Euroopa Kohus tähistab 20 aasta möödumist 10 riigi ühinemisest Euroopa Liiduga: uus põhiseaduslik hetk Euroopale

1 mail 2004 ühinesid Euroopa Liiduga kümme uut liikmesriiki: Tšehhi Vabariik, Eesti, Küpros, Läti, Leedu, Ungari, Malta, Poola, Slovakkia ja Sloveenia. See oli suurim laienemine nii rahvaarvult kui ka riikide lõikes. Lisaks tõi ühinemine ELi ühisesse õigusruumi väga palju erinevaid rahvuslikke ajalugusid, õiguskultuure ja -traditsioone. Arvestades ühelt poolt ELi 2004. aastaks saavutatud integratsiooniastet ja teiselt poolt kümmet uut nii erinevat liikmesriiki, ei saa selle ajaloolise hetke olulisust ülehinnata. Liialdamata võib öelda, et 2004. aasta laienemine oli ise põhiseaduslik hetk – paradigmamuutus –, mis ühendas Ida- ja Lääne-Euroopa ühiseks põhiseaduslikuks projektiks. Euroopa Liit levitas oma väärtusi ja põhimõtteid Euroopa nendesse osadesse, mille ajalugu oli eriti mitmetahuline. Kümme uut liikmesriiki ühinesid ELiga erilise otsustavuse ja lootusega vabadusele, õiglusele ja edule. Olulised väljakutsed on pannud selle otsustavuse proovile.

Selle olulise aastapäeva tähistamiseks korraldab Euroopa Kohus reedel, 3. mail 2024 kell 09.00-18.00 konverentsi teemal „20 aastat 10 riigi ühinemisest Euroopa Liiduga: uus põhiseaduslik hetk Euroopale“.

Sellel konverentsil, millega tähistatakse 2004. aasta laienemise 20. aastapäeva, vaadeldakse selle laienemise panust ELi integratsiooniprojekti edendamisse. Kas see on mõjutanud liidu õiguse tugevdamist ja teatud ELi pädevusse kuuluvate valdkondade üksikasjalikumat reguleerimist? Või on see vastupidi seadnud uusi takistusi liidu õiguse kohaldamisele? Mida on õpitud pärast 20 aastat ELi integratsiooniprojekti laiendamisest ja süvendamisest? Kas suurim laienemine koos oma õnnestumiste ja väljakutsetega on toonud endaga kaasa tugevama Euroopa kodanike liidu?

Konverentsil saab osaleda ainult kutsetega. Sündmust on aga võimalik jälgida ka otseülekande vahendusel sellel veebisaidil.

Rohkem infot:

20 years logo colours ET