Stáže

Ako mladý absolvent vysokoškolského štúdia alebo vnútroštátny sudca máte príležitosť absolvovať stáž na Súdnom dvore Európskej únie, t. j. súdnej inštitúcii Európskej únie, ktorá zabezpečuje dodržiavanie práva Únie pre 450 miliónov občanov. Týmto študijným programom máte príležitosť rozšíriť si vašu odbornú prípravu, ako aj prispieť k činnosti Súdneho dvora v rámci podnetného, európskeho a viacjazyčného kontextu. Stretnete sa s ďalšími mladými stážistami, ktorí sú absolventmi alebo sudcami, uznávajúcimi spoločné hodnoty Únie založené na demokracii, právnom štáte a dodržiavaní základných práv.

stage new page image 1 

„Stáž na Súdnom dvore Európskej únie bola mojou prvou a veľmi obohacujúcou skúsenosťou s prácou vo viacjazyčnom prostredí. Na slovenskej sekcii právnych prekladov som dostal príležitosť spoznať množstvo inšpiratívnych ľudí. Zároveň sa mi výrazne rozšíril obzor pri rozhodovaní sa o ďalších krokoch mojej kariéry.“

Pavel Berec

„Vďaka stáži na Súdnom dvore som získal cenné skúsenosti a poznatky o právnom prekladateľstve a praktické skúsenosti s právom EU v dôležitých oblastiach. Mimoriadne ma zaujali prekladateľské technológie, čo mi otvorilo novú oblasť záujmu a motivácie pre ďalšie pôsobenie v tejto oblasti.“

Martin Katchala

„Stáž mi otvorila dvere k lepšiemu pochopeniu fungovania Súdneho dvora a obohatila ma tým, že som sa mohol začleniť do medzinárodného multikultúrneho prostredia.“

Michal Kolena

„Vďaka stáži na Súdnom dvore som mala možnosť bližšie spoznať prácu inštitúcie, ktorá zabezpečuje dodržiavanie spravodlivosti
pre 450 miliónov občanov. Táto stáž bola rozhodujúcim obdobím v smerovaní mojej ďalšej kariéry.“

Naďa Daurel

Stáže pre mladých absolventov

Cieľom stáže je zaškoliť stážistu do činností inštitúcie a následne ho začleniť do plnenia úloh tejto inštitúcie.

Počet stáží, ktoré sú ponúkané ročne, je obmedzený na približne 200. Sú platené a môžu sa uskutočniť buď v kabinetoch členov Súdu (sudcov a generálnych advokátov) na obdobie 3 až 5 mesiacov, alebo na oddeleniach v službách inštitúcie na obdobie 5 mesiacov.

Stážista je povinný zachovávať počas stáže a po jej skončení mlčanlivosť o všetkých skutočnostiach a vnútorných dokumentoch inštitúcie, o ktorých sa dozvedel. Z tohto dôvodu nesmie zverejniť alebo dať uverejniť nič, čo súvisí s jeho stážou, bez toho, aby o tom vopred informoval člena Súdu alebo vedúceho oddelenia, na ktorom sa stáž vykonávala. Na začiatku stáže stážisti slávnostne zložia sľub, ktorým sa zaviažu túto povinnosť dodržiavať.

Stáže v kabinetoch členov Súdu (sudcov a generálnych advokátov)

Stáže v kabinetoch sú určené najmä mladým absolventom právnických fakúlt so zameraním predovšetkým na právo Únie. Od stážistov sa pri plnení ich povinností očakáva, že budú prispievať k práci v rámci konkrétneho kabinetu vykonávaním rôznych úloh súvisiacich so súdnymi prípadmi, na ktorých sa podieľa člen Súdu, pred ich predložením do štádia porady rozhodovacej komory.

Stáže na oddeleniach služieb Súdu

Na oddeleniach služieb inštitúcie prijímajúcich stážistov majú títo stážisti možnosť spoznať špecifické úlohy, ktoré sa na týchto oddeleniach vykonávajú, a majú príležitosť uplatniť vedomosti získané počas štúdia. Aktívne sa zúčastňujú na plnení úloh, ktoré im boli v tejto súvislosti zverené, pod dohľadom skúsených úradníkov.

Stážistov prijímajú tieto oddelenia:

  1. Riaditeľstvo ľudských zdrojov a personálnej správy
  2. Riaditeľstvo rozpočtu a finančných vecí
  3. Riaditeľstvo pre multilingvizmus (právne preklady a tlmočenie)
  4. Riaditeľstvo knižnice
  5. Riaditeľstvo výskumu a dokumentácie
  6. Sekcia terminologických projektov a koordinácie
  7. Riaditeľstvo protokolu a návštev
  8. Riaditeľstvo pre komunikáciu
  9. Právny poradca pre administratívne veci
  10. Kancelária Všeobecného súdu Európskej únie

Stáže v službách tlmočenia

Stáže v službách tlmočenia trvajú desať až dvanásť týždňov a sú určené predovšetkým pre mladých absolventov odboru konferenčného tlmočenia. Cieľom je umožniť mladým tlmočníkom zdokonaľovať sa v tlmočení osobitne v oblasti práva, čo si vyžaduje prípravu spisov, vyhľadávanie terminológie a praktické skúsenosti v „tlmočníckej kabíne“. Uchádzači musia ovládať aspoň dva pasívne jazyky alebo druhý aktívny jazyk. Vyžaduje sa pasívna znalosť francúzštiny. Kandidáti sa vyberajú raz ročne v polovici septembra na celý súdny rok (prihlášky sa podávajú každý rok od 1. júla do 15. septembra).

stage new page image 2 

Podmienky, odmena a podávanie prihlášok

Podmienky

– byť štátnym príslušníkom členského štátu Európskej únie, okrem riadne odôvodnených výnimočných prípadov,

– mať úplné vysokoškolské vzdelanie v odbore právo, politológia, ekonómia alebo v príbuznom odbore, osvedčené diplomom (alebo výnimočne rovnocenné vzdelanie),

– mať veľmi dobrú znalosť jedného úradného jazyka Európskej únie a dobrú znalosť jedného z ďalších úradných jazykov Európskej únie. Zo služobných dôvodov je výhodou dobrá znalosť francúzštiny,

– uchádzači nemôžu už mať absolvovanú stáž (platenú alebo neplatenú) v inštitúcii alebo orgáne Únie.

Odmena

Výška odmeny je 1 493 € v čistom mesačne. Odmena nepodlieha daňovému režimu, ktorý sa uplatňuje na úradníkov a iných zamestnancov Európskej únie. Príspevok na cestovné náklady je 150 €, ktorý sa vypláca stážistom, ktorých miesto bydliska sa nachádza v zemepisnej vzdialenosti 200 km alebo viac od sídla Súdneho dvora Európskej únie.

Táto odmena sa nevzťahuje na stáže vykonávané v kabinetoch členov Súdneho dvora mimo dvoch stanovených období a v rámci programu odborného vzdelávania, v prípade ktorého stážisti dostávajú štipendium, príspevok alebo odmenu.

Ako sa prihlásiť?

V prípade stáží konajúcich sa v období od 1. marca do 31. júla, je obdobím na podávanie prihlášok lehota od 1. júla do 15. septembra predchádzajúceho roka.

V prípade stáží, ktoré sa konajú v období od 16. septembra do 15. februára (pre stáže v kabinetoch) alebo od 1. októbra do konca februára (pre stáže na oddeleniach služieb), sa prihlášky podávajú od 1. februára do 15. apríla príslušného roka.

Prihlášky sa musia podávať prostredníctvom aplikácie EU CV Online a musí byť k nim pripojený podrobný životopis s kópiami diplomov a/alebo osvedčení, vrátane osvedčení vydaných akademickým orgánom týkajúcich sa akademickej alebo odbornej kvalifikácie.

Oddelenie ľudských zdrojov inštitúcie oznámi písomne vybraným uchádzačom rozhodnutie, ktoré sa ich týka. Prijatím na stáž stážista nezískava postavenie úradníka ani zamestnanca Európskej únie a nevzniká mu ani žiadny nárok či predpoklad na následné prijatie do zamestnania.

stage new page image 3 

Stáže pre vnútroštátnych sudcov

Súdny dvor prijíma na stáž vnútroštátnych sudcov v rámci výmenného programu organizovaného Európskou sieťou odbornej justičnej prípravy (EJTN), a to maximálne 15 sudcov ročne.

Stáže pre vnútroštátnych sudcov sa vykonávajú v kabinetoch členov Súdneho dvora a Všeobecného súdu alebo na riaditeľstve výskumu a dokumentácie (DRD). Trvajú 6 alebo 10 mesiacov. Od vnútroštátnych sudcov sa očakáva, že budú vykonávať rovnaké úlohy ako vykonávajú – vzhľadom na kontext stáže – referendári v kabinetoch alebo administrátori na riaditeľstve DRD.

Vnútroštátny sudca je povinný zachovávať počas stáže a po jej skončení mlčanlivosť s ohľadom na všetky skutočnosti a vnútorné dokumenty, o ktorých sa dozvedel. Zaväzuje sa, že nezverejní ani nedá uverejniť nič, čo súvisí so stážou.

Podmienky prijatia

– pracovať ako sudca alebo prokurátor v členskom štáte Európskej únie aspoň jeden rok,

– pracovať ako sudca alebo prokurátor v členskom štáte Európskej únie aspoň jeden rok,

– dokonale ovládať jeden z úradných jazykov Európskej únie a ovládať francúzštinu na primeranej úrovni, aby stážista dokázal pomáhať členom Súdneho dvora a Všeobecného súdu pri vybavovaní spisov a príprave rozhodnutí.

Odmena

Národný sudca prijatý na stáž nie je platený ani odmeňovaný Súdnym dvorom. Dostáva diéty financované z prostriedkov EJTN.

Ako sa prihlásiť?

Prihlášky sa musia podávať prostredníctvom siete EJTN (EJTN – dlhodobé stáže).