Jan Amos Komenský, znany jako Comenius (1592–1670), był filozofem i pedagogiem, a przy tym pierwszym zwolennikiem powszechnej edukacji. Przekonany, że awans społeczny powinien wynikać z wykształcenia, nie urodzenia, walczył o równe szanse i edukację dla wszystkich, niezależnie od zamożności, religii czy płci. Obwołany ojcem nowoczesnej edukacji, Comenius zrewolucjonizował również metody nauczania języków, w szczególności łaciny – języka wiedzy – aby rozpropagować jej jak najszersze nauczanie. Jego podręczniki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków i przez ponad sto lat były najczęściej używanymi podręcznikami szkolnymi w Europie, co przyczyniło się do rozpowszechnienia wielojęzyczności jako klucza do wiedzy.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił uczcić imię Comeniusa, który przemierzał Europę, propagując powszechne i egalitarne nauczanie języków, aby podkreślić wartość wielojęzyczności i oddać hołd tym, którzy na co dzień pracują na rzecz obrony językowego bogactwa Europy.
Wieża Comenius powstała w ramach czwartego etapu rozbudowy Pałacu.
Swój złocisty kolor wieża zawdzięcza siatce z anodowanego aluminium służącej jako łamacz światła. Jej motyw jest obecny w pozostałych budynkach, służąc jako element spajający zespół architektoniczny. Rytm splotu, połysk faktury i ażurowe fałdy metalowej siatki nadają gmachowi pełną harmonii indywidualność.
W chwili oddania do użytku w 2008 r. wieża Comenius wraz ze swą bliźniaczą wieżą Montesquieu była najwyższym budynkiem w kraju. Jej 26 pięter i 103 metry wysokości przerosła obecnie wieża Rocca.