Сграда „Еразъм“

Дезидерий Еразъм Ротердамски (1466—1536) е теолог и философ, считан за един от великите хуманисти в епохата на Ренесанса. Има обстойни и еклектични трудове в много области, сред които педагогиката, моралната, религиозната и политическата философия, реториката, а също и преводите. В живота си Еразъм Ротердамски непрекъснато е на път, обикаляйки Европа, за да задълбочи знанията си за елино-римското интелектуално наследство, както и за да преподава. „Хората не се раждат“, казва той, „те се формират“, възпитават се. През 1508 г. Еразъм Ротердамски публикува сатиричната творба „Възхвала на глупостта“, която е свидетелство за неговия независим дух. Като убеден филантроп, той до края на живота си отстоява ценностите на търпимостта и мира.

С избора на името на Еразъм Ротердамски Съдът на Европейския съюз почита паметта на един човек, наричан от някои първият европеец, който с многобройните си пътувания и с преводаческия си труд е допринесъл за културното обединяване около хуманистичните идеали.

Сградата „Еразъм“ е първото разширение на Палатата на Съда. Заедно със сградите „Томас Мор“ и „Темида“ тя е проектирана от люксембургските архитекти Пол Фрич, Жан Хер и Жилбер Хойбрехтс и италианския архитект Бохдан Пачовски. Сграда „Еразъм“ е завършена през 1988 г. с оглед на учредяването на Първоинстанционният съд през 1989 г.

В началото сградата е отделена от Палатата и е свързана само с прокопан в скалната основа тунел с дължина от 50 метра. Напълно ремонтирана между 2009 г. и 2013 г., тя понастоящем е свързана с Палатата чрез Галерията и главното стълбище.

Облицована с розов гранит, който се съчетава чудесно с бронзовия оттенък на Палатата, сградата „Еразъм“ се характеризира с големи обеми, пресечени от вътрешни дворове, свързани с мостове и пътеки от стомана и стъкло.

Понастоящем в тази сграда се намират съдиите от Общия съд, техните кабинети и три използвани за откритите заседания на Общия съд съдебни зали (зала „Далсгор“ и зала „Песоа“, които са кръстени съответно на датския художник и на португалския поет, както и изградената през 2022 г. Червена зала).