Администрация в служба на правосъдието

А | Въведение от секретаря
B | Водещите събития на годината
C | Връзките с обществеността

 
Start Scroll

А | Въведение от секретаря

През 2023 г. Съдът на Европейския съюз решително следва път на трансформация, не само за да се подготви за бъдещи предизвикателства, но и за да се възползва от всички предстоящи възможности.

Аlfredo Calot Escobar

Секретар на Съда


Секретарят на Съда, който е генерален секретар на институцията, управлява административните служби под ръководството на председателя.


През 2023 г. Съдът на Европейския съюз решително следва път на трансформация, не само за да се подготви за бъдещи предизвикателства, но и за да се възползва от всички предстоящи възможности.

Що се отнася до съдебната сфера, през годината протече законодателната процедура за частично прехвърляне на преюдициална компетентност на Общия съд, като през декември беше постигнато политическо съгласие за това. В същото време работихме активно за осигуряването на гладко и безпроблемно привеждане в действие на реформата, когато настъпи моментът. Това ще бъде определящ момент в историята на нашия диалог с националните юрисдикции и важна стъпка в усилията ни за по-нататъшно повишаване на ефективността на правораздавателната дейност в Съда.

Наред с приготовленията за прехвърлянето Съдът съсредоточи усилията си върху ефективното и стройно въвеждане на новите технологии. Като част от този процес станахме първата европейска институция, разработила стратегия за въвеждане на изкуствения интелект, която включва учредяването на Комитет за управление на ИИ (АI Management Бoard), на който е възложена задачата да надзирава етичните аспекти на употребата на ИИ в рамките на институцията и да зададе ясни граници на същата. Този комитет, който се състои от членове на Съда и на Общия съд, следи за това технологичният избор на институцията да интегрира инструменти, базирани на ИИ, да е етично издържан и в съответствие с принципите на Съда. Една от първите стъпки, предприети от Комитета за поощряване на култура на отговорна и безопасна употреба на инструменти, базирани на ИИ, беше издаването на Насоки до персонала относно използването на ИИ.

Освен това инструменти, базирани на ИИ, са готови за инкорпориране в бъдещата ни деловодна система. Това ще позволи на институцията не само да се възползва в максимална степен от авангардни технологии, но и да подготви условията за създаване на хоризонтална и напълно интегрирана система, замислена да рационализира работните ни методи и да автоматизира широк кръг повтарящи се действия. Този всеобхватен подход по-нататък ще подкрепи, развие и оползотвори забележителното разнообразие на знания и умения на персонала ни, като ни позволи да посветим повече време на интелектуално стимулиращи и носещи добавена стойност задачи.

Същевременно изминалата година беше фокусирана не само върху полагането на основите за бъдещето; тя показа и нашата ангажираност с отстояването на ценностите, на които се гради Съдът. Една от тези ценности, вкоренена в нашата институция от нейното създаване, е многообразието — многообразие на култури, езици и правни традиции.

Създадена за ознаменуване на трептящата езикова мозайка на нашата институция, градината на многоезичието днес е символ на предаността на Съда към многообразието и равенството. Сonditio sine qua non за постигане на това многообразие обаче е способността на институцията да привлече таланти от всички държави членки.

За тази цел дискусиите на междуинституционално равнище, съсредоточени върху повишаване на привлекателността на Люксембург като място на работа, продължиха с твърда решимост през 2023 г. В този контекст Колегията на генералните секретари и административните ръководители на институциите, агенциите и органите на ЕС със седалище в Люксембург прие серия от прагматични мерки с цел популяризиране на Люксембург като място на работа, улесняване на интеграцията на новодошли служители и стажанти и премахване на пречките, които могат да възпрат граждани на всички държави членки да се присъединят към институциите на ЕС, установени във Великото херцогство.

В постоянния си стремеж към постигане на справедливо географско представителство Съдът реши да започне пилотни проекти за повишаване на чувствителността към значението на географския баланс и насърчаване на кариери пряко в държавите членки. Отличен пример за това беше посещение в Латвия, където делегация от членове и висши ръководители на администрацията проведе ползотворни обсъждания с представители, inter alia, на съдебната система, правителството, академичните среди и медиите. Целта беше да се представи мисията на Съда, да се популяризират кариерните възможности и да се подкрепи правното и езиковото обучение, което е от значение за работата на нашата институция.

Следователно 2023 г. беше белязана от силно присъединяване към ангажираността на Съда с обществената услуга, като едновременно с това се наблюдава преосмисляне на нашия потенциал. Предприехме курс към предефиниране не само на това как работим, но и как си представяме нашето бъдеще. Бъдеще, в което нашата институция не само се адаптира към промяна, но я задвижва, със същия дух на високо качество, многообразие, напредък и посветеност, който винаги е бил нашият отличителен белег.

B | Водещите събития на годината

Многоезичието на почетно място в Съда на Европейския съюз

Закрепено в Договорите, многоезичието е основна ценност на европейския проект. То всъщност е абсолютно необходимото условие за прозрачността на действията на институциите на Съюза и за приложимостта на европейското право, и знак на дълбоко уважение към националните идентичности и култури.

Неразделна част от производствата пред Съда на Европейския съюз, многоезичието отговаря на демократични императиви, като осигурява равен достъп до съда на Съюза и прави съдебната практика достъпна за всички европейски граждани. Езиковата служба на институцията осигурява писмения превод на документите и устния превод на съдебните заседания, което позволява на Съда да работи на 24-те официални езика на Съюза и да управлява ежедневно езикови комбинации, чийто брой достига до 552. Този езиков режим на пълно многоезичие няма еквивалент в никоя друга юрисдикция в света. Неговото прилагане е постоянно оперативно предизвикателство, чието овладяване е възможно само посредством стриктно и ефикасно управление на човешките и техническите ресурси, които мобилизира.

От няколко години Съдът разсъждава целенасочено за обясняване и насърчаване на многоезичието, такова каквото се прилага пред него, и това доведе до няколко инициативи, предназначени за повишаване на чувствителността към неговото значение, по-конкретно в академичните и правните среди.

През 2023 г. по повод на Деня на Европа, 9 май, бе открита градината на многоезичието, изградена на парцел, освободен вследствие на разрушаването на стар административен комплекс на Европейската комисия, разположен на границата с терена на Съда. Осъществена в партньорство с люксембургските власти, тази нова зелена площ е посветена на многоезичието. Отворена за обществеността и предназначена да служи като място за културни прояви, тя допринася освен това за запазване на биоразнообразието в градска среда, като улеснява създаването на биотопи благодарение на разнообразието на дървесни видове, които има в нея. Засадена на платото Киршберг, където е разположено седалището на редица европейски институции, тази градина отдава почит на езиковото разнообразие на Съюза, на държавата домакин — Люксембург, и на нейното вековно многоезичие.

Тази година бе публикувана и творба в три тома, преведена на всички официални езици на Съюза, посветена на многоезичието в Съда и в целия Съюз. Творбата разглежда различните аспекти на езиковия режим на институцията и начина, по който се конкретизира многоезичието, с помощта на нейните служби за устен и писмен превод. Втората част на творбата, озаглавена „Многоезични пътеписи“, помества статиите на личности от 27-те държави членки, признати в тяхната област на компетентност — магистрати, философи, филолози и политици. Съставени на всички езици на Съюза, тези пътеписи приканват читателя да открие понятия и предизвикателства на многоезичието в цяла Европа. Достъпна за широката общественост през 2024 г., тази публикация има амбицията да бъде база за разсъждение и източник на вдъхновение за всеки, който се интересува от езиците и многоезичното функциониране на Европейския съюз. Накрая, авторите на тази творба се събраха на колоквиум с членовете на ръководството на Съда и на другите европейски институции, за да размишляват заедно по темата „Качествено многоезичие в контекст на бърз технологичен напредък“.

Достъпността и приобщаването — дело на всеки

Правата на хората с увреждания и забраната на всички форми на дискриминация са предвидени в Хартата на основните права на Европейския съюз, Договорите, Европейския стълб на социалните права и Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания, към която Европейският съюз се присъедини през 2010 г. и която представлява неразделна част от правото на Съюза.

Спазването на принципа на равенство и недопускане на дискриминация винаги е принадлежал към стойностите на Съда като институция. Бяха необходими още някои мерки, за да може достъпността и приобщаването на хората с увреждания да станат наистина „дело на всеки“. Затова Съдът започна амбициозен проект за всички служби с цел всеки да допринесе в по-голяма степен за изграждането на приобщаваща околна среда.

Осъществените и предстоящите действия засягат много широк кръг области: наемане на работа и съпътстващи мерки за колеги с увреждания и техните асистенти, достъпност на съоръженията, цифрова и информационна достъпност, както и комуникация, повишаване на чувствителността и обучение.

Преди всичко, в Съда е създадена ясна рамка, за да бъдат предложени на неговия персонал и на кандидатите за работа с увреждания необходимите приспособления, улесняващи работата и достъпа до работа в институцията. Тези приспособления могат да включват, наред с останалото, технически решения, адаптиране на работната среда, съпътстващи мерки или реорганизиране на задачите и работното време.

По-нататък, бяха взети редица мерки за оптимизиране на физическия достъп до помещенията на Съда — както за персонала на институцията, така и за адвокатите и другите представители, за устните преводачи на свободна практика, и в по-общ план — за всички посетители. Входовете на сградите бяха преустроени и процедурите за евакуация — по-добре адаптирани. Специфичните мерки за заседателните зали са предмет на преоценка. С по-дългосрочен план за действие се цели осигуряване на съответствие с новите норми за достъпност на сградите.

Цифровата и информационната достъпност засягат едновременно вътрешния персонал и външните ползватели. Сайтът CVRIА е в процес на подобряване, що се отнася както до структурата и функциите, така и до съдържанието, и достъпността за хората с увреждания е интегрирана „by design“ — още от проектирането — в бъдещата цифрова работна среда на Съда. Накрая, Сборникът съдебна практика вече спазва препоръките за достъпност от 2021 г. и може да се чете посредством помощни технологии.

Накрая, редовно се провеждат дейности за повишаване на чувствителността, информация и обучение, за да се насърчи приобщаването, взаимното уважение, сътрудничеството, но също така и подкрепата за лицата с увреждания и техните асистенти.

Katia Vermeire

Асистент в дирекция „Изследвания и документация“

„Още от началото на проекта на Съда за достъпност и приобщаване на лицата с увреждания изявих желание да допринеса за него, защото уврежданията все още не се вземат предвид достатъчно в нашите нормализирани общества. Този проект е особено важен за мен. Тъй като самата аз имам увреждане, бих искала да поставя преживяното от мен и опита си в услуга на хората в подобно положение.

Важно е да се повиши чувствителността на нашите съграждани и на колегите ни. Преди самата аз да попадна в положение на лице с ограничена мобилност, нямах никаква представа за тежката битка, която водят хората с увреждания и техните асистенти.

Да бъдем солидарни. Ако всеки даде своя принос, ще успеем да изградим не само достъпна, но и справедлива работна среда“.

Изкуствен интелект: стратегия, приета за използването му в Съда

Съдът следи развитието в областта на изкуствения интелект и новите технологии от много години. Това се прави с цел идентифициране на технологиите, които биха могли да увеличат ефикасността на функциониране на институцията.

От 2019 г. Лаборатория за иновации в дирекция „Информационни технологии“ оказва подкрепа на Съда в неговата цифрова трансформация. Заедно със заинтересованите служби Лабораторията за иновации идентифицира, анализира и тества функциите и механизмите на различните инструменти. Бъдещата употреба на тези инструменти ще се осъществява при зачитане на поверителността, сигурността и защитата на личните данни. След създаването на Лабораторията за иновации бяха предложени около тридесет идеи, около двадесет бяха тествани и някои вече постепенно са въведени или в процес на въвеждане.

За да се използват пълноценно обещаващите функции, предлагани от новите технологии, и за подготвяне на тяхното въвеждане, през юни 2023 г. Съдът прие „Стратегия за въвеждане на инструменти, базирани на изкуствения интелект, във функционирането на Съда на Европейския съюз“. Използването на тези инструменти трябва да гарантира не само владеенето на данните, но и спазването на основните права и етиката.

Пръв сред европейските институции, приел такава стратегия, и то доста преди приемането на предложението за европейското законодателство за изкуствения интелект (Законодателен акт за ИИ), Съдът очерта три главни цели:

  • подобряване на ефективността и ефикасността на административните и правораздавателните процеси,
  • подобряване на качеството и съгласуваността на съдебните актове и
  • подобряване на достъпа до правосъдие и прозрачността за европейския гражданин.

Беше учреден Етичен комитет, наречен „Комитет за управление на ИИ (АIMБ)“, с основната задача да определи насоки и да зададе границите на употреба на инструментите, базирани на изкуствения интелект. Този комитет следи за това придобиването, развитието и употребата на тези инструменти да се извършва при спазване на установените в стратегията принципи. Такива принципи са справедливостта, безпристрастността и недискриминацията, прозрачност, проследимост, поверителност на информацията, зачитане на личния живот и личните данни, наблюдението от човек, както и постоянното подобряване.

В този контекст през 2023 г. Съдът прие насоки за използването на инструментите, базирани на технологиите на изкуствения интелект.

Укрепване на европейското съдебно сътрудничество: партньорството с Европейската мрежа за съдебно обучение

Диалогът и сътрудничеството с националните юрисдикции са в сърцевината на мисията на Съда. Конкретен пример за това сътрудничество е изградената от повече от 15 години връзка с Европейската мрежа за съдебно обучение (ЕМСО). Създадена през 2000 г., за да се подкрепи създаването на европейско пространство на правосъдие, обявено от Европейския съвет в Тампере (Финландия), Мрежата се утвърждава като необходим актьор в обучението на юристите в правораздаването, особено на националните съдии и прокурори. Така тя обединява всички европейски центрове за съдебно обучение. За да отбележи значението, което придава на партньорството си с Мрежата, през 2023 г. Съдът прие декларация със заглавие „Подкрепа за Европейската мрежа за съдебно обучение с цел формиране на устойчива европейска съдебна култура“.

Подкрепа за Европейската мрежа за съдебно обучение с цел формиране на устойчива европейска съдебна култура

През последните 70 години Съдът на Европейския съюз (СЕС) се ангажира с диалога с националните юрисдикции.

Като израз на този ангажимент установихме силно партньорство с ЕМСО. Тя е основната платформа сред европейските магистрати за обмен на знания в широк спектър от области, особено правото на ЕС. В продължение на повече от две десетилетия ЕМСО организира трансгранични дейности за обучение за магистратите в националните съдебни органи, като по този начин спомага за повишаване на знанията по право на ЕС.

Годишни семинари, учебни посещения, форуми и обмен на учебни помагала са част от добре установеното сътрудничество между ЕМСО и СЕС. От 2007 г. ЕМСО и СЕС организират и дългосрочно обучение за национални съдии и прокурори, които могат да участват за 6 или 12 месеца в правораздавателната дейност на кабинетите на съдиите и генералните адвокати. Тази възможност им дава уникален поглед върху работните методи на СЕС и им помага да разширят значително познанията си за правото и процедурите на ЕС.

Това успешно и отдавнашно партньорство носи ползи поне на три различни равнища. На национално равнище то помага на магистратите при завръщането си в страните си на произход да изпълняват националните си задължения при по-добро разбиране на ролята си в прилагането на правото на ЕС. В рамките на Съда присъствието на национални съдии и прокурори обогатява многообразието на правни култури, което винаги е било от огромна важност за институцията. В по-широк контекст това сътрудничество спомага за популяризиране на диалога между европейските и националните съдии, като по този начин осигурява еднакво прилагане на правото на ЕС в цяла Европа.

С оглед на по-нататъшно укрепване на това сътрудничество СЕС ще продължи да разчита на силната подкрепа на Европейския парламент и на Съвета, в рамките на Регламент (ЕС) 2021/693 за създаване на програма „Правосъдие“. Той разчита и на подкрепата на Европейската комисия, която отговаря за прилагането на програма „Правосъдие“ чрез своята работна програма и е признала „уникалната роля“ на ЕМСО в съдебното обучение в ЕС в своята европейска стратегия за съдебно обучение за периода 2021—2024 г. (Съобщение COM(2020) 713).

Освен това СЕС отдава голямо значение на географския баланс при организирането на дългосрочно обучение за национални съдии и прокурори и на това всички национални правни култури да бъдат представени в този контекст. Така той полага усилия да подкрепя инициативите за повишаване на чувствителността във всички държави членки и да засилва комуникацията си относно дългосрочното обучение в СЕС. Тези усилия, съчетани с тези на държавите членки и на ЕМСО, трябва да насърчат сътрудничеството между европейските и националните съдебни органи, подчертавайки ползите, които то носи на всички тях.

Поддържането на близка връзка с националните съдии е един от отличителните белези на СЕС от създаването му и неговото сътрудничество с ЕМСО допринася значително за тази важна задача. Укрепването на това партньорство е съществено, защото отражението му надхвърля постигането на по-добри познания по право на ЕС — то допринася за развиването на истинска европейска съдебна култура и на здравословен esprit de corps сред европейските съдии както на национално равнище, така и на равнището на Съюза.

По този начин Съдът и Мрежата избраха да предприемат нови действия, целящи задълбочаване на сътрудничеството помежду си, по-специално чрез увеличаване на броя на националните магистрати, които могат да проведат дългосрочен стаж в Съда. За тази цел са предвидени две поредици от мерки. Първата има за цел да повиши чувствителността на юристите в правораздаването на държавите членки към възможностите за дългосрочни стажове в Съда, за да се явят повече кандидати. Втората цели преодоляване на всички езикови пречки за осъществяването на тези стажове, като на ЕМСО бъдат предоставени експертизата и педагогическите помагала, разработени от Съда в областта на езиковото обучение.

Ingrid Derveaux

Генерален секретар на ЕМСО

„ЕМСО е решена да благоприятства наличието на съществен диалог между Съда и националните юрисдикции, които са и „общи юрисдикции на Съюза“. Радваме се, че Съдът подкрепя това усилие, като предприема множество действия за насърчаване в по-голяма степен на участието на магистратите от държавите членки на Съюза в програмата за стажове в Съда. Пожелаваме си 2024 г. да бъде още една година, благотворна за укрепването на съществено и плодотворно сътрудничество!“

Diana-Daniela Popel

Магистрат, стажант в кабинета на съдия Ineta Ziemele

„Стажът в Съда беше чудесна възможност да се запозная с функционирането на институцията, да задълбоча познанията си по право на ЕС, участвайки в ежедневната работа на Съда, както и да се запозная с изключителни юристи. Предвид в частност особената роля на националните съдии в прилагането на правото на Съюза, мога само горещо да препоръчам този стаж на всеки съдия, работещ във вътрешните съдилища на държавите членки, който има желание да придобие изключително обогатяващ опит в професионален и личен план. Сърдечно благодаря на всички членове на кабинета за отличния прием, който срещнах, и за тяхната отзивчивост, без да се забравя и екипът на ЕМСО!“

B | Връзките с обществеността

 
16 819
посетители, от които
 
4 555
юристи
 
Посетители при виртуални посещения:
8 %
 
2 095
посетители в Деня на отворените врати

Посещения от разстояние — педагогически проект

Тази педагогическа програма на Съда цели да запознае учениците от горните класове, на възраст между 15 и 18 години, с ролята на съдебната институция на Съюза и да им обясни отражението на практиката на Съда в ежедневието на европейските граждани. Целта на проекта е да привлече вниманието на младите хора и техните учители към демократичните ценности и съвременните предизвикателства в правото. През 2023 г. около 900 гимназисти имаха възможността да посетят Съда по тази програма.

 
2814
прессъобщения
 
625
информационни писма
 
547
„кратки информации“
 
14 000
заявки за информация от страна на
граждани (телефонни обаждания и имейли)

Служителите за връзки с обществеността от дирекция „Комуникации“, които са с юридическо образование, имат за задача да обясняват решенията, определенията и заключенията, но също и висящите дела, на журналистите от всички държави членки и на отделните им кореспонденти. Те пишат прессъобщения, за да информират в реално време журналисти и практикуващи юристи за актовете на Съда. Освен това Съдът и Общият съд разпространяват, за лицата, които са направили заявка до пресслужбата на Съда, периодични информационни писма, с които се обявяват важни процесуални и институционни събития, както и „кратки информации“ за делата, за които няма прессъобщения. Освен това те отговарят на имейли и обаждания на граждани.

159 000
последователи в X
+9% спрямо 2022 г.
 
234 810
абонати в LinkedIn
+32% спрямо 2022 г.
 
3600
абонати в Mastodon
 
21 000
абонати и
 
253 000
гледания в YouTube

Съдът поддържа активно присъствие в социалните мрежи чрез два профила Х (единият на френски, другият на английски език), LinkedIn и Mastodon. Броят на абонатите не спира да нараства, което свидетелства за трайния интерес и ангажираност на обществеността към дейността на Съда. Съдът има и канал YouTube, който дава възможност за достъп на 24-те официални езика до разнообразно аудио-визуално съдържание, по-конкретно анимации, предназначени за широката публика, които обясняват отражението, което практиката на Съда има върху ежедневието на гражданите.

go to top