Tiesvedības darbība

A | Tiesa 2023. gadā
B | Vispārējā tiesa 2023. gadā
C | Judikatūra 2023. gadā

 
Start Scroll

A | Tiesa 2023. gadā

Tiesā galvenokārt var vērsties ar:

  • lūgumiem sniegt prejudiciālu nolēmumu

Ja valsts tiesai ir šaubas par Savienības tiesību normas interpretāciju vai tās spēkā esamību, tā aptur tajā izskatāmo tiesvedību un vēršas Tiesā. Saņēmusi Tiesas nolēmumā ietverto skaidrojumu, valsts tiesa var atrisināt tajā izskatāmo strīdu. Lietās, kurās atbilde vajadzīga ļoti īsā termiņā (piemēram, saistībā ar patvērumu, robežkontroli, bērnu nolaupīšanu utt.), ir paredzēta steidzamības prejudiciālā nolēmuma tiesvedība (PPU);

  • tiešajām prasībām, kuras vērstas uz to, lai:
    • panāktu Savienības tiesību akta atcelšanu (atcelšanas prasība) vai
    • konstatētu, ka dalībvalsts neievēro Savienības tiesības (prasība sakarā ar pienākumu neizpildi). Ja dalībvalsts nepilda spriedumu, ar kuru ir konstatēta pienākumu neizpilde, otras prasības, kas tiek saukta par prasību sakarā ar divkāršu neizpildi, iznākumā Tiesa tai var piemērot naudas sodu;
  • apelācijas sūdzībām, kas vērstas pret Vispārējās tiesas pasludinātiem nolēmumiem, kuru iznākumā Tiesa var atcelt Vispārējās tiesas nolēmumu;
  • lūgumiem sniegt atzinumu par nolīguma, ko Savienība paredz noslēgt ar trešo valsti vai starptautisku organizāciju, saderību ar Līgumu noteikumiem (ko iesniegusi dalībvalsts vai kāda Eiropas Savienības iestāde).

Tiesas darbība un attīstība

2023. gada pēdējos mēnešus iezīmēja sarunas par Tiesas 2022. gada novembrī Eiropas Parlamentam un Padomei iesniegto likumdošanas priekšlikumu, kura mērķis ir, pirmkārt, Vispārējai tiesai nodot Tiesas kompetenci sniegt prejudiciālu nolēmumu sešās konkrētās jomās (pievienotās vērtības nodoklis, akcīzes nodoklis, Muitas kodekss, preču tarifu klasifikācija kombinētajā nomenklatūrā, kompensācija un atbalsts pasažieriem, kā arī siltumnīcas efektu izraisošo gāzu emisijas kvotu tirdzniecības sistēma) un, otrkārt, paplašināt pārsūdzību par Vispārējās tiesas nolēmumiem pieļaujamības mehānisma, kas stājās spēkā 2019. gada maijā, piemērojamību. Šī likumdošanas priekšlikuma mērķis personu tiesību uz kvalitatīvu tiesvedību saprātīgos termiņos interesēs ir ļaut nodrošināt labāku darba slodzes līdzsvaru starp Tiesu un Vispārējo tiesu, kurā kopš 2022. gada jūlija ir divi tiesneši no katras dalībvalsts (kopā 54 tiesneši).

Tādējādi Tiesa varēs vairāk koncentrēties uz tās kā Savienības konstitucionālās un augstākās tiesu iestādes pamatuzdevumiem. Tāpat kā pēdējos gados Tiesā ierosinātajās tiesvedībās – gan lūgumos sniegt prejudiciālus nolēmumus, gan tiešajās prasībās (jo īpaši prasībās par pienākumu neizpildi) – ir raksturīgi sensitīvi temati, kuru izskatīšanā regulāri tiek iesaistīta virspalāta, piemēram, tiesiskuma vērtību saglabāšana valsts tiesu sistēmas reformu kontekstā, patvēruma un imigrācijas politika, personas datu aizsardzība un konkurences noteikumu piemērošana digitālajā laikmetā, diskriminācijas apkarošana, kā arī vides, enerģētikas un klimata izaicinājumi.

Runājot par daļēju kompetences sniegt prejudiciālu nolēmumu nodošanu Vispārējai tiesai, tās pamatā būs divi tiesiskās drošības, ātruma un pārskatāmības apsvērumos balstīti principi: “vienas pieturas aģentūras” princips, atbilstoši kuram visi lūgumi sniegt prejudiciālu nolēmumu vienmēr būs jāadresē Tiesai, kura noteiks, vai prejudiciālā nolēmuma lieta attiecas vai neattiecas tikai uz vienu vai vairākām iepriekš minētajām konkrētajām jomām, un princips par prejudiciālā nolēmuma lietu kopuma, kas attiecas tikai uz kādu no šīm konkrētajām jomām, pilnīgu nodošanu. Savukārt, ja lieta neattiecas tikai uz kādu no šīm jomām, it īpaši tāpēc, ka tā izvirza neatkarīgus primāro tiesību vai Eiropas Savienības Pamattiesību hartas interpretācijas jautājumus, to izskatīs Tiesa.

Tomēr prejudiciālā nolēmuma lietas nodošana Vispārējai tiesai neskars tās tiesības nodot lietu Tiesai, ja tā uzskata, ka lietā ir jāpieņem principiāls lēmums, un iespēju Tiesai izņēmuma kārtā pārskatīt Vispārējās tiesas pieņemto nolēmumu, ja pastāv nopietns Savienības tiesību vienotības vai konsekvences apdraudējuma risks.

Pēc izvērtēšanas un sarunām vairāku mēnešu garumā 2023. gada decembrī tika panākta politiska vienošanās par šo likumdošanas priekšlikumu. Šī vienošanās tostarp paredz, ka procesuālie raksti vai rakstveida apsvērumi, ko iesniedzis kāds no lietas dalībniekiem, kurš ir piedalījies prejudiciālā nolēmuma tiesvedībā, tiks publicēti Tiesas tīmekļvietnē saprātīgā termiņā pēc lietas pabeigšanas, ja vien šis lietas dalībnieks neiebilst pret to publicēšanu.

Šī raksta sagatavošanas brīdī vēl nav skaidri zināms ne precīzs Eiropas Savienības Tiesas statūtu grozījumu oficiālās pieņemšanas grafiks, ne to spēkā stāšanās datums, un vēl ir jāpabeidz darbs jo īpaši attiecībā uz Tiesas un Vispārējās tiesas reglamentu grozījumiem, kas būs nepieciešami šīs reformas īstenošanai. Tomēr šis principiālais apstiprinājums paver iespēju no jauna definēt Savienības tiesu darbības aprises turpmākajos gados.

2023. gadā ir mainījies Tiesas sastāvs, jo ģenerāladvokāts Dž. Pitrucella [G. Pitruzzella] atstāja amatu pēc tam, kad viņš tika iecelts Itālijas Konstitucionālās tiesas tiesneša amatā.

Runājot par pagājušā gada statistikas datiem, tie arī šoreiz atspoguļo noturību Tiesas pēdējo gadu darbībā. 2023. gadā Tiesā ir iesniegta 821 lieta, kas ir nedaudz vairāk nekā 2022. gadā, un 783 lietu izskatīšana ir pabeigta, kas ir diezgan līdzīgs skaits kā iepriekšējos trīs gados. Vidējais tiesvedību ilgums, ņemot vērā visus lietu veidus kopā, ir bijis 16,1 mēnesis, un 2023. gada 31. decembrī bija 1149 izskatāmas lietas.

Koen Lenaerts

Eiropas Savienības Tiesas priekšsēdētājs

 
821
ierosināta lieta
518
prejudiciālā nolēmuma tiesvedības no tām
2
PPU
Dalībvalstis, kuras iesniegušas lielāko skaitu lūgumu:
Vācija
94
Bulgārija
51
Polija
48
Itālija
43
Rumānija
40
60
tiešās prasības, no tām:
49
prasības sakarā ar pienākumu neizpildi un
3
prasības sakarā ar divkāršu neizpildi
231
apelācijas sūdzība par Vispārējās tiesas nolēmumiem
8
juridiskās palīdzības lūgumi
Lietas dalībnieks, kas nespēj segt tiesāšanās izmaksas, var lūgt piešķirt juridisko palīdzību
 
783
izskatītas lietas
532
prejudiciālā nolēmuma tiesvedības, no tām
4
PPU
36
tiešās prasības, no tām konstatēti
18
pienākumu neizpildes gadījumi
13
dalībvalstīs
3
spriedumi par divkāršu neizpildi
201
apelācijas sūdzība par Vispārējās tiesas nolēmumiem, tai skaitā
37
gadījumos Vispārējās tiesas nolēmums tika atcelts
Vidējais tiesvedības ilgums:
16,1 mēnesis
Vidējais steidzamības prejudiciālā
nolēmuma tiesvedības ilgums:
4,3 mēneši
 
1149
izskatāmas lietas (2023. gada 31. decembrī)
Galvenās tēmas:
Valsts atbalsts un konkurence
143
Brīvības, drošības un tiesiskuma telpa
118
Tiesību aktu tuvināšana
88
Nodokļi
83
Patērētāju aizsardzība
76
Transports
63
Vide
51
Savienības tiesību principi
50
Sociālā politika
47
Intelektuālais īpašums
47

Tiesas locekļi

Tiesas sastāvā ir 27 tiesneši un 11 ģenerāladvokāti.

Tiesnešus un ģenerāladvokātus amatā ieceļ dalībvalstu valdības, savstarpēji vienojoties, pēc apspriešanās ar komiteju, kurai ir jāsniedz atzinums par attiecīgajam amatam izvirzīto kandidātu piemērotību. Tiesnešus un ģenerāladvokātus ieceļ amatā uz sešiem gadiem, un viņu pilnvaru termiņu var atjaunot.

Viņus izraugās no tādu personu vidus, kuru neatkarība nav apšaubāma un kuras atbilst prasībām, kādas attiecīgās dalībvalstis izvirzījušas augstākajiem tiesnešu amatiem, vai kuru kompetence ir vispāratzīta.

Tiesneši, veicot savus pienākumus, rīkojas pilnīgi objektīvi un neatkarīgi.

Tiesas tiesneši no sava vidus ieceļ priekšsēdētāju un priekšsēdētāja vietnieku. Tiesneši un ģenerāladvokāti ieceļ amatā sekretāru uz sešu gadu termiņu.

Ģenerāladvokāti, rīkojoties pilnīgi objektīvi un neatkarīgi, viņiem nodotajās lietās pauž juridisku viedokli, kas tiek dēvēts par secinājumiem. Šie secinājumi nav saistoši, tomēr ļauj sniegt papildu viedokli par strīda priekšmetu.

2023. gadā Tiesā netika iecelts neviens jauns loceklis.

K. Lenaerts

Tiesas priekšsēdētājs

L. Bay Larsen

Tiesas priekšsēdētāja vietnieks

A. Arabadjiev

1. palātas priekšsēdētājs

A. Prechal

2. palātas priekšsēdētāja

K. Jürimäe

3. palātas priekšsēdētāja

C. Lycourgos

4. palātas priekšsēdētājs

E. Regan

5. palātas priekšsēdētājs

M. Szpunar

pirmais ģenerāladvokāts

T. von Danwitz

6. palātas priekšsēdētājs

F. Biltgen

7. palātas priekšsēdētājs

N. J. Cardoso da Silva Piçarra

8. palātas priekšsēdētājs

Z. Csehi

10. palātas priekšsēdētājs

O. Spineanu-Matei

9. palātas priekšsēdētāja

J. Kokott

ģenerāladvokāte

M. Ilešič

tiesnesis

J.-C. Bonichot

tiesnesis

M. Safjan

tiesnesis

S. Rodin

tiesnesis

M. Campos Sánchez-Bordona

ģenerāladvokāts

P. G. Xuereb

tiesnesis

L. S. Rossi

tiesnese

I. Jarukaitis

tiesnesis

P. Pikamäe

ģenerāladvokāts

A. Kumin

tiesnesis

N. Jääskinen

tiesnesis

N. Wahl

tiesnesis

J. Richard de la Tour

ģenerāladvokāts

A. Rantos

ģenerāladvokāts

I. Ziemele

tiesnese

J. Passer

tiesnesis

D. Gratsias

tiesnesis

M. L. Arastey Sahún

tiesnese

A. M. Collins

ģenerāladvokāts

M. Gavalec

tiesnesis

N. Emiliou

ģenerāladvokāts

T. Ćapeta

ģenerāladvokāte

L. Medina

ģenerāladvokāte

A. Calot Escobar

Tiesas sekretārs

Protokolārā kārtība kopš 2023. gada 15. novembra

B | Vispārējā tiesa 2023. gadā

Vispārējā tiesā galvenokārt pirmajā instancē var vērsties ar tiešajām prasībām, ko ceļ fiziskas vai juridiskas personas (privātpersonas, uzņēmumi, apvienības utt.), ja tās ir skartas tieši un individuāli, un dalībvalstis par Eiropas Savienības iestāžu un struktūru tiesību aktiem, kā arī ar tiešajām prasībām par tāda kaitējuma atlīdzinājumu, kuru nodarījušas iestādes vai to darbinieki.

Liela daļa šo strīdu ir ekonomiska rakstura: intelektuālais īpašums (Eiropas Savienības preču zīmes un dizainparaugi), konkurence, valsts atbalsts un banku un finanšu uzraudzība.

Vispārējās tiesas kompetencē ir arī izskatīt strīdus civildienesta jomā starp Eiropas Savienību un tās darbiniekiem.

Vispārējās tiesas nolēmumus var pārsūdzēt Tiesā tikai par tiesību jautājumiem. Lietās, kurās jau veikta dubulta pārbaude (neatkarīgā apelācijas padomē un pēc tam Vispārējā tiesā), Tiesa pieņem apelācijas sūdzību tikai tad, ja šī sūdzība izvirza Savienības tiesību vienotībai, konsekvencei vai attīstībai svarīgu jautājumu.

Vispārējās tiesas darbība un attīstība

Marc van der Woude

Vispārējās tiesas priekšsēdētājs

2023. gadā pilnībā tika pabeigta Vispārējās tiesas reforma, kas paredzēja dubultot tiesnešu skaitu (Regula 2015/2422). Par to liecina tiesas darbības statistikas dati. Vispārējā tiesa pabeidza izskatīt 904, bet iesniegtas tika 868 lietas (atskaitot 404 identiskas lietas, kas tika iesniegtas gada beigās), tādējādi samazinot izskatāmo lietu skaitu. Turklāt vidējais tiesvedības ilgums saglabājās apmierinošā līmenī: vidēji 18,2 mēneši, kas ir efektīvas lietu pārvaldības rādītājs.

Vienlaikus Vispārējā tiesa ir nostiprinājusi savu praksi, kas paredz nodot vairāk lietu izskatīšanai paplašinātam iztiesāšanas sastāvam. 2023. gadā 13,6 % no pabeigtajām lietām tika izskatītas paplašinātā sastāvā un ne mazāk kā 120 lietas tika nodotas izskatīšanai šādam sastāvam. Atsevišķās īpaši svarīgās lietās Vispārējā tiesa vairs nevilcinās nodot tās izskatīšanai virspalātai 15 tiesnešu sastāvā. Tieši šajā īpašajā sastāvā Vispārējā tiesa pasludināja spriedumu lietā Venecuēla/Padome par ierobežojošiem pasākumiem, ko Eiropas Savienības Padome bija noteikusi pret Venecuēlas uzņēmumiem un valstspiederīgajiem (T‑65/18 RENV; skat. nodaļu “Atskats uz gada nozīmīgākajiem spriedumiem”). Virspalātai tika nodotas arī četras lietas, ko bija ierosinājušas četras Eiropas tiesnešu organizācijas saistībā ar Polijas atveseļošanas un noturības plānu (no T-530/22 līdz T-533/22), un divas lietas saistībā ar ierobežojošiem pasākumiem, ko Eiropas Savienība bija noteikusi attiecībā uz Krieviju saistībā ar karu Ukrainā (lietas T‑635/22 un T‑644/22).

Šie apmierinošie rezultāti daļēji ir saistīti ar tiesas sastāva stabilitāti. 2023. gadā amatu atstāja tikai divi no tās tiesnešiem, proti, tiesneši S. Frimods Nilsens [S. Frimodt Nielsen] un V. Valančus [V. Valančius], kurus nomainīja attiecīgi tiesnesis S. L. Kalēda [S. L. Kalėda] un tiesnese L. Spangsberga Grenfelde [L. Spangsberg Grønfeldt]. Vēlos šeit viņiem pateikties par viņu ieguldījumu pareizas tiesvedības nodrošināšanā Eiropas Savienībā. 2023. gadā pēc 18 uzticīgi nostrādātiem gadiem amatu atstāja arī sekretārs E. Kulons [E. Coulon] un ieradās viņa pēctecis V. Di Buči [V. Di Bucci]. Saistībā ar E. Kulona aiziešanu no amata tika organizēts kolokvijs par Savienības procesuālajām tiesībām, kas apvienoja veltījumus un augsta līmeņa uzrunas.

2023. gadā Vispārējā tiesa turpināja modernizācijas procesu, tostarp, lai uzlabotu apjomīgāko un sarežģītāko lietu izskatīšanu. Šādās lietās, kas parasti attiecas uz ekonomikas un finanšu tiesību jomu, ir vajadzīga proaktīva un pielāgota pieeja gan resursu piešķiršanas, gan darba plānošanas ziņā. Šī pieeja, kurā tiks iesaistīti pušu pārstāvji, ļaus samazināt tiesvedības ilgumu un mērķtiecīgāk reaģēt uz pušu vēlmēm.

Turklāt, lai pilnībā ņemtu vērā personu tiesisko paļāvību saistībā ar daļēju kompetences sniegt prejudiciālu nolēmumu nodošanu dažās konkrētās jomās un apelācijas sūdzības pieļaujamības noteikšanas mehānisma paplašināšanu, Vispārējā tiesa visu 2023. gadu strādāja pie nepieciešamajām izmaiņām tās organizācijas kārtībā, kā arī pie tās nākamajiem procesuālajiem noteikumiem.

 
1271 *
ierosināta lieta
1148
tiešās prasības, no tām:
par intelektuālo un rūpniecisko īpašumu
309
ES civildienesta jomā
75
par valsts atbalstu un konkurenci
23
13
prasības, ko cēlušas dalībvalstis
65
juridiskās palīdzības lūgumi
Lietas dalībnieks, kas nespēj segt tiesāšanās izmaksas, var lūgt piešķirt juridisko palīdzību.
* 2023. gada beigās Vispārējā tiesā tika ierosināts ārkārtas 404 pēc būtības identisku lietu kopums par tiesībām, kas ir vai tiek iegūtas Eiropas Parlamenta deputātu papildpensiju shēmā. Šīs lietas ir apvienotas. Tās uzskatot par vienu vienīgu lietu, neto skaits ir 868 ierosinātas lietas (745 tiešās prasības) un 1438 izskatāmas lietas.

Judikatūras jauninājumi

Savvas S. Papasavvas

Vispārējās tiesas priekšsēdētāja vietnieks

Vispārējā tiesā izskatāmie strīdi pastāvīgi mainās. Personu celto prasību rezultātā katrs spriedums kļūst par ķieģeli judikatūras ēkā. 2023. gads nav bijis izņēmums, un Vispārējā tiesa risināja jaunus jautājumus tradicionālās jomās, bet arī sagatavoja pamatus strīdiem jomās, kas strauji attīstās. Šis gads arī sniedza iespēju sanākt virspalātai, izskatot īpašu kopējās ārpolitikas un drošības politikas jautājumu.

Jau kopš pirmsākumiem Vispārējai tiesai ir uzticētas lietas par konkurences noteikumu piemērošanas pārbaudi. Tādējādi tā ir īpaši specializējusies šajā jomā. Tomēr, tā kā tiesiskā vide šajā jomā, tāpat kā citās, pastāvīgi mainās, tās pārbaude nemitīgi ir saistīta ar nepieredzētu jautājumu izskatīšanu. Tas it īpaši attiecas uz 2023. gada 24. maija spriedumu Meta Platforms Ireland/Komisija (T‑451/20), kurā Vispārējā tiesa pirmo reizi pārbaudīja informācijas pieprasījuma pēc meklētājvārdiem likumību atbilstoši Regulai Nr.  1/2003, kā arī tādas virtuālās datu telpas procedūras likumību, kura paredzēta, lai apstrādātu dokumentus, kas satur sensitīvus personas datus. Vispārējai tiesai bija jāpārliecinās, ka Komisija savā informācijas pieprasījumā ir lūgusi tikai informāciju, kas nepieciešama, lai pārbaudītu iespējamos pārkāpumus, kas pamato tās izmeklēšanu (skat. sadaļu “Fokuss”).

Tāpat arī Eiropas Savienības ārpuslīgumiskās atbildības režīms, lai cik tas arī nebūtu klasisks un labi definēts, ir radījis dažus interesantus un nebijušus jautājumus. Vispārējā tiesā tika celta prasība atlīdzināt materiālo un morālo kaitējumu, kas International Management Group nodarīts ar to, ka presē tika nopludināts Eiropas Biroja krāpšanas apkarošanai (OLAF) izmeklēšanas ziņojums par tā juridisko statusu. Prasītājs apgalvoja, ka Komisijas, ar kuru tas bija noslēdzis vairākus nolīgumus, un OLAF rīcība ir bijusi prettiesiska. Šajā saistībā Vispārējā tiesa 2023. gada 28. jūnija spriedumā IMG/Komisija (T‑752/20) precizēja nosacījumus, kas jāizpilda, lai konstatētu pietiekami būtisku tādas tiesību normas pārkāpumu, ar ko piešķir tiesības privātpersonām.

Banku un finanšu lietas ir viena no visstraujāk augošajām lietu jomām. Konkrēti Vispārējai tiesai ir jāizskata arvien lielāks skaits prasību, kas izriet no Vienotā noregulējuma mehānisma izveides 2014. gadā. Šis mehānisms paredz banku krīžu pārvaldības satvaru lielu banku noregulējumam dažās dalībvalstīs. Tā pamatā tostarp ir Vienotā noregulējuma valde, kuras uzdevums ir sagatavot un īstenot tādu banku noregulējumu, kuras kļūst vai, iespējams, kļūs maksātnespējīgas. It īpaši vairākos 2023. gada 22. novembrī pasludinātos spriedumos Vispārējā tiesa vēl nebijušā veidā ir lēmusi par prasību atcelt Vienotās noregulējuma valdes lēmumu par iespējamu kompensāciju akcionāriem un kreditoriem, kurus skar attiecībā uz banku pieņemtās noregulējuma darbības (apvienotās lietas T‑302/20, T‑303/20 un T‑307/20 Del Valle Ruíz u.c./VNV, kā arī lietas T‑304/20 Molina Fernández/VNV, T‑330/20 ACMO u.c./VNV un T‑340/20 Galván Fernández-Guillén/VNV).

Visbeidzot, saistībā ar zīmīgiem pagājušā gada judikatūras jauninājumiem noteikti ir jāmin 2023. gada 13. septembra spriedums Venecuēla/Padome (T‑65/18 RENV; skat. nodaļu “Atskats uz gada nozīmīgākajiem spriedumiem”). Izskatot lietu virspalātā, Vispārējā tiesa lēma par ierobežojošu pasākumu pret trešo valsti, šajā gadījumā Venecuēlu, tiesiskumu, ņemot vērā pastāvīgo situācijas pasliktināšanos demokrātijas, tiesiskuma un cilvēktiesību ziņā šajā valstī. Šajā saistībā Vispārējai tiesai bija jārisina sensitīvi jautājumi par šīs trešās valsts tiesībām tikt uzklausītai un par iespējamiem starptautisko tiesību pārkāpumiem, uz kuriem tā norādīja.

 
904
izskatītas lietas
786
tiešās prasības, no tām:
par intelektuālo un rūpniecisko īpašumu
278
par valsts atbalstu un konkurenci
163
ES civildienesta jomā
66
14
apelācijas sūdzības, ko iesniegušas dalībvalstis
Vidējais tiesvedības ilgums:
18,2 mēneši
Nolēmumu, par kuriem tika iesniegta
apelācijas sūdzība Tiesā, īpatsvars:
31 %
 
1841
izskatāma lieta (2023. gada 31. decembrī)
Galvenās tēmas:
Institucionālās tiesības
543
Intelektuālais un rūpnieciskais īpašums
330
Ekonomikas un monetārā politika
238
Valsts atbalsts un konkurence
176
Ierobežojoši pasākumi
116
ES civildienests
111
Piekļuve dokumentiem
35
Sabiedrības veselība
32
Lauksaimniecība
30
Tirdzniecības politika
29

Vispārējās tiesas locekļi

Vispārējās tiesas sastāvā ir pa diviem tiesnešiem no katras dalībvalsts.

Tiesnešus izraugās no tādu personu vidus, kuru neatkarība nav apšaubāma un kurām ir nepieciešamā kompetence augstu tiesnešu amatu pildīšanai. Tiesnešus amatā ieceļ dalībvalstu valdības, savstarpēji vienojoties, pēc apspriešanās ar komiteju, kurai ir jāsniedz atzinums par kandidātu piemērotību. Tiesnešus ieceļ amatā uz sešiem gadiem, un viņu pilnvaru termiņu var atjaunot. Tiesneši no sava vidus uz trijiem gadiem ievēl priekšsēdētāju un priekšsēdētāja vietnieku. Viņi ieceļ amatā sekretāru uz sešu gadu termiņu.

Tiesneši, veicot savus pienākumus, rīkojas pilnīgi objektīvi un neatkarīgi.

2023. gada jūnijā Vispārējās tiesas sekretāra amatā tika iecelts Vitorio di Buči [Vittorio Di Bucci].

2023. gada septembrī Vispārējās tiesas tiesneša amata pienākumus sāka pildīt divi tiesneši: Sauļus Luks Kalēda [Saulius Lukas Kalėda] (Lietuva) un Luīze Spangsberga Grenfelde [Louise Spangsberg Grønfeldt] (Dānija).

M. van der Woude

Vispārējās tiesas priekšsēdētājs

S. S. Papasavvas

Vispārējās tiesas priekšsēdētāja vietnieks

D. Spielmann

1. palātas priekšsēdētājs

A. Marcoulli

2. palātas priekšsēdētāja

F. Schalin

3. palātas priekšsēdētājs

R. da Silva Passos

4. palātas priekšsēdētājs

J. Svenningsen

5. palātas priekšsēdētājs

M. J. Costeira

6. palātas priekšsēdētāja

K. Kowalik-Bańczyk

7. palātas priekšsēdētāja

A. Kornezov

8. palātas priekšsēdētājs

L. Truchot

9. palātas priekšsēdētājs

O. Porchia

10. palātas priekšsēdētāja

M. Jaeger

tiesnesis

H. Kanninen

tiesnesis

J. Schwarcz

tiesnesis

M. Kancheva

tiesnese

E. Buttigieg

tiesnesis

V. Tomljenović

tiesnese

S. Gervasoni

tiesnesis

L. Madise

tiesnesis

N Półtorak

tiesnese

I. Reine

tiesnese

P. Nihoul

tiesnesis

U. Öberg

tiesnesis

C. Mac Eochaidh

tiesnesis

G. De Baere

tiesnesis

R. Frendo

tiesnese

T. R. Pynnä

tiesnese

J. C. Laitenberger

tiesnesis

R. Mastroianni

tiesnesis

J. Martín y Pérez de Nanclares

tiesnesis

G. Hesse

tiesnesis

M. Sampol Pucurull

tiesnesis

M. Stancu

tiesnese

P. Škvařilová-Pelzl

tiesnese

I. Nõmm

tiesnesis

G. Steinfatt

tiesnese

R. Norkus

tiesnesis

T. Perišin

tiesnese

D. Petrlík

tiesnesis

M. Brkan

tiesnese

P. Zilgalvis

tiesnesis

K. Kecsmár

tiesnesis

I. Gâlea

tiesnesis

I. Dimitrakopoulos

tiesnesis

D. Kukovec

tiesnesis

S. Kingston

tiesnese

T. Tóth

tiesnesis

B. Ricziová

tiesnese

E. Tichy-Fisslberger

tiesnese

W. Valasidis

tiesnesis

S. Verschuur

tiesnesis

S. L. Kalėda

tiesnesis

L. Spangsberg Grønfeld

tiesnese

V. Di Bucci

Vispārējās tiesas sekretārs

Protokolārā kārtība kopš 2023. gada 27. septembra

C | Judikatūra 2023. gadā

Fokuss

Personas datu aizsardzības un konkurences tiesību mijiedarbība

Spriedums Meta Platforms u.c., 2023. gada 4. jūlijs (C‑252/21)

Vācijas Federālā konkurences iestāde aizliedza Meta koncerna sabiedrībām noteikt, ka sociālā tīkla Facebook lietotāji Vācijā šo tīklu var lietot ar nosacījumu, ka bez viņu piekrišanas tiek apstrādāti viņu “off Facebook”dati. Tā uzskatīja, ka attiecīgā datu apstrāde neatbilst Vispārīgajai datu aizsardzības regulai (VDAR) un tādējādi ir Meta koncerna dominējošā stāvokļa ļaunprātīga izmantošana.

Tiesa, kurā Vācijas tiesa vērsās saistībā ar tiesvedību, kurā Meta koncerns bija apstrīdējis šo aizliegumu, nosprieda, ka dalībvalsts konkurences iestāde, veicot pārbaudi par dominējošā stāvokļa ļaunprātīgu izmantošanu, ir tiesīga konstatēt VDAR pārkāpumu. Tomēr tai ir lojāli jāsadarbojas ar konkrētajām atbilstoši šai regulai izveidotajām valsts uzraudzības iestādēm. Ja par pārbaudīto rīcību šīs iestādes vai Tiesa jau ir pieņēmušas nolēmumu, tad konkurences iestādei ir saistoši to vērtējumi attiecībā uz VDAR.

Tiesa arī lēma par to, vai tā dēvēto “sensitīvo” datu apstrāde, kas principā ir aizliegta ar VDAR, izņēmuma kārtā var tikt atļauta gadījumos, kad datu subjekts šos datus apzināti ir publiskojis. Tā nosprieda, ka tas vien, ka lietotājs aplūko tīmekļvietnes vai lietotnes, kas var atklāt sensitīvus datus, piemēram, rases vai etnisko piederību, politiskos uzskatus, reliģisko pārliecību vai seksuālo orientāciju, nenozīmē, ka viņš apzināti publisko savus datus VDAR izpratnē. Tas pats attiecas uz gadījumiem, kad lietotājs ievada datus vai izmanto integrētās atlases pogas, ja vien viņš iepriekš nav skaidri paudis savu izvēli šos datus padarīt publiski pieejamus neierobežotam personu lokam.

Apstāklis, ka tīkla operators ieņem dominējošu stāvokli, neliedz lietotājam dot spēkā esošu un brīvu piekrišanu savu datu apstrādei. Taču, ņemot vērā, ka šis dominējošais stāvoklis var ietekmēt lietotāju izvēles brīvību, šis ir būtisks faktors, lai noteiktu, vai šī dotā piekrišana patiešām ir spēkā. Tiesa papildus norāda, ka operatoram ir jāpierāda šīs piekrišanas esamība.

VDAR

Vispārīgā datu aizsardzības regula (VDAR) standartizē un nodrošina vienotu ietvaru Savienības tiesībām personas datu aizsardzības jomā.

VDAR uzliek pienākumus visām struktūrām – gan publiskām, gan privātām –, ja tās Savienības teritorijā vāc personas datus. Struktūrām, kas neievēro VDAR noteiktos pienākumus, piemēro dažāda veida sodus.

Digitālajā laikmetā Savienība, izmantojot VDAR, ir noteikusi personām daudz tiesību, piemēram, tiesības uz informāciju, tiesības tikt aizmirstam, piekļūt savāktajiem personas datiem vai tos dzēst, palīdzot stiprināt viņu privātās dzīves aizsardzību. Šie noteikumi tiek uzskatīti par visstingrākajiem pasaulē datu aizsardzības jomā.

Off Facebook” dati

Meta Platforms Ireland pārvalda tiešsaistes sociālo tīklu Facebook Savienībā. Reģistrējoties Facebook, tā lietotāji piekrīt šīs sabiedrības izstrādātajiem vispārējiem noteikumiem, kuros ietverta datu izmantošanas un sīkdatņu politika. Saskaņā ar šo politiku Meta Platforms Ireland vāc datus par lietotāju darbībām sociālajā tīklā un ārpus tā un tos sasaista ar attiecīgo lietotāju Facebook kontiem. Šie dati, saukti arī par “off Facebook”datiem, tostarp ir dati par trešo personu tīmekļvietņu un lietotņu aplūkošanu, kā arī par citu Meta koncernam piederošu tiešsaistes pakalpojumu (tostarp Instagram un WhatsApp) izmantošanu. Šo datu vākšana ļauj personalizēt Facebook lietotājiem paredzētās reklāmas.

Fokuss

Spriedums European Superleague Company, 2023. gada 21. decembris (C‑333/21)

FIFA un UEFA ir starptautiskas futbola asociācijas, kas pārrauga profesionālo futbolu Eiropā. Tās ir pieņēmušas noteikumus, kas tām piešķir pilnvaras atļaut Eiropas starpklubu futbola sacensības un izmantot dažādas attiecīgās plašsaziņas līdzekļu tiesības. UEFA arī organizē sacensības starp Eiropas klubiem, piemēram, Čempionu līgu (Ligue des champions).

Divpadsmit Eiropas futbola klubi vēlējās īstenot jaunu futbola sacensību projektu: Superlīgu (Superleague). Šis projekts varētu ietekmēt UEFA starpklubu sacensību norisi un attiecīgo plašsaziņas līdzekļu tiesību izmantošanu. FIFA un UEFA iebilda pret šo projektu un draudēja piemērot sodus klubiem un spēlētājiem, kuri izlemtu tajā piedalīties.

Par projektu atbildīgais uzņēmums European Superleague Company apstrīdēja FIFA un UEFA noteikumus Madrides tiesā, kas uzdeva Tiesai jautājumu par to saderību ar Savienības tiesībām, kurās ir aizliegti šķēršļi brīvai konkurencei un pakalpojumu sniegšanas brīvībai.

Atbilstoši “Bosman” judikatūrai Tiesa uzsvēra, ka sporta sacensību organizēšana un attiecīgo plašsaziņas līdzekļu tiesību izmantošana ir saimnieciska darbība, uz kuru attiecas Savienības tiesības.

Tā nosprieda, ka regulatīvās, uzraudzības un sodu noteikšanas pilnvaras, kas FIFA un UEFA ir attiecībā uz tādu potenciāli konkurējošu futbola sacensību organizēšanu kā Superlīgas projekts, ir jāīsteno pārredzamā, objektīvā, nediskriminējošā un samērīgā veidā, lai netiktu pārkāptas Savienības konkurences tiesības un pakalpojumu sniegšanas brīvība.

Turklāt Tiesa uzskatīja, ka FIFA un UEFA noteikumi par plašsaziņas līdzekļu tiesību izmantošanu var nonākt pretrunā Savienības konkurences tiesībām, ja tie nav izdevīgi dažādām futbolā iesaistītām personām, piemēram, nodrošinot gūto ienākumu solidāru pārdali. Tiesa norādīja, ka šie noteikumi var kaitēt Eiropas futbola klubiem, uzņēmumiem, kas darbojas plašsaziņas līdzekļu tirgos, kā arī patērētājiem un televīzijas skatītājiem, liedzot tiem gūt labumu no potenciāli inovatīvām vai interesantām jaunām sacensībām.

Bosman” judikatūra

Savā vēsturiskajā 1995. gada 15. decembra spriedumā Bosman (C‑415/93) Tiesa nosprieda, ka sports principā ir saimnieciska darbība, uz kuru attiecas Savienības tiesības. Tā arī uzskatīja, ka darba ņēmēju pārvietošanās brīvībai ir pretrunā:

  • sporta federāciju pieņemtie noteikumi par pilsonību, atbilstoši kuriem sporta klubus var pārstāvēt tikai ierobežots skaits profesionālu spēlētāju ar citas dalībvalsts pilsonību, un
  • šo federāciju pieņemtie pārcelšanas noteikumi, saskaņā ar kuriem profesionāls futbolists, kas ir kādas dalībvalsts pilsonis, pēc līguma termiņa beigām nevar kļūt par citas dalībvalsts kluba spēlētāju, ja šis jaunais klubs nesamaksā iepriekšējam atlīdzību.

Tiesa un sports

Kopš sprieduma Bosman Tiesai vairākkārt ir bijusi iespēja lemt par sporta nodarbošanās nosacījumiem, ņemot vērā Savienības ekonomiskās tiesības:

  • noteikumi par pilsonību, kas minēti spriedumā Bosman attiecībā uz sportistiem – dalībvalstu pilsoņiem, nav piemērojami arī sportistiem no valsts, ar kuru Savienība ir noslēgusi asociācijas vai partnerības līgumu (spriedumi Deutscher Handballbund,2003. gada 8. maijs (C‑438/00), un Simutenkov,2005. gada 12. aprīlis (C‑265/03)),
  • uz Starptautiskās Olimpiskās komitejas antidopinga noteikumiem attiecas Savienības konkurences tiesības, taču tie nav pretrunā Savienības konkurences tiesībām, jo ir nepieciešami sporta sacensību veiksmīgai norisei (spriedums Meca-Medina un Majcen/Komisija,2006. gada 18. jūlijs (C‑519/04 P)),
  • futbola klubi var prasīt samērīgu apmācību atlīdzību par jaunajiem spēlētājiem, kurus tie ir apmācījuši, ja šie spēlētāji vēlas noslēgt savu pirmo profesionālo līgumu ar citas dalībvalsts klubu (spriedums Olympique Lyonnais, 2010. gada 16. marts (C‑325/08)).

Fokuss

Personas datu aizsardzība un pārkāpumu apkarošana uzņēmumu savstarpējās konkurences jomā

Spriedums Meta Platforms Ireland/Komisija, 2023. gada 24. maijs (T‑451/20)

Komisijas izmeklēšanas pilnvaras

Eiropas Savienības konkurences noteikumos ir aizliegti nolīgumi uzņēmumu starpā, uzņēmumu apvienību lēmumi un saskaņotas darbības, kas var iespaidot tirdzniecību starp dalībvalstīm un kas varētu nepieļaut, ierobežot vai izkropļot konkurenci iekšējā tirgū (Līguma par ES darbību (LESD) 101. pants). Šajos noteikumos uzņēmumiem, kam ir dominējošs stāvoklis tirgū, ir arī aizliegta šāda stāvokļa ļaunprātīga izmantošana, piemēram, nosakot netaisnīgas cenas, ierobežojot ražošanu vai atsakoties ieviest jauninājumus pretēji patērētāju interesēm (LESD 102. pants).

Savienības Regulai Nr. 1/2003 ir būtiska nozīme konkurences noteikumu īstenošanā. Tajā Eiropas Komisijai ir piešķirtas plašas izmeklēšanas pilnvaras. Komisija tostarp var veikt pārbaudes un nopratināt jebkuru personu, kuras rīcībā varētu būt noderīga informācija.

2020. gadā, veicot izmeklēšanu par iespējamu Facebook grupas īstenotu pret konkurenci vērstu rīcību, izmantojot personas datus un pārvaldot savu sociālā tīkla platformu, Komisija prasīja, lai Meta Platforms Ireland tai iesniegtu visus dokumentus, ko sagatavojuši vai saņēmuši trīs tās datu pārziņi un kuros ir viens vai vairāki konkrēti vārdi.

Starp šiem vārdiem bija arī tādi izteicieni kā “big question” (liels jautājums), “for free” (par brīvu), “not good for us” (mums nav izdevīgi) un “shut* down” (slēgt).

Ja Meta nesniegtu šo informāciju, tai varēja tikt piemērots soda maksājums 8 miljonu euro apmērā par katru dienu.

Meta apstrīdēja šī Eiropas Komisijas informācijas pieprasījuma likumību Eiropas Savienības Vispārējā tiesā. Meta uzskatīja, ka šādi meklētājvārdi ir acīmredzami pārāk neskaidri un vispārīgi un tie veido liela mēroga “informācijas zvejošanu”.

Vienlaikus Meta iesniedza pieteikumu par pagaidu noregulējumu, lai apturētu Komisijas informācijas pieprasījumu līdz Vispārējās tiesas spriedumam lietā pēc būtības.

Vispārējās tiesas priekšsēdētājs 2020. gada 29. oktobrī pieņēma nolēmumu attiecībā uz pieteikumu par pagaidu noregulējumu. Viņš uzdeva apturēt Eiropas Komisijas lēmuma izpildi, līdz tiks radīta īpaša procedūra tādu prasīto dokumentu iesniegšanai, kuriem nav saistības ar Meta komercdarbību un kuros turklāt ir ietverti sensitīvi personas dati (“aizsargātie dokumenti”). Izpildot šo rīkojumu, Komisija izveidoja virtuālās datu telpas procedūru šiem aizsargātajiem dokumentiem. Saskaņā ar šo procedūru dokumentus varēja pievienot izmeklēšanas lietai tikai pēc tam, kad tos šajā virtuālajā telpā bija izskatījis ierobežots izmeklēšanas grupas locekļu un Meta advokātu skaits.

Vispārējā tiesa 2023. gada 24. maijā izsprieda lietu pēc būtības. Tā pilnībā noraidīja Meta prasību.

Vispārējā tiesa spriedumā atgādināja par Eiropas Komisijas plašajām izmeklēšanas pilnvarām, lai uzraudzītu, vai uzņēmumi ievēro konkurences noteikumus. Šajā kontekstā var izrādīties noderīga konkrētu meklētājvārdu izmantošana.

META

Meta ir starptautisks tehnoloģiju uzņēmums, kas ir reģistrēts Amerikas Savienotajās Valstīs. Viens no uzņēmuma vadošajiem produktiem, papildus Instagram un WhatsApp, ir tā sociālais tīkls Facebook, kas reģistrētiem lietotājiem ļauj izveidot profilus, augšuplādēt fotoattēlus un videoklipus, sūtīt ziņojumus un sazināties ar citām personām. Meta piedāvā arī tiešsaistes reklāmas pakalpojumu ar nosaukumu Facebook Marketplace, kas lietotājiem ļauj pirkt un pārdot preces.

Pagaidu noregulējums

Pieteikuma par pagaidu noregulējumu mērķis ir panākt, lai nekavējoties tiktu apturēta iestādes akta izpilde, kamēr tiek izskatīta prasība un pasludināts galīgais spriedums. Lai Vispārējās tiesas priekšsēdētājs varētu noteikt šo pagaidu pasākumu, prasība sākotnēji šķietami nevar būt bez nopietna pamata. Prasītājam arī ir jāpierāda, ka, neatliekot izpildes apturēšanu, viņam tiktu nodarīts būtisks un neatgriezenisks kaitējums. Visbeidzot, lēmumā pieteikuma iesniedzēja intereses ir jālīdzsvaro ar citu pušu interesēm un sabiedrības interesēm.

Atbildot uz Meta argumentu par to, ka izmeklēšana, izmantojot meklētājvārdus, ir iejaukšanās attiecīgo darbinieku privātajā dzīvē, Vispārējā tiesa uzskatīja, ka tas ir piemērots pasākums, lai sasniegtu vispārējās nozīmes mērķus, proti, Savienības līgumos paredzētās konkurences sistēmas saglabāšanu.

Šajā ziņā Vispārējā tiesa uzsvēra veiktos papildu pasākumus. Proti, aizsargātie dokumenti bija jānosūta Komisijai atsevišķā elektroniskā datu nesējā un jāievieto virtuālā datu telpā. Tā bija pieejama tikai ierobežotam izmeklēšanas grupas locekļu skaitam. Lietā iekļaujamo dokumentu atlase bija jāveic, klātesot Meta advokātiem. Ilgstoši neatrisinātu domstarpību gadījumā attiecībā uz dokumenta kvalifikāciju notika strīda izšķiršana.

Lieta T‑452/20

Tajā pašā datumā Komisija attiecībā uz Meta Platforms Ireland pieņēma informācijas pieprasījumu Komisijas vienlaikus veiktajā izmeklēšanā par atsevišķām darbībām saistībā ar platformu Facebook Marketplace. Meta Platforms Ireland celto prasību atcelt šo lēmumu Vispārējā tiesa noraidīja ar tā paša datuma spriedumu lietā T‑452/20.

Meta Vispārējās tiesas spriedumus T-451/20 un T‑452/20 ir pārsūdzējusi Tiesā (izskatāmās lietas C‑497/23 P un C‑496/23 P).

Fokuss

Eiropas uzņēmumu aizsardzība pret ASV eksteritoriālajām sankcijām

Spriedums IFIC Holding/Komisija, 2023. gada 12. jūlijs (T‑8/21)

Trešo valstu pieņemto tiesību aktu eksteritoriālā iedarbība

Tiesību aktu eksteritorialitāte ir tad, kad to iedarbība sniedzas ārpus tās valsts robežām, kas tos pieņēmusi. Eiropas Savienības bloķēšanas statūts (Padomes Regula (EK) Nr. 2271/96) aizsargā Savienības saimnieciskās darbības subjektus pret trešo valstu tiesību aktu eksteritoriālu piemērošanu. Eiropas Savienība šo statūtu pieņēma 1996. gadā, lai aizsargātu Eiropas uzņēmumus, pret kuru komercdarbību ar Kubu, Irānu vai Lībiju bija vērstas Amerikas Savienoto Valstu sankcijas.

2018. gadā, reaģējot uz Amerikas Savienoto Valstu izstāšanos no Irānas kodolenerģētikas nolīguma, Savienība atjaunināja savu bloķēšanas statūtu, tajā iekļaujot no jauna atkārtoti noteiktās Amerikas Savienoto Valstu eksteritoriālās sankcijas. Šis solis ir daļa no Savienības atbalsta Irānas kodolenerģētikas nolīguma nepārtrauktai un pilnīgai īstenošanai, tostarp atbalstot tirdzniecības un ekonomiskās attiecības starp Savienību un Irānu.

Amerikas Savienotās Valstis 2018. gadā izstājās no Irānas kodolenerģētikas nolīguma, kura mērķis ir kontrolēt Irānas kodolprogrammu apmaiņā pret ekonomisko sankciju atcelšanu pret Irānu. Pēc šīs izstāšanās Amerikas Savienotās Valstis no jauna noteica sankcijas Irānai un sarakstu ar personām, kuru līdzekļi ir bloķēti. Tāpat arī no jauna tika aizliegts tirgoties ar jebkuru personu vai vienību, kas iekļauta Amerikas Savienoto Valstu iestāžu sagatavotajā sarakstā. Šis aizliegums attiecās arī uz uzņēmumiem, kas reģistrēti ārpus Amerikas Savienotajām Valstīm, tostarp Eiropas uzņēmumiem.

Reaģējot uz šo sankciju atjaunošanu, Eiropas Savienība, lai aizsargātu savu uzņēmumu intereses, atjaunināja savu tā saukto “bloķēšanas statūtu”. Lai aizsargātu Eiropas uzņēmumus no Amerikas Savienoto Valstu sankciju eksteritoriālās piemērošanas sekām, tiem bija aizliegts pakļauties šīm sankcijām bez Eiropas Komisijas atļaujas. Jānorāda, ka šādu atļauju var piešķirt, ja nepakļaušanās ārvalstu sankcijām nodarītu nopietnu kaitējumu attiecīgā uzņēmuma vai Savienības interesēm.

IFIC Holding AG ir Vācijas sabiedrība, kas netieši pieder Irānas valstij un kas sarakstā ir iekļauta 2018. gadā. Vācijā vienīgā vērtspapīru depozitārija banka Clearstream Banking AG pēc šīs iekļaušanas pārtrauca IFIC izmaksāt dividendes, ko tā saņem no dažādiem Vācijas uzņēmumiem, kuros tai pieder akcijas, un bloķēja tās atsevišķā kontā.

Clearstream turklāt lūdza Komisijai atļauju pakļauties Amerikas Savienoto Valstu sankcijām attiecībā uz IFIC vērtspapīriem vai līdzekļiem. Sākotnēji Komisija 2020. gada aprīlī piešķīra šo atļauju uz 12 mēnešiem un pēc tam 2021. un 2022. gadā to pagarināja. IFIC apstrīdēja šos lēmumus, ceļot Vispārējā tiesā atcelšanas prasību.

Vispārējā tiesa IFIC prasību noraidīja, tādējādi ļaujot Clearstream Banking AG pakļauties Amerikas Savienoto Valstu noteiktajām sankcijām pret Irānu. Vispārējā tiesa uzskatīja, ka, lai gan Komisijai bija pienākums ņemt vērā uzņēmuma, kas iesniedz pieteikumu atļaujas saņemšanai (Clearstream), intereses, tai nebija jāņem vērā sarakstā iekļautā uzņēmuma (IFIC) intereses vai jāizpēta citas iespējas, kas tam būtu mazāk ierobežojošas. Tā arī uzskatīja, ka mērķi, ko Eiropas Savienība īsteno trešās valsts eksteritoriālo sankciju kontekstā, attaisno IFIC tiesību tikt uzklausītam ierobežošanu lēmumu pieņemšanas procesā pirms Komisijas atļaujas izsniegšanas.

Atcelšanas prasība

Atcelšanas prasības mērķis ir atcelt Savienības iestāžu tiesību aktus, kas ir pretrunā Savienības tiesībām. Noteiktos apstākļos dalībvalstis, Eiropas iestādes un privātpersonas var vērsties ar atcelšanas prasību Tiesā vai Vispārējā tiesā. Ja prasība ir pamatota, tiesību akts tiek atcelts. Attiecīgajai iestādei ir jānovērš iespējamais juridiskais vakuums, kas radies saistībā ar tiesību akta atcelšanu.

Lieta Bank Melli Iran (C‑124/20)

Šajā citā lietā Irānas valsts banka BMI Vācijas tiesās atsaucās uz bloķēšanas statūtu, lai apstrīdētu Amerikas Savienoto Valstu sankciju piemērošanu Vācijā. Tiesa, kurā pirmo reizi bija celta prasība saistībā ar Eiropas Savienības bloķēšanas statūtu, nosprieda, ka valsts tiesās civilprocesā var atsaukties uz Savienības tiesību aktos paredzēto aizliegumu pakļauties sankcijām, ko Amerikas Savienotās Valstis ir noteikušas pret Irānu.

Atskats uz gada nozīmīgākajiem spriedumiem

Patērētāji


Eiropas patērētāju politikas mērķis ir aizsargāt patērētāju veselību, drošību, kā arī ekonomiskās un juridiskās intereses neatkarīgi no tā, kurā vietā Savienībā viņi dzīvo, ceļo vai iepērkas.


Tiesa – kā tiek garantētas Savienības patērētāju tiesības

Šeit ir iegults YouTube saturs. Tā kā YouTube var vākt personas datus un izsekot Jūsu skatīšanās paradumus, videoklips tiks ielādēts tikai pēc tam, kad būs sniegta atļauja sīkdatņu un citu līdzīgu tehnoloģiju izmantošanai atbilstoši aprakstam YouTube konfidencialitātes politikā.

  • Privātpersona iesūdzēja Mercedes-Benz Group tiesā, apgalvojot, ka šī grupa tai ir nodarījusi zaudējumus, aprīkojot tās transportlīdzekli ar programmatūru (tā saukto pārveidošanas ierīci), kas samazina izplūdes gāzu recirkulācijas līmeni aukstā laikā. Persona uzskatīja, ka šī programmatūra rada kaitīgas sekas videi un ir pretrunā Savienības tiesību aktiem. Vācijas tiesībās vienkāršas neuzmanības gadījumā var būt tiesības uz atlīdzinājumu, ja ir pārkāpts likums, kura mērķis ir citas personas aizsardzība. Līdz ar to Vācijas tiesa jautāja Tiesai, vai Savienības tiesībās ir aizsargātas šāda transportlīdzekļa individuāla pircēja konkrētās intereses. Tiesa nosprieda, ka Savienības tiesībās ir izveidota tieša saikne starp mehāniskā transportlīdzekļa ražotāju un individuālo pircēju. Tādējādi ar prettiesisku pārveidošanas ierīci aprīkota mehāniskā transportlīdzekļa pircējam ir tiesības uz atlīdzinājumu no transportlīdzekļa ražotāja, ja šī ierīce ir nodarījusi zaudējumus šim pircējam.

    Spriedums Mercedes-Benz Group, 2023. gada 21. marts (C‑100/21)

  • Spānijas tiesa vērsās Tiesā ar jautājumu par to, vai vietējais tiesiskais regulējums par vieglo automobiļu nomas ar vadītāju pakalpojumiem (“VNAV pakalpojumi”) Barselonas aglomerācijā ir saderīgs ar Savienības tiesībām. Šis tiesiskais regulējums prasa uzņēmumiem, kuriem jau ir atļauja sniegt šos pakalpojumus valsts līmenī, saņemt papildu licenci, lai tie varētu darboties Barselonas aglomerācijā. Tas arī ierobežo VNAV pakalpojumu licenču skaitu līdz vienai trīsdesmitajai daļai no šajā aglomerācijā piešķirto taksometru pakalpojumu licenču skaita. Tiesa nosprieda, ka atļaujas saņemšana papildus tai, kas paredzēta valsts līmenī, var izrādīties nepieciešama pārvadājumu labai pārvaldībai, bet ka VNAV pakalpojumu licenču skaita ierobežošana ir nepamatots brīvības veikt uzņēmējdarbību ierobežojums un līdz ar to ir pretrunā Savienības tiesībām.

    Spriedums Prestige and Limousine, 2023. gada 8. jūnijs (C‑50/21)

  • Velosipēdistu, kurš pārvietojās ar elektropiedziņas velosipēdu pa koplietošanas ceļu netālu no Briges (Beļģija), notrieca automašīna, un pēc dažiem mēnešiem viņš nomira. Tiesvedībā par iespējamo tiesību uz atlīdzinājumu konstatēšanu radās strīds par to, vai elektropiedziņas velosipēds ir klasificējams kā “transportlīdzeklis”. Šī klasifikācija (kas ir atkarīga no Eiropas direktīvas interpretācijas) ir izšķiroša, lai noteiktu, vai cietušais bija “mehāniskā transportlīdzekļa vadītājs” vai arī varēja saņemt automātisku atlīdzināšanu kā “mazais ceļu satiksmes dalībnieks” saskaņā ar Beļģijas tiesību aktiem. Tiesa spriedumā atzina, ka uz elektropiedziņas velosipēdu neattiecas pienākums apdrošināt mehāniskos transportlīdzekļus, jo to darbina ne tikai mehāniskā enerģija. Proti, nešķiet, ka tādas ierīces, kuras darbina ne tikai mehāniskā enerģija, piemēram, elektropiedziņas velosipēds, kas var sasniegt ātrumu līdz 20 km/h, izmantojot sākotnējo muskuļu spēku, trešām personām varētu radīt tādus miesas bojājumus vai kaitējumu īpašumam, kas būtu salīdzināms ar tiem, kurus var izraisīt motocikli, automobiļi, kravas automobiļi vai citi transportlīdzekļi, ko darbina vienīgi mehāniskā enerģija, jo šie transportlīdzekļi var sasniegt ievērojami lielāku ātrumu.

    Spriedums KBC Verzekeringen, 2023. gada 12. oktobris (C‑286/22)

  • Covid-19 pandēmijas rezultātā vairākas dalībvalstis, tostarp Slovākija, noteica pasākumus saistībā ar ceļojumu aģentūru veiktiem atlīdzinājumiem par veselības apsvērumu dēļ atceltām brīvdienām. Šie valstu tiesiskie regulējumi ļauj izsniegt astoņpadsmit mēnešu laikā izmantojamus vaučerus, par kuriem var veikt samaksu naudā tikai pēc šī termiņa beigām. Šo iniciatīvu pamatojumam bija izvirzīti maksātnespējas riski un grūtības, ar kurām saskārās ceļojumu organizatori. Tiesa nosprieda, ka dalībvalstis nevar atsaukties uz nepārvaramu varu, lai atkāptos no Komplekso ceļojumu direktīvā paredzētā pilnīgas atmaksas pienākuma. Tā uzskatīja, ka ceļojuma vērtības atmaksāšana ir jāveic naudas veidā: ceļojumu aģentūras nevar piedāvāt vaučerus, izņemot gadījumus, kad ceļotājs brīvprātīgi piekrīt šādai kārtībai. Tādējādi, pieņemot tiesību akta grozījumu, kas uz laiku liedz ceļotājiem tiesības bez maksas izbeigt kompleksā ceļojuma līgumu un saņemt pilnīgu atmaksu, Slovākija nav izpildījusi savu pienākumu saskaņā ar Savienības tiesību aktiem.

    Spriedumi UFC que Choisir un CLCV (C‑407/21) un Komisija/Slovākija, 2023. gada 8. jūnijs (C-540/21)

Vide

Savienība apņemas saglabāt un uzlabot vides kvalitāti un aizsargāt cilvēku veselību. Tā balstās uz piesardzības un prevencijas principiem, kā arī uz principu “piesārņotājs maksā”.


Tiesa un vide

Šeit ir iegults YouTube saturs. Tā kā YouTube var vākt personas datus un izsekot Jūsu skatīšanās paradumus, videoklips tiks ielādēts tikai pēc tam, kad būs sniegta atļauja sīkdatņu un citu līdzīgu tehnoloģiju izmantošanai atbilstoši aprakstam YouTube konfidencialitātes politikā.

  • 2018. gadā Tiesa nosprieda, ka Rumānijai ir pienākums izbeigt atkritumu nelikumīgu izgāšanu un aizvērt 68 nelikumīgus atkritumu poligonus. 2022. gadā, uzskatot, ka Rumānija joprojām nav ievērojusi 2018. gada spriedumu, Komisija cēla jaunu prasību sakarā ar pienākumu neizpildi. Tiesa konstatēja, ka Rumānija joprojām ir saglabājusi 31 neatļautus poligonus. Līdz ar to Rumānijai tika piespriests samaksāt 1,5 miljonus euro, kā arī 600 euro par katru kavējuma dienu par katru neatļauto poligonu. Nosakot šo naudas sodu, Tiesa ņēma vērā pārkāpuma smagumu, ilgumu un Rumānijas maksātspēju. 2018. gada sprieduma neievērošana rada nopietnus piesārņojuma draudus un būtiski ietekmē cilvēku veselību, jo augsnē, gaisā un ūdenī izdalās kaitīgas vielas.

    Spriedums Komisija/Rumānija, 2023. gada 14. decembris (C‑109/22)

Personas dati

Eiropas Savienībā ir stabils un saskaņots tiesiskais regulējums personas datu aizsardzībai. Šo datu apstrādei un saglabāšanai ir jāatbilst tiesiskajā regulējumā paredzētajiem likumības nosacījumiem, tostarp nepārsniedzot absolūti nepieciešamās robežas un nesamērīgi neietekmējot tiesības uz privāto dzīvi.


Tiesa digitālajā pasaulē

Šeit ir iegults YouTube saturs. Tā kā YouTube var vākt personas datus un izsekot Jūsu skatīšanās paradumus, videoklips tiks ielādēts tikai pēc tam, kad būs sniegta atļauja sīkdatņu un citu līdzīgu tehnoloģiju izmantošanai atbilstoši aprakstam YouTube konfidencialitātes politikā.

  • Kāda persona, pamatojoties uz VDAR, lūdza Austrijas galveno pasta un loģistikas pakalpojumu sniedzēju Österreichische Post darīt viņai zināmu to saņēmēju identitāti, kuriem šis uzņēmums bija izpaudis viņas personas datus. Austrijas Augstākā tiesa jautāja Tiesai, vai VDAR ir noteiktas datu subjekta tiesības uzzināt konkrēto saņēmēju identitāti. Tiesa atbildēja, ka pārzinim – tad, ja personas dati ir vai tiks paziņoti saņēmējiem – ir pienākums pēc datu subjekta lūguma darīt viņam zināmu šo saņēmēju identitāti. Tikai tad, ja saņēmējus (vēl) nav iespējams identificēt, pārzinis var datu subjektam darīt zināmas vien attiecīgo saņēmēju kategorijas. Tāpat ir arī gadījumā, ja pārzinis pierāda, ka lūgums ir acīmredzami nepamatots vai pārmērīgs.

    Spriedums Österreichische Post, 2023. gada 12. janvāris (C‑154/21)

  • 2014. gadā bankas Pankki S darbinieks, kas bija arī tās klients, uzzināja, ka viņa personas datus bija vairākkārt aplūkojuši citi bankas darbinieki. Šauboties par šo aplūkošanas gadījumu likumīgumu, šis darbinieks, kuru tikmēr banka Pankki S bija atlaidusi no darba, tai lūdza darīt viņam zināmu viņa datus aplūkojušo personu identitāti, konkrētos aplūkošanas datumus un iemeslus. Pankki S atteicās atklāt darbinieku identitāti, pamatojoties uz to, ka šī informācija ir minēto darbinieku personas dati. Atbildot uz Somijas tiesas jautājumu, Tiesa nosprieda, ka ikvienam ir tiesības zināt, kad un kāpēc ir aplūkoti viņa personas dati, un ka apstāklis, ka pārzinis veic bankas darbību, neietekmē šo tiesību apjomu.

    Spriedums Pankki S, 2023. gada 22. jūnijs (C‑579/21)

  • Atbildot uz Lietuvas Augstākās administratīvās tiesas jautājumu, Tiesa nosprieda, ka Direktīvai par privāto dzīvi un elektronisko komunikāciju ir pretrunā tas, ka ar elektroniskajām komunikācijām saistītos personas datus, kurus ir saglabājuši elektronisko komunikāciju pakalpojumu sniedzēji un kuri pēc tam ir nodoti kompetento iestāžu rīcībā smagu noziegumu apkarošanas nolūkos, var izmantot, veicot izmeklēšanu saistībā ar korupciju civildienestā. Turklāt informāciju par datu plūsmu un atrašanās vietas datus, ko pakalpojumu sniedzēji saglabājuši un kas ir nodoti iestāžu rīcībā smagu noziegumu apkarošanas nolūkā, pēc tam nevar nodot citām iestādēm, lai izmantotu ar korupciju saistītu dienesta pārkāpumu apkarošanai.

    Spriedums Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra, 2023. gada 7. septembris (C‑162/22)

  • Pacients vērsās pie sava zobārsta ar lūgumu viņam bez maksas izsniegt medicīniskās dokumentācijas kopiju, bet zobārsts prasīja, lai viņš uzņemtos ar šīs kopijas izsniegšanu saistītos izdevumus. Pacients, uzskatot, ka viņam ir tiesības uz bezmaksas kopiju, vērsās Vācijas tiesās. Atbildot uz uzdoto prejudiciālo jautājumu, Tiesa atgādināja, ka VDAR ir paredzētas pacienta tiesības saņemt savas medicīniskās dokumentācijas pirmo kopiju, principā nesedzot nekādas izmaksas, un ka pārzinis var pieprasīt samaksu tikai par nākamajām kopijām. Tādējādi zobārstam ir pienākums sniegt bez maksas pacienta datu pirmo kopiju, un pacientam nav jāpamato savs lūgums.

    Spriedums FT(Medicīnisko dokumentu kopijas), 2023. gada 26. oktobris (C‑307/22)

Vienlīdzīga attieksme un darba tiesības

Eiropas Savienībā ir vairāk nekā 240 miljoni strādājošo. Tātad liels iedzīvotāju skaits tieši gūst labumu no Eiropas darba tiesību normām, kurās ir noteikti minimālie standarti darba un nodarbinātības apstākļu jomā un kas tādējādi papildina dalībvalstu īstenoto politiku.


Tiesa – kā tiek nodrošināta vienlīdzīga attieksme un aizsargātas minoritāšu tiesības

Šeit ir iegults YouTube saturs. Tā kā YouTube var vākt personas datus un izsekot Jūsu skatīšanās paradumus, videoklips tiks ielādēts tikai pēc tam, kad būs sniegta atļauja sīkdatņu un citu līdzīgu tehnoloģiju izmantošanai atbilstoši aprakstam YouTube konfidencialitātes politikā.


Tiesa darbavietā – kā tiek aizsargātas strādājošo tiesības

Šeit ir iegults YouTube saturs. Tā kā YouTube var vākt personas datus un izsekot Jūsu skatīšanās paradumus, videoklips tiks ielādēts tikai pēc tam, kad būs sniegta atļauja sīkdatņu un citu līdzīgu tehnoloģiju izmantošanai atbilstoši aprakstam YouTube konfidencialitātes politikā.

  • Atbildot uz Polijas tiesas jautājumu, Tiesa atgādināja, ka Direktīvā 2000/78 par vienlīdzīgu attieksmi nodarbinātības un profesijas jomā paredzētā aizsardzība pret diskriminācijuir piemērojama jebkādai reālaiprofesionālai darbībai, kas tiek veikta stabilās tiesiskajās attiecībās. Tā attiecas arī uz darbību, ko veic pašnodarbināta persona, kura strādā uz uzņēmuma līguma pamata. Lēmums izbeigt un neatjaunot šādu līgumu rada pašnodarbinātajai personai situāciju, kas ir salīdzināma ar atlaista darba ņēmēja situāciju. Turklāt Tiesa uzsvēra, ka līguma slēgšanas brīvība nevar attaisnot atteikumu noslēgt līgumu ar personu tās seksuālās orientācijas dēļ.

    Spriedums TP (Audiovizu ālo materiālu montētājs sabiedriskajai televīzijai), 2023.gada 12. janvāris (C‑356/21)

  • Kāds vācu pilots aviosabiedrībā strādāja nepilnu darba laiku, un viņa darba līgumā bija paredzēts pamatatalgojums, kas ir atkarīgs no lidojuma darba laika. Viņš arī varēja saņemt papildu atalgojumu, ja bija nostrādājis konkrētu lidojumu darba stundu skaitu mēnesī un pārsniedzis konkrētus viņa līgumā noteiktus sliekšņus. Taču šie sliekšņi bija vienādi gan tiem pilotiem, kuri strādāja pilnu darba laiku, gan tiem, kuri strādāja nepilnu darba laiku. Vācijas tiesa uzdeva Tiesai jautājumu, vai valsts tiesiskais regulējums, saskaņā ar kuru nepilna darba laika darba ņēmējam, lai saņemtu papildu atalgojumu, ir jāstrādā tikpat daudz stundu kā pilna laika darba ņēmējam, ir diskriminācija, kas ir aizliegta saskaņā ar Savienības tiesībām. Tiesa atbildēja apstiprinoši, uzsverot, ka paaugstināta atalgojuma saņemšana par noteiktu darba stundu skaita pārsniegšanu nevar radīt nelabvēlīgāku situāciju nepilna darba laika darba ņēmējam.

    Spriedums Lufthansa CityLine, 2023. gada 19. oktobris (C‑60/20)

  • Ungārijas valsts dzelzceļa sabiedrībā MÁV-START nodarbināts vilciena vadītājs apstrīdēja sava darba devēja lēmumu nepiešķirt viņam vismaz vienpadsmit secīgas stundas ilgu ikdienas atpūtas laiku. Saskaņā ar Direktīvu par darba laika organizēšanu šāds atpūtas laiks darba ņēmējam ir jāpiešķir katrā 24 stundu laikposmā, ja šis laikposms ir pirms vai pēc iknedēļas atpūtas laikposma vai atvaļinājuma laikposma. Tiesa norādīja, ka ikdienas un iknedēļas atpūtas laikposmi ir divas autonomas tiesības, kurām ir atšķirīgi mērķi. Ikdienas atpūtas laiks nav daļa no iknedēļas atpūtas laika, bet gan to papildina, pat ja tas ir tieši pirms tā. Līdz ar to darba ņēmējiem ir jābūt garantētai visu šo tiesību efektīvai īstenošanai.

    Spriedums MÁV-START, 2023. gada 2. marts (C‑477/21)

Eiropas Savienības pilsonība

Ikviena persona, kurai ir Savienības dalībvalsts pilsonība, automātiski ir Eiropas Savienības pilsonis. Savienības pilsonība papildina, nevis aizstāj valsts pilsonību. Eiropas Savienības pilsoņiem ir īpašas tiesības, ko garantē Eiropas līgumi.

  • Dānijas pilsones un Amerikas Savienoto Valstu pilsoņa meita, kurai kopš piedzimšanas Amerikas Savienotajās Valstīs bija dubultā Dānijas un Amerikas Savienoto Valstu pilsonība, pēc 22 gadu vecuma sasniegšanas iesniedza Dānijai lūgumu saglabāt savu Dānijas pilsonību, kas viņai tika atteikts saskaņā ar piemērojamo Dānijas tiesisko regulējumu. Atbildot uz Dānijas tiesas uzdoto jautājumu par šī regulējuma saderību ar Savienības tiesībām, Tiesa nosprieda, ka Dānija principā var paredzēt, ka tās ārvalstīs dzimušie pilsoņi, kuri nekad nav dzīvojuši tās teritorijā, zaudē Dānijas pilsonību, sasniedzot 22 gadu vecumu. Tomēr, piemērojot šo pasākumu, ir jāievēro samērīguma princips, ja tas izraisa arī Eiropas pilsonības zaudēšanu. Tas tā ir, ja attiecīgai personai nav kādas citas dalībvalsts pilsonības. Tādējādi Savienības tiesības nepieļauj Dānijas pilsonības – un tātad Eiropas pilsonības – galīgu zaudēšanu, ja attiecīgā persona par to nav bijusi informēta, ne arī tai ir bijusi iespēja lūgt šīs pilsonības zaudēšanas seku individuālu izvērtējumu.

    Spriedums Udlændinge- og Integrationsministeriet, 2023. gada 5. septembris (C‑689/21)

Migrācija

Eiropas Savienība ir pieņēmusi normu kopumu efektīvas, humānas un drošas Eiropas migrācijas politikas izveidošanai. Kopējā Eiropas patvēruma sistēma nosaka minimālos standartus visu patvēruma meklētāju un viņu pieteikumu apstrādei Savienībā kopumā.

  • Divi Sīrijas valstspiederīgie X un Y apprecējās 2016. gadā Sīrijā, un viņiem piedzima divi bērni. 2019. gadā Y pameta Sīriju, lai dotos uz Beļģiju, bet X un abi viņu bērni palika Sīrijā. 2022. gadā Beļģijas administrācija atzina Y bēgļa statusu Beļģijā. X un bērnu advokāts ar elektroniskā pasta vēstuli iesniedza pieteikumu par ģimenes atkalapvienošanos, lai pievienotos Y Beļģijā, norādot, ka ārkārtas apstākļi Sīrijas ziemeļrietumos neļauj viņiem doties uz Beļģijas diplomātisko pārstāvniecību, lai iesniegtu šo pieteikumu. Ārvalstnieku birojs atbildēja, ka saskaņā ar Beļģijas tiesību aktiem ar elektroniskā pasta vēstuli nav iespējams iesniegt pieteikumu, un aicināja X un viņas bērnus sazināties ar Beļģijas vēstniecību. Atbildot uz Beļģijas tiesas jautājumu, Tiesa nosprieda, ka Beļģijas tiesiskais regulējums, kas pieprasa personīgu klātbūtni diplomātiskajā pārstāvniecībā, lai varētu iesniegt pieteikumu ģimenes atkalapvienošanās nolūkā, ir pretrunā Savienības tiesībām. Tomēr tiesiskajā regulējumā var paredzēt iespēju pieprasīt personisku ierašanos vēlākā procedūras posmā.

    Spriedums Afrin, 2023. gada 18. aprīlis (C‑1/23 PPU)

  • Ungārija ieviesa likumu, kas paredz, ka trešo valstu valstspiederīgajiem vai bezvalstniekiem, kuri atrodas tās teritorijā vai pie tās robežām, vispirms ir jādodas uz kādu no tās vēstniecībām ārvalstīs – Serbijā vai Ukrainā, lai iesniegtu paziņojumu un saņemtu atļauju ieceļot valstī, un tikai pēc tam var prasīt starptautisko aizsardzību. Tiesa nosprieda, ka Ungārija ir radījusi nesaprātīgu slogu patvēruma meklētājiem, kas ir pretrunā Savienības pamatprincipiem, padarot patvēruma pieteikumu pārāk sarežģītu. Šo pasākumu nevar pamatot ar lipīgu slimību apkarošanu Covid-19 pandēmijas kontekstā, jo tas nav samērīgs ar izvirzīto mērķi.

    Spriedums Komisija/Ungārija, 2023. gada 22. jūnijs (C‑823/21)

Tiesiskums

Eiropas Savienības Pamattiesību hartā, tāpat kā Līgumā par Eiropas Savienību, ir skaidra atsauce uz tiesiskumu – vienu no Savienības dalībvalstu kopīgajām vērtībām. Tiesu neatkarība un objektivitāte ir būtisks tiesiskuma elements.


Tiesiskuma aizsardzība ES

Šeit ir iegults YouTube saturs. Tā kā YouTube var vākt personas datus un izsekot Jūsu skatīšanās paradumus, videoklips tiks ielādēts tikai pēc tam, kad būs sniegta atļauja sīkdatņu un citu līdzīgu tehnoloģiju izmantošanai atbilstoši aprakstam YouTube konfidencialitātes politikā.

  • Komisija Tiesā apstrīdēja 2019. gada decembra Polijas tiesu sistēmas reformu. Tiesa apmierināja Komisijas prasību, atgādinot, ka dalībvalstīm ir jārūpējas, lai to tiesību akti par tieslietu organizāciju neradītu regresu tiesiskuma vērtības ziņā. Tiesa nosprieda, ka ar Savienības tiesībām nav saderīgi tas, ka valstu tiesnešiem, kuriem ir jāpiemēro Savienības tiesības, var būt risks, ka tiesa, kas neatbilst prasībai par tiesu neatkarību un objektivitāti, var lemt par jautājumiem, kas saistīti ar to statusu un amata pienākumu izpildi. Turklāt valsts tiesām nevar liegt iespēju izvērtēt, vai tiesa vai tiesnesis atbilst no Savienības tiesībām izrietošajām prasībām par efektīvu tiesību aizsardzība tiesā, vajadzības gadījumā par to uzdodot Tiesai prejudiciālus jautājumus. Visbeidzot, valsts tiesību normas, kurās tiesnešiem ir noteikts pienākums atklāt savu iespējamo piederību apvienībai, bezpeļņas fondam vai politiskai partijai un paredzēta šīs informācijas ievietošana tiešsaistē, ir pretrunā personas datu aizsardzībai un privātās dzīves neaizskaramībai.

    Spriedums Komisija/Polija, 2023. gada 5. jūnijs (C‑204/21)

Intelektuālais īpašums

Savienības pieņemtais regulējums intelektuālā īpašuma (autortiesību) un rūpnieciskā īpašuma (preču zīmju tiesību, dizainparaugu aizsardzības, patentu tiesību) aizsardzībai uzlabo uzņēmumu konkurētspēju, veicinot radošumu un inovācijām labvēlīgu vidi.


Intelektuālais īpašums Vispārējā tiesā

Šeit ir iegults YouTube saturs. Tā kā YouTube var vākt personas datus un izsekot Jūsu skatīšanās paradumus, videoklips tiks ielādēts tikai pēc tam, kad būs sniegta atļauja sīkdatņu un citu līdzīgu tehnoloģiju izmantošanai atbilstoši aprakstam YouTube konfidencialitātes politikā.

  • Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojs (EUIPO) noraidīja vārdiskas preču zīmes “EMMENTALER” starptautiskas reģistrācijas pieteikumu. Emmentaler Switzerland apstrīdēja šo lēmumu, kuru EUIPO vēlreiz apstiprināja preču zīmes aprakstošā rakstura dēļ. Vispārējā tiesa spriedumā noraidīja Emmentaler Switzerland celto prasību, uzskatot, ka Vācijas sabiedrība apzīmējumu EMMENTALER uzreiz saprot kā siera veidu aprakstošu, un tādējādi tā ir aprakstoša preču zīme. Proti, lai apzīmējuma reģistrācija tiktu atteikta, pietiek ar to, ka apzīmējumam ir aprakstošs raksturs kādā Savienības daļā. Tātad vārdam “EMMENTALER nevar piešķirt Eiropas Savienības preču zīmes attiecībā uz sieriem aizsardzību.

    Spriedums Emmentaler Switzerland/EUIPO (EMMENTALER), 2023. gada 24. maijs (T‑2/21)

  • Itālijas karnevāla apģērbu ražotājs Vispārējā tiesā apstrīdēja Batman logotipa kā Eiropas Savienības preču zīmes reģistrāciju. Vispārējā tiesa nosprieda, ka tā iesniegtie pierādījumi nav pietiekami, lai pierādītu, ka šai preču zīmei, kas attēlo sikspārni ovālā rāmī, nav atšķirtspējas. Tieši šī atšķirtspēja ļauj sabiedrībai asociēt ar preču zīmi aptvertās preces ar Batman izdevēju DC Comics un atšķirt tās no citu uzņēmumu precēm.

    Spriedums Aprile e Commerciale Italiana/EUIPO – DC Comics, 2023.  gada 7. jūnijs (T‑735/21)

  • Saistībā ar Rumānijas autortiesību pārvaldības organizāciju un gaisa pārvadātāja strīdu Tiesa nosprieda, ka muzikāla darba atskaņošana pasažieru transportlīdzeklī fona mūzikas veidā ir izziņošana sabiedrībai Savienības tiesību izpratnē. Turpretī tikai skaļruņu sistēmas un attiecīgā gadījumā programmatūras, kas ļauj atskaņot fona mūziku, uzstādīšana transportlīdzeklī vien nav uzskatāma par izziņošanu sabiedrībai. Līdz ar to Savienības tiesības nepieļauj valsts tiesisko regulējumu, kurā ir paredzēta tāda prezumpcija par mūzikas darbu izziņošanu sabiedrībai, kas balstīta uz skaļruņu sistēmu esamību transportlīdzekļos.

    Spriedumi Blue Air Aviation un UPFR, 2023. gada 20. aprīlis (apvienotās lietas C‑775/21 un C826/21)

  • Saistībā ar strīdu Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojā (EUIPO) par motorollera ”Vespa” trīsdimensiju preču zīmes reģistrāciju Piaggio cēla prasību Vispārējā tiesā. Piaggio esot EUIPO atsaukusies uz vairākiem svarīgiem pierādījumiem, piemēram, sabiedriskās domas aptaujām, pārdošanas apjoma datiem, to, ka ”Vespa” ir izstādīta Ņujorkas Modernās mākslas muzejā, motorolleru ”Vespa” izmantošanu tādās visā pasaulē zināmās filmās kā ”Romas brīvdienas“, kā arī ”Vespa” klubu esamību daudzās dalībvalstīs. Piaggio uzskata, ka šie pierādījumi apliecina ”Vespa” ikonisko raksturu un līdz ar to tā milzīgo atpazīstamību visā Savienībā. Vispārējā tiesa piekrita Piaggio, apstiprinot, ka pierādījumi apliecina preču zīmes izmantošanas rezultātā iegūto atšķirtspēju visā Savienībā.

    Spriedums Piaggio & C./EUIPO – Zhejiang Zhongneng Industry Group, 2023. gada 29. novembris (T‑19/22)

Ierobežojoši pasākumi un ārpolitika

Ierobežojoši pasākumi jeb “sankcijas” ir būtisks Eiropas Savienības kopējās ārpolitikas un drošības politikas instruments, lai aizsargātu Savienības vērtības, pamatintereses un drošību. Sankciju nolūks ir radīt izmaiņas politikā vai to vienību vai personu rīcībā, uz kurām tās attiecas.

  • Belaeronavigatsia, Baltkrievijas valsts uzņēmums, kas atbild par gaisa telpas regulēšanu, tika iekļauts Eiropas Savienības Padomes sankciju sarakstos, jo tas bija atbildīgs par to, ka reiss FR4978 2021. gada 23.  maijā tika novirzīts uz Minskas lidostu, kā rezultātā tika aizturēti divi lidmašīnā esošie režīma pretinieki (Raman Pratasevitch un Sofia Sapega). Pirmo reizi interpretējot jēdzienu “par apspiešanu atbildīga persona”, Vispārējā tiesa noraidīja Belaeronavigatsia prasību, uzskatot, ka valsts uzņēmums nevarēja nezināt, ka šī reisa novirzīšana veicina pilsoniskās sabiedrības un demokrātiskās opozīcijas apspiešanu Baltkrievijā.

    Spriedums Belaeronavigatsia/Padome, 2023. gada 17. februāris (T‑536/21)

  • Reaģējot uz Krimas un Sevastopoles pilsētas nelikumīgo aneksiju, ko Krievija veica 2014. gada martā, Eiropas Savienības Padome 2014. gada 17.  martā noteica virkni ierobežojošu pasākumu. Pēc tam, kad 2022. gada februārī Krievija sāka plaša mēroga karu pret Ukrainu, Padome to personu un vienību sarakstus, uz kurām attiecas ierobežojošie pasākumi, papildināja ar valdības locekļiem, bankām, uzņēmējiem un Federālās sapulces (Valsts dome) deputātiem. Konkrēti, Padome iekļāva sarakstos Violetta PrigozhinaYevgeniy Prigozhin māti. Yevgeniy Prigozhin bija atbildīgs par Wagner grupas algotņu, kuri Ukrainā cīnījās Krievijas labā, izvietošanu. Vispārējā tiesa apmierināja prasību atcelt Padomes tiesību aktus, kas vērsti pret V. Prigozhina, uzskatot, ka viņas iekļaušana sarakstos ir balstīta vienīgi uz viņas radniecības attiecībām ar dēlu, un ar to nepietiek, lai pamatotu šādus pasākumus.

    Spriedums Prigozhina/Padome, 2023. gada 8. marts (T‑212/22)

  • Ņemot vērā stāvokļa pasliktināšanos cilvēktiesību, tiesiskuma un demokrātijas jomā Venecuēlā, Eiropas Savienības Padome 2017. gadā noteica ierobežojošus pasākumus saistībā ar situāciju šajā valstī. 2019. gadā Vispārējā tiesa noraidīja Venecuēlas celto prasību par šiem pasākumiem, jo šie strīdīgie pasākumi tieši neskāra šīs valsts tiesisko stāvokli. Tiesa, saņēmusi apelācijas sūdzību, 2021. gadā atcēla šo Vispārējās tiesas spriedumu un nodeva lietu atpakaļ Vispārējai tiesai jaunai izskatīšanai. Ar 2023. gada spriedumu Vispārējā tiesa noraidīja visus argumentus, ko Venecuēla bija izvirzījusi, lai atceltu minētos ierobežojošos pasākumus.

    Spriedums Venecuēla/Padome, 2023. gada 13. septembris (T‑65/18 RENV)

  • Roman Arkadyevich Abramovich ir uzņēmējs, kam ir Krievijas, Izraēlas un Portugāles pilsonība. Viņš ir galvenais akcionārs Evraz mātesuzņēmumam, kas ir viena no galvenajām Krievijas grupām metalurģijas un raktuvju jomā, kā arī viens no Krievijas lielākajiem nodokļu maksātājiem. Pēc Krievijas uzbrukuma Ukrainai Padome iesaldēja ietekmīgu uzņēmēju, kuri darbojas ekonomikas nozarēs, kas nodrošina svarīgu ienākumu avotu Krievijas valdībai, līdzekļus un aizliedza viņu ieceļošanu Eiropas Savienībā vai tās šķērsošanu. R. Abramovich Vispārējā tiesā apstrīdēja viņa vārda iekļaušanu un saglabāšanu ierobežojošo pasākumu sarakstos, kuru mērķis ir palielināt spiedienu uz Krieviju. Vispārējā tiesa noraidīja R. Abramovich prasību, līdz ar to apstiprinot attiecībā uz viņu noteiktos ierobežojošos pasākumus.

    Spriedums Abramovich/Padome, 2023. gada 20. decembris (T‑313/22)

Tirdzniecības politika

Tirdzniecības politikā Savienībai ir ekskluzīva kompetence. Savienība pieņem tiesību aktus tirdzniecības jautājumos un slēdz starptautiskus tirdzniecības līgumus. Tas, ka Savienība darbojas kopā un pauž vienotu nostāju pasaules arēnā, tai rada spēcīgas pozīcijas starptautiskajā tirdzniecībā.

  • 2020. gadā Amerikas Savienotās Valstis paaugstināja muitas nodokli konkrētu Eiropas tērauda un alumīnija produktu importam. Reaģējot uz to, Komisija pieņēma regulu, piemērojot papildu muitas nodokli konkrētu Amerikas Savienoto valstu izcelsmes preču importam Savienībā. ASV šķiltavu ražotājs Zippo Manufacturing Co., kuru skāra šis nodokļa paaugstinājums, apstrīdēja šo pasākumu Vispārējā tiesā, kura šo regulu atcēla. Vispārējā tiesa uzskatīja, ka Komisija nav ievērojusi Zippo tiesības tikt uzklausītam un tādējādi – labas pārvaldības principu. Komisijai pirms šāda paaugstinājuma piemērošanas bija jāuzklausa Zippo, jo jau pirms tam tā zināja, ka muitas nodokļa paaugstināšana galvenokārt skars Zippo šķiltavas.

    Spriedums Zippo Manufacturing u.c./Komisija, 2023. gada 18. oktobris (T‑402/20)

Tax rulings

Tiešie nodokļi principā ir dalībvalstu kompetencē. Tomēr, tos nosakot, jāievēro tādi Eiropas Savienības pamatnoteikumi kā valsts atbalsta aizliegums. Tādēļ Savienība uzrauga to dalībvalstu iepriekšējo nodokļu nolēmumu (tax rulings) likumību, ar kuriem uzņēmumiem tiek piemērots īpašs nodokļu režīms.

  • Ar 2003. gada iepriekšēju nodokļu nolēmumu (tax ruling) Luksemburgas iestādes piekrita Amazon grupas priekšlikumam saistībā ar Luksemburgā reģistrēta meitasuzņēmuma nodokļu režīmu uzņēmumu ienākuma nodokļa jomā. Komisija uzskatīja, ka šis tax ruling ir ar iekšējo tirgu nesaderīgs valsts atbalsts. Pamatojoties uz Luksemburgas un Amazon ierosinātām tiesvedībām, Vispārējā tiesa atcēla Komisijas lēmumu, uzskatot, ka tā nav pierādījusi, ka Amazon meitasuzņēmums būtu saņēmis nepamatotu nodokļu sloga samazinājumu. Tiesa noraidīja Komisijas apelācijas sūdzību par Vispārējās tiesas spriedumu, uzskatot, ka tā ir kļūdaini noteikusi “atsauces sistēmu“, lai izvērtētu šāda atbalsta esamību.

    Spriedums Komisija/Amazon.com u.c., 2023. gada 14. decembris (C‑457/21 P)

  • 2018. gadā Komisija konstatēja, ka Luksemburgas nodokļu iestādes ir pieņēmušas tax rulings attiecībā uz Engie grupu, un tas, kā uzskata Komisija, tai esot ļāvis izvairīties no peļņas, ko guvuši tās Luksemburgā reģistrētie meitasuzņēmumi, aplikšanas ar nodokļiem. Komisija uzskatīja, ka šie tax rulings ir ar iekšējo tirgu nesaderīgs valsts atbalsts. Tā kā Vispārējā tiesa viņu celtās prasības noraidīja, Engie un Luksemburga iesniedza apelācijas sūdzību Tiesā, kura nosprieda, ka Komisija ir pieļāvusi kļūdu, nosakot “atsauces sistēmu“, lai izvērtētu šo nodokļu pasākumu selektivitāti, un tādējādi tos kvalificējot kā aizliegtu valsts atbalstu.

    Spriedumi Luksemburga/Komisija un Engie Global LNG Holding u.c./Komisija (apvienotās lietas C‑451/21 P un C‑454/21 P)

Konkurence

Eiropas Savienība nodrošina brīvas konkurences aizsardzības noteikumu ievērošanu. Darbības, kuru mērķis ir nepieļaut, ierobežot vai izkropļot konkurenci iekšējā tirgū, ir aizliegtas, un par tām var piemērot naudas sodus.

  • Komisija izmeklēja dažu personālajos datoros spēlējamu videospēļu ģeogrāfisko bloķēšanu platformā Steam. Tā konstatēja, ka šīs platformas operators Valve un pieci spēļu izdevēji (Bandai, Capcom, Focus Home, Koch Media un ZeniMax) ir pārkāpuši Savienības konkurences tiesības. Komisija pārmeta Valve un pieciem izdevējiem dalību vairākos pret konkurenci vērstos nolīgumos vai saskaņotās darbībās. To mērķis esot bijis ierobežot pārrobežu tirdzniecību, ieviešot teritoriālās kontroles funkcijas, it īpaši Baltijas valstīs, kā arī dažās Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīs. Valve apstrīdēja Komisijas lēmumu Vispārējā tiesā. Vispārējā tiesa prasību noraidīja, uzskatot, ka Komisija ir pareizi konstatējusi, ka starp Valve un katru no pieciem izdevējiem pastāvēja vienošanās ar mērķi ierobežot paralēlo importu, izmantojot atslēgu, kuras ļauj izmantot attiecīgās videospēles Steam platformā, ģeogrāfisko bloķēšanu. Šīs ģeogrāfiskās bloķēšanas mērķis bija novērst to, ka videospēles, kas dažās valstīs tiek izplatītas par zemām cenām, nopērk izplatītāji vai lietotāji, kas atrodas citās valstīs, kurās cenas ir daudz augstākas.

    Spriedums Valve Corporation/Komisija, 2023. gada 27. septembris (T‑172/21)

Piekļuve dokumentiem

Sabiedriskās dzīves pārskatāmība ir būtisks Savienības princips. Jebkurš Savienības iedzīvotājs vai juridiska persona principā var piekļūt iestāžu dokumentiem. Tomēr atsevišķos gadījumos šo piekļuvi var liegt, ja tas ir pamatoti.

  • Emilio De Capitani lūdza piekļuvi atsevišķiem dokumentiem, ar kuriem bija notikusi apmaiņa Eiropas Savienības Padomes Uzņēmējdarbības tiesību darba grupā saistībā ar likumdošanas procedūru, kuras mērķis bija grozīt Direktīvu 2013/34 par gada finanšu pārskatiem. Padome atteica piekļuvi, pamatojoties uz to, ka to publiskošana varētu nopietni kaitēt lēmumu pieņemšanai, vienlaikus uzskatot, ka informācijas raksturs ir pārāk sensitīvs un pārāk tehnisks, lai to varētu publiskot. E. De Capitani šo lēmumu pārsūdzēja Vispārējā tiesā. Tā Eiropas Savienības likumdošanas procedūru kontekstā izvērtēja publiskošanas un pārskatāmības principu saskaņošanu ar izņēmumu no dokumentu publiskošanas, kura mērķis ir aizsargāt lēmumu pieņemšanas procesu. Vispārējā tiesa uzsvēra, ka sistēmā, kuras pamatā ir demokrātiskas leģitimitātes princips, likumdevējam ir jāatbild par savu rīcību sabiedrībā. Tas, ka pilsoņi izmanto savas demokrātiskās tiesības, nozīmē iespēju detalizēti sekot iestādēs notiekošajai lēmumu pieņemšanai, piedaloties likumdošanas procedūrās. Tāpēc Vispārējā tiesa atcēla Padomes lēmumu, ar kuru tika atteikta piekļuve darba dokumentiem par direktīvu.

    Spriedums De Capitani/Padome, 2023. gada 25. janvāris (T‑163/21)

Pētniecības un dokumentācijas direkcijas sagatavotajā rezumējumu apkopojumā tiesību speciālistiem tiek piedāvāta Tiesas un Vispārējās tiesas Nozīmīgāko nolēmumu izlase un Judikatūras ikmēneša biļeteni.

go to top