Leto 2023 na kratko

A | Leto v slikah
B | Leto v številkah

 
Start Scroll

A | Leto v slikah

Januar

Dodelitev izmišljenega imena anonimiziranim zadevam

Anonimiziranim zadevam s področja predhodnega odločanja se dodeli izmišljeno ime, ki ga ustvari informatizirani samodejni generator imen. Namen te pobude je okrepiti varstvo osebnih podatkov in hkrati poenostaviti identifikacijo zadev.

Januar

Svečana obveza šestih novih članov Evropskega računskega sodišča

Pred Sodiščem so se slovesno obvezali novi člani Evropskega računskega sodišča, ki jih je imenoval Svet Evropske unije, in sicer člani Jorg Kristijan Petrovič, Stef Blok, George Marius Hyzler in Lefteris Christoforou ter članici Laima Liucija Andrikienė in Keit Pentus-Rosimannus.

Februar

Obisk delegacije Sodišča v Rigi

Delegacija, ki so jo sestavljali latvijski sodnici pri Sodišču oziroma Splošnem sodišču Ineta Ziemele in Inga Reine ter višji vodstveni kadri Sodišča, je odšla v Rigo (Latvija) v okviru delovnega obiska za krepitev komunikacije, izmenjave informacij ter sodelovanja med latvijskimi institucijami in Sodiščem.

April

Sprememba Poslovnika Splošnega sodišča

Splošno sodišče je zaradi spodbujanja sodobnega in učinkovitega pravosodja spremenilo svoj poslovnik. Namen teh sprememb je razjasniti in poenostaviti sodne postopke z vključitvijo možnosti uporabe videokonference na obravnavah, elektronskega podpisa odločb in določitve vzorčnih zadev.

April

Predaja freske nacionalnega arheološkega muzeja iz Neaplja

Nacionalni arheološki muzej iz Neaplja (MANN) je Sodišču posodil fresko iz Pompejev, Vittoria alata, da jo to razstavi v svojih prostorih. Ta freska iz prvega stoletja našega štetja, ki simbolizira mir in blaginjo, ponazarja vez med umetnostjo in pravosodno institucijo.

April

Simpozij ob izteku mandata Emmanuela Coulona, sodnega tajnika na Splošnem sodišču

Ob izteku mandata Emmanuela Coulona, sodnega tajnika na Splošnem sodišču med letoma 2005 in 2023, je v veliki razpravni dvorani Splošnega sodišča potekal simpozij, naslovljen „Preudarki o procesnem pravu pred Splošnim sodiščem Evropske unije“.

Maj

Finale tekmovanja „European Law Moot Court“

Tekmovanje European Law Moot Court, ki je bilo prvič organizirano leta 1988, je najpomembnejše tekmovanje v simuliranem sojenju na področju prava Unije na svetu. Zmagovalna ekipa leta 2023 je ekipa univerze v Torinu (Italija).

Maj

Dan Evrope

Ob obletnici Schumanove deklaracije je Sodišče odprlo svoja vrata državljanom, da se lahko ti seznanijo z njegovim delovanjem. Na vodenih ogledih, ki so bili prvič na voljo tudi v virtualni obliki, so se državljani seznanili z vlogo in delovanjem obeh sodišč, življenjem sodne zadeve in službami institucije.

Maj

Slovesno odprtje Vrta večjezičnosti

Ob dnevu Evrope je bil slovesno odprt Vrt večjezičnosti, ki tvori podaljšek ploščadi ob instituciji. Ta nova zelena površina z različnimi rastlinskimi vrstami je poklon združenosti v raznolikosti prek jezikov in kultur ter predstavlja samo bistvo Sodišča.

Maj

Sodba Meta Platforms Ireland/Komisija

Splošno sodišče je ob upoštevanju spremljevalnih ukrepov, ki jih je sprejela Komisija (zlasti uvedba virtualne podatkovne sobe), zavrnilo tožbo družbe Meta Platforms Ireland in razsodilo, da je zahteva Komisije v okviru preiskave protikonkurenčnega ravnanja, naj se predložijo dokumenti, ki vsebujejo nekatere iskalne izraze, ustrezen ukrep za ohranitev konkurenčnega režima, ki se želi doseči s Pogodbama (T-451/20).

Junij

50. obletnica pristopa Danske in Irske

Leta 1973 sta Danska in Irska (skupaj z Združenim kraljestvom) vstopili v Evropsko unijo. Ti državi članici sta praznovali petdesetletnico svojega pristopa in prve širitve Evropske unije.

Junij

Prisega Vittoria Di Buccija, novega sodnega tajnika Splošnega sodišča

Sodniki Splošnega sodišča so kot sodnega tajnika te institucije s šestletnim mandatom imenovali Vittoria Di Buccija. Na tem mestu je nasledil Emmanuela Coulona.

Junij

Sprejetje strategije o umetni inteligenci

Sodišče je sprejelo Strategijo za vključevanje orodij, ki temeljijo na umetni inteligenci. V tem dokumentu so navedeni cilji in načela uporabe teh orodij, ob čemer so podani pregled njihovih glavnih tveganj in predlogi za upravljanje.

Julij

10. obletnica pristopa Hrvaške k Evropski uniji

Hrvaška je 1. julija 2013 kot doslej zadnja država članica vstopila v Evropsko unijo. Deset let zatem, januarja 2023, je ta država vstopila tudi v euroobmočje in schengensko območje. Ta zgodovinski korak je bil obeležen s slovesnostjo v veliki razpravni dvorani Sodišča.

Julij

Sodba Meta Platforms in drugi

Sodišče je na predlog nemškega sodišča razsodilo, da lahko nacionalni organ, pristojen za konkurenco, v okviru preizkusa zlorabe prevladujočega položaja ugotovi kršitev Splošne uredbe o varstvu podatkov (SUVP) (C-252/21).

September

Konferenca „Združeni v raznolikosti II“ v Haagu

Ob tej drugi izvedbi konferenc „EUnited“ se je delegacija Sodišča v Haagu srečala s sodniki nacionalnih ustavnih in vrhovnih sodišč ter sodniki Evropskega sodišča za človekove pravice, kjer je potekala razprava na temo pravne države in potrebe po ohranitvi ustavne raznolikosti držav članic.

September

Prisega dveh novih članov Splošnega sodišča

Saulius Lukas Kalėda (Litva) in Louise Spangsberg Grønfeldt (Danska) sta na slavnostni seji podala prisego ob nastopu mandata na mestu sodnikov Splošnega sodišča.

September

Simpozij o večjezičnosti na Sodišču

Predavatelji in udeleženci simpozija so razpravljali o uporabi novih in učinkovitih orodij za delo strokovnjakov na področju pravnega prevajanja in tolmačenja, pri čemer je bil glavni poudarek na tehnološkem napredku.

Oktober

Predaja umetniških del Narodne galerije Slovenije

Narodna galerija Slovenije je ob obisku predsednice Republike Slovenije, Nataše Pirc Musar, na Sodišču tej instituciji posodila tri umetniška dela – Poletje in Zima Tuga Šušnika ter Lipicanec Janeza Boljke – da se ta razstavijo v njegovih prostorih.

November

Forum sodnikov

Sodniki nacionalnih sodišč so se srečali na Sodišču, kjer so razpravljali o različnih temah, kot so postopek predhodnega odločanja, pojem neodvisnosti sodstva v pravu Unije, varstvo potrošnikov in pravosodno sodelovanje v kazenskih zadevah.

November

Slovesna obveza osmih novih članov Evropskega javnega tožilstva

Pred Sodiščem so se ob začetku mandata pri Evropskem javnem tožilstvu slovesno obvezali José António Lopes Ranito, Ignacio de Lucas Martín, Miranda de Meijer, Gedgaudas Norkūnas, Anne Pantazi Lamprou, Nikolaos Paschalis, Ursula Schmudermayer in Andrea Venegoni.

December

Politični dogovor o delnem prenosu pristojnosti za predhodno odločanje na Splošno sodišče

Na srečanju v okviru „kvadriloga“ med predstavniki Evropskega parlamenta, Sveta Evropske unije, Evropske komisije in Sodišča je bil dosežen politični dogovor o predlogu Sodišča, naj se pristojnost za predhodno odločanje delno prenese na Splošno sodišče.

December

Sodba European Superleague Company

Sodišče je v odgovor na vprašanje španskega sodišča razsodilo, da je treba regulativne in nadzorne pristojnosti ter pristojnosti sankcioniranja, ki jih imata FIFA in UEFA, kar zadeva potencialno konkurenčna nogometna tekmovanja med klubi, kot je Superliga, izvajati pregledno, objektivno, nediskriminatorno in sorazmerno, da ne pride do kršitve konkurenčnega prava in svobode opravljanja storitev (C‑333/21).

December

Dan ozaveščanja o invalidnosti na Sodišču

Institucija, ki se celovito loteva izzivov, povezanih z dostopnostjo in vključevanjem, je organizirala delavnice in spletne seminarje, s katerimi je želela svoje zaposlene ozavestiti o pravicah invalidov.

Leto v številkah

Institucija leta 2023

 
81
sodnikov iz
 
27
držav članic
Sodišče
 
27
sodnikov
 
11
generalnih pravobranilcev
Splošno sodišče
 
54
sodnikov
 
Proračun:
487
milijonov EUR
 
2302
uradnikov in uslužbencev
 
60 %
žensk
 
40 %
moških
Po zastopanosti žensk na odgovornih položajih v upravi je Sodišče v zgornjem povprečju evropskih institucij.
Ženske zasedajo:
55 %
delovnih mest administratorjev
43 %
srednjih in višjih vodstvenih delovnih mest

Sodno leto (Sodišče in Splošno sodišče)

 
2092 *
vloženih zadev
 
1687
rešenih zadev
 
2990 *
nerešenih zadev
Povprečno trajanje postopkov:
17,2
meseca
 
Odstotek procesnih aktov, vloženih prek aplikacije e-Curia:
 
89 %
Sodišče
 
94 %
Splošno sodišče
10502
računov za dostop do aplikacije e-Curia

* Konec leta 2023 je bila pri Splošnem sodišču vložena izredna serija 404 v bistvu enakih zadev, ki so se nanašale na pridobljene pravice ali pričakovane pravice v sistemu dodatnega pokojninskega zavarovanja evropskih poslancev. Te zadeve so bile združene. Če jih štejemo za eno samo zadevo, neto število znaša 1689 vloženih zadev in 2587 nerešenih zadev.

e-Curia je računalniška aplikacija, ki zastopnikom strank v zadevah, vloženih pri Sodišču in Splošnem sodišču, in nacionalnim sodiščem v okviru predloga za sprejetje predhodne odločbe, vloženega pri Sodišču, omogoča, da procesne akte s sodnima tajništvoma izmenjujejo izključno po elektronski poti.

e-Curia : aplikacija, ki omogoča izmenjavo sodnih pisanj

Tu je vdelana vsebina iz spletnega mesta Youtube. Youtube lahko zbira osebne podatke in sledi vašim navadam gledanja, zato bomo video naložili šele, ko boste podali soglasje k njegovi uporabi piškotkov in podobnih tehnologij, kot je opisano v njegovem pravilniku o zasebnosti.

Jezikovne službe

Sodišče mora biti kot večjezična sodna institucija sposobno obravnavati zadevo ne glede na to, v katerem uradnem jeziku Unije je bila vložena. Nato zagotovi razširjanje svoje sodne prakse v vseh uradnih jezikih Unije.

 
24
jezikov postopka
 
552
jezikovnih kombinacij
 
611
pravnikov lingvistov za prevajanje pisnih dokumentov
 
1.290.000
strani za prevod
 
1.268.000
prevedenih strani
 
647
obravnav in sej, na katerih je bilo zagotovljeno simultano tolmačenje
 
70
tolmačev za obravnave in seje

Večjezičnost na SEU – zagotavljanje enakosti dostopa do pravnega varstva

Tu je vdelana vsebina iz spletnega mesta Youtube. Youtube lahko zbira osebne podatke in sledi vašim navadam gledanja, zato bomo video naložili šele, ko boste podali soglasje k njegovi uporabi piškotkov in podobnih tehnologij, kot je opisano v njegovem pravilniku o zasebnosti.

Na Sodišču prevajanje poteka ob upoštevanju obvezne jezikovne ureditve, ki določa možnost uporabe 24 uradnih jezikov Evropske unije. Dokumenti, ki se prevajajo, so visoko strokovna pravna besedila. Jezikovna služba Sodišča zato zaposluje samo pravnike lingviste, ki imajo končano pravno izobrazbo in poglobljeno znanje še vsaj dveh uradnih jezikov poleg maternega.
go to top