Praksa

Kot nedavni diplomant ali nacionalni sodnik imate možnost opravljanja prakse na Sodišču Evropske unije, sodni instituciji Evropske unije, ki zagotavlja spoštovanje prava Unije za 450 milijonov državljanov. S to prakso boste imeli priložnost, da obogatite svoj poklicni razvoj in prispevate k dejavnostim Sodišča v spodbudnem, evropskem in večjezičnem okolju. Spoznali boste druge nedavne diplomante pripravnike oziroma sodnike s skupnimi vrednotami Unije, temelječimi na demokraciji, pravni državi in spoštovanju temeljnih pravic.

stage new page image 1 

"Staž na Sodišču EU je bil zame odlična izkušnja. Z ostalimi pripravniki smo bili zelo povezana skupina, pogosta so bila druženja in izleti, pa tudi v okviru kabinetov smo bili sprejeti kot del ekipe. Z vsebinskega vidika sem se ogromno naučila pri delu na zadevah z različnih področij prava EU in napredovala pri znanju francoščine. Staž bi priporočala vsakomur, ki ga zanima delo na področju prava EU, ali pa na splošno zaposlitev v tujini, ker je okolje v Luksemburgu izrazito mednarodno in v kratkem času izveš za številne karierne in izobrazbene priložnosti."

Jean Eva

Praksa za nedavne diplomante

Namen prakse je, da se pripravnik usposobi za dejavnosti institucije in opravlja naloge za to institucijo.

Praksa je na voljo za omejeno število pripravnikov, in sicer za približno 200 pripravnikov na leto. Opravlja se bodisi v kabinetih članov (sodnikov in generalnih pravobranilcev) za obdobje od treh do petih mesecev bodisi v službah institucije za obdobje petih mesecev.

Pripravnik je med prakso in po njenem prenehanju zavezan z dolžnostjo molčečnosti glede vseh dejstev in internih dokumentov institucije, s katerimi se seznani. Zato pripravnik ne sme objaviti ničesar ali naročiti objave česar koli v zvezi s svojo prakso, ne da bi o tem predhodno obvestil člana ali vodjo oddelka, v katerega je dodeljen. Pred začetkom prakse se pripravnik slovesno zaveže, da bo to dolžnost izpolnjeval.

Praksa v kabinetih članov (sodnikov in generalnih pravobranilcev)

Praksa v kabinetu je namenjena predvsem pravnikom, ki so nedavno diplomirali, zlasti tistim z izobrazbo s področja prava Unije. Pripravnik bo v okviru svojih nalog sodeloval pri delu kabineta z opravljanjem različnih nalog v zvezi z zadevami, ki jih obravnava član, ki mu je pripravnik dodeljen, in ki še niso v fazi posvetovanja.

Praksa v službah

V službah institucije, ki sprejemajo pripravnike, imajo pripravniki možnost spoznati posamezne naloge, ki se opravljajo v teh službah, in uporabiti znanje, pridobljeno med študijem. Pripravniki aktivno sodelujejo pri izvajanju nalog, ki so jim zaupane v tem okviru, pod nadzorom izkušenih javnih uslužbencev.

Službe, ki sprejemajo pripravnike, so:

  1. Direktorat za kadrovske zadeve
  2. Direktorat za proračun in finančne zadeve
  3. Direktorat za večjezičnost (pravno prevajanje in tolmačenje)
  4. Direktorat za knjižnico
  5. Direktorat za raziskave in dokumentacijo
  6. Oddelek za projekte in terminološko usklajevanje
  7. Direktorat za protokol in obiske
  8. Direktorat za komuniciranje
  9. Pravni svetovalec za upravne zadeve
  10. Sodno tajništvo Splošnega sodišča Evropske unije

Praksa pri službi za tolmačenje

Praksa pri službi za tolmačenje, ki traja od deset do dvanajst tednov, je namenjena predvsem konferenčnim tolmačem, ki so nedavno diplomirali. Cilj te prakse je tolmačem, ki so pred kratkim diplomirali, omogočiti, da se pod mentorstvom izpopolnjujejo v tolmačenju, predvsem pravnem, kar zajema pripravljanje dokumentov, terminološko raziskovanje in praktične vaje v „nemi kabini“. Od kandidatov se zahteva vsaj pasivno znanje dveh jezikov ali aktivno znanje drugega jezika. Zahteva se pasivno znanje francoščine. Izbor kandidatov se opravi enkrat letno za celo sodno leto (vložitev prijav je vsako leto od 1. julija do 15. septembra).

stage new page image 2 

Pogoji za sprejem, plačilo in vložitev prijav

Pogoji za sprejem

- državljanstvo države članice Evropske unije, pri čemer mora biti morebitno odstopanje ustrezno utemeljeno

- univerzitetna izobrazba s področja prava, političnih ali ekonomskih ved oziroma s sorodnega področja, potrjena z diplomo (ali izjemoma enakovredna izobrazba)

- temeljito znanje enega od uradnih jezikov Evropske unije in dobro znanje še enega uradnega jezika Evropske unije. Iz operativnih razlogov je zaželeno dobro znanje francoščine

- kandidat še ni opravljal prakse (plačane ali ne) v instituciji ali organu Unije

Plačilo

Štipendija znaša 1493 € neto na mesec. Zanjo se ne uporablja davčna ureditev za uradnike in druge uslužbence Evropske unije. Prispevek za potne stroške 150 € se plača pripravnikom, katerih kraj prebivališča je od sedeža Sodišča Evropske unije geografsko oddaljen najmanj 200 kilometrov.

To plačilo ne velja za pripravništvo, ki se opravlja v kabinetih članov izven dveh določenih obdobij kot del strokovnega usposabljanja, za katero pripravniki štipendijo, nadomestilo ali plačilo prejmejo iz drugih virov.

Kako vložiti prijavo?

Za prakso, ki se opravlja od 1. marca do 31. julija, se prijave vložijo od 1. julija do 15. septembra predhodnega leta.

Za prakso, ki se opravlja od 16. septembra do 15. februarja (za prakso v kabinetih) ali od 1. oktobra do konca februarja (za prakso v službah), se prijave vložijo od 1. do 15. aprila istega leta.

Prijave je treba vložiti prek aplikacije EU CV Online, priložiti pa je treba tudi podroben življenjepis. Kopije diplom in/ali potrdil, vključno s tistimi, ki jih je izdal organ univerze v zvezi z univerzitetnimi ali poklicnimi kvalifikacijami, je treba predložiti na zahtevo v okviru predizbirnega postopka.

Izbrane kandidate kadrovska služba institucije pisno obvesti o odločitvi v zvezi z njimi. S sprejemom na prakso pripravnik ne dobi statusa uradnika ali začasnega uslužbenca Evropske unije niti ta sprejem na prakso ne pomeni pravice ali upravičenosti do zaposlitve.

stage new page image 3 

Praksa za nacionalne sodnike

Sodišče na prakso sprejme nacionalne sodnike v okviru programa izmenjave, ki ga organizira Evropska mreža institucij za izobraževanje v pravosodju (EJTN), in sicer največ 15 sodnikov na leto.

Praksa za nacionalne sodnike se izvaja v kabinetih članov Sodišča in Splošnega sodišča ali v Direktoratu za raziskave in dokumentacijo (DRD). Traja od šest do dvanajst mesecev. Nacionalni sodniki v okviru prakse opravljajo enake naloge kot strokovni sodelavci ali administratorji v DRD, odvisno od tega, kam so razporejeni.

Nacionalni sodnik je med prakso in po njenem prenehanju zavezan z dolžnostjo molčečnosti glede vseh dejstev in internih dokumentov institucije, s katerimi se seznani. Nacionalni sodnik ne sme objaviti ničesar ali naročiti objave česar koli v zvezi s svojo prakso.

Pogoji za sprejem

- opravljanje pravosodne funkcije (kot sodnik ali tožilec) v državi članici Evropske unije najmanj eno leto

- poznavanje prava Unije

- odlično znanje enega od uradnih jezikov Evropske unije in ustrezna raven znanja francoščine, kar omogoča podporo članom Sodišča in Splošnega sodišča pri obravnavi spisov in sestavi odločb.

Plačilo

Nacionalni sodniki, sprejeti na prakso, od Sodišča ne prejemajo nobenega plačila ali nadomestila. Prejemajo dnevnice, ki jih financira EJTN.

Kako vložiti prijavo?

Prijave se vložijo pri EJTN (REFJ - stages de longue durée).