Направо към основното съдържание



Кула „Рока“

Джустина Рока е считана за първата адвокатка в историята. Името ѝ влиза в историята благодарение на едно решение, което взема на 8 април 1500 г. като арбитър по възложен ѝ за решаване спор. В съда на венецианския управител на град Трани тя произнася решението си на разговорния език, вместо на обичайния за времето латински, за да могат да го разберат присъстващите. След това приканва загубилата делото страна да ѝ заплати обичайното възнаграждение и по този начин в епоха, в която жените не са имали достъп нито до образование, нито до упражняването на юридически професии, изявява волята си да бъде третирана наравно с мъжете, които са имали тези права.

Като кръщава най-високата си кула на името на Джустина Рока, Съдът на Европейския съюз подчертава значението, което отдава на всеобщия достъп до правото и правосъдието, и в унисон със съдебната си практика потвърждава своя ангажимент да подкрепя равните възможности.

Със своите 29 етажа и 118 метра кула „Рока“ е най-високата сграда в Люксембург. Макар че представлява само една сграда, външността ѝ наподобява на две разположени една до друга кули.

Тъй като тази кула е последният елемент от сградния комплекс, който трябва да бъде изграден, желанието на неговите автори е да прекъснат линейната подредба, очертана с кулите „Коменски“ и „Монтескьо“, като я поставят под ъгъл, с което да затворят комплекса. Само едната от двете фасади има структурата и размерите на кулите „Коменски“ и „Монтескьо“, докато другата фасада е черна на цвят и малко по-висока. По този начин кула „Рока“ се вписва в досегашния обект, като влиза в архитектурен диалог с Палатата и кулите „Коменски“ и „Монтескьо“. Връзката с другите сгради е осъществена чрез продължението на Галерията и изграждането на голямо стълбище по подобие на свързващото Галерията с Палатата.

Кула „Рока“ има най-съвременна енергийна сертификация, еквивалентна с тази на пасивна сграда, като потребностите от отопление са редуцирани с 55% в сравнение с еталонните сгради, а потреблението на първична енергия и емисиите на CO2 са намалени с 45%.

Откриването на кула „Рока“ през септември 2019 г. дава възможност всички служби на Съда отново да се настанят в един сграден комплекс и всички негови служители и членовете му да работят на едно и също място.