Inštitúcia rešpektujúca životné prostredie

 
Start Scroll

Súdny dvor už niekoľko rokov kladie dôraz na aktívnu environmentálnu politiku, ktorej cieľom je spĺňať najprísnejšie normy v oblasti trvalo udržateľného rozvoja a rešpektovania prírodných zdrojov. Záväzok inštitúcie dodržiavať postupy šetrné k životnému prostrediu sa od roku 2016 prejavuje jej registráciou v systéme EMAS (Eco Management and Audit Scheme). Tento certifikát regulovaný Európskou úniou sa udeľuje organizáciám, ktoré spĺňajú prísne normy, pokiaľ ide o ich environmentálnu politiku, ich úsilie o ochranu životného prostredia a ich udržateľné pracovné metódy.

V roku 2023 Súdny dvor pokračoval v úsilí ukončiť používanie plastových fliaš na vodu vo svojich priestoroch. Nová zmluva o stravovacích službách zakazuje predaj plastových fliaš na vodu. Okrem toho Súdny dvor pokračoval v distribúcii opakovane použiteľných fliaš svojim zamestnancom s cieľom podporiť používanie fontánok na vodu nainštalovaných v roku 2022.

Spotreba energie má v súčasnosti klesajúcu tendenciu, rovnako ako pred pandémiou. Je to vďaka tomu, že sa upustilo od osobitných opatrení v oblasti vetrania zavedených z dôvodu krízy spojenej s ochorením Covid a tiež vďaka inštalácii účinnejších vzduchových filtrov. V súvislosti s mimoriadnymi opatreniami na úsporu energie súvisiacimi s vojnou na Ukrajine zaznamenal Súdny dvor výrazné zníženie spotreby elektrickej energie i energie na vykurovanie.

Na obdobie rokov 2022 – 2023 Súdny dvor stanovil kvantitatívne ciele v súvislosti so spotrebou papiera. V roku 2022 sa používanie kancelárskeho papiera (okrem externe zadávaných publikácií) znížilo o 54,1 % v porovnaní s úrovňou pred krízou v roku 2019, čo je trend, ktorý pretrval aj v roku 2023 vďaka zmenám zvykov a ďalšej digitalizácii procesov a dokumentov. Okrem toho sa Súdny dvor v septembri 2023 rozhodol obmedziť počet osobných tlačiarní na absolútne minimum, aby šetril energiu, spotrebný materiál a papier, a tým znížil svoju uhlíkovú stopu.

  • Zlepšovanie recyklácie odpadu a zníženie množstva jednorazových plastov
  • Účasť na systéme spoločne používaných bicyklov Vel'OH a podpora cyklistickej dopravy
  • Neustále zlepšovanie infraštruktúry vykurovania, vetrania a klimatizácie
  • Zníženie odpadu pochádzajúceho z kancelárií a stravovania - 50% kg/ekvivalent plného pracovného času
  • Zníženie spotreby vody - 10.1% m3/ekvivalent plného pracovného času
  • Zníženie spotreby papiera - 62.1% kg/ekvivalent plného pracovného času
  • Zníženie spotreby elektriny - 23.2% kWh/ekvivalent plného pracovného času
  • Minimalizácia spotreby energie na vykurovanie - 23.6% kWh/ekvivalent plného pracovného času
  • 3 466 m2 fotovoltických článkov na výrobu takmer
    422 003 kWh: to zodpovedá ročnému dopytu 76 rodín po elektrickej energii
  • Zníženie emisií uhlíka - 31.7% kg CO2/ekvivalent plného pracovného času

Ekvivalent plného pracovného času je jednotkou umožňujúcou merať pracovnú činnosť nezávisle od rozdielov v počte odpracovaných hodín za týždeň každého zamestnanca v závislosti od rôznych rozvrhov práce.

Environmentálne ukazovatele týkajúce sa vody, odpadu, papiera a elektrickej energie zodpovedajú environmentálnym ukazovateľom za rok 2022. Zmeny sa merajú vo vzťahu k roku 2015, ktorý je referenčným rokom pre systém EMAS.

go to top