A | Εισαγωγή του Γραμματέα
Καθ’ όλη τη διάρκεια του 2023, το Δικαστήριο της Ευρωπαϊκής Ένωσης ακολούθησε με αποφασιστικότητα μια πορεία μετασχηματισμού, όχι μόνο για να προετοιμαστεί για τις μελλοντικές προκλήσεις, αλλά και για να αξιοποιήσει όλες τις μελλοντικές ευκαιρίες.
![](../assets/img/photos-2023/ALFREDO-CALOT-1937.jpg)
Alfredo Calot Escobar
Γραμματέας του Δικαστηρίου
Ο Γραμματέας του Δικαστηρίου διευθύνει ως γενικός γραμματέας του θεσμικού οργάνου τις διοικητικές του υπηρεσίες, υπό την εποπτεία του Προέδρου.
Καθ’ όλη τη διάρκεια του 2023, το Δικαστήριο της Ευρωπαϊκής Ένωσης ακολούθησε με αποφασιστικότητα μια πορεία μετασχηματισμού, όχι μόνο για να προετοιμαστεί για τις μελλοντικές προκλήσεις, αλλά και για να αξιοποιήσει όλες τις μελλοντικές ευκαιρίες.
Στον τομέα της δικαιοδοτικής λειτουργίας, η νομοθετική διαδικασία για τη μερική μεταβίβαση της αρμοδιότητας έκδοσης προδικαστικών αποφάσεων στο Γενικό Δικαστήριο διήρκεσε όλο το 2023 και η σχετική πολιτική συμφωνία επιτεύχθηκε τον Δεκέμβριο. Παράλληλα, εργαστήκαμε σκληρά για να εξασφαλίσουμε την ομαλή και απρόσκοπτη εφαρμογή της μεταρρύθμισης εν ευθέτω χρόνω. Η μεταρρύθμιση αυτή θα αποτελέσει ορόσημο στην ιστορία του διαλόγου μας με τα εθνικά δικαστήρια, καθώς και ένα σημαντικό βήμα στις προσπάθειές μας να αυξήσουμε την αποδοτικότητα κατά την απονομή δικαιοσύνης από το Δικαστήριο.
Παράλληλα με τις προετοιμασίες για τη μεταβίβαση της προδικαστικής αρμοδιότητας, το Δικαστήριο ενέτεινε τις προσπάθειές του για αποτελεσματική και ομαλή ενσωμάτωση των νέων τεχνολογιών στις εργασίες του. Στο πλαίσιο της διαδικασίας αυτής, έγινε το πρώτο θεσμικό όργανο της ΕΕ που ανέπτυξε στρατηγική ενσωμάτωσης της τεχνητής νοημοσύνης (ΤΝ). Η στρατηγική αυτή περιλαμβάνει τη σύσταση ειδικής επιτροπής δεοντολογίας (AI Management Board), η οποία θα μεριμνά ώστε η χρήση της ΤΝ εντός του θεσμικού οργάνου να υπόκειται σε κανόνες δεοντολογίας και να κινείται εντός σαφώς καθορισμένων ορίων. Η επιτροπή δεοντολογίας, αποτελούμενη από μέλη του Δικαστηρίου και του Γενικού Δικαστηρίου, θα εξασφαλίζει ότι οι τεχνολογικές επιλογές του θεσμικού οργάνου για την ενσωμάτωση εργαλείων ΤΝ είναι σύμφωνες τόσο με τους κανόνες δεοντολογίας όσο και με τις αρχές του Δικαστηρίου. Ένα από τα πρώτα μέτρα που έλαβε η επιτροπή για να προωθήσει την υπεύθυνη και ασφαλή χρήση των εργαλείων ΤΝ ήταν η έκδοση κατευθυντήριων γραμμών για το προσωπικό σχετικά με τη χρήση της ΤΝ.
Επιπλέον, τα εργαλεία ΤΝ είναι έτοιμα να ενσωματωθούν στο μελλοντικό μας σύστημα διαχείρισης υποθέσεων. Η ενσωμάτωση αυτή δεν θα επιτρέψει απλώς στο θεσμικό όργανο να αξιοποιήσει στο έπακρο τις τεχνολογίες αιχμής, αλλά θα θέσει και τις βάσεις για τη δημιουργία ενός οριζόντιου και απολύτως ολοκληρωμένου συστήματος, σχεδιασμένου για να εξορθολογίσει τη ροή εργασιών και να αυτοματοποιήσει ένα ευρύ φάσμα επαναλαμβανόμενων ενεργειών. Η ολιστική αυτή προσέγγιση θα υποστηρίξει, θα αναπτύξει και θα αξιοποιήσει περαιτέρω την εξαιρετική τεχνογνωσία που διαθέτει το προσωπικό μας σε ποικίλους τομείς, επιτρέποντάς μας να αφιερώνουμε περισσότερο χρόνο σε ενδιαφέρουσες πνευματικά εργασίες που θα προσδίδουν ακόμη μεγαλύτερη αξία στο τελικό αποτέλεσμα.
Τη χρονιά που μας πέρασε, ωστόσο, δεν επικεντρωθήκαμε μόνο στη δημιουργία των βάσεων για το μέλλον· αποδείξαμε και τη δέσμευσή μας να διαφυλάξουμε τις αξίες που διέπουν διαχρονικά τη λειτουργία του Δικαστηρίου. Και μία από τις αξίες αυτές είναι η πολυμορφία –πολυμορφία πολιτισμών, γλωσσών και νομικών παραδόσεων–, εγγενές χαρακτηριστικό του θεσμικού μας οργάνου από της ιδρύσεώς του.
Ο Κήπος της Πολυγλωσσίας σχεδιάστηκε για να αναδείξει το ζωντανό γλωσσικό μωσαϊκό του θεσμικού μας οργάνου και αποτελεί πλέον σύμβολο της δέσμευσης του Δικαστηρίου για πολυμορφία και ισότητα. Αναγκαία, ωστόσο, συνθήκη για την επίτευξη της πολυμορφίας αυτής είναι η ικανότητα του θεσμικού οργάνου να προσελκύει ταλέντα από όλα τα κράτη μέλη.
Προς τον σκοπό αυτόν, το 2023 συνεχίστηκαν αποφασιστικά οι συζητήσεις σε διοργανικό επίπεδο με αντικείμενο την προώθηση του Λουξεμβούργου ως ελκυστικού τόπου εργασίας. Στο πλαίσιο αυτό, το Σώμα των Γενικών Γραμματέων και των Προϊσταμένων Διοίκησης των θεσμικών οργάνων και οργανισμών της ΕΕ που εδρεύουν στο Λουξεμβούργο υιοθέτησε μια σειρά από ρεαλιστικά μέτρα με στόχο την προώθηση του Λουξεμβούργου ως τόπου εργασίας, τη διευκόλυνση της ένταξης των νεοπροσληφθέντων και των ασκουμένων και την άρση των εμποδίων που αποτρέπουν, ενδεχομένως, πολίτες όλων των κρατών μελών από την απασχόληση στα θεσμικά όργανα της ΕΕ που εδρεύουν στο Λουξεμβούργο.
Στο πλαίσιο της συνεχούς προσπάθειάς του για δίκαιη γεωγραφική εκπροσώπηση, το Δικαστήριο αποφάσισε την εφαρμογή πιλοτικών προγραμμάτων με σκοπό να αναδείξει τη σημασία της ισορροπημένης γεωγραφικής κατανομής και να προβάλει τις ευκαιρίες σταδιοδρομίας εντός του θεσμικού οργάνου απευθείας στα κράτη μέλη. Λαμπρό παράδειγμα αποτέλεσε η επίσκεψη αντιπροσωπείας του Δικαστηρίου στη Λεττονία, όπου μέλη και ανώτερα στελέχη του θεσμικού οργάνου είχαν παραγωγικές συζητήσεις με εκπροσώπους του δικαστικού σώματος, της κυβέρνησης, του ακαδημαϊκού χώρου και των μέσων ενημέρωσης, μεταξύ άλλων. Στόχος ήταν η παρουσίαση της αποστολής του Δικαστηρίου, η ανάδειξη των σχετικών ευκαιριών σταδιοδρομίας και η υποστήριξη της νομικής και γλωσσικής κατάρτισης που ανταποκρίνεται στις ανάγκες του θεσμικού μας οργάνου.
Το 2023 χαρακτηρίστηκε, επομένως, από τη σταθερή προσήλωση του Δικαστηρίου στην υπηρέτηση του δημοσίου συμφέροντος, αλλά και από τον επαναπροσδιορισμό των δυνατοτήτων μας. Στο ταξίδι μας αυτό αναθεωρούμε πλέον όχι μόνο τον τρόπο λειτουργίας μας, αλλά και το ίδιο το όραμά μας για το μέλλον. Ένα μέλλον στο οποίο το θεσμικό μας όργανο δεν θα προσαρμόζεται απλώς στις εξελίξεις, αλλά θα βρίσκεται στην πρώτη γραμμή, με το ίδιο πνεύμα αριστείας, πολυμορφίας, προόδου και αφοσίωσης που υπήρξε ανέκαθεν το σήμα κατατεθέν μας.
![](../assets/img/photos-2023/signature-greffier.jpg)
Γ | Οι επαφές με το κοινό
Επισκέψεις εξ αποστάσεως – Εκπαιδευτικό πρόγραμμα
Πρόκειται για ένα εκπαιδευτικό πρόγραμμα του Δικαστηρίου που απευθύνεται σε μαθητές λυκείου από 15 έως 18 ετών, με στόχο να τους γνωρίσει την αποστολή των δικαιοδοτικών οργάνων της Ένωσης και να τους εξηγήσει τον αντίκτυπο της νομολογίας του Δικαστηρίου στην καθημερινή ζωή των Ευρωπαίων πολιτών. Επιδιώκεται η ευαισθητοποίηση των μαθητών λυκείου και των καθηγητών τους σε σχέση με τις δημοκρατικές αξίες και τα νομικά διακυβεύματα της εποχής. Το 2023, περίπου 900 μαθητές λυκείου είχαν την ευκαιρία να επισκεφθούν το Δικαστήριο στο πλαίσιο του προγράμματος αυτού.
Οι υπεύθυνοι Τύπου της Διεύθυνσης Επικοινωνίας είναι πτυχιούχοι Νομικής και έχουν ως βασικό καθήκον να επεξηγούν τις αποφάσεις, τις διατάξεις, τις προτάσεις των γενικών εισαγγελέων αλλά και τις εκκρεμείς υποθέσεις στους δημοσιογράφους όλων των κρατών μελών και στους διάφορους ανταποκριτές τους. Συντάσσουν ανακοινωθέντα Τύπου με τα οποία οι δημοσιογράφοι και οι νομικοί ενημερώνονται για τη νομολογία του Δικαστηρίου και του Γενικού Δικαστηρίου σε πραγματικό χρόνο. Διανέμουν, σε πρόσωπα που έχουν υποβάλει σχετικό αίτημα στην Υπηρεσία Τύπου και Πληροφόρησης του Δικαστηρίου, τακτικά ενημερωτικά δελτία που αναγγέλλουν σημαντικές εξελίξεις σχετικές με τις ένδικες διαδικασίες και με το θεσμικό όργανο, καθώς και τα λεγόμενα «quick facts» για υποθέσεις στις οποίες δεν δημοσιεύθηκαν ανακοινωθέντα Τύπου. Επίσης, απαντούν στα ηλεκτρονικά μηνύματα και τις τηλεφωνικές κλήσεις των πολιτών.
Το Δικαστήριο διατηρεί ενεργό παρουσία στα κοινωνικά δίκτυα μέσω των δύο λογαριασμών του στο X (έναν στα γαλλικά και έναν στα αγγλικά), καθώς και των λογαριασμών του στο LinkedIn και στο Mastodon. Ο αριθμός των προσώπων που παρακολουθούν τους λογαριασμούς αυτούς αυξάνεται συνεχώς, μαρτυρώντας το σταθερό ενδιαφέρον και την ενασχόληση του κοινού με το έργο του Δικαστηρίου. Το Δικαστήριο διαθέτει επίσης κανάλι στο YouTube, διά του οποίου είναι δυνατή η πρόσβαση σε οπτικοακουστικό υλικό στις 24 επίσημες γλώσσες, μεταξύ άλλων και σε βίντεο που απευθύνονται στο ευρύ κοινό και εξηγούν τον αντίκτυπο της νομολογίας του Δικαστηρίου στην καθημερινή ζωή των πολιτών.