Instytucja chroniąca środowisko naturalne

 
Start Scroll

Od wielu lat Trybunał prężnie działa na rzecz ochrony środowiska, dążąc do zachowania najwyższych standardów zrównoważonego rozwoju i poszanowania zasobów naturalnych. Zaangażowanie instytucji w praktyki przyjazne dla środowiska znalazło potwierdzenie w 2016 r. w uzyskaniu rejestracji w EMAS (Eco-Management and Audit Scheme). Jest to regulowany przez Unię Europejską system certyfikacji dla organizacji, które spełniają surowe normy w zakresie polityki środowiskowej, wysiłków na rzecz ochrony środowiska i zrównoważonych metod pracy.

W 2023 r. Trybunał kontynuował starania o odejście od używania w jego pomieszczeniach wody w plastikowych butelkach. Nowa umowa cateringowa zawiera zakaz sprzedaży plastikowych butelek z wodą. Ponadto Sąd kontynuował rozdawanie butelek wielokrotnego użytku swoim pracownikom w celu promowania korzystania z dystrybutorów wody, zainstalowanych w 2022 r.

Zużycie energii powróciło obecnie na trajektorię spadkową, na jakiej znajdowało się przed pandemią. Udało się to osiągnąć, ponieważ zaprzestano stosowania specjalnych metod wentylacji, które były wymagane w czasie kryzysu Covid, oraz zainstalowano bardziej wydajne filtry powietrza. W połączeniu z nadzwyczajnymi środkami oszczędności energii w związku z wojną w Ukrainie sprawiło to, że Trybunał odnotował znaczną redukcję zużycia energii elektrycznej i cieplnej.

Na lata 2022–2023 Trybunał wyznaczył cele ilościowe w zakresie zużycia papieru. W 2022 r. zużycie papieru biurowego (z wyłączeniem publikacji zlecanych na zewnątrz) spadło o 54,1 % w porównaniu z poziomem sprzed pandemii odnotowanym w 2019 r., a tendencja ta utrzymuje się w 2023 r. dzięki zmianom nawyków i dalszej cyfryzacji procedur i dokumentów. Ponadto we wrześniu 2023 r. Trybunał postanowił ograniczyć liczbę osobistych drukarek do ścisłego minimum, aby oszczędzać energię, materiały eksploatacyjne i papier, a tym samym zmniejszyć swój ślad węglowy.

  • Lepszy recykling odpadów i ograniczenie tworzyw sztucznych jednorazowego użytku
  • Uczestnictwo w systemie wypożyczanych rowerów Vel’OH i promowanie dojazdów na rowerze
  • Ciągłe doskonalenie infrastruktury grzewczej, wentylacyjnej i klimatyzacyjnej
  • Zmniejszenie ilości odpadów „biura i gastronomia”:- 50 % kg/EPC
  • Zmniejszenie zużycia wody - 10,1 % m3/EPC
  • Zmniejszenie zużycia papieru - 62,1% kg/EPC
  • Zmniejszenie zużycia energii elektrycznej- 23,2 % kWh/EPC
  • Zmniejszenie zużycia energii na ogrzewanie - 23,6 % kWh/EPC
  • 3466 m2 ogniw fotowoltaicznych aby wytworzyć
    422 003 kWh: równowartość rocznego zapotrzebowania 76 rodzin
  • Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla - 31,7 % CO2/EPC

Ekwiwalent pełnego czasu pracy (EPC) jest jednostką miary działalności zawodowej, niezależną od rozbieżności w tygodniowej liczbie godzin pracy poszczególnych pracowników wynikających z różnych systemów czasu pracy.

Wskaźniki środowiskowe dla wody, odpadów, papieru i energii elektrycznej odpowiadają wskaźnikom dla roku 2022. Zmiany są mierzone w stosunku do 2015 r., roku referencyjnego dla systemu EMAS.

go to top