Ukratko o 2023.

A | Godina u slikama
B | Godina u brojkama

 
Start Scroll

A | Godina u slikama

Siječanj

Dodjela izmišljenih naziva anonimiziranim predmetima

Anonimiziranim prethodnim postupcima dodjeljuje se izmišljen naziv s pomoću automatskog računalnog generatora. Tom se inicijativom nastoji povećati zaštita osobnih podataka i olakšati identificiranje predmeta.

Siječanj

Svečana prisega šestero novih članova Europskog revizorskog suda

Vijeće Europske unije imenovalo je novim članovima Europskog revizorskog suda Jorga Kristijana Petroviča, Stefa Bloka, Georgea Mariusa Hyzlera, Lefterisa Christoforoua, Laimu Liuciju Andrikienė i Keit Pentus-Rosimannus, koji polažu svečanu prisegu pred Sudom.

Veljača

Posjet delegacije SudaRigi

Delegacija sastavljena od latvijskih sudaca Suda i Općeg suda, odnosno Inete Ziemele i Inge Reine, te članova višeg rukovodstva Suda, putuje u Rigu (Latvija) u okviru radnog posjeta radi jačanja komunikacije, razmjene informacija i suradnje između latvijskih institucija i Suda.

Travanj

Izmjena Poslovnika Općeg suda

Opći sud mijenja svoj poslovnik kako bi promicao suvremeno i učinkovito pravosuđe. Tim se izmjenama nastoje pojasniti i pojednostaviti sudski postupci, uključujući mogućnost primjene videokonferencije za rasprave, potpisivanje odluka elektroničkim potpisom i određivanje oglednih predmeta.

Travanj

Predaja freske iz Nacionalnog arheološkog muzeja u Napulju

Nacionalni arheološki muzej u Napulju predaje Sudu fresku iz Pompeja nazvanu Vittoria alata, koja će biti izložena na Sudu. Ta je freska simbol mira i blagostanja, nastala je u prvom stoljeću poslije Krista, a prikazuje povezanost između umjetnosti i pravosudne institucije.

Travanj

Kolokvij organiziran povodom prestanka obnašanja dužnosti Emmanuela Coulona, tajnika Općeg suda

Povodom prestanka obnašanja dužnosti Emmanuela Coulona, tajnika Općeg suda od 2005. do 2023., u velikoj raspravnoj dvorani Općeg suda održava se kolokvij naslovljen „Considérations sur le droit processuel devant le Tribunal de l’Union européenne” (Razmatranja o postupovnom pravu pred Općim sudom Europske unije).

Svibanj

Finale natjecanja „European Law Moot Court”

Natjecanje European Law Moot Court, koje je prvi put organizirano 1988., najvažnije je natjecanje u simuliranom suđenju na svijetu u području prava Unije. Pobjednik natjecanja 2023. bila je ekipa sveučilišta u Torinu (Italija).

Svibanj

Dan Europe

Sud povodom obilježavanja obljetnice Schumanove deklaracije otvara svoja vrata građanima kako bi se oni mogli upoznati s radom institucije. Tijekom posjeta s vodičima, koji se prvi put nude i u virtualnom obliku, građani otkrivaju informacije o ulozi i radu dvaju sudova, tijeku predmeta i radu službi institucije.

Svibanj

Svečano otvorenje Vrta višejezičnosti

Vrt višejezičnosti, koji se nastavlja na trg institucije, svečano je otvoren na Dan Europe. Ta nova zelena površina sa svojim biljnim vrstama posvećena je jedinstvu u raznolikosti jezika i kultura te predstavlja samu bit Suda.

Svibanj

Presuda Meta Platforms Ireland/Komisija

S obzirom na popratne mjere koje je poduzela Komisija (osobito uspostavu virtualne sobe s podacima), Opći sud odbija tužbu društva Meta Platforms Ireland i presuđuje da je Komisijin zahtjev, u okviru istrage protutržišnog postupanja, za dostavu dokumenata koji sadržavaju određene pojmove za pretraživanje prikladna mjera za održavanje sustava tržišnog natjecanja predviđenog Ugovorima (T-451/20).

Lipanj

50. obljetnica pristupanja Danske i Irske

Danska i Irska (kao i Ujedinjena Kraljevina) pristupile su Europskoj uniji 1973. Te dvije države članice slave 50. obljetnicu svojeg pristupanja i prvog proširenja Europske unije.

Lipanj

Polaganje prisege Vittorija Di Buccija, novog tajnika Općeg suda

Suci Općeg suda imenuju Vittorija Di Buccija tajnikom Općeg suda Europske unije na mandat od šest godina. On nasljeđuje Emmanuela Coulona.

Lipanj

Donošenje strategije o umjetnoj inteligenciji

Sud donosi Strategiju za uvođenje alata koji se temelje na umjetnoj inteligenciji. U tom se dokumentu navode ciljevi i načela njihove upotrebe, iznosi se pregled glavnih rizika te se predlaže način upravljanja tim alatima.

Srpanj

10. obljetnica pristupanja Hrvatske Europskoj uniji

Hrvatska je 1. srpnja 2013. bila posljednja država članica koja je pristupila Europskoj uniji. Deset godina poslije, u siječnju 2023., ta je država ušla u europodručje i schengensko područje. U velikoj raspravnoj dvorani Suda održana je svečanost kako bi se proslavio taj povijesni trenutak.

Srpanj

Presuda Meta Platforms i dr.

Sud, kojem se obratio njemački sud, presuđuje da nacionalno tijelo nadležno za tržišno natjecanje može, u okviru ispitivanja zlouporabe vladajućeg položaja, utvrditi povredu Opće uredbe o zaštiti podataka (OUZP) (C-252/21).

Rujan

Konferencija „Ujedinjeni u različitosti” („EUnited in Diversity”) održana u Haagu

Na tom drugom izdanju konferencije „EUnited” delegacija Suda sastaje se u Haagu sa sucima nacionalnih ustavnih i vrhovnih sudova te sucima Europskog suda za ljudska prava kako bi razgovarali o vladavini prava i potrebi očuvanja ustavne raznolikosti država članica.

Rujan

Polaganje prisege dvoje novih članova Općeg suda

Saulius Lukas Kalėda (Litva) i Louise Spangsberg Grønfeldt (Danska) polažu prisegu na svečanoj sjednici povodom preuzimanja dužnosti sudaca Općeg suda.

Rujan

Kolokvij o višejezičnosti na Sudu

Govornici i sudionici na kolokviju usredotočuju se na tehnološki napredak i raspravljaju o upotrebi novih i učinkovitih alata za rad stručnjaka za pisano i usmeno pravno prevođenje.

Listopad

Predaja umjetničkih djela iz Nacionalne galerije Slovenije

Prilikom posjeta Sudu predsjednice Republike Slovenije Nataše Pirc Musar, Narodna galerija Slovenije Sudu predaje tri umjetnička djela – Poletje (ljeto) i Zima Tuga Šušnika te Lipicanec (Lipicanac) Janeza Boljke, koja će biti izložena na Sudu.

Studeni

Forum sudaca

Suci nacionalnih sudova sastaju se na Sudu kako bi raspravljali o različitim temama, kao što su prethodni postupak, pojam neovisnosti pravosuđa u pravu Unije, zaštita potrošača i pravosudna suradnja u kaznenim stvarima.

Studeni

Svečana prisega osmero novih članova Ureda europskog javnog tužitelja

José António Lopes Ranito, Ignacio de Lucas Martín, Miranda de Meijer, Gedgaudas Norkūnas, Anne Pantazi Lamprou, Nikolaos Paschalis, Ursula Schmudermayer i Andrea Venegoni polažu svečanu prisegu pred Sudom prilikom preuzimanja dužnosti u Uredu europskog javnog tužitelja.

Prosinac

Politički dogovor o djelomičnom prijenosu na Opći sud nadležnosti za odlučivanje u prethodnom postupku

Tijekom četverostranog sastanka predstavnika Europskog parlamenta, Vijeća Europske unije, Europske komisije i Suda postiže se politički dogovor o zahtjevu Suda za djelomičan prijenos na Opći sud nadležnosti za odlučivanje u prethodnom postupku.

Prosinac

Presuda European Superleague Company

U odgovoru na pitanje španjolskog suda Sud presuđuje da FIFA-ine i UEFA-ine ovlasti uređivanja, kontroliranja i sankcioniranja kad je riječ o potencijalnim konkurentnim međuklupskim nogometnim natjecanjima kao što je Superliga treba izvršavati na transparentan, objektivan, nediskriminirajući i proporcionalan način jer bi se inače povrijedilo pravo tržišnog natjecanja i slobodno pružanje usluga (C-333/21).

Prosinac

Dan podizanja razine svijesti o invaliditetu na Sudu

Institucija je u potpunosti usredotočena na pitanja pristupačnosti i uključenosti te organizira radionice i internetske seminare s ciljem podizanja razine svijesti svojeg osoblja o pravima osoba s invaliditetom.

Godina u brojkama

Institucija u 2023.

 
81
sudac iz
 
27
država članica
Sud
 
27
sudaca
 
11
nezavisnih odvjetnika
Opći sud
 
54
suca
 
Proračun:
487
milijuna eura
 
2302
službenika i članova drugog osoblja
 
60 %
žena
 
40 %
muškaraca
Prema zastupljenosti žena na višim položajima u administraciji Sud se nalazi iznad prosjeka europskih institucija.
Žene zauzimaju:
55 %
administratorskih radnih mjesta
43 %
srednjih i viših rukovodećih radnih mjesta

Sudska godina (Sud i Opći sud)

 
2092 *
nova predmeta
 
1687
riješenih predmeta
 
2990 *
neriješenih predmeta
Prosječno trajanje postupaka:
17,2
mjeseca
 
Postotak postupovnih akata podnesenih putem aplikacije e-Curia:
 
89 %
Sud
 
94 %
Opći sud
10 502
korisničkih računa za aplikaciju e-Curia

* Potkraj 2023. Općem sudu podnesen je izniman niz od 404 u osnovi istovjetna predmeta, koji se odnose na stečena prava ili prava koja su u postupku stjecanja u sklopu dopunskog mirovinskog sustava europskih zastupnika. Ti su predmeti spojeni. Ako se ti predmeti računaju kao jedan, neto brojke iznose 1689 pokrenutih predmeta i 2587 predmeta u tijeku.

e-Curia je računalna aplikacija koja zastupnicima stranaka u predmetima koji se pokreću pred Sudom i Općim sudom te nacionalnim sudovima u okviru zahtjeva za prethodnu odluku upućenih Sudu omogućuje isključivo elektroničku razmjenu postupovnih akata s tajništvima.

e-Curia: računalna aplikacija koja omogućuje razmjenu sudskih dokumenata

Ovdje smo ugradili sadržaj s YouTubea. S obzirom na to da YouTube može prikupljati osobne podatke i pratiti vaše navike kao gledatelja, video ćemo učitati tek nakon što pristanete na YouTubeovu upotrebu kolačića i sličnih tehnologija, kako je opisano u njegovim pravilima o privatnosti.

Jezične službe

Kao višejezična pravosudna institucija, Sud mora moći riješiti predmet bez obzira na to na kojem je od Unijinih službenih jezika postupak pokrenut. Sud također osigurava širenje svoje sudske prakse na svim službenim jezicima Unije.

 
24
jezika postupka
 
552
jezične kombinacije
 
611
pravnika lingvista za prevođenje pisanih dokumenata
 
1 290 000
stranica za prijevod
 
1 268 000
prevedenih stranica
 
647
rasprava i sjednica održanih uz simultano prevođenje
 
70
usmenih prevoditelja za rasprave i sjednice

Višejezičnost na Sudu Europske unije – osiguravanje jednakog pristupa pravosuđu

Ovdje smo ugradili sadržaj s YouTubea. S obzirom na to da YouTube može prikupljati osobne podatke i pratiti vaše navike kao gledatelja, video ćemo učitati tek nakon što pristanete na YouTubeovu upotrebu kolačića i sličnih tehnologija, kako je opisano u njegovim pravilima o privatnosti.

Prevođenje na Sudu odvija se u skladu s obvezujućim jezičnim sustavom kojim se predviđa mogućnost korištenja 24 službena jezika Europske unije. Svi dokumenti koji se prevode izrazito su stručni pravni tekstovi. Zato jezična služba Suda zapošljava samo pravnike lingviste sa završenim pravnim obrazovanjem i temeljitim znanjem najmanje dvaju službenih jezika koji nisu njihov materinski jezik.
go to top