Okoljsko ozaveščena institucija

 
Start Scroll

Sodišče je že mnoga leta zavezano močni okoljski politiki, ki sledi najvišjim standardom na področju trajnostnega razvoja in spoštovanja naravnih virov. Institucija svojo zavezanost praksam, spoštljivim do okolja, izkazuje vse od leta 2016 s svojo registracijo v sistemu EMAS (Eco-Management and Audit Scheme). To certificiranje, ki ga ureja Evropska unija, se odobri organizacijam, ki izpolnjujejo stroge standarde v zvezi s svojimi okoljskimi politikami, prizadevanji na področju varstva okolja in trajnostnimi metodami dela.

V letu 2023 je Sodišče nadaljevalo prizadevanja za opustitev uporabe plastenk za vodo v prostorih institucije. Z novo pogodbo o gostinskih storitvah je bila prodaja vode v plastenkah prepovedana. Poleg tega je Sodišče svojemu osebju še naprej delilo steklenice za večkratno uporabo, da bi spodbudilo uporabo pitnikov, ki so bili nameščeni leta 2022.

Poraba energije zdaj spet nadaljuje po poti upadanja, ki ji je sledila pred pandemijo. Ta rezultat je bil dosežen z opustitvijo posebnih prezračevalnih ukrepov, ki so bili naloženi zaradi krize v zvezi s covidom-19, in namestitvijo zmogljivejših zračnih filtrov. V povezavi z izrednimi ukrepi varčevanja z energijo, povezanimi z vojno v Ukrajini, je Sodišče doseglo znatno zmanjšanje svoje porabe energije za električno energijo in ogrevanje.

Sodišče je za obdobje 2022–2023 določilo količinske cilje glede porabe papirja. Leta 2022 se je uporaba pisarniškega papirja (če ne štejemo publikacij, naročenih zunanjim izvajalcem) zmanjšala za 54,1 % glede na raven pred krizo v letu 2019; ta trend se je v letu 2023 ohranil zaradi sprememb v navadah ter nadaljevanja digitalizacije postopkov in dokumentov. Poleg tega je Sodišče septembra 2023 sklenilo omejiti število osebnih tiskalnikov na strogi minimum, da bi privarčevalo energijo, potrošni material in papir ter da bi posledično zmanjšalo svoj ogljični odtis.

  • Izboljšanje recikliranja odpadkov in zmanjšanje uporabe plastičnih proizvodov za enkratno uporabo
  • Sodelovanje v sistemu souporabe koles Vel’OH in podpora kolesarjenju
  • Izboljšanje ogrevalne, prezračevalne in klimatske infrastrukture
  • Zmanjšanje količine odpadkov „Pisarne in Restavracije“ - 50% kg/ETP
  • Zmanjšanje porabe vode- 10.1% m3/ETP
  • Zmanjšanje porabe papirja - 62.1% kg/ETP
  • Zmanjšanje porabe električne energije - 23.2% kWh/FTE
  • Zmanjšanje porabe energije za ogrevanje - 23.6% kWh/ETP
  • 3 466 m2 fotonapetostnih celic za proizvodnjo
    422 003 kWh: to ustreza letnim potrebam 76 družin
  • 10. Zmanjšanje emisij ogljika - 31.7% kg CO2/ETP

Ekvivalent polnega delovnega časa (ETP) je enota, ki omogoča merjenje poklicne dejavnosti, neodvisno od razlik v številu tedenskih delovnih ur vsakega uslužbenca zaradi različnih ureditev dela.

Okoljski kazalniki za vodo, odpadke, papir, ogrevanje in električno energijo ustrezajo tistim iz leta 2022. Spremembe so merjene v primerjavi z letom 2015, ki je referenčno leto za sistem EMAS.

go to top