Działalność sądownicza

A | Trybunał Sprawiedliwości w 2023 r.
B | Sąd w 2023 r.
C | Orzecznictwo w roku 2023

 
Start Scroll

A | Trybunał Sprawiedliwości w 2023 r.

Do Trybunału Sprawiedliwości mogą być przede wszystkim wnoszone:

  • wnioski o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym

Gdy sąd krajowy ma wątpliwości co do wykładni aktu prawnego wydanego przez Unię lub co do jego ważności, zawiesza postępowanie, które się przed nim toczy, i zwraca się do Trybunału Sprawiedliwości. Po tym, jak Trybunał Sprawiedliwości wyjaśni w swoim orzeczeniu sporne kwestie, sąd krajowy może rozstrzygnąć zawisły przed nim spór. W sprawach wymagających udzielenia odpowiedzi w bardzo krótkim terminie (na przykład w zakresie azylu, kontroli granic, porwania dzieci itd.) przewidziany jest pilny tryb prejudycjalny („PPU”);

  • skargi bezpośrednie, które mają głównie na celu:
    • uzyskanie stwierdzenia nieważności aktu prawa Unii („skarga o stwierdzenie nieważności”) lub
    • stwierdzenie braku poszanowania przez państwo członkowskie prawa Unii („skarga o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom”). Jeżeli państwo członkowskie nie zastosuje się do wyroku, w którym stwierdzono uchybienie zobowiązaniom, kolejna skarga, zwana „skargą o stwierdzenie podwójnego uchybienia zobowiązaniom”, może prowadzić do nałożenia na nie przez Trybunał sankcji pieniężnej;
  • odwołania skierowane przeciwko orzeczeniom wydanym przez Sąd, wskutek których Trybunał Sprawiedliwości może uchylić orzeczenie Sądu;
  • wnioski o wydanie opinii na temat zgodności z traktatami umowy, którą Unia zamierza zawrzeć z państwem trzecim lub z organizacją międzynarodową (wnoszone przez państwo członkowskie lub instytucję europejską).

Działalność i ewolucja Trybunału Sprawiedliwości

Ostatnie miesiące 2023 r. upłynęły pod znakiem negocjacji dotyczących wniosku ustawodawczego złożonego przez Trybunał Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego i Rady w listopadzie 2022 r. w celu przekazania Sądowi właściwości w sprawach prejudycjalnych w sześciu dziedzinach szczególnych (podatek od wartości dodanej, akcyza, kodeks celny, klasyfikacja taryfowa towarów w Nomenklaturze scalonej, odszkodowania i pomoc dla pasażerów oraz system handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych), a ponadto rozszerzenia mechanizmu wstępnego przyjmowania do rozpoznania odwołań od orzeczeń Sądu, który wszedł w życie w maju 2019 r. Celem tego wniosku ustawodawczego jest zapewnienie, w interesie jednostek, dostępu do zachowującego najwyższe standardy wymiaru sprawiedliwości w rozsądnym terminie oraz lepszego rozłożenia obciążenia pracą między Trybunał Sprawiedliwości a Sąd, w którym od lipca 2022 r. jest po dwóch sędziów z każdego państwa członkowskiego (łącznie 54).

Dzięki temu Trybunał Sprawiedliwości będzie mógł poświęcić więcej uwagi realizacji swej podstawowej roli trybunału konstytucyjnego i sądu najwyższego Unii. Podobnie jak w ostatnich latach, sprawy wnoszone do Trybunału, czy to w trybie prejudycjalnym, czy w trybie skargi bezpośredniej (w szczególności skargi o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego), dotyczą newralgicznych kwestii, którymi często musi się zająć wielka izba, takich jak ochrona wartości państwa prawnego w kontekście krajowych reform sądownictwa, polityka azylowa i imigracyjna, ochrona danych osobowych i stosowanie zasad konkurencji w erze cyfrowej, walka z dyskryminacją czy też kwestie środowiskowe, energetyczne i klimatyczne.

Częściowe przekazanie właściwości w sprawach prejudycjalnych do Sądu nastąpi w oparciu o dwie podstawowe zasady, podyktowane względami pewności prawa, szybkości i przejrzystości: zasadę „jednego okienka”, zgodnie z którą każdy wniosek o wydanie orzeczenia w trybie prejudycjalnym będzie zawsze kierowany do Trybunału, który określi, czy sprawa prejudycjalna mieści się wyłącznie w zakresie jednej lub kilku z wyżej wymienionych szczególnych dziedzin, oraz zasadę przekazywania w całości wszystkich spraw prejudycjalnych dotyczących wyłącznie którejś z tych szczególnych dziedzin. Jeżeli natomiast sprawa nie będzie się mieścić w tych dziedzinach, w szczególności gdy poruszone w niej będą niezależne zagadnienia wykładni prawa pierwotnego lub Karty praw podstawowych Unii Europejskiej, zostanie ona rozpoznana przez Trybunał.

Przekazanie sprawy prejudycjalnej Sądowi pozostaje jednak bez uszczerbku dla uprawnienia Sądu do odesłania sprawy Trybunałowi Sprawiedliwości, jeżeli uzna on, że sprawa wymaga rozstrzygnięcia co do zasady, oraz dla uprawnienia Trybunału Sprawiedliwości do dokonania w drodze wyjątku kontroli orzeczenia wydanego przez Sąd, jeżeli istnieje poważne ryzyko naruszenia jedności lub spójności prawa Unii.

Po miesiącach analiz i negocjacji osiągnięto w grudniu 2023 r. porozumienie polityczne w sprawie tego wniosku ustawodawczego. W porozumieniu tym ustalono w szczególności, że pisma procesowe lub uwagi na piśmie złożone przez stronę postępowania prejudycjalnego będą publikowane na stronie internetowej Trybunału w rozsądnym terminie po zamknięciu sprawy, chyba że owa strona postępowania sprzeciwi się publikacji.

W dniu sporządzenia niniejszego sprawozdania dokładny harmonogram formalnego przyjęcia zmian w Statucie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i data ich wejścia w życie nie są jeszcze ostatecznie znane, wciąż też niezbędne jest przeprowadzenie prac, w szczególności jeśli chodzi o zmiany regulaminów postępowania przed Trybunałem Sprawiedliwości i Sądem, konieczne do wdrożenia tej reformy. Niemniej zgoda co do zasady otwiera drogę do tego, by ponownie zdefiniować sposób funkcjonowania organów sądowniczych Unii na nadchodzące lata.

Jeśli chodzi o skład Trybunału, w 2023 r. nastąpiła zmiana związana z odejściem ze stanowiska rzecznika generalnego G. Pitruzzelli w związku z powołaniem go na stanowisko sędziego włoskiego trybunału konstytucyjnego.

Statystyki za ubiegły rok po raz kolejny wskazują na stały rytm działalności Trybunału Sprawiedliwości, utrzymujący się w ostatnich latach. W 2023 r. do Trybunału wpłynęło mianowicie 821 spraw, o kilka więcej niż w 2022 r., a zakończono 783 sprawy, co jest liczbą dość zbliżoną do wyników z poprzednich trzech lat. Średni czas trwania postępowania, we wszystkich rodzajach spraw łącznie, wynosił 16,1 miesiąca, a liczba spraw w toku na dzień 31 grudnia 2023 r. wyniosła 1149.

Koen Lenaerts

Prezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej

 
821
nowych spraw
518
postępowań prejudycjalnych, w tym
2
PPU
Państwa członkowskie, z których pochodziło najwięcej wniosków:
Niemcy
94
Bułgaria
51
Polska
48
Włochy
43
Rumunia
40
60
skarg bezpośrednich, w tym
49
skarg o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego oraz
3
skargi o „stwierdzenie podwójnego uchybienia zobowiązaniom”
231
odwołań od orzeczeń Sądu
8
wniosków o przyznanie pomocy prawnej
Strona, która nie jest w stanie ponieść kosztów postępowania, może złożyć wniosek o przyznanie pomocy prawnej.
 
783
rozstrzygnięte sprawy
532
postępowania prejudycjalne w tym
4
PPU
36
skarg bezpośrednich, w tym
18
uchybień zobowiązaniom stwierdzonych w stosunku do
13
państw członkowskich
3
skargi o „stwierdzenie podwójnego uchybienia zobowiązaniom”
201
odwołań od orzeczeń Trybunału
37
orzeczeń uchylonych
Średni czas
trwania postępowania:
16,1 miesiąca
Średni czas trwania
postępowania w pilnym
trybie prejudycjalnym:
4,3 miesiąca
 
1149
spraw w toku na dzień 31 grudnia 2023 r.
Główne dziedziny:
Pomoc państwa i konkurencja
143
Przestrzeń wolności, bezpieczeństwa i sprawiedliwości
118
Zbliżanie ustawodawstw
88
Podatki
83
Ochrona konsumentów
76
Transport
63
Środowisko naturalne
51
Zasady prawa Unii
50
Polityka społeczna
47
Własność intelektualna
47

Członkowie Trybunału Sprawiedliwości

W skład Trybunału Sprawiedliwości wchodzi 27 sędziów i 11 rzeczników generalnych.

Sędziowie i rzecznicy generalni są mianowani za wspólnym porozumieniem przez rządy państw członkowskich, po zasięgnięciu opinii komitetu, którego zadaniem jest opiniowanie kandydatów do wykonywania danej funkcji. Kadencja sędziów i rzeczników trwa sześć lat i jest odnawialna.

Są oni wybierani spośród osób o niekwestionowanej niezależności i mających wymagane w ich państwach kwalifikacje do zajmowania najwyższych stanowisk sądowych lub będących prawnikami o uznanych kompetencjach.

Sędziowie pełnią swoje funkcje przy zachowaniu całkowitej bezstronności i niezależności.

Sędziowie Trybunału Sprawiedliwości wybierają ze swego grona prezesa i wiceprezesa. Sędziowie i rzecznicy generalni mianują sekretarza na sześcioletnią kadencję.

Rzecznicy generalni przedstawiają, przy zachowaniu całkowitej bezstronności i niezależności, stanowisko prawne zwane „opinią” w przedłożonych im sprawach. Opinia nie jest wiążąca, lecz pozwala przyjrzeć się kolejny raz przedmiotowi sporu.

W 2023 r. nie mianowano nowych członków Trybunału Sprawiedliwości.

K. Lenaerts

Prezes

L. Bay Larsen

Wiceprezes

A. Arabadjiev

Prezes pierwszej izby

A. Prechal

Prezes drugiej izby

K. Jürimäe

Prezes trzeciej izby

C. Lycourgos

Prezes czwartej izby

E. Regan

Prezes piątej izby

M. Szpunar

Pierwszy rzecznik generalny

T. von Danwitz

Prezes szóstej izby

F. Biltgen

Prezes siódmej izby

N.J. Cardoso da Silva Piçarra

Prezes ósmej izby

Z. Csehi

Prezes dziesiątej izby

O. Spineanu-Matei

Prezes dziewiątej izby

J. Kokott

Rzecznik generalna

M. Ilešič

Sędzia

J.-C. Bonichot

Sędzia

M. Safjan

Sędzia

S. Rodin

Sędzia

M. Campos Sánchez- Bordona

Rzecznik generalny

P.G. Xuereb

Sędzia

L.S. Rossi

Sędzia

I. Jarukaitis

Sędzia

P. Pikamäe

Rzecznik generalny

A. Kumin

Sędzia

N. Jääskinen

Sędzia

N. Wahl

Sędzia

J. Richard de la Tour

Rzecznik generalny

A. Rantos

Rzecznik generalny

I. Ziemele

Sędzia

J. Passer

Sędzia

D. Gratsias

Sędzia

M.L. Arastey Sahún

Sędzia

A.M. Collins

Rzecznik generalny

M. Gavalec

Sędzia

N. Emiliou

Rzecznik generalny

T. Ćapeta

Rzecznik generalna

L. Medina

Rzecznik generalna

A. Calot Escobar

Sekretarz

Porządek pierwszeństwa obowiązujący od dnia 15.11.2023 r.

B | Sąd w 2023 r.

Sąd rozpoznaje przede wszystkim w pierwszej instancji skargi bezpośrednie na akty instytucji, organów lub jednostek organizacyjnych Unii Europejskiej, wnoszone przez osoby fizyczne lub prawne, gdy dany akt dotyczy ich indywidualnie i bezpośrednio (osoby, spółki, stowarzyszenia itd.), a także przez państwa członkowskie, oraz skargi bezpośrednie o naprawienie szkody wyrządzonej przez instytucje lub ich pracowników.

Rozpoznawane przez Sąd sprawy są w większości natury gospodarczej i dotyczą: własności intelektualnej (znaki towarowe i wzory Unii Europejskiej), konkurencji, pomocy państwa oraz nadzoru bankowego i finansowego.

Sąd jest również właściwy do orzekania w dziedzinie służby publicznej w sporach między Unią Europejską a jej pracownikami.

Od orzeczeń Sądu przysługuje ograniczone do kwestii prawnych odwołanie do Trybunału Sprawiedliwości. W sprawach, które były już dwukrotnie badane (przez niezależną izbę odwoławczą, a następnie przez Sąd), Trybunał Sprawiedliwości przyjmuje odwołanie do rozpoznania, wyłącznie jeżeli dotyczy ono kwestii wykazującej znaczenie dla jedności, spójności lub rozwoju prawa Unii.

Działalność i ewolucja Sądu

M. van der Woude

Prezes Sądu

W 2023 r. w pełni dało się odczuć skutki reformy Sądu polegającej na podwojeniu liczby jego sędziów (rozporządzenie 2015/2422). Świadczą o tym statystyki Sądu. Sąd zakończył 904 sprawy, natomiast wpłynęło do niego 868 spraw (pomijając 404 identyczne sprawy wniesione pod koniec roku), czyli zmniejszyła się liczba spraw w toku. Ponadto średni czas trwania postępowań utrzymał się na zadowalającym poziomie: średnio 18,2 miesiąca, co wskazuje na skuteczność w prowadzeniu spraw.

Jednocześnie Sąd utrwalił swą praktykę kierowania większej liczby spraw do rozpoznania przez powiększone składy orzekające. W 2023 r. 13,6 % zakończonych spraw zostało rozpoznanych przez składy powiększone, a przekazanych takim składom zostało aż 120 spraw. W przypadku niektórych wyjątkowo ważnych spraw Sąd nie waha się już przydzielić ich wielkiej izbie, składającej się z 15 sędziów. W składzie wielkiej izby Sąd wydał na przykład wyrok w sprawie Wenezuela/Rada, dotyczący środków ograniczających nałożonych przez Radę Unii Europejskiej na wenezuelskie przedsiębiorstwa i wenezuelskich obywateli (T‑65/18 RENV, zob. rozdział zatytułowany „Przegląd najważniejszych orzeczeń roku”). Do wielkiej izby skierowano również cztery sprawy wniesione przez cztery organizacje sędziów europejskich dotyczące polskiego Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (od T‑530/22 do T‑533/22) oraz dwie sprawy dotyczące środków ograniczających wprowadzonych przez Unię Europejską wobec Rosji z powodu wojny w Ukrainie (T‑635/22 i T‑644/22).

Takie zadowalające wyniki wynikają częściowo ze stabilności składu Sądu. W 2023 r. ze stanowiska odeszło bowiem tylko dwóch sędziów – sędziowie S. Frimodt Nielsen i V. Valančius – których zastąpili, odpowiednio, sędzia S.L. Kalėda i sędzia L. Spangsberg Grønfeldt. Pragnę z tego miejsca podziękować im za ich wkład w należyte sprawowanie wymiaru sprawiedliwości w Unii. W 2023 r., po 18 latach wiernej i oddanej służby, pożegnał się z nami również sekretarz E. Coulon, a powitaliśmy jego następcę, V. Di Bucciego. Dla uhonorowania odchodzącego E. Coulona odbyło się kolokwium na temat prawa procesowego Unii, podczas którego wyrazy uznania przeplatały się z przemowami ważnych osobistości.

Przez cały 2023 r. Sąd kontynuował proces modernizacji, w szczególności w celu usprawnienia rozpatrywania najbardziej obszernych i złożonych spraw. Sprawy te, z reguły z zakresu prawa gospodarczego i finansowego, wymagają proaktywnego i odpowiednio dostosowanego podejścia, zarówno pod względem alokacji zasobów, jak i planowania pracy. Stosowanie takich rozwiązań, w które zaangażowani zostaną przedstawiciele stron, pozwoli skrócić czas trwania postępowań i reagować w bardziej ukierunkowany sposób na oczekiwania stron.

Ponadto, aby w pełni zaspokoić uzasadnione oczekiwania stających przed sądem jednostek w związku z częściowym przekazaniem właściwości w sprawach prejudycjalnych w niektórych szczególnych dziedzinach oraz rozszerzeniem mechanizmu wstępnego przyjmowania do rozpoznania odwołań, Sąd prowadził przez cały 2023 r. prace nad niezbędnymi zmianami swojej organizacji i przyszłymi przepisami proceduralnymi.

 
1271 *
nowych spraw
1148
skarg bezpośrednich, w tym
Własność intelektualna i przemysłowa
309
Służba publiczna UE
75
Pomoc państwa i konkurencja
23
13
skarg wniesionych przez państwa członkowskie
65
wniosków o przyznanie pomocy prawnej
Strona, która nie jest w stanie ponieść kosztów postępowania, może złożyć wniosek o przyznanie pomocy prawnej
* Pod koniec 2023 r. do Sądu wpłynął wyjątkowy pakiet 404 zasadniczo identycznych spraw dotyczących uprawnień nabytych lub nabywanych w dodatkowym systemie emerytalnym posłów do Parlamentu Europejskiego. Sprawy te zostały połączone. Licząc je jako jedną sprawę, liczby netto wynoszą 868 nowych spraw (745 skarg bezpośrednich) i 1438 spraw w toku.

Nowości w orzecznictwie

Savvas S. Papasavvas

Wiceprezes Sądu

Natura spraw rozpatrywanych przez Trybunał wciąż się zmienia. Impulsy do niej nadają podmioty prawa poprzez swoje skargi, zaś dorobek orzecznicy wzrasta z każdym wyrokiem. Rok 2023 nie był tu wyjątkiem – Sąd zajmował się nowymi zagadnieniami w tradycyjnych obszarach, a także kładł podwaliny pod rozwijające się dopiero obszary sporów. Rok ten dał również wielkiej izbie okazję do pochylenia się nad szczególną kwestią z zakresu wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

Od swego powstania Sąd był odpowiedzialny za rozstrzyganie sporów z zakresu kontroli stosowania reguł konkurencji. Ma on więc szczególne duże doświadczenie w tej dziedzinie. Ponieważ jednak środowisko prawne w tym obszarze, podobnie zresztą jak i w innych, ulega ciągłym zmianom, stale pojawiają się też nowe kwestie do rozważenia. Tak było w szczególności w przypadku wyroku z dnia 24 maja 2023 r. w sprawie Meta Platforms Ireland/Komisja (T‑451/20), w którym Sąd po raz pierwszy badał zgodność z prawem żądania informacji według haseł wyszukiwania na podstawie rozporządzenia nr 1/2003 oraz zgodność z prawem procedury wirtualnego pokoju danych do przetwarzania dokumentów zawierających wrażliwe dane osobowe. Sąd musiał upewnić się, że Komisja ograniczyła się w swoich żądaniach do informacji niezbędnych do zweryfikowania domniemanych naruszeń, na których oparła uzasadnienie swojego dochodzenia (zob. artykuł „Focus”).

Podobnie w obszarze systemu odpowiedzialności pozaumownej Unii Europejskiej, choć jest obszarem dobrze znanym i zdefiniowanym, pojawiło się kilka interesujących i dotychczas niezbadanych kwestii. Otóż do Sądu została wniesiona skarga o naprawienie szkody majątkowej i krzywdy poniesionej przez International Management Group w następstwie przecieku do prasy obejmującego sprawozdanie z przeprowadzonego przez Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) dochodzenia w sprawie statusu prawnego International Management Group. Skarżący powołał się na bezprawność zachowań Komisji, z którą zawarł szereg umów, oraz OLAF-u. W związku z tym w wyroku z dnia 28 czerwca 2023 r., IMG/Komisja (T‑752/20) Sąd objaśnił warunki, jakie należy spełnić, aby stwierdzić wystarczająco poważne naruszenie normy prawnej mającej na celu przyznanie praw jednostkom.

Bankowość i finanse zajmują poczesne miejsce wśród rozwijających się obszarów sporów sądowych. Dokładniej – Sąd otrzymuje do rozpoznania coraz więcej skarg wynikających z ustanowienia w 2014 r. jednolitego mechanizmu restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji. Mechanizm ten określa ramy zarządzania kryzysowego na potrzeby restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji dużych banków w niektórych państwach członkowskich. Działa on w szczególności w oparciu o Jednolitą Radę ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji, która odpowiada za przygotowanie i wdrożenie restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków, których upadłość jest prawdopodobna lub pewna. W szczególności w szeregu wyroków wydanych w dniu 22 listopada 2023 r. Sąd wydał bezprecedensowe rozstrzygnięcie w sprawie wniosku o stwierdzenie nieważności decyzji Jednolitej Rady ds. Restrukturyzacji i Uporządkowanej Likwidacji dotyczącej ewentualnego odszkodowania dla akcjonariuszy i wierzycieli poszkodowanych w wyniku restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (sprawy połączone T‑302/20, T‑303/20 i T‑307/20 Del Valle Ruíz i in./SRB, a także sprawy T‑304/20 Molina Fernández/SRB, T‑330/20 ACMO i in./SRB oraz T‑340/20 Galván Fernández-Guillén/SRB).

Omawiając istotne nowości w orzecznictwie minionego roku, nie sposób pominąć wreszcie wyroku z dnia 13 września 2023 r., Wenezuela/Rada (T‑65/18 RENV, zob. rozdział zatytułowany „Przegląd najważniejszych orzeczeń roku"). Sąd orzekający w składzie wielkiej izby rozstrzygnął kwestię zgodności z prawem środków ograniczających wobec państwa trzeciego, w tym przypadku Wenezueli, w odpowiedzi na pogarszanie się w nim sytuacji w zakresie demokracji, państwa prawnego i praw człowieka. Sąd musiał rozważyć delikatne kwestie prawa tego państwa trzeciego do bycia wysłuchanym i podnoszonych przez nie naruszeń prawa międzynarodowego.

 
904
rozstrzygnięte sprawy
786
skarg bezpośrednich, w tym
Własność intelektualna i przemysłowa
278
Pomoc państwa i konkurencja
163
Służba publiczna UE
66
14
skarg wniesionych przez państwa członkowskie
Średni czas
trwania postępowania:
18,2 miesiąca
Odsetek orzeczeń, od których
wniesiono odwołanie do Trybunału Sprawiedliwości:
31%
 
1841
sprawy w toku na dzień 31 grudnia 2023 r.
Główne dziedziny:
Prawo instytucjonalne
543
Własność intelektualna i przemysłowa
330
Polityka gospodarcza i pieniężna
238
Pomoc państwa i konkurencja
176
Środki ograniczające
116
Służba publiczna UE
111
Dostęp do dokumentów
35
Zdrowie publiczne
32
Rolnictwo
30
Polityka handlowa
29

Członkowie Sądu

W skład Sądu wchodzi po dwóch sędziów z każdego państwa członkowskiego.

Sędziowie są wybierani spośród osób o niekwestionowanej niezależności i mogących zajmować wysokie stanowiska sądowe. Są oni mianowani za wspólnym porozumieniem przez rządy państw członkowskich, po zasięgnięciu opinii komitetu, którego zadaniem jest opiniowanie kandydatów do wykonywania funkcji sędziego. Kadencja sędziów trwa sześć lat i jest odnawialna. Sędziowie wybierają ze swego grona na trzyletnią kadencję prezesa oraz wiceprezesa. Mianują oni sekretarza na sześcioletnią kadencję.

Sędziowie pełnią swoje funkcje przy zachowaniu całkowitej bezstronności i niezależności.

W czerwcu 2023 r. Vittorio Di Bucci został mianowany sekretarzem Sądu.

We wrześniu 2023 r. stanowiska w Sądzie objęło dwoje sędziów: Saulius Lukas Kalėda (z Litwy) i Louise Spangsberg Grønfeldt (z Danii)

M. van der Woude

Prezes

Savvas S. Papasavvas

Wiceprezes

D. Spielmann

Prezes pierwszej izby

A. Marcoulli

Prezes drugiej izby

F. Schalin

Prezes trzeciej izby

R. da Silva Passos

Prezes czwartej izby

J. Svenningsen

Prezes piątej izby

M.J. Costeira

Prezes szstej izby

K. Kowalik-Bańczyk

Prezes siódmej izby

A. Kornezov

Prezes ósmej izby

L. Truchot

Prezes dziewiątej izby

O. Porchia

Prezes dziesiątej izby

M. Jaeger

Sędzia

H. Kanninen

Sędzia

J. Schwarcz

Sędzia

M. Kancheva

Sędzia

E. Buttigieg

Sędzia

V. Tomljenović

Sędzia

S. Gervasoni

Sędzia

L. Madise

Sędzia

N. Półtorak

Sędzia

I. Reine

Sędzia

P. Nihoul

Sędzia

U. Öberg

Sędzia

C. Mac Eochaidh

Sędzia

G. De Baere

Sędzia

R. Frendo

Sędzia

T.R. Pynnä

Sędzia

J.C. Laitenberger

Sędzia

R. Mastroianni

Sędzia

J. Martín y Pérez de Nanclares

Sędzia

G. Hesse

Sędzia

M. Sampol Pucurull

Sędzia

M. Stancu

Sędzia

P. Škvařilová-Pelzl

Sędzia

I. Nõmm

Sędzia

G. Steinfatt

Sędzia

R. Norkus

Sędzia

T. Perišin

Sędzia

D. Petrlík

Sędzia

M. Brkan

Sędzia

P. Zilgalvis

Sędzia

K. Kecsmár

Sędzia

I. Gâlea

Sędzia

I. Dimitrakopoulos

Sędzia

D. Kukovec

Sędzia

S. Kingston

Sędzia

T. Tóth

Sędzia

B. Ricziová

Sędzia

E. Tichy-Fisslberger

Sędzia

W. Valasidis

Sędzia

S. Verschuur

Sędzia

S.L. Kalėda

Sędzia

L. Spangsberg Grønfeldt

Sędzia

V. Di Bucci

Sekretarz

Porządek pierwszeństwa obowiązujący od dnia 27.9.2023 r.

C | Orzecznictwo w roku 2023

Focus

Współoddziaływanie ochrony danych osobowych i prawa konkurencji

Wyrok Meta Platforms i in. z dnia 4 lipca 2023 r. (C-252/21)

Niemiecki federalny urząd ds. ochrony konkurencji zakazał spółkom grupy Meta uzależniania korzystania z sieci społecznościowej Facebook przez użytkowników w Niemczech od przetwarzania ich danych „off Facebook” bez ich zgody. Uznał on, że rozpatrywane przetwarzanie danych nie jest zgodne z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (RODO) i stanowi nadużycie pozycji dominującej przez grupę Meta.

Trybunał Sprawiedliwości, do którego sąd niemiecki zwrócił się w kontekście wniesionej przez grupę Meta sprawy przeciwko temu zakazowi, orzekł, że organ ochrony konkurencji państwa członkowskiego jest uprawniony do stwierdzenia, w kontekście dochodzenia w sprawie nadużycia pozycji dominującej, naruszenia RODO. Powinien jednak lojalnie współpracować z właściwymi organami nadzorczymi ustanowionymi na mocy tego rozporządzenia. Jeżeli badane zachowanie było już przedmiotem rozstrzygnięcia tych organów lub Trybunału, urząd ochrony konkurencji jest związany ich ocenami odnoszącymi się do RODO.

Trybunał orzekł również w kwestii tego, czy przetwarzanie tak zwanych danych wrażliwych, które co do zasady jest zabronione przez RODO, może być wyjątkowo dozwolone, w przypadkach gdy takie dane zostały w oczywisty sposób upublicznione przez osobę, której dotyczą. Trybunał orzekł, że sam fakt, że użytkownik przegląda strony internetowe lub aplikacje mogące ujawniać dane wrażliwe, takie jak pochodzenie rasowe lub etniczne, poglądy polityczne, przekonania religijne lub orientacja seksualna, nie oznacza, że w sposób oczywisty upublicznia on swoje dane w rozumieniu RODO. To samo dotyczy sytuacji, gdy użytkownik wprowadza dane lub aktywuje zintegrowane z tymi stronami i aplikacjami przyciski wyboru, chyba że uprzednio wyraźnie wyraził, że jego wyborem jest publiczne udostępnienie tych danych nieograniczonej liczbie osób.

Fakt, że operator sieci ma pozycję dominującą, nie odbiera użytkownikowi możliwości skutecznego i dobrowolnego wyrażenia zgody na przetwarzanie jego danych. Zważywszy jednak, że taka pozycja dominująca może mieć wpływ na swobodę wyboru użytkowników, stanowi ona element istotny dla ustalenia, czy zgoda ta została rzeczywiście udzielona skutecznie. Trybunał dodał, że udowodnienie istnienia tej zgody należy do operatora.

RODO

Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) ujednolica prawo Unii w zakresie ochrony danych osobowych i ustanawia jego ramy.

RODO nakłada obowiązki na każdy podmiot, zarówno publiczny, jak i prywatny, który gromadzi dane osobowe na terytorium Unii Europejskiej. Podmioty, które nie przestrzegają obowiązków wynikających z RODO, podlegają różnym rodzajom kar.

W erze cyfrowej dzięki RODO Unia przyznaje osobom fizycznym szereg praw, takich jak prawo do informacji, do bycia zapomnianym, do dostępu lub do usunięcia zgromadzonych danych osobowych, zaś wszystkie te prawa przyczyniają się do wzmocnienia ochrony ich życia prywatnego. Normy te uznawane są za najbardziej rygorystyczne na świecie, jeśli chodzi o ochronę danych.

Dane „off Facebook”

Meta Platforms Ireland zarządza internetową siecią społecznościową Facebook w Unii Europejskiej. Rejestrując się na Facebooku, użytkownicy akceptują ustanowione przez tę spółkę ogólne warunki umowne, które zawierają zasady dotyczące wykorzystywania danych i plików cookie. Zgodnie z tymi zasadami Meta Platforms Ireland gromadzi dane dotyczące aktywności użytkowników w sieci społecznościowej i poza nią oraz łączy je z kontami danych użytkowników na Facebooku. Dane te, określane również jako dane „off Facebook”, dotyczą w szczególności przeglądania stron internetowych i aplikacji osób trzecich, a także korzystania z innych należących do grupy Meta usług internetowych (w tym aplikacji Instagram i WhatsApp). Gromadzenie tych danych umożliwia personalizację przekazów reklamowych skierowanych do użytkowników Facebooka.

Focus

Wyrok European Superleague Company z dnia 21 grudnia 2023 r. (C-333/21)

FIFA i UEFA są międzynarodowymi federacjami piłki nożnej, które nadzorują zawodową piłkę nożną w Europie. Przyjęły one przepisy dające im uprawnienia do wydawania zezwoleń na europejskie międzyklubowe rozgrywki piłkarskie i do eksploatowania związanych z nimi rozmaitych praw medialnych. UEFA organizuje również rozgrywki pomiędzy klubami europejskimi, takie jak Liga Mistrzów.

Dwanaście europejskich klubów piłkarskich chciało stworzyć nowy projekt rozgrywek piłkarskich: Superligę. Projekt ten mógłby mieć wpływ na przebieg rozgrywek międzyklubowych UEFA i na eksploatację związanych z tym praw medialnych. FIFA i UEFA sprzeciwiły się projektowi i zagroziły nałożeniem kar na kluby i zawodników, którzy zdecydują się w nim uczestniczyć.

Przedsiębiorstwo odpowiedzialne za ten projekt, European Superleague Company, zaskarżyło przepisy FIFA i UEFA przed sądem w Madrycie, który zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem o ich zgodność z prawem Unii, które zabrania ustanawiania przeszkód dla wolnej konkurencji i swobody świadczenia usług.

Zgodnie z linią orzeczniczą „Bosman” Trybunał podkreślił, że organizacja zawodów sportowych i eksploatacja związanych z nimi praw medialnych stanowią działalność gospodarczą objętą zakresem prawa Unii.

Trybunał orzekł, że uprawnienia regulacyjne, nadzorcze i dotyczące nakładania kar przysługujące FIFA i UEFA w odniesieniu do organizacji potencjalnie konkurencyjnych rozgrywek piłki nożnej, takich jak projekt Superliga, muszą być sprawowane w sposób przejrzysty, obiektywny, niedyskryminujący i proporcjonalny, pod rygorem naruszenia unijnego prawa konkurencji i swobody świadczenia usług.

Ponadto Trybunał uznał, że przepisy FIFA i UEFA dotyczące eksploatacji praw medialnych mogą naruszać unijne prawo konkurencji, jeśli nie przynoszą one pożytku rozmaitym zainteresowanym podmiotom piłki nożnej, na przykład poprzez zapewnienie solidarnej redystrybucji uzyskanych dochodów. Trybunał wskazał, że przepisy te mogą działać na szkodę europejskich klubów piłki nożnej, przedsiębiorstw działających na rynkach medialnych oraz konsumentów i telewidzów, ponieważ pozbawiają ich nowych, potencjalnie nowatorskich lub ciekawych rozgrywek.

Orzecznictwo „Bosman”

W mającym historyczne znaczenie wyroku Bosman z dnia 15 grudnia 1995 r. (C-415/93) Trybunał orzekł, że uprawianie sportu stanowi co do zasady działalność gospodarczą objętą zakresem prawa Unii. Trybunał uznał również, że swobodny przepływ pracowników sprawia, iż niedopuszczalne jest:

  • wprowadzanie przez federacje sportowe reguł obywatelstwa, zgodnie z którymi kluby sportowe mogą wystawić jedynie ograniczoną liczbę zawodowych piłkarzy będących obywatelami innych państw członkowskich, oraz
  • ustanawianie przez te federacje reguł, zgodnie z którymi piłkarz zawodowy będący obywatelem jednego z państw członkowskich nie może po wygaśnięciu umowy z klubem zostać zatrudniony przez klub innego państwa członkowskiego, o ile klub pozyskujący nie zapłaci klubowi odstępującemu ekwiwalentu.

Trybunał i sport

Od czasu wyroku Bosman Trybunał wielokrotnie miał okazję orzekać w przedmiocie warunków uprawiania sportu w świetle prawa gospodarczego Unii:

  • reguł obywatelstwa, o których mowa w wyroku Bosman w odniesieniu do sportowców będących obywatelami państw członkowskich, nie wolno też stosować do sportowców z państwa, z którym Unia zawarła umowę o stowarzyszeniu lub partnerstwie [wyroki Deutscher Handballbund z dnia 8 maja 2003 r. (C-438/00) i Simutenkov z dnia 12 kwietnia 2005 r. (C-265/03)],
  • przepisy antydopingowe Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego wchodzą w zakres prawa konkurencji Unii, ale nie są z nim sprzeczne, ponieważ są niezbędne do zapewnienia prawidłowego przebiegu zawodów sportowych [wyrok Meca-Medina i Majcen/Komisja z dnia 18 lipca 2006 r. (C-519/04 P)],
  • kluby piłki nożnej mogą domagać się proporcjonalnego ekwiwalentu za wyszkolenie młodych zawodników, gdy ci chcą podpisać swój pierwszy profesjonalny kontrakt z klubem w innym państwie członkowskim [wyrok Olympique Lyonnais z dnia 16 marca 2010 r. (C-325/08)].

Focus

Ochrona danych osobowych i zwalczanie naruszeń konkurencji między przedsiębiorstwami

Wyrok Meta Platforms Ireland/Komisja z dnia 24 maja 2023 r. (T‑451/20)

Uprawnienia w zakresie dochodzenia przysługujące Komisji

Zasady konkurencji Unii Europejskiej zakazują porozumień między przedsiębiorstwami, decyzji związków przedsiębiorstw i uzgodnionych praktyk, które mogą wpływać na handel między państwami członkowskimi i które mogłyby oznaczać zapobieganie, ograniczanie lub zakłócanie konkurencji na rynku wewnętrznym [art. 101 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE)]. Zakazują one również przedsiębiorstwom zajmującym pozycję dominującą na rynku nadużywania tej pozycji, na przykład poprzez stosowanie nieuczciwych cen, ograniczanie produkcji lub odmowę wprowadzania innowacji ze szkodą dla konsumentów (art. 102 TFUE).

Rozporządzenie UE nr 1/2003 odgrywa kluczową rolę we wdrażaniu zasad konkurencji. Daje ono Komisji Europejskiej szerokie uprawnienia do prowadzenia dochodzeń. Komisja może w szczególności przeprowadzać kontrole i przesłuchiwać każdego, kto może posiadać istotne informacje.

W 2020 r., w ramach dochodzenia w sprawie domniemanego antykonkurencyjnego zachowania grupy Facebook w zakresie wykorzystywania danych osobowych i zarządzania platformą społecznościową, Komisja zażądała od Meta Platforms Ireland dostarczenia jej wszystkich dokumentów przygotowanych lub otrzymanych przez trzy z odpowiedzialnych za to osób, które to dokumenty zawierały co najmniej jedno z określonych haseł.

Między innymi były to wyrażenia „big question” (ważna kwestia), „for free” (nieodpłatnie), „not good for us” (niekorzystny dla nas) i „shut* down” (zamknąć, wyłączyć).

W przypadku nieprzekazania żądanych informacji Meta mogła podlegać okresowej karze pieniężnej w wysokości 8 mln EUR dziennie.

Meta zakwestionowała przed Sądem Unii Europejskiej zgodność z prawem tego żądania informacji przez Komisję Europejską. W opinii Meta takie hasła wyszukiwania były oczywiście zbyt niejasne i ogólne i stanowiły „wyławianie informacji” na dużą skalę.

W tym samym czasie Meta złożyła wniosek o zastosowanie środków tymczasowych w celu zawieszenia wykonania żądania Komisji do czasu wydania przez Sąd orzeczenia co do istoty sprawy.

W dniu 29 października 2020 r. prezes Sądu wydał rozstrzygnięcie w sprawie wniosku o zastosowanie środków tymczasowych. Sąd zarządził zawieszenie wykonania decyzji Komisji Europejskiej do chwili ustanowienia szczególnej procedury do celów przedstawienia żądanych dokumentów, które nie miały związku z działalnością handlową Meta, a ponadto zawierały wrażliwe dane osobowe („dokumentów chronionych”). W następstwie tego zarządzenia Komisja ustanowiła procedurę wirtualnego pokoju danych dla tych dokumentów chronionych. Zgodnie z tą procedurą dokumenty mogły zostać włączone do akt dochodzenia dopiero po zbadaniu ich w wirtualnym pokoju danych przez wąskie grono członków zespołu dochodzeniowego i pełnomocników prawnych Meta.

W dniu 24 maja 2023 r. Sąd orzekł co do istoty sprawy. Oddalił on skargę Meta w całości.

W swoim wyroku Sąd przypomniał o szerokich uprawnieniach Komisji Europejskiej do prowadzenia dochodzeń w celu sprawowania kontroli przestrzegania reguł konkurencji przez przedsiębiorstwa. W tym kontekście przydatne może okazać się użycie określonych haseł wyszukiwania.

META

Meta jest międzynarodową spółką technologiczną z siedzibą w Stanach Zjednoczonych. Oprócz Instagrama i WhatsAppa jednym z jej flagowych produktów jest sieć społecznościowa Facebook, która umożliwia zarejestrowanym użytkownikom tworzenie profili, umieszczanie zdjęć i filmów, wysyłanie wiadomości i kontaktowanie się z innymi. Meta oferuje również internetową usługę zamieszczania ogłoszeń o nazwie Facebook Marketplace, która umożliwia użytkownikom kupowanie i sprzedawanie towarów.

Postępowanie w przedmiocie środków tymczasowych

Celem wniosku o zastosowanie środków tymczasowych jest uzyskanie natychmiastowego wstrzymania wykonania aktu instytucji do czasu rozpatrzenia skargi i wydania ostatecznego wyroku. Aby ten środek tymczasowy mógł zostać zarządzony przez prezesa Sądu, skarga nie może wydawać się prima facie pozbawiona poważnych podstaw. Wnioskodawca musi również wykazać, że w przypadku braku zawieszenia wykonania poniósłby poważną i nieodwracalną szkodę. Wreszcie decyzja musi zapewniać wyważenie interesu wnioskodawcy z interesami innych stron i interesem publicznym.

W odpowiedzi na argument Meta, że dochodzenie z wykorzystaniem haseł wyszukiwania stanowiło ingerencję w życie prywatne danych pracowników, Sąd orzekł, że był to odpowiedni środek dla osiągnięcia celów interesu ogólnego, a mianowicie zachowania reguł konkurencji ustanowionych w traktatach Unii.

Sąd podkreślił w tym względzie podjęcie środków towarzyszących. Dokumenty chronione miały bowiem zostać przekazane Komisji na oddzielnym nośniku elektronicznym i umieszczone w wirtualnym pokoju danych. Dostęp do niego miała jedynie ograniczona liczba członków zespołu dochodzeniowego. Wybór dokumentów, które miały zostać włączone do akt, miał zostać dokonany w obecności pełnomocników prawnych Meta. W przypadku braku zgody co do kwalifikacji dokumentu sprawę poddawano arbitrażowi.

Sprawa T‑452/20

W tym samym dniu Komisja wystąpiła do Meta Platforms Ireland z żądaniem udzielenia informacji w ramach równoległego dochodzenia w sprawie niektórych praktyk związanych z platformą Facebook Marketplace. Skarga o stwierdzenie nieważności tej decyzji wniesiona przez Meta Platforms Ireland została oddalona przez Sąd wyrokiem z tego samego dnia w sprawie T‑452/20.

Meta wniosła do Trybunału Sprawiedliwości odwołania od wyroków Sądu T‑451/20 i T‑452/20 (sprawy w toku C-497/23 P i C-496/23 P).

Focus

Ochrona europejskich spółek przed eksterytorialnymi sankcjami USA

Wyrok IFIC Holding/Komisja z dnia 12 lipca 2023 r. (T‑8/21)

Eksterytorialny skutek przepisów przyjętych przez państwa trzecie

Eksterytorialność przepisów ma miejsce wówczas, gdy ich skutek wykracza poza granice państwa, które je przyjęło. Statut blokujący Unii Europejskiej [rozporządzenie Rady (WE) nr 2271/96] chroni podmioty gospodarcze Unii przed eksterytorialnym stosowaniem prawa państw trzecich. Unia Europejska przyjęła ten statut w 1996 r. w celu ochrony przedsiębiorstw europejskich, których stosunki handlowe z Kubą, Iranem lub Libią były objęte środkami Stanów Zjednoczonych.

W 2018 r., w odpowiedzi na wycofanie się USA z porozumienia nuklearnego z Iranem, Unia zaktualizowała swój statut blokujący, aby uwzględnić nałożone ponownie amerykańskie sankcje eksterytorialne. Działania te podjęto w ramach wspierania przez Unię dalszego i pełnego wdrożenia porozumienia nuklearnego z Iranem, w tym poprzez wspieranie stosunków handlowych i gospodarczych między Unią a Iranem.

W 2018 r. Stany Zjednoczone wycofały się z porozumienia nuklearnego z Iranem, mającego za przedmiot kontrolę nad irańskim programem jądrowym i zniesienie w zamian sankcji gospodarczych względem Iranu. W rezultacie tego wycofania Stany Zjednoczone ponownie nałożyły sankcje na Iran oraz osoby ujęte w odnośnym wykazie, których aktywa zostały zablokowane. Ponownie zakazano również utrzymywania przez kogokolwiek stosunków handlowych z osobami lub podmiotami objętymi sporządzonym przez władze amerykańskie wykazem. Zakaz ten dotyczył również przedsiębiorstw mających siedzibę poza Stanami Zjednoczonymi, w tym przedsiębiorstw europejskich.

W odpowiedzi na ponowne wprowadzenie sankcji Unia Europejska zaktualizowała swój tak zwany „statut blokujący”, aby zabezpieczyć interesy swoich przedsiębiorstw. W celu ochrony europejskich przedsiębiorstw przed skutkami eksterytorialnego stosowania amerykańskich sankcji zakazano im stosowania się do tych sankcji, chyba że Komisja Europejska udzieli upoważnienia. Należy zauważyć, że takie upoważnienia można uzyskać, jeżeli brak poszanowania zagranicznych sankcji może poważnie naruszyć interesy danego przedsiębiorstwa lub interesy Unii.

IFIC Holding AG jest niemiecką spółką pośrednio należąca do państwa irańskiego, która została dodana do amerykańskiego wykazu w 2018 r. Po tej rejestracji Clearstream Banking AG, będący jedynym bankiem depozytariuszem papierów wartościowych posiadającym zezwolenie w Niemczech, przerwał wypłatę na rzecz IFIC dywidend otrzymywanych od różnych niemieckich spółek, w których miała ona udziały, i zablokował je na odrębnym koncie.

Clearstream zwrócił się również do Komisji o upoważnienie do zastosowania się do amerykańskich sankcji w odniesieniu do papierów wartościowych lub funduszy IFIC. Komisja początkowo udzieliła tego upoważnienia w kwietniu 2020 r. na okres 12 miesięcy, a następnie przedłużyła je w 2021 i 2022 r. IFIC zakwestionowała te decyzje, wnosząc do Sądu skargę o stwierdzenie nieważności.

Sąd oddalił skargę IFIC, zezwalając tym samym Clearstream Banking AG na zastosowanie się do amerykańskich sankcji nałożonych na Iran. Trybunał orzekł, że o ile Komisja była zobowiązana do uwzględnienia interesów przedsiębiorstwa ubiegającego się o upoważnienie (Clearstream), o tyle nie była zobowiązana do uwzględnienia interesów przedsiębiorstwa zamieszczonego w wykazie (IFIC) ani do zbadania mniej uciążliwych dla niego alternatywnych środków. Trybunał stwierdził również, że cele realizowane przez Unię Europejską w kontekście sankcji eksterytorialnych nakładanych przez państwo trzecie uzasadniają ograniczenie prawa IFIC do bycia wysłuchaną w procesie decyzyjnym poprzedzającym wydanie przez Komisję upoważnienia.

Skarga o stwierdzenie nieważności

Celem skargi o stwierdzenie nieważności jest doprowadzenie do uznania za nieważne aktów instytucji Unii, które są sprzeczne z prawem Unii. Państwa członkowskie, instytucje wspólnotowe oraz jednostki mogą, pod pewnymi warunkami, wnieść skargę o stwierdzenie nieważności do Trybunału Sprawiedliwości lub Sądu. Jeżeli skarga jest zasadna, stwierdza się nieważność aktu. Instytucja, której to dotyczy, powinna wówczas zaradzić ewentualnej próżni prawnej spowodowanej nieważnością tego aktu.

Sprawa Bank Melli Iran (C-124/20)

W tej drugiej sprawie BMI, irański bank państwowy, powołał się na statut blokujący przed niemieckimi sądami, aby zakwestionować stosowanie amerykańskich sankcji w Niemczech. Trybunał Sprawiedliwości, rozpoznając po raz pierwszy kwestię unijnego statutu blokującego, orzekł, że na wynikający z prawa Unii Europejskiej zakaz stosowania się do sankcji nałożonych przez Stany Zjednoczone na Iran można powoływać się przed sądami krajowymi w procesie cywilnym.

Przegląd najważniejszych orzeczeń roku

Ochrona konsumentów


Europejska polityka ochrony konsumentów ma na celu ochronę zdrowia, bezpieczeństwa oraz ekonomicznych i prawnych interesów konsumentów bez względu na to, w którym miejscu na obszarze Unii mieszkają, podróżują czy dokonują zakupów.


Trybunał Sprawiedliwości: gwarantowanie praw konsumentów Unii Europejskiej

Znajdują się tu osadzone treści YouTube. YouTube może gromadzić dane osobowe i śledzić zachowania użytkownika podczas oglądania stron, dlatego też wideo zostanie załadowane dopiero po wyrażeniu zgody na korzystanie z plików cookie i podobnych technologii zgodnie z polityką prywatności YouTube.

  • Osoba prywatna pozwała Grupę Mercedes-Benz, twierdząc, że grupa wyrządziła jej szkodę, wyposażając jej pojazd w oprogramowanie (znane jako urządzenie ograniczające skuteczność działania) zmniejszające poziom recyrkulacji spalin przy niskich temperaturach zewnętrznych. Jej zdaniem oprogramowanie to ma bardzo szkodliwe konsekwencje dla środowiska i jest sprzeczne z prawem Unii. Zgodnie z prawem niemieckim w przypadku zwykłego niedbalstwa może przysługiwać prawo do odszkodowania, jeżeli naruszone zostało prawo mające na celu ochronę drugiej osoby. Niemiecki sąd zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem, czy prawo Unii chroni szczególne interesy indywidualnego nabywcy takiego pojazdu. Trybunał orzekł, że prawo Unii ustanawia bezpośredni związek między producentem samochodów a indywidualnym nabywcą pojazdu silnikowego. W związku z tym nabywcy pojazdu wyposażonego w zabronione urządzenie ograniczające skuteczność działania przysługuje prawo do odszkodowania ze strony producenta tego pojazdu, jeżeli urządzenie to wyrządziło szkodę temu nabywcy.

    Wyrok Mercedes-Benz Group z dnia 21 marca 2023 r. (C-100/21)

  • Hiszpański sąd skierował do Trybunału Sprawiedliwości pytanie o zgodność z prawem Unii lokalnych przepisów dotyczących usług wynajmu prywatnych samochodów osobowych z kierowcą (private hire vehicles – PHV) w aglomeracji Barcelony. W celu świadczenia takich usług w aglomeracji Barcelony uregulowanie to wymaga od przedsiębiorstw posiadających już zezwolenie na świadczenie tych usług na szczeblu krajowym uzyskania dodatkowej licencji. Ogranicza również liczbę licencji na świadczenie usług PHV do 1/30 liczby licencji na świadczenie usług taksówkarskich wydanych dla tej aglomeracji. Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że uzyskanie dodatkowej licencji oprócz licencji przewidzianej na poziomie krajowym może być konieczne do prawidłowego zarządzania transportem, jednak ograniczenie liczby licencji na usługi PHV stanowi nieuzasadnione ograniczenie swobody przedsiębiorczości, a zatem jest sprzeczne z prawem Unii.

    Wyrok Prestige and Limousine z dnia 8 czerwca 2023 r. (C-50/21)

  • Rowerzysta poruszający się na rowerze ze wspomaganiem elektrycznym po drodze publicznej w okolicach Brugii (Belgia) został potrącony przez samochód i zmarł kilka miesięcy później. Podczas postępowania sądowego mającego na celu ustalenie ewentualnego prawa do odszkodowania powstał spór dotyczący tego, czy rower ze wspomaganiem elektrycznym należy zakwalifikować jako „pojazd”. Kwalifikacja ta (uzależniona od interpretacji dyrektywy europejskiej) ma kluczowe znaczenie dla ustalenia, czy ofiara była kierującym „pojazdem mechanicznym”, czy też mogła zgodnie z prawem belgijskim ubiegać się o automatyczne odszkodowanie jako „słabszy użytkownik drogi”. W swoim orzeczeniu Trybunał Sprawiedliwości uznał, że rower ze wspomaganiem elektrycznym nie podlega obowiązkowi ubezpieczenia pojazdów mechanicznych, ponieważ nie jest napędzany wyłącznie siłą mechaniczną. Urządzenia, które nie są napędzane wyłącznie siłą mechaniczną, takie jak rower ze wspomaganiem energii elektrycznej, który bez użycia pedałów może przyśpieszyć do prędkości 20 km/h, nie odznaczają się charakterem, z którym wiązałoby się powodowanie u osób trzecich uszkodzeń ciała lub szkód majątkowych porównywalnych do szkód, które mogą powodować motocykle, samochody, samochody ciężarowe lub inne pojazdy poruszające się po lądzie, napędzane wyłącznie siłą mechaniczną, które mogą osiągać znacznie wyższą prędkość.

    Wyrok KBC Verzekeringen z dnia 12 października 2023 r. (C-286/22)

  • Pandemia Covid-19 skłoniła kilka państw członkowskich, w tym Słowację, do przyjęcia środków dotyczących zwrotu przez biura podróży kosztów wyjazdów odwołanych z powodów zdrowotnych. Wspomniane uregulowania krajowe zezwalają na wydawanie bonów, które można wykorzystać w ciągu 18 miesięcy, zaś refundacji podlegają one dopiero po upływie tego okresu. Jako uzasadnienie tych działań podano ryzyko niewypłacalności i trudności, z jakimi borykają się organizatorzy imprez turystycznych. Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że państwa członkowskie nie mogą powoływać się na siłę wyższą w celu odstąpienia od obowiązku pełnego zwrotu wpłat na mocy dyrektywy w sprawie imprez turystycznych. Orzekł on, że wartość wycieczki musi zostać zwrócona w formie kwoty pieniężnej: biura podróży nie mogą oferować bonów, chyba że podróżny dobrowolnie zgodzi się na takie rozwiązanie. Przyjmując zmianę legislacyjną tymczasowo pozbawiającą podróżnych prawa do bezpłatnego rozwiązania umowy o udział w imprezie turystycznej i otrzymania pełnego zwrotu kosztów, Słowacja uchybiła zatem zobowiązaniu ciążącemu na niej na mocy prawa Unii.

    Wyroki UFC – Que choisir i CLCV (C-407/21) i Komisja/Słowacja (C-540/21) z dnia 8 czerwca 2023 r.

Środowisko naturalne

Unia jest zaangażowana w ochronę i poprawę jakości środowiska oraz ochronę zdrowia ludzkiego. Opiera się przy tym na zasadach ostrożności i zapobiegania oraz zasadzie „zanieczyszczający płaci”.


Trybunał Sprawiedliwości i środowisko

Znajdują się tu osadzone treści YouTube. YouTube może gromadzić dane osobowe i śledzić zachowania użytkownika podczas oglądania stron, dlatego też wideo zostanie załadowane dopiero po wyrażeniu zgody na korzystanie z plików cookie i podobnych technologii zgodnie z polityką prywatności YouTube.

  • W 2018 r. Trybunał orzekł, że Rumunia uchybiła obowiązkowi zaprzestania składowania odpadów i zamknięcia 68 składowisk, których działalność nie była dozwolona. W 2022 r. uznawszy, że Rumunia wciąż nie zastosowała się do wyroku z 2018 r., Komisja wniosła nową skargę o stwierdzenie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Trybunał stwierdził, że Rumunia nadal nie zamknęła niedozwolonych 31 składowisk. Zasądził od Rumunii zapłatę 1,5 mln EUR oraz 600 EUR za każde składowisko i za każdy dzień zwłoki. Przy ustalaniu wysokości kary Trybunał wziął pod uwagę wagę naruszenia, czas jego trwania oraz zdolność płatniczą Rumunii. Niepełne wykonanie wyroku z 2018 r. pociąga za sobą znaczne ryzyko zanieczyszczenia i poważnych konsekwencji dla zdrowia ludzkiego, w szczególności przez uwalnianie szkodliwych substancji chemicznych do gleby, powietrza i wody.

    Wyrok Komisja/Rumunia z dnia 14 grudnia 2023 r. (C-109/22)

Dane osobowe

Unia Europejska ma solidne i spójne regulacje dotyczące ochrony danych osobowych. Przetwarzanie i przechowywanie takich danych musi być zgodne z określonymi w przepisach warunkami legalności, a w szczególności musi być ograniczone do tego, co jest ściśle niezbędne, i nie może w sposób nieproporcjonalny naruszać prawa do prywatności.


Trybunał Sprawiedliwości w cyfrowej rzeczywistości

Znajdują się tu osadzone treści YouTube. YouTube może gromadzić dane osobowe i śledzić zachowania użytkownika podczas oglądania stron, dlatego też wideo zostanie załadowane dopiero po wyrażeniu zgody na korzystanie z plików cookie i podobnych technologii zgodnie z polityką prywatności YouTube.

  • Obywatel zwrócił się na podstawie RODO do Österreichische Post, głównego operatora usług pocztowych i logistycznych w Austrii, o poinformowanie go o tożsamości odbiorców, którym operator ten ujawnił jego dane osobowe. Austriacki sąd najwyższy zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem, czy RODO daje osobie, której dane dotyczą, prawo do uzyskania wiedzy o konkretnej tożsamości odbiorców. Trybunał Sprawiedliwości odpowiedział, że w przypadku gdy dane osobowe zostały lub zostaną ujawnione odbiorcom, na administratorze danych ciąży obowiązek podania danej osobie na jej wniosek dokładnej tożsamości tych odbiorców. Jedynie gdy nie jest (jeszcze) możliwe zidentyfikowanie tych odbiorców, administrator ten może poprzestać na wskazaniu wyłącznie kategorii odnośnych odbiorców. Podobnie jest w przypadku gdy administrator danych wykaże, że wniosek jest oczywiście nieuzasadniony lub nadmierny.

    Wyrok Österreichische Post z dnia 12 stycznia 2023 r. (C-154/21)

  • W 2014 r. ówczesny pracownik, a jednocześnie klient banku Pankki S dowiedział się, że jego dane osobowe były wielokrotnie przeglądane przez innych pracowników banku. Podejrzewając, że owo przeglądanie nie było zgodne z prawem, pracownik ten, który w międzyczasie został zwolniony z pracy w Pankki S, zwrócił się do Pankki S o podanie mu tożsamości osób, które przeglądały jego dane, dokładnych dat oraz powodów tego przeglądania. Pankki S odmówił ujawnienia tożsamości pracowników, a to ze względu na to, że informacje te stanowią dane osobowe tych pracowników. W odpowiedzi na pytanie fińskiego sądu Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że każda osoba ma prawo znać datę i powody, dla których przeglądano jej dane osobowe, a fakt, że administrator danych prowadzi działalność bankową, nie ma wpływu na zakres tego prawa.

    Wyrok Pankki S z dnia 22 czerwca 2023 r. (C-579/21)

  • W odpowiedzi na pytanie najwyższego sądu administracyjnego Litwy Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że dyrektywa o prywatności i łączności elektronicznej stoi na przeszkodzie temu, aby dane osobowe dotyczące łączności elektronicznej, które zostały zatrzymane przez dostawców usług łączności elektronicznej i które zostały następnie udostępnione właściwym organom dla celów zwalczania poważnej przestępczości, mogły być wykorzystywane w ramach dochodzeń dotyczących korupcji w służbie publicznej. Ponadto dane o ruchu i lokalizacji przechowywane przez dostawców w celu zwalczania poważnych przestępstw i udostępniane właściwym organom nie mogą być przekazywane później innym organom w celu zwalczania przewinień dyscyplinarnych związanych z korupcją.

    Wyrok Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra z dnia 7 września 2023 r. (C-162/22)

  • Pacjent poprosił swoją dentystkę o przekazanie mu bezpłatnie kopii jego dokumentacji medycznej, jednak dentystka zażądała od niego pokrycia kosztów dostarczenia tej kopii. Pacjent uważał, że ma prawo do bezpłatnej kopii, wniósł więc sprawę do niemieckiego sądu. W odpowiedzi na pytanie prejudycjalne Trybunał Sprawiedliwości przypomniał, że RODO gwarantuje pacjentowi prawo do uzyskania pierwszej kopii jego dokumentacji medycznej bez ponoszenia, co do zasady, jakichkolwiek kosztów, a administrator danych może żądać zapłaty jedynie za kolejne kopie. Toteż dentysta jest zobowiązany do bezpłatnego dostarczenia pierwszej kopii danych pacjenta, bez konieczności uzasadniania przez pacjenta swojej prośby.

    Wyrok FT (Kopie dokumentacji medycznej) z dnia 26 października 2023 r. (C-307/22)

Równość traktowania a prawo pracy

W Unii Europejskiej jest ponad 240 milionów pracowników. Duża liczba obywateli korzysta zatem bezpośrednio z przepisów europejskiego prawa pracy, które ustanawia minimalne standardy w zakresie warunków pracy i zatrudnienia, a tym samym uzupełnia politykę prowadzoną przez państwa członkowskie.


Trybunał Sprawiedliwości: zapewnienie równości traktowania i ochrona praw mniejszości

Znajdują się tu osadzone treści YouTube. YouTube może gromadzić dane osobowe i śledzić zachowania użytkownika podczas oglądania stron, dlatego też wideo zostanie załadowane dopiero po wyrażeniu zgody na korzystanie z plików cookie i podobnych technologii zgodnie z polityką prywatności YouTube.


Trybunał Sprawiedliwości w miejscu pracy – ochrona praw pracowników

Znajdują się tu osadzone treści YouTube. YouTube może gromadzić dane osobowe i śledzić zachowania użytkownika podczas oglądania stron, dlatego też wideo zostanie załadowane dopiero po wyrażeniu zgody na korzystanie z plików cookie i podobnych technologii zgodnie z polityką prywatności YouTube.

  • W odpowiedzi na pytanie polskiego sądu Trybunał Sprawiedliwości przypomniał, że ochrona przed dyskryminacją przysługująca na mocy dyrektywy 2000/78 w sprawie równego traktowania w zakresie zatrudnienia i pracy ma zastosowanie do każdej działalności zawodowej o rzeczywistym charakterze, wykonywanej w ramach stabilnego stosunku prawnego. Dotyczy to również działalności prowadzonej przez samozatrudnionego pracującego na podstawie umowy o dzieło. Decyzja o zerwaniu i nieprzedłużeniu takiej umowy stawia osobę samozatrudnioną w sytuacji porównywalnej z sytuacją zwolnionego pracownika. Ponadto Trybunał Sprawiedliwości podkreślił, że swoboda zawierania umów nie uzasadnia odmowy zawarcia umowy z daną osobą ze względu na orientację seksualną.

    Wyrok TP (Montażysta obrazu i dźwięku pracujący dla telewizji publicznej) z dnia 12 stycznia 2023 r. (C-356/21)

  • Niemiecki pilot pracował w niepełnym wymiarze czasu pracy dla linii lotniczej, a jego umowa o pracę przewidywała wynagrodzenie podstawowe uzależnione od okresu pełnienia czynności lotniczych. Przysługiwało mu również dodatkowe wynagrodzenie, jeśli przepracował określoną liczbę godzin czynności lotniczych w miesiącu oraz przekroczył dane progi określone w umowie. Progi te były zaś identyczne dla pilotów zatrudnionych w pełnym i w niepełnym wymiarze czasu pracy. Niemiecki sąd zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości z pytaniem, czy uregulowania krajowe wymagające od pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy przepracowania takiej samej liczby godzin jak pracownik zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy w celu uzyskania dodatkowego wynagrodzenia stanowią dyskryminację zakazaną w świetle prawa Unii. Trybunał Sprawiedliwości udzielił odpowiedzi twierdzącej, podkreślając, że warunki uzyskania podwyższonego wynagrodzenia z tytułu przekroczenia określonej liczby godzin pracy nie mogą stawiać pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy w mniej korzystnej sytuacji.

    Wyrok Lufthansa CityLine z dnia 19 października 2023 r. (C-660/20)

  • Maszynista pociągu zatrudniony przez MÁV-START, węgierskie krajowe przedsiębiorstwo kolejowe, zakwestionował decyzję swojego pracodawcy o nieprzyznaniu mu okresu odpoczynku dobowego wynoszącego co najmniej 11 nieprzerwanych godzin. Zgodnie z dyrektywą w sprawie organizacji czasu pracy taki okres odpoczynku musi być przyznany pracownikowi w każdym okresie obejmującym 24 godziny, jeżeli okres ten następuje przed okresem lub po okresie odpoczynku tygodniowego lub urlopu. Trybunał Sprawiedliwości zauważył, że okresy odpoczynku dobowego i tygodniowego stanowią dwa autonomiczne prawa, które służą odmiennym celom. Odpoczynek dobowy nie stanowi części okresu odpoczynku tygodniowego, lecz ma w stosunku do niego dodatkowy charakter, nawet jeśli go bezpośrednio poprzedza. W konsekwencji należy zagwarantować pracownikom skuteczne korzystanie z każdego z tych praw.

    Wyrok MÁV-START z dnia 2 marca 2023 r. (C-477/21)

Obywatelstwo europejskie

Każda osoba posiadająca obywatelstwo państwa członkowskiego Unii jest automatycznie obywatelem Unii Europejskiej. Obywatelstwo Unii ma charakter dodatkowy w stosunku do obywatelstwa krajowego, jednak go nie zastępuje. Obywatelom Unii Europejskiej przysługują szczególne prawa gwarantowane przez traktaty europejskie.

  • Córka duńskiej matki i amerykańskiego ojca, od urodzenia w Stanach Zjednoczonych posiadająca podwójne obywatelstwo duńskie i amerykańskie, w wieku 22 lat złożyła w Danii wniosek o zachowanie duńskiego obywatelstwa, którego odmówiono jej na mocy obowiązujących duńskich przepisów. W odpowiedzi na pytanie duńskiego sądu o zgodność tego uregulowania z prawem Unii Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Dania może co do zasady przewidzieć w swym prawie, że jej obywatele urodzeni za granicą, którzy nigdy nie mieszkali na jej terytorium, tracą duńskie obywatelstwo w wieku 22 lat. Jednak taki środek musi być zgodny z zasadą proporcjonalności, jeżeli powoduje on również utratę obywatelstwa europejskiego. Dzieje się tak, jeżeli dana osoba nie posiada obywatelstwa innego państwa członkowskiego. Tak więc prawo Unii stoi na przeszkodzie ostatecznej utracie obywatelstwa duńskiego, a tym samym obywatelstwa europejskiego, jeżeli zainteresowana nie została o tym uprzednio poinformowana ani nie miała możliwości zażądania indywidualnej oceny skutków tej utraty.

    Wyrok Udlændinge- og Integrationsministeriet z dnia 5 września 2023 r. (C-689/21)

Migracja

Unia Europejska przyjęła zbiór norm w celu ustanowienia skutecznej, humanitarnej i bezpiecznej europejskiej polityki migracyjnej. Wspólny europejski system azylowy określa minimalne standardy traktowania wszystkich osób ubiegających się o azyl i rozpatrywania ich wniosków w całej Unii.

  • Dwoje obywateli Syrii, X i Y, zawarło w 2016 r. w Syrii związek małżeński i miało dwoje dzieci. W 2019 r. Y wyjechał z Syrii do Belgii, podczas gdy X z dwojgiem ich dzieci pozostała w Syrii. W 2022 r. belgijskie organy przyznały Y status uchodźcy w Belgii. Adwokat X i dzieci złożył pocztą elektroniczną wniosek o łączenie rodziny, aby X i dzieci dołączyli do Y w Belgii, wskazując przy tym, że wyjątkowe okoliczności panujące w północno-zachodniej Syrii uniemożliwiają im udanie się do belgijskiej placówki dyplomatycznej w celu złożenia tam wniosku. Urząd ds. cudzoziemców odpowiedział, że prawo belgijskie nie dopuszcza składania wniosków pocztą elektroniczną, i zwrócił się do X i jej dzieci o skontaktowanie się z ambasadą belgijską. W odpowiedzi na pytanie sądu belgijskiego Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że belgijskie przepisy wymagające osobistego stawiennictwa w placówce dyplomatycznej w celu złożenia wniosku o łączenie rodzin są sprzeczne z prawem Unii. Przepisy mogą jednak wprowadzać możliwość wymogu osobistego stawiennictwa na późniejszym etapie.

    Wyrok Afrin z dnia 18 kwietnia 2023 r. (C-1/23 PPU)

  • Węgry wprowadziły ustawę wymagającą od obywateli państw trzecich lub bezpaństwowców przebywających na ich terytorium lub na ich granicach, aby najpierw udali się do jednej z ich ambasad za granicą, w Serbii lub w Ukrainie, w celu złożenia oświadczenia i uzyskania zezwolenia na wjazd na ich terytorium, zanim będą mogli ubiegać się o ochronę międzynarodową. Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że Węgry stworzyły nieuzasadnione przeszkody dla osób ubiegających się o azyl, wbrew podstawowym zasadom Unii, czyniąc procedurę wniosku o azyl nadmiernie skomplikowaną. Środka tego nie można uzasadnić zwalczaniem chorób zakaźnych w kontekście pandemii Covid-19, ponieważ jest on nieproporcjonalny do zamierzonego celu.

    Wyrok Komisja/Węgry z dnia 22 czerwca 2023 r. (C-823/21)

Państwo prawne

Karta praw podstawowych Unii Europejskiej, podobnie jak Traktat o Unii Europejskiej, wyraźnie odwołuje się do państwa prawnego, jednej z wartości wspólnych państwom członkowskim. Niezawisłość i bezstronność sądów jest istotnym elementem państwa prawnego.


Zapewnienie poszanowania praworządności w Unii

Znajdują się tu osadzone treści YouTube. YouTube może gromadzić dane osobowe i śledzić zachowania użytkownika podczas oglądania stron, dlatego też wideo zostanie załadowane dopiero po wyrażeniu zgody na korzystanie z plików cookie i podobnych technologii zgodnie z polityką prywatności YouTube.

  • Komisja zakwestionowała przed Trybunałem Sprawiedliwości polską reformę wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. Trybunał uwzględnił skargę Komisji, przypominając, że państwa członkowskie są obowiązane nie dopuścić do pogorszenia, z punktu widzenia wartości państwa prawnego, swojego ustawodawstwa w dziedzinie organizacji wymiaru sprawiedliwości. Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że jest niezgodne z prawem Unii, aby sędziowie krajowi, którzy sami mają za zadanie stosowanie prawa Unii, byli narażeni na to, że kwestie ich statusu i wykonywania przez nich obowiązków będą rozstrzygane przez organ sądowniczy, który nie spełnia wymogu niezawisłości i bezstronności. Ponadto sędziowie krajowi nie mogą być pozbawieni możliwości oceny, czy sąd lub sędzia spełniają wymogi skutecznej ochrony sądowej wynikające z prawa Unii, w razie potrzeby poprzez wystąpienie do Trybunału w trybie prejudycjalnym. Wreszcie uregulowanie krajowe nakładające na sędziów obowiązek ujawnienia swojego członkostwa w zrzeszeniach, fundacjach nieprowadzących działalności gospodarczej lub partiach politycznych oraz przewidujące udostępnienie tych informacji w postaci elektronicznej jest sprzeczne z ochroną danych osobowych i poszanowaniem życia prywatnego.

    Wyrok Komisja/Polska z dnia 5 czerwca 2023 r. (C-204/21)

Własność intelektualna

Uregulowania Unii przyjęte w celu ochrony własności intelektualnej (prawo autorskie) i przemysłowej (prawo znaków towarowych, ochrona wzorów) poprawia konkurencyjność przedsiębiorstw poprzez tworzenie środowiska sprzyjającego kreatywności i innowacyjności.


Sprawy z zakresu własności intelektualnej w Sądzie Unii Europejskiej

Znajdują się tu osadzone treści YouTube. YouTube może gromadzić dane osobowe i śledzić zachowania użytkownika podczas oglądania stron, dlatego też wideo zostanie załadowane dopiero po wyrażeniu zgody na korzystanie z plików cookie i podobnych technologii zgodnie z polityką prywatności YouTube.

  • Zgłoszenie rejestracji międzynarodowej oznaczenia słownego „EMMENTALER” zostało odrzucone przez Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Emmentaler Switzerland zakwestionował tę decyzję, która została utrzymana w mocy przez EUIPO na tej podstawie, że znak towarowy miał charakter opisowy. W swoim wyroku Sąd oddalił skargę Emmentaler Switzerland, stwierdzając, że krąg odbiorców niemieckich natychmiast odbiera oznaczenie EMMENTALER jako oznaczające rodzaj sera, co sprawia, że oznaczenie ma charakter opisowy. Do odmowy rejestracji oznaczenia wystarczy bowiem, by miało ono charakter opisowy w części Unii. Termin „EMMENTALER” nie może być chroniony jako unijny znak towarowy w odniesieniu do serów.

    Wyrok Emmentaler Switzerland/EUIPO (EMMENTALER) z dnia 24 maja 2023 r. (T‑2/21)

  • Rejestracja logo Batmana jako znaku towarowego Unii Europejskiej została zakwestionowana przed Sądem przez włoskiego producenta strojów karnawałowych. Sąd orzekł, że przedstawione przez niego dowody nie wystarczają, aby wykazać, iż znak ten, przedstawiający nietoperza w owalnej ramie, pozbawiony jest charakteru odróżniającego. To właśnie ten charakter odróżniający pozwala odbiorcom utożsamiać towary objęte znakiem towarowym z wydawcą Batmana, DC Comics, i odróżniać je od towarów innych przedsiębiorstw.

    Wyrok Aprile e Commerciale Italiana/EUIPO – DC Comics z dnia 7 czerwca 2023 r. (T‑735/21)

  • W sporze między rumuńskimi organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi a przewoźnikiem lotniczym Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że rozpowszechnianie w środkach transportu pasażerskiego utworu muzycznego jako muzyki tła stanowi publiczne udostępnianie w rozumieniu prawa Unii. Natomiast zwykłe zainstalowanie na pokładzie środka transportu sprzętu nagłośniającego i ewentualnie oprogramowania umożliwiającego rozpowszechnianie muzyki tła nie stanowi takiego udostępniania. W związku z tym prawo Unii stoi na przeszkodzie obowiązywaniu uregulowania krajowego, które ustanawia domniemanie publicznego udostępniania utworów muzycznych wyłącznie na podstawie obecności w środkach transportu systemów nagłośnienia.

    Wyroki Blue Air Aviation i UPFR z dnia 20 kwietnia 2023 r. (sprawy połączone C-775/21 i C-826/21)

  • W następstwie sporu przed Urzędem Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) dotyczącego rejestracji jako oznaczenia trójwymiarowego skutera „Vespa”, Piaggio wniosło skargę do Sądu. Piaggio przedstawiło EUIPO szereg istotnych dowodów, takich jak badania opinii publicznej, dane dotyczące wielkości sprzedaży, obecność „Vespy” w nowojorskim Museum of Modern Art, wykorzystanie skuterów „Vespa" w znanych na całym świecie filmach, takich jak „Rzymskie wakacje", czy obecność klubów „Vespa" w wielu państwach członkowskich. Zdaniem Piaggio świadczy to o kultowym charakterze „Vespy” i jej powszechnej rozpoznawalności w całej Unii. Sąd przyznał Piaggio rację, stwierdzając, że dowody wykazały charakter odróżniający uzyskany w wyniku używania znaku w całej Unii Europejskiej.

    Wyrok Piaggio & C./EUIPO - Zhejiang Zhongneng Industry Group z dnia 29 listopada 2023 r. (T‑19/22)

Środki ograniczające i polityka zagraniczna

Środki ograniczające lub „sankcje” są podstawowym instrumentem wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa Unii Europejskiej służącym ochronie jej wartości, podstawowych interesów i bezpieczeństwa. Sankcje mają na celu doprowadzenie do zmiany polityki lub zachowania objętych nimi podmiotów lub osób.

  • Belaeronavigatsia, białoruskie przedsiębiorstwo państwowe odpowiedzialne za regulację przestrzeni powietrznej, zostało umieszczone w wykazach sankcji Rady Unii Europejskiej ze względu na swoją odpowiedzialność za przekierowanie na lotnisko w Mińsku lotu FR4978 w dniu 23 maja 2021 r., co doprowadziło do aresztowania dwojga opozycjonistów, którzy znajdowali się na pokładzie (Ramana Pratasiewicza i Sofii Sapiegi). Dokonując po raz pierwszy wykładni pojęcia „osoby odpowiedzialnej za represje”, Sąd oddalił skargę Belaeronavigatsia, uznając, że przedsiębiorstwo państwowe nie mogło nie wiedzieć, że przekierowanie to przyczyniło się do represji wobec społeczeństwa obywatelskiego i demokratycznej opozycji na Białorusi.

    Wyrok Belaeronavigatsia/Rada z dnia 17 lutego 2023 r. (T‑536/21)

  • W reakcji na nielegalną aneksję Krymu i Sewastopola przez Rosję w 2014 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła w dniu 17 marca 2014 r. szereg środków ograniczających. Z początkiem wojny Rosji przeciwko Ukrainie w lutym 2022 r. Rada dodała do wykazów osób i podmiotów objętych środkami ograniczającymi członków rządu, banki, przedsiębiorców i przedstawicieli Zgromadzenia Federalnego (Dumy Państwowej). W szczególności Rada dodała nazwisko Violetty Prigozhiny, matki Jewgienija Prigozhina, odpowiedzialnego za rozmieszczanie najemników Grupy Wagnera, walczących w Ukrainie po stronie Rosji. Sąd uwzględnił skargę o stwierdzenie nieważności środków podjętych przez Radę przeciwko V. Prigozhinie, uznając, że umieszczenie jej w wykazach opierało się wyłącznie na jej pokrewieństwie z synem, co nie jest wystarczające dla uzasadnienia takich środków.

    Wyrok Prigozhina/Rada z dnia 8 marca 2023 r. (T‑212/22)

  • W odpowiedzi na pogarszanie się stanu praw człowieka, praworządności i demokracji w Wenezueli w 2017 r. Rada Unii Europejskiej przyjęła środki ograniczające w związku z sytuacją w tym państwie. W 2019 r. Sąd odrzucił skargę Wenezueli na te środki, a to ze względu na to, że nie miały one bezpośredniego wpływu na sytuację prawną tego państwa. W odwołaniu Trybunał Sprawiedliwości uchylił wyrok Sądu z 2021 r. i przekazał sprawę do ponownego rozpoznania. W swoim wyroku z 2023 r. Sąd oddalił wszystkie argumenty podniesione przez Wenezuelę na poparcie żądania stwierdzenia nieważności tych środków ograniczających.

    Wyrok Wenezuela/Rada, z dnia 13 września 2023 r. (T‑65/18 RENV)

  • Roman Arkadiewicz Abramowicz jest businessmanem mającym obywatelstwa rosyjskie, izraelskie i portugalskie. Jest on głównym akcjonariuszem spółki dominującej grupy Evraz, jednej z największych rosyjskich grup w dziedzinie hutnictwa i kopalni oraz jednym z największych podatników w Rosji. W wyniku ataku Rosji na Ukrainę Rada zamroziła środki finansowe wiodących przedsiębiorców zaangażowanych w sektory gospodarcze zapewniające istotne źródło dochodów rosyjskiemu rządowi, a także zakazała im wjazdu do Unii Europejskiej oraz przejazdu przez nią. R.A. Abramowicz zakwestionował przed Sądem umieszczenie jego nazwiska oraz utrzymanie go w wykazach osób i podmiotów objętych środkami ograniczającymi, służącymi zwiększeniu presji na Rosję. Sąd oddalił skargę R.A. Abramowicza i utrzymał tym samym w mocy nałożone na niego środki ograniczające.

    Wyrok Abramovich/Rada z dnia 20 grudnia 2023 r. (T‑313/22)

Polityka handlowa

Polityka handlowa należy do wyłącznych kompetencji UE. Unia stanowi prawo w kwestiach handlowych i zawiera międzynarodowe umowy handlowe. Dzięki temu, że Unia działa wspólnie, przemawiając na arenie światowej jednym głosem, ma ona silną pozycję, jeśli chodzi o handel międzynarodowy.

  • W 2020 r. Stany Zjednoczone podwyższyły cła na przywóz niektórych produktów z aluminium i ze stali. W odpowiedzi Komisja przyjęła rozporządzenie, w którym nałożyła cła dodatkowe na przywóz do Unii niektórych produktów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych. Zippo Manufacturing, będące wytwórcą zapalniczek, którego dotyczyła podwyżka ceł, zaskarżyło ten środek do Sądu, a ten stwierdził nieważność rozporządzenia. W ocenie Sądu Komisja naruszyła prawo Zippo do bycia wysłuchanym, a tym samym – zasadę dobrej administracji. Z uwagi na to, że Komisja przed przyjęciem ceł dodatkowych wiedziała, iż w znacznej mierze będą one dotyczyły zapalniczek Zippo, powinna była, przed ich nałożeniem, wysłuchać ich producenta.

    Wyrok Zippo Manufacturing i in./Komisja z dnia 18 października 2023 r. (T‑402/20)

Tax rulings

Podatki bezpośrednie zasadniczo leżą w gestii państw członkowskich. Muszą one jednak być zgodne z podstawowymi zasadami Unii, takimi jak zakaz pomocy państwa. W ten sposób Unia monitoruje zgodność z prawem interpretacji indywidualnych prawa podatkowego (tax rulings) państw członkowskich przyznających przedsiębiorstwom specjalne traktowanie podatkowe.

  • W tax ruling z 2003 r. („interpretacji indywidualnej”) organy luksemburskie zaakceptowały propozycję grupy Amazon dotyczącą traktowania jej spółki zależnej mającej siedzibę w Luksemburgu do celów podatku dochodowego od osób prawnych. Komisja uznała, że ta interpretacja indywidualna stanowi pomoc państwa niezgodną z rynkiem wewnętrznym. W wyniku skarg Luksemburga i grupy Amazon Sąd stwierdził nieważność decyzji Komisji, gdyż uznał, że Komisja nie wykazała, iż spółka zależna grupy Amazon skorzystała z nieuzasadnionego zmniejszenia obciążenia podatkowego. Trybunał Sprawiedliwości oddalił odwołanie wniesione przez Komisję od wyroku Sądu, uznając, że Komisja błędnie określiła „system odniesienia” do celów oceny istnienia pomocy państwa.

    Wyrok Komisja/Amazon.com i in. z dnia 14 grudnia 2023 r. (C-457/21 P)

  • W 2018 r. Komisja stwierdziła, że luksemburskie organy podatkowe wydały dwie serie interpretacji indywidualnych prawa podatkowego (tax rulings) dla grupy Engie, które jej zdaniem pozwoliły tej grupie uniknąć opodatkowania zysków osiągniętych przez spółki zależne z siedzibą w Luksemburgu. Komisja doszła do wniosku, że te interpretacje indywidualne stanowią pomoc państwa niezgodną z rynkiem wewnętrznym. Sąd oddalił skargi, które wniosły Grupa Engie i Luksemburg, wniosły więc one odwołanie do Trybunału, który orzekł, że Komisja popełniła błąd przy określeniu „systemu odniesienia” do celów oceny selektywności tych środków podatkowych, a zatem błędnie uznała je zakazaną pomoc państwa.

    Wyrok Luksemburg/Komisja i Engie Global LNG Holding i in./Komisja (sprawy połączone C-451/21 P i C-454/21 P)

Konkurencja

Unia Europejska zapewnia przestrzeganie zasad chroniących wolną konkurencję. Praktyki, których celem lub skutkiem jest zapobieganie, ograniczanie lub zakłócanie konkurencji na rynku wewnętrznym, są zabronione i mogą podlegać karom grzywny.

  • Komisja przeprowadziła dochodzenie w sprawie blokowania geograficznego niektórych gier na PC na platformie Steam. Stwierdziła, że operator platformy, Valve i pięciu wydawców gier Bandai, Capcom, Focus Home, Koch Media i ZeniMax, naruszyli unijne prawo konkurencji. Komisja zarzuciła Valve i owym pięciu wydawcom uczestnictwo w szeregu antykonkurencyjnych porozumień lub uzgodnionych praktyk. Ich celem było ograniczenie transgranicznej sprzedaży przez wprowadzenie funkcji kontroli terytorialnej, w szczególności w państwach bałtyckich, a także w niektórych państwach Europy Środkowej i Europy Wschodniej. Valve zakwestionował decyzję Komisji przed Sądem. Sąd oddalił skargę, uznając, że Komisja wykazała w sposób wymagany prawem istnienie między Valve i każdym z pięciu wydawców porozumienia lub uzgodnionej praktyki, mających na celu ograniczenie importu równoległego przez geoblokowanie kluczy pozwalających aktywować omawiane gry na platformie Steam. Geoblokowanie miało na celu zapobieżenie temu, by gry wideo, które są dystrybuowane w niektórych państwach po niskich cenach, były nabywane przez dystrybutorów lub użytkowników znajdujących się w innych państwach, w których ceny są znacznie wyższe.

    Wyrok Valve Corporation/Komisja z dnia 27 września 2023 r. (T‑172/21)

Dostęp do dokumentów

Przejrzystość życia publicznego jest kluczową zasadą Unii. Każdy obywatel lub każda osoba prawna w Unii może co do zasady uzyskać dostęp do dokumentów instytucji. W niektórych przypadkach można jednak odmówić takiego dostępu, jeśli jest to uzasadnione.

  • Emilio De Capitani złożył wniosek o udzielenie dostępu do niektórych dokumentów przekazywanych w ramach grupy roboczej Rady Unii Europejskiej ds. prawa spółek, dotyczących procedury ustawodawczej mającej na celu zmianę dyrektywy 2013/34 w sprawie rocznych sprawozdań finansowych. Rada odmówiła dostępu ze względu na to, że ujawnienie tych dokumentów poważnie naruszyłoby proces podejmowania decyzji, uznając przy tym, że charakter informacji jest zbyt wrażliwy i techniczny, aby mogły zostać ujawnione. E. De Capitani zaskarżył tę decyzję do Sądu. Sąd zbadał w kontekście procedur ustawodawczych Unii Europejskiej związek między zasadami jawności i przejrzystości a wyjątkiem od ujawnienia dokumentów dotyczącym ochrony procesu podejmowania decyzji. Sąd podkreślił, że w systemie opartym na zasadzie legitymacji demokratycznej prawodawca powinien publicznie ponosić odpowiedzialność za przyjmowane przez siebie akty. Wykonywanie przez obywateli ich demokratycznych praw zakłada możliwość śledzenia w szczegółach procesu podejmowania decyzji w instytucjach uczestniczących w procedurach ustawodawczych. Sąd uchylił zatem decyzję Rady o odmowie dostępu do dokumentów roboczych dotyczących dyrektywy.

    Wyrok De Capitani/Rada z dnia 25 stycznia 2023 r. (T‑163/21)

Dyrekcja Badań i Dokumentacji oddaje do dyspozycji prawnikom, w ramach Zbioru Streszczeń, „Wybór najważniejszych wyroków” oraz „Miesięczny Biuletyn Orzecznictwa”.

go to top