Jako młody absolwent lub też sędzia lub prokurator krajowy masz możliwość odbycia stażu w Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej, instytucji sądowniczej Unii Europejskiej, która w imieniu 450 milionów obywateli czuwa nad przestrzeganiem prawa Unii. Dzięki stażowi możesz wzbogacić swoje wykształcenie, a jednocześnie wnieść swój wkład w działalność Trybunału w inspirującym, europejskim, wielojęzycznym środowisku. Spotkasz tu innych odbywających staż młodych absolwentów oraz sędziów i prokuratorów, którzy podzielają wspólne wartości Unii, oparte na demokracji, praworządności i poszanowaniu praw podstawowych.
“Kończąc staż w Trybunale Sprawiedliwości mogę powiedzieć, że bardzo się cieszę, że zdecydowałam się na taki krok po studiach. Jest to przede wszystkim wyjątkowo rozwijające doświadczenie dla każdego prawnika i możliwość zdobycia cennych umiejętności, zwłaszcza że każda osoba, którą tu spotkałam była chętna do pomocy i dzielenia się wiedzą. Miałam szczęście trafić nie tylko na bardzo otwartych i pomocnych kolegów z wydziału, ale też na super grupę stażystów, z którymi mogłam poznawać Luksemburg i inne ciekawe miejsca w okolicy, przez co na pewno będę bardzo dobrze wspominać to doświadczenie.”
Aleksandra Skowyra
W trakcie stażu młodzi absolwenci są szkoleni w zakresie działalności instytucji oraz wykonują dla Trybunału różne zadania.
Trybunał oferuje ograniczoną liczbę staży – około 200 rocznie. Mogą się one odbywać się w gabinetach członków (sędziów i rzeczników generalnych), przez okres od 3 do 5 miesięcy, lub w służbach instytucji, przez okres 5 miesięcy.
Stażyści są zobowiązani do zachowania poufności, zarówno podczas stażu, jak i po jego zakończeniu, w odniesieniu do wszystkich spraw i dokumentów wewnętrznych instytucji, z którymi mogli się zapoznać. W związku z tym nie wolno im opublikować ani spowodować publikacji niczego, co ma związek ze stażem, bez uprzedniego poinformowania o tym członka Trybunału lub kierownika jednostki organizacyjnej, którym podlegają. Przed rozpoczęciem stażu stażyści uroczyście zobowiązują się do przestrzegania tego obowiązku.
Staże w gabinetach przeznaczone są w szczególności dla młodych absolwentów prawa, w najlepszym przypadku posiadających wykształcenie z zakresu prawa Unii. W ramach swoich obowiązków stażyści uczestniczą w pracach gabinetu, wykonując różne zadania związane ze sprawami prowadzonymi przez członka Trybunału, do którego gabinetu stażysta został przydzielony, a które nie zostały jeszcze doprowadzone do etapu narady.
Stażyści przyjęci przez jednostki służb Trybunału mają możliwość zapoznania się z pełnionymi przez nie konkretnymi funkcjami oraz zastosowania w praktyce wiedzy zdobytej podczas studiów. Stażyści aktywnie uczestniczą w realizacji powierzonych im w związku z tym zadań, pod nadzorem doświadczonych urzędników.
Stażystów przyjmują następujące jednostki:
Staże w Dyrekcji Tłumaczeń Konferencyjnych, trwające od dziesięciu do dwunastu tygodni, przeznaczone są w pierwszym rzędzie dla młodych absolwentów studiów bądź podyplomowych kursów tłumaczenia konferencyjnego. Staż daje młodym tłumaczom konferencyjnym możliwość doskonalenia się w sztuce tłumaczenia, w szczególności tłumaczenia prawniczego, pod okiem doświadczonych kolegów. Obejmuje przygotowanie dokumentacji, pracę nad terminologią oraz tłumaczenie w „niemej kabinie". Kandydaci muszą posiadać znajomość co najmniej dwóch języków biernych, bądź drugiego języka aktywnego. Wymagana jest bierna znajomość języka francuskiego w piśmie. Nabór kandydatów przeprowadzany jest raz do roku na cały rok sądowy (wnioski można składać od 1 lipca do 15 września każdego roku).
- Obywatelstwo państwa członkowskiego Unii Europejskiej, z wyjątkiem uzasadnionych odstępstw.
- Ukończone studia wyższe w zakresie prawa, nauk politycznych, ekonomii lub pokrewnej dziedziny, potwierdzone dyplomem (lub, w wyjątkowych przypadkach, równoważne kwalifikacje).
- Biegła znajomość jednego języka urzędowego Unii Europejskiej oraz dobra znajomość innego języka urzędowego Unii Europejskiej. Ze względu na specyfikę środowiska pracy, pożądana jest dobra znajomość języka francuskiego.
- Brak wcześniejszego odbycia innego stażu (płatnego lub bezpłatnego) w instytucji lub organie Unii.
Stypendium wynosi 1618 EUR netto miesięcznie. Nie podlega ono systemowi podatkowemu mającemu zastosowanie do urzędników i innych pracowników Unii Europejskiej. Stażyści, których miejsce zamieszkania znajduje się w odległości 200 km lub więcej od siedziby Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, otrzymują dofinansowanie kosztów podróży w wysokości 150 EUR.
Wynagrodzenie to nie ma zastosowania do staży w gabinetach członków Trybunału odbywających się poza dwoma ustalonymi okresami oraz w ramach kształcenia zawodowego, podczas którego stażysta otrzymuje stypendium, zasiłek lub wynagrodzenie.
Na staże odbywające się w okresie 1 marca – 31 lipca zgłoszenia przyjmowane są w terminie 1 lipca – 15 września poprzedniego roku.
Na staże odbywające się w okresie 16 września – 15 lutego (w przypadku staży w gabinetach) lub w okresie od 1 października do końca lutego (w przypadku staży w jednostkach służb) zgłoszenia przyjmowane są w terminie 1 lutego - 15 kwietnia danego roku.
Zgłoszenia składa się za pośrednictwem aplikacji EU CV Online i należy do nich dołączyć szczegółowy życiorys. Kopie dyplomów lub świadectw, w tym wydanych przez władze uczelni, dotyczących kwalifikacji akademickich lub zawodowych, należy przedłożyć na żądanie w ramach procedury wstępnej selekcji.
Wybrani kandydaci zostaną poinformowani na piśmie przez wydział zasobów ludzkich Trybunału o podjętej wobec nich decyzji. Przyjęcie na staż nie powoduje nadania stażyście statusu urzędnika lub innego pracownika Unii Europejskiej i nie uprawiania go do otrzymania zatrudnienia ani do ubiegania się o nie.
TSUE gwarantuje równe szanse, z zastrzeżeniem oceny porównawczej osiągnięć kandydatów, oraz równe traktowanie wszystkich osób, które wyrażą zainteresowanie stażem. Aktywnie zachęca on do składania zróżnicowanych zgłoszeń przez kandydatów o różnym doświadczeniu, umiejętnościach i wiedzy, wybieranych spośród obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej z uwzględnieniem jak najszerszego zasięgu geograficznego.
W ramach inkluzywnego programu dla osób z niepełnosprawnościami Trybunał oferuje maksymalnie dwa płatne staże w okresie przyjmowania stażystów rozpoczynającym się w październiku 2025 r. Możliwość ta dotyczy obywateli Unii Europejskiej z orzeczoną niepełnosprawnością.
Kandydaci na stażystów muszą posiadać dyplom uniwersytecki poświadczający ukończenie studiów trwających co najmniej trzy lata.
Staże trwają od trzech do pięciu miesięcy i mogą być realizowane w gabinetach członków obu organów sądowniczych (Trybunału Sprawiedliwości lub Sądu) lub w służbach Trybunału w jednej z następujących dziedzin:
Kandydaci muszą biegle władać jednym językiem urzędowym Unii Europejskiej oraz posiadać dobrą znajomość innego języka urzędowego. Ze względu na specyfikę środowiska pracy pożądana jest dobra znajomość języka francuskiego i/lub języka angielskiego.
Wybrani stażyści będą otrzymywali miesięczne stypendium, którego kwota podstawowa wynosi obecnie 1618 EUR. W przypadku stażystów z niepełnosprawnościami kwota ta będzie zwiększona o 50 %.
Zgłoszenia należy składać do dnia 2 czerwca 2025 r. włącznie za pośrednictwem aplikacji EU CV Online i należy do nich dołączyć szczegółowy życiorys. Kandydaci spełniający warunki kwalifikowalności zostaną poproszeni o przedstawienie dokumentów potwierdzających niepełnosprawność i wskazujących orzeczony stopień niepełnosprawności, tak aby służba medyczna mogła ocenić, jakie dostosowania będą niezbędne do ich przyjęcia.
Wstępnie wybrani kandydaci będą musieli, na żądanie, dostarczyć kopie dyplomów uniwersyteckich i/lub świadectw potwierdzających ich kwalifikacje.
Trybunał Sprawiedliwości przyjmuje sędziów i prokuratorów krajowych na staże w ramach programu wymiany organizowanego przez Europejską Sieć Szkolenia Kadr Wymiaru Sprawiedliwości (EJTN), oferując do 15 staży rocznie.
Sędziowie i prokuratorzy krajowi odbywają staże w gabinetach członków Trybunału Sprawiedliwości i Sądu lub w Dyrekcji Badań i Dokumentacji (DBD). Trwają one 6 lub 12 miesięcy. Sędziowie i prokuratorzy krajowi wykonują te same zadania, co – w zależności od miejsca stażu – referendarze lub administratorzy w DBD.
Sędziowie i prokuratorzy krajowi są zobowiązani do zachowania poufności, zarówno podczas stażu, jak i po jego zakończeniu, w odniesieniu do wszystkich spraw i dokumentów wewnętrznych instytucji, z którymi mogli się zapoznać. Zobowiązują się, że nie opublikują ani nie spowodują publikacji niczego, co ma związek ze stażem.
- Co najmniej roczny staż pracy jako sędzia lub prokurator w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej.
- Znajomość prawa Unii Europejskiej.
- Biegła znajomość jednego języka urzędowego Unii Europejskiej oraz znajomość języka francuskiego na poziomie odpowiednim do tego, by wspomagać członków Trybunału Sprawiedliwości i Sądu w rozpatrywaniu spraw i przygotowaniu orzeczeń.
Sędziemu lub prokuratorowi krajowemu na stażu Trybunał nie wypłaca wynagrodzenia ani dodatku do wynagrodzenia. Przysługują mu opłacane przez EJTN diety.
Zgłoszenia należy składać do EJTN (EJTN – staże długoterminowe).