto I uzņemšanas pieprasījumu, jo nevarēja tikt pierādīta I identitāte un līdz ar to arī apgalvotā radniecības saikne ar S. Tas pats valsts sekretārs noraidīja I un S sūdzību kā acīmredzami nepieņemamu, pamatojoties uz to, ka Dublinas III regulā starptautiskās aizsardzības pieteikuma iesniedzējiem nav paredzēta iespēja apstrīdēt kompetento valsts iestāžu pieņemto lēmumu noraidīt uzņemšanas pieprasījumu. Šis atteikums tika pārsūdzēts Hāgas tiesā (Nīderlande), kura uzdeva jautājumu Tiesai, kas atbildēja, ka Dublinas III regula, lasot to kopsakarā ar Eiropas Savienības Pamattiesību hartu, paredz, ka tiesības celt prasību tiesā par lēmumu noraidīt uzņemšanas pieprasījumu ir jāpiešķir nepilngadīgajam bez pavadības Turpretī šī nepilngadīgā radiniekam šādu tiesību celt prasību tiesā nav.
    Spriedums Staatssecretaris van Justitie en Veiligheid (Atteikums uzņemt ēģiptiešu nepilngadīgo bez pavadības), 2022. gada 1. augusts (C‑19/21)

Glābšana jūrā

Glābšanas jūrā darbību kontekstā rodas jautājums par ostas dalībvalsts iestāžu pilnvaru apjomu, kontrolējot kuģus, kas kuģo ar citas Eiropas Savienības dalībvalsts karogu, jūras un vides drošības jomā.

  • Sea Watch ir Vācijas humānās palīdzības organizācija, kas sistemātiski veic personu meklēšanas un glābšanas darbības Vidusjūrā, izmantojot kuģus. Pēc glābšanas operācijām 2020. gadā Palermo un Portoempedokles (Itālija) ostas kapteiņa dienesti veica divu no tās kuģiem inspekciju un izdeva rīkojumus par to aizturēšanu, ko Sea Watch apstrīdēja. Itālijas tiesa vērsās Tiesā, lai precizētu ostas valsts kontroles un aizturēšanas pilnvaru apjomu attiecībā uz kuģiem, kurus izmanto humānās palīdzības organizācijas. Tiesa nosprieda, ka thatuz šādiem kuģiem var attiekties ostas valsts kontrole. Tomēr tā var veikt aizturēšanas pasākumus tikai tad, ja pastāv acīmredzams apdraudējums drošībai, veselībai vai videi, bet tas tai ir jāpierāda. Tiesa arī uzsvēra lojālas sadarbības principa nozīmi, saskaņā ar kuru dalībvalstīm, tostarp tai, kurai ir ostas valsts statuss, un tai, kurai ir karoga valsts statuss, ir pienākums sadarboties, kā arī apspriesties, kad tās īsteno savas attiecīgās pilnvaras.
    Spriedums Sea Watch, 2022. gada 1. augusts (apvienotās lietas C‑14/21 un C‑15/21)

Piekļuve dokumentiem

Sabiedriskās dzīves pārskatāmība ir būtisks Savienības princips. Tādēļ jebkurš Savienības iedzīvotājs vai juridiska persona principā var piekļūt iestāžu dokumentiem. Tomēr atsevišķos gadījumos šo piekļuvi var liegt.

  • Agrofert Čehijas holdinga sabiedrība, ko sākotnēji izveidoja Andrej Babiš, kas no 2017. līdz 2021. gadam bija Čehijas Republikas premjerministrs. Eiropas Parlaments rezolūcijā apstiprināja, ka A. Babiš arī pēc iecelšanas par premjerministru turpināja kontrolēt Agrofert grupu. Uzskatot, ka šis apstiprinājums bija neprecīzs, un vēloties uzzināt Parlamenta rīcībā esošos avotus un informāciju, Agrofert iesniedza lūgumu par piekļuvi vairākiem dokumentiem. Atbildē Parlaments dažus dokumentus identificēja kā publiski pieejamus un atteica piekļuvi Komisijas vēstulei Čehijas premjerministram un Komisijas sagatavotajam ziņojumam. Izskatot Agrofert celto prasību par šo Parlamenta lēmumu, Vispārējā tiesa apstiprināja tā likumību. Vispārējā tiesa konstatēja, ka Agrofert ir zudusi interese celt prasību par lēmumu, ar kuru tai ir atteikta piekļuve ziņojumam, kas tikmēr tai ir paziņots, un noraidīja prasību par lēmumu atteikt piekļuvi, premjerministram nosūtītajai vēstulei, jo tās publiskošana varētu kaitēt Komisijas izmeklēšanas darbību mērķiem.
    Spriedums Agrofert/Parlaments, 2022. gada 28. septembris (T‑174/21)

Konkurence un valsts atbalsts

Eiropas Savienība piemēro noteikumus brīvas konkurences aizsardzībai. Darbības, kuru mērķis ir traucēt, ierobežot vai izkropļot konkurenci iekšējā tirgū, ir aizliegtas. Precīzāk, Savienības tiesībās ir aizliegti atsevišķi nolīgumi vai informācijas apmaiņa starp uzņēmumu un tā konkurentiem, kam varētu būt šāds mērķis vai ietekme, kā arī dominējošā stāvokļa ļaunprātīga izmantošana, ko uzņēmums veic konkrētā tirgū. Tāpat principā ir aizliegts valsts atbalsts, ja vien tas nav pamatots un neizkropļo konkurenci veidā, kas ir pretējs vispārējām interesēm.

  • 2009. gadā Komisija par dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu pasaules procesoru tirgū no 2002. līdz 2007. gadam uzlika Intel Corporation naudas sodu 1,06 miljardus EUR. 2014. gadā Vispārējā tiesa atstāja spēkā šo lēmumu. Intel pārsūdzēja šo spriedumu Tiesā, kura 2017. gadā tiesību kļūdas. dēļ to atcēla. Vispārējā tiesa bija kļūdaini vienīgi konstatējusi, ka strīdīgās atlaides pēc savas būtības varēja ierobežot konkurenci, bet nebija analizējusi, vai šīm atlaidēm konkrēti bija šādas sekas. Tātad Tiesa nodeva lietu atpakaļ Vispārējai tiesai atkārtotai izskatīšanai. 2022. gada 26. janvāra spriedumā Vispārējā tiesa uzskatīja, ka Komisijas veiktā analīze par strīdīgo atlaižu spēju ierobežot konkurenci bija nepilnīga un tāpēc daļēji atcēla Komisijas lēmumu. Attiecībā uz šāda apstrīdētā lēmuma daļējas atcelšanas ietekmi uz naudas soda summu, ko Komisija bija uzlikusi Intel, Vispārējā tiesa uzskatīja, ka tā nevar noteikt naudas soda summu, kas attiecas tikai uz neslēptajiem ierobežojumiem. Tāpēc tā pilnībā atcēla to apstrīdētā lēmuma pantu, ar kuru par konstatēto pārkāpumu Intel uzlikts naudas sods 1,06 miljardi EUR.
    Spriedums Intel Corporation/Komisija, 2022. gada 26. janvāris (T‑286/09 RENV)

  • 2017. gada 27. septembrī Eiropas Komisija konstatēja, ka sabiedrības Scania AB, Scania CV AB un Scania Deutschland GmbH – trīs Scania grupas, struktūras, kas ražo un pārdod lielas noslodzes kravas automašīnas tālsatiksmes pārvadājumiem, – ir pārkāpušas Savienības konkurences tiesības. Komisija pārmeta šīm sabiedrībām, ka tās kopā ar saviem konkurentiem no 1997. gada janvāra līdz 2011. gada janvārim ir bijušas aizliegto vienošanos dalībnieki vidējas un lielas noslodzes kravas automašīnu tirgū Eiropas Ekonomikas zonas (EEZ) teritorijā. Šis lēmums tika pieņemts tā sauktajā “hibrīda” procedūrā, kurā apvienota izlīguma procedūra un parastā administratīvā procedūra aizliegtu vienošanos lietās. Izlīguma procedūra lietas dalībniekiem aizliegtu vienošanos lietās ļauj atzīt to atbildību un apmaiņā pret to saņemt uzliktā naudas soda samazinājumu. Scania grupas sabiedrības bija apstiprinājušas Komisijai savu gribu piedalīties sarunās, lai panāktu izlīgumu. Tomēr vēlāk tās no šīs procedūras atteicās. Tādējādi Komisija pieņēma lēmumu par izlīgumu attiecībā uz sabiedrībām, kas bija iesniegušas izlīguma lūgumu, un turpināja izmeklēšanu par Scania grupas sabiedrībām, kurām tika uzlikts naudas sods 880 523 000 EUR. Vispārējā tiesa grupas sabiedrību prasību par Komisijas lēmumu noraidīja pilnībā, tādējādi atstājot spēkā Komisijas uzlikto naudas sodu.
    Spriedums Scania u.c./Komisija, 2022. gada 2. februāris (T‑799/17)

  • 2022. gada 4. maijā Vispārējā tiesa atstāja spēkā Komisijas lēmumu, ar kuru bija apstiprināts glābšanas atbalsts 36 660 000 EUR, ko Rumānija bija piešķīrusi Rumānijas aviosabiedrībai TAROM, kas galvenokārt nodarbojas ar iekšzemes un starptautiskajiem pasažieru, kravu un pasta pārvadājumiem. Aviosabiedrība Wizz Air Hungary apstrīdēja šo lēmumu Vispārējā tiesā. Tā atstāja spēkā Komisijas lēmumu, pamatojoties uz to, ka atbalsta mērķis bija izvairīties no sociālajām grūtībām, ko Rumānijas aviosabiedrības pakalpojumu pārtraukšana radītu, ņemot vērā Rumānijas ceļu un dzelzceļa infrastruktūras slikto stāvokli.
    Spriedums Wizz Air Hungary/Komisija, 2022. gada 4. maijs (T‑718/20)

  • Valensijas autonomās kopienas providedvaldība piešķīra arvaldība piešķīra ar futbola klubu Valencia CF, saistītai apvienībai Fundación Valencia garantiju bankas aizdevumam 75 miljonu EUR apmērā, ar kura palīdzību tā iegādājās 70,6 % Valencia CF akciju. Vēlāk šī garantija tika palielināta par 6 miljoniem EUR. 2016. gadā Komisija atzina, ka tas ir ar Savienības tiesībām nesaderīgs valsts atbalsts, un lika to atgūt. Valencia CF apstrīdēja šo lēmumu Vispārējā tiesā, kas 2020. gadā to atcēla (T‑732/16). Tad Komisija iesniedza Tiesā apelācijas sūdzību par Vispārējās tiesas spriedumu. Tiesa noraidīja apelācijas sūdzību, konstatējot, ka Vispārējā tiesa Komisijai nebija uzlikusi pārmērīgu pierādīšanas pienākumu un ir pamatoti aprobežojusies ar konstatējumu, ka Komisija nav izpildījusi prasības, ko pati bija apņēmusies, paziņojuma veidā pieņemot noteikumus par dalībvalstu piedāvāto garantiju analīzi.
    Spriedums Komisija/Valencia Club de Fútbol, 2022. gada 10. novembris (C‑211/20 P)

Intelektuālais īpašums



Intelektuālais īpašums Vispārējā tiesā
Noskatīties YouTube video

Tiesa un Vispārējā tiesa nodrošina tāda tiesiskā regulējuma interpretāciju un piemērošanu, kuru Savienība ir pieņēmusi, lai aizsargātu intelektuālo darbu ekskluzīvo tiesību kopumu. Intelektuālā īpašuma (autortiesības) un rūpnieciskā īpašuma (preču zīmju tiesī bas, dizainparaugu aizsardzība, patentu tiesības) aizsardzība uzlabo uzņēmumu konkurētspēju, veicinot radošumam un inovācijām labvēlīgu vidi. Savienības tiesības aizsargā arī zinātību, kas kādam produktam noteiktā Savienības ģeogrāfiskajā zonā ir atzīta ar aizsargātu cilmes vietas nosaukumu (ACVN) palīdzību.

  • Nosaukums “Feta” 2002. gadā ir reģistrēts kā aizsargāts cilmes vietas nosaukums (ACVN). Kopš tā laika šo nosaukumu drīkst izmantot tikai attiecībā uz sieru, kura izcelsme ir noteiktā ģeogrāfiskā apgabalā Grieķijā un kurš atbilst šim produktam piemērojamai specifikācijai. Dānija uzskatīja, ka Regula Nr. 1151/2012 attiecas tikai uz tiem ražojumiem, ko pārdod Savienībā, un neattiecas uz eksportu uz trešām valstīm. Tāpēc tā neaizliedza saviem ražotājiem eksportēt to produktus ar nosaukumu “Feta”. Komisija pret Dāniju uzsāka pārkāpuma procedūru, uzskatot, ka tā nav izpildījusi no regulas izrietošos pienākumus. Tiesa nosprieda, ka regula no aizliegto darbību loka, it īpaši intelektuālā īpašuma tiesību, kas aizsargā ACVN, pārkāpumiem, neizslēdz eksporta produktus. Tātad tā konstatēja – tā kā Dānija neaizliedza izmantot nosaukumu “Feta” tiem sieriem kas paredzēti eksportam uz trešām valstīm, tā nav izpildījusi savus pienākumus.
    Spriedums Komisija/Dānija, 2022. gada 14. jūlijs (C‑159/20)

  • 2017. gada jūnijā Andoras Firstistes valdība iesniedza pieteikumu, lai šāds grafisks apzīmējums tiktu reģistrēts kā Eiropas Savienības preču zīme plašam preču un pakalpojumu klāstam:


    Tā kā Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojs (EUIPO) atteica šīs preču zīmes reģistrāciju, Andoras Firstistes valdība cēla prasību Vispārējā tiesā. Lai varētu reģistrēt Savienības preču zīmi, tai tostarp nedrīkst būt aprakstošs raksturs, un tas nozīmē, ka tā nedrīkst aprobežoties tikai ar to preču vai pakalpojumu aprakstu, uz kuriem tā attiecas. Vispārējā tiesa spriedumā secināja, ka preču zīme “Andorra” ir aprakstoša preču zīme. Attiecīgā sabiedrība to varēs uztvert kā norādi par attiecīgo preču un pakalpojumu izcelsmi. Tas ir absolūts atteikuma pamats, kas pats par sevi jau attaisno to, ka apzīmējumu nevar reģistrēt kā Eiropas Savienības preču zīmi.
    Spriedums Govern d’Andorra/EUIPO (“Andorra”), 2022. gada 23. februāris (T‑806/19)

  • Vispārējā tiesa noraidīja trīs prasības, ko Apple Inc. bija cēlusi par Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) lēmumiem, ar kuriem bija atcelts vārdisks apzīmējums “THINK DIFFERENT” 1997., 1998. un 2005. gadā Apple Inc. vārdisku apzīmējumu “THINK DIFFERENT” bija reģistrējusi kā Eiropas Savienības preču zīmi tostarp datoru un telekomunikāciju produktiem. Pēc Swatch AG, lūguma EUIPO, konstatējot, ka apstrīdētās preču zīmes nepārtrauktā piecu gadu laikposmā attiecīgajām precēm faktiski nav izmantotas, paziņoja par apstrīdēto preču zīmju atcelšanu. Vispārējā tiesa atstāja spēkā EUIPO lēmumu: tā uzskatīja, ka Apple Inc. bija pienākums pierādīt šo preču zīmju faktisku izmantošanu attiecīgajām precēm piecu gadu laikā pirms atcelšanas pieteikumu iesniegšanas, tomēr tā to neizdarīja.
    Spriedumi Apple/EUIPO – Swatch (“Think different”), 2022. gada 8. jūnijs (apvienotās lietas T‑26/21, T‑27/21 un T‑28/21)

  • 2017. gadā Apvienotās Karalistes sabiedrība Golden Balls Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojam (EUIPO) iesniedza pieteikumu par preču zīmes ”BALLON D’OR” atcelšanu, jo tā uzskatīja, ka šī preču zīme nav pietiekami izmantota attiecībā uz noteiktām precēm un pakalpojumiem. Preču zīme “BALLON D’OR” iepriekš bija reģistrēta par labu Francijas sabiedrībai Les Éditions P. Amaury, kam pieder tiesības uz Ballon d’Or (balva, ko piešķir gada labākajam futbolistam). 2021. gadā EUIPO pasludināja šo preču zīmi par atceltu attiecībā uz lielāko daļu preču un pakalpojumu, kuriem tā bija reģistrēta. Izskatot Les Éditions P. Amaury celto prasību par EUIPO lēmumu, Vispārējā tiesa atcēla šo lēmumu attiecībā uz paziņojumu par atcelšanu izklaides pakalpojumu jomā. Turpretī Vispārējā tiesa atstāja spēkā šīs preču zīmes atcelšanu attiecībā uz pakalpojumiem, kas ietver televīzijas programmu raidīšanu vai montāžu, izrāžu vai filmu veidošanu un grāmatu, žurnālu vai laikrakstu publicēšanu..
    Spriedums Les Éditions P. Amaury/EUIPO – Golden Balls (“BALLON D’OR”), 2022. gada 6. jūlijs (T‑478/21)

Nodokļi

Tiešie nodokļi principā ir dalībvalstu kompetencē. Tomēr, tos nosakot , kā tas, piemēram, ir uzņēmumu ienākuma nodokļa gadījumā, jāievēro tādi Eiropas Savienības pamatnoteikumi kā valsts atbalsta aizliegums. Tādēļ Savienības tiesai ir jāizskata atsevišķu dalībvalstu iepriekšējie nodokļu lēmumi (tax rulings), ar kuriem daudznacionāliem uzņēmumiem ir piemērots īpašs nodokļu režīms, un kurus pārbauda Komisija.

  • Iepriekšēji nodokļu lēmumi ir lēmumi, ko pēc uzņēmumu lūguma pieņem dažu dalībvalstu nodokļu iestādes un kuros iepriekš nosaka nodokļus, kas šiem uzņēmumiem tiks piemēroti. Tā kā Fiat Chrysler Finance Europe juridiskā adrese ir Luksemburgas Lielhercogistē, tas saņēma Luksemburgas nodokļu iestāžu iepriekšēju lēmumu, kurā bija apstiprināta metode, kā noteikt Fiat Chrysler Finance Europe kā integrēta uzņēmuma atlīdzību par pakalpojumiem, kas sniegti citām Fiat/Chrysler grupas sabiedrībām. 2015. gadā Komisija uzskatīja, ka šis iepriekšējais lēmums Savienības tiesību izpratnē ir ar iekšējo tirgu nesaderīgs atbalsts darbībai. Fiat Chrysler Finance Europe un Luksemburga cēla prasības Vispārējā tiesā, kura 2019. gadā apstiprināja Komisijas pieeju un prasības noraidīja. Fiat Chrysler Finance Europe un Īrija vairākkārt apstrīdēja Vispārējās tiesas veikto analīzi ekonomisko priekšrocību noteikšanai, it īpaši ievērojot valsts atbalsta jomā piemērojamos noteikumus. Tiesa atcēla Vispārējās tiesas spriedumu, kā arī Komisijas lēmumu. Tiesa uzskata, ka Komisija ir piemērojusi nesaistītu pušu darījuma principu, kas atšķiras no tā, kāds ir noteikts Luksemburgas tiesībās, lai gan, tā kā Savienības tiesību akti šajā jautājumā nav saskaņoti, tikai valsts noteikumi ir attiecināmi, lai analizētu, vai konkrēti darījumi ir pārbaudāmi, ņemot vērā nesaistītu pušu darījuma principu.
    Spriedums Fiat Chrysler Finance Europe/Komisija un Īrija/Komisija, 2022. gada 8. novembris (apvienotās lietas C‑885/19 P un C‑898/19 P)

Tiesiskums



Tiesiskuma ievērošana Savienībā
Noskatīties YouTube video

Pamattiesību harta Eiropas Savienībā – saistoši noteikumi ar konkrētām sekām
Noskatīties YouTube video

Eiropas Savienības Pamattiesību hartā, tāpat kā Līgumā par Eiropas Savienību, ir skaidra atsauce uz tiesiskumu – vienu no Savienības dalībvalstu kopīgajām vērtībām, kuras ir Savienības pamatā. Tiesai arvien biežāk jālemj par to, vai dalībvalstīs tiek ievērots tiesiskums – gan saistībā ar prasībām saistību neizpildes dēļ, kuras Eiropas Komisija cēlusi pret dalībvalstīm, gan saistībā ar valstu tiesu iesniegtiem lūgumiem sniegt prejudiciālu nolēmumu. Tādējādi Tiesai ir jāizvērtē, vai šī pamatvērtība tiek ievērota valsts līmenī, tostarp attiecībā uz tiesu varu un konkrētāk – ieceļot tiesnešus vai saistībā ar tiesnešu disciplinārajiem pasākumiem.

  • Atbildot uz Sąd Najwyższy (Augstākā tiesa, Polija) lūgumu sniegt prejudiciālu nolēmumu, Tiesa nosprieda, ka tas vien, ka tiesnesis tika iecelts amatā laikposmā, kad dalībvalstī, ar kuru viņš ir saistīts, vēl nebija demokrātiskas iekārtas, nav pamats apšaubīt šī tiesneša neatkarību un objektivitāti Atbildot uz Sąd Najwyższy (Augstākā tiesa, Polija) lūgumu sniegt prejudiciālu nolēmumu, Tiesa nosprieda, ka tas vien, ka tiesnesis tika iecelts amatā laikposmā, kad dalībvalstī, ar kuru viņš ir saistīts, vēl nebija demokrātiskas iekārtas, nav pamats apšaubīt šī tiesneša neatkarību un objektivitāti, viņam vēlāk veicot tiesas spriešanas funkcijas. It īpaši apstākļi, kas saistīti ar šī tiesneša pirmo iecelšanas amatā reizi, paši par sevi nerada tiesvedības dalībniekiem pamatotas un nopietnas šaubas.
    Spriedums Getin Noble Bank, 2022. gada 29. marts (C‑132/20)

Ierobežojoši pasākumi un ārpolitika

Ierobežojoši pasākumi jeb “sankcijas” ir būtisks Eiropas Savienības kopējās ārpolitikas un drošības politikas (KĀDP) instruments. Tās tiek izmantotas saistībā ar globālu un integrētu darbību, kas tostarp ietver politisku dialogu. Savienība tās izmanto it īpaši, lai aizsargātu Savienības vērtības, pamatintereses un drošību, kā arī novērstu konfliktus un nostiprinātu starptautisko drošību. Faktiski sankciju nolūks ir radīt izmaiņas politikā vai to personu vai organizāciju rīcībā, uz kurām tās attiecas, lai veicinātu KĀDP mērķus.

  • Pēc nopietniem cilvēktiesību pārkāpumiem Lībijā Eiropas Savienības Padome 2020. gada oktobrī noteica ierobežojošus pasākumus pret Yevgeniy Viktorovich Prigozhin, Krievijas uzņēmēju, kuram ir ciešas saites ar Vāgnera grupu, kas bija iesaistīta militārajās operācijās šajā valstī. Lēmums tika pagarināts 2021. gada jūlijā. Šie pasākumi paredz iesaldēt to personu līdzekļus. kuras iesaistās vai atbalsta darbības, kas apdraud mieru, stabilitāti vai drošību Lībijā. Y. Prigozhin Vispārējā tiesā cēla prasību par šo pasākumu atcelšanu. Vispārējā tiesa prasību noraidīja. It īpaši tā uzskatīja, ka iesniegtie pierādījumi, piemēram, izvilkumi no ANO ģenerālsekretāra ziņojuma un preses raksti (tostarp fotogrāfijas un liecības) no dažādiem avotiem, piemēram, ziņu aģentūrām vai plašsaziņas līdzekļiem, ļāva identificēt Vāgnera grupu un ietvēra precīzu un saskaņotu informāciju par šīs grupas darbībām, kas apdraud mieru, drošību un stabilitāti Lībijā. Pierādījumu materiālos bija arī konkrēti, precīzi un saskaņoti pierādījumi par Y. Prigozhin ciešām un daudzējādām attiecībām ar Vāgnera grupu.
    Spriedums Prigozhin/Padome, 2022. gada 1. jūnijs (T‑723/20)

go to top