Кула „Коменски“

Философ и педагог, Ян Амос Коменски, наричан и Комений (1592—1670), е първият застъпник за всеобщо образование. Тъй като е убеден, че издигането в обществото трябва да се основава на образованието, а не на произхода, той се бори за равни възможности и общодостъпно образование, без оглед на имущество, религия или пол. Считан за родоначалник на съвременната педагогика, Коменски революционизира и методите за езиково обучение, и по-специално за изучаването на латински, езика на познанието, за да може да бъде усвоен от възможно най-много хора. Неговите учебници са преведени на около петнадесет езика и в продължение на повече от век са най-широко използваните в Европа, което допринася за разпространението на многоезичието като ключ към знанието.

Като отдава почит на името на Коменски, който прекосява Европа, за да насърчава по-открито и егалитарно езиково обучение, Съдът на Европейския съюз подчертава ценностите на многоезичието и изразява признание към всички, които ежедневно допринасят за отстояването на европейското езиково богатство.

Кулата „Коменски“ е част от четвъртото разширение на Палатата.

Златистият цвят на кулата се дължи на анодираната алуминиева мрежа, която действа като отразяващ слънцето сенник. Същата мрежа е използвана и в другите сгради с цел обединяване на архитектурния ансамбъл. Металната тъкан придава на конструкцията отчетлива идентичност чрез ритъма на сплитане, отблясъка на текстурата и релефа на прегъване.

При откриването си през 2008 г. заедно със своята кула близнак „Монтескьо“, кулата „Коменски“ е най-високата сграда в страната. Нейните 26 етажа са с височина 103 метра, която понастоящем е надвишена от кула „Рока“.