Orgán šetrný k životnímu prostředí

 
Start Scroll

Soudní dvůr se již řadu let hlásí k rozvinuté environmentální politice, v rámci které usiluje o dosažení nejvyšších standardů v oblasti udržitelného rozvoje a ochrany přírodních zdrojů. O závazku tohoto orgánu k dodržování postupů šetrným k životnímu prostředí svědčí skutečnost, že je od roku 2016 registrován v systému EMAS (Eco-Management and Audit Scheme). Tato certifikace, která je regulována Evropskou unií, se uděluje organizacím, jež splňují přísné normy v souvislosti s jejich politikou v oblasti životního prostředí a s jejich úsilím o ochranu životního prostředí a udržitelné pracovní metody.

V roce 2023 pokračoval Soudní dvůr v úsilí o ukončení používání plastových lahví na vodu ve svých prostorách. Nová smlouva o stravování prodej plastových lahví na vodu zakázala. Kromě toho Soudní dvůr svým zaměstnancům distribuoval láhve pro opakované použití, aby tak podpořil používání fontán na pitnou vodu, které byly instalovány v roce 2022.

Spotřeba energie má opět tendenci klesat, jak tomu bylo před pandemií. Tohoto výsledku bylo dosaženo tím, že se upustilo od zvláštních ventilačních opatření zavedených kvůli covidové krizi a instalovaly se účinnější vzduchové filtry. Ve spojení s mimořádnými úspornými opatřeními zavedenými v souvislosti s válkou na Ukrajině zaznamenal Soudní dvůr výrazné snížení spotřeby energie na elektřinu a vytápění.

Soudní dvůr na období 2022–2023 poprvé stanovil kvantitativní cíle pro spotřebu papíru. V roce 2022 klesla spotřeba kancelářského papíru (vyjma externích publikací) téměř o 54,1 % ve srovnání s úrovní před krizí v roce 2019, přičemž tento trend díky změně zvyklostí a pokračující digitalizaci procesů a dokumentů přetrvává i v roce 2023. Kromě toho se Soudní dvůr v září 2023 rozhodl omezit počet osobních tiskáren na úplné minimum, aby ušetřil na energii, náplních do tiskáren a papíru, a snížil tak svou uhlíkovou stopu.

  • zlepšování recyklace odpadů a snížení množství jednorázových plastů
  • účast v systému sdílení jízdních kol Vel’OH a podpora využívání jízdních kol
  • zlepšování infrastruktury pro vytápění, větrání a klimatizaci
  • snížení množství odpadu - 50% kg/ekvivalent plného pracovního úvazku
  • snížení spotřeby vody - 10.1% m3/ekvivalent plného pracovního úvazku
  • snížení spotřeby papíru - 62.1% kg/ekvivalent plného pracovního úvazku
  • snížení spotřeby elektřiny - 23.2% kWh/ekvivalent plného pracovního úvazku
  • snížení spotřeby energie na vytápění - 23.6% kWh/ekvivalent plného pracovního úvazku
  • 3 466 m2 fotovoltaických článků vyrábějících
    422 003 kWh: ekvivalent roční potřeby elektrické energie pro 76 rodin.
  • nížení emisí uhlíku - 31.7% kg CO2 /ekvivalent plného pracovního úvazku.

Ekvivalent plného pracovního úvazku (EPPÚ) je jednotka, kterou se vyjadřuje míra profesní činnosti bez ohledu na rozdíly v počtu odpracovaných hodin za týden každého pracovníka v důsledku různých pracovních vzorců.

Ukazatele kvality životního prostředí pro vodu, odpad, papír, vytápění a elektřinu odpovídají ukazatelům pro rok 2022. Změny jsou vyčísleny ve srovnání s rokem 2015, který je referenčním rokem pro systém EMAS.

go to top