Az igazságszolgáltatási tevékenység

A | A Bíróság 2023-ban
B | A Törvényszék 2023-ban
C | Az ítélkezési gyakorlat 2023-ban

 
Start Scroll

A | A Bíróság 2023-ban

A Bírósághoz főként az alábbi esetekben lehet fordulni:

  • előzetes döntéshozatal iránti kérelmek

Ha valamely nemzeti bíróságnak kétségei vannak valamely uniós szabály értelmezésével vagy érvényességével kapcsolatban, felfüggeszti az előtte folyamatban lévő eljárást, és a Bírósághoz fordul. Miután a Bíróság által hozott határozatban megkapja a felvilágosítást, a nemzeti bíróság el tudja dönteni az elé terjesztett jogvitát. Nagyon rövid határidőn belül választ igénylő ügyekben (például menekültügyek, határellenőrzéssel, gyermekek elvitelével kapcsolatos ügyek stb.) sürgősségi előzetes döntéshozatali eljárást („PPU”) lehet igénybe venni;

  • közvetlen keresetek, amelyek célja:
    • valamely uniós jogi aktus megsemmisítése („megsemmisítés iránti kereset”, vagy
    • annak megállapítása, hogy valamely tagállam nem tartja tiszteletben az uniós jogot („kötelezettségszegés megállapítása iránti kereset”). Ha a tagállam nem tesz eleget a Bíróság kötelezettségszegést megállapító ítéletében foglaltaknak, egy második, úgynevezett kettős kötelezettségszegés megállapítása iránti eljárásban a Bíróság pénzbírságot szabhat ki rá;
  • fellebbezések, amelyeket a Törvényszék által hozott határozatokkal szemben nyújtanak be, és amelyek nyomán a Bíróság hatályon kívül helyezheti a Törvényszék határozatát;
  • vélemény iránti kérelmek: az Unió által harmadik állammal vagy nemzetközi szervezettel megkötni kívánt megállapodásnak a Szerződésekkel való összeegyeztethetőségére vonatkozóan (valamely tagállam vagy egy uniós intézmény által) benyújtott kérelem.

A Bíróság tevékenysége és változása

2023 utolsó hónapjaiban a Bíróság által az Európai Parlamenthez és a Tanácshoz 2022 novemberében benyújtott jogalkotási kérelemről folytatott tárgyalások kerültek előtérbe, amelynek célja egyrészről, hogy a Bíróság hat konkrét területen (a közös hozzáadottértékadó-rendszer, a jövedéki adók, a Vámkódex és az áruknak a Kombinált Nómenklatúrában történő tarifális besorolása, az utasoknak nyújtandó kártalanítás és segítség, valamint az üvegházhatású gázok kibocsátási egységeinek kereskedelmi rendszere) előzetes döntéshozatali hatáskörét a Törvényszékre ruházza át, másrészt pedig az, hogy kiterjessze a Törvényszék határozatai elleni fellebbezések előzetes megengedhetővé nyilvánítására irányuló, 2019 májusában hatályba lépett mechanizmus hatályát. E jogalkotási kérelem célja, hogy a jogalanyoknak a magas színvonalú igazságszolgáltatáshoz, észszerű határidőn belül történő hozzáférése érdekében kiegyensúlyozottabb munkamegosztást biztosítson a Bíróság és a Törvényszék között, mely utóbbi 2022 júliusa óta tagállamonként két bíróból (összesen 54 bíróból) áll.

A Bíróság ezáltal jobban tud majd az Unió alkotmánybíróságaként és legfelsőbb bíróságaként végzett alapvető feladataira összpontosítani. Az elmúlt évekhez hasonlóan ugyanis az akár előzetes döntéshozatali eljárás keretében, akár közvetlen keresettel (különösen kötelezettségszegés megállapítása iránti kereset) a Bíróság elé terjesztett jogviták olyan érzékeny kérdéseket érintenek, amelyekkel rendszeresen a nagytanács foglalkozik, mint például a jogállamiság értékeinek megőrzése a nemzeti igazságügyi reformok keretében, a menekültügyi és migrációs politika, a személyes adatok védelme és a versenyszabályok alkalmazása a digitális korban, a hátrányos megkülönböztetés elleni küzdelem, valamint a környezetvédelmi, energia- és éghajlat-politikai kérdések.

Az előzetes döntéshozatali jogkör Törvényszékre történő részleges átruházása két alapelven nyugszik, amelyeket a jogbiztonság, a gyorsaság és az átláthatóság szempontjai diktálnak: az „egyablakos ügyintézés” elve, amely szerint minden előzetes döntéshozatali kérelmet mindig a Bírósághoz kell benyújtani, amely meghatározza, hogy az előzetes döntéshozatali ügy kizárólag a fent említett egy vagy több konkrét területhez tartozik-e, valamint a kizárólag ezen egy vagy több konkrét területhez tartozó valamennyi előzetes döntéshozatali ügy teljes körű átadásának elve. Amennyiben azonban az ügy nem kizárólag e területekhez tartozik, így ha az elsődleges jog vagy az Európai Unió Alapjogi Chartája értelmezéséhez kapcsolódó önálló kérdéseket vet fel, azt a Bíróság bírálja el.

Az előzetes döntéshozatali ügynek a Törvényszékhez való áttétele azonban nem érinti a Törvényszék azon hatáskörét, hogy az ügyet visszautalja a Bírósághoz, ha úgy ítéli meg, hogy az ügy elvi döntést igényel, valamint a Bíróság azon lehetőségét, hogy kivételesen felülvizsgálja a Törvényszék által hozott határozatot, ha fennáll a komoly veszélye annak, hogy az uniós jog egységessége vagy koherenciája sérül.

Több hónapos vizsgálatot és tárgyalást követően 2023 decemberében politikai megállapodás született e jogalkotási kérelem tárgyában. E megállapodás keretében többek között kikötötték, hogy az előzetes döntéshozatali eljárásban részt vevő felek által benyújtott beadványokat vagy írásbeli észrevételeket az ügy lezárását követő észszerű határidőn belül közzéteszik a Bíróság honlapján, kivéve, ha az érintett fél tiltakozik a közzététel ellen.

E sorok megírásának időpontjában az Európai Unió Bírósága alapokmánya módosításainak hivatalos elfogadására vonatkozó pontos ütemterv és e módosítások hatálybalépésének időpontja még nem ismert véglegesen, és számos teendő van még hátra, különösen a Bíróság és a Törvényszék eljárási szabályzatának módosítása tekintetében, amely e reform végrehajtásához elengedhetetlen. Ezen elvi jóváhagyás ugyanakkor alkalmat kínál az uniós bíróságok az elkövetkező évekbeli működése kereteinek újbóli meghatározására.

A Bíróság összetétele 2023-ban megváltozott, ami Pitruzzella főtanácsnok azt követő távozásával függ össze, hogy az olasz alkotmánybíróság bírájának nevezték ki.

Az elmúlt év statisztikái ismét azt tükrözik, hogy a Bíróság az elmúlt évekhez hasonlóan továbbra is magas szinten folytatja tevékenységét. Így 2023-ban a Bírósághoz 821 ügy érkezett, azaz néhánnyal több, mint 2022-ben, és a Bíróság 783 ügyet zárt le, ami az előző három év ügyszámához nagyjából hasonló ügyszámot jelent. Az eljárások átlagos időtartama – az összes ügytípust együttesen tekintve – 16,1 hónap, a 2023. december 31-én folyamatban lévő ügyek száma pedig 1149 volt.

Koen Lenaerts

Az Európai Unió Bíróságának elnöke

 
821
érkezett ügy
518
előzetes döntéshozatal iránti kérelem, ebből
2
PPU
A kérelem eredete szerint a főbb tagállamok:
Németország
94
Bulgária
51
Lengyelország
48
Olaszország
43
Románia
40
60
közvetlen kereset, ebből
49
kötelezettségszegés megállapítása iránti kereset és
3
„kettős kötelezettségszegés” megállapítása iránti kereset
231
fellebbezés a Törvényszék határozataival szemben
8
költségmentesség iránti kérelem
Az a fél, aki nem tudja fedezni az eljárás költségeit, költségmentességet kérhet.
 
783
befejezett ügy
532
előzetes döntéshozatal iránti kérelem, ebből
4
PPU
36
közvetlen kereset, ebből
18
megállapított kötelezettségszegés 13 tagállammal szemben
13
Member States
3
„kettős kötelezettségszegés” tárgyában hozott ítélet
201
fellebbezés a Törvényszék határozataival szemben, ebből
37
a Törvényszék határozatát hatályon kívül helyező fellebbezés
Az eljárások átlagos időtartama:
16,1 hónap
A sürgősségi előzetes döntéshozatali
eljárások átlagos időtartama:
4,3 hónap
 
1 149
folyamatban lévő ügy 2023. december 31 én
Érintett fő területek:
Állami támogatások és versenyjog
143
A szabadságon, a biztonságon és a jog érvényesülésén alapuló térség
118
A jogszabályok közelítése
88
Adózás
83
Fogyasztóvédelem
76
Közlekedés
63
Környezetvédelem
51
Az uniós jog alapelvei
50
Szociálpolitika
47
Szellemi tulajdon
47

A Bíróság tagjai

A Bíróságot 27 bíró és 11 főtanácsnok alkotja.

A bírákat és a főtanácsnokokat a tagállamok kormányai közös megegyezéssel, a jelölt személyeknek a szóban forgó feladatokra való alkalmasságáról szóló vélemény nyújtásával megbízott bizottsággal történő konzultációt követően nevezik ki. Megbízásuk hat évre szól, és megújítható.

Olyan személyek közül választják ki őket, akiknek függetlenségéhez nem férhet kétség, és akik megfelelnek az országukban a legfelsőbb bírói tisztségekbe történő kinevezéshez szükséges feltételeknek, vagy elismert szakértelemmel rendelkező jogtudósok.

A bírák a feladataik ellátása során teljesen pártatlanul és függetlenül járnak el.

A Bíróság bírái maguk közül jelölik ki az elnököt és az elnökhelyettest. A hivatalvezetőt hatéves időtartamra a bírák és a főtanácsnokok nevezik ki.

A főtanácsnokok feladata, hogy teljesen pártatlanul és függetlenül eljárva „indítványnak” nevezett jogi véleményt terjesszenek elő a rájuk kiosztott ügyekben. Ez a vélemény nem kötelező jellegű, ugyanakkor új megvilágításba helyezi a jogvita tárgyát.

2023-ban nem került sor új bíró Bíróságra való kinevezésére.

K. Lenaerts

Elnök

L. Bay Larsen

Elnökhelyettes

A. Arabadjiev

Az első tanács elnöke

A. Prechal

A második tanács elnöke

K. Jürimäe

A harmadik tanács elnöke

C. Lycourgos

A negyedik tanács elnöke

E. Regan

Az ötödik tanács elnöke

M. Szpunar

Első főtanácsnok

T. von Danwitz

A hatodik tanács elnöke

F. Biltgen

A hetedik tanács elnöke

N. J. Cardoso da Silva Piçarra

A nyolcadik tanács elnöke

Csehi Z.

A tizedik tanács elnöke

O. Spineanu-Matei

A kilencedik tanács elnöke

J. Kokott

Főtanácsnok

M. Ilešič

Bíró

J.-C. Bonichot

Bíró

M. Safjan

Bíró

S. Rodin

Bíró

M. Campos

Sánchez-Bordona főtanácsnok

P. G. Xuereb

Bíró

L. S. Rossi

Bíró

I. Jarukaitis

Bíró

P. Pikamäe

Főtanácsnok

A. Kumin

Bíró

N. Jääskinen,

Bíró

N. Wahl

Bíró

J. Richard de la Tour,

Főtanácsnok

A. Rantos

Főtanácsnok

I. Ziemele

Bíró

J. Passer

Bíró

D. Gratsias

Bíró

M. L. Arastey Sahún

Bíró

A. M. Collins

Főtanácsnok

M. Gavalec

Bíró

N. Emiliou

Főtanácsnok

T. Ćapeta

Főtanácsnok

L. Medina

Főtanácsnok

A. Calot Escobar

Hivatalvezető

2023. november 15-től érvényes protokolláris sorrend

B | A Törvényszék 2023-ban

A Törvényszékhez első fokon főként a személyükben és közvetlenül érintett természetes vagy jogi személyek (magánszemélyek, társaságok, egyesületek stb.) által és a tagállamok által az Európai Unió intézményeinek, szerveinek vagy hivatalainak jogi aktusai ellen benyújtott közvetlen keresetekkel, valamint az intézmények vagy alkalmazottaik által okozott kár megtérítésére irányuló közvetlen keresetekkel lehet fordulni.

Az elé terjesztett jogviták nagy része gazdasági jellegű: szellemi tulajdon (európai uniós védjegyek és formatervezési minták), verseny, állami támogatások, banki és pénzügyi felügyelet.

A Törvényszék hatáskörébe tartozik az Európai Unió és alkalmazottai közötti közszolgálati jogvitákban történő határozathozatal is.

A Törvényszék határozataival szemben, kizárólag jogkérdésekben, a Bírósághoz lehet fellebbezni. Azokban az ügyekben, amelyekben már kettős vizsgálatot folytattak le (egy független fellebbezési tanács, majd pedig a Törvényszék), a Bíróság a fellebbezést kizárólag akkor nyilvánítja megengedhetővé, ha e fellebbezés az uniós jog egységessége, koherenciája vagy fejlődése szempontjából jelentős kérdést vet fel.

A Törvényszék tevékenysége és változása

Marc van der Woude

A Törvényszék elnöke

A 2003. évben lépett teljeskörűen hatályba a Törvényszék reformja, amely a bírák számának megkétszerezését írta elő (2015/2422 rendelet). A Törvényszék statisztikái ezt tanúsítják. A Törvényszékre 868 ügy érkezett (nem számítva az év végén érkezett 404 azonos ügyet), és 904-et zárt le, csökkentve ezzel a folyamatban lévő ügyek számát. Egyébiránt az eljárások átlagos időtartama kielégítő szinten maradt: átlagosan 18,2 hónap, ami a hatékony ügykezelés mutatója.

Ezzel egyidejűleg a Törvényszék megszilárdította azt a gyakorlatát, hogy több ügyet utal kibővített tanácsok elé. 2023-ban a befejezett ügyek 13,6%-át kibővített tanácsok bírálták el, és nem kevesebb mint 120 ügyet utaltak ilyen tanácsok elé. Egyes kivételesen fontos ügyek esetében a Törvényszék nem habozik azokat a 15 bíróból álló nagytanács elé utalni. A Törvényszék ebben a kiemelt összetételben eljárva hozta meg ítéletét a Venezuela kontra Tanács ügyben, amely az Európai Unió Tanácsa által venezuelai vállalkozásokkal és állampolgárokkal szemben hozott korlátozó intézkedésekről szólt (T-65/18 RENV, lásd az „Az év fontosabb ítéleteinek áttekintése” című fejezetet). A nagytanács elé utalták továbbá négy európai bírói szervezet által a lengyel helyreállítási és rezilienciaépítési tervvel kapcsolatban kezdeményezett négy ügyet (T-530/22–T-533/22), valamint az Európai Unió által az ukrajnai háború következtében Oroszországgal szemben bevezetett korlátozó intézkedésekkel kapcsolatos két ügyet (T-635/22 és T-644/22).

E kielégítő eredmények részben a bírósági fórum összetételében mutatkozó állandóságnak köszönhetőek. 2023-ban ugyanis csak két bíró távozott hivatalából, nevezetesen S. Frimodt Nielsen és V. Valancius bírák, akiket S. L. Kalėda és L. Spangsberg Grønfeldt bírák váltottak fel. Szeretnék itt köszönetet mondani nekik azért, hogy hozzájárulnak az Európai Unió megfelelő igazságszolgáltatásához. 2023-ban E. Coulon hivatalvezető 18 év szolgálat után távozott, és szolgálatba lépett utódja, V. Di Bucci. E. Coulon távozása alkalmából az uniós eljárásjogról szóló kollokviumot szerveztek, amelyen méltató beszédek és magas szintű előadások hangzottak el.

2023 folyamán a Törvényszék tovább korszerűsítette működését, különösen a legterjedelmesebb és legösszetettebb ügyek kezelésének javítása érdekében. Ezek az – általában a gazdasági és pénzügyi jog területére tartozó – ügyek proaktív és megfelelő megközelítést igényelnek mind az erőforrások elosztása, mind a munkatervezés szempontjából. E megközelítés, amelyhez a felek képviselői is csatlakoznak, lehetővé teszi az eljárások időtartamának csökkentését és a felek elvárásainak való pontosabb megfelelést.

A Törvényszék ezen túlmenően – annak érdekében, hogy teljes mértékben megfeleljen a jogalanyok jogos elvárásainak az előzetes döntéshozatali hatáskör bizonyos meghatározott területeken történő részleges átruházása, valamint a fellebbezések megengedhetőségének előzetes vizsgálatára irányuló mechanizmus kiterjesztése tekintetében – a 2023. év során a szervezeti felépítésének és jövőbeli eljárási szabályainak szükséges fejlesztésén munkálkodott.

 
1 271 *
érkezett ügy
1 148
közvetlen kereset, ebből
Szellemi és ipari tulajdon
309
Uniós közszolgálat
75
Állami támogatások és versenyjog
23
13
tagállamok által indított kereset
65
költségmentesség iránti kérelem
Az a fél, aki nem tudja fedezni az eljárás költségeit, költségmentességet kérhet.
* 2023 végén a Törvényszékhez rendkívüli módon 404, lényegében azonos ügyet nyújtottak be az európai képviselők kiegészítő nyugdíjrendszerében megszerzett vagy megszerzendő jogok vonatkozásában. Ezen ügyeket egyesítették. Amennyiben ezen ügyeket egyetlen ügyként vesszük számításba, 1 689 érkezett ügyről és 2 587 folyamatban lévő ügyről van szó.

Új fejlemények az ítélkezési gyakorlatban

Savvas S. Papasavvas

A Törvényszék elnökhelyettese

A Törvényszék ítélkezési gyakorlata folyamatosan fejlődik. A jogalanyok által benyújtott keresetek folytán hozott minden egyes ítélet az ítélkezési gyakorlat egy-egy építőkövévé válik. A 2023-as év sem volt kivétel a szabály alól: a Törvényszék új kérdésekkel foglalkozott a hagyományos területeken, de a gyorsan fejlődő területeken is kijelölte az ítélkezési gyakorlat irányait. A nagytanácsnak is alkalma nyílt arra, hogy a közös kül- és biztonságpolitika egy egyedi kérdését elbírálja.

Megalakulásától kezdve a Törvényszék feladatai közé tartozik a versenyszabályok alkalmazásának felülvizsgálata. Ily módon különleges szakértelemmel rendelkezik ezen a területen. Mivel azonban a jogi környezet e területen, akárcsak más területeken is, állandó változásban van, folyamatosan újonnan felmerülő kérdéseket kell megvizsgálnia. Ez különösen igaz a 2023. május 24-én hozott Meta Platforms Ireland kontra Bizottság ítéletre (T-451/20) , amelyben a Törvényszék első alkalommal vizsgálta az 1/2003 rendelet szerinti, keresőkifejezéseken alapuló információkérés jogszerűségét, valamint a különleges személyes adatokat tartalmazó dokumentumok kezeléséhez virtuális adatszobát előíró eljárás jogszerűségét. A Törvényszéknek meg kellett győződnie arról, hogy a Bizottság a vizsgálatát indokoló feltételezett jogsértések ellenőrzéséhez szükséges információkra korlátozta a kérelmét (lásd a „Fókusz” cikket).

Hasonlóképpen, az Európai Unió szerződésen kívüli felelősségére vonatkozó szabályozás – jóllehet klasszikus és jól körülhatárolt terület – érdekes és újszerű kérdéseket vetett fel. A Törvényszékhez ugyanis keresettel fordultak az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) által az International Management Group jogállásáról készített vizsgálati jelentés sajtónak való kiszivárogtatása következtében az utóbbit ért vagyoni és nem vagyoni kár megtérítése iránt. A felperes a vele több megállapodást is kötő Bizottság és az OLAF magatartásának jogellenességére hivatkozott. Ennek kapcsán a Törvényszék a 2023. június 28-i IMG kontra Bizottság ítéletében (T-752/20) pontosította azokat a feltételeket, amelyeknek teljesülniük kell ahhoz, hogy megállapítható legyen a magánszemélyek számára jogokat biztosító jogszabály kellően súlyos megsértése.

Az ítélkezési gyakorlat gyorsan fejlődő területei között a banki és pénzügyi ügyletekkel kapcsolatos jogviták előkelő helyet foglalnak el. Konkrétabban, a Törvényszéknek egyre több olyan keresetet kell elbírálnia, amelyek az Egységes Szanálási Mechanizmus 2014-es bevezetéséből erednek. Ez a mechanizmus banki válságkezelési keretrendszert biztosít egyes tagállamok jelentős bankjainak szanálására. Különösen az Egységes Szanálási Testületre támaszkodik, amelynek feladata azon bankok szanálásának előkészítése és végrehajtása, amelyek fizetésképtelensége valószínűsíthető vagy bizonyított. Közelebbről, a Törvényszék több, 2023. november 22-én hozott ítéletében első ízben döntött az Egységes Szanálási Testület által a bankszanálás következtében érintett részvényesek és hitelezők esetleges kártalanítása vonatkozásában hozott határozat megsemmisítése iránti kérelemről (T-302/20., T-303/20. és T-307/20. sz. Del Valle Ruíz és társai egyesített ügyek; T-304/20. sz. Molina Fernández kontra ESZT ügy, T-330/20. sz. ACMO és társai kontra ESZT ügy és T-340/20. sz. Galván Fernández-Guillén kontra ESZT ügy).

Végül az elmúlt év ítélkezési gyakorlatának jelentős fejleményei között feltétlenül meg kell említeni a 2023. szeptember 13-i Venezuela kontra Tanács ügyben hozott ítéletet (T-65/18 RENV, lásd az „Az év fontosabb ítéleteinek áttekintése” című fejezetet). A nagytanácsban eljáró Törvényszék egy harmadik állammal, jelen esetben Venezuelával szemben – a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok tekintetében ezen országban folyamatosan romló helyzetre tekintettel – hozott korlátozó intézkedések jogszerűségéről határozott. Ebben az összefüggésben a Törvényszéknek az említett harmadik állam meghallgatáshoz való jogának és az általa hivatkozott állítólagos nemzetközijog-sértések érzékeny kérdéseit kellett megvizsgálnia.

 
904
befejezett ügy
786
közvetlen kereset, ebből
Szellemi és ipari tulajdon
278
Állami támogatások és versenyjog
163
Uniós közszolgálat
66
14
tagállamok által indított kereset
Az eljárások átlagos időtartama:
18,2 hónap
A Törvényszék Bíróság előtt megfellebbezett határozatainak aránya:
31%
 
1841
folyamatban lévő ügy (2023. december 31 én)
Érintett fő területek:
Intézményi jog
543
Szellemi és ipari tulajdon
330
Monetáris és gazdaságpolitika
238
Állami támogatások és versenyjog
176
Korlátozó intézkedések
116
Uniós közszolgálat
111
Dokumentumokhoz való hozzáférés
35
Közegészség
32
Mezőgazdaság
30
Kereskedelempolitika
29

A Törvényszék tagjai

A Törvényszék tagállamonként két bíróból áll.

A bírákat olyan személyek közül választják ki, akiknek függetlenségéhez nem férhet kétség, és akik megfelelnek a felsőbb bírói tisztségbe történő kinevezéshez szükséges alkalmassági feltételeknek. A bírákat a tagállamok kormányai közös megegyezéssel, a jelölt személyek alkalmasságáról szóló vélemény nyújtásával megbízott bizottsággal történő konzultációt követően nevezik ki. Megbízásuk hat évre szól, és megújítható. A bírák maguk közül választják meg hároméves időtartamra az elnököt és az alelnököt. A bírák hatéves időtartamra hivatalvezetőt neveznek ki.

A bírák a feladataik ellátása során teljesen pártatlanul és függetlenül járnak el.

2023 júniusában Vittorio Di Buccit nevezték ki a Törvényszék hivatalvezetőjévé.

2023 szeptemberében két bíró lépett hivatalba a Törvényszéknél: Saulius Lukas Kalėda (Litvánia) és Louise Spangsberg Grønfeldt (Dánia).

M. van der Woude

Elnök

S. Papasavvas

Elnökhelyettes

D. Spielmann

Az első tanács elnöke

A. Marcoulli

A második tanács elnöke

F. Schalin

A harmadik tanács elnöke

R. da Silva Passos

A negyedik tanács elnöke

J. Svenningsen

Az ötödik tanács elnöke

M. J. Costeira

A harmadik tanács elnöke

K. Kowalik-Bańczyk

A hetedik tanács elnöke

A. Kornezov

A nyolcadik tanács elnöke

L. Truchot

A kilencedik tanács elnöke

O. Porchia

A tizedik tanács elnöke

M. Jaeger

Bíró

H. Kanninen

Bíró

J. Schwarcz

Bíró

M. Kancheva

Bíró

E. Buttigieg

Bíró

V. Tomljenović

Bíró

S. Gervasoni

Bíró

L. Madise

Bíró

N. Półtorak

Bíró

I. Reine

Bíró

P. Nihoul

Bíró

U. Öberg

Bíró

C. Mac Eochaidh

Bíró

G. De Baere

Bíró

R. Frendo

Bíró

T. R. Pynnä

Bíró

J. C. Laitenberger

Bíró

R. Mastroianni

Bíró

J. Martín y Pérez de Nanclares

Bíró

G. Hesse

Bíró

M. Sampol Pucurull

Bíró

M. Stancu

Bíró

P. Škvařilová-Pelzl

Bíró

I. Nõmm

Bíró

G. Steinfatt

Bíró

R. Norkus

Bíró

T. Perišin

Bíró

D. Petrlík

Bíró

M. Brkan

Bíró

P. Zilgalvis

Bíró

Kecsmár K.

Bíró

I. Gâlea

Bíró

I. Dimitrakopoulos

Bíró

D. Kukovec

Bíró

S. Kingston

Bíró

Tóth T.

Bíró

B. Ricziová

Bíró

E. Tichy-Fisslberger

Bíró

William Valasidis

Bíró

S. Verschuur

Bíró

S. L. Kalėda

Bíró

L. Spangsberg Grønfeld

Bíró

V. Di Bucci

Hivatalvezető

2023. szeptember 27-től érvényes protokolláris sorrend

C | Az ítélkezési gyakorlat 2023-ban

Fókusz

A személyes adatok védelme és a versenyjog közötti kapcsolat

2023. július 4-i Meta Platforms és társai ítélet (C-252/21)

A német szövetségi versenyhatóság megtiltotta a Meta csoporthoz tartozó vállalkozások számára, hogy a Facebook közösségi hálózat németországi felhasználók általi használatát az „off Facebook” adataiknak a hozzájárulásuk nélkül történő kezelésétől tegyék függővé. Megállapította, hogy a szóban forgó adatok kezelése nem felelt meg az általános adatvédelmi rendeletnek (GDPR), és ezért a Meta csoport visszaélt erőfölényével.

A Bíróság, amelyhez egy német bíróság fordult a Meta csoport által e tilalommal szemben kezdeményezett jogvita keretében, kimondta, hogy egy tagállam versenyhatósága jogosult arra, hogy az erőfölénnyel való visszaélés vizsgálata keretében megállapítsa a GDPR megsértését. Az e rendelet által létrehozott különös felügyeleti hatóságokkal azonban lojálisan együtt kell működnie. Ha a vizsgált magatartás már tárgyát képezte e hatóságok vagy a Bíróság határozatának, a versenyhatóságot kötik a GDPR-ral kapcsolatos értékeléseik.

A Bíróság döntött arról a kérdésről is, hogy az úgynevezett „különleges” adatok kezelése, amely a GDPR alapján főszabály szerint tiltott, kivételesen megengedhető-e olyan esetekben, amikor az érintett ezeket az adatokat kifejezetten nyilvánosságra hozta. A Bíróság kimondta, hogy önmagában az a tény, hogy a felhasználó olyan weboldalakat vagy alkalmazásokat nyit meg, amelyek olyan különleges adatokra utalhatnak, mint a faji vagy etnikai származás, politikai vélemény, vallási meggyőződés vagy szexuális irányultság, nem jelenti azt, hogy adatait a GDPR értelmében kifejezetten nyilvánosságra hozza. Ugyanez vonatkozik arra az esetre is, ha a felhasználó adatokat visz be, vagy ha beépített kiválasztási gombokra kattint, kivéve ha előzetesen kifejezetten kinyilvánította azon döntését, hogy ezen adatokat korlátlan számú személy számára nyilvánosan hozzáférhetővé teszi.

Az a tény, hogy a hálózat üzemeltetője erőfölényben van, nem zárja ki, hogy a felhasználó érvényesen és szabadon hozzájárulhasson adatainak kezeléséhez. Tekintettel azonban arra, hogy az ilyen erőfölényes helyzet érintheti a felhasználók választási szabadságát, fontos tényezőnek minősül annak meghatározása szempontjából, hogy a hozzájárulást ténylegesen érvényesen adták-e meg. A Bíróság hozzátette, hogy a hozzájárulás meglétének bizonyítása az üzemeltető feladata.

Általános adatvédelmi rendelet

Az általános adatvédelmi rendelet (GDPR) egységesíti a személyes adatok védelmére vonatkozó uniós jogot, és egységes szabályozási keretbe foglalja.

A GDPR minden szervezetre – függetlenül attól, hogy állami vagy magánszervezet – kötelezettségeket ró, amennyiben az Unió területén személyes adatokat gyűjt. Azok a szervezetek, amelyek nem tesznek eleget a GDPR-ban foglalt kötelezettségeknek, különböző típusú szankciókkal sújthatók.

A digitális korban az Unió a GDPR révén számos jogot biztosít az egyének számára, például a tájékoztatáshoz, az elfeledtetéshez, a hozzáféréshez vagy az összegyűjtött személyes adatok törléséhez való jogot, amelyek mind hozzájárulnak a magánéletük védelmének megerősítéséhez. E szabályok a világon a legszigorúbbaknak számítanak az adatvédelem tekintetében.

Az „off Facebook” adatok

A Meta Platforms Ireland kezeli a Facebook online közösségi hálózatot az Unióban. A Facebooknál történő regisztrációval a felhasználók elfogadják az e társaság által meghatározott általános szerződési feltételeket, amelyek adatkezelési és cookie-szabályzatot is magukban foglalnak. E szabályzatok értelmében a Meta Platforms Ireland adatokat gyűjt a felhasználók közösségi hálózaton belüli és azon kívüli tevékenységével kapcsolatban, és összekapcsolja azokat az érintett felhasználók Facebook-fiókjaival. Ezek az adatok, amelyeket „off Facebook” adatoknak is neveznek, különösen harmadik felek weboldalainak és alkalmazásainak megtekintésére, valamint a Meta csoporthoz tartozó egyéb online szolgáltatások (többek között az Instagram és a WhatsApp) használatára vonatkoznak. Ezen adatok gyűjtése lehetővé teszi a Facebook felhasználóknak szóló reklámüzenetek személyre szabását.

Fókusz

2023. december 21-i European Superleague Company ítélet (C-333/21)

A FIFA és az UEFA az európai hivatásos labdarúgást felügyelő nemzetközi labdarúgó-szövetségek. Olyan szabályokat fogadtak el, amelyek feljogosítják őket az európai klubok közötti labdarúgóversenyek engedélyezésére és a különböző kapcsolódó médiajogok hasznosítására. Az UEFA olyan, európai klubok közötti versenyeket is szervez, mint például a Bajnokok Ligája.

Tizenkét európai labdarúgóklub új labdarúgóverseny-projektet kívánt létrehozni: a Szuperligát. Ez a projekt valószínűleg hatással lehet az UEFA klubversenyeinek lebonyolítására és a kapcsolódó médiajogok hasznosítására. A FIFA és az UEFA ellenezte a projektet, és szankciókkal fenyegette meg azokat a klubokat és játékosokat, amelyek a részvétel mellett döntenek.

A projektért felelős vállalat, a European Superleague Company megtámadta a FIFA és az UEFA szabályait egy madridi bíróságon, amely azt a kérdést intézte a Bírósághoz, hogy azok összeegyeztethetők-e az uniós joggal, amely tiltja a szabad verseny és a szolgáltatásnyújtás szabadságának korlátozását.

A Bíróság a Bosman ügyben kialakított ítélkezési gyakorlatával összhangban hangsúlyozta, hogy a sportversenyek szervezése és a kapcsolódó médiajogok hasznosítása az uniós jog hatálya alá tartozó gazdasági tevékenységnek minősül.

A Bíróság kimondta, hogy a FIFA és az UEFA azokat a szabályozási, ellenőrzési és szankcionálási jogköröket, amelyekkel a potenciálisan versengő labdarúgóversenyek – mint például a Szuperliga projekt – szervezése tekintetében rendelkezik, az uniós versenyjog és a szolgáltatásnyújtás szabadsága megsértésének terhe mellett, átlátható, objektív, hátrányos megkülönböztetéstől mentes és arányos módon köteles gyakorolni.

A Bíróság továbbá úgy ítélte meg, hogy a FIFA és az UEFA médiajogok hasznosítására vonatkozó szabályai sérthetik az uniós versenyjogot, amennyiben nem a labdarúgás különböző szereplőinek javát szolgálják például azáltal, hogy biztosítják a keletkező bevételek szolidáris módon történő újraelosztását. A Bíróság megállapította, hogy e szabályok hátrányosan érinthetik az európai labdarúgóklubokat, a médiapiacokon működő vállalkozásokat, valamint a fogyasztókat és a televíziónézőket, mivel megakadályozzák őket abban, hogy új, potenciálisan innovatív vagy érdekes versenyeket tekintsenek meg.

A „Bosman” ítélkezési gyakorlat

A Bíróság 1995. december 15-i, történeti jelentőségű Bosman ítéletében (C-415/93) megállapította, hogy a sport általában véve az uniós jog hatálya alá tartozó gazdasági tevékenységnek minősül. A Bíróság azt is megállapította, hogy a munkavállalók szabad mozgásával ellentétes:

  • sportegyesületek által elfogadott olyan állampolgársági szabályok alkalmazása, amelyek szerint a labdarúgóklubok csak korlátozott számban állíthatnak pályára egy másik tagállam állampolgárságával rendelkező hivatásos játékosokat, és
  • az e sportegyesületek által meghatározott olyan átigazolási szabályok alkalmazása, amelyek szerint a valamely tagállam állampolgárságával rendelkező hivatásos labdarúgó-játékost a klubjával kötött szerződésének lejártával csak akkor foglalkoztathat egy másik tagállamban lévő klub, ha ez utóbbi az eredeti klub részére költségtérítést fizet.

A Bíróság és a sport

A Bosman ítélet óta a Bíróságnak többször is alkalma nyílt arról határozni, hogy az uniós gazdasági jogra tekintettel milyen feltételek mellett lehet sportot űzni:

  • a Bosman ítéletben említett, a tagállamok állampolgárságával rendelkező sportolókra vonatkozó állampolgársági kikötések olyan állam sportolóira sem alkalmazhatók, amellyel az Unió társulási vagy partnerségi megállapodást kötött (2003. május 8-i Deutscher Handballbund ítélet [C-438/00] és 2005. április 12-i Simutenkov ítélet [C-265/03]);
  • a Nemzetközi Olimpiai Bizottság doppingellenes szabályozása az uniós versenyjog hatálya alá tartozik, de nem ellentétes azzal, mivel szükséges a sportversenyek szabályos lefolytatásához (2006. július 18-i Meca-Medina és Majcen kontra Bizottság ítélet [C-519/04 P]);
  • a labdarúgóklubok az általuk képzett fiatal játékosok után arányos képzési költségtérítést követelhetnek, ha ezek a játékosok egy másik tagállam klubjával kívánják aláírni első hivatásos szerződésüket (2010. március 16-i Olympique Lyonnais ítélet [C-325/08]).

Fókusz

A személyes adatok védelme és a vállalkozások közötti verseny megsértése elleni küzdelem

2023. május 24-i Meta Platforms Ireland kontra Bizottság ítélet (T-451/20)

A Bizottság vizsgálati jogköre

Az Európai Unió versenyszabályai tiltják a vállalkozások közötti olyan megállapodásokat, a vállalkozások társulásai által hozott olyan döntéseket, és az olyan összehangolt magatartásokat, amelyek hatással lehetnek a tagállamok közötti kereskedelemre, és ezáltal megakadályozhatják, korlátozhatják, illetve torzíthatják a versenyt a belső piacon (az EU működéséről szóló szerződés [EUMSZ] 101. cikke). E szabályok azt is megtiltják, hogy a valamely piacon erőfölénnyel rendelkező vállalkozások visszaéljenek e helyzetükkel, például tisztességtelen árak kikötésével, illetve a termelésnek vagy a műszaki fejlesztésnek a fogyasztók kárára történő korlátozásával (EUMSZ 102. cikk).

Az 1/2003/EU rendelet döntő jelentőséggel bír a versenyszabályok végrehajtásában. E rendelet széles körű vizsgálati jogkört biztosít az Európai Bizottság számára. A Bizottság különösen ellenőrzéseket végezhet, és kérdéseket tehet fel minden olyan személynek, akinek hasznos információ lehet a birtokában.

2020-ban a Bizottság a Facebook csoport által a személyes adatok felhasználása és a közösségi platformjának kezelése során tanúsított állítólagos versenyellenes magatartásra vonatkozó vizsgálat részeként felszólította a Meta Platforms Irelandet, hogy bocsássa a Bizottság rendelkezésére a három vezetője által készített vagy kapott, egy vagy több konkrét kifejezést tartalmazó valamennyi dokumentumot.

Ezek közé tartoztak többek között a „big question” (nagy kérdés), a „for free” (ingyenes), a „not good for us” (nem jó nekünk) és a „shut* down” (lezár) kifejezések.

Ezen információk közlésének elmaradása esetére a Bizottság a Meta számára napi 8 millió euró összegű lehetséges kényszerítő bírságot írt elő.

A Meta az Európai Unió Törvényszéke előtt vitatta az Európai Bizottság információkérésének jogszerűségét. A Meta véleménye szerint e keresőkifejezések nyilvánvalóan túl homályosak és általánosak, és jelentős mértékű „önkényes információgyűjtést” jelentenek.

Ezzel egyidejűleg a Meta ideiglenes intézkedés iránti kérelmet nyújtott be a Bizottság keresetének a Törvényszék által az ügy érdemében hozott ítélet meghozataláig történő felfüggesztése érdekében.

A Törvényszék elnöke 2020. október 29-én döntött az ideiglenes intézkedés iránti kérelemről. Elrendelte az Európai Bizottság határozata végrehajtásának felfüggesztését addig, amíg nem vezetik be az olyan kért dokumentumok benyújtására vonatkozó különös eljárást, amelyek nem kapcsolódnak a Meta üzleti tevékenységeihez, és amelyek ezenkívül különleges személyes adatokat tartalmaznak („védett dokumentumok”). E végzés végrehajtása keretében a Bizottság virtuálisadatszoba-eljárást hozott létre e védett dokumentumok számára. Ezen eljárás értelmében a dokumentumokat csak azután lehetett a vizsgálati aktához csatolni, hogy a vizsgálatot végző csoport korlátozott számú tagja és a Meta ügyvédei e virtuális szobában megvizsgálták azokat.

A Törvényszék 2023. május 24-én hozott döntést az ügy érdemében. A Meta keresetét teljes egészében elutasította.

Ítéletében a Törvényszék emlékeztetett az Európai Bizottság széles körű vizsgálati jogkörére, amelynek keretében ellenőrzi, hogy a vállalkozások tiszteletben tartják-e a versenyszabályokat. Ebben az összefüggésben hasznosnak bizonyulhat a konkrét keresőszavak használata.

META

A Meta egy multinacionális technológiai vállalat, amelynek székhelye az Egyesült Államokban található. Az Instagram és a WhatsApp mellett egyik kiemelt terméke a Facebook közösségi hálózat, amely lehetővé teszi a regisztrált felhasználók számára, hogy profilokat hozzanak létre, fényképeket és videókat töltsenek fel, üzeneteket küldjenek, és kapcsolatot teremtsenek más személyekkel. A Meta a Facebook Marketplace néven online hirdetési szolgáltatást is kínál, amely lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy árukat vásároljanak és adjanak el.

Az ideiglenes intézkedés iránti kérelem

Az ideiglenes intézkedés iránti kérelem célja az intézmények valamely jogi aktusa végrehajtásának a kereset elbírálásáig és a jogerős ítélet meghozataláig történő azonnali felfüggesztése. Ahhoz, hogy a Törvényszék elnöke ezt az ideiglenes intézkedést elrendelhesse, a kereset nem tűnhet első látásra teljesen megalapozatlannak. A kérelmezőnek azt is bizonyítania kell, hogy a végrehajtás felfüggesztése nélkül súlyos és helyrehozhatatlan kárt szenvedne. Végül a határozatnak mérlegelnie kell a kérelmező érdekeit a többi fél érdekeivel és a közérdekkel szemben.

A Meta azon érvelésére válaszul, miszerint a keresőszavak használatával történő vizsgálat az érintett munkavállalók magánéletébe való beavatkozásnak minősül, a Bíróság úgy ítélte meg, hogy a közérdekű célok, nevezetesen az uniós Szerződésekben előírt versenyjogi rendszer fenntartására alkalmas intézkedésről van szó.

A Törvényszék e tekintetben kiemelte a korábban hozott kísérő intézkedéseket. A védett dokumentumokat ugyanis külön elektronikus adathordozón kellett elküldeni a Bizottságnak, és egy virtuális adatszobában kellett elhelyezni. E szoba csak a vizsgálatot végző csoport korlátozott számú tagja számára volt hozzáférhető. Az aktához csatolható dokumentumok kiválasztását a Meta ügyvédeinek jelenlétében kellett elvégezni. A dokumentumok minősítésével kapcsolatos tartós nézeteltérés esetén választottbírósági eljáráshoz folyamodtak.

T-452/20. sz. ügy

Ugyanezen a napon a Bizottság a Facebook Marketplace platformmal kapcsolatos egyes gyakorlatokat érintő párhuzamos vizsgálata részeként úgy döntött, hogy információkérést intéz a Meta Platforms Irelandhez. A Meta Platforms Ireland által e határozat ellen benyújtott megsemmisítés iránti keresetet a Törvényszék a T-452/20. sz. ügyben ugyanezen a napon hozott ítéletében elutasította.

A Meta fellebbezéseket nyújtott be a Bírósághoz a Törvényszék T-451/20. és T-452/20. sz. ítélete ellen (C-497/23. P. és C-496/23. P. sz. folyamatban lévő ügyek).

Fókusz

Az európai vállalkozások védelme az Egyesült Államok extraterritoriális szankcióival szemben

2023. július 12-i IFIC Holding kontra Bizottság ítélet (T-8/21)

A harmadik országok által elfogadott jogszabályok extraterritoriális hatálya

A jogszabály extraterritorialitása azt jelenti, hogy a jogszabály hatálya túlterjed az azt elfogadó állam határain. Az Európai Unió zárolási jogszabálya (2271/96/EK tanácsi rendelet) védi az uniós gazdasági szereplőket a harmadik országok jogszabályainak extraterritoriális alkalmazásával szemben. Az Európai Unió 1996-ban fogadta el ezt a jogszabályt, azon európai vállalkozások védelme céljából, amelyek Kubával, Iránnal vagy Líbiával folytatott kereskedelmi tevékenysége az Egyesült Államok célkeresztjébe került.

2018-ban, az Egyesült Államoknak az iráni nukleáris programról szóló megállapodásból való kilépésére válaszul, az Európai Unió aktualizálta a zárolási jogszabályát annak érdekében, hogy az tartalmazza az újra bevezetett amerikai extraterritoriális szankciókat. Ezen intézkedés hátterét az képezi, hogy az Európai Unió támogatja az iráni nukleáris programról szóló megállapodás folyamatos és teljes körű végrehajtását, többek között az Európai Unió és Irán közötti kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok támogatása révén.

2018-ban az Amerikai Egyesült Államok kilépett az iráni nukleáris program ellenőrzésére és az Iránnal szembeni gazdasági szankciók megszüntetésére irányuló, iráni nukleáris programról szóló megállapodásból. E kilépés következményeként az Egyesült Államok ismét szankciókat szabott ki Iránnal, valamint egy listán szereplő meghatározott személyekkel szemben, akiknek a vagyonát zárolták. Ezenkívül ismét tilos volt a kereskedelmi kapcsolatok fenntartása az amerikai hatóságok által összeállított listán szereplő személyekkel vagy szervezetekkel. E tilalom az Egyesült Államokon kívül letelepedett vállalkozásokra is vonatkozott, az európai vállalkozásokat is beleértve.

A szankciók ezen újbóli bevezetésére válaszul az Európai Unió aktualizálta az úgynevezett „zárolási” jogszabályát a vállalkozásai érdekeinek védelme érdekében. Annak érdekében, hogy az európai vállalkozásokat megvédjék az amerikai szankciók extraterritoriális alkalmazásának hatásaitól, megtiltották számukra, hogy e szankcióknak eleget tegyenek, kivéve ha erre az Európai Bizottság felhatalmazást ad. Megjegyzendő, hogy ilyen felhatalmazás akkor adható, ha a külföldi szankciók be nem tartása súlyosan sértené az érintett vállalkozás vagy az Unió érdekeit.

Az IFIC Holding AG német társaság, amelynek részvényei közvetve az iráni állam tulajdonában vannak, és amelyet 2018-ban vettek fel a listára. E felvételt követően a Clearstream Banking AG, az egyetlen olyan bank, amely Németországban értékpapírok letéti őrzésére engedéllyel rendelkezik, megszakította azon különböző német társaságoktól származó osztalékainak az IFIC részére történő kifizetését, amelyekben részesedéssel rendelkezik, és azokat egy külön számlára zárolta.

A Clearstream továbbá felhatalmazást kért a Bizottságtól arra, hogy az IFIC értékpapírjaival vagy pénzeszközeivel kapcsolatban az amerikai szankcióknak eleget tegyen. A Bizottság e felhatalmazást eredetileg 2020 áprilisában 12 hónapra megadta, majd azt 2021-ben és 2022-ben megújította. Az IFIC e határozatokat megsemmisítés iránti keresettel támadta meg a Törvényszék előtt.

A Törvényszék elutasította az IFIC keresetét, és ezzel felhatalmazta a Clearstream Banking AG-t arra, hogy eleget tegyen az Iránnal szemben bevezetett amerikai szankcióknak. A Törvényszék megállapította, hogy a Bizottság ugyan köteles volt figyelembe venni a felhatalmazást kérelmező vállalkozás (Clearstream) érdekeit, de nem volt köteles figyelembe venni a listán szereplő vállalkozás (IFIC) érdekeit, illetve nem volt köteles más, számára kevésbé kényszerítő alternatívák fennállását vizsgálni. A Törvényszék azt is megállapította, hogy az Európai Unió által – egy harmadik ország által alkalmazott extraterritoriális szankciókkal összefüggésben – követett célok indokolják az IFIC meghallgatáshoz való jogának a Bizottság felhatalmazásának elfogadását megelőző döntéshozatali eljárás során történő korlátozását.

A megsemmisítés iránti kereset

A megsemmisítés iránti kereset az uniós intézmények uniós joggal ellentétes jogi aktusainak megsemmisítésére irányul. Bizonyos feltételek mellett a tagállamok, az európai intézmények és a magánszemélyek indíthatnak megsemmisítés iránti keresetet a Bíróság és a Törvényszék előtt. Ha a kereset megalapozott, az uniós bíróság megsemmisíti a jogi aktust. Az érintett intézménynek a jogi aktus megsemmisítése miatt esetleg kialakult joghézagot orvosolnia kell.

Bank Melli Iran ügy (C-124/20)

E másik ügyben a BMI, egy iráni állami bank a német bíróságok előtt hivatkozott a zárolási jogszabályra az amerikai szankciók németországi alkalmazásának vitatása céljából. Az Európai Unió zárolási jogszabályával összefüggő ügyben első ízben eljáró Bíróság úgy határozott, hogy az Egyesült Államok által Iránnal szemben bevezetett szankcióknak való megfelelés uniós jogban előírt tilalmára lehet a nemzeti bíróságok előtti polgári eljárásokban hivatkozni.

Az év jelentős ítéletei

Fogyasztók


Az európai fogyasztóvédelmi politika célja a fogyasztók egészségének, biztonságának, valamint gazdasági és jogi érdekeinek védelme, függetlenül attól, hogy az Európai Unión belül hol élnek, utaznak vagy vásárolnak.


A Bíróság: az uniós fogyasztók jogainak biztosítása

Ide YouTube-ról származó tartalmat ágyaztunk be. Mivel a YouTube személyes adatokat gyűjthet és nyomon követheti az Ön videónézési szokásait, csak akkor töltjük be a videót, ha Ön hozzájárul a sütik és hasonló technológiák YouTube általi használatához a YouTube adatvédelmi irányelveiben leírtak szerint.

  • Egy magánszemély beperelte a Mercedes-Benz csoportot, azt állítva, hogy a csoport kárt okozott neki azzal, hogy a járművét olyan szoftverrel (úgynevezett hatástalanító berendezéssel) szerelte fel, amely hideg időben csökkentette a kipufogógáz-visszavezetés mértékét. Véleménye szerint e szoftver káros következményekkel jár a környezetre nézve, és ellentétes az uniós joggal. A német jog szerint egyszerű gondatlanság esetén a kártérítéshez való jog akkor ismerhető el, ha mások védelmét célzó jogszabályt sértettek meg. Egy német bíróság azt a kérdést intézte a Bírósághoz, hogy az uniós jog védi-e az ilyen jármű egyéni vevőjének magánérdekeit. A Bíróság kimondta, hogy az uniós jog közvetlen kapcsolatot hoz létre a gépjárműgyártó és a gépjármű egyéni vevője között. Következésképpen a tiltott hatástalanító berendezéssel ellátott gépjármű vevője kártérítésre jogosult e gépjármű gyártójától, amennyiben a berendezés e vevőnek kárt okozott.

    2023. március 21-i Mercedes-Benz Group ítélet (C-100/21)

  • Egy spanyol bíróság a Bíróság elé terjesztette a személygépkocsik vezetővel történő bérbeadására irányuló szolgáltatásnak (VTC) a barcelonai agglomerációban történő nyújtására vonatkozó helyi szabályozás uniós joggal való összeegyeztethetőségének kérdését. E szabályozás előírja, hogy azoknak a vállalkozásoknak, amelyek nemzeti szinten már rendelkeznek e szolgáltatások nyújtására vonatkozó engedéllyel, további engedélyt kell beszerezniük ahhoz, hogy a barcelonai agglomerációban működhessenek. A szabályozás emellett a VTC-szolgáltatásra vonatkozó engedélyek számát az ezen agglomerációra kiadott taxiszolgáltatási engedélyek harmincad részére korlátozza. A Bíróság úgy ítélte meg, hogy a nemzeti szinten előírt engedélyen felüli további engedély megszerzése szükséges lehet a közlekedés megfelelő kezelése céljából, de a VTC-szolgáltatási engedélyek számának korlátozása a letelepedés szabadságának indokolatlan korlátozását jelenti, és ezért ellentétes az uniós joggal.

    2023. június 8-i Prestige és Limousine ítélet (C-50/21)

  • Egy elektromos rásegítővel működő kerékpárt közúton használó kerékpárost Brugge (Belgium) közelében gépkocsival elütöttek, és aki néhány hónappal később elhunyt. Az esetleges kártérítésre való jogosultság megállapítására irányuló bírósági eljárás során vitássá vált, hogy elektromos rásegítővel működő kerékpár „gépjárműnek” minősül-e. E minősítés (amely egy európai uniós irányelv értelmezésétől függ) döntő jelentőségű annak meghatározása során, hogy az áldozat „gépjármű” vezetője volt-e, vagy a belga jog szerint „veszélyeztetett úthasználóként” automatikus kártérítésre tarthat-e igényt. A Bíróság ítéletében megállapította, hogy az elektromos rásegítővel működő kerékpár nem tartozik a gépjárművekre vonatkozó biztosítási kötelezettség hatálya alá, mivel azt nem kizárólag mechanikus erő hajtja. Az olyan, nem kizárólag mechanikus erővel hajtott gépek, mint például az elektromos rásegítővel működő kerékpárok, amelyek izomerő kezdeti igénybevételét követően 20 km/h sebességre képesek felgyorsulni, nem tűnnek olyan jellegűnek, mint amelyek a kizárólag mechanikus erővel hajtott, jelentősen gyorsabban közlekedő motorkerékpárok, gépkocsik, teherautók vagy más járművek által okozott személyi sérülésekkel vagy anyagi károkkal összehasonlítható sérüléseket vagy károkat okozhatnak.

    2023. október 12-i KBC Verzekeringen ítélet (C-286/22)

  • A Covid19-világjárvány miatt több tagállam, köztük Szlovákia is intézkedéseket fogadott el az egészségügyi okokból lemondott üdülések árának az utazási irodák általi visszatérítésével kapcsolatban. E nemzeti szabályozások lehetővé teszik tizennyolc hónapig felhasználható utalványok kibocsátását, amelyek kizárólag ezen időszak lejárta után válthatók be. E kezdeményezések igazolása érdekében a fizetésképtelenség kockázatára és az utazásszervezők nehézségeire hivatkoztak. A Bíróság kimondta, hogy a tagállamok nem hivatkozhatnak vis maiorra annak érdekében, hogy eltérjenek az utazási csomagokról szóló irányelv szerinti teljes visszatérítési kötelezettségtől. Úgy ítélte meg, hogy az utazás értékét pénzösszeg formájában kell visszatéríteni: az utazási irodák nem kínálhatnak fel utalványokat, kivéve, ha az utazó ebbe önkéntesen beleegyezik. Szlovákia – mivel olyan törvénymódosítást fogadott el, amely ideiglenesen megfosztja az utazókat attól a joguktól, hogy ingyenesen felmondják az utazási csomagra vonatkozó szerződést és teljes visszatérítést kapjanak – nem teljesítette az uniós jogból eredő kötelezettségét.

    2023. június 8-i UFC que Choisir és CLCV ítélet (C-407/21) és Bizottság kontra Szlovákia ítélet (C-540/21)

Környezetvédelem

Az Európai Unió elkötelezett a környezet minőségének megőrzése és javítása, valamint az emberi egészség védelme mellett. A környezetvédelmi politika az elővigyázatosság és a megelőzés elvén, valamint a „szennyező fizet” elvén alapul.


A Bíróság és a környezet

Ide YouTube-ról származó tartalmat ágyaztunk be. Mivel a YouTube személyes adatokat gyűjthet és nyomon követheti az Ön videónézési szokásait, csak akkor töltjük be a videót, ha Ön hozzájárul a sütik és hasonló technológiák YouTube általi használatához a YouTube adatvédelmi irányelveiben leírtak szerint.

  • 2018-ban a Bíróság kimondta, hogy Románia köteles beszüntetni az illegális hulladéklerakást és lezárni 68 olyan lerakót, amely nem rendelkezik engedéllyel. 2022-ben a Bizottság, mivel úgy ítélte meg, hogy Románia továbbra sem teljesítette a 2018-as ítéletben foglaltakat, újabb kötelezettsészegés megállapítása iránti keresetet indított. A Bíróság megállapította, hogy Románia még 31 nem engedélyezett hulladéklerakót tart fenn. A Bíróság tehát kötelezte Romániát 1,5 millió euró és a késedelem minden napjára és minden egyes hulladéklerakó után 600 euró megfizetésére. E bírság meghatározása során a Bíróság figyelembe vette a jogsértés súlyát, annak időtartamát és Románia fizetési képességét. A 2018. évi ítéletben foglaltak teljesítésének hiánya a szennyezés jelentős veszélyével és az emberi egészséget érintő súlyos következményekkel jár, káros vegyi anyagoknak a talajba, a levegőbe és a vízbe történő kiszabadulása folytán.

    2023. június 22-i Bizottság kontra Románia ítélet (C-109/22).

Személyes adatok

Az Európai Unió szilárd és koherens szabályozással rendelkezik a személyes adatok védelmére vonatkozóan. Az ilyen adatok kezelésének és megőrzésének meg kell felelnie a szabályozásban meghatározott jogszerűségi feltételeknek, különösen a feltétlenül szükséges mértékre kell korlátozódnia, és nem sértheti aránytalanul a magánélethez való jogot.


A Bíróság a digitális világban

Ide YouTube-ról származó tartalmat ágyaztunk be. Mivel a YouTube személyes adatokat gyűjthet és nyomon követheti az Ön videónézési szokásait, csak akkor töltjük be a videót, ha Ön hozzájárul a sütik és hasonló technológiák YouTube általi használatához a YouTube adatvédelmi irányelveiben leírtak szerint.

  • Egy állampolgár a GDPR alapján kérte az Österreichische Postot, az osztrák postai és logisztikai szolgáltatások fő szolgáltatóját, hogy ismertesse vele azon címzettek személyazonosságát, akikkel e szolgáltató a személyes adatait közölte. Az osztrák Legfelsőbb Bíróság arra vonatkozó kérdést terjesztett a Bíróság elé, hogy a GDPR feljogosítja-e az érintettet arra, hogy megismerje a címzettek konkrét személyazonosságát. A Bíróság azt válaszolta, hogy amikor a személyes adatokat közölték vagy közölni fogják a címzettekkel, az adatkezelő az érintett kérelmére köteles megadni a címzettek konkrét személyazonosságát. Az adatkezelő csak abban az esetben teheti meg, hogy csak a szóban forgó címzettek kategóriáit adja meg, ha a címzettek (még) nem azonosíthatók. Ugyanez vonatkozik arra az esetre, ha az adatkezelő bizonyítja, hogy a kérelem egyértelműen megalapozatlan vagy túlzó.

    2023. január 12-i Österreichische Post ítélet (C-154/21)

  • 2014-ben egy munkavállaló, aki egyben a Bank Pankki S ügyfele is volt, megtudta, hogy személyes adataiba a bank más alkalmazottai több alkalommal betekintettek. Mivel a Pankki S által időközben elbocsátott ezen munkavállaló kétségbe vonta e betekintések jogszerűségét, arra kérte a Pankki S-t, hogy közölje vele az adataiba betekintő személyek személyazonosságát, illetve e betekintések pontos időpontját és okait. A Pankki S megtagadta a munkavállalók személyazonosságának felfedését arra hivatkozva, hogy ezen információk a munkavállalók személyes adatainak minősülnek. A Bíróság, amelyhez egy finn bíróság intézett kérdést, ítéletében kimondta, hogy minden magánszemély jogosult megtudni, hogy milyen időpontban és milyen okokból tekintettek be személyes adataiba, és e jog terjedelmét nem befolyásolja az a körülmény, hogy az adatkezelő banki tevékenységet folytat.

    2023. június 22-i Pankki S ítélet (C-579/21)

  • A Bíróság, amelyhez Litvánia legfelsőbb közigazgatási bírósága intézett kérdést, úgy ítélte meg, hogy az „elektronikus hírközlési adatvédelmi” irányelvvel ellentétes, ha az elektronikus hírközlésre vonatkozó olyan személyes adatok, amelyeket az elektronikus hírközlési szolgáltatók megőriztek, majd a súlyos bűncselekmények elleni küzdelem céljából az illetékes hatóságok rendelkezésére bocsátottak, felhasználhatók a vesztegetéshez kapcsolódó hivatali visszaélések vizsgálata során. Ezenkívül a szolgáltatók által a súlyos bűncselekmények elleni küzdelem céljából megőrzött és a hatóságok rendelkezésére bocsátott adatok később nem továbbíthatók más hatóságok részére a vesztegetéshez kapcsolódó hivatali visszaélések elleni küzdelem céljából.

    2023. szeptember 7-i Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra ítélet (C-162/22)

  • Egy beteg azzal a kéréssel fordult fogorvosához, hogy díjmentesen bocsássa rendelkezésére az egészségügyi dokumentációjának másolatát, a fogorvos viszont azt követelte, hogy fizesse meg a másolat elkészítéséhez kapcsolódó költségeket. Mivel a beteg úgy vélte, hogy jogosult az díjmentes másolatra, keresetet nyújtott be a német bíróságokhoz. A Bíróság a hozzá intézett, előzetes döntéshozatalra előterjesztett kérdésre válaszolva rámutatott, hogy a GDPR biztosítja a beteg azon jogát, hogy megkapja egészségügyi dokumentációjának első másolatát főszabály szerint anélkül, hogy ez számára költségekkel járna, és az adatkezelő csak a további másolatokért kérhet díjfizetést. A fogorvos tehát köteles ingyenesen rendelkezésre bocsátani a beteg adatainak első másolatát, anélkül, hogy a betegnek indokolnia kellene a kérelmét.

    2023. október 26-i FT (Az egészségügyi dokumentáció másolata) ítélet (C-307/22)

Egyenlő bánásmód és munkajog

Az Európai Unió több mint 240 millió munkavállalót számlál. Számos polgár élvezi tehát közvetlenül az európai munkajog rendelkezéseiből származó előnyöket, amely a munkafeltételekre és a foglalkoztatásra vonatkozó minimumszabályokat állapít meg, és ily módon kiegészíti a tagállamok által folytatott politikákat.


A Bíróság: az egyenlő bánásmód és a kisebbségi jogok garantálása

Ide YouTube-ról származó tartalmat ágyaztunk be. Mivel a YouTube személyes adatokat gyűjthet és nyomon követheti az Ön videónézési szokásait, csak akkor töltjük be a videót, ha Ön hozzájárul a sütik és hasonló technológiák YouTube általi használatához a YouTube adatvédelmi irányelveiben leírtak szerint.


A Bíróság a munkahelyen – a munkavállalók jogainak védelme

Ide YouTube-ról származó tartalmat ágyaztunk be. Mivel a YouTube személyes adatokat gyűjthet és nyomon követheti az Ön videónézési szokásait, csak akkor töltjük be a videót, ha Ön hozzájárul a sütik és hasonló technológiák YouTube általi használatához a YouTube adatvédelmi irányelveiben leírtak szerint.

  • Egy lengyel bíróság kérdésére adott válaszában a Bíróság emlékeztetett arra, hogy a foglalkoztatás és munkavégzés során alkalmazott egyenlő bánásmódról szóló 2000/78 irányelv által biztosított, hátrányos megkülönböztetéssel szembeni védelem minden olyan valós szakmai tevékenységre vonatkozik, amelyet tartós jogviszony keretében végeznek. Ez vonatkozik a vállalkozási szerződés alapján dolgozó független vállalkozó által végzett tevékenységre is. Az ilyen szerződés felmondásáról és meg nem újításáról szóló döntés az önálló vállalkozót az elbocsátott munkavállalóhoz hasonló helyzetbe hozza. A Bíróság emellett hangsúlyozta, hogy a szerződési szabadság nem indokolhatja, hogy a valamely személlyel való szerződéskötést annak szexuális irányultsága miatt megtagadják.

    2023. január 12-i TP (Közszolgálati televízió audiovizuális szerkesztője) ítélet (C-356/21)

  • Egy német pilóta részmunkaidőben dolgozott egy légitársaságnál, és a munkaszerződése a repülési szolgálati időtől függő alapbérről rendelkezett. Emellett kiegészítő díjazásban is részesülhetett, ha havonta bizonyos számú repülési szolgálati órát teljesített, és túllépett bizonyos, a szerződésében meghatározott határértékeket. E határértékek azonosak voltak a teljes munkaidőben és a részmunkaidőben dolgozó pilóták esetében. Egy német bíróság azzal a kérdéssel fordult a Bírósághoz, hogy az uniós jog alapján tiltott hátrányos megkülönböztetésnek minősül-e az a nemzeti szabályozás, amely azt követeli meg, hogy a részmunkaidőben foglalkoztatott munkavállalónak ahhoz, hogy kiegészítő díjazásban részesüljön, ugyanannyi munkaórát kell teljesítenie, mint a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalónak. A Bíróság igenlő választ adott, hangsúlyozva, hogy a meghatározott óraszámot meghaladó munkavégzésért járó kiegészítő díjazás nem hozhatja kevésbé kedvező helyzetbe a részmunkaidőben foglalkoztatott munkavállalókat.

    2023. október 19-i Lufthansa CityLine ítélet (C-660/20)

  • Egy, a MÁV-START – a magyar nemzeti vasúttársaság – alkalmazásában álló mozdonyvezető megtámadta munkáltatójának azon döntését, hogy nem biztosít számára legalább tizenegy óra egybefüggő napi pihenőidőt. A munkaidő-szervezésről szóló irányelv értelmében e pihenőidőt minden 24 órás időszakban biztosítani kell a munkavállalónak, amennyiben e pihenőidőre a heti pihenőidőt vagy a szabadságot közvetlenül megelőzően vagy közvetlenül azt követően kerül sor. A Bíróság megállapította, hogy a napi és a heti pihenőidőhöz való jog két önálló jogot képez, amelyek eltérő célokat követnek. A napi pihenőidő nem képezi a heti pihenőidő részét, hanem ahhoz hozzáadódik, még akkor is, ha közvetlenül megelőzi azt. Következésképpen biztosítani kell a munkavállalók számára mindkét jog tényleges gyakorlását.

    2023. március 2-i MÁV-START ítélet (C-477/21)

Európai polgárság

Bárki, aki valamely uniós tagállam állampolgárságával rendelkezik, automatikusan az Európai Unió polgára is. Az uniós polgárság kiegészíti és nem helyettesíti a nemzeti állampolgárságot. Az európai uniós polgárokat az európai Szerződések által biztosított konkrét jogok illetik meg.

  • Egy dán anya és egy amerikai apa Egyesült Államokban született lánya, aki születése óta dán és amerikai kettős állampolgársággal rendelkezett, 22. életévének betöltését követően a dán állampolgárságának fenntartása iránti kérelmet nyújtott be, amelyet az alkalmazandó dán jogszabályok alapján elutasítottak. Egy dán bíróság által e jogszabály uniós joggal való összeegyeztethetőségével kapcsolatban feltett kérdésre a Bíróság kimondta, hogy Dánia főszabály szerint előírhatja, hogy az a külföldön született dán állampolgár, aki soha nem élt az ország területén, a 22. életévének betöltésekor elveszíti a dán állampolgárságát. Ezen intézkedésnek azonban, mivel az az uniós polgári jogállás elvesztésével is jár, tiszteletben kell tartania az arányosság elvét. Ez a helyzet áll fenn, ha az érintett személy nem rendelkezik valamely másik tagállam állampolgárságával is. Így az uniós joggal ellentétes a dán állampolgárság és így az uniós polgári jogállás anélkül való végleges elvesztése, hogy az érintett személyt erről tájékoztatták volna, és lehetősége lett volna arra, hogy kérje az állampolgárság ily módon történő elvesztése következményeinek egyéni vizsgálatát.

    2023. szeptember 5-i Udlændinge- og Integrationsministeriet ítélet (C-689/21)

Migráció

Az Európai Unió számos szabályt fogadott el a hatékony, humanitárius és biztonságos európai migrációs politika kialakítása érdekében. A közös európai menekültügyi rendszer minimumszabályokat határoz meg arra vonatkozóan, hogy miként kell bánni a menedékkérőkkel, és miként kell kezelni a menedékjog iránti kérelmeiket.

  • Két szíriai állampolgár, X asszony és Y úr 2016-ban Szíriában kötött házasságot, és két gyermekük született. 2019-ben Y elhagyta Szíriát, és Belgiumba utazott, míg X és két gyermekük Szíriában maradt. 2022-ben a belga hatóságok elismerték Y menekült jogállását Belgiumban. X és a gyermekek ügyvédje e-mailben családegyesítési kérelmet nyújtott be annak érdekében, hogy e személyek Belgiumban Y-hoz csatlakozhassanak, amelyben szerepelt, hogy az Északnyugat-Szíriában fennálló rendkívüli körülmények megakadályozzák őket abban, hogy a belga diplomáciai képviseletre utazzanak a kérelem benyújtása céljából. Az idegenrendészeti hivatal azt válaszolta, hogy a belga szabályozás szerint a kérelmeket nem lehet e-mailben levélben benyújtani, és felhívta X-et és gyermekeit, hogy lépjenek kapcsolatba a belga nagykövetséggel. Egy belga bíróság kérdésére válaszolva a Bíróság kimondta, hogy a családegyesítési kérelem benyújtásához a diplomáciai képviseleten való személyes megjelenést előíró belga jogszabály ellentétes az uniós joggal. A szabályozás mindazonáltal rendelkezhet annak lehetőségéről, hogy az eljárás későbbi szakaszában megköveteljék a személyes megjelenést.

    2023. április 18-i Afrin ítélet (C-1/23 PPU)

  • Magyarország olyan törvényt fogadott el, amely a területén vagy a határain tartózkodó egyes harmadik országbeli állampolgárokat vagy hontalan személyeket arra kötelezi, hogy a nemzetközi védelem iránti kérelem magyarországi benyújtását megelőzően egy külföldön, Szerbiában vagy Ukrajnában található magyar nagykövetségen szándéknyilatkozatot tegyenek, és Magyarországra történő beutazásra jogosító utazási okmányt szerezzenek. A Bíróság kimondta, hogy Magyarország az Unió alapelveivel ellentétes módon észszerűtlen akadályokat gördített a menedékkérők elé azzal, hogy a menedékjog iránti kérelem előterjesztését túlzottan bonyolulttá tette. Ez az intézkedés nem igazolható a Covid19-világjárvány kapcsán a fertőző betegségek terjedése ellen folytatott küzdelemmel, mivel aránytalan a kitűzött célhoz képest.

    2023. június 22-i Bizottság kontra Magyarország ítélet (C-823/21)

Jogállamiság

Az Európai Unió Alapjogi Chartája az Európai Unióról szóló szerződéshez hasonlóan kifejezetten hivatkozik a jogállamiságra mint az uniós tagállamok közös értékeinek egyikére. A bíróságok függetlensége és pártatlansága a jogállamiság alapvető eleme.


A jogállamiság Unión belüli védelme

Ide YouTube-ról származó tartalmat ágyaztunk be. Mivel a YouTube személyes adatokat gyűjthet és nyomon követheti az Ön videónézési szokásait, csak akkor töltjük be a videót, ha Ön hozzájárul a sütik és hasonló technológiák YouTube általi használatához a YouTube adatvédelmi irányelveiben leírtak szerint.

  • A Bizottság megtámadta a 2019. decemberi lengyel igazságügyi reformot a Bíróság előtt. A Bíróság helyt adott a Bizottság keresetének, rámutatva arra, hogy a tagállamok kötelesek gondoskodni arról, hogy az igazságszolgáltatás szervezetére vonatkozó jogszabályaik ne jelentsenek visszalépést a jogállamiság értéke szempontjából. A Bíróság megállapította, hogy az uniós joggal összeegyeztethetetlen, ha az uniós jog alkalmazására köteles bírák ki vannak téve annak a veszélynek, hogy egy olyan bíróság hozhat döntést a jogállásukkal és a feladataik ellátásával kapcsolatos kérdésekben, amely nem felel meg a függetlenség és a pártatlanság követelményének. A nemzeti bírák továbbá nem akadályozhatók meg abban, hogy – adott esetben a Bírósághoz benyújtott előzetes döntéshozatal iránti kérelem útján – értékeljék, hogy valamely bíróság vagy bíró megfelel-e az uniós jogból eredő hatékony bírói jogvédelemmel kapcsolatos követelményeknek. Végül a személyes adatok védelmével és a magánélet tiszteletben tartásával ellentétesek azok a nemzeti rendelkezések, amelyek előírják, hogy a bíráknak nyilatkozniuk kell a valamely szervezetben, nonprofit alapítvány szervében vagy politikai pártban fennálló esetleges tagságukról, és előírják ezen információk online közzétételét.

    2023. június 5-i Bizottság kontra Lengyelország ítélet (C-204/21)

Szellemi tulajdon

A szellemi (szerzői jog) és ipari tulajdon (védjegyjog és formatervezési minták oltalma) védelme érdekében az Európai Unió által elfogadott szabályozás a kreativitást és az innovációt elősegítő környezet kialakítását támogatva fokozza a vállalkozások versenyképességét.


Szellemi tulajdon az Európai Unió Törvényszékén

Ide YouTube-ról származó tartalmat ágyaztunk be. Mivel a YouTube személyes adatokat gyűjthet és nyomon követheti az Ön videónézési szokásait, csak akkor töltjük be a videót, ha Ön hozzájárul a sütik és hasonló technológiák YouTube általi használatához a YouTube adatvédelmi irányelveiben leírtak szerint.

  • Az „EMMENTALER” szómegjelölés nemzetközi lajstromozása iránti kérelmet az Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) elutasította. Az Emmentaler Switzerland megtámadta ezt a határozatot, amelyet az EUIPO ismét helybenhagyott azzal az indokkal, hogy a védjegy leíró jellegű. A Törvényszék ítéletében elutasította az Emmentaler Switzerland által benyújtott keresetet, megállapítva, hogy a német vásárlóközönség azonnal úgy értelmezi az EMMENTALER megjelölést, mint amely egy sajttípust jelöl, ami azt leíró védjeggyé teszi. Egy megjelölés lajstromozásának megtagadásához ugyanis elegendő, hogy a megjelölés az Unió egy részében leíró jellegű. A „EMMENTALER” kifejezés tehát nem részesülhet európai uniós védjegyoltalomban a sajtok tekintetében.

    2023. május 24-i Emmentaler Switzerland kontra EUIPO (EMMENTALER) ítélet (T-2/21)

  • A Batman logó európai uniós védjegyként történő lajstromozását egy olasz karneváli ruházati termékeket gyártó cég támadta meg a Törvényszék előtt. A Törvényszék úgy ítélte meg, hogy az általa benyújtott bizonyítékok nem voltak elegendőek annak bizonyítására, hogy az ovális keretben denevért ábrázoló védjegy nem rendelkezik megkülönböztető képességgel. Ez a megkülönböztető képesség teszi lehetővé, hogy a vásárlóközönség a védjegyoltalom tárgyát képező árukat a Batman kiadójával, a DC Comicsszal hozza összefüggésbe, és megkülönböztesse azokat más vállalkozások áruitól.

    2023. június 7-i Aprile e Commerciale Italiana kontra EUIPO – DC Comics ítélet (T-735/21)

  • A szerzői jogok közös kezelését végző román szervezetek és egy légi fuvarozó közötti jogvitában a Bíróság kimondta, hogy egy zenemű háttérzeneként való sugárzása valamely utasszállító eszközön az uniós jog értelmében vett nyilvánossághoz közvetítést képez. Ugyanakkor nem képez ilyen nyilvánossághoz közvetítést egy hangberendezés, illetve adott esetben háttérzene sugárzását lehetővé tévő szoftver valamely közlekedési eszköz fedélzetére való puszta beszerelése, illetve telepítése. Következésképpen az uniós joggal ellentétes az olyan nemzeti szabályozás, amely a zeneművek nyilvánossághoz közvetítése tekintetében a közlekedési eszközökön található hangberendezések meglétén alapuló vélelmet állít fel.

    2023. április 20-i Blue Air Aviation és UPFR ítélet (C-775/21 és C-826/21 egyesített ügyek)

  • A „Vespa” robogót ábrázoló térbeli védjegy lajstromozásával kapcsolatban a Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatala (EUIPO) előtt folyó jogvitát követően a Piaggio keresetet nyújtott be a Törvényszékhez. A Piaggio több releváns bizonyítékot terjesztett az EUIPO elé, így többek között közvéleménykutatásokat és eladási adatokat, hivatkozott arra, hogy a Vespa megtalálható a New York-i Museum of Modern Artban, Vespa robogókat használtak több olyan világszerte ismert filmben mint a „Római vakáció”, továbbá számos tagállamban találhatók „Vespa” klubok. A Piaggio szerint e bizonyítékok alátámasztják a „Vespa” ikonikus jellegét, következésképpen annak az egész Unióban való általános elismertségét. A Törvényszék helyt adott a Piaggio álláspontjának annak kimondásával, hogy a bizonyítékok az Unió egész területe vonatkozásában alátámasztják a védjegy használat útján megszerzett megkülönböztető képességét.

    2023. november 29-i Piaggio & C. kontra EUIPO - Zhejiang Zhongneng Industry Group ítélet (T-19/22)

Korlátozó intézkedések és külpolitika

A korlátozó intézkedések vagy „szankciók” az Európai Unió közös kül- és biztonságpolitikájának alapvető eszközei az értékeinek, alapvető érdekeinek és biztonságának védelme érdekében. A szankciók célja, hogy az érintett jogalanyok vagy személyek politikájának vagy magatartásának megváltoztatását érjék el.

  • A Belaeronavigatsia, a légtér szabályozásáért felelős belarusz állami vállalat felkerült az Európai Unió Tanácsának szankciós listájára, mivel felelős volt a minszki repülőtérre tartó FR4978-as járat 2021. május 23-i eltérítéséért, amely a fedélzeten tartózkodó két ellenzéki személy (Raman Pratasevitch és Sofia Sapega) letartóztatásához vezetett. A Törvényszék az „elnyomásért felelős személy” fogalmát első ízben értelmezve elutasította a Belaeronavigatsia keresetét azzal az indokkal, hogy az állami tulajdonú vállalat nem lehetett tudatában annak, hogy e gépeltérítés hozzájárult a civil társadalom és a demokratikus ellenzék elnyomásához Belaruszban.

    2023. február 17-i Belaeronavigatsia kontra Tanács ítélet (T-536/21)

  • A Krím és Szevasztopol város Oroszország általi 2014. márciusi jogellenes annektálására válaszul az Európai Unió Tanácsa 2014. március 17-én több korlátozó intézkedést fogadott el. Miután 2022 februárjában Oroszország totális háborút indított Ukrajna ellen, a Tanács a kormány tagjait, bankokat, üzletembereket és a Szövetségi gyűlés (állami duma) tagjait is felvette a korlátozó intézkedések hatálya alá tartozó személyek és szervezetek listáira. A Tanács különösen Violetta Prigozhina, Yevgeniy Prigozhin édesanyjának nevét vette fel a listára, Yevgeniy Prigozhin volt felelős az Ukrajnában Oroszország oldalán harcoló Wagner-csoport zsoldosainak bevetéséért. A Törvényszék helyt adott a Tanács Prigozhina asszonnyal szemben hozott intézkedéseinek megsemmisítésére irányuló kérelemnek, mivel úgy ítélte meg, hogy a listákra való felvétele kizárólag a fiával fennálló rokoni kapcsolatán alapult, ami nem elegendő az ilyen intézkedések igazolására.

    2023. március 8-i Prigozhina kontra Tanács ítélet (T-212/22)

  • Az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia terén fennálló helyzet Venezuelában történő romlására tekintettel az Európai Unió Tanácsa 2017-ben korlátozó intézkedéseket fogadott el. 2019-ben a Törvényszék elutasította a Venezuela által ezen intézkedések ellen benyújtott keresetet, mivel azok nem érintették közvetlenül az említett állam jogi helyzetét. Fellebbezés tárgyában eljáró Bíróság 2021-ben hatályon kívül helyezte a Törvényszék fenti ítéletét, és újbóli elbírálás céljából visszautalta az ügyet a Törvényszék elé. A Törvényszék 2023. évi ítéletében a Venezuela által a fenti korlátozó intézkedések megsemmisítése érdekében felhozott valamennyi érvet elutasította.

    2023. szeptember 13-i Venezuela kontra Tanács ítélet (T-65/18 RENV)

  • Roman Arkadyevich Abramovich orosz, izraeli és portugál állampolgárságú üzletember. Fő részvényese az Evraz anyavállalatnak, amely az egyik fő orosz vállalatcsoport az acélipar és a bányászat területén, valamint az egyik legjelentősebb orosz adófizető. Ukrajna Oroszország általi megtámadását követően a Tanács befagyasztotta azon befolyásos üzletemberek és üzletasszonyok pénzeszközeit, akik olyan gazdasági ágazatokban tevékenykednek, amelyek jelentős jövedelemforrást jelentenek az orosz kormány számára, valamint megtiltotta számukra az Európai Unióba való belépést vagy az azon való átutazást. R. A. Abramovich megtámadta a Törvényszék előtt az azon korlátozó intézkedésekről szóló listákra való felvételét, és az azokon való további szerepeltetését, amelyek célja az Oroszországgal szembeni nyomásgyakorlás. A Törvényszék elutasította R. A. Abramovich keresetét, és ezáltal helybenhagyta a vele szemben hozott korlátozó intézkedéseket.

    2023. december 20-i Abramovich kontra Tanács ítélet (T-313/22)

Kereskedelempolitika

A kereskedelempolitika az EU kizárólagos hatáskörébe tartozik. Az Unió kereskedelmi kérdésekben jogszabályokat alkot és nemzetközi kereskedelmi megállapodásokat köt. Az Unió azáltal megvalósuló összehangolt fellépése, hogy a nemzetközi színtéren egységes álláspontot képvisel, erős pozíciót biztosít az Unió számára a nemzetközi kereskedelem területén.

  • Az Egyesült Államok 2020-ban megemelte az egyes európai alumínium- és acéltermékek behozatalára kivetett vámokat. Erre válaszul a Bizottság rendeletet fogadott el, amelyben kiegészítő vámokat vetett ki az Egyesült Államokból származó egyes termékek Unióba történő behozatalára. A Zippo Manufacturing Co., az e vámemeléssel érintett öngyújtókat gyártó amerikai vállalkozás megtámadta ezt az intézkedést a Törvényszék előtt, amely megsemmisítette az említett rendeletet. A Törvényszék szerint a Bizottság megsértette a Zippo meghallgatáshoz való jogát, következésképpen pedig a megfelelő ügyintézés elvét. A Bizottságnak meg kellett volna hallgatnia a Zippót, mielőtt ilyen vámemelést hajtott volna végre, mivel a Bizottság már a rendelet elfogadását megelőzően tudatában volt annak, hogy a vámemelés elsősorban a Zippo öngyújtóit érinti.

    2023. október 18-i Zippo Manufacturing és társai kontra Bizottság ítélet (T-402/20)

Tax rulings

A közvetlen adók főszabály szerint a tagállamok hatáskörébe tartoznak. Ugyanakkor ezen adóknak tiszteletben kell tartaniuk az Európai Unió alapvető szabályait, így az állami támogatások tilalmát. Ezért az Unió biztosítja a tagállamok azon feltételes adómegállapítási határozatainak (tax rulings) jogszerűségét, amelyek a vállalkozásoknak különleges adójogi bánásmódot biztosítottak.

  • Egy 2003. évi feltételes adómegállapítási határozat (tax ruling) révén a luxemburgi hatóságok elfogadták az Amazon-csoport arra vonatkozó javaslatát, hogy a társasági adó szempontjából hogyan kezeljék Luxemburgban letelepedett leányvállalatát. A Bizottság megállapította, hogy ez a tax ruling a belső piaccal összeegyeztethetetlen állami támogatásnak minősül. A Luxemburg és az Amazon által benyújtott keresetek alapján a Törvényszék megsemmisítette a Bizottság határozatát annak megállapításával, hogy az utóbbi nem bizonyította, hogy az Amazon-csoport leányvállalata az adóterhének indokolatlan csökkentésében részesült. A Bíróság elutasította a Bizottság által a Törvényszék ítéletével szemben benyújtott fellebbezést annak megállapításával, hogy a Bizottság tévesen határozta meg az állami támogatásnak való minősítés céljából figyelembe vett „referencia-rendszert”.

    2023. december 14-i Bizottság kontra Amazon.com és társai ítélet (C-457/21 P)

  • A Bizottság 2018-ban megállapította, hogy a luxemburgi adóhatóságok az Engie-csoport javára tax rulingokat fogadtak el, amelyek szerinte lehetővé tették az utóbbi számára, hogy elkerülje a Luxemburgban letelepedett leányvállalatai által elért nyereség megadóztatását A Bizottság megállapította, hogy e tax rulingok a belső piaccal összeegyeztethetetlen állami támogatásnak minősülnek. Miután a Törvényszék elutasította az Engie és Luxemburg keresetét, az utóbbiak fellebbezést nyújtottak be a Bírósághoz, amely kimondta, hogy a Bizottság hibát követett el az ezen adójogi intézkedések szeletivitásának értékelésére szolgáló referenciakeret meghatározása során, és ennek következtében azzal, hogy azokat tiltott állami támogatásoknak minősítette.

    Luxembourg kontra Bizottság és Engie Global LNG Holding és társai kontra Bizottság (C-451/21. P. és C-454/21. P. sz. egyesített ügyek)

Versenyjog

Az Európai Unió biztosítja a szabad versenyt védő szabályok tiszteletben tartását. Tilos minden olyan magatartás, amelynek célja vagy hatása a belső piacon belüli verseny megakadályozása, korlátozása vagy torzítása, és e magatartások bírsággal szankcionálhatók.

  • A Bizottság vizsgálta a Steam platformon található egyes PC-videójátékok területi alapú korlátozását. Megállapította, hogy e platform üzemeltetője, a Valve, valamint öt játékkiadó (a Bandai, a Capcom, a Focus Home, a Koch Media és a ZeniMax) megsértette az uniós versenyjogot. A Bizottság azt rótta fel a Valve-nak és az öt kiadónak, hogy versenyellenes megállapodásokban és összehangolt magatartásokban vettek részt. Ezek arra irányultak, hogy területi ellenőrző funkciók bevezetésével korlátozzák a határokon átnyúló értékesítéseket különösen a balti országokban, valamint egyes közép- és kelet-európai országokban. A Valve megtámadta a Törvényszék előtt a Bizottság határozatát. A Törvényszék elutasította a keresetet, és megállapította, hogy a Bizottság a jogilag megkövetelt módon bizonyította a Valve és az öt kiadó között külön-külön létrejött olyan megállapodás fennállását, amelynek célja a párhuzamos import azáltal történő korlátozása volt, hogy a szóban forgó videójátékoknak a Steam platformon való aktiválását lehetővé tévő kulcsokat területi alapon korlátozzák. E területi alapú korlátozás célja annak megakadályozása volt, hogy a bizonyos országokban alacsony áron forgalmazott videójátékokat megvásárolják olyan más országokban található forgalmazók vagy felhasználók, ahol az árak jóval magasabbak.

    2023. szeptember 27-i Valve Corporation kontra Bizottság ítélet (T-172/21)

Dokumentumokhoz való hozzáférés

A közélet átláthatósága az Unió egyik kulcsfontosságú elve. Az Unión belül főszabály szerint bármely polgár vagy jogi személy hozzáférhet az intézmények dokumentumaihoz. Bizonyos esetekben azonban, amennyiben indokolt, e hozzáférés megtagadható.

  • Emilio De Capitani hozzáférést kért az Európai Unió Tanácsának a társasági joggal foglalkozó munkacsoportja keretében váltott, az éves pénzügyi kimutatásokról szóló 2013/34 irányelv módosítására irányuló jogalkotási eljárásra vonatkozó bizonyos dokumentumokhoz. A Tanács megtagadta a hozzáférést azzal az indokkal, hogy azok hozzáférhetővé tétele súlyosan veszélyeztetné a Tanács döntéshozatali eljárását, és megállapította, hogy az információk nagyon érzékenyek és túlságosan technikai jellegűek ahhoz, hogy azokat a nyilvánosság számára hozzáférhetővé lehessen tenni. E. De Capitani e határozatot megtámadta a Törvényszék előtt. A Törvényszék az európai unió jogalkotási eljárásainak összefüggésében vizsgálta egyrészről a nyilvánosság és az átláthatóság elve, másrészről a dokumentumokhoz való hozzáférés alóli, az intézmények döntéshozatali eljárásának a védelmével kapcsolatos kivétel egymással való összeegyeztethetőségét. A Törvényszék hangsúlyozta, hogy a demokratikus legitimitás elvén alapuló rendszerben a jogalkotónak felelnie kell tetteiért a nyilvánosság előtt. A polgárok demokratikus jogainak gyakorlása feltételezi a jogalkotási eljárásban részt vevő intézményeken belül folyó döntéshozatali eljárás részletes követésének és az összes releváns információhoz való hozzáférésnek a lehetőségét. A Törvényszék ezért megsemmisítette a Tanács azon határozatát, amely megtagadta az irányelvre vonatkozó munkadokumentumokhoz való hozzáférést.

    2023. január 25-i De Capitani kontra Tanács ítélet (T-163/21)

A Kutatási és Dokumentációs Igazgatóság az általa készített összefoglalások gyűjteménye alapján kínálja jogászok számára a „Legfontosabb ítéletek válogatása” és a Bíróság és a Törvényszék „Havi esetjogi értesítő”-je című kiadványokat.

go to top