Temida, córka Uranosa i Gai, uosabiających odpowiednio niebo i ziemię, jest w mitologii greckiej boginią sprawiedliwości. W roli żony i doradczyni Zeusa zasiada po jego prawicy i pomaga utrzymać ustalony porządek. Jako alegorię immanentnej sprawiedliwości Temidę przedstawia się zazwyczaj z atrybutami w postaci wagi i miecza, czasem zaś również z przepaską na oczach oznaczającą bezstronność. Waga, symbolizująca ład społeczny, równowagę i harmonię, stanowi kontrapunkt dla miecza, który symbolizuje wyrok i władzę sądowniczą, a dzięki obosiecznemu ostrzu może dosięgnąć każdej ze stron i jest gwarancją wykonania wyroków bogini. Temida stała się w ten sposób uniwersalnym obrazem sprawiedliwości.
Wybór imienia Temidy odzwierciedla decyzję pierwszych członków Trybunału, którzy czerpiąc ze wspólnych tradycji kulturowych, postanowili w 1952 r. umieścić wagę i miecz Temidy w logo organu sądowego Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali.
Gmach ten stanowił trzeci i ostatni etap pierwszej rozbudowy Pałacu i został oddany w 1994 r. W odróżnieniu od pozostałych dobudowanych gmachów, pozostawał on początkowo bezimienny i przez ponad 25 lat funkcjonował pod skromną nazwą „aneks C”, aż w 2022 r. otrzymał imię Temida.
Jest to masywna budowla o kubicznym kształcie, stanowiąca zakończenie ciągu budynków położonych poniżej Pałacu. Od strony południowej elewacji posiada półkolisty wykusz, w którym mieści się sala narad za wielką salą rozpraw Sądu. Podobnie jak w budynkach Erasmus i Thomas More elewacja gmachu również wykonana jest z granitu i przeszklonej struktury aluminiowej. Zdobi ją kolumnada z różowego granitu.
Oprócz wielkiej sali rozpraw Sądu w gmachu tym mają siedzibę sędziowie Sądu i ich gabinety.