Administrativní útvary ve službách spravedlnosti

A | Činnost orgánu v roce 2023
B | Významné události roku
C | Vztahy s veřejností

 
Start Scroll

A | Činnost orgánu v roce 2023

Soudní dvůr Evropské unie se v roce 2023 odhodlaně vydal cestou transformace, aby se nejen připravil na budoucí výzvy, ale také využil všech příležitostí, které se před ním otevírají.

Alfredo Calot Escobar

vedoucí soudní kanceláře Soudního dvora


Vedoucí soudní kanceláře Soudního dvora, který je zároveň generálním tajemníkem orgánu, řídí administrativní útvary z úřední moci předsedy orgánu.


Soudní dvůr Evropské unie se v roce 2023 odhodlaně vydal cestou transformace, aby se nejen připravil na budoucí výzvy, ale také využil všech příležitostí, které se před ním otevírají.

Co se týče výkonu soudní činnosti, v průběhu roku se odvíjel legislativní proces za účelem stanovení příslušnosti Tribunálu k rozhodování o předběžných otázkách v určitých zvláštních oblastech, přičemž politické dohody bylo dosaženo v prosinci. Současně se aktivně pracovalo na zajištění hladkého a bezproblémového provedení reformy, až nastane její čas. Bude se jednat o rozhodující okamžik v historii dialogu s vnitrostátními soudy a důležitý krok v úsilí o další zvýšení efektivity soudní práce Soudního dvora EU.

Současně s přípravami na onu reformu zaměřil Soudní dvůr své úsilí na účinnou a systematickou integraci nových technologií. V rámci tohoto procesu se stal prvním orgánem EU, který vypracoval strategii pro integraci umělé inteligence, jejíž součástí je i zřízení Rady pro otázky umělé inteligence, která dohlíží na etické aspekty využívání umělé inteligence v rámci orgánu a stanoví jasné hranice pro její používání. Tato Rada složená z členů Soudního dvora a Tribunálu dohlíží na to, aby rozhodnutí orgánu v oblasti technologií týkající se integrace nástrojů založených na umělé inteligenci byla z etického hlediska správná a v souladu se zásadami Soudního dvora. Za účelem podpory kultury odpovědného a bezpečného používání nástrojů umělé inteligence bylo jedním z prvních kroků, které tato Rada podnikla, vydání pokynů pro zaměstnance týkajících se používání umělé inteligence.

Nástroje umělé inteligence jsou navíc připraveny k integraci do budoucího systému pro správu případů Soudního dvora. Umožní to nejen maximálně využívat nejmodernější technologie, ale také připraví půdu pro vytvoření horizontálního a plně integrovaného systému, který má zefektivnit pracovní postupy a zautomatizovat celou řadu opakujících se činností. Tento holistický přístup bude dále podporovat, rozvíjet a využívat pozoruhodnou rozmanitost odborných znalostí zaměstnanců Soudního dvora, což umožní věnovat více času intelektuálně podnětným úkolům s přidanou hodnotou.

Uplynulý rok však nebyl zaměřen pouze na vytváření základů pro budoucnost; ukázal také odhodlání Soudního dvora udržovat hodnoty, na nichž byl založen. A jednou z těchto hodnot, která je v tomto orgánu zakořeněna od jeho vzniku, je rozmanitost – rozmanitost kultur, jazyků a právních tradic.

Jako oslava pestré jazykové mozaiky Soudního dvora byla otevřena Zahrada mnohojazyčnosti, která je nyní symbolem jeho závazku k rozmanitosti a rovnosti. Conditio sine qua non pro dosažení této rozmanitosti je však schopnost Soudního dvora přilákat talenty ze všech členských států.

Za tímto účelem probíhala v roce 2023 aktivní debata na interinstitucionální úrovni zaměřená na zvýšení atraktivity Lucemburska jako místa výkonu práce. V tomto rámci přijalo Kolegium generálních tajemníků a řídících pracovníků administrativy orgánů a institucí EU se sídlem v Lucembursku řadu pragmatických opatření zaměřených na propagaci Lucemburska jako místa výkonu práce, na usnadnění integrace nově příchozích pracovníků a stážistů a na odstranění překážek, které by mohly odrazovat občany členských států od nástupu do orgánů EU sídlících v Lucemburském velkovévodství.

V rámci neustálé snahy o dosažení spravedlivého zeměpisného zastoupení se Soudní dvůr rozhodl zahájit pilotní projekty s cílem zvýšit povědomí o významu zeměpisné vyváženosti a propagovat možnosti kariéry přímo v členských státech. Vynikajícím příkladem této snahy byla návštěva Lotyšska, kde delegace členů a vysoce postavených řídících pracovníků vedla podnětnou diskusi mimo jiné se zástupci soudnictví, vlády, akademické obce a médií. Cílem bylo představit poslání Soudního dvora, propagovat kariérní příležitosti a podpořit právní a jazykové vzdělávání relevantní pro práci tohoto orgánu.

Rok 2023 byl tedy rokem, kdy se Soudní dvůr zaměřil na důsledné dodržování závazku poskytovat služby veřejnosti a zároveň nově definoval svůj potenciál. Soudní dvůr se vydal na cestu, jejímž cílem je nově definovat nejen způsob jeho fungování, ale také představu o jeho budoucnosti. Budoucnost, v níž se tento orgán nejen přizpůsobuje změnám, ale je jejich hnací silou, a to ve stejném duchu excelence, rozmanitosti, pokroku a odhodlání, který je pro něj typický.

B | Významné události roku

Mnohojazyčnost v centru pozornosti Soudního dvora Evropské unie

Mnohojazyčnost zakotvená ve Smlouvách je základní hodnotou evropského projektu. Je totiž nezbytným předpokladem pro transparentnost činnosti unijních orgánů a použitelnost evropského práva a zároveň projevem hlubokého respektu k národním identitám a kulturám.

Mnohojazyčnost jakožto nedílná součást řízení před Soudním dvorem Evropské unie reflektuje demokratické požadavky, neboť všem evropským občanům zajišťuje rovný přístup k unijním soudům a judikatuře. Jazyková služba orgánu zajišťuje překlad dokumentů a tlumočení při jednáních, což Soudnímu dvoru umožňuje pracovat ve 24 úředních jazycích Unie a denně zvládnout až 552 jazykových kombinací. Tento jazykový režim plné mnohojazyčnosti nemá obdobu u žádného jiného soudu na světě. Jeho uplatňování v praxi zůstává výzvou, ve které lze obstát pouze díky důslednému a účinnému řízení zapojených lidských a technických zdrojů.

Soudní dvůr již před několika lety započal rozsáhlou reflexi s cílem vysvětlovat a propagovat mnohojazyčnost, kterou sám praktikuje, což dalo zejména v právním a akademickém světě vzniknout několika iniciativám zaměřujícím se na zvýšení povědomí o jejím významu.

V roce 2023, dne 9. května na Den Evropy, byla na pozemku uvolněném po demolici bývalého administrativního komplexu Evropské komise a sousedícím s areálem Soudního dvora slavnostně otevřena Zahrada mnohojazyčnosti. Toto nové zelené prostranství, vytvořené ve spolupráci s lucemburskými úřady, je věnováno mnohojazyčnosti. Zahrada je otevřena veřejnosti a určena k pořádání kulturních akcí. Přispívá rovněž k zachování biologické rozmanitosti v městském prostředí, neboť díky rozmanitosti druhů, které jsou zde vysázeny, podporuje vytváření biotopů. Tato zahrada nacházející se ve čtvrti Kirchberg, kde sídlí řada evropských orgánů, je poctou jazykové rozmanitosti Unie, hostitelské zemi Lucembursku a jeho mnohojazyčnosti, kterou je proslulé.

V tomto roce bylo rovněž vydáno třísvazkové dílo o mnohojazyčnosti na Soudním dvoře a v celé Unii, které bylo přeloženo do všech úředních jazyků Unie. Analyzují se v něm různé aspekty jazykového režimu orgánu a způsob, jakým je mnohojazyčnost prostřednictvím tlumočnické služby a služby právních překladů uváděna v život. Druhý svazek s názvem „Vícejazyčné zápisky z cest“ obsahuje příspěvky od osobností z 27 členských států, které jsou předními odborníky ve svých oborech – soudců, filozofů, filologů a politiků. Tento svazek, přeložený do všech jazyků Unie, zve čtenáře k objevování konceptu mnohojazyčnosti a výzev s ní spojených napříč Evropou. Publikace, která bude široké veřejnosti k dispozici v roce 2024, má být podnětem k zamyšlení a zdrojem inspirace pro každého, koho zajímají jazyky a mnohojazyčné fungování Evropské unie. Na závěr se konalo kolokvium, na němž se autoři této práce sešli se členy vedení Soudního dvora a dalších evropských orgánů, aby se společně zamýšleli nad tématem „Kvalitní mnohojazyčnost v kontextu zrychlujícího se technologického pokroku“.

Přístupnost a inkluze – téma, které se týká všech

Práva osob se zdravotním postižením a zákaz všech forem diskriminace jsou zakotvena v Listině základních práv Evropské unie, Smlouvách, evropském pilíři sociálních práv a Úmluvě OSN o právech osob se zdravotním postižením, jejíž smluvní stranou se Evropská unie stala v roce 2010 a jež je nedílnou součástí unijního práva.

Dodržování zásady rovnosti a zákazu diskriminace bylo vždy součástí hodnot Soudního dvora jakožto unijního orgánu. Stále však bylo třeba přijmout další opatření, aby se přístupnost a inkluze osob se zdravotním postižením staly skutečně „věcí všech“. Soudní dvůr proto zahájil ambiciózní projekt napříč celým orgánem, který umožňuje každému více přispět k budování inkluzivního prostředí.

Provedená i plánovaná opatření pokrývají velmi širokou škálu oblastí: přijímání a podpora kolegů se zdravotním postižením a o ně pečujících osob, přístupnost zařízení, digitální přístupnost a přístup k informacím, jakož i komunikaci, zvyšování povědomí a vzdělávání.

Především se však v rámci Soudního dvora vytváří jasný rámec, který zaměstnancům Soudního dvora a uchazečům o zaměstnání se zdravotním postižením nabízí úpravy, které jim usnadní výkon práce a přístup k zaměstnání v rámci tohoto orgánu. Tyto úpravy mohou mimo jiné zahrnovat technická řešení, přizpůsobení pracovního prostředí, podpůrná opatření nebo reorganizaci úkolů a změny v pracovní době.

V neposlední řadě bylo přijato několik opatření k optimalizaci fyzického přístupu do prostor Soudního dvora, a to jak pro jeho zaměstnance, advokáty a zmocněnce, externí tlumočníky, tak obecně pro všechny návštěvníky. Byly upraveny vstupy do budov a zároveň byl přepracován evakuační plán a přehodnocena specifická opatření pro jednací síně. Dlouhodobý akční plán má za cíl zajistit soulad s novými normami pro přístupnost budov.

Digitální přístupnost a přístup k informacím se týká zaměstnanců Soudního dvora i externích uživatelů. Chystá se vylepšení internetových stránek CVRIA co do struktury, funkcí a obsahu. Do budoucího digitálního pracovního prostředí Soudního dvora byla „by design“, tedy již v rámci jeho tvorby, začleněna přístupnost pro osoby se zdravotním postižením. Sbírka judikatury je v souladu s doporučeními o přístupnosti již od roku 2021 a lze ji číst s pomocí podpůrných technologií.

A konečně je pravidelně prováděna osvětová, informační a vzdělávací kampaň na podporu inkluze, vzájemného respektu, spolupráce, ale také na podporu osob se zdravotním postižením a pečujících osob.

Katia Vermeire

Asistentka ředitelství pro výzkum a dokumentaci

„Jakmile byl zahájen projekt Soudního dvora týkající se přístupnosti a inkluze osob se zdravotním postižením, projevila jsem zájem být jeho součástí, protože zdravotní postižení není v naší normatizované společnosti stále dostatečně zohledňováno. Tento projekt je mi obzvláště blízký. Jako osoba se zdravotním postižením bych lidem v podobné situaci chtěla nabídnout své zkušenosti.

Je důležité v této oblasti zvyšovat povědomí našich spoluobčanů a kolegů. Než jsem se sama stala osobou s omezenou schopností pohybu a orientace, neměla jsem ani ponětí, jakým překážkám musí čelit osoby se zdravotním postižením i osoby, jež o ně pečují.

Buďme solidární. Pokud každý přispějeme svým dílem, můžeme vytvořit pracovní prostředí, které bude nejen přístupné, ale i rovné pro všechny.“

Umělá inteligence: strategie Soudního dvora pro její využití

Soudní dvůr sleduje vývoj v oblasti umělé inteligence a nových technologií již řadu let. Děje se tak s cílem identifikovat technologie, které by mohly zvýšit efektivitu činnosti orgánu.

Od roku 2019 Soudní dvůr v jeho digitální transformaci podporuje Innovation Lab, která je součástí ředitelství informačních technologií. Innovation Lab ve spolupráci s dotčenými útvary identifikuje, analyzuje a testuje funkčnost a vlastnosti různých nástrojů. Budoucí využití těchto nástrojů podléhá požadavkům na důvěrnost, bezpečnost a ochranu osobních údajů. Od založení Innovation Lab bylo předloženo přibližně třicet návrhů a přibližně dvacet jich bylo otestováno a některé z nich již byly realizovány nebo se právě realizují.

Soudní dvůr, aby mohl plně využívat slibných možností, které nové technologie nabízejí, a připravil se na jejich zavedení, přijal v červnu 2023 „Strategii pro integraci nástrojů založených na umělé inteligenci do fungování Soudního dvora Evropské unie“. Používání těchto nástrojů musí zaručit nejen kontrolu údajů, ale také dodržování základních práv a etiky.

Soudní dvůr jakožto první evropský orgán, který takovou strategii přijal, a to dlouho před přijetím návrhu evropského právního předpisu o umělé inteligenci (AI Act), určil tři hlavní cíle:

  • zvýšit efektivitu a účinnost administrativních a soudních postupů,
  • zlepšit kvalitu a konzistentnost soudních rozhodnutí a
  • zlepšit přístup evropských občanů ke spravedlnosti a zvýšit transparentnost.

Byla zřízena etická rada nazvaná AI Management Board (AIMB), jejímž hlavním úkolem je definovat pokyny a stanovit limity pro používání nástrojů založených na umělé inteligenci. Tato rada dohlíží na to, aby pořizování, vývoj a používání těchto nástrojů probíhalo v souladu se zásadami stanovenými ve strategii. Mezi tyto zásady patří zásada spravedlnosti, nestrannosti a zákazu diskriminace, transparentnosti, sledovatelnosti, důvěrnosti informací, respektování soukromého života a osobních údajů, lidského monitorování a neustálého vylepšování.

V této souvislosti přijal Soudní dvůr v roce 2023 pokyny pro používání nástrojů založených na technologiích umělé inteligence.

Posílení evropské justiční spolupráce: partnerství s Evropskou sítí pro justiční vzdělávání

Soudní dvůr považuje dialog a spolupráci s vnitrostátními soudy za součást svého hlavního poslání. Konkrétním příkladem této spolupráce je partnerství s Evropskou sítí pro justiční vzdělávání (EJTN), které trvá již 15 let. EJTN, která byla založena v roce 2000 na podporu utváření evropského prostoru práva, jehož vytvoření bylo ohlášeno Evropskou radou konanou v Tampere (Finsko), se etablovala jako klíčový aktér v oblasti vzdělávání pracovníků v oblasti justice, zejména soudců a státních zástupců členských států. Nyní sdružuje všechny evropské instituce pro justiční vzdělávání. Soudní dvůr vyjádřil svůj záměr rozvíjet partnerství s EJTN, když v roce 2023 přijal prohlášení nazvané „Podpora Evropské sítě pro justiční vzdělávání za účelem formování udržitelné evropské soudní kultury“.

Podpora Evropské sítě pro justiční vzdělávání (EJTN) za účelem formování udržitelné evropské soudní kultury

Soudní dvůr Evropské unie (SDEU) se již 70 let zavazuje k dialogu s vnitrostátními soudy.

Jako výraz tohoto závazku navázal SDEU silné partnerství s Evropskou sítí pro justiční vzdělávání (EJTN). Tato organizace je hlavní platformou evropského soudnictví pro výměnu znalostí v celé řadě oblastí, zejména v oblasti unijního práva. EJTN již více než dvacet let organizuje přeshraniční vzdělávací aktivity pro vnitrostátní justiční odborníky, čímž přispívá ke zlepšení znalosti unijního práva.

Každoroční semináře, studijní návštěvy, fóra a výměna vzdělávacích materiálů jsou součástí dobře zavedené spolupráce mezi EJTN a SDEU. Od roku 2007 organizují EJTN a SDEU rovněž dlouhodobé školení pro vnitrostátní soudce a státní zástupce, kteří jsou zváni, aby se po dobu 6 nebo 12 měsíců podíleli na justiční práci kabinetů soudců a generálních advokátů. Tato příležitost jim umožňuje získat jedinečný vhled do pracovních metod SDEU a výrazně jim pomáhá rozšířit si znalosti unijního práva a řízení.

Toto úspěšné a dlouhodobé partnerství přináší výhody nejméně na třech různých úrovních. Na vnitrostátní úrovni pomáhá pracovníkům v oblasti justice plnit jejich vnitrostátní povinnosti po návratu do domovských zemí, neboť získají větší povědomí o své úloze při uplatňování unijního práva. Přítomnost soudců a státních zástupců z jednotlivých států obohacuje rozmanitost právních kultur, která měla pro Soudní dvůr vždy zásadní význam. V širším kontextu tento typ spolupráce přispívá k podpoře dialogu mezi evropskými a vnitrostátními soudci, čímž je zajištěno jednotné uplatňování unijního práva v rámci Evropy.

V zájmu dalšího posílení této spolupráce bude SDEU i nadále spoléhat na silnou podporu Evropského parlamentu a Rady v rámci nařízení (EU) 2021/693, kterým se zavádí program Spravedlnost. Počítá také s podporou Evropské komise, která je prostřednictvím svého pracovního programu odpovědná za provádění programu Spravedlnost a ve své Strategii evropského justičního vzdělávání na období 2021–2024 (sdělení COM(2020) 713) uznala „jedinečnou roli“ EJTN v oblasti justičního vzdělávání v EU.

SDEU mimoto přikládá velký význam geografické vyváženosti při organizaci dlouhodobého vzdělávání vnitrostátních soudců a státních zástupců a zastoupení všech národních právních kultur v tomto kontextu. Snaží se proto podporovat vzdělávací iniciativy ve všech členských státech a posilovat komunikaci týkající se dlouhodobého vzdělávání na SDEU. Toto úsilí by spolu s úsilím členských států a EJTN mělo přispět k podpoře spolupráce mezi evropskými a vnitrostátními soudními orgány s důrazem na její přínos pro všechny.

Udržování úzkých vztahů s vnitrostátními soudci je jedním z charakteristických rysů SDEU od jeho založení a spolupráce s EJTN k tomuto důležitému poslání významně přispívá. Posilování tohoto partnerství je zásadní, protože jeho dopad zdaleka přesahuje dosažení lepších znalostí unijního práva – přispívá k rozvoji skutečné evropské soudní kultury a zdravého esprit de corps mezi evropskými soudci, a to jak na úrovni Unie, tak na vnitrostátní úrovni.

Soudní dvůr a EJTN se tak rozhodly zahájit nové projekty k prohloubení své spolupráce zaměřené zejména na zvýšení počtu vnitrostátních soudců a státních zástupců, kteří mohou absolvovat dlouhodobé stáže u Soudního dvora. Za tímto účelem jsou plánovány dvě série opatření. Zaprvé zvýšit povědomí pracovníků v oblasti justice v členských státech o možnostech dlouhodobých stáží u Soudního dvora, aby se o yto stáže ucházelo více zájemců. Zadruhé odstranit veškeré jazykové bariéry, které absolvování uvedených stáží brání, tím, že Soudní dvůr EJTN poskytne své odborné znalosti a výukové materiály v oblasti jazykového vzdělávání.

Ingrid Derveaux

generální tajemnice EJTN

„EJTN je odhodlána podporovat zásadní dialog mezi Soudním dvorem a vnitrostátními soudy, které jsou zároveň soudy ‚obecného unijního práva‘. Těší nás, že Soudní dvůr toto úsilí podporuje tím, že například iniciuje několik opatření zaměřených na větší zapojení soudců a státních zástupců z členských států Unie do programu stáží Soudního dvora. Doufáme, že v rozvoji této důležité a úspěšné spolupráce bude pokračováno i v roce 2024!“

Diana-Daniela Popel

Soudkyně vykonávající stáž v kabinetu soudkyně Inety Ziemele

„Stáž u Soudního dvora byla skvělou příležitostí seznámit se s fungováním tohoto orgánu, prohloubit si znalosti unijního práva zapojením do jeho každodenní činnosti a také možností poznat výjimečné osobnosti z řad právníků. Zejména s ohledem na zvláštní úlohu vnitrostátních soudů při uplatňování unijního práva mohu tuto stáž vřele doporučit všem soudcům působícím u vnitrostátních soudů členských států, kteří by chtěli získat mimořádně obohacující zkušenost jak z profesního, tak z osobního hlediska. Mé srdečné poděkování patří všem členům kabinetu za jejich milé přijetí a ochotu, a taktéž týmu EJTN!“

C | Vztahy s veřejností

 
16 819
návštěvníků
 
4 555
právníků, kteří navštívili Soudní dvůr
 
návštěvníci ve virtuálním prostředí:
8 %
 
2 095
návštěvníků během dne otevřených dveří

Remote visits – an educational programme

Cílem návštěv na dálku je seznámit studenty středních škol ve věku 15 až 18 let s úlohou unijních soudů a vysvětlit dopad judikatury Soudního dvora na jejich každodenní život. Cílem programu je zvýšit povědomí mladých středoškoláků a jejich profesorů o demokratických hodnotách a aktuálních právních výzvách. V roce 2023 dostalo v rámci tohoto programu možnost navštívit Soudní dvůr přibližně 900 středoškoláků.

 
2 814
tiskové zprávy
 
625
informačních dopisů
 
547
bleskových informací
 
14 000
žádostí občanů
o informace (telefonáty a e-maily)

Tiskoví referenti Ředitelství komunikace, kteří jsou vzděláním právníci, mají za úkol vysvětlovat novinářům ze všech členských států a jejich různým korespondentům rozsudky, usnesení a stanoviska, ale i právě probíhající věci. Vypracovávají tiskové zprávy, aby v reálném čase informovali novináře a odborníky z praxe o rozhodnutích Soudního dvora. Rozesílají také občanům, kteří o to požádali Služby pro média, informační dopisy o významných událostech a bleskové informace o věcech, ke kterým se nevydává tisková zpráva. Zároveň vyřizují e-maily a telefonáty občanů.

159 000
sledujících na X
+ 9 % ve srovnání s rokem 2022
 
234 810
předplatitelů na LinkedIn
+ 32 % ve srovnání s rokem 2022
 
3 600
odběratelů na Mastodon
 
21 000
odběratelů a
 
253 000
shlédnutí na YouTube

Soudní dvůr aktivně působí na sociálních sítích prostřednictvím svých dvou účtů, jednoho ve francouzštině a druhého v angličtině, jakož i svého účtu na síti LinkedIn a Mastodon. Počet odběratelů na těchto sítích neustále roste, což svědčí o trvalém zájmu a zapojení veřejnosti do činnosti našeho orgánu. Soudní dvůr má i vlastní YouTube kanál s audiovizuálním obsahem ve 24 úředních jazycích, mimo jiné s animovanými videi pro širokou veřejnost vysvětlujícími, jaký dopad má judikatura Soudního dvora na každodenní život občanů.

go to top