Administratívny aparát v službách spravodlivosti

A | Úvodné slovo tajomníka
B | Kľúčové udalosti roka
C | Vzťahy s verejnosťou

 
Start Scroll

A | Úvodné slovo tajomníka

Súdny dvor Európskej únie sa počas celého roka 2023 odhodlane uberal cestou transformácie, a to nielen s cieľom pripraviť sa na budúce výzvy, ale aj využiť všetky prichádzajúce príležitosti.

Alfredo Calot Escobar

Tajomník Súdneho dvora


Tajomník Súdneho dvora, generálny sekretár tejto inštitúcie, riadi administratívu Súdneho dvora pod vedením jeho predsedu.


Súdny dvor Európskej únie sa počas celého roka 2023 odhodlane uberal cestou transformácie, a to nielen s cieľom pripraviť sa na budúce výzvy, ale aj využiť všetky prichádzajúce príležitosti.

V oblasti súdnictva prebiehal počas celého roka legislatívny postup o čiastočnom prenesení právomoci rozhodovať v prejudiciálnych konaniach na Všeobecný súd, pričom politická dohoda sa dosiahla v decembri. Zároveň sa aktívne pracovalo na tom, aby sa v príslušnom čase zabezpečilo hladké a bezproblémové zavedenie tejto reformy. Pôjde o rozhodujúci moment v histórii nášho dialógu s vnútroštátnymi súdmi a dôležitý krok smerujúci k ďalšiemu zvýšeniu efektívnosti súdnej práce na Súdnom dvore.

Popri prípravách na prenesenie právomocí Súdny dvor zameral svoje úsilie na účinné a prehľadné zavedenie nových technológií. V rámci tohto procesu sa stal prvou inštitúciou EÚ, ktorá vypracovala Stratégiu integrácie nástrojov založených na umelej inteligencii. Jej súčasťou bolo zriadenie Rady pre umelú inteligenciu (AI Management Board), ktorej úlohou je dohliadať na etické aspekty používania umelej inteligencie v rámci inštitúcie a stanoviť jeho jasné hranice. Táto rada zložená z členov Súdneho dvora a Všeobecného súdu zabezpečuje, aby technologické rozhodnutia inštitúcie týkajúce sa zavedenia nástrojov založených na umelej inteligencii boli eticky správne a zároveň v súlade so zásadami Súdneho dvora. Jedným z prvých opatrení, ktoré rada prijala, bolo vydanie usmernení pre zamestnancov o používaní umelej inteligencie v snahe podporiť kultúru jej zodpovedného a bezpečného používania.

Okrem toho sú nástroje umelej inteligencie pripravené na začlenenie do budúceho systému spravovania vecí. To inštitúcii umožní nielen čo najlepšie využívať najmodernejšie technológie, ale aj pripraviť pôdu pre vytvorenie horizontálneho a plne integrovaného systému, ktorý je určený na zefektívnenie našich pracovných postupov a automatizáciu širokého spektra opakujúcich sa činností. Tento holistický prístup bude ďalej podporovať, rozvíjať a využívať pozoruhodnú rozmanitosť odborných znalostí našich zamestnancov, čo nám umožní venovať viac času úlohám, ktoré sú intelektuálne stimulujúce a majú pridanú hodnotu.

Uplynulý rok však nebol zameraný výlučne na položenie základov pre budúcnosť; potvrdil to aj záväzok rozvíjať hodnoty, na ktorých bol Súdny dvor založený. Jednou z týchto hodnôt, ktorá je integrálnou súčasťou našej inštitúcie od jej vzniku, je rozmanitosť – rozmanitosť kultúr, jazykov a právnych tradícií.

Záhrada mnohojazyčnosti, vytvorená na oslavu živej jazykovej mozaiky našej inštitúcie, je v súčasnosti symbolom záväzku Súdneho dvora podporovať rozmanitosť a rovnosť. Nevyhnutným predpokladom na dosiahnutie tejto rozmanitosti je však schopnosť inštitúcie prilákať talentovaných ľudí zo všetkých členských štátov.

V roku 2023 preto s veľkým odhodlaním pokračovali diskusie na medziinštitucionálnej úrovni, ktoré sa zameriavali na zvýšenie atraktívnosti Luxemburska ako miesta výkonu práce. V tomto rámci prijalo Kolégium generálnych tajomníkov a vedúcich administratívnych pracovníkov inštitúcií a orgánov EÚ so sídlom v Luxembursku súbor pragmatických opatrení zameraných na propagáciu Luxemburska ako vhodného miesta pre prácu, na zlepšenie integrácie nových pracovníkov a stážistov, a tiež na odstránenie prekážok, ktoré by mohli odrádzať občanov všetkých členských štátov od nástupu do zamestnania v inštitúciách EÚ so sídlom vo veľkovojvodstve.

V rámci svojej neustálej snahy o dosiahnutie spravodlivého geografického zastúpenia sa Súdny dvor rozhodol spustiť pilotné projekty na zvýšenie povedomia o dôležitosti geografickej rovnováhy a na podporu kariéry priamo v členských štátoch. Výborným príkladom bola návšteva Lotyšska, počas ktorej delegácia členov a členiek Súdneho dvora, ako aj vyššieho riadiaceho personálu inštitúcie viedla produktívne diskusie napríklad so zástupcami súdnictva, vlády, akademickej obce a médií. Cieľom bolo predstaviť poslanie Súdneho dvora, propagovať kariérne príležitosti a podporovať právnické a jazykové vzdelávanie, ktoré má význam pre prácu našej inštitúcie.

Rok 2023 sa teda vyznačoval pevným záväzkom Súdneho dvora pokračovať vo verejnej službe a zároveň novým prístupom k nášmu potenciálu. Vydali sme sa na cestu, na ktorej chceme nanovo definovať naše fungovanie a našu predstavu o budúcnosti. O budúcnosti, v ktorej sa naša inštitúcia nielen prispôsobí zmenám, ale bude ich hnacou silou, a to v duchu profesionality, rozmanitosti, pokroku a odhodlania, ktoré boli vždy charakteristickým znakom našej práce.

B | Kľúčové udalosti roka

Súdny dvor Európskej únie si uctil mnohojazyčnosť

Mnohojazyčnosť, zakotvená v Zmluvách, je základnou hodnotou európskeho projektu. Je nevyhnutným predpokladom transparentnosti práce inštitúcií Únie a uplatniteľnosti európskeho práva, ako aj prejavom hlbokého rešpektu voči národným identitám a kultúram.

Mnohojazyčnosť, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou konaní pred Súdnym dvorom Európskej únie, reflektuje demokratické požiadavky, lebo zabezpečuje rovnaký prístup k súdom Únie a sprístupňuje judikatúru všetkým európskym občanom a občiankam. Jazykový servis Súdneho dvora prekladá dokumenty a tlmočí pojednávania, čo Súdnemu dvoru umožňuje pracovať v 24 úradných jazykoch Únie a denne zvládnuť až 552 jazykových kombinácií. Tento jazykový režim úplnej mnohojazyčnosti nefunguje na nijakom inom súde na svete. Uplatňovanie mnohojazyčnosti je trvalou praktickou výzvou, ktorú možno zvládnuť len prostredníctvom dôsledného a účinného riadenia príslušných ľudských a technických zdrojov.

Pred niekoľkými rokmi sa Súdny dvor venoval rozsiahlym úvahám, ako vysvetliť a podporiť mnohojazyčnosť v podobe, v akej ju sám využíva. To viedlo k vzniku viacerých iniciatív zameraných na zvýšenie povedomia o jej význame, najmä v právnickej a akademickej sfére.

Na pozemku uvoľnenom po zbúraní bývalého administratívneho komplexu Európskej komisie na okraji areálu Súdneho dvora bola 9. mája 2023, v Deň Európy, slávnostne otvorená Záhrada mnohojazyčnosti. Táto nová zelená plocha, vytvorená v spolupráci s luxemburskými orgánmi, je venovaná mnohojazyčnosti. Priestor je otvorený pre verejnosť a je určený aj na organizovanie kultúrnych podujatí, pričom prispieva aj k zachovaniu biodiverzity v mestskom prostredí, keďže vďaka rozmanitosti druhov, ktoré obsahuje, podporuje vznik biotopov. Záhrada sa nachádza na návrší Kirchberg, kde sídlia mnohé európske inštitúcie, a je vyjadrením pocty jazykovej rozmanitosti Únie, hostiteľskej krajine Luxembursku a jej stáročnej mnohojazyčnosti.

V tomto roku vyšlo aj trojzväzkové dielo, preložené do všetkých úradných jazykov Únie, venované mnohojazyčnosti na Súdnom dvore a v celej Únii. Skúmajú sa v ňom rôzne aspekty jazykového režimu tejto inštitúcie a spôsob, akým mnohojazyčnosť uplatňuje v praxi pomocou svojich tlmočníckych a súdnych prekladateľských služieb. Druhá časť diela s názvom „Viacjazyčné zápisky z ciest“ obsahuje príspevky popredných osobností z 27 členských štátov, uznávaných v oblastiach súdnictva, filozofie, filológie a politiky. Tieto zápisky, uverejnené vo všetkých jazykoch Únie, pozývajú čitateľstvo, aby objavilo koncepcie mnohojazyčnosti a výzvy s ňou spojené v celej Európe. Uvedená publikácia bude širokej verejnosti k dispozícii v roku 2024. Má byť podnetom na zamyslenie a zdrojom inšpirácie pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o jazyky a mnohojazyčné fungovanie Európskej únie. V tejto súvislosti sa tiež uskutočnilo kolokvium, na ktorom sa stretli autori a autorky tohto diela s riadiacimi pracovníkmi Súdneho dvora a iných európskych inštitúcií, aby sa spoločne zamysleli nad témou „Kvalitná mnohojazyčnosť v kontexte zrýchľujúceho sa technologického pokroku“.

Prístupnosť a inklúzia: vec všetkých

Práva osôb so zdravotným znevýhodnením a zákaz všetkých foriem diskriminácie sú zakotvené v Charte základných práv Európskej únie, v Zmluvách, v Európskej sociálnej charte a v Dohovore OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím, ktorého zmluvnu stranou sa Európska únia stala v roku 2010 a ktorý tvorí neoddeliteľnú súčasť práva Únie.

Dodržiavanie zásady rovnosti a zákazu diskriminácie bolo vždy súčasťou hodnôt Súdneho dvora ako inštitúcie. Napriek tomu však bolo potrebné prijať ďalšie opatrenia na to, aby sa dostupnosť a inklúzia osôb so zdravotným znevýhodnením skutočne stali „vecou všetkých“. Súdny dvor preto spustil ambiciózny projekt naprieč celou inštitúciou, ktorý umožňuje každému viac prispieť k budovaniu inkluzívneho prostredia.

Uskutočnené a plánované kroky pokrývajú veľmi širokú škálu oblastí: prijímanie a sprevádzanie zdravotne znevýhodnených kolegov a kolegýň a ich asistujúcich, prístupnosť priestorov, digitálna a informačná prístupnosť, ako aj komunikácia, zvyšovanie povedomia a vzdelávanie.

Predovšetkým sa na Súdnom dvore vytvára jasný rámec, ktorý zamestnancom tejto inštitúcie a uchádzačom o zamestnanie so zdravotným znevýhodnením ponúka úpravy, ktoré im uľahčia prácu a prístup k zamestnaniu v rámci inštitúcie. Tieto úpravy môžu okrem iného zahŕňať technické riešenia, adaptáciu pracovného prostredia, podporné opatrenia alebo reorganizáciu úloh a pracovného času.

Ďalej boli prijaté viaceré opatrenia na optimalizáciu fyzického prístupu do priestorov Súdneho dvora - pre personál inštitúcie, advokátov a splnomocnených zástupcov, externých tlmočníkov a návštevníkov vo všeobecnosti. Boli upravené vstupy do budov a prispôsobil sa postup evakuácie. Prehodnocujú sa osobitné opatrenia týkajúce sa pojednávacích miestností. Dlhodobejší akčný plán je zameraný na zabezpečenie súladu s novými normami prístupnosti budov.

Digitálna a informačná prístupnosť sa zameriava na interných zamestnancov aj externých používateľov. Internetová stránka CVRIA sa zlepšuje tak z hľadiska štruktúry a funkcií, ako aj z hľadiska obsahu, pričom prístupnosť pre osoby so zdravotným znevýhodnením bola už v štádiu návrhu súčasťou budúceho digitálneho pracovného prostredia Súdneho dvora. Napokon Zbierka judikatúry už od roku 2021 spĺňa odporúčania týkajúce sa prístupnosti a možno ju čítať pomocou asistenčných technológií.

Napokon sa pravidelne realizujú iniciatívy zamerané na zvyšovanie povedomia, informovanie a odbornú prípravu s cieľom podporovať inklúziu, vzájomný rešpekt a spoluprácu, ako aj pomoc osobám so zdravotným znevýhodnením a ich asistentom.

Katia Vermeire

Asistentka na riaditeľstve výskumu a dokumentácie

„Keď sa začal realizovať projekt Súdneho dvora zameraný na prístupnosť a inklúziu osôb so zdravotným znevýhodnením, prejavila som záujem byť jeho súčasťou, pretože zdravotné postihnutie sa v našich štandardizovaných spoločnostiach stále dostatočne nezohľadňuje. Tento projekt je mi mimoriadne blízky. Ako osoba so zdravotným znevýhodnením by som chcela svoje skúsenosti využiť v prospech ľudí v podobnej situácii.

Považujem za dôležité scitlivovať v tejto téme našich spoluobčanov, a tiež kolegov a kolegyne. Predtým, ako som sa sama stala osobou so zníženou pohyblivosťou, som nemala predstavu o prekážkovej dráhe, ktorú musia zdolávať osoby so zdravotným postihnutím a ich asistenti.

Buďme solidárni. Ak všetci prispejeme svojím dielom, môžeme vytvoriť pracovné prostredie, ktoré bude nielen prístupné, ale aj férové.“

Umelá inteligencia: stratégia Súdneho dvora na jej použitie

Súdny dvor sleduje vývoj v oblasti umelej inteligencie a nových technológií už mnoho rokov. Chce totiž identifikovať technológie, ktoré by mohli zvýšiť efektívnosť činnosti inštitúcie.

Innovation Lab v rámci riaditeľstva informačných technológií od roku 2019 podporuje Súdny dvor v jeho digitálnej transformácii. Spolu s príslušnými službami identifikuje, analyzuje a testuje funkcie a vlastnosti rôznych nástrojov. Pri budúcom používaní týchto nástrojov sa bude rešpektovať dôvernosť, bezpečnosť a ochrana osobných údajov. Od založenia Innovation Lab bolo predložených približne tridsať nápadov, asi dvadsať z nich bolo otestovaných a niektoré sú už zavedené alebo sa posunuli do výroby.

S cieľom plne využiť sľubné funkcie, ktoré ponúkajú nové technológie, a pripraviť sa na ich používanie, prijal Súdny dvor v júni 2023 „Stratégiu integrácie nástrojov založených na umelej inteligencii do fungovania Súdneho dvora Európskej únie“. Používanie týchto nástrojov musí zaručiť nielen kontrolu údajov, ale aj dodržiavanie základných práv a etiky.

Súdny dvor si ako prvá z európskych inštitúcií, ktorá prijala takúto stratégiu, a to dávno pred prijatím návrhu európskej legislatívy týkajúcej sa umelej inteligencie (AI Act), určil tri hlavné ciele:

  • zvýšiť účinnosť a efektívnosť administratívnych a súdnych postupov,
  • zlepšiť kvalitu a konzistentnosť súdnych rozhodnutí a
  • zlepšiť prístup k spravodlivosti a transparentnosť pre európskych občanov.

Bol zriadený etický výbor, známy ako „AI Management Board (AIMB)“, ktorého hlavnou úlohou je definovať usmernenia a stanoviť hranice pre používanie nástrojov založených na umelej inteligencii. Tento výbor monitoruje, či sa získavanie, vývoj a používanie týchto nástrojov uskutočňuje v súlade so zásadami stanovenými v stratégii. Tieto zásady zahŕňajú spravodlivosť, nestrannosť a nediskrimináciu, transparentnosť, sledovateľnosť, dôvernosť informácií, rešpektovanie súkromia a osobných údajov, ľudský dohľad a neustále zlepšovanie.

V tejto súvislosti Súdny dvor v roku 2023 prijal usmernenia o používaní nástrojov založených na technológiách umelej inteligencie.

Posilnenie európskej justičnej spolupráce: partnerstvo s Európskou sieťou odbornej justičnej prípravy

Súdny dvor považuje dialóg a spoluprácu s vnútroštátnymi súdmi za súčasť svojho základného poslania. Konkrétnym príkladom tejto spolupráce je vzťah s Európskou sieťou odbornej justičnej prípravy (EJTN), ktorý existuje už 15 rokov. Sieť bola založená v roku 2000 na podporu vytvorenia európskeho priestoru spravodlivosti, ktorý vyhlásila Európska rada v Tampere (Fínsko). Etablovala sa ako kľúčový aktér vzdelávania právnych odborníkov, najmä vnútroštátnych sudcov, sudkýň, prokurátorov a prokurátoriek. Sieť teraz združuje všetky európske školy v oblasti justície. Súdny dvor vyjadril svoje odhodlanie rozvíjať vzťah s EJTN, keď v roku 2023 prijal vyhlásenie s názvom „Podpora Európskej siete odbornej justičnej prípravy pri formovaní dlhodobej európskej justičnej kultúry“.

Podpora Európskej siete odbornej justičnej prípravy pri formovaní dlhodobej európskej justičnej kultúry“.

Súdny dvor Európskej únie (Súdny dvor EÚ) sa už 70 rokov usiluje o dialóg s vnútroštátnymi súdmi.

Ako výraz tohto záväzku nadviazal silné partnerstvo  EJTN. Táto sieť je hlavnou platformou európskeho súdnictva pre výmenu poznatkov v širokej škále oblastí, najmä v oblasti práva Únie. EJTN už viac ako dve desaťročia organizuje cezhraničné vzdelávacie aktivity pre vnútroštátnych odborníkov z oblasti justície, čím pomáha zlepšovať znalosť práva Únie.

Každoročné semináre, študijné návštevy, fóra a výmena vzdelávacích materiálov sú súčasťou osvedčenej spolupráce medzi EJTN a Súdnym dvorom EÚ. Od roku 2007 EJTN a Súdny dvor Európskej únie organizujú aj dlhodobú odbornú prípravu pre vnútroštátnych sudcov a prokurátorov, ktorí sa počas 6 alebo 12 mesiacov zúčastňujú na sudcovskej práci kabinetov sudcov, sudkýň, generálnych advokátov a advokátok. Táto príležitosť im umožňuje jedinečný prístup k pracovným postupom Súdneho dvora EÚ a výrazne im pomáha rozšíriť si vedomosti o práve Únie a postupoch v EÚ.

Toto úspešné a dlhodobé partnerstvo je výhodné minimálne na troch rôznych úrovniach. Na vnútroštátnej úrovni pomáha odborníkom z oblasti justície pri plnení ich vnútroštátnych povinností, keďže sa do domovských krajín vrátia s oveľa lepším pochopením svojej úlohy pri uplatňovaní práva Únie. V rámci Súdneho dvora prítomnosť vnútroštátnych sudcov a prokurátorov rozširuje rozmanitosť právnych kultúr, ktorá bola pre túto inštitúciu vždy mimoriadne dôležitá. V širšom kontexte tento typ spolupráce pomáha podporovať dialóg medzi európskymi a vnútroštátnymi sudcami, čím sa zabezpečuje jednotné uplatňovanie práva Únie v celej Európe.

V záujme ďalšieho posilnenia tejto spolupráce bude Súdny dvor EÚ naďalej počítať so silnou podporou Európskeho parlamentu a Rady v kontexte nariadenia (EÚ) 2021/693, ktorým sa zriaďuje program Spravodlivosť. Spolieha sa aj na podporu Európskej komisie, ktorá je prostredníctvom svojho pracovného programu zodpovedná za vykonávanie programu Spravodlivosť a vo svojej stratégii európskej odbornej justičnej prípravy na roky 2021 – 2024 [oznámenie KOM(2020) 713] uznala „jedinečnú úlohu“ EJTN v oblasti právneho vzdelávania v EÚ.

Okrem toho Súdny dvor EÚ prikladá veľký význam geografickej rovnováhe pri organizácii dlhodobej odbornej prípravy vnútroštátnych sudcov a prokurátorov a zastúpeniu všetkých národných právnych kultúr v tomto kontexte. Preto sa usiluje podporovať iniciatívy na zvyšovanie informovanosti vo všetkých členských štátoch a posilňovať komunikáciu o dlhodobej odbornej príprave na Súdnom dvore EÚ. Toto úsilie spolu so snahou členských štátov a EJTN by malo prispieť k podpore spolupráce medzi európskymi a vnútroštátnymi súdnymi orgánmi a poukázať na výhody, ktoré prináša všetkým.

Udržiavanie úzkych vzťahov s vnútroštátnymi sudcami je jedným z charakteristických znakov Súdneho dvora EÚ od jeho vzniku a jeho spolupráca s EJTN významne prispieva k tomuto dôležitému poslaniu. Posilnenie tohto partnerstva je nevyhnutné, pretože jeho vplyv ďaleko presahuje zlepšenie znalosti práva Únie: prispieva k rozvoju skutočnej európskej justičnej kultúry a zdravej spolupatričnosti medzi európskymi sudcami na úrovni Únie aj na vnútroštátnej úrovni.

Súdny dvor a EJTN iniciovali niekoľko nových opatrení zameraných na prehĺbenie ich spolupráce, najmä zvýšením počtu vnútroštátnych odborníkov z oblasti justície, ktorí môžu absolvovať dlhodobú stáž na Súdnom dvore. Na tento účel sa plánujú dva súbory opatrení. Prvým je zvýšiť informovanosť odborníkov v oblasti práva v členských štátoch o možnostiach dlhodobých stáží na Súdnom dvore, aby sa zvýšilo povedomie o stážach zo strany záujemcov. Druhý súbor opatrení má za cieľ prekonať všetky jazykové prekážky absolvovania stáže tým, že Súdny dvor poskytne EJTN svoje odborné znalosti a učebné materiály v oblasti jazykového vzdelávania.

Ingrid Derveaux

Generálna tajomníčka EJTN

„EJTN je odhodlaná podporovať potrebný dialóg medzi Súdnym dvorom a vnútroštátnymi súdmi, ktoré sú zároveň ‚všeobecnými súdmi‘ Únie. Je potešiteľné, že Súdny dvor podporuje toto úsilie tým, že iniciuje viacero opatrení zameraných na ďalšiu podporu účasti odborníkov z oblasti justície z členských štátov Únie na programe stáží na Súdnom dvore. Dúfame, že rok 2024 bude ďalším rokom, v ktorom sa táto potrebná a plodná spolupráca posilní!“

Diana-Daniela Popel

Sudkyňa stážujúca v kancelárii sudkyne Inety Ziemele

„Stáž na Súdnom dvore bola skvelou príležitosťou oboznámiť sa s fungovaním tejto inštitúcie, prehĺbiť si znalosti práva Únie vďaka účasti na každodennej práci Súdneho dvora, a tiež spoznať výnimočných odborníkov v oblasti práva. Vrelo túto stáž odporúčam všetkým sudcom pôsobiacim na vnútroštátnych súdoch členských štátov, ktorí by chceli získať mimoriadne obohacujúcu odbornú aj osobnú skúsenosť, najmä vzhľadom na osobitnú úlohu vnútroštátnych sudcov pri uplatňovaní práva Únie. Srdečne ďakujem všetkým členom a členkám kabinetu za srdečné prijatie a ich disponibilitu, a nezabúdam ani na tím EJTN!"

C | Vzťahy s verejnosťou

 
16 819
návštevníkov, z toho
 
4 555
odborníkov v oblasti práva
 
Virtuálni návštevníci:
8 %
 
2 095
návštevníkov na Dni otvorených dverí

Návštevy na diaľku – vzdelávací projekt

Tento vzdelávací projekt Súdneho dvora má za cieľ objasniť poslanie súdnej inštitúcie študentom a študentkám stredných škôl vo veku 15 až 18 rokov a vysvetliť im vplyv judikatúry Súdneho dvora na každodenný život európskych občanov. Cieľom programu je zvýšiť povedomie mladých stredoškolákov a ich učiteľov o demokratických hodnotách a aktuálnych právnych otázkach. V roku 2023 navštívilo Súdny dvor v rámci tohto programu približne 900 študentov stredných škôl.

 
2 814
tlačových komuniké
 
625
informačných listov
 
547
„rýchlych informácií“
 
14 000
žiadostí občanov o informácie
(telefonáty a e maily)

Tlačoví atašé riaditeľstva pre komunikáciu, ktorí sú vzdelaním právnici, sú zodpovední za vysvetľovanie rozsudkov, uznesení a návrhov, ako aj aktuálne prejedávaných vecí novinárom vo všetkých členských štátoch a ich rôznym korešpondentom. Vypracúvajú tlačové komuniké s cieľom informovať novinárov a odborníkov z praxe v reálnom čase o rozhodnutiach Súdneho dvora a Všeobecného súdu. Osobám, ktoré o to požiadali tlačový servis Súdneho dvora, posielajú tlačoví atašé pravidelné informačné listy s oznámeniami o dôležitých procesných a inštitucionálnych udalostiach, ako aj „rýchle informácie“ o veciach, ktoré nie sú predmetom tlačových komuniké. Okrem toho vybavujú e-maily a telefonáty občanov.

159 000
sledovateľov na X
+9% v porovnaní s rokom 2022
 
234 810
odberateľov na LinkedIn
+32% v porovnaní s rokom 2022
 
3 600
sledovateľov na sieti Mastodon
 
21 000
sledovateľov a
 
253 000
videní na YouTube

Súdny dvor je aktívne prítomný na sociálnych sieťach prostredníctvom svojich dvoch účtov na X (jedného vo francúzštine a druhého v angličtine), a tiež na sieťach LinkedIn a Mastodon. Počet sledovateľov na týchto sieťach neustále rastie, čo svedčí o záujme a angažovanosti verejnosti, pokiaľ ide o prácu Súdneho dvora. Súdny dvor má aj kanál na YouTube, ktorý v 24 úradných jazykoch poskytuje prístup k rôznym audiovizuálnym materiálom vrátane animácií určených širokej verejnosti, ktoré vysvetľujú, aký vplyv má judikatúra Súdneho dvora na každodenný život občanov a občianok.

go to top