Szakmai gyakorlatok

Ön pályakezdő diplomásként, illetve nemzeti bíróként vagy ügyészként gyakornoki programban vehet részt az Európai Unió Bíróságán, amely az Európai Uniónak az uniós jog tiszteletben tartását 450 millió polgár számára biztosító igazságszolgáltatási intézménye. Ez a program alkalmat kínál Önnek arra, hogy gazdagítsa képzettségét, és hogy a Bíróság tevékenységéhez – ösztönző, európai és többnyelvű környezetben – hozzájáruljon. Találkozhat más pályakezdő diplomás gyakornokokkal, illetve bírákkal vagy ügyészekkel, akik osztják az Unió jogállamiságon és az alapvető jogok tiszteletben tartásán alapuló közös értékeit.

stage new page image 1 

"A gyakornoki program kiváló lehetőséget biztosított arra, hogy egy többnyelvű, nemzetközi környezetben kövessem nyomon a Bíróság működését. A francia nyelvtudásom szempontjából is hasznos a tapasztalat, sokat fejlődtem. A tárgyalások látogatását - például a magyar érintettségű ügyekben - különösen érdekesnek találtam. A Bíróság épülete nagyon modern, minden olyan szolgáltatás igénybe vehető az épület falain belül, melyre egy dolgozónak napi szinten szüksége lehet (pl. menza, mosoda, sportközpont, bank stb.). A gyakornoki program ideje alatt számos uniós intézmény látogatására sor került, többek között a luxemburgi székhelyű Európai Beruházási Bank és Európai Számvevőszék szervez programokat a gyakornokok számára. Nekem ez különösen fontos volt, hogy megismerhessem a többi uniós intézmény működését. A gyakornoki program nagy lehetőség, melyet a jövőben is tudok kamatoztatni, ajánlom mindenkinek."

Somogyi Olivia (Chamber)

Szakmai gyakorlat pályakezdő diplomások számára

A szakmai gyakorlat célja a gyakornoknak az intézmény tevékenysége keretében történő képzése, és a gyakornok által az intézmény javára történő feladatvégzés.

A gyakornoki helyek száma korlátozott, évente körülbelül 200. A szakmai gyakorlatra vagy – 3-5 hónapos időtartamra – a tagok (bírák és főtanácsnokok) kabinetjeiben vagy – 5 hónapos időtartamra – az intézmény szervezeti egységeinél kerülhet sor.

A gyakornok a szakmai gyakorlat ideje alatt és azt követően titoktartási kötelezettséggel tartozik minden olyan, az intézményen belüli tényt és dokumentumot illetően, amelyről tudomást szerez. Így a gyakornoki tevékenységével kapcsolatosan semmit nem hozhat nyilvánosságra, illetve nem tehet közzé anélkül, hogy előzetesen tájékoztatná a tagot vagy a beosztása szerinti szervezeti egység vezetőjét. A gyakornoki munka megkezdése előtt a gyakornok ünnepélyesen vállalja e kötelezettség tiszteletben tartását.

A tagok (bírák, illetve főtanácsnokok) kabinetjeiben tölthető szakmai gyakorlat

A kabinetben teljesíthető szakmai gyakorlat különösen a pályakezdő diplomás jogászok, közülük is leginkább az uniós jogi képzettséggel rendelkezők érdeklődésére számít. A gyakornok részt vesz a kabinet munkájában, különböző feladatokat végezve azon – tanácskozási szakaszba még nem került – ügyekkel kapcsolatban, amelyeket az a tag kísér figyelemmel, akinek a kabinetjébe beosztották.

A szervezeti egységeknél tölthető szakmai gyakorlat

Az intézmény gyakornokokat fogadó szervezeti egységein a gyakornoknak lehetősége van arra, hogy megismerje az ott végzett konkrét feladatokat, és alkalmazza a tanulmányai során megszerzett ismereteket. Tapasztalt tisztviselők felügyelete alatt aktívan részt vesz a szakmai gyakorlat keretében rábízott feladatok elvégzésében.

A következő szervezeti egységek fogadnak gyakornokokat:

  1. Humánerőrorrás Igazgatóság
  2. Költségvetési és Pénzügyi Igazgatóság
  3. Többnyelvűség Főigazgatóság (jogi fordítás vagy tolmácsolás)
  4. Könyvtári Igazgatóság
  5. Kutatási és Dokumentációs Igazgatóság
  6. Terminológiai Projektek és Koordináció Egység
  7. Protokoll és Látogatásszervezési Igazgatóság
  8. Kommunikációs Igazgatóság
  9. az igazgatási ügyek jogtanácsosa
  10. az Európai Unió Törvényszékének Hivatala

A tolmácsolási szolgálatnál tölthető szakmai gyakorlat

A tolmácsolási szolgálatnál tölthető tíz–tizenkét hetes szakmai gyakorlatot elsősorban a pályakezdő diplomás konferenciatolmácsoknak ajánljuk. A szakmai gyakorlat célja, hogy a pályakezdő tolmácsok számára lehetővé tegye a szakmai fejlődésük támogatását a tolmácsolás, különösen a jogi tolmácsolás területén, amely egyaránt magában foglal ügyiratokból történő felkészülést, terminológiai kutatómunkát és „néma tolmácskabinban” végzendő gyakorlati feladatokat. A pályázóknak vagy legalább két passzív nyelvvel vagy egy második aktív nyelvvel kell rendelkezniük. Az olvasott francia szöveg megértése szükséges. A jelentkezők közötti kiválasztásra a teljes igazságszolgáltatási év tekintetében évente egyszer kerül sor (jelentkezés minden év július 1-jétől szeptember 15-ig nyújtható be).

stage new page image 2 

Jelentkezési feltételek, díjazás és a jelentkezés módja

Jelentkezési feltételek

- A pályázó legyen az Európai Unió valamely tagállamának állampolgára; ettől kellően indokolt esetben el lehet tekinteni.

- A pályázó rendelkezzen jogi, politikatudományi, gazdaságtudományi vagy hasonló szakterületen szerzett egyetemi diplomával (vagy kivételesen ezekkel egyenértékű képesítéssel).

- A pályázó rendelkezzen az Európai Unió egyik hivatalos nyelvének alapos ismeretével és az Európai Unió egy másik hivatalos nyelvének jó ismeretével. Munkaszervezési okokból a francia nyelv jó szintű ismerete kívánatos.

- Nem pályázhat, aki uniós intézménynél vagy szervnél már részt vett (akár díjazással járó, akár díjazás nélküli) szakmai gyakorlaton.

Díjazás

Az ösztöndíj összege havi nettó 1493 euró. Ez az összeg nem tartozik az Európai Unió tisztviselőire és egyéb alkalmazottaira alkalmazandó adórendszer hatálya alá. Az a gyakornok, akinek a lakóhelye az Európai Unió Bíróságának székhelyétől legalább 200 km földrajzi távolságra található, 150 euró utazásiköltség-térítésben részesül.

E díjazás nem jár a tagok kabinetjeiben a két meghatározott időszakon kívül, szakmai képzés keretében töltött olyan szakmai gyakorlatért, amelynek során a gyakornok más forrásból részesül ösztöndíjban, pénzbeli juttatásban vagy díjazásban.

Hogyan lehet jelentkezni?

A március 1. és július 31. közötti szakmai gyakorlati időszakra a megelőző év július 1. és szeptember 15. között lehet jelentkezni.

A szeptember 16. és február 15. közötti (a kabinetekben tölthető), illetve az október 1. és február vége közötti (a szervezeti egységeknél tölthető) szakmai gyakorlati időszakra az adott év február 1-je és április 15-e között lehet jelentkezni.

A jelentkezést az EU CV Online alkalmazás útján kell benyújtani, és ahhoz csatolni kell részletes szakmai önéletrajzot. Az oklevelek és/vagy bizonyítványok másolatait – ideértve a valamely egyetemi hatóság által tudományos vagy szakmai képesítésről kiállított oklevelek, bizonyítványok másolatait is – az előválogatási eljárás keretében, felhívásra kell benyújtani.

A kiválasztott pályázókat az intézmény humánerőforrásokért felelős szervezeti egysége írásban tájékoztatja az ügyükben hozott döntésről. A szakmai gyakorlatra való felvétel nem keletkeztet európai uniós tisztviselői, illetve alkalmazotti jogállást, és nem alapoz meg kinevezéshez való jogot, sem elvárást.

stage new page image 3 

Szakmai gyakorlat nemzeti bírák, illetve ügyészek számára

A Bíróság az Európai Igazságügyi Képzési Hálózat (EJTN) által szervezett csereprogram keretében szakmai gyakorlatra évente legfeljebb 15 nemzeti bírót, illetve ügyészt fogad.

A nemzeti bírák, illetve ügyészek a Bíróság és a Törvényszék tagjainak kabinetjeiben vagy a Kutatási és Dokumentációs Igazgatóságon (DRD) töltik szakmai gyakorlatukat. Ennek időtartama 6 vagy 12 hónap. A nemzeti bíró, illetve ügyész a szakmai gyakorlat keretétől függően ugyanolyan feladatokat lát el, mint a jogi referensek vagy a DRD tanácsosai.

A nemzeti bíró, illetve ügyész a szakmai gyakorlat ideje alatt és azt követően titoktartási kötelezettséggel tartozik minden olyan, az intézményen belüli tényt és dokumentumot illetően, amelyről tudomást szerez. Vállalja, hogy a szakmai gyakorlattal kapcsolatosan semmit nem hoz nyilvánosságra, illetve nem tesz közzé.

Jelentkezési feltételek

- A pályázó az Európai Unió valamely tagállamában legalább egy éven át töltsön be bírói vagy ügyészi munkakört.

- A pályázó ismerje az uniós jogot.

- A pályázó rendelkezzen valamely uniós hivatalos nyelv tökéletes ismeretével, és a francia nyelv olyan szintű ismeretével, hogy segíthesse a Bíróság vagy a Törvényszék tagját az ügyek feldolgozásában és a határozatok megszövegezésében.

Díjazás

A gyakornokként fogadott nemzeti bíró, illetve ügyész a Bíróság részéről sem díjazásra, sem költségtérítésre nem jogosult. Részesül az EJTN által finanszírozott napidíjban.

Hogyan lehet jelentkezni?

A jelentkezés az EJTN útján történik (EJTN - hosszabb időtartamú szakmai gyakorlatok).