Teisminė veikla

A | Teisingumo Teismas 2023 m.
B | Bendrasis Teismas 2023 m.
C | Jurisprudencija 2023

 
Start Scroll

A | Teisingumo Teismas 2023 m

Į Teisingumo Teismą iš esmės gali būti kreipiamasi:

  • pateikiant prašymą priimti prejudicinį sprendimą

Kai nacionaliniam teismui kyla abejonių dėl Sąjungos teisės normos išaiškinimo ar galiojimo, jis sustabdo bylos nagrinėjimą ir kreipiasi į Teisingumo Teismą. Teisingumo Teismui priėmus sprendimą, kuriame pateikiamas išaiškinimas, nacionalinis teismas gali išspręsti savo nagrinėjamą ginčą. Bylose, kuriose atsakymo reikia labai skubiai (pvz., bylose dėl prieglobsčio, sienų kontrolės, vaikų grobimo ir pan.), numatyta prejudicinio sprendimo priėmimo skubos tvarka procedūra (PPU);

  • pareiškiant tiesioginį ieškinį, kuriuo:
    • prašoma panaikinti Sąjungos aktą (ieškinys dėl panaikinimo) arba
    • siekiama, kad būtų konstatuota, jog valstybė narė nesilaiko Sąjungos teisės (ieškinys dėl įsipareigojimų neįvykdymo). Jeigu valstybė narė nevykdo teismo sprendimo, kuriuo konstatuota, kad ji neįvykdė įsipareigojimų, gali būti pareiškiamas antras ieškinys, vadinamasis ieškinys dėl dvigubo įsipareigojimų neįvykdymo; šiuo atveju Teisingumo Teismas jai gali paskirti piniginę sankciją;
  • pateikiant apeliacinį skundą dėl Bendrojo Teismo priimtų sprendimų; jį išnagrinėjęs Teisingumo Teismas gali panaikinti Bendrojo Teismo sprendimą;
  • prašant pateikti nuomonę dėl susitarimo, kurį Sąjunga ketina sudaryti su trečiąja valstybe arba tarptautine organizacija, atitikties Sutartims (tokį prašymą gali pateikti valstybė narė arba Sąjungos institucija).

Teisingumo Teismo veikla ir pokyčiai

Paskutiniais 2023 m. mėnesiais vyko derybos dėl 2022 m. lapkričio mėn. Europos Parlamentui ir Tarybai pateikto Teisingumo Teismo prašymo dėl pagal teisėkūros procedūrą priimamo akto, siekiant, pirma, perduoti Bendrajam Teismui Teisingumo Teismo jurisidikciją priimti prejudicinius sprendimus šešiose konkrečiose srityse (pridėtinės vertės mokestis, muitai, Muitinės kodeksas, tarifinis prekių klasifikavimas pagal Kombinuotąją nomenklatūrą, kompensavimas ir pagalba keleiviams bei šiltnamio efektą sukeliančių dujų apyvartinių taršos leidimų prekybos sistema) ir, antra, išplėsti apeliacinių skundų dėl Bendrojo Teismo sprendimų išankstinio priėmimo mechanizmo, įsigaliojusio 2019 m. gegužės mėn., taikymo sritį. Šio prašymo tikslas – siekiant teisės subjektų intereso, kad aukštos kokybės teismo sprendimai būtų priimami per protingą terminą, padėti užtikrinti geresnę Teisingumo Teismo ir Bendrojo Teismo, kuriame nuo 2022 m. liepos mėn. dirba po du teisėjus iš kiekvienos valstybės narės (t. y. iš viso 54 teisėjai), darbo krūvio pusiausvyrą.

Tai leistų Teisingumo Teismui daugiau dėmesio skirti savo, kaip Sąjungos konstitucinio ir aukščiausiojo teismo, pagrindinėms užduotims. Kaip ir pastaraisiais metais Teisingumo Teismui pagal prašymus priimti prejudicinį sprendimą arba tiesioginius ieškinius (visų pirma ieškinius dėl įsipareigojimų neįvykdymo) pateiktose nagrinėti bylose buvo keliami jautrūs klausimai, kuriuos spręsti reguliariai rinkosi didžioji kolegija; tarp jų paminėtini teisinės valstybės vertybių išsaugojimas vykstant nacionalinėms teismų reformoms, prieglobsčio ir imigracijos politika, asmens duomenų apsauga, konkurencijos taisyklių taikymas skaitmeniniame amžiuje, kova su diskriminacija arba aplinkos, energetikos ir klimato problematika.

Dalinis jurisdikcijos priimti prejudicinius sprendimus perdavimas Bendrajam Teismui grindžiamas dviem pagrindiniais principais, kuriuos lėmė teisinio saugumo, spartos ir skaidrumo sumetimai: „vieno langelio“ principu, pagal kurį visi prašymai priimti prejudicinį sprendimą visuomet turėtų būti adresuojami Teisingumo Teismui, o jis nustatytų, ar byla dėl prejudicinio sprendimo priėmimo priskirtina išimtinai vienai arba kelioms pirma nurodytoms konkrečioms sritims, ir visiško perdavimo principu, pagal kurį perduodamos visos bylos dėl prejudicinio sprendimo, išimtinai susijusios su viena ar kita minėta sritimi. Tačiau jeigu byla nepriskirtina išimtinai toms sritims, nes, pavyzdžiui, joje keliami savarankiški klausimai dėl pirminės teisės arba Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijos aiškinimo, ją nagrinės Teisingumo Teismas.

Vis dėlto, net perdavus bylą dėl prejudicinio sprendimo priėmimo Bendrajam Teismui, jis turės galimybę ją grąžinti Teisingumo Teismui, jeigu manys, kad joje reikia priimti principinį sprendimą, o Teisingumo Teismas galės išimties tvarka peržiūrėti Bendrojo Teismo sprendimą, jeigu kils rimta grėsmė pakenkti Sąjungos teisės vienovei arba darnai.

Po kelis mėnesius trukusios peržiūros ir derybų 2023 m. gruodžio mėn. buvo pasiektas politinis susitarimas dėl šio prašymo dėl pagal teisėkūros procedūrą priimamo akto. Pagal šį susitarimą, be kita ko, numatyta, kad procese dėl prejudicinio sprendimo priėmimo dalyvavusios šalies pareiškimai ir rašytinės pastabos bus skelbiami Teisingumo Teismo interneto svetainėje per protingą terminą nuo bylos užbaigimo, nebent šalis nesutiks su tokiu skelbimu.

Rašant šį tekstą dar nebuvo galutinai žinomas nei tikslus Europos Sąjungos Teisingumo Teismo statuto pakeitimų formalaus priėmimo tvarkaraštis, nei šių pakeitimų įsigaliojimo data, ir dar laukia nemažai darbų, visų pirma susijusių su Teisingumo Teismo ir Bendrojo Teismo procedūros reglamentų pakeitimais, kurių reikia norint įgyvendinti šią reformą. Vis dėlto šis principinis pritarimas atveria galimybes iš naujo apibrėžti būsimus Sąjungos teismų veikimo kontūrus.

Taip pat reikia paminėti, kad 2023 m. pasikeitė Teisingumo Teismo sudėtis, nustojus eiti pareigas generaliniam advokatui G. Pitruzzella, kuris buvo paskirtas Italijos Konstitucinio Teismo teisėju.

Statistikos požiūriu Teisingumo Teismo veikla praėjusiais metais, kaip ir anksčiau, buvo intensyvi. 2023 m. Teisingumo Teismas gavo 821 bylą, t. y. keliomis daugiau nei 2022 m., ir baigė nagrinėti 783 bylas, t. y. panašiai, kaip ir per pastaruosius trejus metus. Vidutinė proceso trukmė, skaičiuojant įvairaus pobūdžio bylas, siekė 16,1 mėn., o nagrinėjamų bylų skaičius (iki 2023 m. gruodžio 31 d.) – 1 149.

Koen Lenaerts

Europos Sąjungos Teisingumo Teismo pirmininkas

 
821
gauta byla
518
prašymų priimti prejudicinį sprendimą, iš jų
2
PPU
Pagrindinės valstybės narės, iš kurių gauti prašymai priimti prejudicinį sprendimą:
Vokietija
94
Bulgarija
51
Lenkija
48
Italija
43
Rumunija
40
60
tiesioginių ieškinių, iš jų:
49
ieškiniai dėl įsipareigojimų neįvykdymo ir
3
ieškiniai dėl dvigubo įsipareigojimų neįvykdymo
231
apeliacinis skundas dėl Bendrojo Teismo sprendimų
8
nemokamos teisinės pagalbos prašymai
Bylos šalis, kuri neišgali sumokėti su procesu susijusių išlaidų, gali prašyti suteikti nemokamą teisinę pagalbą.
 
783
išnagrinėtos bylos
532
prašymai priimti prejudicinį sprendimą, iš jų
4
PPU
36
tiesioginiai ieškiniai, iš jų
18
konstatuotų įsipareigojimų neįvykdymo atvejų dėl
13
valstybių narių
3
sprendimai dėl dvigubo įsipareigojimų neįvykdymo
201
apeliacinis skundas dėl Bendrojo Teismo sprendimų, iš jų
37
apeliaciniai skundai, kuriuos išnagrinėjus panaikintas Bendrojo Teismo sprendimas
Vidutinė proceso trukmė:
16,1 mėnesio
Vidutinė prejudicinio sprendimo
priėmimo skubos
tvarka procedūros trukmė:
4,3 mėnesio
 
1 149
nagrinėjamos bylos
(2023 m. gruodžio 31 d. duomenimis)
Pagrindinės nagrinėtos sritys:
Valstybės pagalba ir konkurencija
143
Laisvės, saugumo ir teisingumo erdvė
118
Teisės aktų derinimas
88
Mokesčiai
83
Vartotojų apsauga
76
Transportas
63
Aplinka
51
Sąjungos teisės principai
50
Socialinė politika
47
Intelektinė nuosavybė
47

Teisingumo Teismo nariai

Teisingumo Teismą sudaro 27 teisėjai ir 11 generalinių advokatų.

Teisėjai ir generaliniai advokatai yra skiriami valstybių narių vyriausybių bendru sutarimu, pasikonsultavus su komitetu, įgaliotu pateikti nuomonę dėl siūlomų eiti šias pareigas kandidatų tinkamumo. Jų kadencijos trukmė yra šešeri metai ir ji gali būti atnaujinta.

Jie parenkami iš asmenų, kurių nepriklausomumas nekelia abejonių ir kurie tenkina atitinkamos jų šalies reikalavimus, keliamus aukščiausioms teisėjo pareigoms, arba yra pripažintos kompetencijos teisės specialistai.

Teisėjai vykdo savo pareigas visiškai nešališkai ir nepriklausomai.

Teisingumo Teismo teisėjai iš savo tarpo renka pirmininką ir pirmininko pavaduotoją. Teisėjai ir generaliniai advokatai šešerių metų kadencijai paskiria kanclerį.

Generalinių advokatų pareiga – visiškai nešališkai ir nepriklausomai teikti teisinę nuomonę, vadinamąją išvadą, dėl pateiktų nagrinėti bylų. Ši išvada neprivaloma, tačiau joje išdėstomas dar vienas požiūris į bylos dalyką.

2023 m. nebuvo paskirta nė vieno naujo Teisingumo Teismo nario.

K. Lenaerts

Pirmininkas

L. Bay Larsen

Pirmininko pavaduotojas

A. Arabadjiev

Pirmosios kolegijos pirmininkas

A. Prechal

Antrosios kolegijos pirmininkė

K. Jürimäe

Trečiosios kolegijos pirmininkė

C. Lycourgos

Ketvirtosios kolegijos pirmininkas

E. Regan

Penktosios kolegijos pirmininkas

M. Szpunar

Pirmasis generalinis advokatas

T. von Danwitz

Šeštosios kolegijos pirmininkas

F. Biltgen

Septintosios kolegijos pirmininkas

N. J. Cardoso da Silva Piçarra

Aštuntosios kolegijos pirmininkas

Z. Csehi

Dešimtosios kolegijos pirmininkas

O. Spineanu-Matei

Devintosios kolegijos pirmininkė

J. Kokott

Generalinė advokatė

M. Ilešič

Teisėjas

J.-C. Bonichot

Teisėjas

M. Safjan

Teisėjas

S. Rodin

Teisėjas

M. Campos Sánchez-Bordona

Generalinis advokatas

P. G. Xuereb

Teisėjas

L. S. Rossi

Teisėja

I. Jarukaitis

Teisėjas

P. Pikamäe

Generalinis advokatas

A. Kumin

Teisėjas

N. Jääskinen

Teisėjas

N. Wahl

Teisėjas

J. Richard de la Tour

Generalinis advokatas

A. Rantos

Generalinis advokatas

I. Ziemele

Teisėja

J. Passer

Teisėjas

D. Gratsias

Teisėjas

M. L. Arastey Sahún

Teisėja

A. M. Collins

Generalinis advokatas

M. Gavalec

Teisėjas

N. Emiliou

Generalinis advokatas

T. Ćapeta

Generalinė advokatė

L. Medina

Generalinė advokatė

A. Calot Escobar

Kancleris

Vyresniškumo tvarka nuo 2023 m. lapkričio 15 d.

B | Bendrasis Teismas 2023 m

Bendrasis Teismas kaip pirmoji instancija daugiausia nagrinėja fizinių arba juridinių asmenų, su kuriais aktai konkrečiai ir tiesiogiai susiję (privačių asmenų, įmonių, asociacijų ir kt.), ir valstybių narių pareikštus tiesioginius ieškinius dėl Europos Sąjungos institucijų, įstaigų ar organų aktų ir tiesioginius ieškinius dėl institucijų ar jų tarnautojų padarytos žalos atlyginimo.

Didelė dalis jo nagrinėjamų ginčų yra ekonominio pobūdžio: intelektinės nuosavybės (Europos Sąjungos prekių ženklai ir pramoninis dizainas), konkurencijos, valstybės pagalbos ir bankų bei finansinės priežiūros srityse.

Bendrasis Teismas taip pat turi jurisdikciją viešosios tarnybos srityje spręsti Europos Sąjungos ir jos tarnautojų ginčus.

Dėl Bendrojo Teismo sprendimų Teisingumo Teismui galima pateikti apeliacinį skundą; jis teikiamas tik dėl teisės klausimų. Bylose, kuriose jau atlikta dviguba kontrolė (iš pradžių nepriklausomos apeliacinės tarybos, vėliau – Bendrojo Teismo), Teisingumo Teismas priima apeliacinį skundą tik jeigu jame keliamas Sąjungos teisės vienovei, darnai ar raidai svarbus klausimas.

Bendrojo Teismo veikla ir pokyčiai

Marc van der Woude

Bendrojo Teismo pirmininkas

2023 m. visapusiškai atsiskleidė Bendrojo Teismo reformos, pagal kurią numatyta padvigubinti jo teisėjų skaičių (Reglamentas 2015/2422), poveikis. Tai matyti iš Teismo veiklos statistikos. Bendrasis Teismas baigė nagrinėti 904 bylas, o gavo 868 bylas (neskaičiuojant metų pabaigoje gautų 404 identiškų bylų), taigi nagrinėjamų bylų skaičius sumažėjo. Be to, pavyko išlaikyti patenkinamo lygio proceso trukmę (vidutiniškai 18,2 mėn.), o tai rodo, kad bylos tvarkomos veiksmingai.

Kartu Bendrasis Teismas įtvirtino savo praktiką daugiau bylų perduoti išplėstinėms kolegijoms. 2023 m. 13,6 % bylų baigė nagrinėti išplėstinės kolegijos ir beveik 120 bylų buvo perduota joms nagrinėti. Kai kurių išskirtinės svarbos bylų Bendrasis Teismas nebevengia perduoti nagrinėti didžiajai 15 teisėjų kolegijai. Būtent šios specialios sudėties Bendrasis Teismas priėmė sprendimą byloje Venesuela / Taryba dėl ribojamųjų priemonių, kurių Europos Sąjungos Taryba ėmėsi prieš Venesuelos įmones ir piliečius (T-65/18 RENV; žr. skyrių „Svarbiausių metų sprendimų apžvalga“). Be to, didžiajai kolegijai buvo perduotos nagrinėti keturios bylos, kurias inicijavo keturios Europos teisėjų organizacijos dėl Lenkijos nacionalinio ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo plano (T-530/22–T-533/22), ir dvi bylos, susijusios su ribojamosiomis priemonėmis, kurių Europos Sąjunga ėmėsi prieš Rusiją dėl karo Ukrainoje (bylos T-635/22 ir T-644/22).

Šiuos džiuginančius rezultatus iš dalies lėmė stabili Teismo sudėtis. 2023 m. nustojo pareigas eiti tik du teisėjai – S. Frimodt Nielsen ir V. Valančius, juos pakeitė S. L. Kalėda ir L. Spangsberg Grønfeldt. Norėtume padėkoti jiems už tai, kad prisidėjo prie gero teisingumo vykdymo Europos Sąjungoje. 2023 m. postą taip pat paliko 18 metų gerai ir ištikimai tarnavęs kancleris E. Coulon, o jo pareigas perėmė V. Di Bucci. E. Coulon tarnybos pabaigos proga buvo surengtas jam pagerbti ir aukšto lygio diskusijoms skirtas Sąjungos proceso teisės simpoziumas.

Visus 2023 m. Bendrasis Teismas tęsė modernizavimo procesą, siekdamas visų pirma pagerinti didelės apimties ir kompleksiškų bylų tvarkymą. Šioms – dažniausiai ekonominės ir finansų teisės srities – byloms tikslinga taikyti proaktyvų metodą, pritaikytą atsižvelgiant į paskirtų resursų lygį ir darbo planavimą. Kadangi prie šio metodo prisijungė ir šalių atstovai, tai leis sutrumpinti proceso trukmę ir geriau atitikti šalių lūkesčius.

Be to, siekdamas visiškai patenkinti teisėtus teisės subjektų lūkesčius dėl dalinio jurisdikcijos priimti prejudicinius sprendimus perdavimo tam tikrose konkrečiose srityse ir dėl išankstinio apeliacinių skundų priėmimo mechanizmo išplėtimo, Bendrasis Teismas visus 2023 m. stengėsi atlikti būtinus organizavimo tvarkos pakeitimus ir parengti būsimas procesines nuostatas.

 
1 271 *
gauta byla
1 148
tiesioginiai ieškiniai, iš jų:
Intelektinės ir pramoninės nuosavybės srityje
309
ES viešosios tarnybos srityje
75
Valstybės pagalbos ir konkurencijos srityje
23
13
valstybių narių pareikštų ieškinių
65
nemokamos teisinės pagalbos prašymai
Bylos šalis, kuri neišgali sumokėti su procesu susijusių išlaidų, gali prašyti suteikti nemokamą teisinę pagalbą.
* 2023 m. pabaigoje Bendrasis Teismas gavo išskirtinį iš esmės identiškų 404 bylų paketą dėl įgytų arba įgysimų teisių pagal Europos Parlamento narių papildomą pensijų sistemą. Šios bylos buvo sujungtos. Skaičiuojant jas kaip vieną bylą, faktiškai gautos 868 bylos (745 tiesioginiai ieškiniai), o nagrinėjamos 1 438 bylos.

Jurisprudencijos naujovės

Savvas S. Papasavvas

Bendrojo Teismo pirmininko pavaduotojas

Bendrojo Teismo nagrinėjamiems ginčams būdingi nuolatiniai pokyčiai. Kiekvienas sprendimas, priimtas pagal teisės subjektų pareikštą ieškinį, prisideda prie jurisprudencijos kūrimo. 2023 m. nebuvo išimtis: Bendrasis Teismas turėjo ne tik svarstyti naujus klasikinių sričių klausimus, bet ir nubrėžti gaires nagrinėdamas besivystančių sričių ginčus. Be to, didžioji kolegija turėjo galimybę nagrinėti ypatingą su bendra užsienio ir saugumo politika susijusį klausimą.

Nuo pat įsteigimo Bendrajam Teismui buvo pavesta nagrinėti bylas, kuriose jis atlieka konkurencijos taisyklių taikymo kontrolę. Taigi šiuo aspektu jis yra sukaupęs ypatingą patirtį. Vis dėlto šioje srityje, kaip ir kitose, teisinė aplinka nuolat kinta, todėl jam pateikiami spręsti vis nauji klausimai. Kaip pavyzdį galima paminėti 2023 m. gegužės 24 d. Sprendimą Meta Platforms Ireland / Komisija (T-451/20), kuriame Bendrasis Teismas pirmą kartą nagrinėjo prašymo pateikti informacijos taikant paieškos žodžius teisėtumą pagal Reglamentą Nr. 1/2003 ir virtualios duomenų saugyklos procedūros, skirtos dokumentams, kuriuose yra jautrių asmens duomenų, tvarkyti, teisėtumą. Bendrasis Teismas turėjo įsitikinti, kad Komisija pareikalavo pateikti tik tą informaciją, kuri leistų jai patikrinti įtarimus dėl pažeidimų, kuriais grindžiamas vykdomas tyrimas (žr. straipsnį „Focus“).

Be to, Europos Sąjungos deliktinės atsakomybės srityje, nors ji yra klasikinė ir sureglamentuota, kilo įdomių naujų klausimų. Bendrajam Teismui buvo pateiktas ieškinys prašant atlyginti turtinę ir neturtinę žalą, kurią International Management Group patyrė, kai spaudai buvo nutekinta Europos kovos su sukčiavimu tarnybos (OLAF) tyrimo dėl jos teisinio statuso ataskaita. Ieškovė teigė, kad Komisija, su kuria ji buvo sudariusi kelis susitarimus, ir OLAF elgėsi neteisėtai. 2023 m. birželio 28 d. Sprendime IMG / Komisija (T-752/20) Bendrasis Teismas patikslino, kokias sąlygas reikia įvykdyti, kad būtų galima konstatuoti pakankamai aiškų teisės normos, kuria siekiama suteikti teisių privatiems asmenims, pažeidimą.

Besivystančių sričių ginčų sąrašo viršuje figūruoja bankininkystės ir finansų bylos. Konkrečiau kalbant, Bendrajam Teismui tenka nagrinėti vis daugiau ieškinių, pareikštų dėl 2014 m. įgyvendinto bendro pertvarkymo mechanizmo. Šis mechanizmas numato bankų krizių valdymo sistemą, skirtą svarbiems tam tikrų valstybių narių bankams pertvarkyti. Svarbus vaidmuo čia tenka Bendrai pertvarkymo valdybai, kurios užduotis – parengti ir įgyvendinti žlungančių arba galinčių žlugti bankų pertvarkymą. Keliuose 2023 m. lapkričio 22 d. priimtuose sprendimuose Bendrasis Teismas pirmą kartą pateikė nuomonę dėl prašymo panaikinti Bendros pertvarkymo valdybos sprendimą dėl galimo žalos atlyginimo dėl pertvarkymo poveikį patiriantiems akcininkams ir kreditoriams (sujungtos bylos Del Valle Ruíz ir kt. / BPV (T-302/20, T-303/20 ir T-307/20) ir bylos Molina Fernández / BPV (T-304/20), ACMO ir kt. / BPV (T-330/20)irGalván Fernández-Guillén / BPV (T-340/20)).

Galiausiai, kalbant apie praeitų metų jurisprudencijos naujienas, negalima nepaminėti 2023 m. rugsėjo 13 d. Sprendimo Venesuela / Taryba (T-65/18 RENV; žr. skyrių „Svarbiausių metų sprendimų apžvalga“). Bendrojo Teismo didžioji kolegija pareiškė nuomonę dėl ribojamųjų priemonių, trečiajai valstybei – šiuo atveju Venesuelai – skirtų dėl nuolat blogėjančios demokratijos, teisinės valstybės ir žmogaus teisių padėties, teisėtumo. Taigi Bendrasis Teismas turėjo spręsti keblius klausimus, susijusius su šios trečiosios valstybės teise būti išklausytai ir jos nurodytais tariamais tarptautinės teisės pažeidimais.

 
904
išnagrinėtos bylos
786
tiesioginiai ieškiniai, iš jų:
Intelektinės ir pramoninės nuosavybės srityje
278
Valstybės pagalbos ir konkurencijos srityje
163
ES viešosios tarnybos srityje
66
14
valstybių narių pareikštų ieškinių
Vidutinė proceso trukmė:
18,2 mėnesio
Sprendimų, dėl kurių pateiktas apeliacinis skundas
Teisingumo Teisme, procentinė dalis:
31 %
 
1 841
nagrinėjama byla (2023 m. gruodžio 31 d. duomenimis)
Pagrindinės nagrinėtos sritys:
Institucinė teisė
543
Intelektinė ir pramoninė nuosavybė
330
Ekonominė ir pinigų politika
238
Valstybės pagalba ir konkurencija
176
Ribojamosios priemonės
116
ES viešoji tarnyba
111
Galimybė susipažinti su dokumentais
35
Visuomenės sveikata
32
Žemės ūkis
30
Prekybos politika
29

Bendrojo Teismo nariai

Bendrąjį Teismą sudaro po du teisėjus iš kiekvienos valstybės narės.

Teisėjai parenkami iš asmenų, kurių nepriklausomumas nekelia abejonių ir kurie tenkina aukštoms teisėjo pareigoms keliamus reikalavimus. Jie skiriami valstybių narių vyriausybių bendru sutarimu, pasikonsultavus su komitetu, įgaliotu pateikti nuomonę dėl kandidatų tinkamumo eiti teisėjo pareigas. Jų kadencijos trukmė yra šešeri metai ir ji gali būti atnaujinta. Iš savo narių jie trejiems metams renka teismo pirmininką ir pirmininko pavaduotoją. Jie paskiria kanclerį šešerių metų kadencijai.

Teisėjai vykdo savo pareigas visiškai nešališkai ir nepriklausomai.

2023 m. birželio mėn. Vittorio Di Bucci buvo paskirtas Bendrojo Teismo kancleriu.

2023 m. rugsėjo mėn. du teisėjai pradėjo eiti pareigas Bendrajame Teisme: Saulius Lukas Kalėda (Lietuva) ir Louise Spangsberg Grønfeldt (Danija).

M. van der Woude

Pirmininkas

S. S. Papasavvas

Pirmininko pavaduotojas

D. Spielmann

Pirmosios kolegijos pirmininkas

A. Marcoulli

Antrosios kolegijos pirmininkė

F. Schalin

Trečiosios kolegijos pirmininkas

R. da Silva Passos

Ketvirtosios kolegijos pirmininkas

J. Svenningsen

Penktosios kolegijos pirmininkas

M. J. Costeira

Šeštosios kolegijos pirmininkė

K. Kowalik-Bańczyk

Septintosios kolegijos pirmininkė

A. Kornezov

Aštuntosios kolegijos pirmininkas

L. Truchot

Devintosios kolegijos pirmininkas

O. Porchia

Dešimtosios kolegijos pirmininkė

M. Jaeger

Teisėjas

H. Kanninen

Teisėjas

J. Schwarcz

Teisėjas

M. Kancheva

Teisėja

E. Buttigieg

Teisėjas

V. Tomljenović

Teisėja

S. Gervasoni

Teisėjas

L. Madise

Teisėjas

N. Półtorak

Teisėja

I. Reine

Teisėja

P. Nihoul

Teisėjas

U. Öberg

Teisėjas

C. Mac Eochaidh

Teisėjas

G. De Baere

Teisėjas

R. Frendo

Teisėja

T. R. Pynnä

Teisėja

J. C. Laitenberger

Teisėjas

R. Mastroianni

Teisėjas

J. Martín y Pérez de Nanclares

Teisėjas

G. Hesse

Teisėjas

M. Sampol Pucurull

Teisėjas

M. Stancu

Teisėja

P. Škvařilová-Pelzl

Teisėja

I. Nõmm

Teisėjas

G. Steinfatt

Teisėja

R. Norkus

Teisėjas

T. Perišin

Teisėja

D. Petrlík

Teisėjas

M. Brkan

Teisėja

P. Zilgalvis

Teisėjas

K. Kecsmár

Teisėjas

I. Gâlea

Teisėjas

I. Dimitrakopoulos

Teisėjas

D. Kukovec

Teisėjas

S. Kingston

Teisėja

T. Tóth

Teisėjas

B. Ricziová

Teisėja

E. Tichy-Fisslberger

Teisėja

W. Valasidis

Teisėjas

S. Verschuur

Teisėjas

S. L. Kalėda

Teisėjas

L. Spangsberg Grønfeldt

Teisėja

V. Di Bucci

Kancleris

Vyresniškumo tvarka nuo 2023 m. rugsėjo 27 d.

C | Jurisprudencija 2023

Focus

Asmens duomenų apsaugos ir konkurencijos teisės sąveika

2023 m. liepos 4 d. Sprendimas Meta Platforms ir kt. (C-252/21)

Vokietijos federalinė konkurencijos institucija uždraudė Meta grupės bendrovėms Vokietijoje gyvenančių naudotojų naudojimąsi socialiniu tinklu Facebook susieti su jų Off Facebook duomenų tvarkymu ir tvarkyti šiuos duomenis be jų sutikimo. Ji teigė, kad toks duomenų tvarkymas neatitinka Bendrojo duomenų apsaugos reglamento (BDAR), todėl tai yra Meta grupės piktnaudžiavimas dominuojančia padėtimi.

Gavęs Meta grupės skundą dėl šio draudimo, Vokietijos teismas kreipėsi į Teisingumo Teismą ir šis nusprendė, kad atlikdama tyrimą dėl piktnaudžiavimo dominuojančia padėtimi valstybės narės konkurencijos institucija turi teisę konstatuoti BDAR pažeidimą. Vis dėlto ji turi lojaliai bendradarbiauti su šiuo reglamentu įsteigtomis specialiomis priežiūros institucijomis. Jei dėl nagrinėjamo elgesio jau yra priimtas šių institucijų arba Teisingumo Teismo sprendimas, konkurencijos institucijai yra privalomas jų vertinimas dėl BDAR.

Teisingumo Teismas taip pat sprendė klausimą, ar vadinamųjų „jautrių“ duomenų tvarkymas, kuris iš esmės draudžiamas pagal BDAR, gali būti išimties tvarka leidžiamas tais atvejais, kai duomenų subjektas tokius duomenis akivaizdžiai paskelbė viešai. Jis nusprendė, kad vien aplinkybė, kad naudotojas apsilankė interneto svetainėse ar taikomosiose programėlėse, kurios gali atskleisti tokius jautrius duomenis, kaip rasinė ar etninė kilmė, politinės pažiūros, religiniai įsitikinimai ar seksualinė orientacija, nereiškia, kad jis akivaizdžiai viešai paskelbia savo duomenis, kaip tai suprantama pagal BDAR. Tas pats pasakytina ir tuo atveju, kai naudotojas įkelia duomenis arba aktyvuoja integruotus atrankos mygtukus, nebent jis aiškiai iš anksto išreiškė pasirinkimą šiuos duomenis padaryti viešai prieinamus neribotam asmenų skaičiui.

Tai, kad tinklo operatorius užima dominuojančią padėtį, netrukdo naudotojui teisėtai ir laisva valia duoti sutikimą tvarkyti jo duomenis. Vis dėlto, atsižvelgiant į tai, kad dominuojanti padėtis gali paveikti šių naudotojų pasirinkimo laisvę, ji yra svarbus veiksnys nustatant, ar sutikimas iš tikrųjų buvo duotas teisėtai. Teisingumo Teismas pridūrė, kad operatorius turi įrodyti tokio sutikimo buvimą.

BDAR

Bendruoju duomenų apsaugos reglamentu (BDAR) suvienodinama ir nustatoma bendra Sąjungos asmens duomenų apsaugos teisinio reguliavimo tvarka.

Pagal BDAR nustatomi įpareigojimai bet kuriai viešajai ar privačiai įstaigai, renkančiai asmens duomenis Sąjungos teritorijoje. Įstaigoms, nesilaikančioms BDAR nustatytų įpareigojimų, taikomos įvairių rūšių sankcijos.

Skaitmeniniame amžiuje Sąjunga įtvirtino BDAR tokias asmenų teises, kaip teisė į informaciją, teisė būti pamirštam, teisė susipažinti su surinktais asmens duomenimis arba teisė reikalauti, kad jie būtų ištrinti; visos šios teisės padeda stiprinti privataus gyvenimo apsaugą. Šios duomenų apsaugos taisyklės laikomos griežčiausiomis pasaulyje.

Off Facebook duomenys

Meta Platforms Ireland valdo internetinio socialinio tinklo Facebook pasiūlą Sąjungoje. Užsiregistravę Facebook, jo naudotojai sutinka su šios bendrovės nustatytomis bendrosiomis sąlygomis, apimančiomis duomenų naudojimo ir slapukų politiką. Vadovaudamasi šia politika Meta Platforms Ireland renka duomenis, susijusius su naudotojų veikla socialiniame tinkle ir už jo ribų, ir juos susieja su atitinkamų naudotojų Facebook paskyromis. Šie duomenys, dar vadinami Off Facebook duomenimis, visų pirma apima duomenis, susijusius su lankymusi trečiųjų asmenų interneto svetainėse ir taikomosiose programėlėse, taip pat duomenis, susijusius su naudojimusi kitomis Meta grupei priklausančiomis internetinėmis paslaugomis (įskaitant Instagram ir WhatsApp). Taip surinkti duomenys leidžia asmeniškai pritaikyti Facebook naudotojams skirtas reklamas.

Focus

2023 m. gruodžio 21 d. Sprendimas European Superleague Company (C-333/21)

FIFA ir UEFA yra tarptautinės futbolo federacijos, Europoje reglamentuojančios profesionalų futbolą. Jos priėmė taisykles, kuriomis joms suteikiami įgaliojimai išduoti leidimą rengti Europos tarpklubines futbolo varžybas ir eksploatuoti įvairias atitinkamas žiniasklaidos teises. UEFA taip pat organizuoja Europos klubų varžybas, pavyzdžiui, Čempionų lygą.

Dvylika Europos futbolo klubų norėjo įsteigti naujų futbolo varžybų projektą – Superleague. Tas projektas gali daryti įtaką UEFA tarpklubinių varžybų eigai ir atitinkamų žiniasklaidos teisių eksploatavimui. FIFA ir UEFA nepritarė projektui ir pagrasino skirti sankcijas klubams ir žaidėjams, kurie nuspręstų jose dalyvauti.

Už projektą atsakinga įmonė European Superleague Company užginčijo FIFA ir UEFA taisykles Madrido teisme, o šis Teisingumo Teismui pateikė klausimą dėl jų suderinamumo su Sąjungos teise, pagal kurią draudžiama kliudyti laisvai konkurencijai ir laisvam paslaugų teikimui.

Laikydamasis Sprendime Bosman suformuotos jurisprudencijos Teisingumo Teismas pažymėjo, kad sporto varžybų organizavimas ir atitinkamų žiniasklaidos teisių eksploatavimas yra ekonominė veikla, kuriai taikoma Sąjungos teisė.

Jis nusprendė, kad reglamentavimo, kontrolės ir sankcijų skyrimo įgaliojimais, kuriuos FIFA ir UEFA turi galimai konkuruojančių futbolo varžybų, kaip antai Superleague projekto, organizavimo atžvilgiu, turi būti naudojamasi skaidriai, objektyviai, nediskriminuojant ir proporcingai, nes kitaip antraip būtų pažeista Sąjungos konkurencijos teisė ir laisvė teikti paslaugas.

Beje, Teisingumo Teismas nusprendė, kad FIFA ir UEFA taisyklės dėl žiniasklaidos teisių eksploatavimo prieštarauja Sąjungos konkurencijos teisei, jeigu jos neteikia naudos įvairiems su futbolu susijusiems subjektams, pavyzdžiui, užtikrindamos solidarų gautų pajamų perskirstymą. Teisingumo Teismas pažymėjo, kad tos taisyklės gali daryti žalos Europos futbolo klubams, žiniasklaidos rinkose veikiančioms įmonėms, taip pat vartotojams ir televizijos žiūrovams, neleisdamos jiems mėgautis naujomis galbūt naujoviškomis ar įdomiomis varžybomis.

Sprendime Bosman suformuota jurisprudencija

Istoriniame 1995 m. gruodžio 15 d. Sprendime Bosman (C-415/93) Teisingumo Teismas nusprendė, kad pagal bendrąją taisyklę sporto veikla yra ekonominė veikla, kuriai taikoma Sąjungos teisė. Jis taip pat nusprendė, kad su laisvu darbuotojų judėjimu yra nesuderinamos:

  • sporto federacijų priimtos nuostatos dėl pilietybės, pagal kurias sporto klubai gali registruoti tik ribotą kitų valstybių narių pilietybę turinčių profesionalių žaidėjų skaičių, ir
  • tų futbolo federacijų nustatytos perėjimo iš klubo į klubą nuostatos, pagal kurias kitos valstybės narės pilietybę turintis profesionalus futbolo žaidėjas, pasibaigus sutarčiai su klubu, gali būti įdarbintas kitos valstybės narės klube tik tuo atveju, jei šis klubas sumokėjo ankstesniam klubui kompensaciją.

Teisingumo Teismas ir sportas

Nuo to laiko, kai buvo priimtas Sprendimas Bosman, Teisingumo Teismas kelis kartus turėjo progos spręsti dėl sporto veiklos sąlygų atsižvelgdamas į Sąjungos ekonomikos teisę:

  • Sprendime Bosman nurodytos nuostatos dėl pilietybės, kiek tai susiję su valstybių narių piliečiais, taip pat negali būti taikomos sportininkams iš valstybės, su kuria Sąjunga sudarė asociacijos ar partnerystės sutartį (2003 m. gegužės 8 d. Sprendimas Deutscher Handballbund (C-438/00) ir 2005 m. balandžio 12 d. Sprendimas Simutenkov (C-265/03)),
  • Tarptautinio olimpinio komiteto antidopingo taisyklėms taikoma Sąjungos konkurencijos teisė, tačiau jos jai neprieštarauja, nes tas reglamentavimas reikalingas siekiant užtikrinti tinkamą sporto varžybų eigą (2006 m. liepos 18 d. Sprendimas Meca-Medina ir Majcen / Komisija (C-519/04 P)),
  • futbolo klubai gali reikalauti proporcingos parengimo kompensacijos už jų parengtus jaunus žaidėjus, jeigu tie žaidėjai pirmąją profesionalaus žaidėjo sutartį nori sudaryti su kitos valstybės narės klubu (2010 m. kovo 16 d. Sprendimas Olympique Lyonnais (C-325/08)).

Focus

Asmens duomenų apsauga ir kova su įmonių tarpusavio konkurencijos pažeidimais

2003 m. gegužės 24 d. Sprendimas Meta Platforms Ireland / Komisija (T-451/20)

Komisijos įgaliojimai atlikti tyrimą

Europos Sąjungos konkurencijos taisyklėmis draudžiami įmonių susitarimai, įmonių asociacijų sprendimai ir suderinti veiksmai, kurie gali paveikti prekybą tarp valstybių narių ir kurie gali trukdyti konkurencijai vidaus rinkoje, ją riboti ar iškraipyti (Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo (SESV) 101 straipsnis). Jomis taip pat draudžiama dominuojančią padėtį rinkoje užimančioms bendrovėms piktnaudžiauti ta padėtimi, pavyzdžiui, nustatyti nesąžiningas kainas, riboti gamybą arba atsisakyti diegti naujoves ir taip pakenkti vartotojams (SESV 102 straipsnis).

ES reglamentas Nr. 1/2003 atlieka labai svarbų vaidmenį įgyvendinant konkurencijos taisykles. Pagal jį Europos Komisijai suteikiami platūs įgaliojimai atlikti tyrimą. Visų pirma Komisija gali atlikti patikrinimus ir apklausti asmenis, galinčius turėti svarbios informacijos.

2020 m. atlikdama tyrimą dėl įtariamo Facebook grupės antikonkurencinio elgesio naudojant asmens duomenis ir valdant socialinio tinklo platformą, Komisija pareikalavo, kad Meta Platforms Ireland pateiktų jai visus dokumentus, kuriuos parengė arba gavo trys jos vadovai ir kuriuose yra vienas ar daugiau konkrečių paieškos žodžių.

Tarp šių žodžių buvo žodžių junginiai „big question“ (didelis klausimas), „for free“ (nemokamai), „not good for us“ (mums nenaudinga) ir „shut* down“ (uždaryti).

Nepateikus šios informacijos, Meta galėjo būti skirta 8 mln. EUR bauda per dieną.

Europos Sąjungos Bendrajame Teisme Meta ginčijo Europos Komisijos prašymo pateikti informacijos teisėtumą. Anot Meta, tokie paieškos žodžiai akivaizdžiai yra pernelyg neaiškūs ir pernelyg bendri ir priskiriami prie didelio masto „atsitiktinės paieškos“.

Kartu Meta pateikė laikinųjų apsaugos priemonių prašymą, kad būtų sustabdytas Komisijos prašymo nagrinėjimas, kol Bendrasis Teismas priims sprendimą dėl bylos esmės.

2020 m. spalio 29 d. Bendrojo Teismo pirmininkas priėmė nutartį dėl laikinųjų apsaugos priemonių prašymo. Jis nurodė sustabdyti Europos Komisijos sprendimo vykdymą, kol bus nustatyta speciali prašomų dokumentų, kurie nėra susiję su Meta komercine veikla ir kuriuose, be kita ko, yra jautrių asmens duomenų („saugomi dokumentai“), pateikimo procedūra. Vadovaudamasi šia nutartimi, Komisija šiems saugomiems dokumentams nustatė virtualios duomenų saugyklos procedūrą. Pagal šią procedūrą dokumentai galėjo būti pridėti prie tyrimo medžiagos tik po to, kai juos šioje virtualioje saugykloje išnagrinėjo ribotas skaičius tyrimo grupės narių ir Meta advokatų.

2023 m. gegužės 24 d. Bendrasis Teismas priėmė sprendimą dėl bylos esmės. Jis atmetė visą Meta ieškinį.

Savo sprendime Bendrasis Teismas priminė plačius Europos Komisijos įgaliojimus atlikti tyrimus siekiant kontroliuoti, ar įmonės laikosi konkurencijos taisyklių. Šiomis aplinkybėmis gali būti naudinga naudoti konkrečius paieškos žodžius.

META

Meta yra tarptautinė technologijų bendrovė, įsikūrusi Jungtinėse Amerikos Valstijose. Be Instagram ir WhatsApp, vienas iš jos pagrindinių produktų yra socialinis tinklas Facebook, kuriame registruoti naudotojai gali kurti profilius, įkelti nuotraukas ir vaizdo įrašus, siųsti žinutes ir palaikyti ryšius su kitais asmenimis. Meta taip pat siūlo skelbimų internete paslaugą, vadinamą Facebook Marketplace, suteikiančią naudotojams galimybę pirkti ir parduoti prekes.

Laikinųjų apsaugos priemonių taikymas

Laikinųjų apsaugos priemonių prašymo tikslas – nedelsiant sustabdyti institucijos akto vykdymą, kol bus išnagrinėtas ieškinys ir priimtas galutinis sprendimas. Tam, kad Bendrojo Teismo pirmininkas galėtų taikyti šią laikinąją apsaugos priemonę, ieškinys prima facie negali atrodyti neturintis rimto pagrindo. Prašymą pateikęs asmuo taip pat turi įrodyti, kad, nesustabdžius vykdymo, jis patirtų didelę ir nepataisomą žalą. Galiausiai pažymėtina, kad priimant sprendimą prašymą pateikusio asmens interesai turi būti suderinti su kitų šalių interesais ir viešuoju interesu.

Atsakydamas į Meta argumentą, kad tyrimas naudojant paieškos žodžius yra kišimasis į atitinkamų darbuotojų privatų gyvenimą, Bendrasis Teismas teigė, kad tai yra tinkama priemonė siekiant bendrojo intereso tikslų, t. y. išsaugoti Sąjungos Sutartyse įtvirtintą konkurencijos sistemą.

Šiuo aspektu Bendrasis Teismas pabrėžė, kad buvo imtasi papildomų priemonių. Saugomi dokumentai turėjo būti perduoti Komisijai atskiroje elektroninėje laikmenoje ir perkelti į virtualią duomenų saugyklą. Prie šios saugyklos prieiga buvo suteikta tik ribotam skaičiui grupės, kuriai pavesta atlikti tyrimą, narių. Į bylą įtrauktini dokumentai turėjo būti atrinkti dalyvaujant Meta advokatams. Tuo atveju, jei liktų nesutarimų dėl dokumento kvalifikavimo, taip pat numatyta ginčų sprendimo sistema.

Byla T-452/20

Tuo pačiu metu kaip ir byloje T451/20 nagrinėtu atveju Komisija pateikė Meta Platforms Ireland prašymą pateikti informacijos, atlikdama lygiagretų tyrimą dėl tam tikrų veiksmų, susijusių su Facebook Marketplace platforma. Meta Platforms Ireland pareikštą ieškinį dėl šio sprendimo panaikinimo Bendrasis Teismas atmetė tos pačios dienos sprendimu byloje T-452/20.

Meta pateikė Teisingumo Teismui apeliacinį skundą dėl Bendrojo Teismo sprendimų bylose T-451/20 ir T-452/20 (nagrinėjamos bylos C-497/23 P ir C-496/23 P).

Focus

Sąjungos įmonių apsauga nuo JAV nustatytų ekstrateritorinių sankcijų

2023 m. liepos 12 d. Sprendimas IFIC Holding / Komisija (T-8/21)

Trečiųjų šalių priimtų įstatymų ekstrateritorialus poveikis

Teisės akto eksteritorialumas apibrėžiamas kaip teisės akto poveikis už jį priėmusios valstybės ribų. Europos Sąjungos blokavimo statutu (Tarybos reglamentas (EB) Nr. 2271/96) Sąjungos ūkio subjektai saugomi nuo trečiųjų šalių įstatymų eksteritorialaus taikymo. Europos Sąjunga šį statutą priėmė 1996 m., siekdama apsaugoti Sąjungos įmones, į kurių komercinę veiklą su Kuba, Iranu ar Libija taikėsi JAV.

2018 m., reaguodama į JAV pasitraukimą iš Irano branduolinės sutarties, Sąjunga atnaujino savo Blokavimo statutą ir į jį įtraukė vėl iš naujo įvestas JAV ekstrateritorines sankcijas. Šis žingsnis yra Sąjungos paramos tolesniam ir visapusiam Irano branduolinio susitarimo įgyvendinimui išraiška, visų pirma palaikant Sąjungos ir Irano prekybos ir ekonominius santykius.

2018 m. JAV pasitraukė iš Irano branduolinės programos sutarties, kurios tikslas – kontroliuoti Irano branduolinę programą ir panaikinti Iranui taikomas ekonomines sankcijas. Dėl šio pasitraukimo JAV vėl įvedė sankcijas Iranui ir tam tikriems į sąrašą įtrauktiems asmenims; šių asmenų turtas buvo įšaldytas. Taip pat vėl uždrausta palaikyti komercinius santykius su bet kuriuo asmeniu ar subjektu, įtrauktu į JAV valdžios institucijų sudarytą sąrašą. Šis draudimas buvo taikomas ir už JAV teritorijos ribų įsteigtoms įmonėms, įskaitant Sąjungos įmones.

Reaguodama į šį pakartotinį sankcijų įvedimą, Europos Sąjunga atnaujino savo vadinamąjį „Blokavimo statutą“, kad apsaugotų savo įmonių interesus. Siekiant apsaugoti Sąjungos įmones nuo JAV sankcijų eksteritorialaus taikymo poveikio, joms buvo uždrausta laikytis šių sankcijų, išskyrus atvejus, kai tai daryti leido Europos Komisija. Pažymėtina, kad toks leidimas gali būti suteiktas, kai užsienio sankcijų nesilaikymas gali padaryti didelę žalą atitinkamos įmonės ar Sąjungos interesams.

IFIC Holding AG yra Vokietijos bendrovė, kurios akcijos netiesiogiai priklauso Irano valstybei ir kuri į sąrašą įtraukta 2018 m. Dėl šio įtraukimo Clearstream Banking AG, vienintelis vertybinių popierių bankas depozitoriumas, turintis leidimą Vokietijoje, nutraukė IFIC dividendų, jos gautų iš įvairių Vokietijos įmonių, kurių akcijų turėjo, mokėjimą ir užblokavo juos atskiroje sąskaitoje.

Clearstream taip pat paprašė Komisijos leidimo laikytis JAV sankcijų, kiek tai susiję su IFIC vertybiniais popieriais ar lėšomis. Iš pradžių Komisija 2020 m. balandžio mėn. šį leidimą suteikė 12 mėnesių, vėliau 2021 ir 2022 m. jo galiojimą pratęsė. IFIC šiuos sprendimus apskundė Bendrajam Teismui, pateikdama ieškinį dėl panaikinimo.

Bendrasis Teismas atmetė IFIC ieškinį ir leido Clearstream Banking AG laikytis Iranui nustatytų JAV sankcijų. Bendrasis Teismas nusprendė, kad nors Komisija privalėjo atsižvelgti į leidimo prašančios įmonės (Clearstream) interesus, ji neprivalėjo atsižvelgti į IFIC (į sąrašą įtrauktos įmonės) interesus ar išnagrinėti kitas, mažiau ją ribojančias galimybes. Jis taip pat nusprendė, kad tikslai, kurių Europos Sąjunga siekia trečiosios šalies nustatytų ekstrateritorinių sankcijų aplinkybėmis, pateisina IFIC teisės būti išklausytai per sprendimų priėmimo procedūrą, kuriai pasibaigus Komisija suteikia atitinkamą leidimą, apribojimą.

Ieškinys dėl panaikinimo

Ieškiniu dėl panaikinimo siekiama panaikinti Sąjungos teisei prieštaraujančius Sąjungos institucijų teisės aktus. Tam tikromis sąlygomis valstybės narės, Sąjungos institucijos ir asmenys Teisingumo Teisme arba Bendrajame Teisme gali pareikšti ieškinį dėl panaikinimo. Jeigu ieškinys pagrįstas, teisės aktas panaikinamas. Atitinkama institucija turi užpildyti teisės spragą, kuri gali atsirasti panaikinus teisės aktą.

Byla Bank Melli Iran (C-124/20)

Šioje byloje Irano valstybinis bankas BMI rėmėsi Blokavimo statutu Vokietijos teismuose, siekdamas ginčyti JAV sankcijų taikymą Vokietijoje. Teisingumo Teismas, pirmą kartą nagrinėjęs bylą dėl Europos Sąjungos blokavimo statuto, nusprendė, kad Sąjungos teisėje įtvirtintu draudimu laikytis Jungtinių Amerikos Valstijų Iranui taikomų sankcijų galima remtis nacionaliniuose teismuose vykstant civiliniam procesui.

Svarbiausių metų sprendimų apžvalga

Vartotojai


Sąjungos vartotojų politika siekiama užtikrinti vartotojų sveikatą, saugą, ekonominius ir teisinius interesus, kad ir kur Sąjungoje jie gyvena, keliauja ar apsiperka.


Teisingumo Teismas: ES vartotojų teisių užtikrinimas

Čia įterpėme turinį iš „YouTube“. Kadangi „YouTube“ gali rinkti asmeninius duomenis ir sekti jūsų peržiūros elgesį, mes įkelsime vaizdo įrašą tik po to, kai jūs sutiksite su jų slapukų ir panašių technologijų naudojimu, kaip aprašyta jų Privatumo politika.

  • Privatus asmuo pareiškė ieškinį bendrovei Mercedes-Benz Group, teigdamas, kad ši grupė padarė jam žalą, jo įsigytoje motorinėje transporto priemonėje įdiegusi programinę įrangą (vadinamąjį valdiklį), sumažinančią išmetamųjų dujų recirkuliaciją šaltuoju metų laiku. Anot jo, ši programinė įranga kenkia aplinkai ir prieštarauja Sąjungos teisei. Pagal Vokietijos teisę paprasto neatsargumo atvejais teisė į žalos atlyginimą gali būti pripažinta, kai pažeistas įstatymas, kurio paskirtis – apsaugoti kitus. Taigi Vokietijos teismas kreipėsi į Teisingumo Teismą su klausimu, ar pagal Sąjungos teisę ginami konkretūs pavienio tokios transporto priemonės pirkėjo interesai. Teisingumo Teismas nusprendė, kad Sąjungos teisėje įtvirtintas automobilių gamintojo ir pavienio motorinės transporto priemonės pirkėjo tiesioginis ryšys. Taigi motorinės transporto priemonės su įrengtu neteisėtu valdikliu pirkėjas turi teisę iš jos gamintojo gauti žalos atlyginimą, kai jei dėl šio valdiklio patyrė žalą.

    2023 m. kovo 21 d. Sprendimas Mercedes-Benz Group (C-100/21)

  • Ispanijos teismas kreipėsi į Teisingumo Teismą dėl vietos teisės aktų, reglamentuojančių asmeninių automobilių su vairuotoju nuomos (PHV) paslaugas Barselonos aglomeracijoje, suderinamumo su Sąjungos teise. Pagal šiuos teisės aktus reikalaujama, kad įmonės, kurios jau turi leidimą teikti šias paslaugas nacionaliniu lygmeniu, gautų papildomą licenciją veiklai Barselonos aglomeracijoje vykdyti. Jais taip pat ribojamas PHV paslaugų licencijų skaičius iki vienos trisdešimtosios taksi paslaugų licencijų, išduotų šioje aglomeracijoje, skaičiaus. Teisingumo Teismas nusprendė, kad papildomos, be jau turimos nacionaliniu lygiu galiojančios, licencijos reikalavimas gali būti būtinas siekiant gero eismo valdymo tikslo, tačiau PHV paslaugų licencijų skaičiaus apribojimas yra nepateisinamas įsisteigimo laisvės ribojimas, taigi prieštarauja Sąjungos teisei.

    2023 m. birželio 8 d. Sprendimas Prestige and Limousine (C-50/21)

  • Netoli Briugės (Belgija) viešuoju keliu dviračiu su elektrine pavara važiavusį dviratininką partrenkė automobilis, po kelių mėnesių jis mirė. Vykstant teismo procesui dėl galimos teisės į kompensaciją nustatymo, kilo ginčas dėl to, ar dviratis su elektrine pavara turėtų būti laikomas „transporto priemone“. Šis kvalifikavimas (priklausantis nuo Sąjungos direktyvos išaiškinimo) yra labai svarbus nustatant, ar nukentėjusysis buvo „motorinės transporto priemonės“ vairuotojas, ar turėjo teisę į žalos atlyginimą automatiškai, kaip „pažeidžiamas eismo dalyvis“ pagal Belgijos teisę. Savo sprendime Teisingumo Teismas konstatavo, kad dviračiui su elektrine pavara netaikoma pareiga apdrausti transporto priemones, nes jis nėra varomas tik mechanine energija. Aparatai, kurie veikia varomi ne vien mechanine energija, kaip antai dviratis su elektrine pavara, kuris dėl pradinės raumenų jėgos gali įsibėgėti iki 20 km/h, negali sukelti tokios žalos asmeniui ar turtui, kuri galėtų būti panaši į žalą, sukeliamą motociklų, automobilių, sunkvežimių ar kitų transporto priemonių, varomų vien mechanine energija, nes pastarieji gali važiuoti kur kas greičiau.

    2023 m. spalio 12 d. Sprendimas KBC Verzekeringen (C-286/22)

  • Covid-19 pandemija paskatino kai kurias valstybes nares, įskaitant Slovakiją, patvirtinti priemones, susijusias su kelionių agentūrų vykdomu sumų, sumokėtų už dėl sveikatos priežasčių atšauktas atostogas, grąžinimu. Pagal šias nacionalinės teisės nuostatas leidžiama suteikti kuponus, kuriuos galima panaudoti per aštuoniolika mėnesių, o nepanaudojus pinigai gali būti grąžinami tik pasibaigus šiam laikotarpiui. Šios priemonės buvo grindžiamos nemokumo rizika ir sunkumais, su kuriais susidūrė kelionių organizatoriai. Teisingumo Teismas nusprendė, kad valstybės narės negali remtis force majeure aplinkybėmis, kad nukryptų nuo pareigos grąžinti visą sumokėtą sumą pagal Kelionės paslaugų paketų direktyvą. Jis konstatavo, kad kelionės vertė turi būti grąžinta pinigais: kelionių agentūros negali siūlyti kuponų, išskyrus atvejus, kai keliautojas savanoriškai sutinka su tokia tvarka. Taigi iš dalies pakeitusi teisės aktus taip, kad iš keliautojų buvo laikinai atimta teisė nutraukti kelionės paslaugų paketo sutartį nemokant nutraukimo mokesčio ir atgauti visas sumokėtas sumas, Slovakija neįvykdė įsipareigojimų pagal Sąjungos teisę.

    2023 m. birželio 8 d. sprendimai UFC que Choisir ir CLCV (C-407/21) ir Komisija / Slovakija (C-540/21)

Aplinka

Sąjunga yra įsipareigojusi išsaugoti ir gerinti aplinkos kokybę bei saugoti žmonių sveikatą. Ji remiasi atsargumo ir prevencijos principais, taip pat principu „teršėjas moka“.


Teisingumo Teismas ir aplinkos apsauga

Čia įterpėme turinį iš „YouTube“. Kadangi „YouTube“ gali rinkti asmeninius duomenis ir sekti jūsų peržiūros elgesį, mes įkelsime vaizdo įrašą tik po to, kai jūs sutiksite su jų slapukų ir panašių technologijų naudojimu, kaip aprašyta jų Privatumo politika.

  • 2018 m. Teisingumo Teismas nusprendė, kad Rumunija privalėjo nutraukti neteisėtą atliekų šalinimą ir uždaryti 68 sąvartynus, kuriems nebuvo išduotas leidimas. 2022 m., manydama, kad Rumunija vis dar neįvykdė 2018 m. teismo sprendimo, Komisija pareiškė naują ieškinį dėl įsipareigojimų neįvykdymo. Teisingumo Teismas konstatavo, kad Rumunijoje vis dar veikia 31 sąvartynas, kuriems nebuvo išduotas leidimas. Taigi iš Rumunijos priteista sumokėti 1,5 milijono eurų vienkartinę sumą ir 600 eurų periodinę baudą už kiekvieną sąvartyną, kuriam nebuvo suteiktas leidimas, ir už kiekvieną vėlavimo dieną. Nustatydamas mokėtinos baudos sumą Teisingumo Teismas atsižvelgė į pažeidimo sunkumą, jo trukmę ir į Rumunijos mokumą. Dėl 2018 m. sprendimo nevykdymo kyla didelė taršos rizika ir didelės pasekmės žmonių sveikatai, nes kenksmingos medžiagos išleidžiamos į dirvožemį, orą ir vandenį.

    2023 m. gruodžio 14 d. Sprendimas Komisija / Rumunija (C-109/22)

Asmens duomenys

Europos Sąjungoje priimta teisės aktų, sudarančių tvirtą ir nuoseklų asmens duomenų apsaugos pagrindą. Tokių duomenų tvarkymas ir saugojimas turi atitikti teisės aktuose nustatytas teisėtumo sąlygas, visų pirma apsiriboti tik tuo, kas būtina, ir neproporcingai nepažeisti teisės į privatų gyvenimą.


Teisingumo Teismas skaitmeniniame pasaulyje

Čia įterpėme turinį iš „YouTube“. Kadangi „YouTube“ gali rinkti asmeninius duomenis ir sekti jūsų peržiūros elgesį, mes įkelsime vaizdo įrašą tik po to, kai jūs sutiksite su jų slapukų ir panašių technologijų naudojimu, kaip aprašyta jų Privatumo politika.

  • Remdamasis BDAR, pilietis paprašė Österreichische Post, pagrindinio pašto ir logistikos paslaugų operatoriaus Austrijoje, nurodyti duomenų gavėjų, kuriems šis operatorius atskleidė jo asmens duomenis, tapatybę. Austrijos Aukščiausiasis Teismas kreipėsi į Teisingumo Teismą su klausimu, ar pagal BDAR duomenų subjektui suteikiama teisė žinoti konkrečią duomenų gavėjų tapatybę. Teisingumo Teismas atsakė, kad, asmens duomenis atskleidus arba ketinant atskleisti duomenų gavėjams, duomenų valdytojas privalo duomenų subjekto prašymu nurodyti šių duomenų gavėjų tapatybę. Tik tais atvejais, kai šių duomenų gavėjų (dar) neįmanoma nustatyti, duomenų valdytojas gali nurodyti tik atitinkamų duomenų gavėjų kategorijas. Taip yra ir tuo atveju, kai duomenų valdytojas įrodo, kad prašymas yra akivaizdžiai nepagrįstas arba perteklinis.

    2023 m. sausio 12 d. Sprendimas Österreichische Post (C-154/21)

  • 2014 m. darbuotojas, kuris taip pat buvo banko Pankki S klientas, sužinojo, kad kiti banko darbuotojai kelis kartus tikrino jo asmens duomenis. Suabejojęs šio tikrinimo teisėtumu, šis darbuotojas, tuo metu jau atleistas iš darbo Pankki S, paprašė šio banko pranešti jam darbuotojų, kurie tikrino jo asmens duomenis, tapatybę, tikslias tikrinimo datas ir priežastis. Pankki S atsisakė atskleisti darbuotojų tapatybę, motyvuodamas tuo, kad ši informacija yra darbuotojų asmens duomenys. Suomijos teismas kreipėsi į Teisingumo Teismą ir šis nusprendė, kad kiekvienas asmuo turi teisę žinoti, kada ir dėl kokių priežasčių buvo tikrinti jo asmens duomenys, o tai, kad duomenų valdytojas vykdo bankinę veiklą, neturi įtakos šios teisės apimčiai.

    2023 m. birželio 22 d. Sprendimas Pankki S (C-579/21)

  • Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas kreipėsi į Teisingumo Teismą ir šis nusprendė, kad pagal Direktyvą dėl privatumo ir elektroninių ryšių draudžiama elektroninių ryšių duomenis, saugomus elektroninių ryšių paslaugų teikėjų ir vėliau perduotus kompetentingoms institucijoms siekiant kovoti su sunkiais nusikaltimais, naudoti tiriant korupcinio pobūdžio tarnybinius nusižengimus viešojoje tarnyboje. Be to, srauto ir vietos nustatymo duomenys, paslaugų teikėjų saugomi siekiant kovoti su sunkiais nusikaltimais ir pateikti kompetentingoms institucijoms, vėliau negali būti perduoti kitoms institucijoms ir naudojami norint kovoti su korupcinio pobūdžio tarnybiniais nusižengimais.

    2023 m. rugsėjo 7 d. Sprendimas Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra (C-162/22)

  • Pacientas paprašė savo odontologo nemokamai jam pateikti jo medicinos dokumentų kopiją, tačiau odontologas pareikalavo padengti šios kopijos pateikimo išlaidas. Manydamas, kad turi teisę gauti nemokamą kopiją, pacientas kreipėsi į Vokietijos teismus. Atsakydamas į jam pateiktą prejudicinį klausimą, Teisingumo Teismas priminė, kad BDAR įtvirtinta paciento teisė gauti pirmąją savo medicinos dokumentų kopiją iš esmės nepatiriant jokių išlaidų, ir duomenų valdytojas gali reikalauti sumokėti tik už kitas kopijas. Taigi odontologas privalo nemokamai pateikti pirmąją paciento duomenų kopiją, o pacientas neprivalo pagrįsti savo prašymo.

    2023 m. spalio 26 d. Sprendimas FT (Medicinos dokumentų kopijos) (C-307/22)

Vienodas požiūris ir darbo teisė

Europos Sąjungoje yra daugiau nei 240 milijonų darbuotojų. Taigi daugeliui piliečių tiesioginę naudą teikia Sąjungos darbo teisės nuostatos, kuriomis nustatomi minimalūs darbo ir įdarbinimo sąlygų standartai ir taip papildoma valstybių narių vykdoma politika.


Teisingumo Teismas: vienodo požiūrio užtikrinimas ir mažumų teisių apsauga

Čia įterpėme turinį iš „YouTube“. Kadangi „YouTube“ gali rinkti asmeninius duomenis ir sekti jūsų peržiūros elgesį, mes įkelsime vaizdo įrašą tik po to, kai jūs sutiksite su jų slapukų ir panašių technologijų naudojimu, kaip aprašyta jų Privatumo politika.


Teisingumo Teismas ir jūsų darbo vieta – kaip saugomos darbuotojų teisės

Čia įterpėme turinį iš „YouTube“. Kadangi „YouTube“ gali rinkti asmeninius duomenis ir sekti jūsų peržiūros elgesį, mes įkelsime vaizdo įrašą tik po to, kai jūs sutiksite su jų slapukų ir panašių technologijų naudojimu, kaip aprašyta jų Privatumo politika.

  • Lenkijos teismas kreipėsi į Teisingumo Teismą ir šis priminė, kad Direktyvoje 2000/78 dėl vienodo požiūrio užimtumo ir profesinėje srityje numatyta apsauga nuo diskriminacijos taikoma bet kokiai realiai profesinei veiklai, vykdomai esant stabiliems teisiniams santykiams. Ji taip pat taikoma pagal rangos sutartį savarankiškai dirbančio paslaugų teikėjo vykdomai veiklai. Dėl sprendimo nutraukti tokią sutartį ir jos nepratęsti savarankiškai dirbantis asmuo atsiduria panašioje padėtyje kaip atleistas darbuotojas. Be to, Teisingumo Teismas pabrėžė, kad laisvė sudaryti sutartis negali pateisinti atsisakymo sudaryti sutartį su asmeniu dėl jo seksualinės orientacijos.

    2023 m. sausio 12 d. Sprendimas TP (Audiovizualinės medžiagos valstybinei televizijai montažo režisierius) (C-356/21)

  • Vokietijos pilotas dirbo oro transporto bendrovėje ne visą darbo laiką, o jo darbo sutartyje buvo numatytas bazinis darbo užmokestis, priklausantis nuo tarnybinio skrydžio laiko. Jis taip pat galėjo gauti papildomą darbo užmokestį, jei per mėnesį išdirbdavo tam tikrą skaičių tarnybinių skrydžio valandų ir viršydavo tam tikras sutartyje nustatytas ribines vertes. Tačiau šios ribinės vertės buvo vienodos visą ir ne visą darbo laiką dirbantiems pilotams. Vokietijos teismas kreipėsi į Teisingumo Teismą su klausimu, ar nacionalinės teisės normos, pagal kurias reikalaujama, jog tam, kad gautų papildomą darbo užmokestį, ne visą darbo laiką dirbantis darbuotojas išdirbtų tiek pat valandų, kiek ir visą darbo dieną dirbantis darbuotojas, yra pagal Sąjungos teisę draudžiama diskriminacija. Teisingumo Teismas atsakė teigiamai, pabrėždamas, kad dėl padidinto darbo užmokesčio mokėjimo viršijus tam tikrą darbo valandų skaičių ne visą darbo laiką dirbantis darbuotojas negali atsidurti mažiau palankioje padėtyje.

    2023 m. spalio 19 d. Sprendimas Lufthansa CityLine (C-660/20)

  • Vengrijos nacionalinėje geležinkelių bendrovėje MÁV-START dirbantis traukinio mašinistas ginčijo darbdavio sprendimą nesuteikti jam bent 11 valandų nepertraukiamo kasdienio poilsio laiko. Pagal Darbo laiko direktyvą toks poilsio laikas turi būti suteikiamas darbuotojui per kiekvieną 24 valandų laikotarpį, kai šis laikotarpis yra prieš kassavaitinio poilsio ar atostogų laikotarpį arba po jo. Teisingumo Teismas pažymėjo, kad kasdienio ir kassavaitinio poilsio laikotarpiai yra dvi savarankiškos teisės, kuriomis siekiama skirtingų tikslų. Kasdienio poilsio laikotarpis nėra kassavaitinio poilsio laikotarpio dalis, o jį papildo, net jei yra iškart prieš kassavaitinio poilsio laikotarpį. Todėl darbuotojams turi būti užtikrinta galimybė veiksmingai pasinaudoti šiomis abiem teisėmis.

    2023 m. kovo 2 d. Sprendimas MÁV-START (C-477/21)

Sąjungos pilietybė

Kiekvienas asmuo, turintis Sąjungos valstybės narės pilietybę, automatiškai yra Europos Sąjungos pilietis. Sąjungos pilietybė ne pakeičia valstybės pilietybę, o ją papildo. Europos Sąjungos piliečiai naudojasi konkrečiomis teisėmis, kurias garantuoja Sąjungos sutartys.

  • Motinos, Danijos pilietės, ir tėvo, JAV piliečio, dukra nuo gimimo JAV turėjo Danijos ir JAV pilietybes; sulaukusi 22 metų ji pateikė Danijai prašymą išsaugoti Danijos pilietybę, tačiau pagal taikomus Danijos teisės aktus šis prašymas netenkintas. Danijos teismas kreipėsi į Teisingumo Teismą su klausimu dėl šių teisės aktų suderinamumo su Sąjungos teise ir Teisingumo Teismas nusprendė, kad Danija iš principo gali numatyti, kad jos piliečiai, gimę užsienyje ir niekada negyvenę jos teritorijoje, netenka Danijos pilietybės sulaukę 22 metų amžiaus. Vis dėlto tokia priemonė turi atitikti proporcingumo principą, kai ji lemia ir Sąjungos pilietybės netekimą. Taip yra tuomet, kai atitinkamas asmuo neturi kitos valstybės narės pilietybės. Taigi pagal Sąjungos teisę draudžiamas galutinis Danijos pilietybės, taigi ir Sąjungos pilietybės, netekimas, kai atitinkamas asmuo nebuvo įspėtas ir neturėjo galimybės prašyti individualiai išnagrinėti šio netekimo pasekmių.

    2023 m. rugsėjo 5 d. Sprendimas Udlændinge- og Integrationsministeriet (C-689/21)

Migracija

Europos Sąjunga yra priėmusi teisės normų rinkinį, kuriuo siekiama sukurti veiksmingą, humanišką ir saugią Europos migracijos politiką. Bendroje Europos prieglobsčio sistemoje nustatyti minimalieji požiūrio į visus prieglobsčio prašytojus ir visų prieglobsčio prašymų nagrinėjimo standartai visoje Sąjungoje.

  • Du Sirijos piliečiai X ir Y susituokė 2016 m. Sirijoje ir susilaukė dviejų vaikų. 2019 m. Y išvyko iš Sirijos į Belgiją, o X ir du jų vaikai liko Sirijoje. 2022 m. Belgijos institucija pripažino Y pabėgėlio statusą Belgijoje. X ir vaikų advokatas elektroniniu paštu pateikė prašymą dėl šeimos susijungimo, kad jie galėtų atvykti pas Y į Belgiją, nurodydamas, kad dėl išskirtinių aplinkybių šiaurės vakarų Sirijoje jie negali nuvykti į Belgijos diplomatinę atstovybę pateikti prašymo. Office des étrangers (Užsieniečių reikalų tarnyba) atsakė, kad pagal Belgijos teisę tokio prašymo negalima pateikti elektroniniu paštu, ir paragino X ir jos vaikus susisiekti su Belgijos ambasada. Belgijos teismas kreipėsi į Teisingumo Teismą ir šis nusprendė, kad Belgijos teisės aktai, pagal kuriuos reikalaujama asmeniškai atvykti į diplomatinę atstovybę norint pateikti prašymą dėl šeimos susijungimo, prieštarauja Sąjungos teisei. Vis dėlto teisės normose gali būti numatyta galimybė reikalauti asmeniškai dalyvauti vėlesniame procedūros etape.

    2023 m. balandžio 18 d. Sprendimas Afrin (C-1/23 PPU)

  • Vengrija priėmė įstatymą, pagal kurį reikalaujama, kad jos teritorijoje arba pasienyje esantys trečiųjų šalių piliečiai arba asmenys be pilietybės pirmiausia kreiptųsi į vieną iš jos ambasadų užsienyje – Serbijoje arba Ukrainoje, ten pateiktų ketinimų pareiškimą bei gautų leidimą atvykti į šalį ir tik tada galėtų prašyti tarptautinės apsaugos. Teisingumo Teismas nusprendė, kad pernelyg apsunkindama prieglobsčio prašymo procedūrą Vengrija sudarė nepagrįstų kliūčių prieglobsčio prašytojams, prieštaraujančių pagrindiniams Sąjungos principams. Ši priemonė negali būti pateisinama kova su užkrečiamosiomis ligomis dėl Covid-19 pandemijos, nes yra neproporcinga siekiamam tikslui.

    2023 m. birželio 22 d. Sprendimas Komisija / Vengrija (C-823/21)

Teisinė valstybė

Europos Sąjungos pagrindinių teisių chartijoje, kaip ir Europos Sąjungos sutartyje, aiškiai daroma nuoroda į teisinę valstybę, vieną iš valstybėms narėms bendrų vertybių. Teismų nepriklausomumas ir nešališkumas yra vienas iš esminių teisinės valstybės elementų.


Teisinės valstybės apsauga Europos Sąjungoje

Čia įterpėme turinį iš „YouTube“. Kadangi „YouTube“ gali rinkti asmeninius duomenis ir sekti jūsų peržiūros elgesį, mes įkelsime vaizdo įrašą tik po to, kai jūs sutiksite su jų slapukų ir panašių technologijų naudojimu, kaip aprašyta jų Privatumo politika.

  • Komisija Teisingumo Teisme ginčijo 2019 m. gruodžio mėn. Lenkijos teismų reformą. Teisingumo Teismas tenkino Komisijos ieškinį ir priminė, kad valstybės narės privalo vengti bet kokio teisės aktų, reglamentuojančių teisingumo sistemos organizavimą, regreso teisinės valstybės vertybės atžvilgiu. Teisingumo Teismas nusprendė, kad su Sąjungos teise nesuderinama situacija, kai kyla rizika, kad klausimus dėl Sąjungos teisę taikančių nacionalinių teisėjų statuso ir pareigų vykdymo spręs nepriklausomumo ir nešališkumo reikalavimo neatitinkantis teismas. Be to, nacionaliniams teisėjams negali būti kliudoma vertinti, ar teismas arba teisėjas atitinka iš Sąjungos teisės kylančius veiksmingos teisminės gynybos reikalavimus, ir prireikus dėl to pateikti Teisingumo Teismui prašymą priimti prejudicinį sprendimą. Galiausiai, anot Teisingumo Teismo, nacionalinės teisės nuostatos, pagal kurias teisėjai įpareigojami atskleisti savo galimą narystę asociacijoje, ne pelno fonde ar politinėje partijoje ir numatyta šią informaciją paskelbti internete, pažeidžia šių teisėjų teises į asmens duomenų apsaugą ir privataus gyvenimo gerbimą.

    2023 m. birželio 5 d. Sprendimas Komisija I Lenkija (C-204/21)

Intelektinė nuosavybė

Sąjungos priimti teisės aktai siekiant apsaugoti intelektinę (autorių teisės) ir pramoninę (prekių ženklų teisė, dizaino apsauga, patentų teisė) nuosavybę didina įmonių konkurencingumą, nes skatina kūrybiškumui ir inovacijoms palankią aplinką.


Intelektinė nuosavybė Bendrajame Teisme

Čia įterpėme turinį iš „YouTube“. Kadangi „YouTube“ gali rinkti asmeninius duomenis ir sekti jūsų peržiūros elgesį, mes įkelsime vaizdo įrašą tik po to, kai jūs sutiksite su jų slapukų ir panašių technologijų naudojimu, kaip aprašyta jų Privatumo politika.

  • Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnyba (EUIPO) atmetė žodinio žymens EMMENTALER tarptautinės registracijos paraišką. Emmentaler Switzerland apskundė šį sprendimą, o EUIPO vėl paliko jį galioti, motyvuodama tuo, kad prekių ženklas yra apibūdinamasis. Savo sprendime Bendrasis Teismas atmetė Emmentaler Switzerland pareikštą ieškinį, nusprendęs, kad Vokietijos visuomenė žymenį EMMENTALER iš karto suvokia kaip žymintį sūrio rūšį, todėl tai yra apibūdinamasis prekių ženklas. Tam, kad žymenį būtų atsisakyta registruoti, pakanka, kad žymuo būtų apibūdinamojo pobūdžio tam tikroje Sąjungos dalyje. Taigi žodis „EMMENTALER“ negali būti saugomas kaip Europos Sąjungos prekių ženklas sūriams.

    2023 m. gegužės 24 d. Sprendimas Emmentaler Switzerland / EUIPO (EMMENTALER) (T-2/21)

  • Italijos karnavalinių drabužių gamintojas Bendrajame Teisme ginčijo Betmeno logotipo registraciją kaip Europos Sąjungos prekių ženklo. Bendrasis Teismas nusprendė, kad ieškovo pateiktų įrodymų nepakanka siekiant įrodyti, jog prekių ženklas, vaizduojantis šikšnosparnį ovalo formos rėmelyje, neturi skiriamojo požymio. Būtent dėl šio skiriamojo požymio visuomenė gali susieti prekių ženklu žymimas prekes su Betmeno leidėju DC Comics ir atskirti jas nuo kitų įmonių prekių.

    2023 m. birželio 7 d. Sprendimas Aprile e Commerciale Italiana / EUIPO – DC Comics (T-735/21)

  • Nagrinėdamas Rumunijos autorių teisių administravimo organizacijų ginčą su oro vežėju Teisingumo Teismas nusprendė, kad muzikos kūrinio kaip foninės muzikos transliavimas keleivinėje transporto priemonėje yra viešas paskelbimas, kaip tai suprantama pagal Sąjungos teisę. Vis dėlto vien garso įrangos ir tam tikrais atvejais programinės įrangos, leidžiančios transliuoti foninę muziką, įrengimas transporto priemonėje nėra viešas paskelbimas. Taigi pagal Sąjungos teisę draudžiamos nacionalinės teisės normos, kuriose įtvirtinta muzikos kūrinių viešo paskelbimo prezumpcija dėl transporto priemonėse įdiegtos garso sistemos.

    2023 m. balandžio 20 d. Sprendimas sujungtose bylose Blue Air Aviation ir UPFR (C-775/21 ir C-826/21)

  • Kilus ginčui Europos Sąjungos intelektinės nuosavybės tarnyboje (EUIPO) dėl motorolerio „Vespa“ formos erdvinio žymens registracijos, Piaggio pareiškė ieškinį Bendrajame Teisme. Piaggio pateikė EUIPO svarbių įrodymų, pavyzdžiui, viešosios nuomonės tyrimus, duomenis apie pardavimų apimtis, taip pat informaciją, kad „Vespa“ eksponuojamas Niujorko Šiuolaikinio meno muziejuje (Museum of Modern Art of New York), motoroleriai „Vespa“ pasirodo tokiuose visame pasaulyje žinomuose filmuose, kaip „Atostogos Romoje“, be to, „Vespa“ klubų yra ne vienoje valstybėje narėje. Anot Piaggio, tai patvirtina „Vespa“ legendinį pobūdį, taigi ir jo visuotinį pripažinimą visoje Sąjungoje. Bendrasis Teismas pripažino Piaggio argumentus pagrįstais ir teigė, kad įrodymai patvirtina dėl prekių ženklo naudojimo visoje Sąjungoje įgytą jo skiriamąjį požymį.

    2023 m. lapkričio 29 d. Sprendimas Piaggio & C. / EUIPO – Zhejiang Zhongneng Industry Group (T-19/22)

Ribojamosios priemonės ir užsienio politika

Ribojamosios priemonės arba „sankcijos“ yra viena iš esminių Europos Sąjungos bendros užsienio ir saugumo politikos priemonių, skirtų jos saugumui, vertybėms ir pagrindiniams interesams apsaugoti. Sankcijomis siekiama priversti asmenis ar subjektus, kuriems jos taikomos, pakeisti politiką ar elgesį.

  • Baltarusijos valstybinė įmonė Belaeronavigatsia, atsakinga už oro erdvės reguliavimą, buvo įtraukta į Europos Sąjungos Tarybos sankcijų sąrašus dėl atsakomybės už skrydį FR4978 vykdžiusio orlaivio nukreipimą 2021 m. gegužės 23 d. į Minsko oro uostą, o dėl to buvo suimti du lėktuve buvę režimui prieštaraujantys asmenys (Raman Pratasevitch ir Sofia Sapega). Pirmą kartą aiškindamas sąvoką „už represijas atsakingas asmuo“, Bendrasis Teismas atmetė Belaeronavigatsia ieškinį, motyvuodamas tuo, kad valstybinė įmonė negalėjo nežinoti, jog šis orlaivio nukreipimas prisidėjo prie represijų prieš pilietinę visuomenę ir demokratinę opoziciją.

    2023 m. vasario 17 d. Sprendimas Belaeronavigatsia / Taryba (T-536/21)

  • Reaguodama į 2014 m. kovo mėn. įvykusią neteisėtą Rusijos įvykdytą Krymo ir Sevastopolio miesto aneksiją, 2014 m. kovo 17 d. Europos Sąjungos Taryba patvirtino ribojamųjų priemonių rinkinį. 2022 m. vasario mėn. prasidėjus Rusijos plataus masto karui prieš Ukrainą, Taryba į asmenų ir subjektų, kuriems taikomos ribojamosios priemonės, sąrašus įtraukė vyriausybės narius, bankus, verslininkus ir Federalinio Susirinkimo (Valstybės Dūmos) narius. Konkrečiai kalbant, Taryba įtraukė į sąrašus Violetta Prigozhina, Yevgeniy Prigozhin, kuris yra atsakingas už Rusijos pusėje kovojančių „Vagnerio grupės“ samdinių dislokavimą Ukrainoje, motinos pavardę. Bendrasis Teismas tenkino prašymą panaikinti Tarybos aktus dėl V. Prigozhina ir nusprendė, kad jos įtraukimas į sąrašus buvo grindžiamas tik jos giminystės ryšiais su sūnumi, o to nepakanka tokioms priemonėms pateisinti.

    2023 m. kovo 8 d. Sprendimas Prigozhina / Taryba (T-212/22)

  • Atsižvelgdama į nuolat blogėjančią žmogaus teisių, teisinės valstybės ir demokratijos padėtį Venesueloje, Europos Sąjungos Taryba 2017 m. patvirtino ribojamąsias priemones dėl padėties šioje valstybėje. 2019 m. Bendrasis Teismas atmetė Venesuelos ieškinį dėl šių priemonių, nes ginčijamos priemonės neturėjo tiesioginio poveikio šios valstybės teisinei padėčiai. Išnagrinėjęs apeliacinį skundą, Teisingumo Teismas 2021 m. panaikino Bendrojo Teismo sprendimą ir grąžino jam bylą nagrinėti iš naujo. 2023 m. sprendime Bendrasis Teismas atmetė visus Venesuelos pagrindus, kuriais ji rėmėsi prašydama panaikinti ribojamąsias priemones.

    2023 m. rugsėjo 13 d. Sprendimas Venesuela / Taryba (T-65/18 RENV)

  • Roman Arkadyevich Abramovich yra Rusijos, Izraelio ir Portugalijos pilietybę turintis verslininkas. Jis yra pagrindinis patronuojančiosios bendrovės Evraz, vienos iš pagrindinių Rusijos grupių plieno pramonės ir kasyklų srityje ir vienos iš stambiausių Rusijos mokesčių mokėtojų, akcininkas. Rusijai užpuolus Ukrainą, Taryba įšaldė įtakingų verslininkų, veikiančių ekonomikos sektoriuose, iš kurių Rusijos vyriausybė gauna daug pajamų, lėšas ir uždraudė jiems atvykti į Europos Sąjungą ar vykti per ją tranzitu. R. A. Abramovich Bendrajame Teisme ginčijo jo pavardės įtraukimą į asmenų ir subjektų, kuriems taikomos ribojamosios priemonės, kuriomis siekiama padidinti spaudimą Rusijai, sąrašus ir palikimą juose. Bendrasis Teismas atmetė R. A. Abramovich ieškinį ir patvirtino jam nustatytas ribojamąsias priemones.

    2023 m. gruodžio 20 d. Sprendimas Abramovich / Taryba (T-313/22)

Prekybos politika

Prekybos politika priklauso išimtinei ES kompetencijai. Sąjunga priima teisės aktus prekybos klausimais ir sudaro tarptautinius prekybos susitarimus. Veikdama vieningai ir pasaulinėje arenoje kalbėdama vienu balsu, Sąjunga užsitikrina tvirtą poziciją tarptautinės prekybos srityje.

  • 2020 m. Jungtinės Valstijos padidino muitų tarifus tam tikriems iš Europos importuojamiems aliuminio ir plieno produktams. Reaguodama į tai, Komisija priėmė reglamentą, kuriuo nustatė papildomus muitus tam tikriems į Sąjungą importuojamiems Jungtinių Valstijų kilmės produktams. Zippo Manufacturing Co., žiebtuvėlių, kuriuos palietė toks tarifų padidinimas, gamintoja Amerikoje, užginčijo šią priemonę Bendrajame Teisme; jis reglamentą panaikino. Bendrojo Teismo nuomone, Komisija pažeidė Zippo teisę būti išklausytai, taigi ir gero administravimo principą. Prieš didindama tarifus, Komisija turėjo išklausyti Zippo, nes dar iki akto priėmimo žinojo, kad muitų padidinimas turės įtakos iš esmės Zippo žiebtuvėliams.

    2023 m. spalio 18d. Sprendimas Zippo Manufacturing ir kt. / Komisija (T-402/20)

Tax rulings

Tiesioginiai mokesčiai iš esmės priklauso valstybių narių kompetencijai. Vis dėlto šie mokesčiai turi atitikti pagrindines Europos Sąjungos nuostatas, kaip antai valstybės pagalbos draudimą. Taigi Sąjunga kontroliuoja valstybių narių priimtų išankstinių mokesčių sprendimų (tax rulings), pagal kuriuos bendrovėms taikoma speciali apmokestinimo tvarka, teisėtumą.

  • 2003 m. priimtu išankstiniu sprendimu dėl mokesčių (tax ruling) Liuksemburgo valdžios institucijos sutiko su Amazon grupės pasiūlymu dėl Liuksemburge įsteigtos patronuojamosios bendrovės apmokestinimo pelno mokesčiu. Komisija teigė, kad šis tax ruling yra su vidaus rinka nesuderinama valstybės pagalba. Išnagrinėjęs Liuksemburgo ir Amazon ieškinius, Bendrasis Teismas panaikino Komisijos sprendimą, konstatavęs, kad ji neįrodė, jog Amazon patronuojamajai bendrovei buvo suteiktas pranašumas nepagrįstai sumažinus jos mokesčių naštą. Teisingumo Teismas atmetė Komisijos apeliacinį skundą dėl Bendrojo Teismo sprendimo, konstatavęs, kad ji klaidingai apibrėžė „referencinę sistemą“, vertindama tokios pagalbos buvimą.

    2023 m. gruodžio 14 d. Sprendimas Komisija / Amazon.com ir kt. (C-457/21 P)

  • 2018 m. Komisija konstatavo, kad Liuksemburgo mokesčių institucijos priėmė tax rulings dėl Engie grupės, o dėl šių sprendimų, anot Komisijos, ši grupė galėjo išvengti Liuksemburge įsteigtų jos patronuojamųjų bendrovių gauto pelno apmokestinimo. Komisija teigė, kad šie tax rulings yra su vidaus rinka nesuderinama valstybės pagalba. Kadangi Bendrasis Teismas atmetė Engie ir Liuksemburgo ieškinius, jie pateikė apeliacinį skundą Teisingumo Teismui, o jis nusprendė, kad siekdama įvertinti šių mokesčių priemonių atrankumą ir jas kvalifikuodama kaip draudžiamą valstybės pagalbą Komisija padarė klaidą, apibrėždama „referencinę sistemą“.

    Sprendimas sujungtose bylose Liuksemburgas / Komisija ir Engie Global LNG Holding ir kt. / Komisija (C-451/21 P ir C-454/21 P)

Konkurencija

Europos Sąjunga užtikrina, kad būtų laikomasi laisvą konkurenciją saugančių taisyklių. Veiksmai, kurių tikslas ar poveikis yra trukdyti, riboti ar iškraipyti konkurenciją vidaus rinkoje, yra draudžiami ir už juos gali būti skiriamos baudos.

  • Komisija atliko tyrimą dėl tam tikrų kompiuterinių vaizdo žaidimų geografinio blokavimo Steam platformoje. Ji konstatavo, kad šios platformos valdytojas Valve ir penki žaidimų leidėjai (Bandai, Capcom, Focus Home, Koch Media ir ZeniMax) pažeidė Sąjungos konkurencijos teisę. Komisija teigė, kad Valve ir penki leidėjai dalyvavo įvairiuose antikonkurenciniuose susitarimuose ar suderintuose veiksmuose. Jais buvo siekiama apriboti tarpvalstybinį pardavimą įdiegiant teritorinės kontrolės funkcijas, ypač Baltijos šalyse, taip pat tam tikrose Centrinės ir Rytų Europos šalyse. Valve ginčijo Komisijos sprendimą Bendrajame Teisme. Bendrasis Teismas atmetė ieškinį konstatavęs, kad Komisija teisingai nustatė, jog Valve ir kiekvienas iš penkių leidėjų buvo sudarę susitarimą, siekdami riboti lygiagretų importą geografiškai blokuojant raktus, leidžiančius aktyvuoti aptariamus vaizdo žaidimus Steam platformoje. Šiuo geografiniu blokavimu buvo siekiama neleisti tam tikrose šalyse maža kaina platinamų vaizdo žaidimų pirkti platintojams ar naudotojams kitose šalyse, kuriose kainos yra gerokai didesnės.

    2023 m. rugsėjo 27 d. Sprendimas Valve Corporation / Komisija (T-172/21)

Galimybė susipažinti su dokumentais

Viešojo gyvenimo skaidrumas yra vienas pagrindinių Sąjungos principų. Bet kuris Sąjungos fizinis ar juridinis asmuo iš esmės gali susipažinti su institucijų dokumentais. Vis dėlto tam tikrais atvejais gali būti atsisakyta leisti su jais susipažinti, jei toks atsisakymas pagrįstas.

  • Emilio De Capitani paprašė leisti susipažinti su tam tikrais dokumentais, kuriais buvo pasikeista Europos Sąjungos Tarybos darbo grupėje „Bendrovių teisė“; dokumentai susiję su teisėkūros procedūra, kuria siekiama iš dalies pakeisti Direktyvą 2013/34 dėl metinių finansinių ataskaitų. Taryba atsisakė leisti susipažinti su dokumentais, motyvuodama tuo, kad jų atskleidimas gerokai pakenktų jos sprendimų priėmimo procesui, ir tvirtindama, kad informacija yra pernelyg jautri ir pernelyg techninė, kad ją būtų galima atskleisti. E. De Capitani dėl šio sprendimo pareiškė ieškinį Bendrajame Teisme. Atsižvelgdamas į Europos Sąjungos teisėkūros procedūras, Bendrasis Teismas nagrinėjo viešumo ir skaidrumo principų, taip pat dokumentų atskleidimo išimties, nustatytos siekiant apsaugoti institucijos sprendimų priėmimo procesą, santykį. Bendrasis Teismas pažymėjo, kad demokratinio teisėtumo principu pagrįstoje sistemoje teisės aktų leidėjas turi atsakyti už savo veiksmus visuomenei. Tam, kad piliečiai galėtų įgyvendinti savo demokratines teises, turi būti sudaryta galimybė išsamiai stebėti teisėkūros procedūrose dalyvaujančių institucijų sprendimų priėmimo procesą. Taigi Bendrasis Teismas panaikino Tarybos sprendimą, kuriuo atsisakyta leisti susipažinti su darbo dokumentais dėl direktyvos.

    2023 m. sausio 25 d. Sprendimas De Capitani / Taryba (T-163/21)

Tyrimų ir dokumentacijos direktoratas kaip Santraukų rinkinio dalį rengia teisininkams skirtą „Svarbiausių sprendimų apžvalgą“, taip pat Teisingumo Teismo ir Bendrojo Teismo „Mėnesinius jurisprudencijos biuletenius“.

go to top