Kohtutegevus

A | Euroopa Kohus 2023. aastal
B | Üldkohus 2023. aastal
C | Kohtupraktika 2023. aastal

 
Start Scroll

Euroopa Kohus 2023. aastal

Euroopa Kohtule esitatakse peamiselt:

  • eelotsusetaotlusi,

kui liikmesriigi kohtul on kahtlusi liidu õigusakti tõlgendamise või kehtivuse suhtes, peatab ta oma menetluse ja pöördub Euroopa Kohtu poole. Olles saanud selgitusi Euroopa Kohtu otsusest, saab liikmesriigi kohus seejärel oma menetluses oleva vaidluse lahendada. Kohtuasjade puhul, milles on vaja vastus anda väga lühikese aja jooksul (näiteks varjupaiga, piirikontrolli, lapseröövi vms valdkonnas), on ette nähtud eelotsuse kiirmenetlus (PPU);

  • hagisid, milles palutakse:
    • tühistada liidu õigusakt (tühistamishagi) või
    • tuvastada, et liikmesriik on rikkunud liidu õigust (liikmesriigi kohustuste rikkumise hagi). Kui liikmesriik ei täida kohtuotsust, milles rikkumine tuvastati, võib Euroopa Kohus teise hagi alusel, mida nimetatakse teistkordseks kohustuste rikkumise hagiks, mõista talle rahalise sanktsiooni;
  • apellatsioonkaebusi Üldkohtu lahendite peale, mille Euroopa Kohus võib apellatsioonimenetluse tulemusena tühistada;
  • arvamuse taotlusi (mille võib esitada liikmesriik või liidu institutsioon) küsimuses, kas leping, mille liit kavatseb kolmanda riigi või rahvusvahelise organisatsiooniga sõlmida, on aluslepingutega kooskõlas.

Euroopa Kohtu tegevus ja areng

2023. aasta viimastel kuudel peeti läbirääkimisi Euroopa Kohtu poolt Euroopa Parlamendile ja nõukogule 2022. aasta novembris esitatud seadusandlustaotluse üle, mille eesmärk oli esiteks anda Euroopa Kohtu eelotsusepädevus üle Üldkohtule kuues konkreetses valdkonnas (käibemaks, aktsiisid, tolliseadustik, kaupade tariifne klassifitseerimine kombineeritud nomenklatuuris, reisijatele hüvitise maksmine ja nende abistamine ning kasvuhoonegaaside lubatud heitkoguse ühikutega kauplemise süsteem) ja teiseks laiendada Üldkohtu otsuste peale esitatavate apellatsioonkaebuste menetlusse võtmise mehhanismi – mis jõustus 2019. aasta mais – kohaldamisala. Selle seadusandlustaotluse eesmärk on tagada – arvestades õigussubjektide huvi, et kvaliteetne õigusemõistmine toimuks mõistliku aja jooksul – parem töökoormuse tasakaal Euroopa Kohtu ja Üldkohtu vahel, kus on alates 2022. aasta juulist kaks kohtunikku iga liikmesriigi kohta (kokku 54 kohtunikku).

Nõnda saab Euroopa Kohus keskenduda rohkem oma põhiülesannetele liidu konstitutsioonikohtu ja kõrgeima kohtuna. Sama moodi nagu viimastel aastatel iseloomustavad Euroopa Kohtusse saabunud kohtuvaidlusi olenemata sellest, kas need on esitatud eelotsusetaotluste või hagidena (eelkõige liikmesriigi kohustuste rikkumise hagid), tundlikud küsimused, mis tihti lahendatakse suurkojas, näiteks õigusriigi väärtuste tagamine riigi kohtureformide käigus, varjupaiga- ja sisserändepoliitika, isikuandmete kaitse ja konkurentsieeskirjade kohaldamine digiajastul, võitlus diskrimineerimise vastu ning keskkonna-, energia- ja kliimaküsimused.

Eelotsusepädevuse osaline üleminek Üldkohtule tugineb kahele aluspõhimõttele, mis lähtuvad õiguskindluse, kiiruse ja läbipaistvuse kaalutlustest: ühtse kontaktpunkti põhimõte, mille kohaselt tuleb iga eelotsusetaotlus jätkuvalt esitada Euroopa Kohtule, kes määrab kindlaks, kas eelotsuseasi kuulub või ei kuulu ainult ühte või mitmesse eespool loetletud konkreetsesse valdkonda, ning põhimõte, et üle antakse kõik eelotsuseasjad, mis kuuluvad ainult mõnda neist erivaldkondadest. Kui aga asi ei kuulu ainult nendesse valdkondadesse, eelkõige kui see tõstatab eraldiseisvaid küsimusi esmase õiguse või Euroopa Liidu põhiõiguste harta tõlgendamise kohta, menetleb seda Euroopa Kohus.

Eelotsuseasja üleandmine Üldkohtule ei mõjuta siiski selle kohtu õigust saata asi tagasi Euroopa Kohtusse, kui ta leiab, et kohtuasi nõuab põhimõttelise otsuse tegemist, ega Euroopa Kohtu võimalust Üldkohtu lahend erandkorras uuesti läbi vaadata, kui esineb tõsine oht, et see mõjutab liidu õiguse ühtsust või järjepidevust.

Pärast mitu kuud kestnud analüüsi ja läbirääkimisi saavutati 2023. aasta detsembris selle seadusandlustaotluse suhtes poliitiline kokkulepe. Kokkuleppes on muu hulgas ette nähtud, et eelotsusemenetluses osaleja esitatud kirjalikud seisukohad avaldatakse Euroopa Kohtu veebisaidil mõistliku aja jooksul pärast kohtuasja lõpetamist, välja arvatud juhul, kui see pool esitab avaldamisele vastuväite.

Käesolevate ridade kirjutamise ajal ei ole Euroopa Liidu Kohtu põhikirja muudatuste ametliku vastuvõtmise täpne ajakava ja nende muudatuste jõustumise kuupäev veel lõplikult kindlaks määratud ning reformi rakendamine nõuab veel tööd, eelkõige Euroopa Kohtu ja Üldkohtu kodukordade muutmist. Sellegipoolest avab see põhimõtteline heakskiit ukse liidu kohtute toimimise ümberkorraldamiseks järgnevatel aastatel.

Euroopa Kohtu koosseisus toimus 2023. aastal muutus, mis oli seotud kohtujurist G. Pitruzzella lahkumisega tema nimetamise tõttu Itaalia konstitutsioonikohtu kohtunikuks.

Möödunud aasta statistika näitab taaskord, et Euroopa Kohtu viimaste aastate tegevus on väga intensiivne. Nii esitati Euroopa Kohtule 2023. aastal 821 kohtuasja, mis on veidi rohkem kui 2022. aastal, ja see kohus lõpetas 783 kohtuasja, mis on üsna sarnane kolme eelneva aasta arvuga. Keskmine menetlusaeg oli kõikide kohtuasjade liikide lõikes 16,1 kuud ja 31. detsembri 2023. aasta seisuga oli menetluses 1149 kohtuasja.

Koen Lenaerts

Euroopa Liidu Kohtu president

 
821
sisse tulnud kohtuasja
518
eelotsusemenetlust, sealhulgas
2
eelotsuse kiirmenetlust
Liikmesriigid, kust saabus enim eelotsusetaotlusi:
Saksamaa
94
Bulgaaria
51
Poola
48
Itaalia
43
Rumeenia
40
60
hagi, neist:
49
kohustuste rikkumise hagi ja
3
teistkordset kohustuste rikkumise hagi
231
apellatsioonkaebust Üldkohtu lahendite peale
8
tasuta õigusabi taotlust
Kohtuasja pool, kes ei suuda kohtukulusid tasuda, võib taotleda tasuta õigusabi.
 
783
lahendatud kohtuasja
532
eelotsusemenetlust, sh
4
eelotsuse kiirmenetlust
36
hagi, neist
18
juhul tuvastati liikmesriigi kohustuste rikkumine
13
liikmesriigi poolt
3
juhul tehti teistkordse kohustuste rikkumise kohtuotsus
201
apellatsioonkaebust Üldkohtu lahendite peale, neist
37
alusel Üldkohtu lahend tühistati
Keskmine menetlusaeg:
16,1 kuud
Keskmine menetlusaeg eelotsuse
kiirmenetluste puhul:
4,3 kuud
 
1149
pooleliolevat kohtuasja 31. detsembri 2023. aasta seisuga
Peamised valdkonnad:
riigiabi ja konkurents
143
vabadusel, turvalisusel ja õigusel rajanev ala
118
õigusaktide ühtlustamine
88
maksustamine
83
tarbijakaitse
76
transport
63
keskkond
51
liidu õiguse põhimõtted
50
sotsiaalpoliitika
47
intellektuaalomand
47

Euroopa Kohtu liikmed

Euroopa Kohus koosneb 27 kohtunikust ja 11 kohtujuristist.

Kohtunikud ja kohtujuristid nimetatakse ametisse liikmesriikide valitsuste ühisel kokkuleppel pärast konsulteerimist komiteega, mille ülesanne on anda arvamus nende ülesannete täitmiseks esitatud kandidaatide sobivuse kohta. Nende ametiaeg on kuus aastat ja seda võib pikendada.

Nad valitakse isikute hulgast, kelle sõltumatus on väljaspool kahtlust ning kellel on oma riigi kõrgeimatesse kohtunikuametitesse nimetamiseks nõutav kvalifikatsioon või kes on tunnustatud ja pädevad juristid.

Kohtunikud täidavad oma ülesandeid täiesti erapooletult ja sõltumatult.

Euroopa Kohtu kohtunikud valivad endi seast presidendi ja asepresidendi. Kohtunikud ja kohtujuristid nimetavad kohtusekretäri kuueaastaseks ametiajaks.

Kohtujuristide ülesanne on anda kõigis neile määratud kohtuasjades täiesti erapooletult ja sõltumatult põhjendatud juriidilisi arvamusi, mida nimetatakse ettepanekuteks. Need ettepanekud ei ole siduvad, kuid annavad vaidluse esemele täiendava hinnangu.

2023. aastal ei nimetatud ametisse ühtegi uut Euroopa Kohtu liiget.

K. Lenaerts

President

L. Bay Larsen

Asepresident

A. Arabadjiev

Esimese koja president

A. Prechal

Teise koja president

K. Jürimäe

Kolmanda koja president

C. Lycourgos

Neljanda koja president

E. Regan

Viienda koja president

M. Szpunar

Peakohtujurist

T. von Danwitz

Kuuenda koja president

F. Biltgen

Seitsmenda koja president

N. J. Cardoso da Silva Piçarra

Kaheksanda koja president

Z. Csehi

Kümnenda koja president

O. Spineanu-Matei

Üheksanda koja president

J. Kokott

Kohtujurist

M. Ilešič

Kohtunik

J.C. Bonichot

Kohtunik

M. Safjan

Kohtunik

S. Rodin

Kohtunik

M. Campos Sánchez-Bordona

Kohtujurist

P. G. Xuereb

Kohtunik

L. S. Rossi

Kohtunik

I. Jarukaitis

Kohtunik

P. Pikamäe

Kohtujurist

A. Kumin

Kohtunik

N. Jääskinen

Kohtunik

N. Wahl

Kohtunik

J. Richard de la Tour

Kohtujurist

A. Rantos

Kohtujurist

I. Ziemele

Kohtunik

J. Passer

Kohtunik

D. Gratsias

Kohtunik

M. L. Arastey Sahún

Kohtunik

A. M. Collins

Kohtujurist

M. Gavalec

Kohtunik

N. Emiliou

Kohtujurist

T. Ćapeta

Kohtujurist

L. Medina

Kohtujurist

A. Calot Escobar

Kohtusekretär

Protokolliline järjestus alates 15.11.2023

Üldkohus 2023. aastal

Peamiselt lahendab Üldkohus esimeses kohtuastmes hagisid Euroopa Liidu institutsioonide, organite ja asutuste aktide peale, mille on esitanud füüsilised ja juriidilised isikud (üksikisikud, äriühingud, ühendused jne), keda need aktid isiklikult ja otseselt puudutavad, ning liikmesriigid, ja hagisid, millega nõutakse institutsioonide või nende teenistujate tekitatud kahju hüvitamist.

Suur osa Üldkohtu lahendatavatest vaidlustest on majanduslikku laadi: intellektuaalomand (Euroopa Liidu kaubamärgid ja tööstusdisainilahendused), konkurents, riigiabi ning pangandus ja finantsjärelevalve.

Üldkohus on samuti pädev lahendama avaliku teenistuse valdkonna vaidlusi Euroopa Liidu ja tema teenistujate vahel.

Üldkohtu lahendite peale võib Euroopa Kohtule esitada apellatsioonkaebuse, mis on piiratud õigusküsimustega. Kohtuasjades, mis on juba kaks korda läbi vaadatud (esmalt sõltumatu apellatsioonikoja ja seejärel Üldkohtu poolt), võtab Euroopa Kohus apellatsioonkaebuse menetlusse ainult juhul, kui selles on tõstatatud liidu õiguse ühtsuse, järjepidevuse või edasiarendamise seisukohast oluline küsimus.

Üldkohtu tegevus ja areng

Marc van der Woude

Üldkohtu president

2023. aastal avaldus Üldkohtu kohtunike arvu kahekordistamise ette näinud reformi (määrus 2015/2422) täielik mõju. Sellest annab aimu Üldkohtu statistika. Üldkohus lõpetas 904 kohtuasja, samas kui sisse tuli 868 kohtuasja (mille hulka ei ole arvatud aasta lõpus esitatud 404 identset kohtuasja), vähendades nõnda menetluses olevate kohtuasjade arvu. Keskmine menetlusaeg püsis rahuldaval tasemel: keskmiselt 18,2 kuud, mis on kohtuasjade tõhusa menetlemise indikaator.

Samal ajal tugevdas Üldkohus oma praktikat suunata rohkem kohtuasju laiendatud koosseisudele. 2023. aastal menetleti 13,6% lõpetatud kohtuasjadest laiendatud koosseisudes ja sellistele koosseisudele suunati koguni 120 kohtuasja. Teatud erakordselt tähtsad kohtuasjad suunab Üldkohus nüüd julgemalt 15 kohtunikust koosnevale suurkojale. Täpsemalt tegi Üldkohus selles soliidses koosseisus otsuse kohtuasjas Venezuela vs. nõukogu, mis puudutas Euroopa Liidu Nõukogu poolt Venezuela ettevõtjate ja kodanike vastu võetud piiravaid meetmeid (T65/18 RENV; vt peatükk „Tagasivaade aasta olulisematele kohtuotsustele“). Suurkotta suunati samuti neli kohtuasja, mille olid esitanud neli Euroopa kohtunike organisatsiooni seoses Poola riikliku taaste- ja vastupidavuskavaga (T-530/22–T-533/22), ning kaks kohtuasja, mis olid seotud Euroopa Liidu poolt Ukraina sõja tõttu Venemaa suhtes rakendatud piiravate meetmetega (T-635/22 ja T-644/22).

Need rahuldavad tulemused on osaliselt tingitud Üldkohtu koosseisu stabiilsusest. 2023. aastal lahkus ametist ainult kaks kohtunikku, nimelt kohtunikud S. Frimodt Nielsen ja V. Valančius, keda asendavad vastavalt kohtunik S. L. Kalėda ja kohtunik L. Spangsberg Grønfeldt. Soovin neid siinkohal tänada panuse eest korrakohasesse õigusemõistmisse Euroopa Liidus. 2023. aastal lahkus ka kohtusekretär E. Coulon pärast 18 aastat lojaalset teenistust ja ametisse astus tema järeltulija V. Di Bucci. E. Couloni lahkumise puhul korraldati liidu menetlusõiguse kollokvium, kus kõrgetasemelised osalejad andsid üle tunnustusavaldused ja esitasid ettekandeid.

Kogu 2023. aasta jooksul jätkas Üldkohus uuenemist, et parandada kõige mahukamate ja keerulisemate kohtuasjade menetlemist. Nende kohtuasjade puhul on üldjuhul tegemist majandus- ja finantsõiguse valdkonda kuuluvate vaidlustega, mis vajavad ennetavat ja kohandatud lähenemisviisi nii ressursside eraldamise kui ka töö planeerimise osas. Selline lähenemisviis, millesse kaasatakse poolte esindajad, lühendab menetluse kestust ja võimaldab täpsemalt vastata poolte ootustele.

Lisaks eelnevale on Üldkohus selleks, et täielikult vastata õigussubjektide õiguspärasele ootusele seoses eelotsusepädevuse osalise üleandmisega teatud konkreetsetes valdkondades ja apellatsioonkaebuste menetlusse võtmise üle otsustamise mehhanismi laiendamisega, kogu 2023. aasta jooksul teinud tööd oma organisatsioonilise korralduse vajalike muudatustega ja tulevaste menetlusnormide väljatöötamisega.

 
1271 *
sisse tulnud kohtuasja
1148
hagi, neist:
intellektuaal- ja tööstusomand
309
liidu avalik teenistus
75
riigiabi ja konkurents
23
13
liikmesriikide esitatud hagi
65
tasuta õigusabi taotlust
Kohtuasja pool, kes ei suuda kohtukulusid tasuda, võib taotleda tasuta õigusabi.
* Üldkohtule esitati 2023. aasta lõpus erakorraline rida kohtuasju – sellesse kuulub 404 sisuliselt identset asja, mis puudutavad Euroopa Parlamendi liikmete täiendavas pensioniskeemis omandanud õigusi või ooteõigusi. Need kohtuasjad liideti. Kui arvestada neid üheainsa kohtuasjana, siis on netoarvud 868 sisse tulnud kohtuasja (745 hagi) ja 1438 pooleliolevat kohtuasja.

Kohtupraktika uuendused

Savvas S. Papasavvas

Üldkohtu asepresident

Vaidlused, mille üle Üldkohus peab otsustama, arenevad pidevalt. Iga lahend, mis õigussubjektide esitatud hagide kohta tehakse, on kui järgmine kivi, millega kohtupraktikat üles ehitatakse. 2023. aasta ei olnud erand, sest Üldkohtul tuli vastata ühtaegu uutele küsimustele traditsioonilistes valdkondades kui ka laduda vundamenti kiiresti arenevatele teemaringidele. Samuti andis see suurkojale võimaluse tulla kokku ühise välis- ja julgeolekupoliitika eripärase küsimuse lahendamiseks.

Juba Üldkohtu loomisest saadik on konkurentsieeskirjade kohaldamise kontroll olnud osa talle usaldatud kohtuvaidlustest. Seega on tal selles valdkonnas eriteadmised. Samas on õiguskeskkond nii selles kui ka teistes valdkondades alatises muutumises, mistõttu tuleb tal pidevalt analüüsida uusi, seni käsitlemata küsimusi. Nii oli see ka 24. mai 2023. aasta kohtuotsuse Meta Platforms Ireland vs. komisjon (T-451/20) puhul, milles Üldkohus analüüsis esimest korda otsingusõnadel põhineva teabenõude õiguspärasust määruse nr 1/2003 alusel ning tundlikke isikuandmeid sisaldavate dokumentide töötlemiseks loodud virtuaalse andmeruumi menetluse õiguspärasust. Üldkohus pidi veenduma, et komisjon piirdus oma nõudes üksnes teabega, mis oli vajalik, et kontrollida eeldatava rikkumise toimepanemist, mis õigustab uurimise läbiviimist (vt artiklit „Fookuses“).

Huvitavad ja seni käsitlemata küsimused tekkisid ka seoses Euroopa Liidu lepinguvälise vastutusega, kuigi see on traditsiooniline õigusvaldkond, milles on rikkalik kohtupraktika. Üldkohtule esitati nimelt hagi, milles nõuti hüvitist varalise ja mittevaralise kahju eest, mida International Management Group väidetavalt kandis seetõttu, et Euroopa Pettustevastase Ameti (OLAF) uurimisaruanne tema õigusliku seisundi kohta lekkis ajakirjandusse. Hageja väitis, et komisjon, kellega ta oli sõlminud mitu lepingut, ja OLAF käitusid õigusvastaselt. Sellega seoses täpsustas Üldkohus 28. juuni 2023. aasta kohtuotsuses IMG vs. komisjon (T-752/20) tingimusi, mis peavad olema täidetud, et tuvastada isikutele õigusi andva õigusnormi piisavalt selge rikkumine.

Kiiresti arenevate õigusvaldkondade esirinnas on pangandus ja rahandus. Üldkohtul tuleb menetleda üha rohkem hagisid, mis tulenevad ühtse kriisilahenduskorra kasutuselevõtust 2014. aastal. See kord näeb ette pankade kriisiohje raamistiku teatavate liikmesriikide suurpankade kriisilahenduseks. Eelkõige tugineb see Ühtsele Kriisilahendusnõukogule, mille ülesanne on tõenäoliselt maksejõuetusse sattuvate või maksejõuetute pankade kriisilahenduse ettevalmistamine ja kriisi tegelik lahendamine. Üldkohus võttis mitmes 22. novembri 2023. aasta kohtuotsuses esimest korda seisukoha nõude kohta tühistada Ühtse Kriisilahendusnõukogu otsus, mis puudutab võimaliku hüvitise maksmist pankade kriisilahendusest mõjutatud aktsionäridele ja võlausaldajatele (liidetud kohtuasjad T-302/20, T-303/20 ja T-307/20 Del Valle Ruíz jt vs. SRB ning kohtuasjad T-304/20 Molina Fernández vs. SRB, T-330/20 ACMO jt vs. SRB ning T-340/20 Galván Fernández-Guillén vs. SRB).

Lõpuks ei saa möödunud aasta uuendusliku kohtupraktika hulgas mööda minna 13. septembri 2023. aasta kohtuotsusest Venezuela vs. nõukogu (T65/18 RENV; vt peatükk „Tagasivaade aasta olulisematele kohtuotsustele“). Suurkojana kokku tulnud Üldkohus tegi otsuse selle kohta, kas kolmanda riigi, kõnealusel juhul Venezuela suhtes sealse inimõiguste, õigusriigi ja demokraatia olukorra halvenemise tõttu võetud piiravad meetmed on seaduslikud. Selles kontekstis pidi Üldkohus arutama tundlikke küsimusi, mis puudutavad selle kolmanda riigi õigust olla ära kuulatud ja tema poolt viidatud väidetavaid rahvusvahelise õiguse rikkumisi.

 
904
lahendatud kohtuasja
786
hagi, neist:
intellektuaal- ja tööstusomand
278
riigiabi ja konkurents
163
liidu avalik teenistus
66
14
liikmesriikide esitatud hagi
Keskmine menetlusaeg:
18,2 kuud
Nende Üldkohtu lahendite osakaal, mille peale esitati
apellatsioonkaebus Euroopa Kohtule:
31%
 
1841
pooleliolevat kohtuasja (31. detsembri 2023. aasta seisuga)
Peamised valdkonnad
institutsiooniline õigus
543
intellektuaal- ja tööstusomand
330
majandus- ja rahanduspoliitika
238
riigiabi ja konkurents
176
piiravad meetmed
116
liidu avalik teenistus
111
õigus tutvuda dokumentidega
35
rahvatervis
32
põllumajandus
30
kaubanduspoliitika
29

Üldkohtu liikmed

Üldkohtusse kuulub kaks kohtunikku igast liikmesriigist.

Üldkohtu liikmed valitakse isikute hulgast, kelle sõltumatus on väljaspool kahtlust ning kes on kõrgesse kohtunikuametisse määramiseks pädevad. Nad nimetatakse ametisse liikmesriikide valitsuste ühisel kokkuleppel pärast konsulteerimist komiteega, mille ülesanne on anda arvamus kandidaatide sobivuse kohta. Nende ametiaeg on kuus aastat ja seda võib pikendada. Nad valivad endi seast kolmeks aastaks presidendi ja asepresidendi. Nad nimetavad kohtusekretäri kuueaastaseks ametiajaks.

Kohtunikud täidavad oma ülesandeid täiesti erapooletult ja sõltumatult.

2023. aasta juunis nimetati Vittorio Di Bucci Üldkohtu kohtusekretäriks.

2023. aasta septembris asus Üldkohtus ametisse kaks kohtunikku: Saulius Lukas Kalėda (Leedu) ja Louise Spangsberg Grønfeldt (Taani).

M. van der Woude

President

S. S. Papasavvas

Asepresident

D. Spielmann

Esimese koja president

A. Marcoulli

Teise koja president

F. Schalin

Kolmanda koja president

R. da Silva Passos

Neljanda koja president

J. Svenningsen

Viienda koja president

M. J. Costeira

Kuuenda koja president

K. Kowalik-Bańczyk

Seitsmenda koja president

A. Kornezov

Kaheksanda koja president

L. Truchot

Üheksanda koja president

O. Porchia

Kümnenda koja president

M. Jaeger

Kohtunik

H. Kanninen

Kohtunik

J. Schwarcz

Kohtunik

M. Kancheva

Kohtunik

E. Buttigieg

Kohtunik

V. Tomljenović

Kohtunik

S. Gervasoni

Kohtunik

L. Madise

Kohtunik

N. Półtorak

Kohtunik

I. Reine

Kohtunik

P. Nihoul

Kohtunik

U. Öberg

Kohtunik

C. Mac Eochaidh

Kohtunik

G. De Baere

Kohtunik

R. Frendo

Kohtunik

T. R. Pynnä

Kohtunik

J. C. Laitenberger

Kohtunik

R. Mastroianni

Kohtunik

J. Martín y Pérez de Nanclares

Kohtunik

G. Hesse

Kohtunik

M. Sampol Pucurull

Kohtunik

M. Stancu

Kohtunik

P. Škvařilová-Pelzl

Kohtunik

I. Nõmm

Kohtunik

G. Steinfatt

Kohtunik

R. Norkus

Kohtunik

T. Perišin

Kohtunik

D. Petrlík

Kohtunik

M. Brkan

Kohtunik

P. Zilgalvis

Kohtunik

K. Kecsmár

Kohtunik

I. Gâlea

Kohtunik

I. Dimitrakopoulos

Kohtunik

D. Kukovec

Kohtunik

S. Kingston

Kohtunik

T. Tóth

Kohtunik

B. Ricziová

Kohtunik

E. Tichy-Fisslberger

Kohtunik

W. Valasidis

Kohtunik

S. Verschuur

Kohtunik

S. L. Kalėda

Kohtunik

L. Spangsberg Grønfeldt

Kohtunik

V. Di Bucci

Kohtusekretär

Protokolliline järjestus alates 27.9.2023

Kohtupraktika 2023. aastal

Fookuses

Isikuandmete kaitse ja konkurentsiõiguse vastasmõju

4. juuli 2023. aasta kohtuotsus Meta Platforms jt (C-252/21)

Saksamaa föderaalne konkurentsiamet keelas Meta kontserni kuuluvatel äriühingutel seada Saksa kasutajate jaoks suhtlusvõrgustiku Facebook kasutamise tingimuseks nende kohta käivate Facebooki-väliste (off Facebook) andmete töötlemist ilma nende nõusolekuta. Amet leidis, et niisugune andmetöötlus ei ole kooskõlas isikuandmete kaitse üldmäärusega ja kujutab endast seega Meta kontserni poolt turgu valitseva seisundi kuritarvitamist.

Euroopa Kohus, kelle poole Saksa kohus pöördus Meta kontserni poolt selle keelu vaidlustamiseks algatatud kohtuvaidluses, otsustas, et liikmesriigi konkurentsiasutusel on turgu valitseva seisundi kuritarvitamise uurimise raames õigus tuvastada isikuandmete kaitse üldmääruse rikkumine. Sellele vaatamata peab ta tegema lojaalset koostööd viidatud määrusega loodud spetsiaalsete järelevalveasutustega. Kui need asutused või Euroopa Kohus on uuritava tegevuse kohta juba otsuse teinud, on konkurentsiasutus seotud nende hinnangutega, mis on antud seoses isikuandmete kaitse üldmäärusega.

Euroopa Kohus tegi otsuse ka küsimuses, kas nn tundlike andmete töötlemine, mis on isikuandmete kaitse üldmäärusega põhimõtteliselt keelatud, võib erandkorras olla lubatud juhul, kui andmesubjekt on need andmed ilmselgelt avalikustanud. Euroopa Kohus otsustas, et ainuüksi asjaolu, et kasutaja külastab veebisaite või kasutab rakendusi, millest võivad tulla ilmsiks tundlikud andmed, nagu rassiline või etniline päritolu, poliitilised vaated, usulised veendumused või seksuaalne sättumus, ei tähenda, et ta ilmselgelt avalikustab oma andmed isikuandmete kaitse üldmääruse tähenduses. Sama kehtib ka siis, kui kasutaja sisestab andmeid või aktiveerib integreeritud valikunuppe, välja arvatud juhul, kui ta on enne sõnaselgelt väljendanud oma valikut teha enda kohta käivad andmed avalikult kättesaadavaks piiramatule arvule isikutele.

Asjaolu, et suhtlusvõrgustiku operaator on turgu valitsevas seisundis, ei takista kasutajat andmast oma andmete töötlemiseks kehtivat ja vabatahtlikku nõusolekut. Arvestades aga, et niisugune turgu valitsev seisund võib mõjutada kasutajate valikuvabadust, on see asjaolu siiski oluline tegur selle kindlakstegemisel, kas nõusolek anti tõepoolest kehtivalt. Euroopa Kohus lisas, et selle nõusoleku olemasolu peab tõendama suhtlusvõrgustiku operaator.

Isikuandmete kaitse üldmäärus

Isikuandmete kaitse üldmäärusega ühtlustatakse ja piiritletakse isikuandmete kaitset käsitlevat liidu õigust, et saavutada ühtne regulatsioon.

Isikuandmete kaitse üldmäärus paneb kohustused igale avalik-õiguslikule või eraõiguslikule asutusele, kes kogub isikuandmeid liidu territooriumil. Isikuandmete kaitse üldmäärusest tulenevaid kohustusi rikkuvate asutuste suhtes kohaldatakse erinevaid karistusi.

Digiajastul tagab liit isikuandmete kaitse üldmäärusega isikutele palju õigusi, sealhulgas õiguse teabele, õiguse olla unustatud, õiguse tutvuda kogutud isikuandmetega või õiguse nende kustutamisele, mis kõik aitavad tugevdada nende eraelu puutumatust. Andmekaitse vallas peetakse neid norme maailma kõige rangemateks.

Off Facebooki“ andmed

Meta Platforms Ireland haldab liidus veebipõhise suhtlusvõrgustiku Facebook pakkumist. Facebookis registreerudes nõustuvad kasutajad selle äriühingu koostatud tüüptingimustega, mis hõlmavad andmete ja küpsiste kasutamise poliitikat. Selle poliitika kohaselt kogub Meta Platforms Ireland kasutajate ja seadmete kohta andmeid, mis puudutavad kasutajate tegevust suhtlusvõrgustikus ja sellest väljaspool, ning seob need andmed asjasse puutuvate kasutajate Facebooki kontodega. Need andmed, mida nimetatakse ka off Facebooki andmeteks, on muu hulgas andmed kolmandate isikute veebisaitide ja rakenduste külastamise kohta ning andmed, mis on seotud teiste Meta kontserni kuuluvate veebipõhiste teenuste (sh Instagram, WhatsApp) kasutamisega. Nende andmete kogumine võimaldab isikupärastada Facebooki kasutajatele suunatud reklaamsõnumeid.

Fookuses

21. detsembri 2023. aasta kohtuotsus European Superleague Company (C-333/21)

FIFA ja UEFA on rahvusvahelised jalgpalliföderatsioonid, kes reguleerivad Euroopas professionaalset jalgpalli. Nad võtsid vastu reeglid, mis annavad neile õiguse anda luba Euroopas klubidevaheliste jalgpallivõistluste korraldamiseks ja nende võistlustega seotud erinevate meediaõiguste kasutamiseks. UEFA korraldab ka Euroopa klubide vahelisi võistlusi, näiteks Meistrite Liigat.

Kaksteist Euroopa jalgpalliklubi soovisid ellu kutsuda uue jalgpallivõistluse: Superliiga. See võistlus võib mõjutada UEFA klubidevaheliste võistluste kulgemist ja nendega seotud meediaõiguste kasutamist. FIFA ja UEFA olid uue võistluse vastu ning ähvardasid määrata sanktsioone klubidele ja mängijatele, kes otsustavad sellel osaleda.

Projekti eest vastutav ettevõtja European Superleague Company vaidlustas FIFA ja UEFA reeglid Madridi kohtus. Viimane pöördus Euroopa Kohtu poole küsimusega, kas need reeglid on kooskõlas liidu õigusega, mis keelab takistada vaba konkurentsi ja teenuste osutamise vabadust.

Kooskõlas oma kohtuotsusest Bosman tuleneva praktikaga rõhutas Euroopa Kohus, et spordivõistluste korraldamine ja nendega seotud meediaõiguste kasutamine kujutavad endast liidu õiguse kohaldamisalasse kuuluvat majandustegevust.

Kohus leidis, et reguleerimise, kontrollimise ja sanktsioonide määramise pädevust, mis FIFA-l ja UEFA-l on selliste potentsiaalselt konkureerivate jalgpallivõistluste korraldamise suhtes nagu Superliiga projekt, tuleb teostada läbipaistvalt, objektiivselt, mittediskrimineerivalt ja proportsionaalselt, kuna vastasel juhul rikutakse liidu konkurentsiõigust ja teenuste osutamise vabadust.

Lisaks asus Euroopa Kohus seisukohale, et FIFA ja UEFA reeglid meediaõiguste kasutamise kohta võivad liidu konkurentsiõigusega vastuollu minna, kui need ei too kasu jalgpalli erinevatele osalistele, näiteks tagades saadud tulu solidaarse ümberjagamise. Euroopa Kohus märkis, et need reeglid võivad kahjustada Euroopa jalgpalliklubisid, meediaturgudel tegutsevaid ettevõtjaid ning tarbijaid ja televaatajaid, takistades neil osa saada uutest võistlustest, mis võivad olla uuenduslikud või huvitavad.

Kohtuotsusest Bosman tulenev praktika

Euroopa Kohus otsustas 15. detsembri 1995. aasta märgilises kohtuotsuses Bosman (C-415/93), et spordiga tegelemine kujutab endast üldjuhul majandustegevust, mis kuulub liidu õiguse kohaldamisalasse. Ta leidis ka, et töötajate vaba liikumisega on vastuolus:

  • spordialaliitude vastu võetud kodakondsusklauslid, mille kohaselt võivad spordiklubid kasutada ainult piiratud arvu teiste liikmesriikide kodanikest elukutselisi mängijaid, ja
  • nende liitude kehtestatud üleminekuklauslid, mille kohaselt tohib liikmesriigi kodanikust elukutseline mängija pärast klubiga sõlmitud lepingu lõppemist minna tööle teise liikmesriigi klubisse ainult siis, kui viimane on maksnud endisele klubile hüvitist.

Euroopa Kohus ja sport

Pärast kohtuotsust Bosman on Euroopa Kohtul olnud mitu korda võimalus otsustada spordiga tegelemise tingimuste kohta liidu majandusõiguse seisukohast:

  • kohtuotsuses Bosman viidatud kodakondsusklausleid liikmesriikide kodanikest sportlaste kohta ei tohi kohaldada ka sellise riigi sportlaste suhtes, kellega liit on sõlminud assotsiatsiooni- või partnerluslepingu (8. mai 2003. aasta kohtuotsus Deutscher Handballbund (C-438/00) ja 12. aprilli 2005. aasta kohtuotsus Simutenkov (C-265/03)),
  • Rahvusvahelise Olümpiakomitee dopinguvastased reeglid kuuluvad liidu konkurentsiõiguse kohaldamisalasse, kuid ei ole sellega vastuolus, kuna need on vajalikud spordivõistluste nõuetekohase toimumise tagamiseks (18. juuli 2006. aasta kohtuotsus Meca-Medina and Majcen vs. komisjon (C-519/04 P)),
  • jalgpalliklubid võivad nõuda väljaõppega proportsionaalset hüvitist nende poolt treenitud noormängijate eest, kui need mängijad soovivad sõlmida oma esimese elukutselise mängija lepingu teise liikmesriigi klubiga (16. märtsi 2010. aasta kohtuotsus Olympique Lyonnais (C-325/08)).

Fookuses

Isikuandmete kaitse ja võitlus ettevõtjatevahelise konkurentsi eeskirjade rikkumiste vastu

24. mai 2023. aasta kohtuotsus Meta Platforms Ireland vs. komisjon (T-451/20)

Komisjoni uurimisvolitused

Euroopa Liidu konkurentsieeskirjad keelavad ettevõtjatevahelised kokkulepped, ettevõtjate ühenduste otsused ja kooskõlastatud tegevuse, mis võivad mõjutada liikmesriikidevahelist kaubandust ning takistada, piirata või kahjustada konkurentsi siseturul (ELi toimimise lepingu (ELTL) artikkel 101). Samuti keelavad need turul turgu valitsevas seisundis olevatel äriühingutel seda seisundit kuritarvitada, näiteks kehtestades ebaõiglasi hindu, piirates tootmist või vältides uuendusi tarbijate kahjuks (ELTL artikkel 102).

Liidu määrus nr 1/2003 mängib konkurentsieeskirjade rakendamisel olulist rolli. See annab Euroopa Komisjonile laialdased uurimisvolitused. Komisjon võib muu hulgas korraldada kontrolle ja küsitleda kõiki isikuid, kellel võib olla asjakohast teavet.

Komisjon nõudis 2020. aastal uurimise käigus, mis käsitles Facebooki kontserni väidetavat konkurentsivastast tegevust isikuandmete kasutamisel ja oma suhtlusvõrgustiku platvormi haldamisel, et Meta Platforms Ireland esitaks talle kõik dokumendid, mille kolm tema vastutavat töötajat olid koostanud või saanud ja mis sisaldasid ühte või mitut konkreetset sõna.

Nende sõnade hulka kuulusid sõnaühendid „big question“ (suur küsimus), „for free“ (tasuta), „not good for us“ (ei ole meile hea) ja „shut* down“ (kinni panema).

Selle teabe edastamata jätmise korral ähvardas Metat võimalik karistusmakse 8 miljonit eurot päevas.

Meta vaidlustas Euroopa Komisjoni teabenõude õiguspärasuse Euroopa Liidu Üldkohtus. Meta hinnangul olid sellised otsingusõnad ilmselgelt liiga ebamäärased ja üldsõnalised ning osa laiaulatuslikust „teabepüügist“.

Samal ajal esitas Meta ajutiste meetmete kohaldamise taotluse, et peatada komisjoni nõude täitmine seni, kuni Üldkohus teeb asjas sisulise otsuse.

29. oktoobril 2020 tegi Üldkohtu president määruse ajutiste meetmete kohaldamise taotluse kohta. Ta peatas komisjoni otsuse täitmise kuni ajani, mil kehtestatakse erimenetlus niisuguste väljanõutud dokumentide esitamiseks, mis ei ole seotud Meta äritegevusega ja mis ühtlasi sisaldavad tundlikke isikuandmeid („kaitstud dokumendid“). Selle määruse täitmiseks kehtestas komisjon nende kaitstud dokumentide jaoks virtuaalse andmeruumi menetluse. Selle menetluse kohaselt võis dokumendid uurimistoimikusse lisada alles pärast seda, kui piiratud arv uurimisrühma liikmeid ja Meta advokaadid olid need selles virtuaalses ruumis läbi vaadanud.

24. mail 2023 tegi Üldkohus asjas sisulise otsuse. Ta jättis Meta hagi tervikuna rahuldamata.

Üldkohus tuletas oma otsuses meelde Euroopa Komisjoni laialdasi uurimisvolitusi selle kontrollimisel, kas ettevõtjad järgivad konkurentsieeskirju. Kontrolli käigus võib komisjonil olla kasu konkreetsete otsingusõnade kasutamisest.

META

Meta on hargmaine tehnoloogiaettevõtja, mille peakontor asub Ameerika Ühendriikides. Lisaks Instagramile ja WhatsAppile on üks Meta lipulaevadest suhtlusvõrgustik Facebook, mis võimaldab registreeritud kasutajatel luua profiile, laadida üles fotosid ja videoid, saata sõnumeid ja olla kontaktis teiste kasutajatega. Meta pakub ka veebipõhist müügikuulutuste teenust Facebook Marketplace, mis võimaldab kasutajatel asju osta ja müüa.

Ajutiste meetmete kohaldamine

Ajutiste meetmete kohaldamise taotluse eesmärk on viivitamatult saavutada institutsiooni akti täitmise peatamine kuni hagi menetlemise ja lõpliku kohtulahendi tegemiseni. Selleks, et Üldkohtu president saaks ajutise meetme määrata, ei tohi hagi esmapilgul tunduda selgelt põhjendamatu. Samuti peab hageja tõendama, et täitmise peatamata jätmisel tekiks tal oluline ja hüvitamatu kahju. Viimaseks tuleb ajutiste meetmete kohaldamise otsuses kaaluda taotleja huve teiste osapoolte huvide ja avaliku huviga.

Vastuseks Meta väitele, et otsingusõnu kasutav uurimine sekkub töötajate eraellu, leidis Euroopa Kohus, et see meede on asjakohane üldist huvi pakkuvate eesmärkide saavutamiseks, nimelt aitab see toimida aluslepingutega ette nähtud konkurentsireeglistikul.

Sellega seoses rõhutas Üldkohus kaasnevaid meetmeid, mida komisjon oli võtnud. Kaitstud dokumendid tuli nimelt saata komisjonile eraldi elektroonilisel andmekandjal ja paigutada virtuaalsesse andmeruumi. Sellele pääses ligi ainult piiratud arv uurimisrühma liikmeid. Toimikusse lisatavate dokumentide valimine pidi toimuma Meta advokaatide juuresolekul. Juhul, kui dokumendi määratluse osas tekkis eriarvamus, lahendas selle selleks kokku kutsutud komisjon.

Kohtuasi T-452/20

Samal kuupäeval esitas komisjon teabenõude Meta Platforms Irelandile paralleelses uurimises, mis käsitles teatavaid Facebook Marketplace’i platvormiga seotud tegevusi. Meta Platforms Irelandi poolt selle otsuse peale esitatud tühistamishagi jättis Üldkohus samal päeval tehtud otsusega kohtuasjas T-452/20 rahuldamata.

Meta esitas Üldkohtu otsuste T-451/20 ja T-452/20 peale Euroopa Kohtule apellatsioonkaebused (pooleliolevad kohtuasjad C-497/23 P ja C-496/23 P).

Fookuses

Euroopa ettevõtjate kaitse Ameerika Ühendriikide eksterritoriaalsete sanktsioonide eest

12. juuli 2023. aasta kohtuotsus IFIC Holding vs. komisjon (T-8/21)

Kolmandate riikide poolt vastu võetud seaduste eksterritoriaalne mõju

Õigusaktide eksterritoriaalsus tähendab, et nende mõju ulatub väljapoole selle riigi piire, kes need vastu võttis. Euroopa Liidu blokeerimisseadus (nõukogu määrus (EÜ) nr 2271/96) kaitseb liidu ettevõtjaid kolmandate riikide õigusaktide eksterritoriaalse kohaldamise eest. Euroopa Liit võttis selle seaduse vastu 1996. aastal, et kaitsta Euroopa ettevõtjaid, kelle äritegevust Kuuba, Iraani või Liibüaga soovisid Ameerika Ühendriigid takistada.

2018. aastal ajakohastas EL vastuseks USA taganemisele Iraani tuumaleppest oma blokeerimisseadust, et see hõlmaks USA taaskehtestatud eksterritoriaalseid sanktsioone. See on osa liidu toetusest Iraani tuumaleppe jätkuvale ja täielikule rakendamisele, mida tehakse eelkõige liidu ja Iraani vaheliste kaubandus- ja majandussuhete edendamisega.

Ameerika Ühendriigid taganesid 2018. aastal Iraani tuumaleppest, mille ese on kontrollida Iraani tuumaprogrammi vastutasuks Iraani suhtes kehtestatud majandussanktsioonide lõpetamise eest. Pärast seda taganemist taastasid Ameerika Ühendriigid Iraani vastu suunatud sanktsioonid ja nimekirja isikutest, kelle varad blokeeritakse. Samuti oli jälle keelatud kaubelda kõikide isikute ja üksustega, kes on kantud Ameerika ametiasutuste koostatud nimekirja. See keeld kehtis ka väljaspool Ameerika Ühendriike asutatud ettevõtjate, sealhulgas Euroopa ettevõtjate suhtes.

Vastuseks sanktsioonide taaskehtestamisele ajakohastas Euroopa Liit oma ettevõtjate huvide tagamiseks oma nn blokeerimisseadust. Sellega keelati Euroopa ettevõtjate kaitsmiseks USA sanktsioonide eksterritoriaalse kohaldamise mõju eest ettevõtjatel neid sanktsioone järgida, kui Euroopa Komisjon ei ole selleks luba andnud. Olgu märgitud, et niisuguse loa võib anda, kui välissanktsioonide täitmata jätmine võib tõsiselt kahjustada ettevõtja või liidu huve.

IFIC Holding AG on Saksa äriühing, mis kuulub kaudselt Iraani riigile ja mis lisati nimekirja 2018. aastal. Pärast seda kannet peatas Clearstream Banking AG, kes on ainus Saksamaal tegevusloa saanud väärtpaberite depoopank, IFIC-le selliste dividendide maksmise, mida viimane saab osalustelt erinevates Saksa ettevõtjates, ja blokeeris need eraldi kontole.

Clearstream on samuti taotlenud komisjonilt luba täita USA sanktsioone seoses IFIC väärtpaberite või rahaliste vahenditega. Komisjon andis selle loa esialgu 2020. aasta aprillis 12 kuuks ning pikendas seda seejärel 2021. ja 2022. aastal. IFIC vaidlustas need otsused Üldkohtule esitatud tühistamishagis.

Üldkohus jättis IFIC hagi rahuldamata, lubades seega Clearstream Banking AG-l täita Iraani suhtes kehtestatud USA sanktsioone. Üldkohus leidis, et kuigi komisjon oli kohustatud arvestama luba taotlenud ettevõtja (Clearstream) huve, ei olnud ta kohustatud võtma arvesse nimekirja kantud ettevõtja (IFIC) huve ega analüüsima teisi, IFIC jaoks vähem piiravaid võimalusi. Samuti leidis ta, et Euroopa Liidu taotletavad eesmärgid seoses kolmanda riigi eksterritoriaalse sanktsiooniga õigustavad IFIC õiguse olla ära kuulatud piiramist komisjoni loa andmisele eelneva otsustusprotsessi käigus.

Tühistamishagi

Tühistamishagiga taotletakse liidu õigusega vastuolus olevate liidu institutsioonide õigusaktide tühistamist. Teatud tingimustel võivad liikmesriigid, Euroopa institutsioonid ja eraõiguslikud isikud esitada Euroopa Kohtule või Üldkohtule tühistamishagi. Kui hagi on põhjendatud, õigusakt tühistatakse. Asjasse puutuv institutsioon peab seepeale täitma õiguslünga, mis õigusakti tühistamisega võib tekkida.

Kohtuasi Bank Melli Iran (C-124/20)

Selles teises kohtuasjas tugines Iraani riigile kuuluv pank BMI Saksa kohtus blokeerimisseadusele, et vaidlustada USA sanktsioonide kohaldamine Saksamaal. Euroopa Kohus, kelle poole pöörduti Euroopa Liidu blokeerimisseaduse küsimuses esimest korda, otsustas, et liikmesriigi kohtus toimuvas tsiviilkohtumenetluses saab tugineda liidu õiguses sätestatud keelule täita USA poolt Iraani suhtes kehtestatud sanktsioone.

Tagasivaade aasta olulisematele kohtuotsustele

Tarbijad


Euroopa tarbijapoliitika eesmärk on kaitsta tarbijate tervist, ohutust ning majanduslikke ja õiguslikke huve, olenemata sellest, kus nad Euroopa Liidus elavad, reisivad või ostlevad.


Euroopa Kohus: Euroopa Liidu tarbijate õiguste tagamine

Siia on põimitud YouTube’ist pärit sisu. Kuna YouTube võib koguda isikuandmeid ja jälgida teie vaatamiskäitumist, kuvame video alles pärast seda, kui olete nõustunud YouTube’i kasutatavate küpsistega ja muu sarnase tehnoloogiaga, mida on kirjeldatud nende andmekaitsetingimustes.

  • Eraisik kaebas Mercedes-Benz Groupi kohtusse, väites, et kontsern oli talle kahju tekitanud, varustades tema sõiduki tarkvaraga (nn katkestusseade), mis külma ilma korral vähendab heitgaasitagastuse määra. Ta leidis, et sellel tarkvaral on kahjulikud tagajärjed keskkonnale ja see on vastuolus liidu õigusega. Saksa õiguse kohaselt võib pelga hooletuse korral tunnustada õigust hüvitisele, kui on rikutud seadust, mis kaitseb teist isikut. Saksa kohus küsis seetõttu Euroopa Kohtult, kas liidu õigus kaitseb sellise sõiduki konkreetse ostja spetsiifilisi huve. Euroopa Kohus otsustas, et liidu õigus loob otsese seose autotootja ja mootorsõiduki konkreetse ostja vahel. Seega on ebaseadusliku katkestusseadmega varustatud sõiduki ostjal õigus saada autotootjalt hüvitist, kui see seade on ostjale kahju tekitanud.

    21. märtsi 2023. aasta kohtuotsus Mercedes-Benz Group (C-100/21)

  • Hispaania kohus esitas Euroopa Kohtule küsimuse, kas liidu õigusega on kooskõlas kohalikud õigusaktid, mis käsitlevad juhiga üürisõidukiteenust Barcelona linnastus. Kõnealuste õigusaktidega nõutakse, et ettevõtjatel, kellel on juba luba nende teenuste osutamiseks riigi tasandil, on Barcelona linnastus tegutsemiseks vaja täiendavat tegevusluba. Samuti piirab see juhiga üürisõidukiteenuse lubade arvu ühega iga selles linnastus väljastatud 30 taksoteenuse loa kohta. Euroopa Kohus otsustas, et täiendava loa saamise nõue lisaks riigi tasandil ette nähtud loale võib olla vajalik transpordi heaks korraldamiseks, kuid juhiga üürisõidukiteenuse lubade arvu piiramine kujutab endast asutamisvabaduse põhjendamatut piirangut ja on seega liidu õigusega vastuolus.

    8. juuni 2023. aasta kohtuotsus Prestige ja Limousine (C-50/21)

  • Jalgrattur, kes sõitis elektrilise jalgrattaga Brugge (Belgia) lähedal üldkasutataval teel, sai autolt löögi ja suri mõned kuud hiljem. Võimaliku hüvitise saamise õiguse kindlaksmääramiseks algatatud kohtumenetluse käigus tekkis vaidlus selle üle, kas elektriline jalgratas tuleb liigitada „sõidukiks“. See liigitus (mis sõltub Euroopa direktiivi tõlgendamisest) on otsustava tähtsusega kindlaksmääramisel, kas kannatanu oli „mootorsõiduki juht“ või sai ta Belgia õiguse alusel nõuda automaatset hüvitist kui „vähekaitstud liikleja“. Euroopa Kohus leidis oma otsuses, et elektrilise jalgratta suhtes ei kehti mootorsõidukite kindlustamise kohustus, kuna see ei liigu edasi üksnes mehaanilise jõuga. Masinad, mis ei liigu edasi vaid mehaanilise jõuga, näiteks elektriline jalgratas, mis võib algse lihasimpulsi abil kiirendada kiiruseni 20 km/h, ei näi nimelt tekitavat samaväärset isikukahju või materiaalset kahju kui mootorrattad, sõiduautod, veoautod või muud sõidukid, mis liiguvad edasi üksnes mehaanilise jõuga, kuna viimased võivad liikuda tunduvalt kiiremini.

    12. oktoobri 2023. aasta kohtuotsus KBC Verzekeringen (C-286/22)

  • COVID19 pandeemia ajendas mitut liikmesriiki, sealhulgas Slovakkiat, võtma meetmeid seoses reisibüroode poolt terviseolukorra tõttu tühistatud reiside hüvitamisega. Kõnealused riigisisesed eeskirjad võimaldavad väljastada vautšereid, mida saab kasutada kaheksateist kuud ja mille alusel tehakse tagasimakse alles pärast selle aja möödumist. Neid meetmeid põhjendati maksejõuetuse riski ja reisikorraldajate raskustega. Euroopa Kohus otsustas, et liikmesriigid ei saa tugineda vääramatule jõule, et teha erandeid pakettreiside direktiivis ette nähtud täieliku tagasimaksmise kohustusest. Ta leidis, et reisi väärtus tuleb tagastada rahas ning reisibürood ei tohi pakkuda vautšereid, välja arvatud juhul, kui reisija nõustub sellise korraldusega vabatahtlikult. Kuna Slovakkia võttis vastu seadusemuudatuse, millega jäeti reisijad ajutiselt ilma õigusest lõpetada pakettreisileping tasuta ja saada täielik tagasimakse, siis rikkus Slovakkia liidu õigusest tulenevat kohustust.

    8. juuni 2023. aasta kohtuotsused UFC que Choisir ja CLCV (C-407/21) ning komisjon vs. Slovakkia (C-540/21)

Keskkond

Liit on pühendunud keskkonna kvaliteedi säilitamisele ja parandamisele ning inimeste tervise kaitsmisele. See põhineb ettevaatus- ja ennetusprintsiibil ning põhimõttel, et saastaja maksab.


Euroopa Kohus ja keskkond

Siia on põimitud YouTube’ist pärit sisu. Kuna YouTube võib koguda isikuandmeid ja jälgida teie vaatamiskäitumist, kuvame video alles pärast seda, kui olete nõustunud YouTube’i kasutatavate küpsistega ja muu sarnase tehnoloogiaga, mida on kirjeldatud nende andmekaitsetingimustes.

  • Euroopa Kohus otsustas 2018. aastal, et Rumeenia on kohustatud lõpetama jäätmete ebaseadusliku ladustamise ja sulgema 68 loata prügilat. Kuna komisjon leidis 2022. aastal, et Rumeenia ei ole 2018. aasta kohtuotsust endiselt täitnud, esitas ta uue liikmesriigi kohustuste rikkumise hagi. Euroopa Kohus tuvastas, et Rumeenias tegutseb endiselt 31 loata prügilat. Seetõttu mõistis ta Rumeenialt välja 1,5 miljonit eurot ning iga loata prügila kohta 600 eurot iga hilinetud päeva eest. Trahvi määramisel võttis Euroopa Kohus arvesse rikkumise raskust ja kestust ning Rumeenia maksevõimet. 2018. aasta kohtuotsuse täitmata jätmisega kaasneb oht, et tekib märkimisväärne reostus ja tõsised tagajärjed inimeste tervisele, sest pinnasesse, õhku ja vette vabaneb kahjulikke aineid.

    14. detsembri 2023. aasta kohtuotsus komisjon vs. Rumeenia (C-109/22)

Isikuandmete kaitse

Euroopa Liidul on tugevad ja sidusad isikuandmete kaitse normid. Isikuandmete töötlemine ja säilitamine peab vastama õigusaktides sätestatud seaduslikkuse tingimustele ning eelkõige peab see piirduma rangelt vajalikuga ega tohi ebaproportsionaalselt riivata õigust eraelu puutumatusele.


Euroopa Kohus digitaalses maailmas

Siia on põimitud YouTube’ist pärit sisu. Kuna YouTube võib koguda isikuandmeid ja jälgida teie vaatamiskäitumist, kuvame video alles pärast seda, kui olete nõustunud YouTube’i kasutatavate küpsistega ja muu sarnase tehnoloogiaga, mida on kirjeldatud nende andmekaitsetingimustes.

  • Kodanik esitas isikuandmete kaitse üldmäärusele tuginedes Österreichische Postile, kes on Austria peamine posti- ja logistikateenuste operaator, taotluse anda talle teada, kes on need vastuvõtjad, kellele see operaator on tema isikuandmeid edastanud. Austria kõrgeim kohus küsis Euroopa Kohtult, kas isikuandmete kaitse üldmäärus annab andmesubjektile õiguse teada, kes on andmete konkreetsed vastuvõtjad. Euroopa Kohus vastas, et kui isikuandmed on edastatud või edastatakse vastuvõtjatele, on vastutav töötleja andmesubjekti taotluse korral kohustatud esitama talle konkreetsete vastuvõtjate andmed. Ainult juhul, kui vastuvõtjaid ei ole (veel) võimalik kindlaks teha, võib vastutav töötleja piirduda üksnes kõnealuste vastuvõtjate kategooriate teatamisega. Sellega võib vastutav töötleja piirduda ka juhul, kui ta tõendab, et taotlus on ilmselgelt põhjendamatu või ülemäärane.

    12. jaanuari 2023. aasta kohtuotsus Österreichische Post (C-154/21)

  • 2014. aastal sai panga Pankki S töötaja, kes oli ühtlasi selle panga klient, teada, et teised panga töötajad olid korduvalt tutvunud tema isikuandmetega. Kuna töötaja kahtles, kas selline andmetega tutvumine on seaduslik, esitas ta Pankki Sile, kes oli vahepeal tema töölepingu üles öelnud, taotluse teatada talle tema andmetega tutvunud isikute nimed ning andmetega tutvumise täpsed kuupäevad ja põhjused. Pankki S keeldus töötajate nimede avaldamisest põhjendusega, et see teave kujutab endast nende töötajate isikuandmeid. Euroopa Kohus, kelle poole pöördus Soome kohus, otsustas, et igaühel on õigus teada, millal ja mis põhjusel on tema isikuandmetega tutvutud, ning et asjaolu, et vastutav töötleja tegeleb pangandustegevusega, ei mõjuta selle õiguse sisu.

    22. juuni 2023. aasta kohtuotsus Pankki S (C-579/21)

  • Euroopa Kohus otsustas vastuseks Leedu kõrgeima halduskohtu küsimusele, et eraelu puutumatust ja elektroonilist sidet käsitleva direktiiviga on vastuolus see, kui elektroonilise sidega seotud andmeid, mida säilitavad elektroonilise side teenuste osutajad ja mis on seejärel tehtud pädevatele asutustele kättesaadavaks raske kuritegevuse vastu võitlemise eesmärgil, kasutatakse avaliku sektori korruptsiooniga seotud haldusuurimistes. Lisaks ei tohi teenuseosutajate poolt raske kuritegevuse vastu võitlemise eesmärgil salvestatud ja ametiasutustele kättesaadavaks tehtud liiklus- ja asukohaandmeid seejärel edastada teistele ametiasutustele korruptsiooniga seotud ametialaste eksimuste vastu võitlemise eesmärgil.

    7. septembri 2023. aasta kohtuotsus Lietuvos Respublikos generaline prokuratura (C-162/22)

  • Patsient palus oma hambaarstil anda talle tasuta koopia oma tervisetoimikust, kuid hambaarst nõudis, et patsient kannaks selle koopia esitamisega seotud kulud. Patsient leidis, et tal on õigus saada tasuta koopia ja esitas hagi Saksa kohtule. Euroopa Kohus tuletas vastuseks talle esitatud eelotsuse küsimusele meelde, et isikuandmete kaitse üldmääruses on sätestatud patsiendi õigus saada oma tervisetoimiku esimene koopia, ilma et talle üldjuhul kaasneks sellega kulusid, ning vastutav töötleja võib nõuda tasu ainult järgmiste koopiate eest. Seega on hambaarst kohustatud andma esimese koopia patsiendi andmetest tasuta, ilma et patsient peaks oma taotlust põhjendama.

    26. oktoobri 2023. aasta kohtuotsus FT (tervisetoimiku koopiad) (C-307/22)

Võrdne kohtlemine ja tööõigus

Euroopa Liidus on üle 240 miljoni töötaja. Seega saab suur hulk kodanikke otseselt kasu Euroopa tööõiguse sätetest, mis kehtestavad töötamise ja töö saamise miinimumnõuded ja täiendavad seega liikmesriikide poliitikat.


Euroopa Kohus: võrdse kohtlemise tagamine ja vähemuste õiguste kaitse

Siia on põimitud YouTube’ist pärit sisu. Kuna YouTube võib koguda isikuandmeid ja jälgida teie vaatamiskäitumist, kuvame video alles pärast seda, kui olete nõustunud YouTube’i kasutatavate küpsistega ja muu sarnase tehnoloogiaga, mida on kirjeldatud nende andmekaitsetingimustes.


Euroopa Kohus töökohal – töötajate õiguste kaitse

Siia on põimitud YouTube’ist pärit sisu. Kuna YouTube võib koguda isikuandmeid ja jälgida teie vaatamiskäitumist, kuvame video alles pärast seda, kui olete nõustunud YouTube’i kasutatavate küpsistega ja muu sarnase tehnoloogiaga, mida on kirjeldatud nende andmekaitsetingimustes.

  • Euroopa Kohus, kelle poole oli pöördunud Poola kohus, tuletas meelde, et direktiiviga 2000/78 (võrdse kohtlemise kohta töö saamisel ja kutsealale pääsemisel) antud kaitse diskrimineerimise vastu on kohaldatav mis tahes kutsealase tegevuse suhtes, mis on tegelik ja toimub püsiva õigussuhte raames. See kehtib ka töövõtulepingu alusel tegutseva füüsilisest isikust ettevõtja tegevuse suhtes. Otsus selline leping lõpetada ja seda mitte pikendada paneb füüsilisest isikust ettevõtja olukorda, mis on võrreldav niisuguse töötaja olukorraga, kelle tööleping on üles öeldud. Euroopa Kohus rõhutas veel, et lepinguvabadus ei saa õigustada isikuga lepingu sõlmimisest keeldumist tema seksuaalse sättumuse tõttu.

    12. jaanuari 2023. aasta kohtuotsus TP (monteerija avalik-õiguslikus televisioonis) (C-356/21)

  • Saksa piloot töötas lennuettevõtja juures osalise tööajaga ja tema töölepingus oli ette nähtud põhitöötasu, mis sõltus lennutööajast. Tal oli õigus saada ka lisatasu juhul, kui ta tegi kuus teatud arvu lennutunde ja ületas teatavaid lepingus kindlaks määratud künniseid. Need künnised olid aga samad nii täistööajaga kui ka osalise tööajaga töötavate pilootide jaoks. Saksa kohus küsis Euroopa Kohtult, kas liikmesriigi õigusnormid, mis nõuavad, et osalise tööajaga töötaja peab lisatasu saamiseks töötama sama palju tunde kui täistööajaga töötaja, kujutavad endast liidu õiguse alusel keelatud diskrimineerimist. Euroopa Kohus vastas jaatavalt, rõhutades, et suurendatud tasu saamine teatud arvu töötundide ületamise eest ei tohi panna osalise tööajaga töötajaid ebasoodsasse olukorda.

    19. oktoobri 2023. aasta kohtuotsus Lufthansa CityLine (C-660/20)

  • Ungari riikliku raudtee-ettevõtja MÁV-STARTi palgatud rongijuht vaidlustas oma tööandja otsuse mitte anda talle vähemalt üksteist tundi igapäevast järjestikust puhkeaega. Vastavalt tööaja korralduse direktiivile tuleb töötajale anda see puhkeaeg iga 24-tunnise ajavahemiku kohta, kui see ajavahemik eelneb või järgneb iganädalasele puhkeajale või puhkusele. Euroopa Kohus märkis, et igapäevane ja iganädalane puhkeaeg kujutavad endast kahte iseseisvat õigust, millel on eri eesmärgid. Igapäevane puhkeaeg ei ole osa iganädalasest puhkeajast, vaid lisandub sellele, isegi kui see eelneb sellele vahetult. Järelikult tuleb tagada, et töötajad saaksid mõlemat õigust tegelikult kasutada.

    2. märtsi 2023. aasta kohtuotsus MÁV-START (C-477/21)

Euroopa Liidu kodakondsus

Iga isik, kellel on mõne Euroopa Liidu liikmesriigi kodakondsus, on automaatselt Euroopa Liidu kodanik. Liidu kodakondsus täiendab, kuid ei asenda liikmesriigi kodakondsust. Euroopa Liidu kodanikel on konkreetsed õigused, mis on tagatud Euroopa aluslepingutega.

  • Taanlannast ema ja ameeriklasest isa tütar, kellel oli Ameerika Ühendriikides sündimisest saati Taani ja Ameerika Ühendriikide kodakondsus, esitas 22aastaselt Taanis taotluse Taani kodakondsuse säilitamiseks, kuid see jäeti kehtivate Taani õigusnormide alusel rahuldamata. Vastuseks Taani kohtu esitatud küsimusele, kas need õigusnormid on kooskõlas liidu õigusega, otsustas Euroopa Kohus, et Taanil on põhimõtteliselt õigus ette näha, et tema välismaal sündinud kodanikud, kes ei ole kunagi elanud tema territooriumil, kaotavad Taani kodakondsuse 22aastaselt. Niisugune meede peab siiski olema kooskõlas proportsionaalsuse põhimõttega, kui sellega kaasneb ka liidu kodakondsuse kaotamine. See on nii juhul, kui puudutatud isikul ei ole mõne teise liikmesriigi kodakondsust. Seega on liidu õigusega vastuolus Taani kodakondsuse ja järelikult ka Euroopa Liidu kodakondsuse lõplik kaotamine, ilma et puudutatud isikut oleks sellest teavitatud või et tal oleks olnud võimalus taotleda, et selle kaotamise tagajärgi analüüsitaks juhtumipõhiselt.

    5. septembri 2023. aasta kohtuotsus Udlændinge- og Integrationsministeriet (C-689/21)

Ränne

Euroopa Liit on võtnud vastu eeskirjad, et kehtestada tõhus, humaanne ja turvaline Euroopa rändepoliitika. Euroopa ühises varjupaigasüsteemis on määratletud miinimumnõuded, mis kehtivad igal pool liidus kõigi varjupaigataotlejate suhtes ja nende taotluste menetlemise suhtes.

  • Süüria kodanikud X ja Y abiellusid 2016. aastal Süürias ja neil sündis kaks last. Y lahkus 2019. aastal Süüriast Belgiasse, kuid X ja nende kaks last jäid Süüriasse. 2022. aastal tunnustas Belgia Y-it pagulasena. X-i ja laste advokaat esitas nende nimel e-kirja teel perekonna taasühinemise taotluse, et nad saaksid Y-iga ühineda, märkides, et erandlikud asjaolud Loode-Süürias ei võimalda neil minna taotluse esitamiseks Belgia diplomaatilisse esindusse. Välismaalaste amet vastas, et Belgia õigus välistab taotluste esitamise e-posti teel, ning kutsus X-i ja tema lapsi üles võtma ühendust Belgia saatkonnaga. Euroopa Kohus, kelle poole pöördus Belgia kohus, otsustas, et Belgia õigusaktid, mis nõuavad perekonna taasühinemise taotlemiseks isiklikku kohalolu diplomaatilises esinduses, on vastuolus liidu õigusega. Õigusnormidega võib siiski ette näha võimaluse nõuda isiklikku kohaleilmumist hiljem.

    18. aprilli 2023. aasta kohtuotsus Afrin (C-1/23 PPU)

  • Ungari kehtestas seaduse, mille kohaselt peavad tema territooriumil või piiril viibivad kolmandate riikide kodanikud või kodakondsuseta isikud enne rahvusvahelise kaitse taotlemist pöörduma esmalt ühte tema saatkondadest Serbias või Ukrainas, et esitada seal sooviavaldus ja saada riiki sisenemise luba, enne kui nad saavad Ungaris taotleda rahvusvahelist kaitset. Euroopa Kohus otsustas, et Ungari on varjupaigataotluse menetlemise ülemäära keeruliseks muutmisega tekitanud varjupaigataotlejatele põhjendamatuid takistusi, mis on vastuolus liidu aluspõhimõtetega. Seda meedet ei saa õigustada nakkushaiguste vastase võitlusega COVID-19 pandeemia kontekstis, kuna see on taotletava eesmärgiga ebaproportsionaalne.

    22. juuni 2023. aasta kohtuotsus komisjon vs. Ungari (C-823/21)

Õigusriik

Euroopa Liidu põhiõiguste hartas, nagu ka Euroopa Liidu lepingus, viidatakse sõnaselgelt õigusriigile, mis on üks liikmesriikide ühistest väärtustest, millel liit rajaneb. Kohtute sõltumatus ja erapooletus on õigusriigi põhimõtte peamine osa.


Õigusriigi põhimõtte järgimise tagamine liidus

Siia on põimitud YouTube’ist pärit sisu. Kuna YouTube võib koguda isikuandmeid ja jälgida teie vaatamiskäitumist, kuvame video alles pärast seda, kui olete nõustunud YouTube’i kasutatavate küpsistega ja muu sarnase tehnoloogiaga, mida on kirjeldatud nende andmekaitsetingimustes.

  • Komisjon vaidlustas Poola kohtusüsteemi 2019. aasta detsembri reformi Euroopa Kohtus. Euroopa Kohus rahuldas komisjoni hagi, märkides, et liikmesriigid on kohustatud oma kohtute korraldust käsitlevates õigusnormides vältima mis tahes taandumist õigusriigi väärtusest. Euroopa Kohus leidis, et liidu õigusega on vastuolus see, kui riigi kohtunike puhul, kes ise on kohustatud kohaldama liidu õigust, valitseb oht, et nende staatust ja ametiülesannete täitmist puudutavaid küsimusi lahendab kohus, mis ei vasta sõltumatuse ja erapooletuse nõudele. Lisaks ei tohi liikmesriigi kohtunikel takistada hinnata seda, kas kohus või kohtunik vastab liidu õigusest tulenevatele tõhusa kohtuliku kaitsega seotud nõuetele, esitades eelotsusetaotluse Euroopa Kohtule, kui olukord seda nõuab. Lõpuks on riigisisesed õigusnormid, mille kohaselt peavad kohtunikud avalikustama enda võimaliku kuulumise ühendusse, mittetulunduslikku sihtasutusse või erakonda ja mis näevad ette selle teabe avaldamise veebis, vastuolus isikuandmete kaitse ja eraelu puutumatusega.

    5. juuni 2023. aasta kohtuotsus komisjon vs. Poola (C-204/21)

Intellektuaalomand

Liidu vastu võetud õigusnormid intellektuaalomandi (autoriõigus) ja tööstusomandi (kaubamärgid, disainilahendused) kaitsmiseks parandavad ettevõtjate konkurentsivõimet, luues loomingulisust ja innovatsiooni soodustava keskkonna.


Intellektuaalomandi õigused ja Euroopa Liidu Üldkohus

Siia on põimitud YouTube’ist pärit sisu. Kuna YouTube võib koguda isikuandmeid ja jälgida teie vaatamiskäitumist, kuvame video alles pärast seda, kui olete nõustunud YouTube’i kasutatavate küpsistega ja muu sarnase tehnoloogiaga, mida on kirjeldatud nende andmekaitsetingimustes.

  • Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Amet (EUIPO) lükkas tagasi sõnamärgi EMMENTALER rahvusvahelise registreeringu taotluse. Emmentaler Switzerland vaidlustas selle otsuse, mille EUIPO jättis muutmata põhjendusega, et kaubamärk on kirjeldav. Üldkohus jättis oma otsusega Emmentaler Switzerlandi esitatud hagi rahuldamata, leides, et Saksa avalikkus mõistab tähist EMMENTALER kohe teatava juustuliigi tähistajana, mistõttu on tegemist kirjeldava kaubamärgiga. Registreerimisest keeldumiseks piisab nimelt sellest, et tähis on kirjeldav liidu ühes osas. Seega ei ole sõna EMMENTALER Euroopa Liidu kaubamärgina juustude jaoks kaitstav.

    24. mai 2023. aasta kohtuotsus Emmentaler Switzerland vs. EUIPO (EMMENTALER) (T-2/21)

  • Itaalia karnevalirõivaste tootja vaidlustas Üldkohtus Batmani logo registreerimise Euroopa Liidu kaubamärgina. Üldkohus otsustas, et hageja esitatud tõendid ei olnud piisavad näitamaks, et see kaubamärk, mis kujutab ovaalses raamistikus olevat nahkhiirt, ei ole eristusvõimeline. Just see eristusvõime võimaldab avalikkusel seostada kaubamärgiga hõlmatud kaupu Batmani kirjastaja DC Comicsiga ja eristada neid teiste ettevõtjate kaupadest.

    7. juuni 2023. aasta kohtuotsus Aprile e Commerciale Italiana vs. EUIPO – DC Comics (T-735/21)

  • Euroopa Kohus otsustas Rumeenia autorite esindamise organisatsioonide ja lennuettevõtja vahelises vaidluses, et muusikateose levitamine reisijateveovahendis taustamuusikana kujutab endast üldsusele edastamist liidu õiguse tähenduses. Seevastu taustamuusika levitamist võimaldavate heliseadmete ja – olenevalt asjaoludest – tarkvara paigaldamine transpordivahendisse seda endast ei kujuta. Järelikult on liidu õigusega vastuolus liikmesriigi õigusnormid, mis kehtestavad muusikateoste üldsusele edastamise eelduse, mis põhineb ainuüksi helisüsteemide olemasolul transpordivahendites.

    20. aprilli 2023. aasta kohtuotsused Blue Air Aviation ja UPFR (liidetud kohtuasjad C-775/21 ja C-826/21)

  • Pärast Euroopa Liidu Intellektuaalomandi Ametis (EUIPO) toimunud vaidlust Vespa motorolleri kujulise ruumilise kaubamärgi registreerimise üle esitas Piaggio Üldkohtule hagi. Piaggio oli esitanud EUIPOle mitu asjakohast tõendit, nagu arvamusuuringud ja müügimahu andmed ning samuti asjaolud, et Vespa on eksponeeritud New Yorgi moodsa kunsti muuseumis (Museum of Modern Art), et Vespa motorollereid on kasutatud maailmakuulsates linateostes, näiteks filmis „Puhkus Roomas“, ja et paljudes liikmesriikides on Vespa klubid. Piaggio väitis, et need tõendid annavad tunnistust sellest, et Vespa on ikooniline ja seega kogu liidus üldiselt äratuntav. Üldkohus andis õiguse Piaggiole, nõustudes, et tõendid kinnitavad, et kõnealune kaubamärk on kasutamise käigus omandanud eristusvõime kogu liidus.

    29. novembri 2023. aasta kohtuotsus Piaggio & C. vs. EUIPO – Zhejiang Zhongneng Industry Group (T-19/22)

Piiravad meetmed ja välispoliitika

Piiravad meetmed ehk sanktsioonid on Euroopa Liidu ühise välis- ja julgeolekupoliitika oluline vahend, et kaitsta liidu väärtusi, põhihuve ja julgeolekut. Sanktsioonide eesmärk on saavutada asjaomaste üksuste või isikute poliitika või käitumise muutmine.

  • Valgevene riigiettevõte Belaeronavigatsia, mis tegeleb õhuruumi reguleerimisega, kanti Euroopa Liidu Nõukogu sanktsioonide loeteludesse, kuna ta oli vastutav lennu FR4978 Minski lennujaama ümbersuunamise eest 23. mail 2021, mis viis kahe pardal olnud režiimivastase (Raman Pratasevitš ja Sofia Sapega) vahistamiseni. Üldkohus, kes tõlgendas esimest korda mõistet „repressioonide eest vastutav isik“, jättis Belaeronavigatsia hagi rahuldamata põhjendusega, et riigiettevõttele ei saanud olla teadmata, et lennu ümbersuunamine aitas kaasa kodanikuühiskonna ja demokraatliku opositsiooni represseerimisele Valgevenes.

    17. veebruari 2023. aasta kohtuotsus Belaeronavigatsia vs. nõukogu (T-536/21)

  • Vastuseks Krimmi ja Sevastopoli linna ebaseaduslikule annekteerimisele Venemaa poolt 2014. aasta märtsis võttis Euroopa Liidu Nõukogu 17. märtsil 2014 vastu rea piiravaid meetmeid. Kui Venemaa alustas 2022. aasta veebruaris Ukraina vastu täiemahulist sõda, lisas nõukogu nende isikute ja üksuste loetellu, kelle suhtes kohaldatakse piiravaid meetmeid, valitsuse liikmeid, panku, ärimehi ja riigiduuma liikmeid. Nõukogu lisas teiste hulgas Violetta Prigožina nime, kelle poeg on Jevgeni Prigožin, kes vastutas Venemaa eest võitlevate Wagneri grupi palgasõdurite rakendamise eest Ukrainas. Üldkohus rahuldas nõude tühistada nõukogu aktid V. Prigožina suhtes, leides, et tema kandmine loeteludesse põhines üksnes tema perekondlikul sidemel oma pojaga, mis ei ole piisav selliste meetmete õigustamiseks.

    8. märtsi 2023. aasta kohtuotsus Prigozhina vs. nõukogu (T-212/22)

  • Arvestades inimõiguste, õigusriigi ja demokraatia olukorra halvenemist Venezuelas, võttis Euroopa Liidu Nõukogu 2017. aastal piiravad meetmed seoses olukorraga selles riigis. Üldkohus jättis 2019. aastal Venezuela hagi vastuvõetamatuse tõttu läbi vaatamata põhjendusel, et vaidlusalused meetmed ei puuduta selle riigi õiguslikku olukorda otseselt. Euroopa Kohus tühistas apellatsioonkaebuse alusel Üldkohtu 2021. aasta otsuse ja suunas kohtuasja tagasi sellele kohtule uueks arutamiseks. Üldkohus lükkas 2023. aasta otsuses tagasi kõik argumendid, millega Venezuela põhjendas piiravate meetmete tühistamise nõuet.

    13. septembri 2023. aasta kohtu otsus Venezuela vs. nõukogu (T-65/18 RENV)

  • Roman Arkadjevitš Abramovitš on Vene, Iisraeli ja Portugali kodakondsusega ettevõtja. Ta on Evrazi kontserni emaettevõtja suuraktsionär. Evraz on üks peamistest Vene terase- ja kaevanduskontsernidest ning üks suuremaid Venemaa maksumaksjaid. Pärast seda, kui Venemaa ründas Ukrainat, külmutas nõukogu selliste juhtivate ettevõtjate rahalised vahendid, kes tegutsevad majandussektorites, mis on Venemaa valitsuse jaoks olulised tuluallikad, ja keelas neil ettevõtjatel Euroopa Liidu territooriumile siseneda või seda läbida. R. Abramovitš vaidlustas Üldkohtus oma nime kandmise ja jätmise nende isikute loeteludesse, kelle suhtes kohaldatakse piiravaid meetmeid eesmärgiga suurendada survet Venemaale. Üldkohus jättis R. Abramovitši hagi rahuldamata ja jättis seega tema suhtes võetud piiravad meetmed kehtima.

    20. detsembri 2023. aasta kohtuotsus Abramovich vs. nõukogu (T-313/22)

Kaubanduspoliitika

Kaubanduspoliitika kuulub liidu ainupädevusse. Liit võtab vastu kaubandusküsimusi reguleerivaid õigusakte ja sõlmib rahvusvahelisi kaubanduslepinguid. Asjaolu, et liit tegutseb ühtselt, kõneldes maailmaareenil ühel häälel, annab talle rahvusvahelises kaubanduses tugeva positsiooni.

  • Ameerika Ühendriigid tõstsid 2020. aastal teatavate Euroopa alumiinium- ja terasetoodete imporditollimakse. Vastuseks võttis komisjon vastu määruse, millega kehtestatakse täiendavad imporditollimaksud teatavatele liitu imporditavatele Ühendriikidest pärit toodetele. Ühendriikides asuv tulemasinaid tootev äriühing Zippo Manufacturing Co., keda see maksutõus puudutas, vaidlustas selle meetme Üldkohtus, kes tühistas nimetatud määruse. Üldkohus leidis, et komisjon rikkus Zippo õigust olla ära kuulatud, ja seetõttu ka hea halduse põhimõtet. Komisjon oleks pidanud enne kõnealuste tollimaksude tõstmist Zippo ära kuulama, sest talle oli enne maksutõusu vastuvõtmist teada, et need maksud puudutavad peamiselt Zippo tulemasinaid.

    18. oktoobri 2023. aasta kohtuotsus Zippo Manufacturing jt vs. komisjon (T-402/20)

Maksualased eelotsused (tax rulings)

Otsene maksustamine kuulub põhimõtteliselt liikmesriikide pädevusse. Sellele vaatamata peavad otsesed maksud olema kooskõlas Euroopa Liidu alusnormidega, sealhulgas riigiabi keeluga. Seetõttu jälgib liit liikmesriikide niisuguste maksustamisalaste eelotsuste (tax rulings) õiguspärasust, millega ettevõtjate suhtes kohaldatakse maksustamise erikorda.

  • Luksemburgi maksuhaldur tegi 2003. aastal maksualase eelotsuse (tax ruling), milles ta nõustus Amazoni kontserni ettepanekuga selle kohta, kuidas maksustada tema Luksemburgis asutatud tütarettevõtjat äriühingu tulumaksuga. Komisjon leidis, et see maksualane eelotsus kujutab endast siseturuga kokkusobimatut riigiabi. Luksemburgi ja Amazoni algatatud kohtuasjade tulemusel tühistas Üldkohus komisjoni otsuse, leides, et komisjon ei ole tõendanud, et Amazoni tütarettevõtja maksukoormust vähendati põhjendamatult. Euroopa Kohus jättis komisjoni poolt Üldkohtu otsuse peale esitatud apellatsioonkaebuse rahuldamata, leides, et komisjon oli riigiabi olemasolu kindlakstegemisel eksinud võrdlussüsteemi kindlaksmääramisega.

    14. detsembri 2023. aasta kohtuotsus komisjon vs. Amazon.com jt (C-457/21 P)

  • Komisjon tuvastas 2018. aastal, et Luksemburgi maksuhaldur tegi Engie kontserni kohta maksualaseid eelotsuseid, mis komisjoni hinnangul võimaldasid sellel kontsernil vältida tema Luksemburgis asutatud tütarettevõtjate kasumi maksustamist. Komisjon leidis, et need maksualased eelotsused kujutavad endast siseturuga kokkusobimatut riigiabi. Kuna Üldkohus jättis Engie ja Luksemburgi hagid rahuldamata, pöördusid nad Euroopa Kohtusse, kes otsustas, et komisjon tegi vea, kui ta määras kindlaks võrdlussüsteemi nende maksumeetmete valikulisuse hindamiseks, ja seega eksis komisjon neid meetmeid keelatud riigiabiks kvalifitseerides.

    5. detsembri 2023. aasta kohtuotsus Luksemburg vs. komisjon ja Engie Global LNG Holding jt vs. komisjon (liidetud kohtuasjad C-451/21 P ja C-454/21 P)

Konkurents

Euroopa Liit tagab vaba konkurentsi kaitsvate eeskirjade järgimise. Tegevus, mille eesmärk või tagajärg on takistada, piirata või kahjustada konkurentsi siseturul, on keelatud ja selle eest võib määrata trahvi.

  • Komisjon uuris teatavate arvutimängude asukohapõhist tõkestust Steami platvormil. Ta tuvastas, et selle platvormi haldaja Valve ja viis arvutimängude tootjat, nimelt Bandai, Capcom, Focus Home, Koch Media ja ZeniMax, rikkusid liidu konkurentsiõigust. Komisjon heitis Valve’ile ja viiele tootjale ette osalemist reas konkurentsivastastes kokkulepetes või kooskõlastatud tegevustes. Nende eesmärk oli piiriülese müügi piiramine territoriaalse kontrolli funktsiooni abil ja seda eelkõige Balti riikides ning teatud Kesk- ja Ida-Euroopa riikides. Valve vaidlustas komisjoni otsuse Üldkohtus. Üldkohus jättis hagi rahuldamata, leides, et komisjon oli õigesti tuvastanud, et Valve’i ja kõigi viie tootja vahel oli sõlmitud kokkulepe, mille eesmärk oli piirata paralleelimporti, tõkestades asukohapõhiselt võtmeid, mis võimaldavad aktiveerida kõnealuseid videomänge Steami platvormil. Asukohapõhise tõkestuse eesmärk oli takistada seda, et teatud riikides madala hinnaga müüdavaid videomänge ostaksid turustajad või kasutajad, kes asuvad muudes riikides, kus hinnad on oluliselt kõrgemad.

    27. septembri 2023. aasta kohtuotsus Valve Corporation vs. komisjon (T-172/21)

Õigus tutvuda dokumentidega

Avaliku elu läbipaistvus on üks liidu aluspõhimõtteid. Üldjuhul võib iga liidu kodanik või juriidiline isik tutvuda institutsioonide dokumentidega. Teatud juhtudel võidakse dokumentidega tutvumise võimaldamisest siiski keelduda, kui see on põhjendatud.

  • Selles kohtuasjas esitas Emilio De Capitani taotluse tutvuda teatud dokumentidega, mida vahetati Euroopa Liidu Nõukogu äriühinguõiguse töörühmas seoses seadusandliku menetlusega, mille eesmärk oli muuta direktiivi 2013/34 aruandeaasta finantsaruannete kohta. Nõukogu keeldus võimaldamast tutvuda teatud dokumentidega, kuna nende avalikustamine kahjustaks oluliselt nõukogu otsustamisprotsessi, ja oli seisukohal, et kõnealune teave on liiga tundlik ja liiga tehniline, et seda avalikustada. E. De Capitani vaidlustas selle otsuse Üldkohtus. Üldkohus analüüsis Euroopa Liidu seadusandliku menetluse kontekstis seda, kuidas seadusandliku menetluse avalikkuse ja läbipaistvuse põhimõtted on ühitatavad erandiga, mis on dokumentide avalikustamise reeglist otsustamisprotsessi kaitseks ette nähtud. Üldkohus rõhutas, et demokraatliku legitiimsuse põhimõttel põhinevas süsteemis peab seadusandja oma tegevuse eest avalikkuse ees vastutama. Kui kodanikud tahavad kasutada oma demokraatlikke õigusi, peavad nad saama üksikasjalikult jälgida otsustamisprotsessi seadusandlikus menetluses osalevates institutsioonides. Seetõttu tühistas Üldkohus nõukogu otsuse, millega keelduti võimaldamast tutvuda direktiivi ettevalmistavate dokumentidega.

    25. jaanuari 2023. aasta kohtuotsus De Capitani vs. nõukogu (T-163/21)

Analüüsi ja dokumentatsiooni direktoraat koostab õigusvaldkonna spetsialistidele oma kokkuvõtete kogumiku raames Euroopa Kohtu ja Üldkohtu lahendite põhjal väljaandeid „Valik olulistest kohtuotsustest“ ja „Kohtupraktika kuukiri“.

go to top