Súdna činnosť

A | Súdny dvor v roku 2023
B | Všeobecný súd v roku 2023
C | Judikatúra v roku 2023

 
Start Scroll

A | Súdny dvor v roku 2023

Na Súdny dvor možno podať hlavne:

  • návrhy na začatie prejudiciálneho konania

Keď má vnútroštátny súd pochybnosti o výklade normy Únie alebo o jej platnosti, preruší konanie, ktoré vedie, a podá návrh na Súdny dvor. Po vysvetlení, ktoré získa z rozhodnutia Súdneho dvora, môže vnútroštátny súd rozhodnúť v spore, ktorý mu je predložený. Vo veciach, ktoré si vyžadujú odpoveď vo veľmi krátkej lehote (napríklad vo veciach azylu, hraničnej kontroly, únosu detí, atď.), je upravené naliehavé prejudiciálne konanie („PPU“);

  • priame žaloby, v ktorých sa navrhuje:
    • zrušenie aktu Únie („žaloba o neplatnosť“) alebo
    • určenie, že členský štát nedodržiava právo Únie („žaloba o nesplnenie povinnosti“). Pokiaľ členský štát nevyhovie rozsudku, v ktorom bolo určené, že si nesplnil svoju povinnosť, môže ďalšia žaloba, nazvaná žaloba „o dvojité nesplnenie povinnosti“, viesť Súdny dvor k uloženiu peňažnej sankcie tomuto členskému štátu;
  • odvolania podané proti rozhodnutiam Všeobecného súdu, na základe ktorých môže Súdny dvor zrušiť rozhodnutie Všeobecného súdu;
  • žiadosti o stanovisko k zlučiteľnosti dohody, ktorú Únia zamýšľa uzavrieť s tretím štátom alebo medzinárodnou organizáciou so Zmluvami (podané členským štátom alebo európskou inštitúciou).

Činnosť a vývoj Súdneho dvora

Posledné mesiace roka 2023 sa niesli v znamení rokovaní o legislatívnom návrhu, ktorý Súdny dvor predložil Európskemu parlamentu a Rade v novembri 2022 s cieľom po prvé preniesť na Všeobecný súd právomoc Súdneho dvora rozhodovať v prejudiciálnom konaní v šiestich osobitných oblastiach (daň z pridanej hodnoty, spotrebné dane, colný kódex, colné zaradenie tovaru v kombinovanej nomenklatúre, náhrada škody a pomoc cestujúcim, ako aj systém obchodovania semisnými kvótami skleníkových plynov) a po druhé rozšíriť rozsah pôsobnosti mechanizmu predchádzajúceho prijatia odvolaní proti rozhodnutiam Všeobecného súdu, ktorý nadobudol účinnosť v máji 2019. Cieľom tohto legislatívneho návrhu je zabezpečiť v záujme prístupu osôb podliehajúcich súdnej právomoci ku kvalitnej spravodlivosti poskytovanej v primeraných lehotách lepšiu rovnováhu v pracovnom zaťažení medzi Súdnym dvorom a Všeobecným súdom, ktorý má od júla 2022 dvoch sudcov na každý členský štát (spolu 54).

Súdny dvor sa tak bude môcť viac sústrediť na svoje hlavné úlohy ústavného a najvyššieho súdu Únie. Rovnako ako v posledných rokoch sú totiž pre spory vedené na Súdnom dvore, či už na základe návrhov na začatie prejudiciálneho konania alebo priamych žalôb (najmä žalôb o nesplnenie povinnosti), charakteristické citlivé otázky, ktoré pravidelne vyžadujú rozhodovanie veľkej komory, ako napríklad zachovanie hodnôt právneho štátu v kontexte vnútroštátnych reforiem súdnictva, azylová a prisťahovalecká politika, ochrana osobných údajov a uplatňovanie pravidiel hospodárskej súťaže v digitálnom veku, boj proti diskriminácii, ako aj otázky životného prostredia, energetiky a klímy.

Čiastočné prenesenie právomoci rozhodovať o prejudiciálnych otázkach na Všeobecný súd bude založené na dvoch základných zásadách vyplývajúcich z požiadaviek právnej istoty, rýchlosti a transparentnosti: po prvé zásade „jednotkého kontaktného miesta“, podľa ktorej každý návrh na začatie prejudiciálneho konania musí byť vždy predložený Súdnemu dvoru, ktorý určí, či vec v prejudiciálnom konaní patrí alebo nepatrí výlučne do jednej alebo viacerých uvedených osobitných oblastí, a po druhé zásade úplného postúpenia všetkých návrhov na začatie prejudiciálneho konania, ktoré sa týkajú výlučne niektorej z týchto špecifických oblastí. Na druhej strane, ak vec nespadá výlučne do týchto špecifických oblastí, najmä pokiaľ vyvoláva samostatné otázky výkladu primárneho práva alebo Charty základných práv Európskej únie, bude sa ňou zaoberať Súdny dvor.

Postúpenie návrhu na začatie prejudiciálneho konania Všeobecnému súdu však nemá vplyv na jeho možnosť vrátiť vec Súdnemu dvoru, ak usúdi, že si vyžaduje zásadné rozhodnutie, ani na možnosť Súdneho dvora výnimočne preskúmať rozhodnutie Všeobecného súdu v prípade vážneho rizika narušenia jednoty alebo vnútorného súladu práva Únie.

Po niekoľkých mesiacoch skúmania a rokovaní sa v decembri 2023 dosiahla politická dohoda o tomto legislatívnom návrhu. V rámci tejto dohody bolo najmä stanovené, že vyjadrenia alebo písomné pripomienky predložené účastníkom konania, ktorý sa zúčastnil na prejudiciálnom konaní, sa uverejnia na internetovej stránke Súdneho dvora v primeranej lehote po ukončení veci, pokiaľ tento účastník konania proti takémuto uverejneniu nenamieta.

V čase písania tejto správy ešte nebol dokončený presný harmonogram formálneho prijatia zmien Štatútu Súdneho dvora Európskej únie a nebol známy ani dátum nadobudnutia účinnosti týchto zmien, pričom je potrebné vykonať ešte veľa práce, najmä pokiaľ ide o zmeny rokovacích poriadkov Súdneho dvora a Všeobecného súdu, ktoré si vykonanie tejto reformy vyžaduje. Tieto, v zásade už prijaté, zmeny však nanovo vymedzujú obrysy fungovania súdov Únie v nasledujúcich rokoch.

Pokiaľ ide o zloženie Súdneho dvora, v roku 2023 došlo k zmene, ktorá súvisela s odchodom generálneho advokáta Pitruzzellu po jeho vymenovaní za sudcu talianskeho Ústavného súdu.

Štatistické údaje za uplynulý rok opäť poukazujú na intenzitu činnosti Súdneho dvora v posledných rokoch. V roku 2023 bolo Súdnemu dvoru predložených 821 vecí, teda o niečo viac ako v roku 2022, a uzavrelo sa 783 vecí, čo je dosť podobný počet ako v predchádzajúcich troch rokoch. Priemerná dĺžka konaní bez ohľadu na povahu vecí bola 16,1 mesiaca a počet vecí prebiehajúcich k 31. decembru 2023 dosiahol číslo 1 149.

Koen Lenaerts

Predseda Súdneho dvora Európskej únie

 
821
začatých vecí
518
prejudiciálnych konaní, z toho
2
naliehavé prejudiciálne konania (PPU)
Členské štáty, ktoré podali najviac návrhov:
Nemecko
94
Bulharsko
51
Poľsko
48
Taliansko
43
Rumunsko
40
60
priamych žalôb, z toho:
49
žalôb o nesplnenie povinnosti
3
žaloby o „dvojité nesplnenie povinnosti“
231
odvolaní proti rozhodnutiam Všeobecného súdu
8
žiadostí o poskytnutie právnej pomoci
Účastník konania, ktorý nie je schopný znášať trovy konania, môže požiadať o poskytnutie bezplatnej právnej pomoci.
 
783
skončených vecí
532
prejudiciálnych konaní, z toho
4
naliehavé prejudiciálne konania (PPU)
36
priamych žalôb, z toho
18
konštatovaní nesplnenia povinnosti proti
13
členským štátom
3
rozsudky o „dvojitom nesplnení povinnosti“
201
odvolaní proti rozhodnutiam Všeobecného súdu, z toho
37
v prípadoch bolo rozhodnutie Všeobecného súdu zrušené
Priemerná dĺžka konania
16,1 mesiaca
Priemerná dĺžka trvania naliehavého
prejudiciálneho konania:
4,3 mesiaca
 
1 149
prebiehajúcich konaní k 31. decembru 2023
Hlavné prerokúvané oblasti:
Štátna pomoc a hospodárska súťaž
143
Priestor slobody, bezpečnosti a spravodlivosti
118
Aproximácia právnych predpisov
88
Dane
83
Ochrana spotrebiteľa
76
Doprava
63
Životné prostredie
51
Zásady práva Únie
50
Sociálna politika
47
Duševné vlastníctvo
47

Členovia Súdneho dvora

Súdny dvor sa skladá z 27 sudcov a sudkýň a 11 generálnych advokátov a advokátok.

Sudcovia a generálni advokáti sú vymenúvaní po vzájomnej dohode vlád členských štátov po porade s výborom, ktorého úlohou je poskytovať stanovisko o vhodnosti navrhnutých kandidátov vykonávať danú funkciu. Ich funkčné obdobie je šesť rokov s možnosťou opätovného vymenovania.

Sú vyberaní z osôb, ktoré poskytujú záruku úplnej nezávislosti a spĺňajú podmienky vyžadované v ich krajinách na výkon najvyšších sudcovských funkcií, alebo sú uznávanými odborníkmi v oblasti práva.

Sudcovia a sudkyne vykonávajú svoju funkciu úplne nestranne a nezávisle.

Z vlastných radov určujú predsedu a podpredsedu. Sudcovia a generálni advokáti menujú tajomníka na funkčné obdobie šesť rokov.

Generálni advokáti majú predniesť nestranným a nezávislým spôsobom právne stanovisko, nazvané „návrhy“ vo veciach, ktoré sú im predložené. Toto právne stanovisko nie je záväzné, ale umožňuje vniesť doplňujúci náhľad na predmet sporu.

V roku 2023 nebol vymenovaný žiadny nový člen Súdneho dvora.

K. Lenaerts

Predseda

L. Bay Larsen

Podpredseda

A. Arabadžiev

Predseda prvej komory

A. Prechal

Predsedníčka druhej komory

K. Jürimäe

Predsedníčka tretej komory

C. Lycourgos

Predseda štvrtej komory

E. Regan

Predseda piatej komory

M. Szpunar

Prvý generálny advokát

T. von Danwitz

Predseda šiestej komory

F. Biltgen

Predseda siedmej komory

N. J. Cardoso da Silva Piçarra

Predseda ôsmej komory

Z. Csehi

Predseda desiatej komory

O. Spineanu-Matei

Predsedníčka deviatej komory

J. Kokott

Generálna advokátka

M. Ilešič

Sudca

J.-C. Bonichot

Sudca

M. Safjan

Sudca

S. Rodin

Sudca

M. Campos Sánchez-Bordona

Generálny advokát

P. G. Xuereb

Sudca

L. S. Rossi

Sudkyňa

I. Jarukaitis

Sudca

P. Pikamäe

Generálny advokát

A. Kumin

Sudca

N. Jääskinen

Sudca

N. Wahl

Sudca

J. Richard de la Tour

Generálny advokát

A. Rantos

Generálny advokát

I. Ziemele

Sudkyňa

J. Passer

Sudca

D. Gratsias

Sudca

M. L. Arastey Sahún

Sudkyňa

A. M. Collins

Generálny advokát

M. Gavalec

Sudca

N. Emiliou

Generálny advokát

T. Ćapeta

Generálna advokátka

L. Medina

Generálna advokátka

A. Calot Escobar

Tajomník

Protokolárny poriadok od 15. novembra 2023

B | Všeobecný súd v roku 2023

Na Všeobecný súd možno v prvom stupni podať hlavne priame žaloby podané fyzickými alebo právnickými osobami (jednotlivci, spoločnosti, združenia atď.), ak sú osobne a priamo dotknuté, a členskými štátmi proti aktom inštitúcií, orgánov, úradov a agentúr Európskej únie, ako aj priame žaloby o náhradu škody spôsobenej inštitúciami alebo ich zamestnancami.

Veľká časť jeho sporovej agendy má ekonomickú povahu: duševné vlastníctvo (ochranné známky a dizajny Európskej únie), hospodárska súťaž, štátna pomoc a bankový a finančný dohľad.

Všeobecný súd má tiež právomoc rozhodovať vo veciach verejnej služby spory medzi Európskou úniou a jej zamestnancami.

Rozhodnutia Všeobecného súdu možno napadnúť odvolaním podaným na Súdny dvor a obmedzeným na právne otázky. Vo veciach, ktoré už boli dvakrát preskúmané (nezávislým odvolacím senátom a potom Všeobecným súdom), pripúšťa Súdny dvor odvolanie iba vtedy, ak nastoľuje otázku dôležitú pre jednotu, vnútorný súlad alebo vývoj práva Únie.

Činnosť a vývoj Všeobecného súdu

Marc van der Woude

Predseda Všeobecného súdu

V priebehu roka 2023 sa účinky reformy Všeobecného súdu, ktorá stanovila zdvojnásobenie počtu jeho sudcov a sudkýň (nariadenie č. 2015/2422), plne prejavili. Svedčia o tom aj súdne štatistiky. Všeobecný súd ukončil 904 z 868 začatých vecí (okrem 404 rovnakých vecí začatých na konci roka), čím znížil počet prebiehajúcich konaní. Okrem toho priemerná dĺžka konania sa zachovala na uspokojivej úrovni: priemerne 18,2 mesiaca, čo je ukazovateľ efektívneho vybavovania vecí.

Všeobecný súd zároveň konsolidoval svoju prax spočívajúcu v postúpení väčšieho počtu vecí rozšíreným rozhodovacím zloženiam. V roku 2023 bolo 13,6 % vecí ukončených v rozšírených rozhodovacích zloženiach a až 120 vecí bolo takýmto zloženiam postúpených. V prípade niektorých mimoriadne dôležitých vecí už Všeobecný súd neváha postúpiť ich veľkej komore zloženej z 15 sudcov a sudkýň. Práve v tomto mimoriadnom zložení Všeobecný súd vyhlásil rozsudok vo veci Venezuela/Rada o reštriktívnych opatreniach prijatých Radou Európskej únie voči venezuelským podnikom a štátnym príslušníkom (T-65/18 RENV, pozri kapitolu „Návrat k významným rozsudkom roka“). Veľkej komore boli postúpené aj štyri veci podané štyrmi európskymi sudcovskými organizáciami, ktoré sa týkali poľského národného plánu obnovy a odolnosti (T-530/22 až T-533/22), a dve veci týkajúce sa reštriktívnych opatrení zavedených Európskou úniou voči Rusku v dôsledku vojny na Ukrajine (T-635/22 a T-644/22).

Tieto uspokojivé výsledky sú čiastočne výsledkom stability zloženia súdu. V roku 2023 totiž skončili vo funkcii len dvaja jeho sudcovia, a to sudcovia Frimodt Nielsen a Valančius, ktorých nahradili sudca Kalėda a sudkyňa Spangsberg Grønfeldt. Na tomto mieste im patrí poďakovanie za to, že prispeli k riadnemu výkonu spravodlivosti v Únii. V roku 2023 odišiel po 18 rokoch kvalitnej a lojálnej služby aj tajomník Coulon a nahradil ho jeho nástupca, pán Di Bucci. Pri príležitosti odchodu pána Coulona bolo zorganizované kolokvium o procesnom práve Únie, na ktorom odzneli pocty a prejavy na vysokej úrovni.

V priebehu roka 2023 Všeobecný súd pokračoval v procese modernizácie, najmä s cieľom zlepšiť vybavovanie najrozsiahlejších a najzložitejších vecí. Tieto veci, spadajúce spravidla do oblasti hospodárskeho a finančného práva, si zasluhujú proaktívny prístup, ktorému treba prispôsobiť tak mieru prideľovaných zdrojov, ako aj plánovanie prác. Tento prístup, do ktorého budú zapojení zástupcovia účastníkov konania, umožní skrátiť trvanie konania a cielenejšie reagovať na očakávania účastníkov konania.

Okrem toho s cieľom v plnej miere reagovať na legitímne očakávania osôb podliehajúcich súdnej právomoci v súvislosti s čiastočným prenesením prejudiciálnej právomoci v určitých špecifických oblastiach a s rozšírením mechanizmu predchádzajúceho prijatia odvolaní Všeobecný súd v priebehu roka 2023 pracoval na potrebnom vývoji svojej organizácie, ako aj na svojich budúcich procesných pravidlách.

 
1 271 *
začatých vecí
1 148
priamych žalôb, z toho:
Duševné a priemyselné vlastníctvo
309
Verejná služba EÚ
75
Štátna pomoc a hospodárska súťaž
23
13
žalôb podaných členskými štátmi
65
žiadostí o poskytnutie právnej pomoci
Účastník konania, ktorý nie je schopný znášať trovy konania, môže požiadať o poskytnutie bezplatnej právnej pomoci.
* Koncom roka 2023 bol na Všeobecný súd predložený výnimočný súbor 404 v podstate rovnakých vecí týkajúcich sa práv, ktoré boli nadobudnuté alebo sa práve nadobúdali v rámci doplnkového dôchodkového systému poslancov Európskeho parlamentu. Tieto veci boli spojené. Ak by sa počítali ako jedna vec, bolo by začatých vecí 868 (745 priamych žalôb) a prebiehajúcich konaní 1 438.

Novinky v judikatúre Všeobecného súdu

Savvas S. Papasavvas

Podpredseda Všeobecného súdu

Spory, o ktorých rozhoduje Všeobecný súd, sa neustále vyvíjajú. Na základe žalôb podávanými osobami podliehajúcimi súdnej právomoci vznikajú rozsudky a každý z nich tvorí kamienok v mozaike judikatúry. Rok 2023 nebol výnimkou. Všeobecný súd riešil nové otázky v tradičných oblastiach, ale zároveň položil základy v oblastiach, kde sa judikatúra len vyvíja. Pre veľkú komoru to bola tiež príležitosť zaoberať sa konkrétnou otázkou v oblasti spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky.

Preskúmanie uplatňovania pravidiel hospodárskej súťaže je od začiatku súčasťou sporov, o ktorých Všeobecný súd rozhoduje. V tejto oblasti má preto potrebné odborné znalosti. Právne prostredie v tejto téme, rovnako ako v iných, sa však neustále mení, pričom sa neustále vynárajú nové otázky, ktoré treba preskúmať. Tak je to najmä v prípade rozsudku z 24. mája 2023, Meta Platforms Ireland/Komisia (T-451/20), v ktorom Všeobecný súd po prvýkrát preskúmal zákonnosť žiadosti o informácie prostredníctvom vyhľadávacích výrazov podľa nariadenia č. 1/2003, ako aj zákonnosť postupu s využitím virtuálnej dátovej sály na účely spracovania dokumentov obsahujúcich citlivé osobné údaje. Bolo potrebné, aby sa Všeobecný súd uistil, že Komisia obmedzila svoju žiadosť len na informácie potrebné na overenie predpokladaných porušení, ktoré odôvodňovali jej vyšetrovanie (pozri text v časti „Zameranie“).

Podobne aj režim mimozmluvnej zodpovednosti Európskej únie, hoci ide o tradičnú a dobre definovanú oblasť, vyvolal niekoľko zaujímavých a nových otázok. Na Všeobecný súd bola totiž podaná žaloba o náhradu majetkovej a nemajetkovej ujmy, ktorú utrpela spoločnosť International Management Group, keď do tlačených médií unikla správa o vyšetrovaní Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) týkajúca sa jej právneho postavenia. Žalobca namietal nezákonnosť konania Komisie, s ktorou uzavrel viacero dohôd, ako aj konania OLAF-u. Pri tejto príležitosti Všeobecný súd v rozsudku z 28. júna 2023, IMG/Komisia (T-752/20), spresnil podmienky, ktoré treba splniť, aby bolo preukázané dostatočne závažné porušenie právnej normy, ktorej cieľom je priznať práva jednotlivcom.

Bankovníctvo a financie sú jednou z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich oblastí súdnych sporov. Konkrétne mal Všeobecný súd rozhodnúť o rastúcom počte žalôb vyplývajúcich zo zavedenia Jednotného mechanizmu riešenia krízových situácií v roku 2014. Tento mechanizmus poskytuje rámec pre krízové riadenie pri riešení krízových situácií významných bánk v niektorých členských štátoch. Opiera sa najmä o Jednotnú radu pre riešenie krízových situácií, zodpovednú za prípravu a realizáciu riešenia krízových situácií bánk, ktoré sú v úpadku alebo im úpadok hrozí. Všeobecný súd najmä v niekoľkých rozsudkoch vyhlásených 22. novembra 2023 rozhodol bezprecedentným spôsobom o návrhu na zrušenie rozhodnutia Jednotnej rady pre riešenie krízových situácií týkajúceho sa možného odškodnenia akcionárov a veriteľov dotknutých v dôsledku riešenia krízových situácií bánk (spojené veci T-302/20, T-303/20 a T-307/20 Del Valle Ruíz a i./SRB, ako aj veci T-304/20 Molina Fernández/SRB, T-330/20 ACMO a i./SRB a T-340/20 Galván Fernández-Guillén/SRB).

Na záver do oblasti noviniek v judikatúre, ktoré výrazne poznačili predchádzajúci rok, nemožno nezaradiť rozsudok z 13. septembra 2023 vo veci Venezuela/Rada (T-65/18 RENV, pozri kapitolu „Návrat k významným rozsudkom roka“). Všeobecný súd zasadajúci vo veľkej komore rozhodol o zákonnosti reštriktívnych opatrení voči tretiemu štátu, v tomto prípade Venezuele, z dôvodu neustáleho zhoršovania situácie v tejto krajine z hľadiska demokracie, právneho štátu a ľudských práv. V tomto kontexte sa Všeobecný súd zaoberal citlivými otázkami práva tohto tretieho štátu byť vypočutý a údajnými porušeniami medzinárodného práva, na ktoré sa tento štát odvolával.

 
904
skončených vecí
786
priamych žalôb, z toho:
Duševné a priemyselné vlastníctvo
278
Štátna pomoc a hospodárska súťaž
163
Verejná služba EÚ
66
14
žalôb podaných členskými štátmi
Priemerná dĺžka konania
18,2 mesiaca
Percentuálny podiel rozhodnutí, proti ktorým
bolo podané odvolanie na Súdny dvor
31 %
 
1 841
prebiehajúcich konaní (k 31. decembru 2022)
Hlavné prerokúvané oblasti:
Inštitucionálne právo
543
Duševné a priemyselné vlastníctvo
330
Hospodárska a menová politika
238
Štátna pomoc a hospodárska súťaž
176
Reštriktívne opatrenia
116
Verejná služba EÚ
111
Prístup k dokumentom
35
Verejné zdravie
32
Poľnohospodárstvo
30
Obchodná politika
29

Členovia Všeobecného súdu

Všeobecný súd sa skladá z dvoch sudcov za každý členský štát.

Sudcovia a sudkyne sa vyberajú spomedzi osôb, ktoré poskytujú záruku úplnej nezávislosti a majú predpoklady požadované na výkon najvyšších sudcovských funkcií. Sú vymenúvaní po vzájomnej dohode vlád členských štátov po porade s výborom, ktorého úlohou je poskytovať stanovisko o vhodnosti kandidátov. Ich funkčné obdobie je šesť rokov s možnosťou opätovného vymenovania. Spomedzi seba si sudcovia určujú na tri roky svojho predsedu a podpredsedu. Vymenúvajú tajomníka na funkčné obdobie šiestich rokov.

Sudcovia a sudkyne vykonávajú svoju funkciu úplne nestranne a nezávisle.

V júni 2023 bol pán Vittorio Di Bucci vymenovaný za tajomníka Všeobecného súdu.

V septembri 2023 nastúpili do funkcie na Všeobecnom súde sudca Saulius Lukas Kalėda (Litva) a sudkyňa Louise Spangsberg Grønfeldt (Dánsko).

M. van der Woude

Predseda

S. Papasavvas

Podpredseda

D. Spielmann

Predseda prvej komory

A. Marcoulli

Predsedníčka druhej komory

F. Schalin

Predseda tretej komory

R. da Silva Passos

Predseda štvrtej komory

J. Svenningsen

Predseda piatej komory

M. J. Costeira

Predsedníčka šiestej komory

K. Kowalik-Bańczyk

Predsedníčka siedmej komory

A. Kornezov

Predseda ôsmej komory

L. Truchot

Predseda deviatej komory

O. Porchia

Predsedníčka desiatej komory

M. Jaeger

Sudca

H. Kanninen

Sudca

J. Schwarcz

Sudca

M. Kănčeva

Sudkyňa

E. Buttigieg

Sudca

V. Tomljenović

Sudkyňa

S. Gervasoni

Sudca

L. Madise

Sudca

N. Półtorak

Sudkyňa

I. Reine

Sudkyňa

P. Nihoul

Sudca

U. Öberg

Sudca

C. Mac Eochaidh

Sudca

G. De Baere

Sudca

R. Frendo

Sudkyňa

T. R. Pynnä

Sudkyňa

J. C. Laitenberger

Sudca

R. Mastroianni

Sudca

J. Martín y Pérez de Nanclares

Sudca

G. Hesse

Sudca

M. Sampol Pucurull

Sudca

M. Stancu

Sudkyňa

P. Škvařilová-Pelzl

Sudkyňa

I. Nõmm

Sudca

G. Steinfatt

Sudkyňa

R. Norkus

Sudca

T. Perišin

Sudkyňa

D. Petrlík

Sudca

M. Brkan

Sudkyňa

P. Zilgalvis

Sudca

K. Kecsmár

Sudca

I. Gâlea

Sudca

I. Dimitrakopoulos

Sudca

D. Kukovec

Sudca

S. Kingston

Sudkyňa

T. Tóth

Sudca

B. Ricziová

Sudkyňa

E. Tichy-Fisslberger

Sudkyňa

W. Valasidis

Sudca

S. Verschuur

Sudca

S. L. Kalėda

Sudca

L. Spangsberg Grønfeldt

Sudkyňa

V. Di Bucci

Tajomník

Protokolárny poriadok od 27. septembra 2023

C | Judikatúra v roku 2023

Zameranie

Interakcia medzi ochranou osobných údajov a právom hospodárskej súťaže

Rozsudok Meta Platforms a i. zo 4. júla 2023 (C-252/21)

Nemecký Spolkový úrad pre hospodársku súťaž zakázal spoločnostiam zo skupiny Meta podmieňovať používanie sociálnej siete Facebook jej používateľmi v Nemecku spracovaním ich údajov „mimo Facebooku“ bez ich súhlasu. Usúdil, že spracovanie predmetných údajov nie je v súlade so všeobecným nariadením o ochrane údajov (GDPR), a preto predstavuje zneužitie dominantného postavenia zo strany skupiny Meta.

Súdny dvor, na ktorý sa obrátil nemecký súd v rámci sporu, ktorý proti tomuto zákazu iniciovala skupina Meta, rozhodol, že orgán hospodárskej súťaže členského štátu je oprávnený konštatovať v rámci vyšetrovania zneužitia dominantného postavenia porušenie GDPR. Musí však lojálne spolupracovať s osobitnými dozornými orgánmi zriadenými týmto nariadením. Ak skúmané konanie už bolo predmetom rozhodnutia týchto orgánov alebo Súdneho dvora, orgán pre hospodársku súťaž je viazaný ich posúdeniami týkajúcimi sa GDPR.

Súdny dvor rozhodol aj o otázke, či je možné výnimočne povoliť spracúvanie tzv. „citlivých“ údajov, ktoré je v zásade v zmysle GDPR zakázané, v prípadoch, keď dotknutá osoba takéto údaje preukázateľne zverejnila. Konštatoval, že samotná skutočnosť, že používateľ používa webové stránky alebo aplikácie, ktoré môžu odhaliť citlivé údaje, ako sú rasový alebo etnický pôvod, politické názory, náboženské presvedčenie alebo sexuálna orientácia, neznamená, že preukázateľne zverejňuje svoje údaje v zmysle GDPR. To isté platí, keď používateľ zadá údaje alebo aktivuje integrované tlačidlá výberu, pokiaľ predtým výslovne nevyjadril svoje rozhodnutie, že tieto údaje chce verejne sprístupniť neobmedzenému počtu osôb.

Skutočnosť, že prevádzkovateľ siete má dominantné postavenie, nebráni používateľovi, aby platne a slobodne vyjadril súhlas so spracovaním svojich údajov. Keďže však toto dominantné postavenie môže ovplyvniť slobodu výberu používateľov, ide o dôležitý faktor pri určovaní, či bol tento súhlas skutočne platne udelený. Súdny dvor dodal, že je na prevádzkovateľovi, aby preukázal existenciu tohto súhlasu.

GDPR

Všeobecné nariadenie o ochrane údajov (GDPR) zjednocuje a vytvára jednotný rámec pre právo Únie v oblasti ochrany osobných údajov.

GDPR ukladá povinnosti každému subjektu bez ohľadu na to, či je verejný alebo súkromný, ak zhromažďuje osobné údaje na území Únie. Subjektom, ktoré nedodržiavajú povinnosti vyplývajúce z GDPR, hrozia rôzne druhy sankcií.

V digitálnom veku Únia v GDPR zakotvuje viacero práv jednotlivcov, ako napríklad právo na informácie, právo na zabudnutie, právo na prístup k zhromaždeným osobným údajom alebo právo na ich vymazanie, čo pomáha posilniť ochranu ich súkromného života. Pokiaľ ide o ochranu údajov, tieto pravidlá sa považujú za najprísnejšie na svete.

Údaje „mimo Facebooku“

Meta Platforms Ireland prevádzkuje v Únii internetovú sociálnu sieť Facebook. Registráciou na Facebooku jeho používatelia vyjadrujú súhlas so všeobecnými podmienkami vypracovanými touto spoločnosťou, ktoré obsahujú zásady používania údajov a súborov cookie. Podľa týchto zásad Meta Platforms Ireland zhromažďuje údaje týkajúce sa aktivít používateľov na sociálnej sieti aj mimo nej a priraďuje ich k účtom dotknutých používateľov na Facebooku. Tieto údaje, označované aj ako údaje „mimo Facebooku“, sa týkajú najmä navštevovania internetových stránok a aplikácií tretích strán, ako aj používania iných online služieb patriacich do skupiny Meta (medzi ktoré patrí Instagram a WhatsApp). Zhromažďovanie týchto údajov umožňuje personalizovať reklamné správy pre používateľov Facebooku.

Zameranie

Rozsudok European Superleague Company z 21. decembra 2023 (C-333/21)

FIFA a UEFA sú medzinárodné futbalové federácie, ktoré riadia profesionálny futbal v Európe. Prijali pravidlá, ktoré im dávajú právomoc povoľovať európske futbalové súťaže medzi klubmi a využívať rôzne zodpovedajúce mediálne práva. UEFA organizuje aj súťaže medzi európskymi klubmi, ako je napríklad Liga majstrov.

Dvanásť európskych futbalových klubov chcelo vytvoriť projekt novej futbalovej súťaže, Superligu. Tento projekt môže ovplyvniť fungovanie medziklubových súťaží UEFA a využívanie príslušných mediálnych práv. FIFA a UEFA sa proti tomuto projektu postavili a pohrozili klubom a hráčom, ktorí by sa rozhodli na ňom zúčastniť, sankciami.

Spoločnosť zodpovedná za tento projekt, European Superleague Company, napadla pravidlá FIFA a UEFA na súde v Madride, ktorý sa obrátil na Súdny dvor s otázkou, či sú v súlade s právom Únie, ktoré zakazuje prekážky voľnej hospodárskej súťaže a slobodného poskytovania služieb.

Súdny dvor v súlade so svojou judikatúrou „Bosman“ zdôraznil, že organizovanie športových súťaží a využívanie príslušných mediálnych práv predstavujú hospodárske činnosti, ktoré patria do pôsobnosti práva Únie.

Rozhodol, že regulačné, kontrolné a sankčné právomoci, ktoré majú FIFA a UEFA v súvislosti s organizáciou potenciálne konkurenčných futbalových súťaží, ako je projekt Superliga, sa musia vykonávať transparentným, objektívnym, nediskriminačným a primeraným spôsobom, inak by došlo k porušeniu práva Únie v oblasti hospodárskej súťaže a slobodného poskytovania služieb.

Súdny dvor okrem toho rozhodol, že pravidlá FIFA a UEFA týkajúce sa využívania mediálnych práv môžu byť v rozpore s právom Únie v oblasti hospodárskej súťaže, ak z nich nemajú prospech jednotliví futbaloví aktéri, napríklad zabezpečením solidárneho prerozdelenia vytvorených príjmov. Súdny dvor konštatoval, že tieto pravidlá by mohli poškodiť európske futbalové kluby, podniky pôsobiace na mediálnych trhoch, ako aj spotrebiteľov a televíznych divákov, pretože by im zabránili v prístupe k novým, potenciálne inovatívnym alebo zaujímavým súťažiam.

Judikatúra „Bosman“

Súdny dvor vo svojom historickom rozsudku Bosman z 15. decembra 1995 (C-415/93) rozhodol, že výkon športu je vo všeobecnosti hospodárskou činnosťou, na ktorú sa vzťahuje právo Únie. Rozhodol tiež, že voľný pohyb pracovníkov bráni:

  • doložkám o štátnej príslušnosti prijatým športovými federáciami, podľa ktorých môžu športové kluby nasadzovať len obmedzený počet profesionálnych hráčov, ktorí sú štátnymi príslušníkmi iných členských štátov, a
  • doložkám o prestupe vydávaným týmito federáciami, podľa ktorých profesionálny futbalista, ktorý je štátnym príslušníkom niektorého členského štátu, nemôže byť po skončení zmluvy, ktorou je viazaný s klubom, zamestnaný klubom z iného členského štátu, pokiaľ tento klub nezaplatil pôvodnému klubu odškodnenie.

Súdny dvor a šport

Od rozsudku vo veci Bosman mal Súdny dvor niekoľkokrát príležitosť rozhodnúť o podmienkach výkonu športu z hľadiska hospodárskeho práva Únie:

  • doložky o štátnej príslušnosti uvedené v rozsudku Bosman, a týkajúce sa športovcov, ktorí sú štátnymi príslušníkmi členských štátov, nemožno uplatniť ani na športovcov zo štátu, s ktorým Únia uzavrela dohodu o pridružení alebo partnerstve [rozsudky Deutscher Handballbund z 8. mája 2003 (C-438/00) a Simutenkov z 12. apríla 2005 (C-265/03)],
  • antidopingová právna úprava Medzinárodného olympijského výboru patrí do rámca práva Únie v oblasti hospodárskej súťaže, ale nie je s ňou v rozpore, pretože je nevyhnutná na zabezpečenie riadneho priebehu športových súťaží [rozsudok Meca-Medina a Majcen/Komisia z 18. júla 2006 (C-519/04 P)],
  • futbalové kluby môžu požadovať primeranú náhradu za tréningy mladých hráčov, ktorých vychovali, keď títo hráči chcú podpísať prvú profesionálnu zmluvu s klubom v inom členskom štáte [rozsudok Olympique Lyonnais zo 16. marca 2010 (C-325/08)].

Zameranie

Ochrana osobných údajov a boj proti porušovaniu hospodárskej súťaže medzi podnikmi

Rozsudok Meta Platforms Ireland/Komisia z 24. mája 2023 (T-451/20)

Vyšetrovacia právomoc Komisie

Pravidlá Únie v oblasti hospodárskej súťaže zakazujú dohody medzi podnikmi, rozhodnutia združení podnikov a zosúladené postupy, ktoré môžu ovplyvniť obchod medzi členskými štátmi a mohli by zabrániť, obmedziť alebo narušiť hospodársku súťaž na vnútornom trhu (článok 101 Zmluvy o fungovaní EÚ [ZFEÚ]). Zakazujú tiež podnikom, ktoré majú dominantné postavenie na trhu, zneužívať toto postavenie, napríklad účtovaním neprimeraných cien, obmedzovaním výroby alebo odmietaním inovácií na úkor spotrebiteľov (článok 102 ZFEÚ).

Nariadenie EÚ č. 1/2003 zohráva kľúčovú úlohu pri implementácii pravidiel hospodárskej súťaže. Európskej komisii priznáva široké vyšetrovacie právomoci. Komisia môže najmä vykonávať inšpekcie a vypočuť každú osobu, ktorá môže mať relevantné informácie.

V roku 2020 v rámci vyšetrovania údajného protisúťažného správania skupiny Facebook pri používaní osobných údajov a pri správe jej sociálnej siete Komisia požiadala spoločnosť Meta Platforms Ireland, aby jej poskytla všetky dokumenty, ktoré vypracovali alebo dostali jej traja manažéri a ktoré obsahujú jedno alebo viac konkrétnych pojmov.

Medzi týmito pojmami sa nachádzali najmä výrazy „big question“ (veľká otázka), „for free“ (zadarmo), „not good for us“ (pre nás nepriaznivé) a „shut* down“ (vypnúť).

V prípade, že by tieto informácie neboli poskytnuté, spoločnosti Meta hrozilo penále vo výške 8 miliónov eur denne.

Meta napadla zákonnosť tejto žiadosti Európskej komisie o informácie na Všeobecnom súde Európskej únie. Podľa nej boli takéto vyhľadávacie pojmy zjavne príliš neurčité a všeobecné a predstavovali masívny „lov na údaje“.

Meta zároveň podala návrh na nariadenie predbežného opatrenia, ktorým by sa žiadosť Komisie odložila až do vyhlásenia rozsudku Všeobecného súdu vo veci samej.

Dňa 29. októbra 2020 predseda Všeobecného súdu rozhodol o návrhu na nariadenie predbežného opatrenia. Nariadil odklad výkonu rozhodnutia Európskej komisie až do zavedenia osobitného postupu na predloženie požadovaných dokumentov, ktoré nesúviseli s obchodnými činnosťami spoločnosti Meta a navyše obsahovali citlivé osobné údaje („chránené dokumenty“). V nadväznosti na toto uznesenie Komisia zaviedla pre tieto chránené dokumenty postup virtuálnej dátovej sály. Podľa tohto postupu mohli byť dokumenty založené do vyšetrovacieho spisu až po tom, čo boli preskúmané v tejto virtuálnej miestnosti obmedzeným počtom členov tímu povereného vyšetrovaním a advokátmi spoločnosti Meta.

Všeobecný súd 24. mája 2023 rozhodol vo veci samej. Zamietol žalobu spoločnosti Meta v celom rozsahu.

Všeobecný súd vo svojom rozsudku pripomenul široké vyšetrovacie právomoci Európskej komisie, ktoré jej umožňujú kontrolovať, či podniky dodržiavajú pravidlá hospodárskej súťaže. V tomto kontexte môže byť užitočné používanie konkrétnych vyhľadávacích výrazov.

META

Meta je nadnárodná technologická spoločnosť so sídlom v Spojených štátoch. Okrem Instagramu a WhatsAppu je jedným z jej vlajkových produktov sociálna sieť Facebook, ktorá registrovaným používateľom umožňuje vytvárať profily, nahrávať fotografie a videá, posielať správy a byť v kontakte s inými osobami. Meta ponúka aj online reklamnú službu s názvom Facebook Marketplace, ktorá umožňuje používateľom nakupovať a predávať tovar.

Konanie o nariadení predbežného opatrenia

Cieľom návrhu na nariadenie predbežného opatrenia je dosiahnuť okamžitý odklad výkonu aktu inštitúcie až do rozhodnutia o žalobe a konečnom rozsudku. Na to, aby predseda Všeobecného súdu nariadil toto predbežné opatrenie, nemožno žalobu na prvý pohľad považovať za žalobu bez náležitého opodstatnenia. Navrhovateľ musí tiež preukázať, že v prípade neodloženia výkonu rozhodnutia by mu vznikla vážna a nenapraviteľná ujma. Napokon rozhodnutie musí vyvážiť záujem navrhovateľa so záujmami ostatných účastníkov konania a verejným záujmom.

V reakcii na tvrdenie spoločnosti Meta, podľa ktorého vyšetrovanie s použitím vyhľadávacích výrazov predstavovalo zásah do súkromného života dotknutých zamestnancov, Všeobecný súd dospel k záveru, že ide o primerané opatrenie na dosiahnutie cieľov všeobecného záujmu, konkrétne zachovania režimu hospodárskej súťaže sledovaného Zmluvami Únie.

Všeobecný súd v tejto súvislosti zdôraznil sprievodné opatrenia, ktoré boli prijaté. Chránené dokumenty sa totiž mali zaslať Komisii na osobitnom elektronickom nosiči a umiestniť do virtuálnej dátovej sály. Tá bola prístupná len obmedzenému počtu členov tímu povereného vyšetrovaním. Výber dokumentov, ktoré sa majú založiť do spisu, sa mal uskutočniť za prítomnosti advokátov spoločnosti Meta. V prípade pretrvávajúcich nezhôd o klasifikácii dokumentu sa uskutočnilo rozhodcovské konanie.

Vec T-452/20

V ten istý deň Komisia formulovala žiadosť o informácie voči spoločnosti Meta Platforms Ireland v&nbs;prámci súbežného vyšetrovania určitých postupov týkajúcich sa platformy Facebook Marketplace. Všeobecný súd zamietol žalobu o neplatnosť, ktorú Meta Platforms Ireland podala proti tomuto rozhodnutiu, rozsudkom z toho istého dňa vo veci T-452/20.

Meta podala na Súdny dvor proti rozsudkom Všeobecného súdu T-451/20 a T-452/20 odvolania (prebiehajúce veci C-497/23 P a C-496/23 P).

Zameranie

Ochrana európskych podnikov pred extrateritoriálnymi sankciami Spojených štátov

Rozsudok IFIC Holding/Komisia z 12. júla 2023 (T-8/21)

Extrateritoriálny účinok zákonov prijatých tretími krajinami

Extrateritorialita právnych predpisov je definovaná ako ich účinok presahujúci hranice štátu, ktorý ich prijal. Nariadenie Európskej únie o blokovaní [nariadenie Rady (ES) č. 2271/96] chráni hospodárske subjekty Únie pred extrateritoriálnym uplatňovaním právnych predpisov tretích krajín. Európska únia prijala toto nariadenie v roku 1996 na ochranu európskych spoločností, na ktorých obchodné aktivity s Kubou, Iránom alebo Líbyou sa Spojené štáty zamerali.

V roku 2018 v reakcii na odstúpenie Spojených štátov od jadrovej dohody s Iránom Únia aktualizovala svoje nariadenie o blokovaní, aby zahŕňalo opätovne uložené extrateritoriálne sankcie Spojených štátov. Tento krok je súčasťou podpory Únie pre pokračujúcu a úplnú implementáciu jadrovej dohody s Iránom, a to najmä podporou obchodných a hospodárskych vzťahov medzi Úniou a Iránom.

V roku 2018 Spojené štáty odstúpili od jadrovej dohody s Iránom, ktorej cieľom bola kontrola iránskeho jadrového programu výmenou za zrušenie hospodárskych sankcií voči Iránu. Po tomto odstúpení Spojené štáty obnovili sankcie voči Iránu a zoznam osôb, ktorých aktíva boli zablokované. Znova bol prijatý zákaz obchodovať s akoukoľvek osobou alebo subjektom uvedeným na zozname vyhotovenom orgánmi Spojených štátov. Tento zákaz sa vzťahoval aj na podniky so sídlom mimo Spojených štátov vrátane európskych spoločností.

V reakcii na toto obnovenie sankcií Európska únia aktualizovala svoje nariadenie „o blokovaní“ s cieľom brániť záujmy svojich podnikov. Preto s cieľom chrániť európske podniky pred účinkami extrateritoriálneho uplatňovania sankcií Spojených štátov bolo týmto podnikom zakázané dodržiavať tieto sankcie, pokiaľ na to neudelí povolenie Európska komisia. Treba poznamenať, že takéto povolenie možno udeliť, ak nedodržanie zahraničných sankcií môže vážne poškodiť záujmy dotknutého podniku alebo záujmy Únie.

IFIC Holding AG je nemecká spoločnosť, ktorú nepriamo vlastní iránsky štát a ktorá bola v roku 2018 zaradená do zoznamu. Po tomto zápise Clearstream Banking AG, jediná banka, ktorá je depozitárom cenných papierov s povolením v Nemecku, prerušila vyplácanie dividend spoločnosti IFIC od rôznych nemeckých podnikov, v ktorých mala podiel, a zablokovala ich na samostatnom účte.

Clearstream tiež požiadala Komisiu o povolenie dodržiavať sankcie Spojených štátov v súvislosti s cennými papiermi alebo fondmi spoločnosti IFIC. Komisia pôvodne udelila toto povolenie v apríli 2020 na 12 mesiacov a následne ho obnovila v rokoch 2021 a 2022. IFIC napadla tieto rozhodnutia podaním žaloby o neplatnosť na Všeobecnom súde.

Všeobecný súd zamietol žalobu spoločnosti IFIC a povolil tak spoločnosti Clearstream Banking AG dodržiavať sankcie USA uvalené na Irán. Všeobecný súd rozhodol, že hoci Komisia bola povinná zohľadniť záujmy podniku žiadajúceho o povolenie (Clearstream), nebola povinná zohľadniť záujmy podniku uvedeného na zozname (IFIC) ani preskúmať iné možnosti, ktoré by boli preň menej obmedzujúce. Rozhodol tiež, že ciele, ktoré Únia sleduje v rámci extrateritoriálnych sankcií tretej krajiny, odôvodňujú obmedzenie práva spoločnosti IFIC byť vypočutý počas rozhodovacieho procesu pred prijatím povolenia Komisie.

Žaloba o neplatnosť

Žalobou o neplatnosť sa možno domáhať zrušenia aktov inštitúcií Únie, ktoré sú v rozpore s právom Únie. Za určitých podmienok môžu členské štáty, európske inštitúcie a jednotlivci podať žalobu o neplatnosť na Súdny dvor alebo na Všeobecný súd. Ak je žaloba dôvodná, akt sa zruší. Dotknutá inštitúcia je potom povinná vykonať nápravu, pokiaľ ide o prípadnú právnu medzeru, ktorá vznikla v dôsledku zrušeného aktu.

Vec Bank Melli Iran (C-124/20)

V tejto ďalšej veci sa BMI, iránska štátna banka, odvolala na nariadenie o blokovaní pred nemeckými súdmi s cieľom spochybniť uplatňovanie sankcií Spojených štátov v Nemecku. Súdny dvor, ktorý prvýkrát rozhodoval v súvislosti s nariadením Európskej únie o blokovaní, rozhodol, že na zákaz vyhovieť sankciám uloženým Spojenými štátmi voči Iránu, ktorý je stanovený v práve Únie, sa možno odvolávať pred vnútroštátnymi súdmi v rámci občianskoprávneho konania.

Návrat k významným rozsudkom roka

Spotrebitelia


Cieľom európskej spotrebiteľskej politiky je ochrana zdravia, bezpečnosti a hospodárskych a právnych záujmov spotrebiteľov bez ohľadu na to, kde majú bydlisko, kam cestujú alebo odkiaľ v Únii nakupujú.


Súdny dvor: garantovanie práv spotrebiteľov v rámci EÚ

Tu sme vložili obsah zo služby YouTube. Keďže služba YouTube môže zhromažďovať osobné údaje a sledovať vaše správanie pri prezeraní videa, video načítame až po vašom súhlase s používaním súborov cookie a podobných technológií, ako je opísané v ich zásady ochrany osobných údajov.

  • Fyzická osoba žalovala skupinu Mercedes-Benz Group, pričom tvrdila, že skupina jej spôsobila škodu tým, že vybavila jej vozidlo softvérom (známym ako rušiace zariadenie) znižujúcim mieru recirkulácie výfukových plynov v chladnom počasí. Podľa žalobcu má tento softvér škodlivé dôsledky na životné prostredie a je v rozpore s p;rávom Únie. Podľa nemeckého práva možno v prípadoch jednoduchej nedbanlivosti uznať právo na náhradu škody, ak bol porušený zákon určený na ochranu iných osôb. Nemecký súd sa preto Súdneho dvora pýtal, či právo Únie chráni osobitné záujmy jednotlivého kupujúceho takéhoto vozidla. Súdny dvor rozhodol, že právo Únie vytvára priamu spojitosť medzi výrobcom automobilu a jednotlivým kupujúcim motorového vozidla. Kupujúci motorového vozidla vybaveného zakázaným rušiacim zariadením má preto právo na náhradu škody od výrobcu tohto vozidla, ak uvedené zariadenie spôsobilo tomuto kupujúcemu škodu.

    Rozsudok Mercedes-Benz Group z 21. marca 2023 (C-100/21)

  • Španielsky súd predložil Súdnemu dvoru otázku zlučiteľnosti miestnej právnej úpravy týkajúcej sa služieb prenájmu osobných vozidiel s vodičom („PVV“) v aglomerácii Barcelona s právom Únie. Toto nariadenie vyžaduje, aby spoločnosti, ktoré už majú povolenie na poskytovanie týchto služieb na vnútroštátnej úrovni, získali dodatočnú licenciu umožňujúcu im pôsobiť v aglomerácii Barcelona. Obmedzuje tiež počet licencií na služby PVV na tridsatinu licencií pre taxislužby udelených pre túto aglomeráciu. Súdny dvor rozhodol, že získanie dodatočnej licencie nad rámec licencie stanovenej na vnútroštátnej úrovni môže byť potrebné na riadnu správu dopravy, ale že obmedzenie počtu licencií na poskytovanie služieb PVV predstavuje neodôvodnené obmedzenie slobody usadiť sa, a preto je v rozpore s právom Únie.

    Rozsudok Prestige and Limousine z 8. júna 2023 (C-50/21)

  • Cyklistu, ktorý používal bicykel s elektrickým pomocným pohonom na verejnej komunikácii neďaleko Brugg (Belgicko), zrazilo auto a o niekoľko mesiacov neskôr zomrel. Počas súdneho konania o určení možného nároku na náhradu škody vznikol spor o to, či sa bicykel s elektrickým pomocným pohonom má klasifikovať ako „vozidlo“. Táto klasifikácia (ktorá závisí od výkladu európskej smernice) je rozhodujúca pri určení, či poškodený bol vodičom „motorového vozidla“ alebo či sa mohol domáhať automatickej náhrady škody ako „slabý účastník cestnej premávky“ podľa belgického práva. Súdny dvor vo svojom rozsudku rozhodol, že bicykel s elektrickým pomocným pohonom nepodlieha povinnosti poistenia motorových vozidiel, keďže nie je poháňaný výlučne mechanickým pohonom. Stroje, ktoré nie sú poháňané výlučne mechanickým pohonom, ako napríklad bicykel s elektrickým pomocným pohonom umožňujúcim zrýchliť na rýchlosť 20 km/h s počiatočným svalovým impulzom, zjavne nemôžu spôsobiť škody na zdraví alebo na majetku porovnateľné so škodami spôsobenými motocyklami, automobilmi a nákladnými automobilmi alebo inými vozidlami poháňanými výlučne mechanickým pohonom, ktoré môžu jazdiť podstatne rýchlejšie.

    Rozsudok KBC Verzekeringen z 12. októbra 2023 (C-286/22)

  • Pandémia Covid-19 viedla viaceré členské štáty vrátane Slovenska k prijatiu opatrení týkajúcich sa refundácie platieb cestovnými kanceláriami za dovolenky zrušené zo zdravotných dôvodov. Tieto vnútroštátne predpisy umožňujú vydávanie poukazov, ktoré sa môžu používať osemnásť mesiacov a možno ich refundovať až po uplynutí tohto obdobia. Uvedené iniciatívy boli odôvodnené rizikom platobnej neschopnosti a ťažkosťami, ktorým čelili organizátori cestovných služieb. Súdny dvor rozhodol, že členské štáty sa nemôžu odvolávať na vyššiu moc, aby sa odchýlili od povinnosti úplnej refundácie podľa smernice o „balíku cestovných služieb“. Konštatoval, že hodnota cesty sa musí nahradiť v peňažnej forme: cestovné kancelárie nemôžu ponúkať poukazy, pokiaľ cestujúci dobrovoľne takýto spôsob náhrady neprijme. Prijatím legislatívnej zmeny, ktorou sa cestujúcim dočasne odňalo právo bezplatne ukončiť zmluvu o balíku cestovných služieb a získať úplnú refundáciu, si teda Slovensko nesplnilo povinnosť vyplývajúcu z práva Únie.

    Rozsudky UFC que Choisir a CLCV (C-407/21) a Komisia/Slovensko z 8. júna 2023 (C-540/21)

Životné prostredie

Únia sa zaväzuje zachovať a zlepšovať kvalitu životného prostredia a chrániť ľudské zdravie. Tento záväzok vychádza zo zásad obozretnosti a prevencie, ako aj zo zásady „znečisťovateľ platí“.


Súdny dvor a životné prostredie

Tu sme vložili obsah zo služby YouTube. Keďže služba YouTube môže zhromažďovať osobné údaje a sledovať vaše správanie pri prezeraní videa, video načítame až po vašom súhlase s používaním súborov cookie a podobných technológií, ako je opísané v ich zásady ochrany osobných údajov.

  • V roku 2018 Súdny dvor rozhodol, že Rumunsko je povinné zastaviť nelegálne ukladanie odpadu a uzavrieť 68 nepovolených skládok. V roku 2022 Komisia dospela k záveru, že Rumunsko stále neprijalo opatrenia na dosiahnutie súladu s rozsudkom z roku 2018, a preto podala novú žalobu o nesplnenie povinnosti. Súdny dvor konštatoval, že Rumunsko stále udržiava 31 nepovolených skládok. Preto mu bola uložená povinnosť zaplatiť 1,5 milióna eura a 600 eur za každý deň omeškania v súvislosti s každou nepovolenou skládkou. Pri stanovení tejto pokuty Súdny dvor zohľadnil závažnosť porušenia, jeho trvanie a platobnú schopnosť Rumunska. Nerešpektovanie rozsudku z roku 2018 so sebou prináša vážne riziko znečistenia a závažný dosah na ľudské zdravie v dôsledku uvoľňovania škodlivých látok do pôdy, ovzdušia a vody.

    Rozsudok Komisia/Rumunsko zo 14. decembra 2023 (C-109/22)

Osobné údaje

Európska únia má silnú a konzistentnú právnu úpravu ochrany osobných údajov. Spracúvanie a uchovávanie takýchto údajov musí zodpovedať podmienkam zákonnosti stanoveným v právnej úprave, najmä musí byť obmedzené na to, čo je nevyhnutne potrebné, a nesmie neprimerane zasahovať do práva na súkromie.


Súdny dvor v digitálnom svete

Tu sme vložili obsah zo služby YouTube. Keďže služba YouTube môže zhromažďovať osobné údaje a sledovať vaše správanie pri prezeraní videa, video načítame až po vašom súhlase s používaním súborov cookie a podobných technológií, ako je opísané v ich zásady ochrany osobných údajov.

  • Občan na základe GDPR požiadal Österreichische Post, hlavného prevádzkovateľa poštových a logistických služieb v Rakúsku, aby ho informoval o totožnosti príjemcov, ktorým tento prevádzkovateľ poskytol jeho osobné údaje. Rakúsky Najvyšší súd položil Súdnemu dvoru otázku, či GDPR dáva dotknutej osobe právo poznať presnú totožnosť príjemcov. Súdny dvor odpovedal, že ak osobné údaje boli alebo budú poskytnuté príjemcom, prevádzkovateľ je povinný informovať dotknutú osobu na jej žiadosť o totožnosti týchto príjemcov. Iba v prípade, že (zatiaľ) nie je možné týchto príjemcov identifikovať, sa prevádzkovateľ môže obmedziť len na uvedenie kategórií dotknutých príjemcov. Platí to aj v prípade, ak prevádzkovateľ preukáže, že žiadosť je zjavne neodôvodnená alebo neprimeraná.

    Rozsudok Österreichische Post z 12. januára 2023 (C-154/21)

  • V roku 2014 sa zamestnanec, ktorý bol zároveň klientom banky Pankki S, dozvedel, že s jeho osobnými údajmi sa niekoľkokrát oboznámili iní zamestnanci banky. Keďže mal pochybnosti o zákonnosti tohto oboznámenia sa, zamestnanec, ktorého medzitým Pankki S prepustila, požiadal túto banku, aby mu oznámila totožnosť osôb, ktoré sa oboznámili s jeho údajmi, presné dátumy a dôvody tohto oboznámenia sa. Pankki S odmietla zverejniť totožnosť zamestnancov s odôvodnením, že tieto informácie predstavujú ich osobné údaje. Na otázku fínskeho súdu Súdny dvor rozhodol, že každý má právo vedieť, kedy a z akých dôvodov sa niekto oboznámil s jeho osobnými údajmi, a že skutočnosť, že prevádzkovateľ vykonáva bankovú činnosť, nemá vplyv na rozsah tohto práva.

    Rozsudok Pankki S z 22. júna 2023 (C-579/21)

  • Na otázku Najvyššieho správneho súdu Litvy Súdny dvor odpovedal, že smernica o „súkromí a elektronických komunikáciách“ bráni používaniu údajov z elektronických komunikácií, ktoré boli uchovávané poskytovateľmi elektronických komunikačných služieb a následne boli sprístupnené orgánom na účely boja proti závažnej trestnej činnosti, pri vyšetrovaní korupcie vo verejnej službe. Okrem toho údaje o prenose dát a polohe uchovávané poskytovateľmi na účely boja proti závažnej trestnej činnosti a sprístupnené orgánom nemôžu byť a posteriori odovzdané iným orgánom na účely boja proti nesprávnemu služobnému postupu súvisiacemu s korupciou.

    Rozsudok Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra zo 7. septembra 2023 (C-162/22)

  • Pacient požiadal svojho zubára, aby mu bezplatne poskytol kópiu jeho zdravotného záznamu, ale zubár požadoval, aby uhradil poplatky za poskytnutie tejto kópie. Pacient sa domnieval, že má nárok na bezplatnú kópiu, a obrátil sa na nemecké súdy. V odpovedi na prejudiciálnu otázku Súdny dvor pripomenul, že GDPR zakotvuje právo pacienta na získanie prvej kópie jeho zdravotného záznamu v zásade bez akýchkoľvek nákladov a že prevádzkovateľ môže požadovať platbu len za ďalšie kópie. Zubár je preto povinný bezplatne poskytnúť prvú kópiu údajov pacienta bez toho, aby pacient musel svoju žiadosť odôvodniť.

    Rozsudok FT (Kópie lekárskeho záznamu) z 26. októbra 2023 (C-307/22)

Rovnosť zaobchádzania a pracovné právo

V Európskej únii je viac ako 240 miliónov pracovníkov. Veľký počet občanov teda priamo využíva ustanovenia európskeho pracovného práva, ktoré stanovuje minimálne normy v oblasti pracovných podmienok a podmienok zamestnávania a dopĺňa tak politiky, ktoré uplatňujú členské štáty.


Súdny dvor: garantovanie rovnakého zaobchádzania a ochrana práv menšín

Tu sme vložili obsah zo služby YouTube. Keďže služba YouTube môže zhromažďovať osobné údaje a sledovať vaše správanie pri prezeraní videa, video načítame až po vašom súhlase s používaním súborov cookie a podobných technológií, ako je opísané v ich zásady ochrany osobných údajov.


Súdny dvor na pracovisku – ochrana práv pracovníkov

Tu sme vložili obsah zo služby YouTube. Keďže služba YouTube môže zhromažďovať osobné údaje a sledovať vaše správanie pri prezeraní videa, video načítame až po vašom súhlase s používaním súborov cookie a podobných technológií, ako je opísané v ich zásady ochrany osobných údajov.

  • Na otázku poľského súdu Súdny dvor pripomenul, že ochrana pred diskrimináciou, ktorú poskytuje smernica 2000/78 o rovnakom zaobchádzaní v zamestnaní a povolaní, sa vzťahuje na každú skutočnú zárobkovú činnosť vykonávanú v rámci stabilného právneho vzťahu. Týka sa to aj činnosti vykonávanej samostatne zárobkovo činnou osobou pracujúcou na základe zmluvy o dielo. Rozhodnutie ukončiť a neobnoviť takúto zmluvu stavia samostatne zárobkovo činnú osobu do situácie, ktorá je porovnateľná so situáciou prepusteného zamestnanca. Súdny dvor okrem toho zdôraznil, že zmluvná sloboda nemôže byť dôvodom na odmietnutie uzatvorenia zmluvy s osobou z dôvodu jej sexuálnej orientácie.

    Rozsudok TP (Audiovizuálny editor verejnoprávnej televízie) z 12. januára 2023 (C-356/21)

  • Nemecký pilot pracoval na kratší pracovný čas pre leteckú spoločnosť a v jeho pracovnej zmluve bola stanovená základná mzda, ktorá závisela od času letovej služby. Mohol tiež získať dodatočnú odmenu, ak odpracoval určitý počet hodín letových služieb v mesiaci a ak prekročil isté prahové hodnoty stanovené v jeho zmluve. Tieto prahové hodnoty boli rovnaké pre pilotov na plný úväzok a pilotov na kratší pracovný čas. Nemecký súd sa obrátil na Súdny dvor s otázkou, či vnútroštátna právna úprava, podľa ktorej musí pracovník na kratší pracovný čas odpracovať rovnaký počet hodín ako pracovník na plný úväzok, aby získal dodatočnú odmenu, predstavuje diskrimináciu zakázanú podľa práva Únie. Súdny dvor odpovedal kladne a zdôraznil, že získanie mzdy s príplatkom za prácu nad určitý počet hodín nemôže znevýhodňovať pracovníka na kratší pracovný čas.

    Rozsudok Lufthansa CityLine z 19. októbra 2023 (C-660/20)

  • Rušňovodič zamestnaný v maďarskej národnej železničnej spoločnosti MÁV-START napadol rozhodnutie svojho zamestnávateľa neposkytnúť mu denný odpočinok trvajúci najmenej jedenásť po sebe nasledujúcich hodín. Podľa smernice o pracovnom čase musí byť tento čas odpočinku poskytnutý pracovníkovi počas každého 24-hodinového obdobia, ak tento čas predchádza týždennému času odpočinku alebo dovolenke alebo po nich nasleduje. Súdny dvor uviedol, že denný a týždenný čas odpočinku predstavujú dve samostatné práva, ktoré sledujú odlišné ciele. Denný čas odpočinku nie je súčasťou týždenného času odpočinku, ale sa k nemu pridáva, aj keď mu priamo predchádza. Preto je nevyhnutné zaručiť pracovníkom skutočné využívanie každého z týchto práv.

    Rozsudok MÁV-START z 2. marca 2023 (C-477/21)

Európske občianstvo

Každá osoba, ktorá má štátnu príslušnosť členského štátu Únie, je automaticky občanom Európskej únie. Občianstvo Únie dopĺňa štátne občianstvo a nenahrádza ho. Občania Európskej únie majú osobitné práva zaručené európskymi zmluvami.

  • Dcéra dánskej matky a amerického otca, ktorá má od svojho narodenia v Spojených štátoch dvojaké dánske a americké občianstvo, požiadala vo veku 22 rokov Dánsko o zachovanie dánskej štátnej príslušnosti, pričom jej žiadosť bola podľa platných dánskych predpisov zamietnutá. Na otázku dánskeho súdu týkajúcu sa zlučiteľnosti tejto právnej úpravy s právom Únie Súdny dvor odpovedal, že Dánsko môže v zásade stanoviť, že jeho štátni príslušníci, ktorí sa narodili v zahraničí a nikdy nežili na jeho území, stratia dánsku štátnu príslušnosť vo veku 22 rokov. Takéto opatrenie však musí byť v súlade so zásadou proporcionality, ak má za následok aj stratu európskeho občianstva. To platí v prípade, ak dotknutá osoba nie je štátnym príslušníkom iného členského štátu. Právo Únie teda bráni trvalej strate dánskej štátnej príslušnosti, a teda aj európskeho občianstva, bez toho, aby o tom bola dotknutá osoba informovaná alebo mala možnosť požiadať o individuálne preskúmanie dôsledkov tejto straty.

    Rozsudok Udlændinge- og Integrationsministeriet z 5. septembra 2023 (C-689/21)

Migrácia

Európska únia prijala súbor pravidiel na vytvorenie účinnej, humanitárnej a bezpečnej európskej migračnej politiky. Spoločný európsky azylový systém definuje minimálne normy pre zaobchádzanie so všetkými žiadateľmi o azyl a ich žiadosťami v celej Únii.

  • Dvaja sýrski štátni príslušníci, pani X a pán Y, sa v roku 2016 zosobášili v Sýrii a mali dve deti. V roku 2019 pán Y odišiel zo Sýrie do Belgicka, kým pani X a ich dve deti zostali v Sýrii. V roku 2022 belgické orgány udelili pánovi Y postavenie utečenca v Belgicku. Advokát pani X a detí požiadal e-mailom o zlúčenie rodiny, aby sa jeho klienti mohli pripojiť k pánovi Y v Belgicku, pričom uviedol, že výnimočné okolnosti v severozápadnej Sýrii im bránili v tom, aby sa dostavili na belgický zastupiteľský úrad a podali tam žiadosť. Cudzinecký úrad odpovedal, že belgické právo vylučuje podávanie žiadostí prostredníctvom e-mailu, a vyzval pani X a jej deti, aby sa obrátili na belgické veľvyslanectvo. Súdny dvor na otázku belgického súdu odpovedal, že belgická právna úprava, ktorá vyžaduje osobnú prítomnosť na zastupiteľskom úrade na účely podania žiadosti o zlúčenie rodiny, je v rozpore s právom Únie. Právne predpisy však môžu stanoviť možnosť požadovať osobnú účasť v neskoršom štádiu.

    Rozsudok Afrin z 18. apríla 2023 (C-1/23 PPU)

  • Maďarsko zaviedlo zákon, podľa ktorého musia štátni príslušníci tretích krajín alebo osoby bez štátnej príslušnosti na jeho území alebo na jeho hraniciach najprv navštíviť jeden z jeho zastupiteľských úradov v zahraničí, v Srbsku alebo na Ukrajine, aby podali vyhlásenie a získali povolenie na vstup do krajiny, a až potom môžu požiadať o medzinárodnú ochranu. Súdny dvor rozhodol, že Maďarsko vytvorilo neprimerané prekážky pre žiadateľov o azyl, ktoré sú v rozpore so základnými zásadami Únie, tým, že spôsobilo, že podanie žiadosti o azyl je príliš zložité. Toto opatrenie nemožno odôvodniť bojom proti nákazlivým chorobám v súvislosti s pandémiou Covid-19, pretože je neprimerané sledovanému cieľu.

    Rozsudok Komisia/Maďarsko z 22. júna 2023 (C-823/21)

Právny štát

Charta základných práv Európskej únie, rovnako ako Zmluva o Európskej únii, výslovne uvádza právny štát ako jednu zo spoločných hodnôt členských štátov. Nezávislosť a nestrannosť súdov je základným prvkom právneho štátu.


Dodržiavanie zásad právneho štátu v Únii

Tu sme vložili obsah zo služby YouTube. Keďže služba YouTube môže zhromažďovať osobné údaje a sledovať vaše správanie pri prezeraní videa, video načítame až po vašom súhlase s používaním súborov cookie a podobných technológií, ako je opísané v ich zásady ochrany osobných údajov.

  • Komisia napadla poľské súdne reformy z decembra 2019 na Súdnom dvore. Súdny dvor vyhovel žalobe Komisie, pričom pripomenul, že členské štáty sú povinné dbať na to, aby nedošlo z hľadiska hodnoty právneho štátu k znižovaniu úrovne ich právnej úpravy v oblasti organizácie súdnictva. Súdny dvor rozhodol, že je nezlučiteľné s právom Únie, aby vnútroštátni sudcovia, ktorí majú sami uplatňovať právo Únie, boli vystavení riziku, že o otázkach týkajúcich sa ich postavenia a výkonu ich funkcie bude rozhodovať súd, ktorý nespĺňa požiadavku nezávislosti a nestrannosti. Okrem toho vnútroštátnym sudcom nemožno brániť v tom, aby posúdili, či súd alebo sudca spĺňajú požiadavky účinnej súdnej ochrany podľa práva Únie, a to v prípade potreby predložením prejudiciálnych otázok Súdnemu dvoru. Napokon vnútroštátne ustanovenia, ktoré sudcom ukladajú povinnosť oznámiť, či sú členmi združenia, neziskovej nadácie alebo politickej strany, a ktoré stanovujú sprístupnenie týchto informácií online, sú v rozpore s ochranou osobných údajov a rešpektovaním súkromného života.

    Rozsudok Komisia/Poľsko z 5. júna 2023 (C-204/21)

Duševné vlastníctvo

Právna úprava Únie na ochranu duševného vlastníctva (autorské práva) a priemyselného vlastníctva (ochranné známky, ochrana dizajnov) zlepšuje konkurencieschopnosť podnikov tým, že podporuje prostredie, ktoré podnecuje tvorivosť a inovácie.


Duševné vlastníctvo a Všeobecný súd

Tu sme vložili obsah zo služby YouTube. Keďže služba YouTube môže zhromažďovať osobné údaje a sledovať vaše správanie pri prezeraní videa, video načítame až po vašom súhlase s používaním súborov cookie a podobných technológií, ako je opísané v ich zásady ochrany osobných údajov.

  • Úrad Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO) zamietol žiadosť o medzinárodný zápis slovného označenia „EMMENTALER“. Spoločnosť Emmentaler Switzerland napadla toto rozhodnutie, ktoré EUIPO opäť potvrdil z dôvodu opisného charakteru ochrannej známky. Všeobecný súd vo svojom rozsudku zamietol žalobu podanú spoločnosťou Emmentaler Switzerland, pričom rozhodol, že nemecká verejnosť bezprostredne chápe označenie EMMENTALER ako označenie druhu syra, čo z neho robí opisné označenie. Na to, aby bol zápis označenia zamietnutý, totiž stačí, aby malo opisný charakter v časti Únie. Pojem „EMMENTALER“ preto nemôže byť chránený ako ochranná známka Európskej únie pre syry.

    Rozsudok Emmentaler Switzerland/EUIPO (EMMENTALER) z 24. mája 2023 (T-2/21)

  • Zápis loga Batman ako ochrannej známky Európskej únie napadol na Všeobecnom súde taliansky výrobca karnevalového oblečenia. Všeobecný súd rozhodol, že dôkazy, ktoré predložil, nestačili na preukázanie, že táto ochranná známka zobrazujúca netopiera v oválnom ráme, nemá rozlišovaciu spôsobilosť. Práve táto rozlišovacia spôsobilosť umožňuje verejnosti asociovať výrobky označené ochrannou známkou s vydavateľom Batmana, spoločnosťou DC Comics, a odlíšiť ich od výrobkov iných podnikov.

    Rozsudok Aprile e Commerciale Italiana/EUIPO – DC Comics zo 7. júna 2023 (T-735/21)

  • V spore medzi rumunskými orgánmi správy autorských práv a leteckým dopravcom Súdny dvor rozhodol, že šírenie hudobného diela ako hudobnej kulisy v dopravnom prostriedku na prepravu cestujúcich predstavuje verejný prenos v zmysle práva Únie. Na druhej strane samotná inštalácia zvukového zariadenia a prípadne softvéru umožňujúceho šírenie hudobnej kulisy v dopravnom prostriedku takýmto prenosom nie je. V dôsledku toho právo Únie bráni vnútroštátnej právnej úprave, ktorá stanovuje domnienku verejného prenosu hudobných diel len na základe prítomnosti systémov ozvučenia v d;opravných prostriedkoch.

    Rozsudky Blue Air Aviation a UPFR z 20. apríla 2023 (spojené veci C-775/21 a C-826/21)

  • Po spore pred Úradom Európskej únie pre duševné vlastníctvo (EUIPO) týkajúcom sa zápisu trojrozmerného označenia skútra „Vespa“ podala spoločnosť Piaggio žalobu na Všeobecnom súde. Piaggio predložila EUIPO množstvo relevantných dôkazov, ako napríklad prieskumy verejnej mienky, údaje o objeme predaja, prítomnosť „Vespy“ v Múzeu moderného umenia v New Yorku, použitie skútrov „Vespa“ vo svetoznámych filmoch, ako napríklad „Prázdniny v Ríme“, a tiež výskyt klubov „Vespa“ v mnohých členských štátoch. Podľa spoločnosti Piaggio tieto faktory svedčia o ikonickej povahe skútra „Vespa“ a jeho všeobecnej poznateľnosti v celej Únii. Všeobecný súd dal spoločnosti Piaggio za pravdu a uviedol, že dôkazy preukazujú rozlišovaciu spôsobilosť získanú používaním ochrannej známky v celej Únii.

    Rozsudok Piaggio & C./EUIPO – Zhejiang Zhongneng Industry Group z 29. novembra 2023 (T-19/22)

Reštriktívne opatrenia a zahraničná politika

Reštriktívne opatrenia alebo „sankcie“ sú základným nástrojom spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky Európskej únie na ochranu jej hodnôt, základných záujmov a bezpečnosti. Cieľom sankcií je dosiahnuť zmenu politiky alebo správania dotknutých subjektov alebo osôb.

  • Belaeronavigatsia, bieloruský štátny podnik zodpovedný za reguláciu vzdušného priestoru, bol zaradený na sankčné zoznamy Rady Európskej únie z dôvodu jeho zodpovednosti za odklonenie letu FR4978 na letisko v Minsku 23. mája 2021, ktoré viedlo k zatknutiu dvoch odporcov režimu na palube (Ramana Prataševiča a Sofie Sapegovej). Všeobecný súd prvýkrát vyložil pojem „osoba zodpovedná za represie“ a zamietol žalobu spoločnosti Belaeronavigatsia, keď konštatoval, že štátny podnik nemohol nevedieť, že toto odklonenie prispelo k potlačeniu občianskej spoločnosti a demokratickej opozície v Bielorusku.

    Rozsudok Belaeronavigatsia/Rada zo 17. februára 2023 (T-536/21)

  • V reakcii na nezákonnú anexiu Krymu a mesta Sevastopol Ruskom v marci 2014 prijala Rada Európskej únie 17. marca 2014 sériu reštriktívnych opatrení. Po vypuknutí rozsiahlej vojny Ruska proti Ukrajine vo februári 2022 Rada zaradila do zoznamov osôb a subjektov, na ktoré sa vzťahujú reštriktívne opatrenia členov vlády, banky, podnikateľov a členov Federálneho zhromaždenia (Štátna duma). Rada na zoznamy zapísala konkrétne meno pani Violetty Prigožinovej, matky Jevgenija Prigožina, ktorý bol zodpovedný za nasadenie žoldnierov zo skupiny Wagner bojujúcej za Rusko na Ukrajine. Všeobecný súd vyhovel žalobe o zrušenie opatrení Rady voči pani Prigožinovej a rozhodol, že jej zaradenie do zoznamov bolo založené výlučne na jej rodinnom vzťahu so synom, čo nie je dostatočným dôvodom na odôvodnenie takýchto opatrení.

    Rozsudok Prigožina/Rada z 8. marca 2023 (T-212/22)

  • V súvislosti so zhoršovaním situácie v oblasti ľudských práv, právneho štátu a demokracie vo Venezuele prijala Rada Európskej únie v&nbs;proku 2017 reštriktívne opatrenia z dôvodu situácie v tomto štáte. V roku 2019 Všeobecný súd zamietol žalobu podanú Venezuelou proti týmto opatreniam, keďže právne postavenie tohto štátu nebolo uvedenými spornými opatreniami priamo dotknuté. Súdny dvor, na ktorý bolo podané odvolanie, zrušil tento rozsudok Všeobecného súdu v roku 2021 a vrátil mu vec na nové prejednanie. Všeobecný súd svojím rozsudkom z roku 2023 zamietol všetky žalobné dôvody uvedené Venezuelou na zrušenie uvedených reštriktívnych opatrení.

    Rozsudok Venezuela/Rada z 13. septembra 2023 (T-65/18 RENV)

  • Roman Arkadijevič Abramovič je podnikateľ, ktorý má ruskú, izraelskú a portugalskú štátnu príslušnosť. Je hlavným akcionárom materskej spoločnosti Evraz, ktorá je jednou z popredných ruských oceliarskych a banských skupín, a zároveň patrí medzi najväčších ruských daňových poplatníkov. Po útoku Ruska na Ukrajinu Rada zmrazila finančné prostriedky a zakázala vstup do Európskej únie alebo tranzit cez jej územie vplyvným podnikateľom a podnikateľkám pôsobiacim v hospodárskych odvetviach, ktoré sú pre ruskú vládu významným zdrojom príjmov. Pán Abramovič napadol na Všeobecnom súde svoje zaradenie a ponechanie na zoznamoch reštriktívnych opatrení určených na zvýšenie tlaku na Rusko. Všeobecný súd zamietol žalobu pána Abramoviča, čím potvrdil reštriktívne opatrenia prijaté voči nemu.

    Rozsudok Abramovič/Rada z 20. decembra 2023 (T-313/22)

Obchodná politika

Obchodná politika patrí do výlučnej právomoci EÚ. Únia prijíma v oblasti obchodu právne predpisy a uzatvára medzinárodné obchodné dohody. Na svetovej scéne vystupuje jednotne a hovorí jedným hlasom, čo potvrdzuje jej silné postavenie v medzinárodnom obchode.

  • V roku 2020 Spojené štáty zvýšili clá na dovoz určitých európskych výrobkov z hliníka a ocele. Komisia reagovala prijatím nariadenia, ktorým sa ukladajú dodatočné clá na dovoz určitých výrobkov s pôvodom v Spojených štátoch do Únie. Spoločnosť Zippo Manufacturing Co, americký výrobca zapaľovačov, ktorého sa toto zvýšenie dotklo, napadla predmetné opatrenie na Všeobecnom súde, ktorý uvedené nariadenie zrušil. Podľa Všeobecného súdu Komisia nerešpektovala právo spoločnosti Zippo na vypočutie, a teda ani zásadu riadnej správy vecí verejných. Komisia mala predtým, ako pristúpila k zvýšeniu, vypočuť Zippo, keďže pred prijatím tohto opatrenia vedela, že zvýšenie cla sa bude týkať najmä zapaľovačov tejto spoločnosti.

    Rozsudok Zippo Manufacturing a i./Komisia z 18. októbra 2023 (T-402/20)

Tax rulings

Za priame dane sú v zásade zodpovedné členské štáty. Musia však byť v súlade so základnými pravidlami Európskej únie, ako je napríklad zákaz štátnej pomoci. Týmto spôsobom Únia monitoruje zákonnosť záväzných daňových stanovísk (tax rulings) členských štátov, ktorými sa spoločnostiam priznáva osobitné daňové zaobchádzanie.

  • V záväznom daňovom stanovisku (tax ruling) vydanom v roku 2003 luxemburské orgány prijali návrh skupiny Amazon týkajúci sa zaobchádzania s dcérskou spoločnosťou so sídlom v Luxembursku na účely dane z príjmov právnických osôb. Komisia usúdila, že toto tax ruling predstavuje štátnu pomoc nezlučiteľnú s vnútorným trhom. Na základe žaloby Luxemburska a spoločnosti Amazon Všeobecný súd zrušil rozhodnutie Komisie a rozhodol, že Komisia nepreukázala, že dcérska spoločnosť spoločnosti Amazon mala prospech z neoprávneného zníženia svojho daňového zaťaženia. Súdny dvor zamietol odvolanie Komisie proti rozsudku Všeobecného súdu a rozhodol, že Komisia nesprávne určila „referenčný systém“ na posúdenie existencie takejto pomoci.

    Rozsudok Komisia/Amazon.com a i. zo 14. decembra 2023 (C-457/21 P)

  • V roku 2018 Komisia konštatovala, že luxemburské daňové orgány poskytli skupine Engie tax rulings, ktoré jej podľa Komisie umožnili vyhnúť sa zdaneniu ziskov jej dcérskych spoločností so sídlom v Luxembursku. Komisia usúdila, že tieto tax rulings predstavujú štátnu pomoc nezlučiteľnú s vnútorným trhom. Skupina Engie a Luxembursko sa po tom, čo Všeobecný súd zamietol ich žaloby, odvolali na Súdny dvor, ktorý rozhodol, že Komisia sa pri stanovení „referenčného systému“ na posúdenie selektívnosti týchto daňových opatrení, a teda pri ich kvalifikácii ako zakázanej štátnej pomoci, dopustila nesprávneho posúdenia.

    Rozsudky Luxembursko/Komisia a Engie Global LNG Holding a i./Komisia (spojené veci C-451/21 P a C-454/21 P)

Hospodárska súťaž

Európska únia zabezpečuje dodržiavanie pravidiel na ochranu voľnej hospodárskej súťaže. Praktiky, ktorých cieľom alebo dôsledkom je zabránenie, obmedzenie alebo narušenie hospodárskej súťaže na vnútornom trhu, sú zakázané a môžu byť potrestané pokutou.

  • Komisia prešetrila geografické blokovanie niektorých počítačových videohier na platforme Steam. Rozhodla, že prevádzkovateľ tejto platformy, spoločnosť Valve, a päť vydavateľov hier – Bandai, Capcom, Focus Home, Koch Media a ZeniMax – porušili právo Únie v oblasti hospodárskej súťaže. Komisia obvinila Valve a päť vydavateľov z účasti na sérii protisúťažných dohôd alebo zosúladených postupov. Tie mali za cieľ obmedziť cezhraničný predaj zavedením prvkov územnej kontroly, najmä v pobaltských štátoch a niektorých krajinách strednej a východnej Európy. Valve napadla rozhodnutie Komisie na Všeobecnom súde. Všeobecný súd žalobu zamietol s odôvodnením, že Komisia správne preukázala existenciu dohody medzi spoločnosťou Valve a každým z piatich vydavateľov, ktorej cieľom bolo obmedziť súbežný dovoz prostredníctvom geografického blokovania kľúčov na aktiváciu predmetných videohier na platforme Steam. Cieľom tohto geografického blokovania bolo zabrániť tomu, aby videohry distribuované v určitých krajinách za nízke ceny nakupovali distribútori alebo používatelia v iných krajinách, kde sú ceny oveľa vyššie.

    Rozsudok Valve Corporation/Komisia z 27. septembra 2023 (T-172/21)

Prístup k dokumentom

Transparentnosť vo verejnom živote je kľúčovou zásadou Únie. Každý občan alebo právnická osoba Únie má v zásade prístup k dokumentom inštitúcií. Za určitých okolností však možno takýto prístup v odôvodnených prípadoch odmietnuť.

  • Pán Emilio De Capitani požiadal o prístup k určitým dokumentom, vymeneným v rámci pracovnej skupiny Rady Európskej únie „Právo obchodných spoločností“, týkajúcim sa legislatívneho postupu, ktorého predmetom bola zmena smernice 2013/34 o ročných účtovných závierkach. Rada zamietla prístup k informáciám z dôvodu, že ich zverejnenie by mohlo vážne narušiť jej rozhodovací proces, pričom sa domnievala, že povaha informácií je príliš citlivá a príliš technická na to, aby mohli byť zverejnené. Pán De Capitani napadol toto rozhodnutie na Všeobecnom súde. Ten v kontexte legislatívnych postupov Európskej únie preskúmal zosúladenie zásad verejnosti a transparentnosti s výnimkou zverejnenia dokumentov na účely ochrany rozhodovacieho procesu. Všeobecný súd zdôraznil, že v systéme založenom na zásade demokratickej legitimity sa normotvorca musí za svoje činy zodpovedať verejnosti. Výkon demokratických práv občanmi totiž predpokladá možnosť podrobne sledovať rozhodovací proces prebiehajúci v inštitúciách, ktoré sa podieľajú na legislatívnych postupoch. Všeobecný súd preto zrušil rozhodnutie Rady o zamietnutí prístupu k pracovným dokumentom týkajúcim sa smernice.

    Rozsudok De Capitani/Rada z 25. januára 2023 (T-163/21)

Riaditeľstvo pre výskum a dokumentáciu ponúka odborníkom v oblasti práva, v rámci svojej Zbierky zhrnutí, „Výber z významných rozsudkov“ a „Mesačný bulletin judikatúry“ Súdneho dvora a Všeobecného súdu.

go to top