Pāriet uz galveno saturu



Prakse

Augstskolu absolventiem un dalībvalstu tiesnešiem vai prokuroriem ir iespēja piedalīties prakses programmā Eiropas Savienības Tiesā, kas – būdama Eiropas Savienības tiesu varas iestāde – ir Savienības tiesību ievērošanas garants 450 miljoniem iedzīvotāju. Šī programma sniegs iespēju ne tikai papildināt profesionālās prasmes, bet arī piedalīties Tiesas darbā stimulējošā, eiropeiskā un daudzvalodu gaisotnē. Tiesā varēsit satikt gan citus nesen augstskolu pabeigušos praktikantus, gan citus tiesnešus un prokurorus, kuri tur godā Savienībai kopīgās demokrātijā, tiesiskumā un pamattiesību ievērošanā balstītās vērtības.

stage new page image 1 

“Esmu pateicīga par brīnišķīgo iespēju stažēties pie Latvijas pārstāvja Eiropas Savienības Vispārējā tiesā, jo darbs norit ar aktuālākajiem ES tiesību jautājumiem un komandā ir lieliska un iedvesmojoša atmosfēra. Šī pieredze ir patiesi vērtīga, jo stažieris jau agrīni tiek aktīvi iesaistīts tiesas darbā, asistējot gan tiesnesim, gan juridiskajiem referentiem (référendaire), un māca praksē risināt nozīmīgus pētnieciskus uzdevumus tiesas lietu iztiesāšanas vajadzībām un citiem ar tiesu un tiesneša darbu saistītiem projektiem. Tāpat ir interesanti apmeklēt tiesas sēdes. Ja vēlies savu profesionālo dzīvi saistīt ar ES tiesībām un attīstīt iegūtās teorētiskās zināšanas ES tiesībās, iesaku pieteikties stažēšanās programmai Vispārējā tiesā!”

Dice Elina

Prakses iespējas augstskolu absolventiem

Prakses mērķis ir ļaut praktikantam iepazīties ar iestādes darbu un veikt uzdevumus tās interesēs.

Prakses iespējas tiek piedāvātas ierobežotā skaitā – vidēji 200 prakses vietu gadā. Prakse var norisināties vai nu tiesu locekļu (tiesnešu un ģenerāladvokātu) birojos trīs līdz piecus mēnešus, vai arī kādā no iestādes dienestiem – piecus mēnešus.

Praktikantam gan prakses laikā, gan pēc tam jāievēro konfidencialitāte attiecībā uz visu iestādē notiekošo un tās iekšējiem dokumentiem, ar kuriem viņš ir iepazinies. Tāpēc praktikants nedrīkst nedz pats, nedz ar citu personu starpniecību publiskot nekādu informāciju, ko tas ieguvis prakses gaitā, pirms tam par to neinformējot prakses vietas tiesas locekli vai dienesta vadītāju. Pirms prakses sākšanas praktikants paraksta svinīgu solījumu pildīt šo pienākumu.

Prakse tiesu locekļu (tiesnešu un ģenerāladvokātu) birojos

Prakse šajos birojos īpaši paredzēta tiesību zinātņu absolventiem, kuri, vēlams, apguvuši arī Savienības tiesības. Pildot savus pienākumus, praktikantam būs jāpiedalās biroja darbā un jāveic dažādi uzdevumi saistībā ar lietām, kuras izskata prakses vietas biroja tiesas loceklis un kuras vēl nav apspriešanas posmā.

Prakse dienestos

Praktikantus uzņemošajos iestādes dienestos tiem ir iespēja iepazīties ar dienesta konkrētajām funkcijām un likt lietā studiju laikā iegūtās zināšanas. Praktikanti aktīvi pilda viņiem uzticētos uzdevumus pieredzējušu ierēdņu uzraudzībā.

Praktikantiem ir iespēja darboties šādos dienestos:

  1. Cilvēkresursu direkcija
  2. Budžeta un finanšu direkcija
  3. Daudzvalodības ģenerāldirekcija (juridiskā tulkošana un mutiskā tulkošana)
  4. Bibliotēkas direkcija
  5. Pētniecības un dokumentācijas direkcija
  6. Terminoloģijas projektu un koordinācijas nodaļa
  7. Protokola un apmeklējumu direkcija
  8. Saziņas direkcija
  9. Administratīvo lietu juridiskais padomnieks
  10. Eiropas Savienības Vispārējās tiesas kanceleja

Prakse Mutiskās tulkošanas dienestā

Desmit līdz divpadsmit nedēļu ilga prakse Mutiskās tulkošanas dienestā galvenokārt domāta konferenču tulka kvalifikāciju nesen ieguvušiem absolventiem. Prakses mērķis ir ļaut jaunajiem mutiskajiem tulkiem speciālistu pārraudzībā pilnveidot mutiskās tulkošanas iemaņas, īpaši juridiskajā tulkošanā, kas ietver tulkošanai vajadzīgo lietas materiālu kopuma sarūpēšanu, pētniecības darbu terminoloģijas jomā un praktiskus uzdevumus “mēmajā kabīnē”. Kandidātiem jāprot vismaz divas svešvalodas pasīvi vai arī viena svešvaloda – aktīvi. Praktikantiem jāprot lasīt franču valodā. Kandidātu atlase notiek reizi gadā visam tiesu darbības gadam (kandidatūras katru gadu jāpiesaka laikā no 1. jūlija līdz 15. septembrim).

stage new page image 2 

Nosacījumi pieņemšanai praksē, atalgojums un kandidatūras

Nosacījumi pieņemšanai praksē

- Kandidātam jābūt Eiropas Savienības dalībvalsts pilsonim (ja vien nav pienācīga pamata izņēmumam).

- Kandidātam jābūt augstākās izglītības diplomam tiesību, politikas vai ekonomikas zinātnēs vai kādā radniecīgā jomā (vai izņēmuma gadījumā – līdzvērtīgai izglītībai).

- Kandidātam padziļināti jāprot viena no Eiropas Savienības oficiālajām valodām un labi jāprot vēl kāda cita no Eiropas Savienības oficiālajām valodām. Darba vajadzībām vēlamas labas franču valodas zināšanas.

- Kandidāti nedrīkst jau būt bijuši (apmaksātā vai neapmaksātā) praksē kādā Savienības iestādē vai struktūrā.

Atalgojums

Stipendija ir noteikta 1618 EUR (neto) mēnesī. Uz to neattiecas Eiropas Savienības ierēdņiem un pārējiem darbiniekiem piemērojamais nodokļu režīms. Piemaksu par ceļa izdevumiem 150 EUR apmērā maksā tiem praktikantiem, kuru dzīvesvieta atrodas 200 km vai lielākā attālumā no Eiropas Savienības Tiesas mītnes vietas.

Šis atalgojums nav piemērojams gadījumā, ja prakse kādā tiesu locekļa birojā tiek veikta ārpus abiem noteiktajiem laikposmiem un saistībā ar tādu profesionālās izglītības programmu, kurā praktikanti stipendiju, pabalstu vai atalgojumu saņem citur.

Kā pieteikties praksei?

Praksei, kas noris no 1. marta līdz 31. jūlijam, kandidatūras jāpiesaka iepriekšējā gadā no 1. jūlija līdz 15. septembrim.

Praksei, kas noris no 16. septembra līdz 15. februārim (ja prakse notiek birojos) un no 1. oktobra līdz februāra beigām (ja prakse notiek dienestos), kandidatūras jāpiesaka katru gadu no 1. februāra līdz 15. aprīlim.

Kandidātu pieteikumi jāiesniedz, izmantojot lietojumprogrammu EU CV Online un pievienojot detalizētu curriculum vitae. Priekšatlases procedūrā pēc pieprasījuma jāiesniedz diplomu un/vai atestātu kopijas. Tas pats attiecas uz augstākās izglītības iestāžu izsniegtiem apliecinājumiem par iegūto augstākās izglītības vai profesionālo kvalifikāciju.

Izraudzītos kandidātus iestādes cilvēkresursu dienests rakstveidā informēs par pieņemto lēmumu. Pieņemšana praksē nenozīmē, ka praktikants iegūst Eiropas Savienības ierēdņa vai darbinieka statusu vai kādas tiesības vai iespējas tikt pieņemtam darbā.

stage new page image 3 

Iekļaujoša programma prakses kandidātiem ar invaliditāti

Visām personām, kas piesakās praksei, Eiropas Savienības Tiesa – veikusi salīdzinošu šo kandidātu atbilstības novērtējumu – nodrošina vienlīdzīgas iespējas un vienlīdzīgu attieksmi. Tā aktīvi veicina daudzveidīgu pieteikumu saņemšanu no kandidātiem ar dažādu pieredzi, prasmēm un zināšanām iespējami plašākā Eiropas Savienības dalībvalstu pilsoņu ģeogrāfiskajā mērogā.

Īstenojot iekļaujošo programmu personām ar invaliditāti, Tiesa piedāvā divas apmaksātas prakses vietas periodam, kas sākas 2025. gada oktobrī. Šo iespēju var izmantot Eiropas Savienības pilsoņi ar atzītu invaliditāti.

Atbilstības nosacījumi

Šī prakse tiek piedāvāta kandidātiem ar augstākās izglītības diplomu, kurš apliecina vismaz trīs gadu ilgas studiju programmas apgūšanu.

Prakses ilgums ir trīs līdz pieci mēneši, un tā var norisināties abu tiesu (Tiesas un Vispārējās tiesas) locekļu birojos vai Tiesas dienestos šādās jomās:

  • tiesvedība
  • administrācija
  • saziņa
  • informācija un jaunās tehnoloģijas
  • juridiskā tulkošana
  • juridiskā pētniecība

Kandidātiem padziļināti jāprot viena Eiropas Savienības oficiālā valoda un labi jāzina vēl kāda cita no oficiālajām valodām. Darba vajadzībām vēlamas labas franču un/vai angļu valodas zināšanas.

Atalgojums

Izraudzītie praktikanti ik mēnesi saņems stipendiju, kuras pamatsumma šobrīd ir noteikta 1618 EUR. Praktikanti ar invaliditāti saņems par 50 % lielāku summu.

Kandidātu pieteikumu iesniegšanas procedūra

Kandidātu pieteikumi jāiesniedz vēlākais līdz 2025. gada 2. jūnijam (ieskaitot), izmantojot lietojumprogrammu EU CV Online un pievienojot detalizētu curriculum vitae. Prasībām atbilstošajiem kandidātiem tiks lūgts iesniegt dokumentus, kas apliecina viņu invaliditāti un atzītās invaliditātes pakāpi, lai medicīnas dienests varētu izvērtēt viņu uzņemšanai nepieciešamos pielāgojumus.

Iepriekšējā atlasē izraudzītajiem kandidātiem pēc pieprasījuma būs jāiesniedz kvalifikāciju apliecinošu augstākās izglītības diplomu un/vai atestātu kopijas.

Court name + flags

Prakses iespējas dalībvalstu tiesnešiem un prokuroriem

Eiropas Tiesiskās apmācības tīkla (EJTN) organizētajā apmaiņas programmā Tiesa pieņem praksē 15 tiesnešus gadā.

Dalībvalstu tiesnešu un prokuroru prakse noris Tiesas vai Vispārējās tiesas locekļu birojos vai arī Pētniecības un dokumentācijas direkcijā (PDD). Prakses ilgums ir seši vai divpadsmit mēneši. Dalībvalstu tiesnešiem un prokuroriem jāveic tādi paši uzdevumi kā – atkarībā no prakses vietas – tiesnešu vai ģenerāladvokātu palīgiem vai PDD administratoriem.

Dalībvalsts tiesnesim vai prokuroram gan prakses laikā, gan pēc tam jāievēro konfidencialitāte attiecībā uz visiem faktiem un iekšējiem dokumentiem, ar kuriem viņš ir iepazinies. Viņš nedrīkst nedz pats, nedz ar citu personu starpniecību publiskot nekādu informāciju, ko tas ieguvis prakses gaitā.

Nosacījumi pieņemšanai praksē

- Kandidātam vismaz gadu jābūt pildījušam tiesneša vai prokurora amata pienākumus kādā Eiropas Savienības dalībvalstī.

- Kandidātam jāpārzina Savienības tiesības.

- Kandidātam brīvi jāprot viena no Eiropas Savienības oficiālajām valodām un atbilstošā līmenī jāzina franču valoda, lai varētu palīdzēt Tiesas un Vispārējās tiesas locekļiem lietu izskatīšanā un nolēmumu sagatavošanā.

Atalgojums

Praksē pieņemtais dalībvalsts tiesnesis vai prokurors no Tiesas nesaņem ne atalgojumu, ne atlīdzību; viņš saņem EJTN finansētu dienas naudu.

Kā pieteikties praksei?

Kandidatūru pieteikumi jāiesniedz EJTN (EJTN – ilgtermiņa prakse).