Wizyty grupowe
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stara się przybliżać Trybunał obywatelom, w szczególności poprzez organizację wizyt. Mają one pozwolić lepiej zrozumieć sens istnienia i kluczową rolę sądów Unii oraz ukazać, w jaki sposób orzeczenia Trybunału wywierają bezpośredni wpływ na życie europejskich obywateli. Z jednej strony, ze względu na specyfikę swej działalności, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej gości w swej siedzibie w Luksemburgu grupy specjalistów, takich jak sędziowie krajowi, adwokaci, nauczyciele akademiccy, doradcy prawni przedsiębiorstw itp. Z drugiej strony, do Trybunału bardzo licznie przybywają także inni odwiedzający, w szczególności studenci prawa. Chociaż wizyty odbywające się na miejscu pozostają preferowanym sposobem zapoznania się z instytucją, obecnie możliwe są także wizyty wirtualne. Wizyty w Trybunale Sprawiedliwości odbywają się jedynie w okresach posiedzeń sądowych, w dni powszednie w godz. 8 – 17.30. W sprawach wizyt indywidualnych lub wizyt turystycznych należy udać się na odpowiednią stronę. Wizyty organizowane przez wydział ds. seminariów i wizyt są bezpłatne i prowadzone są we wszystkich językach urzędowych Unii Europejskiej. W kontekście systemu EMAS służby Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej odpowiedzialne za wizyty w całej swojej działalności są zaangażowane w ochronę środowiska i dokładają ciągłych starań w tym kierunku, w szczególności poprzez oferowanie programów wirtualnych i rozpowszechnianie dokumentacji w formie zdematerializowanej. Przed złożeniem wniosku w sprawie wizyty w Trybunale, uprzejmie prosimy zapoznać się uważnie z informacjami dotyczącymi warunków zapisów i zasad organizacji. Programy organizowane przez służbę do spraw wizytSłużba do spraw wizyt oferuje dwa rodzaje programów: wizyty i seminaria. Oba programy mogą zostać zrealizowane na miejscu lub wirtualnie. Warunki zapisówObsługa wizyt odbywających się na miejscu i wizyt wirtualnych odbywa się przez aplikację My Visit. Opiekun grupy składa wniosek o rezerwację poprzez tę aplikację. Jeżeli wniosek dotyczy wizyty wirtualnej, należy zaznaczyć to w sekcji „uwagi”.
Punkty programu wizyt na miejscu i wizyt wirtualnychZarówno w przypadku wizyt na miejscu, jak i wizyt wirtualnych istnieje możliwość dobrania elementów programu według indywidualnych zainteresowań i znajomości prawa, a także ograniczeń czasowych.
Powyższe punkty programu można wybrać w kwestionariuszu, który należy wypełnić w aplikacji My Visit (zob. rozdział „Logowanie do My Visit”). O ile pozwolą na to zasoby materialne i ludzkie Trybunału, służba do spraw wizyt dołoży wszelkich starań, aby spełnić życzenia uczestników. Wizyty wirtualneWizyty wirtualne są organizowane na tych samych zasadach, co wizyty na miejscu. Liczebność grupy nie jest jednak ograniczona do 35 uczestników. Program można skomponować z dowolnie wybranych elementów wymienionych w poprzednim rozdziale. Wizyty wirtualne mogą być dostosowane do poziomu wiedzy i do obszaru zainteresowań grupy. Trybunał Sprawiedliwości dysponuje platformą dla takich programów, ale pod pewnymi warunkami służba do spraw wizyt może również wyrazić zgodę, aby wizyta wirtualna odbyła się za pośrednictwem platformy wybranej przez uczestników. Uczestnicy mogą logować się indywidualnie. Służba do spraw wizyt udostępnia link do logowania oraz, w razie potrzeby, podaje datę i link do ewentualnego logowania testowego. Wniosek o odbycie wirtualnej wizyty można złożyć przez aplikację My Visit (zob. rozdział „Logowanie do My Visit”). Składając go, należy wskazać w sekcji „uwagi”, że chodzi o wizytę wirtualną. W rozsądnym terminie (najpóźniej dwa tygodnie przed wyznaczonym dniem) można również poprosić o zamianę wizyty na miejscu na wizytę wirtualną i odwrotnie. W przypadku trudności lub pytań dotyczących organizacji wizyty, należy przesłać wiadomość do służby do spraw wizyt (formularz kontaktowy – sekcja „wizyty zorganizowane”). SeminariaSeminaria, jedno lub dwudniowe, zawierające bardziej ukierunkowany program, zgodnie z obszarem zainteresowań uczestników, mogą zostać przygotowane na wniosek grupy sędziów lub prokuratorów. Seminaria służą upowszechnianiu i lepszemu zrozumieniu prawa Unii, w trosce o jego właściwe stosowanie. Mają one również ułatwiać, po pierwsze, dialog sądów krajowych z sądami europejskimi, a po drugie – współpracę wymiarów sprawiedliwości różnych państw członkowskich. Seminaria również mogą odbywać się w formie wirtualnej. Osoby zainteresowane tego rodzaju imprezą mogą zwrócić się do służby do spraw wizyt (formularz kontaktowy – sekcja „wizyty zorganizowane”), która udzieli stosownych instrukcji. Zasady organizacji programów na miejscu
https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/MY_Visit_Evaluation
Zasady organizacji programów wirtualnych
https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/MY_Visit_Evaluation
Wniosek w sprawie wizyty w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej / Logowanie do My VisitAplikacja My Visit służy do organizacji wizyt na miejscu i wizyt wirtualnych. Opiekun grupy powinien skorzystać z tej aplikacji w celu złożenia wniosku o rezerwację. Jeżeli wniosek dotyczy wizyty wirtualnej, należy wskazać to w sekcji „uwagi”. Aby móc korzystać z aplikacji należy posiadać ważny adres poczty elektronicznej i utworzyć profil użytkownika. Poprzez profil użytkownika można:
Po złożeniu wniosku można, po zalogowaniu się do profilu użytkownika:
W razie trudności w korzystaniu z aplikacji My Visit można sięgnąć do podręcznika użytkownika dostępnego online po kliknięciu w „?” lub skorzystać z formularza kontaktowego – sekcja „wizyty zorganizowane”. Jeżeli nie posiadasz adresu poczty elektronicznej, idź do Contact. Oprowadzanie po gmachach i kolekcji sztuki (Art' tour)Dzięki podarowanym lub wypożyczonym przez państwa członkowskie eksponatom Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej znajduje się w posiadaniu kolekcji dzieł sztuki reprezentatywnej dla dziedzictwa kulturowego Europy. Zabiegi architektoniczne dokonane w gmachu Trybunału przez Dominique'a Perraulta sprawiły, że kolekcja została właściwie rozlokowana i wyeksponowana. Służba do spraw wizyt TSUE regularnie organizuje bezpłatne wycieczki z przewodnikiem, dzięki którym odwiedzający mogą podziwiać kolekcję sztuki na tle symbolicznej architektury. Zwiedzanie odbywa się w określonych z góry terminach (zobacz harmonogram), w językach angielskim, francuskim lub niemieckim, w grupach liczących do 20 odwiedzających. Zainteresowani powinni zgłosić się co najmniej 2 dni wcześniej za pomocą formularza zapisów. Wszyscy potwierdzeni uczestnicy proszeni są o przybycie do wejścia dla odwiedzających (plan), z dokumentem tożsamości, 15 min. przed rozpoczęciem wizyty. Dodatkowe zwiedzanie z przewodnikiem, wyłącznie dla grup (składających się z co najmniej 7 uczestników), może zostać zorganizowane po złożeniu wniosku do służby do spraw wizyt (formularz kontaktowy – sekcja „wizyty zorganizowane”). |