Stolp Montesquieu

Charles-Louis de Secondat de la Brède, baron de Montesquieu (1689–1755), je bil odvetnik, sodnik in pisatelj. Najbolj je poznan po svojem delu O duhu zakona, objavljenem leta 1748 po več letih potovanja po Evropi, v katerih je preučeval politične sisteme, ekonomijo, podnebje, zgodovino in običaje dežel, v katerih je prebival. Montesquieu, ki velja za enega od prvih komparativistov prava pa tudi za predhodnika moderne sociologije, je zagovarjal novo razdelitev pristojnosti države, ki temelji hkrati na ločitvi teh pristojnosti in njihovi medsebojni odvisnosti za zagotovitev njihovega ravnotežja. Tako je postavil podlago načela delitve oblasti, ki še danes velja za temelj vsake demokracije.

Sodišče Evropske unije je z izbiro Montesquieuja, čigar ideje so prispevale k izoblikovanju načela neodvisnosti sodstva, opozorilo na vrednote, skupne državam članicam, ki opredeljujejo samo identiteto Unije kot avtonomnega pravnega reda.

Stolp Montesquieu je del četrte razširitve palače.

Stolpu daje zlato barvo mreža iz anodiziranega aluminija, ki deluje kot zaščita pred soncem. Enaka mreža je prav tako uporabljena pri drugih stavbah za poenotenje arhitekturne celote. Kovinsko tkanje s svojim vzorcem, sijajem teksture in reliefom pregibov daje konstrukciji pravo identiteto.

Stolp Montesquieu je bil ob otvoritvi decembra 2008 s svojim dvojčkom, stolpom Comenius, najvišja stavba v državi. S 26 nadstropji meri v višino 103 metre, zdaj pa ga je po višini prehitel stolp Rocca.