Институция, която уважава околната среда

 
Start Scroll

От много години Съдът провежда силна политика за опазване на околната среда, която се стреми към най-високите изисквания и норми в областта на устойчивото развитие и опазването на природните ресурси. Ангажиментът на институцията в полза на практиките, зачитащи околната среда, се проявява от 2016 г. с регистрацията ѝ по EMАS (Eco-Management and Аudit Scheme). Това сертифициране, регламентирано от Европейския съюз, се предоставя на организации, отговарящи на строги норми по отношение на политиката им в областта на околната среда, техните усилия за опазване на околната среда и устойчивите им работни методи.

През 2023 г. Съдът продължи своите усилия, за да сложи край на използването на пластмасови бутилки за вода в помещенията си. Новият договор за ресторантьорски услуги забранява продажбата на вода в пластмасови бутилки. Освен това Съдът продължи да раздава на персонала си бутилки за многократна употреба, за да насърчи ползването на чешмите, монтирани през 2022 г.

Потреблението на енергия занапред е в съответствие с низходящата траектория, по която се движеше преди пандемията. Този резултат беше постигнат вследствие на изоставянето на специалните вентилационни мерки, наложени поради кризата с Covid, и на монтирането на по-мощни въздушни филтри. В съчетание с извънредните мерки за енергоспестяване, свързани с войната в Украйна, Съдът отбеляза значително намаление на потреблението си на електроенергия и топлинна енергия.

За периода 2022—2023 г. Съдът си зададе количествени цели по отношение на употребата на хартия. През 2022 г. употребата на канцеларска хартия (извън публикации, възложени на външни изпълнители) намаля с 54,1 % спрямо равнището ѝ отпреди кризата през 2019 г., трайна тенденция през 2023 г. благодарение на промените в навиците и на продължаването на цифровизацията на процесите и документите. Освен това през септември 2023 г. Съдът реши за ограничи броя на индивидуалните принтери до стриктен минимум, за да спестява енергия, консумативи и хартия, както и да намали вследствие на това своя въглероден отпечатък.

  • Подобряване при рециклирането на отпадъци и намаляване на пластмасите за еднократна употреба
  • Участие в системата за съвместно използване на велосипеди Vel’OH и подкрепа за използването на велосипеда като средство за придвижване
  • Подобряване на отоплителните, вентилационни и климатични инсталации
  • Намаляване на отпадъците „Офиси и ресторанти“ - 50% kg/EПРВ
  • Икономия на вода - 10.1% m3/EПРВ
  • Икономия на хартия - 62.1% kg/EПРВ
  • Икономия на електроенергия - 23.2% kWh/EПРВ
  • Намаляване на потреблението на топлоенергия - 23.6% kWh/EПРВ
  • 3 466 m2 фотоволтаични панели производството на
    422 003 kWh:равняващи се на годишното потребление на 76 семейства
  • 10. Намаляване на въглеродните емисии - 31.7% kg CO2/EПРВ

Еквивалент на пълно работно време (ЕПРВ) е единица мярка, позволяваща да се измери професионалната дейност независимо от различията в седмичния брой работни часове на всеки служител поради различните режими на работа.

Екологичните показатели за водата, отпадъците, хартията и електроенергията съответстват на показателите от 2022 г. Отклоненията са представени в цифрово изражение спрямо референтната за системата EMАS 2015 г.

go to top