Sodna dejavnost

A | Sodišče v letu 2023
B | Splošno sodišče v letu 2023
C | Sodna praksa v letu 2023

 
Start Scroll

A | Sodišče v letu 2023

Pri Sodišču je mogoče vložiti predvsem:

  • predloge za sprejetje predhodne odločbe

Kadar nacionalno sodišče dvomi o razlagi določbe Unije ali o njeni veljavnosti, prekine postopek, ki poteka pred njim, in se obrne na Sodišče. Ko nacionalno sodišče z odločbo, ki jo sprejme Sodišče, prejme pojasnila, lahko reši spor, ki mu je predložen. Za zadeve, v katerih je treba odgovor podati v zelo kratkem času (na primer na področju azila, nadzora mej, ugrabitve otrok itd.), je predviden nujni postopek predhodnega odločanja („PPU“);

  • direktne tožbe, s katerimi se želi doseči:
    • razglasitev ničnosti akta Unije („ničnostna tožba“) ali
    • ugotovitev, da država članica ni izpolnila obveznosti iz prava Unije („tožba zaradi neizpolnitve obveznosti“). Če država članica ne spoštuje sodbe, s katero je bila ugotovljena neizpolnitev njene obveznosti, ji lahko Sodišče na podlagi druge tožbe, poimenovane tožba zaradi „dvojne neizpolnitve obveznosti“, naloži plačilo denarne sankcije;
  • pritožbe zoper odločbe Splošnega sodišča, ki lahko vodijo do tega, da Sodišče odločbo Splošnega sodišča razveljavi;
  • predloge za izdajo mnenja glede združljivosti sporazuma, ki ga namerava Unija skleniti s tretjo državo ali mednarodno organizacijo, s Pogodbama (tak predlog lahko vloži država članica ali evropska institucija).

Dejavnost in razvoj Sodišča

Zadnje mesece leta 2023 so zaznamovala pogajanja o zakonodajnem predlogu, ki ga je Sodišče novembra 2022 naslovilo na Evropski parlament in Svet, da bi se, prvič, na Splošno sodišče prenesla pristojnost Sodišča za predhodno odločanje na šestih posebnih področjih (davek na dodano vrednost, trošarine, carinski zakonik, tarifna uvrstitev blaga v kombinirano nomenklaturo, odškodnina in pomoč potnikom ter sistem za trgovanje s pravicami do emisije toplogrednih plinov) in, drugič, razširilo področje uporabe mehanizma predhodne dopustitve pritožb zoper odločbe Splošnega sodišča, ki je začel veljati maja 2019. Namen tega zakonodajnega predloga je, da se v interesu pravnih subjektov za kakovostne sodne odločbe, izdane v razumnih rokih, zagotovi boljša uravnoteženost delovne obremenitve med Sodiščem in Splošnim sodiščem, na katerem od julija 2022 delujeta po dva sodnika na državo članico (ali skupno 54 sodnikov).

Sodišče se bo tako lahko bolj osredotočilo na svoje osrednje naloge ustavnega in vrhovnega sodišča Unije. Po vzoru teh zadnjih let so namreč za spore, sprožene pred Sodiščem, in sicer bodisi v okviru postopkov predhodnega odločanja bodisi na podlagi direktnih tožb (zlasti tožb zaradi neizpolnitve obveznosti), značilne občutljive tematike, o katerih mora redno odločati veliki senat, kot so zaščita vrednot pravne države v okviru nacionalnih pravosodnih reform, azilna politika in politika priseljevanja, varstvo osebnih podatkov in uporaba pravil o konkurenci v digitalni dobi, boj proti diskriminaciji ali okoljski, energetski in podnebni izzivi.

Kar zadeva delni prenos pristojnosti za predhodno odločanje na Splošno sodišče, bo ta temeljil na dveh osnovnih načelih, ki ju narekujejo premisleki v zvezi s pravno varnostjo, hitrim obravnavanjem in preglednostjo, to sta načelo „vse na enem mestu“, v skladu s katerim bo treba vsak predlog za sprejetje predhodne odločbe vedno vložiti pri Sodišču, ki bo odločilo, ali zadeva za predhodno odločanje spada izključno na eno ali več zgoraj navedenih posebnih področij, in načelo popolnega prenosa vseh zadev za predhodno odločanje, ki se navezujejo izključno na eno ali drugo od teh posebnih področij. Če pa zadeva ne spada izključno na ta področja, zlasti ker se z njo odpirajo neodvisna vprašanja razlage primarnega prava ali Listine Evropske unije o temeljnih pravicah, jo bo obravnavalo Sodišče.

Prenos zadeve za predhodno odločanje na Splošno sodišče vseeno ne bo posegal v možnost tega sodišča, da zadevo vrne v odločanje Sodišču, če meni, da je glede te zadeve potrebna načelna odločitev, ali v možnost, da Sodišče izjemoma preverja odločitve Splošnega sodišča, če obstaja resno tveganje, da bosta prizadeti enotnost ali doslednost prava Unije.

Po več mesecih preučevanja in pogajanj je bil decembra 2023 glede tega zakonodajnega predloga dosežen politični dogovor. V okviru tega dogovora je bilo med drugim predvideno, da bodo vloge ali pisna stališča, ki jih vloži stranka, ki se je udeležila postopka predhodnega odločanja, objavljene na spletnem mestu Sodišča v razumnem roku po končanju zadeve, razen če ta stranka tej objavi nasprotuje.

Natančen koledar uradnega sprejetja sprememb Statuta Sodišča Evropske unije in datum začetka veljavnosti teh sprememb v času nastajanja tega besedila še nista dokončno znana in ostalo je še nekaj dela, ki ga treba končati zlasti v zvezi s spremembo poslovnikov Sodišča in Splošnega sodišča, ki jo zahteva izvedba te reforme. Vseeno pa ta načelna odobritev odpira vrata na novo določenim obrisom delovanja sodišč Unije v letih, ki prihajajo.

Z vidika sestave je bilo Sodišče v letu 2023 deležno spremembe, povezane z odhodom generalnega pravobranilca G. Pitruzzelle, potem ko je bil imenovan za sodnika italijanskega ustavnega sodišča.

Kar zadeva statistične podatke za preteklo leto, ti znova kažejo, da intenzivnost dejavnosti Sodišča iz preteklih let ne popušča. Tako je bilo leta 2023 na Sodišču vloženih 821 zadev, kar je nekaj več kot v letu 2022, in končanih 783 zadev, kar je številka, ki je dokaj podobna tistim iz preteklih treh let. Povprečno trajanje postopkov, če se upoštevajo vse vrste zadev skupaj, je znašalo 16,1 meseca, število nerešenih zadev na dan 31. decembra 2023 pa je bilo 1149.

Koen Lenaerts,

predsednik Sodišča Evropske unije

 
821
vloženih zadev
518
postopkov predhodnega odločanja, od teh
2
PPU
Glavne države članice, iz katerih izvirajo predlogi:
Nemčija
94
Bolgarija
51
Poljska
48
Italija
43
Romunija
40
60
direktnih tožb, od teh:
49
tožb zaradi neizpolnitve obveznosti in
3
tožbe zaradi „dvojne neizpolnitve obveznosti“
231
pritožb zoper odločbe Splošnega sodišča
8
prošenj za brezplačno pravno pomoč
Stranka, ki ne zmore plačati stroškov postopka, lahko zaprosi za brezplačno pravno pomoč.
 
783
rešenih zadev
532
postopkov predhodnega odločanja, od teh
4
PPU
36
direktnih tožb, od teh
18
ugotovljenih neizpolnitev obveznosti proti
13
državam članicam
3
sodbe zaradi „dvojne neizpolnitve obveznosti“
201
pritožba zoper odločbe Splošnega sodišča, od katerih jih je
37
pripeljalo do razveljavitve odločbe Splošnega sodišča
Povprečno trajanje postopkov:
16,1 meseca
Povprečno trajanje nujnih
postopkov predhodnega odločanja:
4,3 meseca
 
1149
nerešenih zadev 31. decembra 2023
Glavna obravnavana področja:
državne pomoči in konkurenca
143
območje svobode, varnosti in pravice
118
približevanje zakonodaj
88
obdavčenje
83
varstvo potrošnikov
76
prevoz
63
okolje
51
načela prava Unije
50
socialna politika
47
intelektualna lastnina
47

Člani Sodišča

Sodišče sestavlja 27 sodnikov in 11 generalnih pravobranilcev.

Sodnike in generalne pravobranilce v medsebojnem soglasju imenujejo vlade držav članic po posvetovanju z odborom, ki poda mnenje o ustreznosti kandidatov za opravljanje nalog sodnika in generalnega pravobranilca. Njihov mandat traja šest let z možnostjo ponovnega imenovanja.

Izbrani so med osebami, katerih neodvisnost je nedvomna in ki izpolnjujejo pogoje za imenovanje na najvišje sodniške položaje v svojih državah ali so priznani pravniki.

Sodniki opravljajo svoje naloge popolnoma nepristransko in neodvisno.

Sodniki Sodišča izmed sebe izvolijo predsednika in podpredsednika. Sodniki in generalni pravobranilci imenujejo sodnega tajnika za šest let.

Naloga generalnih pravobranilcev je, da v zadevah, ki so jim predložene, popolnoma nepristransko in neodvisno podajo pravno mnenje, imenovano „sklepni predlogi“. To mnenje ni zavezujoče, prinaša pa dopolnjujoč pogled na predmet spora.

V letu 2023 na Sodišče Evropske unije ni bil imenovan noben nov član.

K. Lenaerts,

predsednik

L. Bay Larsen,

podpredsednik

A. Arabadjiev,

predsednik prvega senata

A. Prechal,

predsednica drugega senata

K. Jürimäe,

predsednica tretjega senata

C. Lycourgos,

predsednik četrtega senata

E. Regan,

predsednik petega senata

M. Szpunar,

prvi generalni pravobranilec

T. von Danwitz,

predsednik šestega senata

F. Biltgen,

predsednik sedmega senata

N. J. Cardoso da Silva Piçarra,

predsednik osmega senata

Z. Csehi,

predsednik desetega senata

O. Spineanu-Matei,

predsednica devetega senata

J. Kokott,

generalna pravobranilka

M. Ilešič,

sodnik

J.-C. Bonichot,

sodnik

M. Safjan,

sodnik

S. Rodin,

sodnik

M. Campos Sánchez-Bordona,

generalni pravobranilec

P. G. Xuereb,

sodnik

L. S. Rossi,

sodnica

I. Jarukaitis,

sodnik

P. Pikamäe,

generalni pravobranilec

A. Kumin,

sodnik

N. Jääskinen,

sodnik

N. Wahl,

sodnik

J. Richard de la Tour,

generalni pravobranilec

A. Rantos,

generalni pravobranilec

I. Ziemele,

sodnica

J. Passer,

sodnik

D. Gratsias,

sodnik

M. L. Arastey Sahún,

sodnica

A. M. Collins,

generalni pravobranilec

M. Gavalec,

sodnik

N. Emiliou,

generalni pravobranilec

T. Ćapeta,

generalna pravobranilka

L. Medina,

generalna pravobranilka

A. Calot Escobar,

sodni tajnik

Protokolarni vrstni red od 15. novembra 2023

B | Splošno sodišče v letu 2023

Splošnemu sodišču se lahko na prvi stopnji v odločanje predložijo predvsem direktne tožbe zoper akte institucij, organov, uradov in agencij Evropske unije, ki jih vložijo fizične ali pravne osebe (posamezniki, družbe, združenja itd.), kadar se ti akti nanje posamično in neposredno nanašajo, in države članice, ter direktne tožbe za povrnitev škode, ki so jo povzročile institucije ali njihovi zaposleni.

Velik del sporov pred njim je gospodarske narave: intelektualna lastnina (znamke in modeli Evropske unije), konkurenca, državne pomoči ter bančni in finančni nadzor.

Splošno sodišče je prav tako pristojno za odločanje o sporih s področja javnih uslužbencev med Evropsko unijo in njenimi zaposlenimi.

Zoper odločbe Splošnega sodišča je mogoče pri Sodišču vložiti pritožbo, omejeno na pravna vprašanja. V zadevah, v katerih je že bila opravljena dvojna preučitev (s strani neodvisnega odbora za pritožbe in Splošnega sodišča), Sodišče dopusti pritožbo le, če ta pritožba odpira vprašanje, ki je pomembno za enotnost, doslednost ali razvoj prava Unije.

Dejavnost in razvoj Splošnega sodišča

Marc van der Woude,

predsednik Splošnega sodišča

V letu 2023 je reforma Splošnega sodišča, s katero je bila predvidena podvojitev števila njegovih sodnikov (Uredba št. 2015/2422), dosegla svoj polni učinek. To potrjujejo statistični podatki tega sodišča. Splošno sodišče je končalo 904 zadev ob 868 vloženih zadevah (če se ne upoštevajo 404 enake zadeve, vložene ob koncu leta), s čimer se je število nerešenih zadev zmanjšalo. Poleg tega je bilo povprečno trajanje postopkov ohranjeno na zadovoljivi ravni, saj povprečje znaša 18,2 meseca, kar kaže na učinkovito vodenje zadev.

Hkrati je Splošno sodišče okrepilo svojo prakso dodeljevanja večjega števila zadev razširjenim sestavam. V letu 2023 so 13,6 % zadev končale razširjene sestave, ki jim je bilo dodeljeno kar 120 zadev. Nekatere izjemno pomembne zadeve Splošno sodišče zdaj brez oklevanja dodeli svojemu velikemu senatu, ki ga sestavlja 15 sodnikov. Natančneje, Splošno sodišče je v okviru te pomembne sestave izdalo sodbo v zadevi Venezuela/Svet v zvezi z omejevalnimi ukrepi, ki jih je Svet Evropske unije sprejel zoper venezuelska podjetja in državljane (T-65/18 RENV: glej poglavje „Pregled najpomembnejših sodb leta“). Velikemu senatu so bile dodeljene tudi štiri zadeve, ki so jih štiri evropske sodniške organizacije vložile glede poljskega nacionalnega načrta za okrevanje in odpornost (od T-530/22 do T-533/22), ter dve zadevi v zvezi z omejevalnimi ukrepi, ki jih je Evropska unija uvedla zoper Rusijo zaradi vojne v Ukrajini (T-635/22 in T-644/22).

Te zadovoljive rezultate je deloma mogoče pripisati stalnosti sestave Splošnega sodišča. V letu 2023 sta namreč samo dva od njegovih sodnikov zapustila funkcijo, in sicer sodnika S. Frimodt Nielsen in V. Valančius, ki sta ju nadomestila sodnik S. L. Kalėda in sodnica L. Spangsberg Grønfeldt. Naj se jima tu zahvalim za njun prispevek k učinkovitemu izvajanju sodne oblasti Unije. Leto 2023 sta zaznamovala tudi odhod sodnega tajnika E. Coulona po 18 letih njegovega koristnega in zvestega službovanja ter prihod njegovega naslednika, V. Di Buccija. Ob odhodu E. Coulona je bil organiziran simpozij o procesnem pravu Unije, ki je združeval poklone in govore na visoki ravni.

Splošno sodišče je vse leto 2023 nadaljevalo svoj proces modernizacije, zlasti da bi izboljšalo obravnavanje najbolj obsežnih in kompleksnih zadev. Te zadeve, navadno s področja gospodarskega in finančnega prava, zahtevajo proaktiven in prilagojen pristop tako na ravni razporejanja virov kot z vidika načrtovanja dela. Ta pristop, v katerega bodo vključeni zastopniki strank, bo omogočil krajše trajanje postopka in bolj usmerjeno odzivanje na pričakovanja strank.

Poleg tega se je Splošno sodišče, da bi v celoti odgovorilo na legitimna pričakovanja pravnih subjektov zaradi obetov glede delnega prenosa pristojnosti za predhodno odločanje na nekaterih posebnih področjih in glede razširitve mehanizma predhodne dopustitve pritožb, vse leto 2023 ukvarjalo s potrebnimi spremembami načina svoje organizacije in s svojimi prihodnjimi postopkovnimi pravili.

 
1271 *
vloženih zadev
1148
direktnih tožb, od teh:
intelektualna in industrijska lastnina
309
javni uslužbenci EU
75
državne pomoči in konkurenca
23
13
tožb, ki so jih vložile države članice
65
prošenj za brezplačno pravno pomoč
Stranka, ki ne zmore plačati stroškov postopka, lahko zaprosi za brezplačno pravno pomoč.
* Konec leta 2023 je bila pri Splošnem sodišču vložena izredna serija 404 v bistvu enakih zadev, ki so se nanašale na pridobljene pravice ali pričakovane pravice v sistemu dodatnega pokojninskega zavarovanja evropskih poslancev. Te zadeve so bile združene. Če jih štejemo za eno samo zadevo, neto število znaša 868 vloženih zadev (745 direktnih tožb) in 1438 nerešenih zadev.

Novosti v sodni praksi

Savvas S. Papasavvas,

podpredsednik Splošnega sodišča

Spori pred Splošnim sodiščem se neprestano razvijajo. Skozi tožbe, ki jih vlagajo pravni subjekti, vsaka sodba doprinese kamenček v izgradnjo sodne prakse. Leto 2023 ni bilo izjema od pravila, saj je Splošno sodišče obravnavalo nova vprašanja na tradicionalnih področjih, vendar tudi postavilo temelje v sporih, ki se šele razvijajo. Bilo je tudi priložnost, da se veliki senat sestane v zvezi s posebnim vprašanjem skupne zunanje in varnostne politike.

Vse od ustanovitve Splošnega sodišča v okvir sporov, ki so mu zaupani, spada nadzor nad uporabo pravil o konkurenci. Tako se Splošno sodišče ponaša s posebno strokovnostjo na tem področju. Ker pa se pravno okolje na tem področju – tako kot na drugih – ves čas spreminja, so mu v preučitev vedno znova predložena povsem nova vprašanja. Tak je med drugim primer sodbe z dne 24. maja 2023, Meta Platforms Ireland/Komisija (T-451/20), v kateri je Splošno sodišče prvič preučilo zakonitost zahteve po informacijah z iskalnimi izrazi na podlagi Uredbe št. 1/2003 in zakonitost postopka v zvezi z virtualno podatkovno sobo za ravnanje z dokumenti, ki vsebujejo občutljive osebne podatke. Splošno sodišče se je moralo prepričati, da je Komisija svojo zahtevo omejila le na informacije, potrebne za preverjanje domnevnih kršitev, ki so upravičevale izvedbo njene preiskave (glej članek „Fokus“).

Podobno so se zanimiva in nova vprašanja pojavljala na sicer tradicionalnem in nadzorovanem področju ureditve nepogodbene odgovornosti Evropske unije. Pri Splošnem sodišču je bila namreč vložena tožba za povrnitev premoženjske in nepremoženjske škode, ki naj bi jo utrpela družba International Management Group, ker je bilo v medijih razkrito poročilo o preiskavi v zvezi z njenim pravnim statusom, ki ga je pripravil Evropski urad za boj proti goljufijam (OLAF). Tožeča stranka je zatrjevala nezakonitost ravnanj Komisije, s katero je sklenila več sporazumov, in ravnanj urada OLAF. Ob tej priložnosti je Splošno sodišče v sodbi z dne 28. junija 2023, IMG/Komisija (T-752/20M), pojasnilo, katere pogoje je treba izpolniti, da se dokaže dovolj resna kršitev pravnega pravila, s katerim so posameznikom podeljene pravice.

Na seznamu sporov, ki se šele razvijajo, se visoko uvrščajo bančne in finančne zadeve. Natančneje, Splošno sodišče mora odločati o vse več tožbah, ki so posledica uvedbe enotnega mehanizma za reševanje leta 2014. Ta mehanizem določa okvir za upravljanje bančnih kriz za reševanje pomembnih bank v nekaterih državah članicah. Opira se zlasti na Enotni odbor za reševanje, katerega naloga je pripraviti in izvajati reševanje bank, ki propadajo ali bodo verjetno propadle. Zlasti se je Splošno sodišče z več sodbami, izdanimi 22. novembra 2023, prvič izreklo o predlogu za razglasitev ničnosti sklepa Enotnega odbora za reševanje o morebitnem nadomestilu zadevnim delničarjem in upnikom po reševanju banke (združene zadeve T‑302/20, T‑303/20 in T‑307/20, Del Valle Ruíz in drugi/EOR, ter zadeve T-304/20, Molina Fernández/EOR, T-330/20, ACMO in drugi/EOR, in T-340/20, Galván Fernández-Guillén/EOR).

Nazadnje, med novostmi v sodni praksi, ki so zaznamovale preteklo leto, bi bilo težko spregledati sodbo z dne 13. septembra 2023, Venezuela/Svet (T‑65/18 RENV: glej poglavje „Pregled najpomembnejših sodb leta“). Splošno sodišče se je v okviru velikega senata opredelilo do zakonitosti omejevalnih ukrepov zoper tretjo državo, v tem primeru Venezuelo, zaradi stalnega poslabševanja razmer v tej državi glede demokracije, pravne države in človekovih pravic. V tem okviru je moralo Splošno sodišče odločiti o občutljivih vprašanjih v zvezi s pravico te tretje države do izjave in o domnevnih kršitvah mednarodnega prava, ki jih je ta zatrjevala.

 
904
rešene zadeve
786
direktnih tožb, od teh:
intelektualna in industrijska lastnina
278
državne pomoči in konkurenca
163
javni uslužbenci EU
66
14
tožb, ki so jih vložile države članice
Povprečno trajanje postopkov:
18,2 meseca
Delež odločb, zoper katere je bila vložena pritožba pri Sodišču:
31 %
 
1841
nerešenih zadev (31. decembra 2023)
Glavna obravnavana področja:
pravo institucij
543
intelektualna in industrijska lastnina
330
ekonomska in monetarna politika
238
državne pomoči in konkurenca
176
omejevalni ukrepi
116
javni uslužbenci EU
111
dostop do dokumentov
35
javno zdravje
32
kmetijstvo
30
o trgovinska politika
29

Člani Splošnega sodišča

Splošno sodišče je sestavljeno iz dveh sodnikov iz vsake države članice.

Sodniki so izbrani med osebami, katerih neodvisnost je nedvomna in ki izpolnjujejo pogoje za imenovanje na visoke sodniške položaje. Vlade držav članic jih v medsebojnem soglasju imenujejo po posvetovanju z odborom, pristojnim za izdajo mnenja o ustreznosti kandidatov. Njihov mandat traja šest let z možnostjo ponovnega imenovanja. Sodniki izmed sebe za tri leta izvolijo predsednika in podpredsednika. Sodnega tajnika imenujejo za mandat šestih let.

Sodniki svoje naloge opravljajo popolnoma nepristransko in neodvisno.

Junija 2023 je bil za sodnega tajnika Splošnega sodišča imenovan Vittorio Di Bucci.

Septembra 2023 sta funkcijo na Splošnem sodišču nastopila en sodnik in ena sodnica: Saulius Lukas Kalėda (Litva) in Louise Spangsberg Grønfeldt (Danska).

M. van der Woude,

predsednik

S. S. Papasavvas,

podpredsednik

D. Spielmann,

predsednik prvega senata

A. Marcoulli,

predsednica drugega senata

F. Schalin,

predsednik tretjega senata

R. da Silva Passos,

predsednik četrtega senata

J. Svenningsen,

predsednik petega senata

M. J. Costeira,

predsednica šestega senata

K. Kowalik-Bańczyk,

predsednica sedmega senata

A. Kornezov,

predsednik osmega senata

L. Truchot,

predsednik devetega senata

O. Porchia,

predsednica desetega senata

M. Jaeger,

sodnik

H. Kanninen,

sodnik

J. Schwarcz,

sodnik

M. Kancheva,

sodnica

E. Buttigieg,

sodnik

V. Tomljenović,

sodnica

S. Gervasoni,

sodnik

L. Madise,

sodnik

N. Półtorak,

sodnica

I. Reine,

sodnica

P. Nihoul,

sodnik

U. Öberg,

sodnik

C. Mac Eochaidh,

sodnik

G. De Baere,

sodnik

R. Frendo,

sodnica

T. R. Pynnä,

sodnica

J. C. Laitenberger,

sodnik

R. Mastroianni,

sodnik

J. Martín y Pérez de Nanclares,

sodnik

G. Hesse,

sodnik

M. Sampol Pucurull,

sodnik

M. Stancu,

sodnica

P. Škvařilová-Pelzl,

sodnica

I. Nõmm,

sodnik

G. Steinfatt,

sodnica

R. Norkus,

sodnik

T. Perišin,

sodnica

D. Petrlík,

sodnik

M. Brkan,

sodnica

P. Zilgalvis,

sodnik

K. Kecsmár,

sodnik

I. Gâlea,

sodnik

I. Dimitrakopoulos,

sodnik

D. Kukovec,

sodnik

S. Kingston,

sodnica

T. Tóth,

sodnik

B. Ricziová,

sodnica

E. Tichy-Fisslberger,

sodnica

W. Valasidis,

sodnik

S. Verschuur,

sodnik

S. L. Kalėda,

sodnik

L. Spangsberg Grønfeld,

sodnica

V. Di Bucci,

sodni tajnik

Protokolarni vrstni red od 27. septembra 2023

C | Sodna praksa v letu 2023

Fokus

Interakcija med varstvom osebnih podatkov in konkurenčnim pravom

Sodba Meta Platforms in drugi z dne 4. julija 2023 (C‑252/21)

Nemški zvezni urad za varstvo konkurence je družbam iz skupine Meta prepovedal, da bi se uporaba družbenega omrežja Facebook za uporabnike v Nemčiji pogojevala z obdelavo njihovih podatkov „off Facebook“ brez njihove privolitve. Menil je, da obdelava zadevnih podatkov ni bila v skladu s Splošno uredbo o varstvu podatkov (SUVP) in je zato pomenila zlorabo prevladujočega položaja skupine Meta.

Sodišče, pri katerem je nemško sodišče v okviru spora, ki ga je začela skupina Meta zoper to prepoved, vložilo predlog za sprejetje predhodne odločbe, je razsodilo, da ima organ države članice, pristojen za konkurenco, pravico, da v okviru preiskave o zlorabi prevladujočega položaja ugotovi kršitev SUVP. Vendar pa mora lojalno sodelovati s posebnimi nadzornimi organi, ustanovljenimi s to uredbo. Če je bilo obravnavano ravnanje že predmet odločitve teh organov ali Sodišča, je organ, pristojen za konkurenco, vezan na njihove presoje v zvezi s SUVP.

Sodišče je odločilo tudi o vprašanju, ali je obdelava tako imenovanih „občutljivih“ podatkov, ki jo SUVP načeloma prepoveduje, izjemoma dovoljena v primerih, ko je posameznik, na katerega se nanašajo osebni podatki, te podatke objavil. Odločilo je, da zgolj to, da uporabnik obišče spletna mesta ali aplikacije, ki bi lahko razkrile občutljive podatke, kot je rasno ali etnično poreklo, politična mnenja, verska prepričanja ali spolna usmerjenost, nikakor ne pomeni, da sam objavi te podatke v smislu SUVP. Enako velja, kadar uporabnik vnese podatke ali klikne na izbirna polja, ki so integrirana, razen če je predhodno izrecno izrazil svojo izbiro, da so podatki, ki se nanašajo nanj, javno dostopni neomejenemu številu oseb.

Dejstvo, da ima operater omrežja prevladujoč položaj, uporabniku ne preprečuje, da bi veljavno in svobodno privolil v obdelavo svojih podatkov. Ker pa ta prevladujoči položaj lahko vpliva na svobodno izbiro uporabnikov, je to pomemben element pri odločanju, ali je bila privolitev dejansko dana veljavno. Sodišče je dodalo, da mora operater dokazati obstoj te privolitve.

SUVP

S Splošno uredbo o varstvu podatkov (SUVP) se je poenotilo pravo Unije na področju varstva osebnih podatkov ter določil enoten okvir zanj.

SUVP nalaga obveznosti vsaki organizaciji, javni ali zasebni, takoj ko začne zbirati osebne podatke na ozemlju Unije. Organizacijam, ki ne izpolnjujejo obveznosti iz SUVP, se lahko naložijo različne vrste kazni.

Unija v digitalni dobi s SUVP določa številne pravice oseb, kot so pravica do obveščenosti, do pozabe, do dostopa ali do izbrisa zbranih osebnih podatkov, kar pripomore h krepitvi varstva njihovega zasebnega življenja. Ko gre za varstvo podatkov, veljajo ta pravila za najstrožja na svetu.

Podatki „off Facebook“

Družba Meta Platforms Ireland upravlja ponudbo spletnega družbenega omrežja Facebook v Uniji. Uporabniki tega omrežja ob vpisu v Facebook sprejmejo splošne pogoje, ki jih je določila ta družba, in s tem politike uporabe podatkov in piškotkov. Na podlagi teh politik družba Meta Platforms Ireland zbira podatke v zvezi z dejavnostmi uporabnikov znotraj in zunaj družbenega omrežja ter te podatke povezuje z računi zadevnih uporabnikov na Facebooku. Ti podatki, imenovani tudi podatki „off Facebook“, se nanašajo zlasti na obisk spletnih strani in aplikacij tretjih oseb ter uporabo drugih spletnih storitev, ki spadajo v skupino Meta (med drugim Instagram in WhatsApp). Zbrani podatki omogočajo personalizacijo oglasnih sporočil, namenjenih uporabnikom Facebooka.

Fokus

Sodba European Superleague Company z dne 21. decembra 2023 (C-333/21)

FIFA in UEFA sta mednarodni nogometni združenji, ki urejata profesionalni nogomet v Evropi. Sprejeli sta pravila, ki jima podeljujejo pooblastilo, da dovolita evropska nogometna klubska tekmovanja in izkoriščata različne s tem povezane medijske pravice. UEFA organizira tudi tekmovanja med evropskimi klubi, kot je na primer Liga prvakov.

Dvanajst evropskih nogometnih klubov je želelo vzpostaviti projekt novega nogometnega tekmovanja, imenovanega Superliga. Ta projekt bi lahko vplival na potek klubskih tekmovanj UEFE in izkoriščanje s tem povezanih medijskih pravic. FIFA in UEFA sta projektu nasprotovali ter sta klubom in igralcem, ki bi se odločili sodelovati v njem, zagrozili z naložitvijo sankcij.

Družba, ki je odgovorna za projekt, to je European Superleague Company, je pravila FIFE in UEFE izpodbijala pred sodiščem v Madridu, to pa je Sodišču postavilo vprašanja glede njihove združljivosti s pravom Unije, ki prepoveduje ovire za svobodno konkurenco in svobodo opravljanja storitev.

Sodišče je v skladu s svojo sodno prakso „Bosman“ poudarilo, da sta organizacija športnih tekmovanj in izkoriščanje s tem povezanih medijskih pravic gospodarski dejavnosti, ki spadata na področje uporabe prava Unije.

Odločilo je, da se morajo pooblastila za regulacijo, nadzor in sankcioniranje, ki jih imata FIFA in UEFA v zvezi z organizacijo potencialno konkurenčnih nogometnih tekmovanj, kot je projekt Superlige, da se s temi pooblastili ne bi kršila konkurenčno pravo Unije in svoboda opravljanja storitev, izvrševati pregledno, objektivno, nediskriminatorno in sorazmerno.

Poleg tega je Sodišče presodilo, da so pravila FIFE in UEFE v zvezi z izkoriščanjem medijskih pravic lahko v nasprotju s konkurenčnim pravom Unije, če ne koristijo različnim akterjem nogometa, na primer z zagotavljanjem solidarne prerazporeditve ustvarjenih prihodkov. Kot je poudarilo Sodišče, lahko ta pravila povzročajo škodo evropskim nogometnim klubom, podjetjem, ki so dejavna na medijskih trgih, ter potrošnikom in televizijskim gledalcem s tem, da jim preprečujejo, da bi imeli korist od novih tekmovanj, ki bi lahko bila inovativna ali zanimiva.

Sodna praksa „Bosman“

Sodišče je v prelomni sodbi Bosman z dne 15. decembra 1995 (C-415/93) odločilo, da izvajanje športne dejavnosti navadno pomeni gospodarsko dejavnost, ki spada na področje uporabe prava Unije. Presodilo je tudi, da prosto gibanje delavcev nasprotuje:

  • klavzulam o državljanstvu, ki jih sprejmejo športna združenja in v skladu s katerimi lahko športni klubi na tekme uvrstijo le omejeno število profesionalnih igralcev, ki so državljani drugih držav članic, in
  • prestopnim klavzulam, ki jih sprejmejo ta združenja in v skladu s katerimi profesionalnega igralca, ki je državljan države članice, po izteku pogodbe s klubom ne more zaposliti klub druge države članice, razen če ta klub nekdanjemu klubu plača nadomestilo.

Sodišče in šport

Od sodbe Bosman je imelo Sodišče večkrat priložnost odločati o pogojih za izvajanje športa z vidika gospodarskega prava Unije:

  • klavzul o državljanstvu, ki so bile predmet sodbe Bosman, kar zadeva športnike, ki so državljani držav članic, prav tako ni mogoče uporabiti za športnike, ki prihajajo iz države, s katero je Unija sklenila sporazum o pridružitvi ali o partnerstvu (sodbi Deutscher Handballbund z dne 8. maja 2003 (C-438/00) in Simutenkov z dne 12. aprila 2005 (C-265/03)),
  • antidopinška pravila Mednarodnega olimpijskega komiteja spadajo na področje uporabe konkurenčnega prava Unije, vendar niso v nasprotju z njim, ker so nujna za zagotavljanje pravilnega poteka športnih tekmovanj (sodba Meca-Medina in Majcen proti Komisiji z dne 18. julija 2006 (C-519/04 P)),
  • nogometni klubi lahko za mlade igralce, ki so jih usposabljali, zahtevajo sorazmerno nadomestilo za usposabljanje, če želijo ti igralci svojo prvo poklicno pogodbo podpisati s klubom iz druge države članice (sodba Olympique Lyonnais z dne 16. marca 2010 (C-325/08)).

Fokus

Varstvo osebnih podatkov in boj proti kršitvam na področju konkurence med podjetji

Sodba Meta Platforms Ireland/Komisija z dne 24. maja 2023 (T‑451/20)

Preiskovalna pooblastila Komisije

Pravila Evropske unije o konkurenci prepovedujejo sporazume med podjetji, sklepe podjetniških združenj in usklajena ravnanja, ki bi lahko prizadeli trgovino med državami članicami in bi lahko preprečevali, omejevali ali izkrivljali konkurenco na notranjem trgu (člen 101 Pogodbe o delovanju Evropske unije (PDEU)). Podjetjem, ki imajo prevladujoč položaj na trgu, prepovedujejo tudi zlorabo tega položaja, na primer z zaračunavanjem nepoštenih cen, omejevanjem proizvodnje ali zavračanjem inovacij na škodo potrošnikov (člen 102 PDEU).

Uredba EU št. 1/2003 ima odločilno vlogo pri izvajanju pravil o konkurenci. Evropski komisiji daje široko preiskovalno pooblastilo. Komisija lahko zlasti izvaja preglede in opravlja razgovore z vsemi osebami, ki bi lahko imele koristne informacije.

Komisija je leta 2020 v okviru preiskave domnevnega protikonkurenčnega ravnanja skupine Facebook pri uporabi osebnih podatkov in upravljanju njene platforme družbenega omrežja zahtevala, da ji družba Meta Platforms Ireland predloži vse dokumente, ki so jih pripravile ali prejele tri njene odgovorne osebe in vsebujejo enega ali več posebnih izrazov.

Med temi izrazi so bili zlasti „big question“ (veliko vprašanje), „for free“ (brezplačno), „not good for us“ (ni dobro za nas) in „shut* down“ (zapreti).

Ker družba Meta teh informacij ni sporočila, ji je grozila morebitna dnevna globa v višini 8 milijonov EUR.

Družba Meta je na Splošnem sodišču Evropske unije izpodbijala zakonitost te zahteve Evropske komisije po informacijah. Družba Meta meni, da so bili taki iskalni izrazi očitno preveč nejasni in splošni ter so pomenili obsežno „iskanje na slepo“.

Družba Meta je hkrati vložila predlog za izdajo začasne odredbe, s katero je želela odložiti zahtevo Komisije, dokler Splošno sodišče ne odloči o vsebini zadeve.

Predsednik Splošnega sodišča je 29. oktobra 2020 odločil o predlogu za izdajo začasne odredbe. Splošno sodišče je odredilo odložitev sklepa Evropske komisije, dokler ne bo uveden poseben postopek za predložitev zahtevanih dokumentov, ki niso bili povezani s poslovno dejavnostjo družbe Meta in so vsebovali tudi občutljive osebne podatke („zaščiteni dokumenti“). Na podlagi tega sklepa je Komisija uvedla postopek virtualne podatkovne sobe za te zaščitene dokumente. V skladu s tem postopkom se lahko dokumenti vložijo v preiskovalni spis šele po tem, ko jih v tej virtualni sobi pregleda omejeno število članov ekipe, odgovorne za preiskavo, in odvetniki družbe Meta.

Splošno sodišče je 24. maja 2023 odločilo o vsebini zadeve. Tožbo družbe Meta je v celoti zavrnilo.

Splošno sodišče je v sodbi opozorilo na široka preiskovalna pooblastila Evropske komisije, da nadzira, ali podjetja spoštujejo pravila konkurence. V teh okoliščinah se lahko uporaba posebnih iskalnih izrazov izkaže za koristno.

META

Meta je multinacionalno tehnološko podjetje s sedežem v Združenih državah Amerike. Poleg Instagrama in WhatsAppa je eden njenih vodilnih izdelkov tudi družbeno omrežje Facebook, ki registriranim uporabnikom omogoča ustvarjanje profilov, nalaganje fotografij in videoposnetkov, pošiljanje sporočil in ohranjanje stikov z drugimi. Družba Meta ponuja tudi storitev spletnega oglaševanja, imenovano Facebook Marketplace, ki uporabnikom omogoča nakup in prodajo blaga.

Začasna odredba

Namen predloga za izdajo začasne odredbe je doseči takojšnji odlog izvršitve akta institucije, dokler se pritožbi obravnavata in se ne izda končna sodba. Da lahko predsednik Splošnega sodišča izda to začasno odredbo, se na prvi pogled pritožba ne sme zdeti resno neutemeljena. Predlagatelj mora tudi dokazati, da bi mu brez odloga izvršitve nastala resna in nepopravljiva škoda. Nazadnje je treba v odločbi uravnotežiti interes predlagatelja ter interese drugih strank in javni interes.

V odgovor na argument družbe Meta, da preiskava z uporabo iskalnih izrazov pomeni poseg v zasebno življenje zadevnih zaposlenih, je Splošno sodišče odločilo, da je to primeren ukrep za uresničitev ciljev v splošnem interesu, in sicer ohranitev konkurenčnega režima, ki se želi doseči s pogodbama Unije.

Splošno sodišče je v zvezi s tem poudarilo sprejete spremljevalne ukrepe. Zaščitene dokumente je bilo treba Komisiji namreč poslati na ločenem elektronskem nosilcu in jih shraniti v virtualno podatkovno sobo. Ta je bila dostopna le omejenemu številu članov ekipe, odgovorne za preiskavo. Izbor dokumentov, ki so se nato vložili v spis, je bilo treba opraviti v navzočnosti odvetnikov družbe Meta. V primeru nadaljnjega nestrinjanja glede klasifikacije dokumenta je potekala arbitraža.

Zadeva T-452/20

Na isti dan je Komisija v zvezi z družbo Meta Platforms Ireland sprejela zahtevo po informacijah v okviru vzporedne preiskave nekaterih praks v zvezi s platformo Facebook Marketplace. Splošno sodišče je ničnostno tožbo, ki jo je zoper to odločbo vložila družba Meta Platforms Ireland, zavrnilo s sodbo z istega dne v zadevi T-452/20.

Družba Meta je pri Sodišču vložila pritožbi zoper sodbi Splošnega sodišča T-451/20 in T-452/20 (nerešeni zadevi C‑497/23 P in C-496/23 P).

Fokus

Zaščita evropskih podjetij pred ekstrateritorialnimi sankcijami Združenih držav Amerike

Sodba IFIC Holding/Komisija z dne 12. julija 2023 (T-8/21)

Ekstrateritorialni učinek zakonov, ki so jih sprejele tretje države

O ekstrateritorialnosti zakonodaje je govora, kadar njen učinek sega prek meja države, ki jo je sprejela. Akt Evropske unije o blokiranju (Uredba Sveta (ES) št. 2271/96) ščiti gospodarske subjekte Unije pred ekstrateritorialno uporabo zakonov tretjih držav. Evropska unija je ta akt sprejela leta 1996, da bi zaščitila evropska podjetja, katerih poslovne dejavnosti s Kubo, Iranom ali Libijo so bile predmet sankcij Združenih držav.

Unija je leta 2018 v odziv na umik Združenih držav iz jedrskega dogovora z Iranom posodobila svoj akt o blokiranju, da bi vanj vključila ponovno uvedene ekstrateritorialne sankcije Združenih držav. To je del podpore Unije nadaljnjemu in celovitemu izvajanju jedrskega dogovora z Iranom, med drugim tako da podpira trgovinske in gospodarske odnose med Unijo in Iranom.

Združene države so se leta 2018 umaknile iz jedrskega dogovora z Iranom, katerega cilj je bil nadzorovati iranski jedrski program v zameno za odpravo gospodarskih sankcij proti Iranu. Po tem umiku so Združene države ponovno uvedle sankcije proti Iranu in seznam posameznikov, katerih premoženje je bilo blokirano. Ponovno je bilo prepovedano tudi trgovanje s katero koli osebo ali subjektom s seznama, ki so ga pripravili ameriški organi. Ta prepoved je veljala tudi za podjetja s sedežem zunaj Združenih držav, vključno z evropskimi podjetji.

Evropska unija je v odziv na to ponovno uvedbo sankcij posodobila svoj tako imenovani „akt o blokiranju“, da bi zaščitila interese svojih podjetij. Da bi se evropska podjetja zaščitila pred učinki ekstrateritorialne uporabe ameriških sankcij, jim je bilo prav tako prepovedano upoštevati te sankcije, razen če jim je to dovolila Evropska komisija. Opozoriti je treba, da se tako dovoljenje lahko izda, če bi neupoštevanje tujih sankcij lahko povzročilo resno škodo interesom zadevnega podjetja ali interesom Unije.

Družba IFIC Holding AG je nemška družba v posredni lasti iranske države, ki je bila leta 2018 dodana na seznam. Po tem vpisu na seznam je družba Clearstream Banking AG, edina pooblaščena skrbniška banka v Nemčiji, prekinila izplačevanje dividend družbi IFIC, ki jih je ta prejela od različnih nemških družb, v katerih je imela deleže, in jih blokirala na ločenem računu.

Družba Clearstream je Komisijo zaprosila tudi za dovoljenje za upoštevanje ameriških sankcij v zvezi z vrednostnimi papirji ali skladi IFIC. Komisija je to dovoljenje najprej izdala aprila 2020 za 12 mesecev, nato pa ga je podaljšala v letih 2021 in 2022. Družba IFIC je te odločbe izpodbijala z vložitvijo ničnostne tožbe pred Splošnim sodiščem.

Splošno sodišče je zavrnilo tožbo družbe IFIC in s tem družbi Clearstream Banking AG dovolilo, da upošteva ameriške sankcije proti Iranu. Splošno sodišče je menilo, da je Komisija sicer morala upoštevati interese podjetja, ki je zaprosilo za dovoljenje (Clearstream), ni pa bila dolžna upoštevati interesov podjetja, vpisanega na seznamu (IFIC), ali preučiti drugih možnosti, ki bi bile zanj manj omejujoče. Prav tako je menilo, da cilji, ki jim Evropska unija sledi v okviru ekstrateritorialnih sankcij tretje države, upravičujejo omejitev pravice družbe IFIC do izjave med postopkom odločanja, preden je Komisija izdala dovoljenje.

Ničnostna tožba

Z ničnostno tožbo se predlaga razglasitev ničnosti aktov institucij Unije, ki so v nasprotju s pravom Unije. Pod določenimi pogoji lahko države članice, evropske institucije in posamezniki vložijo ničnostno tožbo pri Sodišču ali Splošnem sodišču. Če je tožba utemeljena, se akt razglasi za ničen. Zadevna institucija mora nato odpraviti morebitno pravno praznino, ki je nastala zaradi razglasitve ničnosti akta.

Zadeva Bank Melli Iran (C-124/20)

V tej drugi zadevi se je iranska državna banka BMI pred nemškimi sodišči sklicevala na akt o blokiranju, da bi izpodbijala izvajanje ameriških sankcij v Nemčiji. Sodišče, ki mu je bila prvič predložena zadeva v zvezi z aktom Evropske unije o blokiranju, je odločilo, da se je na prepoved, določeno v pravu Unije, glede spoštovanja sankcij, ki so jih Združene države uvedle proti Iranu, mogoče sklicevati pred nacionalnimi sodišči v civilnem postopku.

Pregled najpomembnejših sodb leta

Potrošniki


Cilj evropske potrošniške politike je varovanje zdravja, ekonomskih in pravnih interesov ter zagotavljanje varnosti potrošnikov, ne glede na to, kje prebivajo, kam potujejo ali od kod opravljajo nakupe znotraj Unije.


Sodišče: zagotavljanje pravic potrošnikov v Uniji

Tu je vdelana vsebina iz spletnega mesta Youtube. Youtube lahko zbira osebne podatke in sledi vašim navadam gledanja, zato bomo video naložili šele, ko boste podali soglasje k njegovi uporabi piškotkov in podobnih tehnologij, kot je opisano v njegovem pravilniku o zasebnosti.

  • Fizična oseba je tožila Mercedes-Benz Group, ker je menila, da ji je skupina povzročila škodo, ker je njeno vozilo opremila s programsko opremo (znano kot odklopna naprava), ki je v hladnem vremenu zniževala stopnjo vračanja izpušnih plinov. Po njenem mnenju ima ta programska oprema škodljive posledice za okolje in je v nasprotju s pravom Unije. V nemškem pravu se lahko v primeru lahke malomarnosti prizna pravica do odškodnine, če je bil kršen zakon, katerega cilj je varstvo druge osebe. Nemško sodišče je tako Sodišče vprašalo, ali pravo Unije varuje posebne interese posameznega kupca takega vozila. Sodišče je odločilo, da pravo Unije določa neposredno povezavo med proizvajalcem avtomobilov in posameznim kupcem motornega vozila. Tako ima kupec motornega vozila, opremljenega z nezakonito odklopno napravo, pravico do odškodnine od proizvajalca vozila, če je ta naprava temu kupcu povzročila škodo.

    Sodba Mercedes-Benz Group z dne 21. marca 2023 (C-100/21)

  • Špansko sodišče je Sodišču predložilo vprašanje o skladnosti lokalne zakonodaje o najemu osebnih vozil s šoferjem (VTC) v aglomeraciji Barcelone s pravom Unije. Ta zakonodaja od podjetij, ki že imajo dovoljenje za opravljanje teh storitev na nacionalni ravni, zahteva, da pridobijo dodatno dovoljenje za opravljanje dejavnosti v aglomeraciji Barcelone. Prav tako omejuje število dovoljenj za opravljanje storitev VTC na eno tridesetino licenc za opravljanje avtotaksi prevozov, izdanih za to aglomeracijo. Sodišče je odločilo, da je pridobitev dodatnega dovoljenja poleg tistega, ki je predvideno na nacionalni ravni, lahko potrebna za dobro upravljanje prevoza, vendar pa omejitev števila dovoljenj za storitve VTC pomeni neupravičeno omejitev svobode ustanavljanja in je zato v nasprotju s pravom Unije.

    Sodba Prestige and Limousine z dne 8. junija 2023 (C-50/21)

  • Kolesarja, ki je na javni cesti v bližini Bruggeja (Belgija) uporabljal kolo s pomožnim motorjem, je povozil avtomobil, kolesar pa je nekaj mesecev pozneje umrl. Med sodnim postopkom za ugotovitev morebitne pravice do odškodnine je prišlo do spora o tem, ali je treba kolo s pomožnim motorjem uvrstiti med „vozila“. Ta razvrstitev (ki je odvisna od razlage evropske direktive) je odločilna za ugotovitev, ali je bila žrtev voznik „motornega vozila“ ali pa je bila upravičena do samodejne odškodnine kot „ranljivi udeleženec v cestnem prometu“ v skladu z belgijskim pravom. Sodišče je v sodbi odločilo, da za kolo s pomožnim motorjem ne velja obveznost zavarovanja motornih vozil, saj ga ne poganja izključno mehanska moč. Zdi se, da naprave, ki jih ne poganja izključno mehanska moč, kot je kolo s pomožnim motorjem, ki lahko pospeši do hitrosti 20 km/h z začetno mišično močjo, niso take, da bi lahko povzročile take telesne poškodbe oziroma materialno škodo, kot jih lahko povzročijo motorna kolesa, avtomobili, tovornjaki ali druga vozila, ki jih poganja izključno mehanska moč in ki lahko vozijo občutno hitreje.

    Sodba KBC Verzekeringen z dne 12. oktobra 2023 (C-286/22)

  • Zaradi pandemije covida-19 je več držav članic, vključno s Slovaško, sprejelo ukrepe v zvezi s povračilom plačila za potovanja, odpovedana iz zdravstvenih razlogov, s strani potovalnih agencij. Ti nacionalni predpisi omogočajo izdajo dobropisov, ki jih je mogoče uporabiti v osemnajstih mesecih, povračilo v denarju pa je mogoče šele po izteku tega roka. Te pobude so bile utemeljene s tveganji insolventnosti in težavami, s katerimi so se soočali organizatorji potovanj. Sodišče je odločilo, da se države članice ne morejo sklicevati na višjo silo, da bi odstopile od obveznosti celotnega povračila v skladu z Direktivo o paketnem potovanju. Menilo je, da je treba vrednost potovanja povrniti v obliki denarja: potovalne agencije ne smejo ponujati dobropisov, razen če potnik prostovoljno sprejme tak način. Slovaška s sprejetjem zakonodajne spremembe, s katero je potnikom začasno odvzela pravico, da odstopijo od pogodbe o paketnem potovanju brez stroškov in da prejmejo celotno povračilo, torej ni izpolnila svoje obveznosti na podlagi prava Unije.

    Sodbi UFC que Choisir in CLCV (C-407/21) ter Komisija/Slovaška z dne 8. junija 2023 (C-540/21)

Okolje

Unija je zavezana ohranjanju in izboljšanju kakovosti okolja ter varovanju zdravja ljudi. Opira se na previdnostno načelo, načelo preprečevanja in na načelo „onesnaževalec plača“.


Sodišče in okolje

Tu je vdelana vsebina iz spletnega mesta Youtube. Youtube lahko zbira osebne podatke in sledi vašim navadam gledanja, zato bomo video naložili šele, ko boste podali soglasje k njegovi uporabi piškotkov in podobnih tehnologij, kot je opisano v njegovem pravilniku o zasebnosti.

  • Sodišče je leta 2018 razsodilo, da je imela Romunija obveznost ustaviti nezakonito odlaganje odpadkov in zapreti 68 nedovoljenih odlagališč. Komisija je leta 2022 – ker je menila, da Romunija še vedno ni izvršila sodbe iz leta 2018 – vložila novo tožbo zaradi neizpolnitve obveznosti. Sodišče je ugotovilo, da Romunija ohranja še 31 nedovoljenih odlagališč. Romuniji je torej naloženo plačilo 1,5 milijona EUR in 600 EUR na dan zamude za vsako nedovoljeno odlaganje. Sodišče je pri določitvi te globe upoštevalo težo kršitve, njeno trajanje in plačilno zmožnost Romunije. Nespoštovanje sodbe iz leta 2018 pomeni resno tveganje za onesnaževanje in hude posledice za zdravje ljudi zaradi sproščanja škodljivih snovi v tla, zrak in vodo.

    Sodba Komisija/Romunija z dne 14. decembra 2023 (C-109/22)

Osebni podatki

Evropska unija ima zanesljivo in dosledno ureditev varstva osebnih podatkov. Obdelava in shranjevanje teh podatkov morata biti v skladu s pogoji zakonitosti, ki jih določa ureditev, zlasti morata biti omejena na to, kar je nujno potrebno, in ne smeta nesorazmerno posegati v pravico do zasebnega življenja.


Sodišče v digitalnem svetu

Tu je vdelana vsebina iz spletnega mesta Youtube. Youtube lahko zbira osebne podatke in sledi vašim navadam gledanja, zato bomo video naložili šele, ko boste podali soglasje k njegovi uporabi piškotkov in podobnih tehnologij, kot je opisano v njegovem pravilniku o zasebnosti.

  • Državljan je na podlagi SUVP od družbe Österreichische Post, glavnega izvajalca poštnih in logističnih storitev v Avstriji, zahteval, naj ga obvesti o identiteti uporabnikov, ki jim je ta izvajalec razkril njegove osebne podatke. Avstrijsko vrhovno sodišče je Sodišče vprašalo, ali SUVP posamezniku, na katerega se nanašajo osebni podatki, daje pravico, da izve dejansko identiteto uporabnikov. Sodišče je odgovorilo, da mora upravljavec, kadar so bili ali bodo osebni podatki razkriti uporabnikom, posamezniku, na katerega se nanašajo osebni podatki, na njegovo zahtevo zagotoviti dejansko identiteto teh uporabnikov. Upravljavec podatkov se lahko omeji zgolj na navedbo kategorij zadevnih uporabnikov le, kadar teh uporabnikov (še) ni mogoče identificirati. To velja tudi, če upravljavec dokaže, da je zahteva očitno neutemeljena ali pretirana.

    Sodba Österreichische Post z dne 12. januarja 2023 (C-154/21)

  • Leta 2014 je zaposleni, ki je bil tudi stranka banke Pankki S, izvedel, da so drugi uslužbenci banke večkrat vpogledali v njegove osebne podatke. Ker je dvomil o zakonitosti teh vpogledov, je zaposleni, ki ga je družba Pankki S medtem odpustila, od te zahteval, naj mu sporoči identiteto oseb, ki so vpogledale v njegove podatke, natančne datume in razloge za te vpoglede. Družba Pankki S je zavrnila razkritje identitete zaposlenih z obrazložitvijo, da gre pri teh informacijah za osebne podatke teh zaposlenih. Sodišče, ki mu je finsko sodišče v zvezi s tem postavilo vprašanje, je razsodilo, da ima vsak posameznik pravico izvedeti, kdaj se je vpogledalo v njegove osebne podatke in iz kakšnih razlogov, in da dejstvo, da upravljavec opravlja bančno dejavnost, ne vpliva na obseg te pravice.

    Sodba Pankki S z dne 22. junija 2023 (C-579/21)

  • Sodišče, ki mu je vrhovno upravno sodišče Litve postavilo vprašanje, je razsodilo, da Direktiva o zasebnosti in elektronskih komunikacijah nasprotuje temu, da bi se v preiskavah korupcije v javnih službah uporabljali podatki o elektronskih komunikacijah, ki so jih shranili ponudniki elektronskih komunikacijskih storitev in jih nato dali na voljo organom zaradi boja proti hudemu kriminalu. Poleg tega podatkov o prometu in lokaciji, ki jih ponudniki hranijo za namene boja proti hudemu kriminalu in so na voljo organom, ni mogoče naknadno posredovati drugim organom za namene boja proti kršitvam delovnih obveznosti, povezanim s korupcijo.

    Sodba Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra z dne 7. septembra 2023 (C-162/22)

  • Pacient je od svoje doktorice dentalne medicine zahteval, naj mu brezplačno zagotovi kopijo njegove zdravstvene kartoteke, vendar je ta od njega zahtevala plačilo stroškov, povezanih z zagotavljanjem te kopije. Ker je pacient menil, da ima pravico do brezplačne kopije, je začel postopek pred nemškimi sodišči. Sodišče je v odgovoru na vprašanje za predhodno odločanje, ki mu je bilo predloženo, opozorilo, da SUVP določa pravico pacienta do pridobitve prve kopije njegove zdravstvene kartoteke, ne da bi s tem praviloma nastali stroški, in da upravljavec lahko zahteva plačilo samo za nadaljnje kopije. Doktor dentalne medicine mora tako brezplačno zagotoviti prvo kopijo pacientovih podatkov, ne da bi mu bilo treba svojo zahtevo obrazložiti.

    Sodba FT (Kopija zdravstvene kartoteke) z dne 26. oktobra 2023 (C-307/22)

Enako obravnavanje in delovno pravo

V Evropski uniji je več kot 240 milijonov delavcev. Veliko število državljanov ima torej neposredne koristi od določb evropskega delovnega prava, ki določa minimalne standarde glede delovnih pogojev in pogojev za zaposlitev ter tako dopolnjuje politike držav članic.


Sodišče: zagotavljanje enake obravnave in zaščita pravic manjšin

Tu je vdelana vsebina iz spletnega mesta Youtube. Youtube lahko zbira osebne podatke in sledi vašim navadam gledanja, zato bomo video naložili šele, ko boste podali soglasje k njegovi uporabi piškotkov in podobnih tehnologij, kot je opisano v njegovem pravilniku o zasebnosti.


Sodišče na delovnem mestu – varstvo pravic delavcev

Tu je vdelana vsebina iz spletnega mesta Youtube. Youtube lahko zbira osebne podatke in sledi vašim navadam gledanja, zato bomo video naložili šele, ko boste podali soglasje k njegovi uporabi piškotkov in podobnih tehnologij, kot je opisano v njegovem pravilniku o zasebnosti.

  • Sodišče, ki mu je poljsko sodišče postavilo vprašanje, je spomnilo, da varstvo pred diskriminacijo, ki ga zagotavlja Direktiva 2000/78 o enakem obravnavanju pri zaposlovanju in delu, velja za vsako resnično poklicno dejavnost, ki se izvaja v okviru stabilnega pravnega razmerja. Velja tudi za dejavnost, ki jo opravlja neodvisni podjetnik, ki dela na podlagi podjemne pogodbe. Odločitev, da se taka pogodba prekine in ne podaljša, postavlja neodvisnega delavca v položaj, ki je primerljiv s položajem delavca, ki je bil odpuščen. Poleg tega je Sodišče poudarilo, da svoboda sklepanja pogodb ne more upravičiti zavrnitve sklenitve pogodbe z osebo zaradi njene spolne usmerjenosti.

    Sodba TP (Urednik avdiovizualnih vsebin za javno televizijo) z dne 12. januarja 2023 (C-356/21)

  • Nemški pilot je za letalsko družbo delal s krajšim delovnim časom, njegova pogodba o zaposlitvi pa je določala osnovno plačo, ki je bila odvisna od letalskega delovnega časa. Lahko je bil upravičen tudi do dodatka, če je v mesecu opravil določeno število letalskih delovnih ur in prekoračil pragove, določene v njegovi pogodbi. Ti pragovi pa so bili enaki za pilote, zaposlene s polnim delovnim časom, in za pilote, zaposlene s krajšim delovnim časom. Nemško sodišče je Sodišče vprašalo, ali nacionalna pravila, v skladu s katerimi mora delavec, zaposlen s krajšim delovnim časom, za pridobitev dodatka opraviti enako število delovnih ur kot delavec, zaposlen s polnim delovnim časom, pomenijo diskriminacijo, ki je v skladu s pravom Unije prepovedana. Sodišče je odgovorilo pritrdilno in poudarilo, da prejemanje višje plače ob prekoračitvi določenega števila delovnih ur ne sme delavca, zaposlenega s krajšim delovnim časom, postaviti v manj ugoden položaj.

    Sodba Lufthansa CityLine z dne 19. oktobra 2023 (C-660/20)

  • Strojevodja, zaposlen pri madžarski nacionalni železniški družbi MÁV-START, je izpodbijal odločitev delodajalca, da mu ne zagotovi dnevnega počitka v trajanju najmanj enajstih zaporednih ur. V skladu z Direktivo o delovnem času je treba delavcu ta počitek zagotoviti v vsakem 24-urnem obdobju, če je to obdobje pred ali po tedenskem počitku ali dopustu. Sodišče je poudarilo, da dnevni in tedenski počitek predstavljata dve avtonomni pravici, ki imata različna namena. Dnevni počitek ni del tedenskega počitka, temveč ga dopolnjuje, tudi če je neposredno pred njim. Zato je treba delavcem zagotoviti dejansko uveljavljanje obeh pravic.

    Sodba MÁV-START z dne 2. marca 2023 (C-477/21)

Evropsko državljanstvo

Vsaka oseba, ki ima državljanstvo države članice Unije, je samodejno državljan Evropske unije. Državljanstvo Unije dopolnjuje nacionalno državljanstvo in ga ne nadomešča. Državljani Evropske unije uživajo posebne pravice, zagotovljene z evropskimi pogodbami.

  • Hči danske matere in ameriškega očeta, ki ima dvojno dansko in ameriško državljanstvo od rojstva v Združenih državah Amerike, je pri 22 letih na Danskem zaprosila za ohranitev danskega državljanstva, kar ji je bilo na podlagi veljavne danske ureditve zavrnjeno. Sodišče, ki mu je dansko sodišče postavilo vprašanje glede skladnosti te ureditve s pravom Unije, je razsodilo, da Danska načeloma lahko določi, da njeni državljani, ki so bili rojeni v tujini in nikoli niso prebivali na njenem ozemlju, dansko državljanstvo izgubijo, ko dopolnijo 22 let. Vendar je treba pri tem ukrepu, kadar povzroči tudi izgubo evropskega državljanstva, spoštovati načelo sorazmernosti. Tako je v primeru, v katerem zadevna oseba nima državljanstva druge države članice. Pravo Unije tako nasprotuje dokončni izgubi danskega državljanstva in s tem evropskega državljanstva, ne da bi bila zadevna oseba o tem obveščena ali da bi imela možnost zahtevati posamični preizkus posledic te izgube.

    Sodba Udlændinge- og Integrationsministeriet z dne 5. septembra 2023 (C-689/21)

Migracije

Evropska unija je sprejela sklop pravil za izvajanje učinkovite, humanitarne in varne evropske migracijske politike. Skupni evropski azilni sistem določa minimalne standarde za obravnavo vseh prosilcev za azil in njihovih prošenj po vsej Uniji.

  • Dva sirska državljana, osebi X in Y, sta se leta 2016 poročila v Siriji in imela dva otroka. Leta 2019 je oseba Y zapustila Sirijo in odšla v Belgijo, oseba X in njuna otroka pa so ostali v Siriji. Belgijska uprava je leta 2022 osebi Y priznala status begunca v Belgiji. Odvetnik osebe X in otrok je po elektronski pošti zaprosil za združitev družine, da bi se pridružili osebi Y v Belgiji, in navedel, da zaradi izjemnih okoliščin na severozahodu Sirije niso mogli iti na belgijsko diplomatsko predstavništvo, da bi vložili prošnjo. Urad za tujce je odgovoril, da belgijska zakonodaja nasprotuje prošnjam po elektronski pošti, ter osebo X in njene otroke pozval, naj se obrnejo na belgijsko veleposlaništvo. Sodišče, ki mu je belgijsko sodišče postavilo vprašanje v zvezi s tem, je odločilo, da je belgijska zakonodaja, ki zahteva osebno navzočnost na diplomatskem predstavništvu za vložitev prošnje za združitev družine, v nasprotju s pravom Unije. Zakonodaja lahko kljub temu predvideva možnost, da se osebna navzočnost zahteva pozneje.

    Sodba Afrin z dne 18 aprila 2023 (C-1/23 PPU)

  • Madžarska je uvedla zakon, v skladu s katerim morajo državljani tretjih držav ali osebe brez državljanstva, ki so na njenem ozemlju ali na njenih mejah, najprej obiskati eno od njenih veleposlaništev v tujini, v Srbiji ali Ukrajini, ter tam podati izjavo in pridobiti dovoljenje za vstop v državo, preden lahko tam zaprosijo za mednarodno zaščito. Sodišče je razsodilo, da je Madžarska s tem, da je prošnjo za azil naredila preveč zapleteno, postavila prosilcem za azil nerazumne ovire, ki so v nasprotju s temeljnimi načeli Unije. Tega ukrepa ni mogoče utemeljiti z bojem proti nalezljivim boleznim v okviru pandemije covida-19, saj je nesorazmeren z zastavljenim ciljem.

    Sodba Komisija/Madžarska z dne 22. junija 2023 (C-823/21)

Pravna država

Listina Evropske unije o temeljnih pravicah se tako kot Pogodba o Evropski uniji izrecno sklicuje na načelo pravne države, ki je ena od skupnih vrednot držav članic. Neodvisnost in nepristranskost sodišč je bistven element pravne države.


Spoštovanje vladavine prava v Evropski uniji

Tu je vdelana vsebina iz spletnega mesta Youtube. Youtube lahko zbira osebne podatke in sledi vašim navadam gledanja, zato bomo video naložili šele, ko boste podali soglasje k njegovi uporabi piškotkov in podobnih tehnologij, kot je opisano v njegovem pravilniku o zasebnosti.

  • Komisija je pred Sodiščem izpodbijala reformo poljskega sodstva iz decembra 2019. Sodišče je tožbi Komisije ugodilo in spomnilo, da morajo države članice preprečiti, da bi se njihova zakonodaja na področju organizacije sodstva poslabšala z vidika vrednote pravne države. Sodišče je razsodilo, da je neskladno s pravom Unije, da bi nacionalni sodniki, ki morajo sami uporabljati pravo Unije, tvegali, da o vprašanjih, povezanih z njihovim statusom in opravljanjem njihovih funkcij, odloča sodišče, ki ne izpolnjuje zahteve po neodvisnosti in nepristranskosti. Poleg tega nacionalnim sodnikom ni mogoče preprečiti, da presojajo, ali sodišče oziroma sodnik izpolnjuje zahteve glede učinkovitega sodnega varstva, ki izhajajo iz prava Unije, po potrebi s predložitvijo vprašanja za predhodno odločanje Sodišču. Nazadnje, nacionalne določbe, ki sodnikom nalagajo, da razkrijejo morebitno članstvo v združenju, nepridobitni ustanovi ali politični stranki, in določajo spletno objavo teh informacij, so v nasprotju z varstvom osebnih podatkov in spoštovanjem zasebnosti.

    Sodba Komisija/Poljska z dne 5. junija 2023 (C-204/21)

Intelektualna lastnina

Predpisi, ki jih je Unija sprejela za varstvo intelektualne lastnine (avtorske pravice) in industrijske lastnine (pravo znamk in varstvo modelov), izboljšujejo konkurenčnost podjetij s spodbujanjem okolja, ki podpira ustvarjalnost in inovacije.


Intelektualna lastnina na Splošnem sodišču

Tu je vdelana vsebina iz spletnega mesta Youtube. Youtube lahko zbira osebne podatke in sledi vašim navadam gledanja, zato bomo video naložili šele, ko boste podali soglasje k njegovi uporabi piškotkov in podobnih tehnologij, kot je opisano v njegovem pravilniku o zasebnosti.

  • Urad Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) je zavrnil zahtevo za mednarodno registracijo besednega znaka „EMMENTALER“. Družba Emmentaler Switzerland je to odločbo izpodbijala, vendar jo je EUIPO ponovno potrdil zaradi opisnosti znamke. Splošno sodišče je v sodbi zavrnilo tožbo družbe Emmentaler Switzerland, ker je menilo, da nemška javnost znak EMMENTALER takoj razume, kot da označuje vrsto sira, zaradi česar je to opisna znamka. Za zavrnitev registracije znaka je namreč dovolj, da je opisen v enem delu Unije. Izraza „EMMENTALER“ zato ni mogoče zaščititi kot znamko Evropske unije za sire.

    Sodba Emmentaler Switzerland/EUIPO (EMMENTALER) z dne 24. maja 2023 (T-2/21)

  • Italijanski proizvajalec pustnih oblačil je pred Splošnim sodiščem izpodbijal registracijo logotipa Batmana kot znamke Evropske unije. Splošno sodišče je razsodilo, da dokazi, ki jih je ta predložil, ne zadostujejo kot dokaz, da ta znamka, ki predstavlja netopirja v ovalnem okvirju, nima razlikovalnega učinka. Ta razlikovalni učinek javnosti omogoča, da proizvode, na katere se nanaša znamka, povezuje z založnikom Batmana, družbo DC Comics, in jih razlikuje od proizvodov drugih podjetij.

    Sodba Aprile e Commerciale Italiana/EUIPO – DC Comics z dne 7. junija 2023 (T-735/21)

  • V sporu med romunskimi organizacijami za kolektivno upravljanje avtorskih pravic in letalskim prevoznikom je Sodišče razsodilo, da oddajanje glasbenega dela kot ambientalne glasbe v sredstvu za prevoz potnikov pomeni priobčitev javnosti v smislu prava Unije. Po drugi strani pa zgolj namestitev zvočne opreme in, odvisno od primera, programske opreme, ki omogoča oddajanje ambientalne glasbe, na krovu prevoznega sredstva ne pomeni priobčitve javnosti. Zato pravo Unije nasprotuje nacionalni ureditvi, ki določa domnevo priobčitve glasbenih del javnosti, ki temelji zgolj na prisotnosti zvočnih sistemov v prevoznih sredstvih.

    Sodbi Blue Air Aviation in UPFR z dne 20. aprila 2023 (združeni zadevi C-775/21 in C-826/21)

  • Družba Piaggio je po sporu pred Uradom Evropske unije za intelektualno lastnino (EUIPO) glede registracije tridimenzionalnega znaka skuterja „Vespa“ vložila tožbo pri Splošnem sodišču. Družba Piaggio je EUIPO predložila več upoštevnih dokazov, kot so raziskave javnega mnenja, podatki v zvezi z obsegom prodaje in prisotnost Vespe v Muzeju moderne umetnosti v New Yorku, uporaba skuterjev Vespa v svetovno znanih filmih, kakršen je film „Rimske počitnice“, ali prisotnost klubov Vespa v številnih državah članicah. Po mnenju družbe Piaggio ti dokazi potrjujejo ikoničnost Vespe in torej njeno splošno razpoznavnost v vsej Uniji. Splošno sodišče je ugodilo družbi Piaggio s tem, da je potrdilo dokaze, ki izkazujejo razlikovalni učinek, pridobljen z uporabo znamke v vsej Uniji.

    Sodba Piaggio & C./EUIPO – Zhejiang Zhongneng Industry Group z dne 29. novembra 2023 (T-19/22)

Omejevalni ukrepi in zunanja politika

Omejevalni ukrepi ali „sankcije“ so bistven instrument skupne zunanje in varnostne politike Evropske unije za zaščito njenih vrednot, temeljnih interesov in varnosti. Namen sankcij je doseči spremembo politike ali ravnanja zadevnih subjektov ali oseb.

  • Družba Belaeronavigatsia, belorusko podjetje v državni lasti, odgovorno za urejanje zračnega prostora, je bila uvrščena na seznam sankcij Sveta Evropske unije zaradi odgovornosti za preusmeritev leta FR4978 na letališče v Minsku 23. maja 2021, ki je pripeljala do aretacije dveh nasprotnikov režima, ki sta bila na krovu letala (Ramana Pratassevitcha in Sofije Sapega). Splošno sodišče, ki je prvič razlagalo pojem „oseba, odgovorna za zatiranje“, je zavrnilo tožbo družbe Belaeronavigatsia, saj je menilo, da se družba v državni lasti ni mogla ne zavedati, da je ta nezakonita preusmeritev prispevala k zatiranju civilne družbe in demokratične opozicije v Belorusiji.

    Sodba Belaeronavigatsia/Svet z dne 17. februarja 2023 (T-536/21)

  • Svet Evropske unije je 17. marca 2014 v odgovor na nezakonito priključitev Krima in Sevastopola s strani Rusije marca 2014 sprejel vrsto omejevalnih ukrepov. Svet je po začetku obsežne vojne Rusije proti Ukrajini februarja 2022 na seznam oseb in subjektov, za katere veljajo omejevalni ukrepi, dodal člane vlade, banke, poslovneže in člane zvezne skupščine (državne dume). Natančneje, Svet je dodal ime Violette Prigozhine, matere Yevgeniya Prigozhina, ki je bil odgovoren za napotitev plačancev skupine Wagner, ki se je v Ukrajini borila za Rusijo. Splošno sodišče je ugodilo tožbi za razglasitev ničnosti aktov Sveta zoper V. Prigozhino, saj je menilo, da je njena uvrstitev na sezname temeljila zgolj na njenem družinskem razmerju s sinom, kar ne zadostuje za utemeljitev takih ukrepov.

    Sodba Prigozhina/Svet z dne 8. marca 2023 (T-212/22)

  • Svet Evropske unije je leta 2017 zaradi poslabševanja stanja človekovih pravic, pravne države in demokracije v Venezueli sprejel omejevalne ukrepe zaradi razmer v tej državi. Leta 2019 je Splošno sodišče zavrnilo tožbo, ki jo je zoper te ukrepe vložila Venezuela, saj se ti sporni ukrepi niso neposredno nanašali na pravni položaj te države. Sodišče, ki je obravnavalo pritožbo, je leta 2021 razveljavilo to sodbo Splošnega sodišča in mu zadevo vrnilo v razsojanje. Splošno sodišče je s sodbo iz leta 2023 zavrnilo vse tožbene razloge, ki jih je navedla Venezuela in s katerimi je predlagala razglasitev ničnosti navedenih omejevalnih ukrepov.

    Sodba Venezuela/Svet z dne 13. septembra 2023 (T-65/18 RENV)

  • Roman Arkadyevich Abramovich je poslovnež z ruskim, izraelskim in portugalskim državljanstvom. Je glavni delničar matične družbe Evraz, ki je ena od glavnih ruskih skupin na področju proizvodnje jekla in rudarstva ter eden največjih ruskih davkoplačevalcev. Svet je po napadu Rusije na Ukrajino zamrznil sredstva in prepovedal vstop v Evropsko unijo ali tranzit vodilnih poslovnežev, vključenih v gospodarske sektorje, ki vladi Rusije zagotavljajo znaten vir prihodka. R. A. Abramovich je pri Splošnem sodišču izpodbijal njegovo uvrstitev in ohranitev na seznamih omejevalnih ukrepov za okrepitev pritiska na Rusijo. Splošno sodišče je tožbo R. A. Abramovicha zavrnilo in tako potrdilo omejevalne ukrepe, sprejete zoper njega.

    Sodba Abramovich/Svet z dne 20. decembra 2023 (T-313/22)

Trgovinska politika

Trgovinska politika je v izključni pristojnosti EU. Unija sprejema zakonodajo o trgovinskih vprašanjih in sklepa mednarodne trgovinske sporazume. Unija na svetovnem prizorišču nastopa združeno in enotno, zaradi česar ima v svetovni trgovini večji vpliv.

  • Združene države so leta 2020 zvišale carine na uvoz nekaterih evropskih izdelkov iz aluminija in jekla. Komisija je v odziv sprejela uredbo o dodatnih carinah za uvoz nekaterih izdelkov s poreklom iz Združenih držav v Unijo. Družba Zippo Manufacturing Co., ameriška proizvajalka vžigalnikov, ki jih je to zvišanje prizadelo, je ta ukrep izpodbijala pred Splošnim sodiščem, ki je to uredbo razveljavilo. Po mnenju Splošnega sodišča je Komisija kršila pravico družbe Zippo do izjave in s tem načelo dobrega upravljanja. Komisija bi morala družbi Zippo pred uvedbo takega zvišanja zagotoviti možnost izjave, saj je pred sprejetjem zadevnega ukrepa vedela, da zvišanje carin zadeva predvsem vžigalnike družbe Zippo.

    Sodba Zippo Manufacturing in drugi/Komisija z dne 18. oktobra 2023 (T-402/20)

Tax rulings

Neposredni davki so načeloma v pristojnosti držav članic. Vendar morajo države članice upoštevati temeljna pravila Evropske unije, kot je prepoved državnih pomoči. Tako Unija skrbi za zakonitost vnaprejšnjih davčnih stališč (tax rulings) držav članic, s katerimi se podjetjem odobri posebna davčna obravnava.

  • Luksemburški organi so z vnaprejšnjim davčnim stališčem (tax ruling) leta 2003 sprejeli predlog skupine Amazon v zvezi z obravnavo hčerinske družbe s sedežem v Luksemburgu na področju davka od dohodkov pravnih oseb. Komisija je menila, da je ta tax ruling pomenilo državno pomoč, nezdružljivo z notranjim trgom. Splošno sodišče je po sodnih postopkih Luksemburga in skupine Amazon sklep Komisije razglasilo za ničen, pri čemer je menilo, da ta ni dokazala, da je hčerinska družba skupine Amazon prejela neupravičeo zmanjšanje njenega davčnega bremena. Sodišče je pritožbo Komisije zoper sodbo Splošnega sodišča zavrnilo, saj je menilo, da je ta napačno določila „referenčni sistem“ za presojo obstoja take pomoči.

    Sodba Komisija/Amazon.com in drugi z dne 14. decembra 2023 (C-457/21 P)

  • Komisija je leta 2018 ugotovila, da so luksemburški organi skupini Engie odobrili tax rulings, v skladu s katerimi naj bi bilo po njenem mnenju tej skupini omogočeno, da se izogne obdavčitvi na dobičke, ki so jih dosegle njene hčerinske družbe s sedežem v Luksemburgu. Komisija je menila, da so ta tax rulings pomenila državne pomoči, nezdružljive z notranjim trgom. Skupina Engie in Luksemburg sta – ker je Splošno sodišče zavrnilo njuno tožbo – vložila pritožbo pri Sodišču, ki je razsodilo, da je Komisija storila napako s tem, da je določila „referenčni sistem“ za presojo selektivnosti teh davčnih ukrepov in jih torej opredelila kot prepovedane državne pomoči.

    Sodbi Luksemburg/Komisija in Engie Global LNG Holding in drugi/Komisija (združeni zadevi C-451/21 P in C-454/21 P)

Konkurenca

Evropska unija zagotavlja spoštovanje pravil o varstvu svobodne konkurence. Ravnanja, katerih cilj ali učinek je preprečevanje, omejevanje ali izkrivljanje konkurence na notranjem trgu, so prepovedana in se lahko kaznujejo z globami.

  • Komisija je preiskovala geografsko blokiranje nekaterih računalniških videoiger na platformi Steam. Ugotovila je, da so upravljavec te platforme, družba Valve, in pet založnikov videoiger (Bandai, Capcom, Focus Home, Koch Media in ZeniMax) kršili konkurenčno pravo Unije. Komisija je družbi Valve in petim založnikom očitala sodelovanje v vrsti protikonkurenčnih sporazumov ali usklajenih ravnanj. Njihov cilj naj bi bil omejiti čezmejno prodajo z uvedbo funkcij teritorialnega nadzora, zlasti v baltskih državah ter nekaterih državah srednje in vzhodne Evrope. Družba Valve je odločitev Komisije izpodbijala pred Splošnim sodiščem. Splošno sodišče je tožbo zavrnilo, saj je menilo, da je Komisija pravilno ugotovila obstoj sporazuma med družbo Valve in vsakim od petih založnikov, katerega cilj je bil omejiti vzporedni uvoz z geografskim blokiranjem aktivacijskih ključev za zadevne videoigre na platformi Steam. Namen tega geografskega blokiranja je bil preprečiti, da bi videoigre, ki se v nekaterih državah distribuirajo po nizkih cenah, kupovali distributerji ali uporabniki v drugih državah, kjer so cene znatno višje.

    Sodba Valve Corporation/Komisija z dne 27. septembra 2023 (T-172/21)

Dostop do dokumentov

Preglednost javnega življenja je temeljno načelo Unije. Vsak državljan ali vsaka pravna oseba Unije lahko načeloma dostopa do dokumentov institucij. Vendar je v nekaterih primerih ta dostop mogoče zavrniti, če je to utemeljeno.

  • Emilio De Capitani je zahteval dostop do nekaterih dokumentov, izmenjanih v okviru delovne skupine Sveta za pravo družb v zvezi z zakonodajnim postopkom za spremembo Direktive 2013/34 o letnih računovodskih izkazih. Svet je zavrnil dostop, ker bi njihovo razkritje resno ogrozilo njegov postopek odločanja, pri čemer je menil, da je narava informacij preveč občutljiva in preveč tehnična, da bi jih bilo mogoče razkriti. E. De Capitani je to odločitev izpodbijal pred Splošnim sodiščem. Splošno sodišče je v okviru zakonodajnih postopkov Evropske unije preučilo uskladitev načel javnosti in preglednosti z izjemo razkritja dokumentov zaradi zaščite postopka odločanja. Splošno sodišče je poudarilo, da mora zakonodajalec v sistemu, ki temelji na načelu demokratične legitimnosti, javnosti odgovarjati za svoja dejanja. Da bi državljani lahko uresničevali svoje demokratične pravice, morajo imeti možnost podrobno spremljati postopek odločanja znotraj institucij, ki sodelujejo v zakonodajnih postopkih. Splošno sodišče je zato sklep Sveta, s katerim je bil zavrnjen dostop do delovnih dokumentov o Direktivi, razglasilo za ničen.

    Sodba De Capitani/Svet z dne 25. januarja 2023 (T-163/21)

Direktorat za raziskave in dokumentacijo v okviru svoje Zbirke povzetkov strokovni javnosti omogoča dostop do „Izbora najpomembnejših sodb“ in do „Mesečnega biltena sodne prakse“ Sodišča in Splošnega sodišča.

go to top