Institucija koja poštuje okoliš

 
Start Scroll

Već niz godina Sud provodi ambicioznu politiku zaštite okoliša, koja obuhvaća najviše standarde održivog razvoja i poštovanje prirodnih resursa. Nastojanje institucije da svojim praksama štiti okoliš započelo je 2016. njezinim registriranjem u sustav EMAS (Eco-Management and Audit Scheme). Ta certifikacija koju regulira Europska unija dodjeljuje se organizacijama koje ispunjavaju stroge standarde kad je riječ o njihovim politikama za zaštitu okoliša, njihovim nastojanjima u pogledu zaštite okoliša i njihovih održivih metoda rada.

Sud je 2023. nastojao prekinuti upotrebu plastičnih boca za vodu u svojim prostorijama. Novim ugovorom za usluge prehrane zabranila se prodaja plastičnih boca za vodu. Usto, Sud je nastavio dijeliti boce za višekratnu upotrebu svojem osoblju kako bi se promicala upotreba aparata za vodu postavljenih 2022.

Potrošnja energije sada se ponovno počela smanjivati, kao i prije pandemije. To se postiglo prestankom primjene posebnih mjera ventilacije propisanima zbog krize uzrokovane bolešću COVID-19 te ugradnjom učinkovitijih filtara zraka. Uz primjenu izvanrednih mjera štednje energije povezanima s ratom u Ukrajini, Sud je znatno smanjio svoju energetsku potrošnju kad je riječ o električnoj energiji i grijanju.

U razdoblju od 2022. do 2023. Sud je utvrdio ciljeve u pogledu količine potrošenog papira. Uporaba uredskog papira (izuzevši eksternalizirane publikacije) smanjila se 2022. za 54,1 % u odnosu na razinu prije krize u 2019., a taj je trend zadržan i u 2023. zahvaljujući promjenama navika i daljnjoj digitalizaciji postupaka i dokumenata. Usto, u rujnu 2023. Sud je odlučio ograničiti količinu osobnih pisača na najmanji mogući broj kako bi se uštedjela energija, smanjila uporaba potrošnog materijala i papira, kao i kako bi se time smanjio ugljični otisak.

  • Poboljšanje recikliranja otpada i smanjenje broja plastičnih predmeta za jednokratnu uporabu
  • Sudjelovanje u sustavu za dijeljenje bicikala Vel’OH i poticanje biciklističkog prijevoza
  • Poboljšanje sustava za grijanje, ventilaciju i klimatizaciju
  • Smanjenje otpada (iz ureda i restorana) - 50 % kg/EPRV
  • Smanjenje potrošnje vode - 10,1 % m3/EPRV
  • Smanjenje potrošnje papira - 62,1% kg/EPRV
  • Smanjenje potrošnje električne energije - 23,2 % kWh/EPRV
  • Smanjenje potrošnje energije za grijanje - 23,6 % kWh/EPRV
  • 3466 m2 fotonaponskih ćelija za proizvodnju
    422 003 kWh: što odgovara godišnjim potrebama za needs električnom energijom 76 obitelji
  • Smanjenje emisija ugljika - 31,7 % CO2/EPRV

Ekvivalent punog radnog vremena (EPRV) jedinica je koja omogućuje mjerenje radnog opterećenja neovisno o razlikama u broju radnih sati službenika u tjednu koje postoje zbog različitih oblika radnih odnosa.

Okolišni pokazatelji za vodu, otpad, papir, grijanje i električnu energiju odgovaraju onima iz 2022. Promjene su izračunane u odnosu na 2015., koja je referentna godina za sustav EMAS.

go to top