W związku z rozpoczęciem w dniu 16 grudnia 2015 r. reformy systemu sądowniczego Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w dniu 26 lipca 2016 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej opublikowane zostało rozporządzenie z dnia 6 lipca 2016 r. w sprawie przekazania Sądowi właściwości do rozpoznawania w pierwszej instancji sporów miedzy Unią Europejską a jej pracownikami. Rozporządzenie stosuje się od dnia 1 września 2016 r.
Zgodnie z tym rozporządzeniem z dniem 1 września 2016 r. rozpoznawanie sporów dotyczących europejskiej służby publicznej, które do tej pory było zastrzeżone dla Sądu ds. Służby Publicznej, zostanie poddane kognicji Sądu. Z tym samym dniem Trybunał Sprawiedliwości stanie się właściwy do rozpoznawania odwołań od orzeczeń wydanych w tej dziedzinie.
Rozporządzenie zawiera przepisy przejściowe mające zapewnić sprawny przebieg postępowania w sprawach z zakresu służby publicznej zawisłych w dniu przekazania właściwości. Dodatkowo, aby przygotować się do przejęcia kompetencji w omawianym zakresie, Sąd podjął działań wewnętrznych oraz zmienił swój regulamin postępowania.
Przejęcie rzeczonych kompetencji przez Sąd wiąże się z wcieleniem w jego skład siedmiu dotychczasowych sędziów Sądu ds. Służby Publicznej, który to sąd z dniem 1 września 2016 r. zostanie zniesiony.
Ostatni etap reformy zostanie zrealizowany w 2019 r., kiedy to w skład Sądu powołanych zostanie dziewięciu dodatkowych sędziów. W skład Sądu będzie wówczas wchodzić po dwóch sędziów z każdego państwa członkowskiego.